ISSN 1335-8715

14-12-2005   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Patrí „sociálne cítenie“ do politiky?

„Sociálne cítenie“ je politickým zaklínadlom našej doby. Napr. jedna poslankyňa na margo Ľudovíta Kaníka raz povedala, že „minister práce proste musí mať sociálne cítenie“. Prezident Gašparovič zase založil svoju kampaň na tvrdení, že má nielen „sociálne“, ale aj „národné cítenie“. Bez „sociálneho cítenia“ a veľkého terénneho Volva sa nezaobíde ani Robert Fico. Za týchto okolností sa aj „pravicoví“ ministri a poslanci boja vyjsť na ulicu bez „sociálneho cítenia“. Politici neváhajú kedykoľvek svoje „sociálne cítenie“ vytiahnuť na verejnosti a pred celým národom si premeriavať, kto ho má väčšie.

Reakcia na príspevok

RE: Hayek...
autor: D
pridané: 15-12-2005 11:26


"Lenze dnesny liberali nepochopia, ze kapitalizmus by socialnej krestanskej nauky ako jedninej nesocialistickej) je asi tazko realizovatelny"

V prvom rade bez vlady zakona, ktory spravodlivo vymedzuje vztahy medzi jednotlivcami a akceptacii takychto zakonov drvivou vacsinou. Medzi nimi vo vztahu ku kapitalizmu ide najma sukromne vlastnictvo.
K tej akceptacii azda moze napomoct socialna krestanska nauka, ale zase neprecenujeme jej vyznam a nestavajme ju do nejakeho jedinecneho postavenia.
Nebolo to rozhodne krestastvo resp. konzervativizmus, ktory prelacal demokraciu a kapitalizmus. V konecnom dosledku symbioza kapitalizmu a demokracie je tym podstatnym dnesnym znakom. Hoci z nich vypliva urcity konklikt, nic lepsie sme zatial nenasli, co nas priblizuje k obom idelom najblizsie.

Libertarian:
Tu kritiku z krestanskych kruhov voci kapitalizmu netreba pausalizovat, bola aj vecna, ale bol tam aj strach, ktory nebol podnieteny nie len realitou(hamiznostou,zdieranim), ktore tiez kritizovali ale aj zo strachu o stratu svojich privilegii a postavenia zvacsa len jednej jedinej najspravnejsej viery, ktore konzervoval feudalizmus.
Kapitalizmus isiel, pokial ho mali v rukach liberali ruka v ruke s demokratizaciou.
Konzervatici opierajuci sa aj o vieru a cirkev casto aj zo zistnych dovodov(patrili k pozemkovej aristokracii) odmietali liberalne poziadavky a kapitalizmus znamenal ohrozenie ich privilegii.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group