ISSN 1335-8715

19-11-2005   Martin Pener, Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Ivan Švejna: „Umožnime trhovým silám pôsobiť“

Po rozklade strany ANO má ambiciózny cieľ: vrátiť klasickému liberalizmu na Slovensku kredit i tvár. „Umožnime trhovým silám pôsobiť, aj na regionálnej úrovni“, hovorí v rozhovore pre Pravé Spektrum kandidát na bratislavského župana Ivan Švejna.

Reakcia na príspevok

Liberalizmus a Slovensko
autor: Miroslav
e-mail: miroslav_sulek@post.sk
pridané: 21-11-2005 14:55


Implantovať liberálny systém do slovenskej spoločnosti bez predchádzajúcej úpravy môže spôsobiť neuveriteľný zmätok. Bratislava sa rozvíja, je dymanické a ekonomicky silné mesto. Východné Slovensko je silne poddimenzované. Okrem rómov žijú na socialnej podpore mnohí živitelia rodín. Sociálna pomoc je už dnes pod hranicou chudoby. Zamestnávatelia nechceli ľudí zamestnávať legálne, a tak ich zamestnávali ilegálne. Nezamestnaný nemal na výber, aj keby chcel pracovať legálne. Vtedy dochádzalo k neumernemu zneužívaniu socialnej pomoci. Kvôli tomu asi aj boli znížené sociálne dávky pod hranicu chudoby resp. životného minima. Pre tých, ktorí pracovali načierno to bolo v poriadku. Len mali menej penazí, systém ušetril milióny. V súčasnosti už ani štát netoleruje čiernu prácu, sociálne dávky sa nezmenili. Čierna práca existuje aj naďalej, a nezamestnaní sú k nej nútený oveľa viac ako predtým. Je choré, ak štát predpokladá, že osobám v hmotnej núdzi poskytne tak málo peňazí, že sa z nich nedá vyžiť a spolieha sa na čiernu prácu. Ak však nie ja práca a ani tá čierna...
Trhové hospodárstvo je niekedy ako parný valec, neberie ohľad na veci ako napríklad mobbing, zdravotný stav a podobne. Žiada len výkon bez ohľadu na následky. Ak nie sú zamestnávatelia nútení brať ohľad na svojich ľudí a konkurencia nie je tak ani neberú. Ľudia na strednom a východnom slovensku makajú za minimálnu mzdu. Nemajú na výber, druhá fabrika široko ďaleko nie je a oni sú radi, že majú prácu. Robia na svojich bezcitných majiteľov z čias mečiarovej privatizácie, ktorí sú dnes úspešný podnikatelia a členovia pravicových strán. To je tá absurdita dnešnej doby, a preto hovorím, že aplikovať leberálne princípy dnes spôsobí zmätok.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group