ISSN 1335-8715

19-11-2005   Martin Pener, Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Ivan Švejna: „Umožnime trhovým silám pôsobiť“

Po rozklade strany ANO má ambiciózny cieľ: vrátiť klasickému liberalizmu na Slovensku kredit i tvár. „Umožnime trhovým silám pôsobiť, aj na regionálnej úrovni“, hovorí v rozhovore pre Pravé Spektrum kandidát na bratislavského župana Ivan Švejna.

Reakcia na príspevok

RE: nechajme posobit trhove sily
autor: Martin Chren
e-mail: martin.chren@hayek.sk
webstránka: http://www.hayek.sk
pridané: 20-11-2005 16:53


Odpovedam v Ivanovom mene.

Neviem o tom, ze by Ivan niekedy cerpal prostriedky Europskej unie.

Nadacia F. A. Hayeka, v ktorej je Ivan predsedom spravnej rady (a v ktorej posobim aj ja) ziskala jednu podporu z europskych zdrojov na projekt vydania metodickeho manualu pre ucitelov ekonomickych predmetov na strednych skolach.

Chceme ucitelov naucit ucit - prostrednictvom hier, pripadovych studii, modernu ekonomiu. Tento projekt je zhruba vo vyske dva miliony korun a pokryva vytvorenie manualu, jeho tlac (to je najvyssia polozka) a rozdistribuovanie zdarma na vsetky stredne skoly.

Otazka, ci prijat financovanie z europskych zdrojov alebo nie, je velmi zlozita. Nebudem argumentovat systemom "ked nie my, tak niekto iny na nejaku hlupost".

Nepoznam vsak relevantnu organizaciu z liberalneho alebo konzervativneho prostredia, ktora by pri prilezitosti masovo naplnit svoje poslanie nevyuzila takuto prilezitost.

V podmienkach, ktore su dnes realne, by asi nebolo rozumne nerobit dochodkovu reformu, pretoze system treba zmenit cez stat, alebo nesnazit sa presadit koncepciu reformy odvodov, lebo to treba robit cez ministerstvo, alebo nesnazit sa dat ucitelom prvy relevantny metodicky material pre skvalitnenie vyucby ekonomie, lebo ufinancovatelne je to len zo zdrojov Europskeho socialneho fondu...

Kazdopadne, neviem ako ostatni, ale na akukolvek spolupracu so statom mame stanovene jasne pravidla. Spolupracovat so statnou instituciou alebo za jej peniaze budeme, len ak ciel, ktory tym sledujeme, je v sulade s nasim poslanim, odsuhlasi to spravna rada, a len za jasnych transparentnych konkurencnych podmienok. No a samozrejme, ak existuje iny sposob, uprednostnujeme vzdy iny, hoci aj narocnejsi, postup. Podporu na vydanie knihy pre ucitelov sme sa vsak snazili ziskat uz niekolko rokov, a neuspesne, preto sme boli ochotni prijat aj podporu ESF.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group