ISSN 1335-8715

16-02-2004   Marek Hrubčo   Ideológia   verzia pre tlač

Konzervativizmus ako viera v zázrak?
Sloboda z kresťanskej perspektívy

Liberální institut na svojej stránke uverejnil článok Josefa Šímu s názvom „Konzervativizmus ako viera v zázrak“, v ktorom okrem kritiky konzervatívcov a ich „naivnej viery v schopnosť štátu, politiku záujmových skupín” a „dobro konajúci štát“ možno nájsť aj pokusy hľadať rozdiel medzi libertarianizmom a konzervativizmom.

Reakcia na príspevok

Re: reakcia
autor: PeterS
pridané: 02-03-2004 2:22


"K tomu rozsiahlemu nakopírovanému článku od veci: čo je vymyslené a čo nie je: klasická námietka. Tomáš Halík tento postoj prirovnáva k takému smerdjakovskému postoju typu "sú to všetko iba lži".
Mojou odpoveďou je otázka: Je láska vymyslená?"
To sa asi tyka toho mojho prispevku. Jeden z originalov najdete na http://www.rumormillnews.com/cgi-bin/forum.cgi?read=4281...
Pravdupovediac, tomu co ste napisali vobec nerozumiem, skor tusim, ze je to znova ten hippi-katolicky postoj. Z Boha si vyberiete to, ze je, co nikto nespochybnuje a z cirkvi si vyberiete vieru. Vsetko je pre vas loz, lebo utoci na boha alebo na vieru.
Ved predsa preberate mnoho dogiem o obsahu viery z centra... a tie sa v historii menia, vsetky sa zmenili minimalne raz. Dokonca na Nikeiskom koncile bol tretou osobou bozskej trojice nie Jezis ale cisar Konstantin. Alebo spasenie, ktorej verzii verite? Tej odpustkovej, alebo tej o utrpeni Jezisa ako postacujucej podmienke spasenia? A takto mozeme prejst vsetky dogmy. Veriaci katolik pred 1000 rokmi veril v uplne ine nabozenstvo, rsp. jeho vierouka bola ina nez dnes vasa.
Z pohladu viery s tym asi nemate problem, plati to posledne, z pohladu poznania vsak v tom problem je. Poznanie nie je o tom, ze plati co povie posledna autorita. Aj ked sa nechala vyhlasit za neomylnu (len tak, tak. za neomylnost hlasovalo z cca 900 pritomnych o nieco viac ako 300, mnoho sa zdrzalo hlasovania).
Ak napriklad Donatio Constantini, Konstantinov dar, listina, ktorou sa poveruje rimsky biskup Konstantinom ku korunovacii vladarov a dominancii nad ostatnymi biskupmi, je prekazatelny falzifikat, aku mate istotu, ze sa rovnako nesfalsuje napr. tak dolezita vec ako napr. potvrdenie, ze opet prisiel spasitel. Namatkou ma napadaju hned tri osoby o ktorych mnoho veriacich uprimne verilo ze to boli predpovedani spasitelia... Jedna osoba istu chvilu figurovala ako oficialny spasitel aj so stemplom Rima, neskor, sa to zmenilo.
Ja som z toho Yetti, vcera to bolo cervene, dnes modre... nevadi, ze to nebola pravda, tvarme sa, ze Pravda je nieco ine nez pravda a ta moze byt vcera cervena, dnes modra a zajtra zelena.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group