ISSN 1335-8715

16-03-2001   Martin Hanus   Index   verzia pre tlač

Ekologický humbug

„Včera zverejnil Medzinárodný panel OSN o klimatických zmenách (IPCC) už tretiu správu v poradí. (...) Prvá správa začiatkom roka pripísala vinu za otepľovanie človeku a druhá naznačila možný vplyv klimatických zmien na jednotlivé kontinenty. Predpovedala zaplavenie niektorých území, napríklad aj Maďarska či južného Slovenska, a rozšírenie chorôb a sociálny chaos.“ SME, 6.3. 2001

Tlak dnešnej mediálnej doby na ľudskú psychiku je neúprosný. Verejná mienka je predovšetkým v posledných desaťročiach programovo deštruovaná „zaručenými“ výkladmi najrôznejších odrôd ideológov. Práve problematika životného prostredia a nášho vzťahu k nemu sa stali nesmierne vďačným sústom pre ambicióznych ideológov-ekoaktivistov a nimi vedenú pojašenú „antiglobalizačnú“ mlaď .Od samého odporu k civilizácii „zozelenaní“ intelektuáli správne vytušili citlivé miesta na duši našinca a zaplavili ho prúdom svojich katastrofických vízií a správ o konci sveta. Krotitelia ich neurotických výplodov však proti nim veľa šancí v serióznej diskusii nemajú. Jednak preto, že ekoaktivisti o takúto diskusiu nestoja, pretože ich fantazmagórie by tak stratili zmysel, jednak preto, že katastrofické scenáre zožínali u väčšinovej populácie tradične väčšie úspechy, než kritické a vecné hodnotenia situácie. Príčiny sú v skratke asi tieto :

1) prirodzený sklon človeka vidieť svet okolo seba a jeho postavenie v ňom pesimisticky. Veď strach z blížiacich sa katakliziem je starý ako ľudstvo samo a z dnešného pohľadu je až úsmevné sledovať zlovestné a nám nie nepodobné predtuchy našich predkov z blížiacej sa, no stále sa nedostavujúcej katastrofy.

2) Okrem tohto čisto psychologického aspektu sa k tomuto pesimizmu pridružuje sociologický jav zvaný „katastrofická obsesia“, akási masívna panika spojená s túžbou po jednote pred hroziacou pohromou. Takto vybudený pocit ohrozenia je jedom spoločnosti – vytvára v nej falošný pocit spolupatričnosti zničujúco pôsobiaci na každú snahu o objektívne poznanie.

Dnešná ekologická obsesia má na spoločnosť dvojnásobne deštruktívny charakter. Je totiž nezničiteľná asi ako marxistická dialektika. Za svoju nezničiteľnosť však ani za mak nevďačí svojej vierohodnosti, ale veľmi šikovnej a vynaliezavej metodológii, privádzajúcej spoludiskutujúcich až na hranicu definitívneho zblbnutia. Po každej triezvej kritike ekologických téz narazíte na nepriepustný múr neprehľadnej a vnútorne nie príliš konzistentnej spleti „akožeargumentov“. Navyše, základné ekologické „brainwashingové“ pravidlo: po každej neuskutočnenej katastrofe si namiesto úľavy vymyslite ďalšiu, je proti rozumu dostatočne imúnne. Ak ste neoblomný a posmeľujete zanieteného ekológa k postaveniu alternatívy voči dnešnému škaredému a od emisií smradľavému svetu, s hrôzou zistíte, že ekologické „Endlösung“ by sa vo svojich domyslených dôsledkoch ani tak nelíšilo od toho „Führerovho“. Ekológovia totiž svojimi zhubnými a nerealistickými požiadavkami útočia na samotný základ slobodnej spoločnosti. Čo by asi tak spôsobili hromadné priemyselné odbúravanie, totálna regulácia hospodárskeho a spoločenského života, odstránenie voľného trhu, a to všetko len pre uskutočnenie bláznivých snov hŕstky zakomplexovaných dobrodruhov? Na polemiku s ekológmi treba pred verejnosťou vytasiť zbrane najsilnejšieho kalibru – fakty a poznatky získané vedou. I napriek tomu, že seriózni vedci sotva prekričia na mediálnom výslní sa rozťahujúcich katastrofistov, len precízne a nebojácne formulovanými vedeckými dôkazmi o nezmyselnosti šarlatánskych bludov si získajú tých najdôležitejších spojencov z radov politikov a ekonómov. Politikov a ekonómov, ktorí nepodľahnú hysterickému pokriku rôznych Greenpeacov, Detí Zeme, či v neposlednom rade „správ“ OSN o klimatických zmenách.

V tomto netreba byť pesimistom.

Martin Hanus

  Test
   Test 29-10-2001 20:28
  Hotovo!
   Test 22-03-2002 4:14
  Test III.
   Nepto 01-05-2002 23:21
  Upgrade
   Nepto 06-02-2003 19:39
  Migracia na novy server
   Migrator 24-10-2003 19:55
  RE:
   Skúška 07-10-2004 10:31
  RE:
   Tiez Tester 22-01-2005 12:19
  RE:
   Skuska2 23-01-2005 18:37
  RE:
   Skuska3 23-01-2005 18:48
  RE:
   sorry musim nieco skusit 08-11-2005 0:31
  RE:
   sorry musim nieco skusit 08-11-2005 0:48
  Antispam skuska
   Ondrej 12-08-2006 22:02
  RE: Antispam skuska
   Ondrej 12-08-2006 22:02

   

 

Krédo Pravého Spektra

Napriek tomu, že socializmus a komunizmus skrachovali, pretože ich prevalcovala realita, ich mäkšie deriváty žijú ďalej: politická korektnosť, pozitívna diskriminácia, ľavicový liberalizmus, feminizmus, environmentalizmus, korporativizmus, antiamerikanizmus, antisemitizmus, neznášanlivý sekularizmus, pacifizmus, humanrightizmus, ekonomický antiglobalizmus, europeizmus a iné cvokizmy.

Kým komunizmus chcel zničiť rodinu, náboženstvo a súkromné vlastníctvo priamo a rýchlo, vyššie uvedené -izmy to robia pomaly a subtílne. Nenápadne, ako potkany, ohlodávajú piliere západnej civilizácie, aby napokon privodili jej pád.

Pravé Spektrum chce útočiť proti výstrelkom mravného relativizmu a povzbudzovať dobré a osvedčené konzervatívne hodnoty. Prosperita Slovenska sa dá vybudovať len na zásadách trhovej ekonomiky bez prívlastkov, občianskeho vlastenectva a s vedomím, že skutočná sloboda je predovšetkým silou charakteru. Len na takom základe si môžeme vyberať, čo je morálne správne.

redakcia

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group