ISSN 1335-8715

21-04-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Slovenská otázka ako kríza slobody a morálky

„Prosíme slovenských zákazníkov, aby nekradli!“ S podobnými nápismi v rakúskych obchodíkoch, napísaných lámanou slovenčinou, je možné stretnúť sa ešte dnes. Táto výzva, ktorá musí zahanbiť vari každého Slováka, je skvelým zhmotnením toho, čo minimálne v podvedomí cíti každý z nás.

Reakcia na príspevok

RE: Ano, ano, ALE :
autor: Dewey
pridané: 27-04-2004 17:16


Nuz je tu len jeden zasadny problem, ktory pri tych "liberalnych" uvahach o "kradezi" obchadzas.
Ked si zoberiem napr. Bastiata
hovori o vlastnictve, lenze za vlastnictvo povazuje to, co je produktom prace[!!!v tomto prispevku budem vidiet pod pojmom vlastnictvo prace tuto definiciu] a stavia to do kontrastu s vlastnictvom pody a vlastnictvom toho, co nie je vysledkom vlastnej prace. Ak hovori o kradezi, tak predovsetkym vo vztahu k takto definovanemu vlastnictvu, ktore povazuje za prirodzene, vlastnictvo, ktore predchadza zakony ako kontrast s predstavami Rousseaua ktory vlastnictvo stavia az za zakony.[V skutocnosti tam nie je rozpor, len inak postavena definicia a predstava, to ale nie je teraz podstatne]. Prave takto definovane vlastnictvo je sucastou predstavy prirodzeneho prava.
Potom tu mame napr. Smitha, ktory hovori o prirodzenej odmene za pracu, ktoru predstavuje produkt prace.
[Mohol by som pokracovat, tato spolocna predstava sa tiahne celym klasickym liberalizmom]
(Staci si zobrat Hayeka a tento bod predstavuje jeden zo zasadnych rozporov medzi nim a klasickym liberalizmom, spravodlivost vo vztahu k trhu je irelevantna otazka )
A mame tu realitu...
Produkt svojej prace vlastni len mala mensina ludi, len mala mensina ludi moze rozhodovat o produkte svojej prace.
Medzi prirodnym prostredim, ktore clovek mohol ovladat a pracou premienat na produkty prace este aj pocas Bastiatovych casov, dnes stoji vlastnictvo vytvorene zakonom [ekvivalent vlastnictva pody v ramci Bastiatovych uvah]. Toto "zakonom dane" vlastnictvo dava moc, vzhladom na podmienky na trhu prace, privlastnovat si do velkej miery bezpracne, cudzie vlastnictvo. Cize
v prvom rade, ku kradezi dochadza takymto sposobom. Potom "pride"[zjednodusim si zivot metaforou] moderny DEMOKRATICKY stat a kedze neexistuje nastroj akym odmerat[ak niekoho napadlo Marxovo riesenie nech si to skusi v praxi ;-)] mieru akym doslo k okradaniu a poruseniu individualnych prav, tak zobere vsetkym, podla kluca, ktory do urcitej miery dokaze odrazat tieto prvotne "kradeze" a cast peniazi prerozdeli(v urcitych nedokonale) podla kluca, ktory sa opat snazi prihrat najviac tym, ktory boli okradnuty.[hranicne priklady zanedbavam].
Vyborne a teraz sa pytam, ak sme nedokazali z liberalnej pozicie zabranit prvotnym kradeziam[A Smith presne vysvetluje za akych okolonosti k nim moze prist a presne to sedi na realitu trhu prace na slovensku] kde berieme drzost hovorit o liberalnom pristupe, ked odstanujeme kradeze nasledne, ktore do velkej miery kompenzuju negativne dosledky tych prvych?
[Umyselne som sklzol do formy Bastiatovskej uvahy]


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group