ISSN 1335-8715

07-11-2005   Ján Gonda   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Interrupcie: čierne na bielom

Prinášame vám rozsiahly článok na tému interrupcie, ktorý bojuje s mnohými poverami, ktoré v tejto citlivej otázke existujú.

Reakcia na príspevok

RE: gazdove argumenty
autor: andrej
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 09-11-2005 13:40


"ale problem vypliva aj z pristupu ktori uplatnuju odporcovia interupcii, proste nieco sa mi nepaci a aj ked ma do toho nic nie je tak kedze nas je vela primeme zakon ktorim to zakazeme a vyriesene."

Mňa do toho niečo je jednoducho preto, že to mohla urobiť matka kohokoľvek z nás a nespravila to - čo je záväzok pre nás všetkých umožniť aj tým nenarodeným aby si napr. raz sadli za počítač a pripseli do diskusie na Pravom spektre

Ako študenta práva mňa osobne najviac "zaujme" argument, že žena má právo disponovať so svojím telom. Plod však nie je vlastníctvom matky z jednoduchých dôvodov - ľudská bytosť nie je predmetom vlastníckeho práva, a preto o nej nie je možné rozhodovať na základe vlastníckeho práva. Takže takáto dispozícia so svojím telom už zákon porušuje, netreba žiadnu novú legislatívu, potrat odporuje už aj súčasnej, pochopiteľne problém je v tom, že asi žiadny z právnkov nemá v sebe toľko cynizmu, aby obhajoval ľudský život na základe občianskeho zákoníka."

Horeuvedené som napísal v jednom príspevku včera, a bolo mi odpovedané nasledovným spôsobom - embryo nie je ľudská bytosť. Odpoveď nasleduje po citáte k príspevku jednokto -a

To jednokto:
"preto sa aj cudujem Gazdovi, ze sa on cuduje, ze ESĽP rozodol, ze ptrat nieje vrazdou..ved musi rozhodovat podla zakonov a inychpravnych predpisov a medzinarodnych zmluv a nepoznam v europe stat, kde by sa vrazda definovala inak ako nasilne ukoncenie zivota cloveka, pricom clovek je definovany ako tvor narodeny"

Uvedom si, že Zákon (ak sa tým nemydlí Biblia) nie je písmo sväté, je v ňom spústa chýb a nedokonalostí. V tejto debate ignorujme to aký zákon v skutočnosti je (právnicky povedané - de lege lata), ale uvažujem o tom aký by asi mal byť (de lege ferenda).

Aj keby sme pripustili argument, že embryo nie je ľudská bytosť, to by ešte neznamenalo, že matka má k nemu vlastnícke právo a teda, že o ňom môže rozhodovať. Ak tvrdíme, že žena má právo rozhodovať o svojom tele - tak potom to asi treba chápať v užšom zmysle teda jednoducho povedané má právo rozhodovať len (toto treba pre ďalšiu argumentáciu zdôrazniť) o svojom tele. Čo je však súčasťou jej tela?

Predstavme si nasledovnú situáciu: dôjde k teroristickému útoku, vybuchchne bomba a zabije n-ľudí, ktorých je potrebné identifikovať. Ako sa to spraví - urobia sa testy DNA. A DNA plodu, nie je totožné s DNA matky. Z hľadisdka DNA je plod úplne samostatným a vyvinutým človekom - ak jeho DNA a DNA matky poskytneš genetikovi a nepovieš mu, že ide o plod, povir toto sú 2 rozdielny ľudia. Preto je právo ženy rozhodovať o svojom tele obmedzené len na tkanivá, ktoré majú jej DNA.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group