ISSN 1335-8715

02-12-2007   Michal Drotován   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Kauza: Odluka cirkví od štátu

V rozpätí niekoľkých dní uverejnili týždenníky Trend a .týždeň a denník SME články a prieskumy, ktoré rozprúdili živú debatu na tému odluka cirkví od štátu. Je to proticirkevný boj nevercov alebo snaha o autonómnejšie postavenie cirkví a náboženských spoločností na Slovensku? Nastal konečne čas, aby kňazi prestali byť štátnymi zamestnancami? Vo svojej krátkej štúdii sa pokúsim popísať stav na oboch stranách Atlantiku a načrtnúť jednu z možností odluky.

Pridať nový príspevok

ad odluka cirkvi od štátu
autor: Anton Ziolkovský
webstránka: http://ziolkovsky.blog.sme.sk
pridané: 03-12-2007 21:25


Zaujímavý príspevok. Najskôr treba povedať, že Katolícka cirkev diskusiu o financovaní vôbec nevníma ako namierenú proti sebe. Ak trocha sledujete médiá, tak viete, že už viackrát zazneli názory, žeby bolo vhodné financovanie zmeniť. A koniec koncov, KBS má zriadenú komisiu, ktorá má pripraviť riešenie.

Ak hovoríme o odluke cirkvi od štátu, predložený text Michala Drotována vyvoláva dojem, ako by v tejto chvíli nešlo len o peniaze. Sám autor napísal: "Najpočetnejšia cirkev na Slovensku, ale tiež radikálni sekularisti, si musia uvedomiť, že pri odluke cirkví od štátu by nemali byť spomínané iba peniaze." No dobre, ale ak také niečo tvrdíme, musíme skonkretizovať, v akých oblastiach sú potrebné ďalšie úpravy.

Podľa mojej mienky sú cirkev a štát na Slovensku (s výnimkou financovania) odlúčené. Jediným "neštandardným spojivom" sú financie na platy kňazov a ústredí cirkví. V ostatných oblastiach štát i cirkev fungujú oddelene a na základe jasných dohôd (školstvo, armáda...)Z tohto pohľadu sa autor mýli, ak tvrdí, že cirkev je plne financovaná štátom. Mýli sa preto, lebo výdaje cirkvi vôbec nemožno zúžiť len na platy a financovanie KBS. Výdaje cirkvi, to je predovšetkým bežná réžia kostolov a fár, rekonštrukcia pamiatok, aktivity sociálneho charakteru, práca z rôznymi sociálnymi skupinami atď. A tieto položky sú podstatne väčšie ako platy jej zamestnancov.

A teraz k modelom. Nemecký model, to je čistý socializmus a u nás by bol krokom späť. Jeho fungovanie sa dá jednoducho opísať asi takto. Vyzbierané peniaze z daní rozdeľuje centrálne diecéza, čiže platí aj réžiu kostola a fary, jednoducho všetko. Čo chce to zavrie alebo otvorí. Navyše ústredné cirkevné orgány majú nesmierne veľa zamestnancov, ktoré z toho prerozdeľovania žijú. Jeden príklad. Podľa mojich údajov arcidiecéza v Kolíne ich zamestnáva asi tisícku. Pre porovnanie, BU v Spišskej Kapitule ich má možno dvadsať.

Pri financovaní duchovných sa treba vyhnúť dvom extrémom: Kňaz by nemal byť platený len bezprostredne svojimi farníkmi, lebo ho to môže obrať o nezávislosť. Jeho príjem by však zároveň nemal byť závislý len od počtu odpracovaných rokov, či úradu, ktorý v cirkvi zastáva, ale aj od jeho pracovného nasadenia a výkonu. Kňaz by mal dostávať istú sumu, životné minimum, napríklad od diecézy alebo inej centrálnej inštitúcie (podobne ako v Taliansku), ktorá by rozdeľovala peniaze získané z daní alebo osobných darov. Diecézny biskup by určil, akú sumu doplatí svojmu kňazovi farnosť. Zároveň by ponechal priestor farníkom, aby svojho kňaza mohli zvlášť oceniť. Napríklad osobitnou zbierkou (čo niekde aj funguje). Tak by sa zvýšila aj jeho motivácia.

Motivovať kňaza lepším platom sa možno zdá niekomu pritiahnuté za vlasy. Už Nový zákon však hovorí, že kto slúži oltáru, má právo z neho aj žiť. Peniaze nikdy nemôžu byť pre kňaza hlavnou odmenou za prácu na raste Božieho kráľovstva. Môžu však prispieť, aby sa cítil docenený a žil dôstojne.

Ako kňaz zvyknem hovoriť, že štát sa tvári, že nás platí a my sa tvárime, že z toho žijeme. Som za rozumne pripravenú finančnú odluku, lebo som presvedčený, že cirkev môže len posilniť.

RE: ad odluka cirkvi od štátu
autor: Anton Ziolkovský
pridané: 04-12-2007 12:11


odkaz pre Vás je nižšie, zle som ho zaradil. Sorry!
povedali ste to
autor: Anton Ziolkovský
pridané: 04-12-2007 12:09


Citujem: "o všeobecnosti môžeme spôsoby financovania rozdeliť na tri základne skupiny. Prvou formou je viac či menej úplné financovanie cirkví štátom, čo je prípad Belgicka, Luxemburska, Grécka a aj Slovenskej republiky." Čiže ste prinajmenšom povedali, že Katolícka cirkev na Slovensku je prevažne financovaná štátom. To prvé.

Po druhé. Vyjadrenia kardinála Korca majú síce svoju váhu, ale v súčasnosti je len emeritným (čiže) bývalým diecéznym biskupom, bez možnosti priameho vplyvu cez KBS. A presne tá KBS už zriadila pracovnú skupinu. A toto je smerodajné.

A len na okraj: Tak Vy ste skaut! Určite si ma pletiete s bratom. On je skautom (ja žiaľ nie) a bol aj na spomínanom tábore. Môžem ho od Vás pozdraviť. Ak bývate niekde na severe Slovenska, rád sa s Vami stretnem aj osobne.

RE: povedali ste to
autor: Anton Ziolkovský
pridané: 04-12-2007 16:14


Viete, článok je síce o všetkých cirkvách, ja sa však na neho dívam pochopiteľne najmä z pohľadu katolíckej cirkvi, kde patrím. Je možné, že iné náboženské spoločnosti môžu mať na financovanie iný pohľad. A na margo používania termínu Katolícka cirkev: zahŕňa tak rímskokatolícku, ako aj gréckokatolícku, starokatolíkov určite nie. A s tým bratom, to je v poriadku! Nás si mýlia často!!

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2020 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group