ISSN 1335-8715

20-10-2005   David Ravic   Slobodný trh   verzia pre tlač

Jak demontovat sociální stát?

Najradikálnejší libertariáni často označujú konzervatívcov za takmer dvojičky socialistov. Avšak David Ravic vo svojom provokujúcom texte ukazuje, prečo je sociálny štát logickým dôsledkom liberalizmu. Jeho záver je neúprosný: sociálny štát sa dá demontovať len s konzervatívcami. Nikdy nie s liberálmi.

Reakcia na príspevok

RE: Nechat Petrov Surdov dalej snivat ich sen
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 30-10-2005 19:09


Z tvojej odpovede vyplyva jedine: stale si hudies svoje. Ja som netrvrdil, ze konzervativizmus je strednou cestou, ale ze je definovany podla inych kriterii ako stat/trh. Ked vsak nan POZERAS z kriteria stat/trh, tak niektori konzervativci VYZERAJU ako libertariani a niektori ako socialisti. Konzervativci jednoducho povazuju za podstatne kriterium politickeho nazoru absolutne hodnoty, libertariani zase metodu presadzovania hodnot.

Ty tieto pohlady stavas do protikladu. Takato formulacia je vsak nezmyselna, lebo sa nachadzaju v roznych vrstvach, su mozne vsetky 4 kombinacie.

Dalsim krokom k pochopeniu vztahu medzi (podla tvojho delenia) konzervativcami a "konzervativcami" je aplikovanie dvojvrstvovej metody na hodnoty: ci sa podla nich ludia spravaju a ci sa presadzuju mocou. Ako som hovoril, zjednoduseny model "co je dobre, budeme presadzovat mocou" typicky pre "skutocnych konzervativcov" ma medzery:
- komplexnost problemu (vid systemova teoria)
- porusovanie ekonomickych zakonov (vid Hoppe)
- je nemoralne (vid napr. Ayn Rand)
(iste sa najdu aj dalsie ale momentalne som lenivy nad nimi rozmyslat)

"Konzervativci" si jednoducho tieto problemy uvedomuju, a hladaju ine moznosti dosiahnutia, aby sa ludia podla spravali podla ich predstav. Ich jadro (absolutne casom overene hodnoty) je vsak take iste ako pri "skutocnych konzervativcov", lisia sa len metodami ich dosahovania.

Tato diskusia teda napriek tvojej proklamacii ma co povedat "skutocnym" konzervativcom, ktori si (mozno) mylia moc a hodnoty.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group