ISSN 1335-8715

19-11-2009   Andrej Beňo   Index   verzia pre tlač

Komunistické právo v Československu (recenzia)

Približne pred pol rokom vyšla v nakladateľstve Masarykovej univerzity jedna zaujímavá publikácia (detaily na: http://www.komunistickepravo.cz...) a nakoľko som na slovenskom webe nezachytil, žiadny výraznejší ohlas v súvislosti s jej vydaním, rád by som vám na tomto mieste ponúkol krátku recenziu.

“Vezmi závist sestru nenávisti, přidej odpor ku každé jinakosti, okořeň méněcenností z pohodlné či záměrné nevedomosti a neschopnosti, opiš si od Lenina, který - aby to mělo ten správny říz - k tomu přimyslí, že nejlepší a nejbezohlednejší je nenávist hladová a že jediné co je lepší než třídní boj je třídní válka, a máš pred sebou definici komunizmu.” To je prvá veta zo skutočne mimoriadnej knihy s názvom Komunistické právo v Československu, s podtitulom „Kapitoly z dějin bezpráví“, na ktorej sa podieľalo spoločne 29 autorov, predstavujúcich “ťažké váhy” českej právnickej akadémie (Pribáň, Kühn) i praxe (Wagnerová, Motejl).

Ambíciou autorov tejto knihy nie je len odťažitý vedecký popis fenoménu komunistického práva. Právo každej spoločnosti je špecifickým prejavom kultúry danej spoločnosti, ktorý o nás vypovedá rečou noriem a ich aplikácie aj to, čo si sami nie sme schopní a ochotní o sebe priznať. Ako uvádzajú autori, dôvodom vydania tejto knihy je ich pocit, že v oblasti práva nedošlo od novembra 89 k žiadnej forme reflexie, naopak kontinuita komunistického práva v rovine obsahovej, myšlienkovej i personálnej bola v podstate zachovaná.

Pozornému čitateľovi pritom nemôže ujsť aké značné množstvo právnych pojmov a inštitútov dnes vnímame ako úplne prirodzené a potrebné, hoci v čase ich prijatia boli nástrojom dosiahnutia komunistickej kontroly nad vtedajšou, relatívne slobodomyseľnou československou spoločnosťou (povinné občianske preukazy, hlásenie pobytu, obmedzenia práva mať a držať zbrane atď). Pokiaľ však právne inštitúty je možné obsahovo a významovo zmeniť, alebo ich aspoň prispôsobiť slobodnej spoločnosti relatívne ľahko, personálna a myšlienková kontinuita s komunistickým obdobím predstavuje omnoho väčší problém. Právo stále učia, vykladajú, aplikujú mnohí z čias komunizmu, rovnakými metódami ako za čias komunizmu.

Nastavenie systému (akademického i súdneho) pritom spôsobilo, že tieto osoby vzhľadom na ich senioritu v súčasnom systéme práva zastávajú formatívne pozície. Tu sa samozrejme ponúka porovnanie s obdobím po komunistickom prevrate z roku 1948, kedy boli právne profesie dôkladne očistené od mnohých nevyhovujúcich právnikov z čias prvej ČSR. Editori, vedomí si tohto problému, ktorí pracovne nazvali “obkľúčením päťdesiatnikov”, úmyselne vyberali tvorcov jednotlivých kapitol z autorov ponovembrovej generácie právnikov, alebo najstaršej generácie absolventov prvorepublikových právnických fakúlt tak, aby mnohí z tých, čo dnes zastávajú vysoké akademické pozície, neboli nútení posudzovať svoje vlastné diela z komunistického obdobia.

Kniha samotná je rozčlenená na 4 časti - prvá rieši teoretické problémy komunistického právneho systému ako takého, druhá sa zaoberá historickým vývojom v jednotlivých právnych odvetviach, tretia sa venuje právnym profesiám v období komunizmu, štvrtá obsahuje osobné reflexie práva daného obdobia. Toto dielo nie je jednoduchým čítaním, jeho jazyk je často komplikovaný, odborný, právnický - je potrebné venovať mu množstvo času a myšlienok. Výsledok však zato stojí.

Čarom nechceného však táto kniha vypovedá nielen o komunistickom práve, ale je aj nepriamym porovnaním stavu českej a slovenskej právnej akadémie, v ktorej je niekoľko kvalitných autorov mladšej generácie (Prochádzka, Gábriš), nútených na podobné témy publikovať v Čechách. Na Slovensku niet s kým, niet u koho. Činy zväčša bývajú limitované možnosťami a očakávať historické reflexie od akademickej obce - tých čo sa nevedia ozvať, ani necítia zodpovednosť – a to ani vtedy, keď im politika deformuje vlastné zákony, by asi bolo naivné.

Andrej Beňo

  recenzia
   jakubjost 19-11-2009 17:45
  RE: recenzia
   jakubjost 19-11-2009 17:48
  spoločné
   ab 19-12-2009 20:23
  To je riadna sračka...! :-)
   MuadDib 22-12-2009 3:20

   

 

Krédo Pravého Spektra

Napriek tomu, že socializmus a komunizmus skrachovali, pretože ich prevalcovala realita, ich mäkšie deriváty žijú ďalej: politická korektnosť, pozitívna diskriminácia, ľavicový liberalizmus, feminizmus, environmentalizmus, korporativizmus, antiamerikanizmus, antisemitizmus, neznášanlivý sekularizmus, pacifizmus, humanrightizmus, ekonomický antiglobalizmus, europeizmus a iné cvokizmy.

Kým komunizmus chcel zničiť rodinu, náboženstvo a súkromné vlastníctvo priamo a rýchlo, vyššie uvedené -izmy to robia pomaly a subtílne. Nenápadne, ako potkany, ohlodávajú piliere západnej civilizácie, aby napokon privodili jej pád.

Pravé Spektrum chce útočiť proti výstrelkom mravného relativizmu a povzbudzovať dobré a osvedčené konzervatívne hodnoty. Prosperita Slovenska sa dá vybudovať len na zásadách trhovej ekonomiky bez prívlastkov, občianskeho vlastenectva a s vedomím, že skutočná sloboda je predovšetkým silou charakteru. Len na takom základe si môžeme vyberať, čo je morálne správne.

redakcia

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group