ISSN 1335-8715

14-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

ordoliberalizmus a socialna nauka
autor: Ján Gonda
e-mail: janygonda@recesia.sk
webstránka: http://www.recesia.sk
pridané: 16-01-2006 17:39


No, nie som v tom az tak fundovany, preto mam otazku:
Je ordoliberalizmus (ktoremu anarchokapitalista Jozef Sima evidentne drukuje) zlucitelny so socialnou naukou cirkvi, ked v konkretnych encyklikach mozno najst povzbudivu ulohu statu pri redukcii nezamestnanosti, pripadne nezastupitelnu pociiu statu pri udrziavani hospodarskeho rastu (o obchodnej bilancii ci mene sa tam asi velmi vela nehovori), pricom ordoliberalizmus vsetky tieto opatrenia povazuje samo o sebe za ekonomicky oxymoron, popretie hodnotovej neutrality ekonomickej analyzy? Ordoliberalizmus by tak mohol byt vtipnym spojivom medzi anarchokapitalizmom (doslednym liberalizmom, urcite nie radikalnym) a socialnou naukou cirkvi... co sa mi nezda vzhladom k danym protireceniam (netreba zabudat na akceptaciu institutu minimalnej mzdy, odbory...).
Dufam, ze sa zaradis medzi tych ekonomov, ktori budu vyvijat snahu na liberalizaciu socialnej nauky cirkvi. Taky slovensky Michael Novak:) K comu by ti este samozrejme dopomohlo studium teologie.

Inac, som zvedavy na pripadnu rekaciu Petra Frisa a nasledny vas vzajomny intelektualny konflikt zaujmov:)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group