ISSN 1335-8715

20-11-2009   Emil Petřík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Dvadsať rokov po: demokracia – komunizmus 1:1

Toto letí! Už sú to dve dekády od pádu komunizmu v strednej a východnej Európe. U nás na Slovensku to však po toľkých rokoch stále nevyzerá na pád komunizmu, ale iba na remízu. Vystúpenie niekdajších nomenklatúrnych kádrov ex-súdruhov Schustera a Čiča na spomienke na Nežnú revolúciu je toho dôkazom.

Pridať nový príspevok

nepresna paralela
autor: americky student
e-mail: denver@usa.com
pridané: 21-11-2009 16:06


Schuster a ostatni "pro- revolucni" komunisti boli na oslavach aj preto, lebo nezni revolucionari naozaj nemali skusenosti s budovanim politickej moci. samozrejme je zasadny rozdiel medzi Schustrom, Cicom a povedzme Dlouhym alebo Calfom. Calfa bol reformny aj v ekonomickej oblasti. davam vsak do diskusie, ci Gal, Butora a dalsi vo VPN radsej neuprdnostnili Schustera ako "svojho" cloveka pred J.Budajom??
Schuster to pise a ja to nevylucujem.

RE: nepresna paralela
autor: maly miro
e-mail: najmensi.miro@gmail.com
pridané: 21-11-2009 16:16


,,svojich" myslíš Židov? alebo....
dobré...
autor: maly miro
e-mail: najmensi.miro@gmail.com
pridané: 21-11-2009 16:14


mám rád takéto ,,fikcie" Schuster et al. mali pravdu v tom, že keby nebola aspoň časť komunistov ochotná ,,spolupracovať" , tak by Nežná zrejme nežnou nebola. určite by tiekla aj krv... lenže pozrime sa na slovo ,,spolupracovať" v kontexte udalostí Nežnej...je príliš hrubé a mechanické. ľudia na námestiach či v KC VPN iba nespolupracovali. tam bola istotne vyššia úroveň hodnotového a myšlienkového súzvuku ako len spolupráca...
a pozvať takýchto ľudí na oslavu 20. výročia pádu režimu, ktorého exponentami boli...? bohužiaľ pán Fico, ale jediné čo ma napadá, sú tieto dve veci:
- Fico et al. ich potrebovali na vlastnú legitimizáciu ,,veď nie len ja. aj oni!" - v našej krajine je to často pomerne vážny faktor slúžiaci na legitimizáciu čohokoľvek... hromadným vystavovaním týchto ,,fešákov" vytvoriť dojem normálnosti takéhoto javu.
- demonštrácia etablovateľnosti akéhosi pomysleného zoskupenia bývalých kádrov. a to na najvyšších pozíciach. fakticky teda potvrdzujú, že sú ako karieristi etablovateľní do akéhokoľvek režimu. takýto ľudia boli vždy. ale prečo práve tu a teraz? to je otázka pre výborných politológov , prípadne sociálnych psychológov... možno by si to pýtalo pokračovanie článku ;-)

Komunisti a VPN
autor: Maros
webstránka: http://marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 21-11-2009 23:20


Teda ja neviem. Ale nebolo to tak, ze VPN vitala spolupracu niektorych komunistov pri uchopeni moci? Ono v principe nevadi, ze spolupracovali. Skoda je, ze tam zostali a su doteraz.
-
Ale v niecom ma Susto pravdu. Keby si boli komanci isti, ze vsetci skoncia po revolucii na dlazbe a v kute hanby, kopali by okolo seba viac a revolucia by nemusela byt nezna.

RE: Komunisti a VPN
autor: jakubjost
pridané: 22-11-2009 23:59


Hanba, strach a lenivost. To su hlavne problemy, ktore tu su. Pritomnost komunistov vo vysokych funkciach nepokladam za zasadny problem. Mnohi byvali komunisti sa po pade rezimu bez problemov stali pragmatickymi ludmi akych si vyzaduje "kapitalizmus". Problemom nie je par elitnych komunistov aki sa vytahuju typu Lorenc, Lexa, Sevc, Schuster a neviem kto...problem je ta seda masa...ktora mlcala za komunizmu a mlci i teraz. Zvysok je len dosledok, nie pricina.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group