ISSN 1335-8715

14-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

RE: ordoliberalizmus a socialna nauka
autor: jano
e-mail: jano@whoever.com
pridané: 17-01-2006 22:49


Celkom sa prikláňam k Lukášovmu názoru, že v ekonomických otázkach by sa mala preferovať filozofia klasického liberalizmu (aj keď to je sám osebe dosť široký pojem), zatiaľ čo do morálky by som trh určite nepúšťal. Legislatíva musí zastávať zrejmé pravdy, jedine tak môže štát očakávať od slušných ľudí rešpektovanie svojej autority.

Mám však jednu otázku na teologicky zdatnejších: viete sa vyjadriť k tomu, aký je vlastne vzťah medzi ekonomickým modelom klasického liberalizmu a katolíckej sociálnej náuky? Ako som totiž postrehol, katolíci sa na klasický liberalizmus väčšinou(?) dívajú dosť skepticky, na druhej strane, ekonomické zákony platia a platili ako pre komančov, tak aj pre ateistov, liberálov a katolíkov. Socializmus z ktorejkoľvek strany ničomu nepomôže. Nemôžem sa totiž ubrániť dojmu, že sociálnejšie (resp. socialistickejšie) zmýšľajúci katolíci ekonómii jednoducho nerozumejú.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group