ISSN 1335-8715

11-02-2009   Juraj Brecko   Slobodný trh   verzia pre tlač

Kalvín a kapitalizmus

Jánovi Kalvínovi nešlo v prvom rade o vytvorenie nového ekonomického systému. Nevenoval sa špeciálne ekonomickej teórii. Bol zahĺbený predovšetkým v teológii. Nebol však len teológom – teoretikom, aj keď možno po takej dráhe túžil. Ženevský pastor Farel ho prinútil stať sa teológom – praktikom. No a praktický dosah Kalvínovej teológie bezpochyby vplýval aj na rozvoj kapitalizmu.

Pridať nový príspevok

je to zaujimava teza
autor: Lukas Krivosik
pridané: 11-02-2009 13:19


Podla mna je ta Weberova teza zaujimava. Ale skor z pozicie toho, ze upozornuje na kulturne predpoklady funkcnej trhovej ekonomiky.

S tym protestantskym povodom kapitalizmu by som to tak uplne doslova nebral, aj ked urcity vplyv tu bol. Napriklad Smithova objektivna teoria hodnoty priamo viedla k Marxovi. Naproti tomu, spanielski scholastici od zaciatku nemali so subjektivnostou cien problem. Len ich knihy sa nesmeli citat v protestantskych krajinach.

O trochu iny pohlad ako Juraj Brecko, som sa pokusil tu:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?41...

RE: je to zaujimava teza
autor: LIBERTARIAN
pridané: 11-02-2009 14:52


"V knihe poukazuje na jej katolícke korene ...."

- heheee, pekné, vy sa tu hadate, ci ma kapitalizmus katolicke alebo protestantske korene, a vonku zatial VŠETCI politici spolocne rozbijaju zvysky kapitalizmu.
A zachvilku sa sem dovalia tí etatisti (z diskusie o komunistickej utopii) a poosieraju aj zvysky kapitalizmu, vymlatia nas Obamovým a Ficovym ekonomickym baličkom, ....... , a bude zrazu celkom jedno, co o tom hovori Kalvín. Asi by bolo vacsim prinosom, keby sa o kapitalizme pochvalne zmienili biskupi z KBS a politici z KDH.

RE: je to zaujimava teza
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 11-02-2009 15:23


"Asi by bolo vacsim prinosom, keby sa o kapitalizme pochvalne zmienili biskupi z KBS a politici z KDH. "

Preco nie. A ak mame zacat s osvetou u sirokeho plebsu, v kostoloch by mohli duchovni pastieri z kazatelnice vychvalovat mudrost dokonalej sebaregulacie trhovych mechanizmov svojim cerstvo nezamestnanym oveckam. To by malo zaujimave efekty.

(etatista sa dovalil =)

RE: je to zaujimava teza
autor: juraj
pridané: 12-02-2009 19:49


klucovy otazka znie kto zavinil tuto krizu - trh ako taky alebo nieco ine - ak trh , tak potom ako je mozne ze z pohladu zapadnej europy trh 63 rokov ( 1945 - 2008 funguval celkom dobre a z ekonomickeho hladiska vyrazne tieto krajiny pozdvihol, aj pocas tych 63 rokov sa museli vyrovnavat s nezamestnanostou,ale preco potom ludia neemigorvali v rokoch 1960 -1989 zo zapadneho nemecka do vychodneho, kde nijaka nezamestnanost nebola ? preco mala emigracia opacny smer, teda z miesta s nulovou nezamestnanostou na miesto kde je nezamestananost realnou hrozbou?
RE: je to zaujimava teza
autor: Lukas Krivosik
pridané: 12-02-2009 7:35


Libertarian a ty si co pre kapitalizmus urobil?

A co si urobil proti bolsevikom?

Skus mi dat odpoved.

RE: je to zaujimava teza
autor: LIBERTARIAN
pridané: 12-02-2009 7:37


"Ohovaram" bolsevikov, kade chodím.
RE: je to zaujimava teza
autor: slovenský dobrovoľník
pridané: 12-02-2009 9:47


Ha-ha-ha :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Hlavne sudruha Meseznikova, alebo sudruha Sharona, ze?

RE: je to zaujimava teza
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 12-02-2009 11:59


No je to fakt drsne, este aj z aktualneho cisla .tyzdna na cloveka vyskoci Marx s Keynesom. Sodoma Gomora.
RE: je to zaujimava teza
autor: Kesler
pridané: 13-02-2009 11:42


Offshorovy kapitalizmus bol rozbitz Gorilou a spol. na Wall Strete. Politici sa len snazia zabranit vystrelu z Aurory.
RE: je to zaujimava teza
autor: juraj brecko
pridané: 12-02-2009 19:59


uvediem len zopar faktov o pozadi tohto clanku
1) bol pisany do internej publikacie pre clenov reformovanej krestanskej cirkvi , mnohi z nich, maju negativny postoj ku kapitalizmu
2) clanok som poslal na posudenie lukasovi ci nie som prilis nekriticky ci neobjektivny , dal som vsak suhlas na pripadne uverejnenie na nete
3) clanok vznikol asi 3 tyzdne pred vypoknutim financnej krizy, ak by som ho pisal neskor, viac by som rozpisal kalvinov doraz na setrnost a sporivost , podla pravicovych ekonomov bola totiz sucasna kriza sposobena absenciou sporivosti a neunosnym rozsirenim zivota na dlh ci na urovni jednotlivcov, alebo statov

kapitalizmus=satanizmus
autor: MuadDib
pridané: 13-02-2009 15:08


4) To je dobré, len nabudúce im skús napísať niečo o satanizme, nech si to sami porovnajú s kapitalizmom a nech si utvoria svoj názor.
a Uhorsko?
autor: maly miro
e-mail: najmensi@pobox.sk
pridané: 12-02-2009 8:02


všetci dobre vieme, že Uhorsko bolo , čo sa kapitalizmu týka, pomerne zaostalá krajina. a pritom medzi Maďarmi je pomerne veľké množstvo kalvinistov... Moja otázka teda znie:
1: mali ostatné katolícke národy /Rumuni, Slováci, Chorváti/ Uhorska až taký veľký vplyv , že ich katolícke odmietanie kapitalizmu pretlačilo Maďarský kalvinistický prúd?-tým by ale trocha padala na hubu teória dominancie Maďarov...
2: žeby bol to vplyv katolíckych Habsburgovcov malý? pretože ako vieme práve v Rakúskej časti sa kapitalizmus rozvíjal dynamickejšie...
3: teória o protestantoch ako podporovateľoch kapitalizmu neplatí, príp. sa Maďari z nej nejako kultúrne vymaňujú?...

Kto mi odpovie?

RE: a Uhorsko?
autor: Firstborn
pridané: 12-02-2009 8:44


myslim ze je prezierave (a dost common sense) tvrdit ze na silu ekonomickeho rozvoja vplyva mnozstvo faktorov, takze snazit hladat dokonalu korelaciu vyhradne vzhladom na jednu premennu je blbost.
RE: a Uhorsko?
autor: juraj
pridané: 12-02-2009 19:35


v madarsku je teraz kalvinistov len cca 1/ stvrtina a tak to zrejme bolo aj v minulosti, takze aj madarsko ako ostatne narody monarchie bolo prevazne
( 75 % ) katlickym statom

RE: a Uhorsko?
autor: Alexios
pridané: 15-02-2009 14:51


Uhorsko bolo konfesionálne veľmi rozdrobené. Popri katolíkoch, ktorých bolo najviac tu boli protestanti (kalvíni a luteráni) plus ortodoxní a grékokatolíci.
O reformách systému sa začalo v Uhorsku hovoriť začiatkom 19. storočia a aj keď to neviem úplne na betón, myslím, že najviac reformy podporovala protestantská šľachta (Kossúth a spol.). Podstatné však je, že Maďari neboli a nie sú typický protestantský národ, ako Švajčiari, Holanďania, či Angličania.

RE: a Uhorsko?
autor: AS
pridané: 19-02-2009 20:31


Svajciari boli typickym protestantskym narodom ??

Dnesne hlasenie sa ku konfesiam : Zastúpenie príslušníkov jednotlivých vierovyznaní: rímski katolíci 41,82 %, švajčiarska reformovaná cirkev 33,04 %, iní protestanti 1,94 %, Svedkovia Jehovovi 0,49 %, moslimovia 4,26 %, pravoslávni 1,80 %, hinduisti 0,38 %, židia 0,25 %, budhisti 0,25 %, starokatolíci 0,18 %, bez vyznania 11,11 % a iní

Len dve myšlienky
autor: Richard
pridané: 12-02-2009 12:09


1. Z uvedeného článku viac menej vyplýva, že keď ľudia zavrhnú kresťanstvo tak skôr alebo neskôr zanikne aj voľný trh. Je len zopár štátov kde je voľný trh, nie sú tam kesťania a sú ekonomicky úspešní (Japonsko, Kórea). Ale je otázne ako dlho im to vydrží. A napríklad také Francúzsko, ktoré zavrhlo kresťanstvo už v roku 1789 je jediný západo-európsky štát, ktorý je v rebríčku ekonomickej slobody až za nami.
.
2. Na mape sveta je výrazný ekonomický rozdiel medzi kresťanskými štátmi kde je (bola) silná katolícka viera a kde boli protestanti (nehovoriac napr. o pravoslávnych). Africké štáty, celá Južná a Stredná Amerika, Španielsko, Taliansko, Stredná a Východná Európa sú a boli na tom vždy ekonomicky horšie ako USA, Veľká Británia, štáty Beneluxu, Severské Štáty. To nie je náhoda.

RE: Len dve myšlienky
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 12-02-2009 15:05


V Juznej Korei su pomerne rozvinute krestanske spolocenstva. Ako v Japonsku neviem.
RE: Len dve myšlienky
autor: biker
webstránka: http://vanovcan.blog.sme.sk
pridané: 13-02-2009 0:30


Severne Taliansko a Bavorsko - najbohatsie casti velkych europskych ekonomik - do tej schemy prilis nezapadaju, aj ked vacsina prikladov je ok. Skor si vsak myslim ze ide o povahu danych narodov. Ak by boli Greci ci Sicilcania protestanti, co by sa u nich zmenilo? Nepokradnes plati rovnako pre luterana aj katolika.
ad 1 - mas pravdu, no volny trh zanikne spolu so zanikom tychto narodov. Empiricka skusenost s trhom je taka osvedcena, ze sa ho lahko nevzdaju ani nekrestania, aj ked pravdebodobnost roznych socialnych experimentov je u nich vyssia.

podpora kapitalizmu
autor: LIBERTARIAN
pridané: 12-02-2009 12:21


Takto vyzera podpora kapitalizmu:

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno–ekonomickej situácii :
"Situáciu vnímame ako znepokojujúcu"
"Princíp solidarity, ktorý hlása aj skúsenosťou preverená sociálna náuka Cirkvi, vnímame ako optimálne riešenie medzi extrémnymi modelmi sociálneho štátu alebo neľútostného pragmatického kapitalizmu.
Chceme varovať aj pred uprednostňovaním kritéria rýchleho ekonomického zisku."

Podla tohto na slovensku zuri neľútostný pragmatický kapitalizmus. Vzhladom na to, ze polovica HDP sa prerozdeluje cez statne paprče, je to dost divny nazor.

RE: podpora kapitalizmu
autor: Richard
pridané: 13-02-2009 13:27


To je práve tá katolícka spolupráca so socializmom. Namiesto toho aby Pápež prehlásil, že každý ľavicový politik svojím konaním priamo kradne a nepriamo zabíja, a na základe toho by mal každého ľavičiara exkomunikovať z cirkvi.
kapitalizmus=satanizmus
autor: MuadDib
pridané: 13-02-2009 15:04


A prečo by to mal urobiť, keď už dnes predsa každý vie, že kapitalistické idey najlepšie kopíruje satanizmus?
RE: kapitalizmus=satanizmus
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 13-02-2009 15:41


Nevsimaj si to, to je iba frustracny efekt nedostatku proklamovanej lasky k bliznemu u casti tiezkrestanskej prostoduchej burzoazie. ;)

Daleko mudrejsi, skusenejsi a rozhladenejsi katolici ako napr. Jan Pavol II. laviciarstvo vnimali o dost inak :

http://atheism.about.com/b/2006/07/15/john-paul-iis-critiques-of-capitalism-drawing-debate-deceit.ht...

RE: podpora kapitalizmu
autor: tralos
pridané: 13-02-2009 23:35


A preco ta tak stale velmi drazdi nazor katolickej cirkvi na Slovnesku na kapitalizmus ?

Mozem ti povedat, ze sam sa nestotoznujem s mnohym, co tvrdia slovenski katolici, ale to najlahsie co clovek moze urobit je, ze proste sam sa v katolickej cirkvi a jej aktivitach neangazuje.

Drazdi ta SKUTOCNOST ze 99 percent ludi nikdy doposial v nasom regione nepreferovala nestat a teda tvoje teorie su popretim SKUTOCNOSTI?

To, ze ludia NECHCU zit v spolocnosti, ktoru tu neustale svojimi prizemnymi poznamkami preferujes, je proste realita.

Namiesto akceptacie skutocnosti vsak neustale zahlcujes diskusiu rovnakymi a do-okola sa opakujucimi poznamkami, utokmi raz na socialistov potom na konzervativcov, raz na katolikov inokedy na ateistickych komunistov. Co tak sa zmierit so svetom, povedat mu ANO a v ramci moznosti, ktore cloveku ponuka, najst to najlepsie?

romco

otazka
autor: tralos
pridané: 13-02-2009 22:45


Tymi spormi, ci za presadenim sa kapitalizmu v modernom zmysle slova stoji protestantizmus alebo katolicizmus, legitimizuje sa tym nabozenstvo ci ekonomicky system?

A co nam brani polozit otazku aj opacnym sposobom? Nestoji za presadenim sa protestantizmu v krajinach, kde prave kapitalizmus v modernom zmysle slova prevazil skutocnost, ze mestania a obchodnici sa citili obmedzeny stredovekym katolicizmom? Nie je teda mozny aj opacny scenar, teda nie to, ze za kapitalizmom stoji protestantizmus, ale ze za protestantizmom stoji kapitalizmus?

romco

No to snad nie...
autor: Maros
webstránka: http://marianjanos.blog.sme.sk/
pridané: 14-02-2009 15:36


http://www.aktuality.sk/spravy/komentare/komentar-200-rokov-darwina-a-lincoln...
-
"Neskôr sa Darwinova teória stala „hlavným prúdom“ a až v posledných rokoch naberá na sile hnutie vedcov, ktorí ju spochybňujú. Podľa nich, najnovšie vedecké poznatky vedú k záveru, že na počiatku života musel nevyhnutne stáť inteligentný dizajnér. Argumentujú tzv. neredukovateľnou komplexnosťou bunkových strojov, ktoré sa nemali ako vyvinúť"
-
Tie Krivosikove komentare sa uz fakt nedaju citat. "Neredukovatelna komplexnost" nie je ziadna poriadna vedecka toeria. Je to davno pouzity a vysvetleny koncept, ktory vytiahli nabozenski fanatici a odborne pomenovali a vydali ako popularnu literaturu. Neviem co za sektu ho ma v podruci, ale z kadeho jeho komentara to poriadne smrdi...

RE: No to snad nie...
autor: MuadDib
pridané: 14-02-2009 18:27


Zaujímavé... mal som v škole (tej istej ako Ty ;-) ) isté základy molekulárnej biológie, no o ničom takom sme sa neučili. Napokon, tá teória, o ktorej som si práve niečo pozrel, má 1 zásadný nedostatok: kto ho vytvoril, resp. ako sa vytvoril "inteligentný dizajnér"?
RE: No to snad nie...
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-02-2009 21:08


To, co si ty vypichol su oznamovacie vety, ktore maju cisto informacny charakter. Nehodnotim ani obsah kritiky kreacionistov, ani tam nepisem, ci ja s touto teoriou suhlasim, alebo nie. Ale je fakt, ze zastancovia ID existuju, ze je o nich pocut stale viac a ze jadrom ich namietok je neredukovatelna komplexnost. Nespomenut v clanku o Darwinovi kritikov jeho teorie sa neda. Zvlast, ak otvorene otazky priznavaju aj jeho priaznivci.

Nikde v mojom clanku sa nepise, ze nesuhlasim s Darwinovou evolucnou teoriou (pise sa tam nieco o opatrnom respekte k obom velikanom) alebo, ze kreacionisti maju pravdu. Tak si daj pohov a ked sa podla teba moje clanky nedaju citat, tak urob radost sebe aj mne a proste ich necitaj.

RE: No to snad nie...
autor: Maros
webstránka: http://marianjanos.blog.sme.sk/
pridané: 14-02-2009 22:01


Aha tak oznamovacie vety. S absolutne nekompetentnym HODNOTIACIM obsahom, ktory si tam sam pridal. Takze len tak lahko to neuhras.
-
1) Akoze "hnutie vedcov nabera na sile"? Ved nemaju ani jeden peer-reviewed clanok! Stale je to nic ine len marginalna skupina nabozenskych fanatikov.
-
2)Ake najnovsie vedecke poznatky? S akymi najnovsimi poznatkami prisiel Behe-he? Ved je to iba inak zabaleny watchmaker argument. Stare jak Praha.
-
Citat ich uz nebudem. Jednak sa v nich strasne opakujes a dvak evanjelizacie je uz na webe dost.

RE: No to snad nie...
autor: Peter Jedlicka
pridané: 15-02-2009 11:25


Tusim, ze nejaky peer-reviewed clanok v nejakom smiesnom casopise pretlacili. Lukas nie je biolog, takze nevidi hned, ze nazvat to hnutim "vedcov" je prilisny kompliment pre ID privrzencov. Behe a spol. sice vedia pekne pisat o vede, ale cele to potom pokazia zvlastnymi argumentami a teoriami, v ktorych sa snazia nejako prepasovat teologiu do biologie (co v pripade biologickej evolucie nie je nutne). V niecom mozu mat aj pravdu, ale vyjadruju to nesikovne a robia teistickym evolucionistom skor medvediu sluzbu. Preco ale nikto nepise o nich? O Polkinghornovi alebo o Francisovi S. Collinsovi (The Language of God)? Ako keby existovali len extremisti.
RE: No to snad nie...
autor: Maros
webstránka: http://marianjanos.blog.sme.sk/
pridané: 16-02-2009 18:34


Kedy a kde ho pretlacili? Behe musel v sudnom procese priznat ze nemaju ziadny peer-reviewed clanok. V com mozu mat pravdu? Aka je ich pridana hodnota? S akymi novymi poznatkami prisli?
-
Podla mna Krivosika vobec neospravedlnuje to ze nie je biolog. Ked nevie sebakriticky zhodnotit svoje vedemosti predtym ako nieco vypusti do aktualit ci .tyzdna, tak je to iba jeho problem.
-
Navyse tam pisal, ze tie ich neredukovatelne komplexy nemohli vzniknut evoluciu (co je dokazatelny nezmysel). Keby aspon napisal ze "podla ich nazoru..". Jendoducho katastrofa.

RE: No to snad nie...
autor: Peter Jedlicka
pridané: 21-02-2009 10:53


Nieco som uz davnejsie cital o tom, ze privrzenci ID mali clanok v odbornom casopise, co sposobilo zdesenie ich kritikov.
.
Cast pravdy maju v tom, ze o mechanizmoch evolucie stale prebieha ziva vedecka diskusia (ale nie o tom, ci evolucia vobec bola). A ako vznikla taka komplexna vec, ako ludske vedomie, o tom sa nevie skoro nic. Mozno je naozaj neredukovatelne komplexne - ale to je na dlhu diskusiu.
.
Ja sa snazim Lukasove ustretove poznamky k ID korigovat svojimi poznamkami. Myslim, ze Lukasovi nehrozi sklznutie do fundamentalizmu.

inteligentný tvorca a konzervatívci
autor: MuadDib
pridané: 15-02-2009 21:29


Ináč, je dosť zaujímavé, že konzervatívci, čo zastávajú teóriu inteligentného dizajnu, obhajujú skôr kapitalizmus, pričom podľa logiky by to snáď mal byť skôr socializmus, keďže ten sa skôr vyznačuje tvorivými riešeniami, na rozdiel od evolučných kapitalistických.
RE: inteligentný tvorca a konzervatívci
autor: Peter Jedlicka
pridané: 15-02-2009 22:29


Ano, ved vlastne evolucia je dosledkom neviditelnej ruky vyberajucej medzi uspesnymi a menej uspesnymi rieseniami.
RE: inteligentný tvorca a konzervatívci
autor: LIBERTARIAN
pridané: 16-02-2009 7:17


"evolucia je dosledkom neviditelnej ruky vyberajucej medzi uspesnymi a menej uspesnymi rieseniami"
- Kapitalizmus je vlastne darwinizmus aplikovaný v ekonomii. Spravny kapitalista by teda mal byt darwinistom.
Katolici a komunisti obhajuju REVOLUCNE riesenia.

RE: inteligentný tvorca a konzervatívci
autor: Peter Jedlicka
pridané: 16-02-2009 8:01


A co so mnou - ja som katolik, evolucionista a kapitalizmus-friendly.
:-)

RE: inteligentný tvorca a konzervatívci
autor: LIBERTARIAN
pridané: 16-02-2009 9:06


Ak si "evolucionista a kapitalizmus-friendly" , tak podla pomeru 1:2 si slabý katolik. "Slabý" , resp. zlý , v tom , na slovensku bežnom ponímaní.
Ja som sice tiež krstený, ale radsej sa tym nechvalim, pretoze vacsina mojich "spoluveriacich" .... škoda reči. Typicki komunisti. Taký Slota svojim znamym vyrokom "Bratia a sestry v Kristu ...... " - to hovori o všetkom.

RE: inteligentný tvorca a konzervatívci
autor: Lukas Krivosik
pridané: 16-02-2009 11:40


Libertarian, to mas zase odkial, ze katolici obhajuju revoluciu. Mimochodom, zrusenie statu je podla teba evolucny alebo revolucny krok?

A este jedna vec, oficialna pozicia tohto papeza k evolucnej teorii je taka, ze Biblia je kniha o nabozenstve, nie o prirodovede a treba ju brat z tohto pohladu symbolicky. A evolucna teoria alebo akakolvek ina teoria je v poriadku, ak nevylucuje existenciu Boha.

RE: inteligentný tvorca a konzervatívci
autor: LIBERTARIAN
pridané: 17-02-2009 6:59


Darwinizmus je EVOLUCNY. Katolici obhajuju jeho opak. Akt stvorenia podla biblie je REVOLUCNYM javom v klasickom zmysle tohto pojmu.
"Biblia je kniha o nabozenstve, nie o prirodovede"
- aha. Ale toto je silna zmena! Nuz neviem, kolko katolikov by suhlasilo, ze biblia je pravdiva len "symbolicky".

RE: inteligentný tvorca a konzervatívci
autor: Peter Jedlicka
pridané: 17-02-2009 8:45


A co je potom akt stvorenia cez big bang a evoluciu?
RE: inteligentný tvorca a konzervatívci
autor: LIBERTARIAN
pridané: 17-02-2009 9:25


"big bang a evolucia" - tu teda nevidim ziadnu spojitost a suvislosť ......
RE: inteligentný tvorca a konzervatívci
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 17-02-2009 11:03


Everybody's banging sometimes.
RE: inteligentný tvorca a konzervatívci
autor: Peter Jedlicka
pridané: 21-02-2009 10:54


??
Ved Big Bang bol zaciatkom vesmirnej evolucie, ktorej biologicka evolucia je len neskorsou sucastou.

RE: inteligentný tvorca a konzervatívci
autor: Edo
e-mail: smedo@orangemail.com
pridané: 30-11-2009 13:31


Z Lukáša Krivošíka sa stala hlasná trúba RKC. A čo sa týka Biblie tak Biblia RKC musí mať vysvetlivky = poznámky lebo inak by jej čitateľ nerozumel (čítal by ju asi len ako knihu v cudzom jazyku, ktorý nepozná - nerozumie mu). Pred pár rokmi RKC veriaci nemohli prijímať krv božiu teraz už to neplatí. Čo sa zmenilo v biblii ?
inteligentny dizajn
autor: pozorovatel
pridané: 16-02-2009 16:24


dnes sa uz druhykrat dostavam do styku z pojmom inteligenty dizajn, tusim okolo obeda davali na stv2 dokument presne s touto tematikou
evolucia
autor: pozorovatel
pridané: 16-02-2009 16:34


pre mna ako veriaceho tiez evolucna teoria nijako nepopiera existenciu Boha, hlavne preto ze je to stale len teoria skora taka ista ako moja o existencii Boha

a najviac ma zaraza to zoskupanie idealov spoluexistujucih teorii ktore mi nedava priestor na pochybovanie a teda na dalsi vyvin


takze som darwinista a kapitalista a tuto konci takze vlastne poprieram to comu verim

Neblahe skúsenosti so socializmom
autor: vlado
pridané: 19-02-2009 14:44


Na zaciatok chcem napisat, ze sa mi clanok paci. Nema clovek casto moznost podiskutovat o tejto teme na rozumnom zaklade.
Ale na margo toho, ze "po neblahých skúsenostiach opustaju socializmus" vsetky krajiny. Ale prave socializmus bola jedna z ciest, ktorou chceli ludia opustit kapitalizmus po "neblahych skusenostiach", ked cca 50 rokov kapitalistickeho rozmachu (od rozpadu feudalnych vztahov v rozhodujucich krajinach) vyustilo do 1. svetovej vojny (kritika kapitalizmu a vojny boli Leninovim najsilnejsimi argumentami) a po kratkom zotaveni do Velkej hospodarskej krizy s naslednym fasizmom a dalsej vojny.
Je fakt, ze socializmus sa zvrhol na despocie azijskeho typu, ale to neznamena, ze volny kapitalizmus je samospasitelny. Je tiez mozne, ze sucasny "blahobyt" je dozvukom "riadeneho kapitalizmu" - riadenie kapitalizmu bolo nutne, pretoze si vladcovia nemohli dovolit krizy, ktore popularizovali konkurencny system.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group