ISSN 1335-8715

11-11-2008   Martin Pener   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Československo alebo Habsburská monarchia?

Predstavme si, že dnes žijeme v konštitučnej monarchii s cisárom z habsburskej dynastie na čele. Táto monarchia nedávno oslávila 90. výročie zmeny ústavy a federalizácie. Hlavným mestom spolkovej krajiny Slovensko je možno Nitra, možno Žilina. S počtom obyvateľstva 40 miliónov obyvateľov je cisárstvo štvrtým ekonomicky najsilnejším štátom Európy...

Pridať nový príspevok

Dobrá fikcia
autor: Podborski
e-mail: gauss@zoznam.sk
pridané: 11-11-2008 16:19


Dobrá fikcia, ktorá nám aspoň umožní trochu porovnávať. Ani si neuvedomujeme, koľko vecí nás spolu spája aj po toľkých rokoch. Stravovanie, vkus pri obliekaní, životný štýl. Ale aj rozdeľuje : jazykový problém, spomienky na pomaďarčovanie.
Keď som nedávno sedel v jednej kaviarni v Pešti, všimol som si ako sa s Maďarmi veľmi podobáme. Keď si odmyslíme reč, tak sme si oveľa podobnejší ako s Poliakmi ( vidno to aj teraz na tom hašterení - ani jeden z kohútov nie je aspoň trochu originálny, sú rovnako trápni ), ktorí majú za sebou predsa len odlišnú históriu.

RE: Dobrá fikcia
autor: thl
pridané: 11-11-2008 19:14


Ja by som dokonca povedal, že mentálne sme si s Maďarmi bližší ako s Čechmi. Samozrejme, každé zovšeobecnenie je zradné, no stovky rokov spoločnej minulosti nepustia.
RE: Dobrá fikcia
autor: Maros
webstránka: http://marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 11-11-2008 22:24


Madari su v Madarsku geneticky v hlbokej mensine.
-
http://www.nature.com/ejhg/journal/v8/n5/abs/5200468a.htm...

RE: Dobrá fikcia
autor: digimarauder
e-mail: digimarauder@azet.sk
pridané: 27-01-2009 23:37


Nuž, niet sa čomu čudovať, roku 955 bola väčšina starých maďarov zmasakrovaná v bitke pri rieke Lech. To čo ostalo sa zmiešalo so slovanským obyvateľstvom. Preto dnešný "maďari" nevyzerajú ako aziati ale ako európania :)
RE: Dobrá fikcia
autor: maly miro
e-mail: najmensi@pobox.sk
pridané: 12-11-2008 8:43


Vždy som to hovoril, ale nebol som si tým veľmi istý, lebo nie som etnológ ani historik, ale každopádne som si odteraz trošku istejší ;-) Naozaj, kto pozná Čechov, vie, že sú iní ako my (nechcem riešiť či horší, alebo lepší)...teda v globále samozrejme.
Inak veľmi dobrý článok. Mám rád, ak sa niekto zamýšľa nad dejinnými ,,keby" - umožňuje to reinterpretovať dejiny, ktoré sú mnohokrát zakryté rúškom doby, ktorá nasledovala po predmetnom období...

RE: Dobrá fikcia
autor: scroll
pridané: 20-11-2008 11:07


Aj ja mam rada ked sa pise o keby. Vsetci vieme ze sa tym uz aj tak nic nevyriesi, ale aspon si clovek viac uvedomi chyby co sa mozno stali a v buducnosti sa uz hadam opakovat nebudu..ved aj na to by malo studium historie sluzit..Mimnochodom nebolo by to celkom zaujimave napisat historicku knihu postavenu na cistom "keby"? Odrazit sa od urciteho historickeho momentu a spajat udalosti presne naopak, alebo staci inak, ako boli...cista fikcia, ale vysledok by bol mozno zaujimavy:)
Preco riesit keby ?
autor: AS
pridané: 11-11-2008 19:41


Nemozem si pomoct, aj ked nie som historik a autor sam na to upozornuje, nemam moc v oblube vyroky keby bolo keby !
Urcite je zaujimave rozvijat osudy ludi, ci dokonca narodov, tak ako by sa to nam pacilo , nevsunut (umyselne ?) ziadnu nepriaznive "keby" alternativy, je naozaj len navod na nejaku sci-fi ci lacny roman . Predstavme si , ze keby sa presadil komunizmus uz hned v rokoch 1918-19 ved uz vtedy boli Bavorska republika rad ci Madarska republika rad , alebo Slovenska republika rad . Alebo dokonca si viem predstavit este horsie alternativy !

RE: Preco riesit keby ?
autor: Martin Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 11-11-2008 19:59


Nooo, AS to nie je zlé. Tie republiky Rad, to naháňa husiu kožu už len jednou vetou.
RE: Preco riesit keby ?
autor: Lukas Krivosik
pridané: 12-11-2008 0:31


"Nemozem si pomoct, aj ked nie som historik a autor sam na to upozornuje, nemam moc v oblube vyroky keby bolo keby !"

Je to sranda, ale vo stvrtok ma na CT byt vecer nejaky dokument na temu Keby... sme sa ako CSR branili v roku 1938 Hitlerovi.

Moze to byt zaujimave, takze len davam do pozornosti.

RE: Preco riesit keby ?
autor: Martin Pener
pridané: 14-11-2008 7:34


Tak som si ten dokument pozrel, bolo to psycho! V dobrom slova zmysle - spracovali to vyborne po stranke odbornej (historickej) aj umeleckej.
Akí "sme"
autor: LIBERTARIAN
pridané: 12-11-2008 13:39


Ktosi by mal povedat slovakom smutnu pravdu :
ZIADNE Ceskoslovensko, ziadna Habsb.monarchia, ziaden Visegrad, ziadne, nič, nula. Nic nie je dobre pre "nás" .
Slovaci su hasterivi nespokojenci. Neznasaju čechov, neznasaju poliakov, nenavidia madarov, opovrhuju ukrajincami a zvacsa aj rusmi, nenavidia americanov, nenavidia zidov, opovrhuju cinanmi, japoncami aj korejcami, ......
Narodnym sportom slovakov je nenavist k inym narodom. A ked sa "nám" podari vytvorit vlastny stat, tak si zvolime do jeho cela vulgarnych , hlupych, zlodejskych a mocichtivych slovakov,politikov. A ked sa nahodou dostane do cela menej vulgarny a menej hlupy clovek (Dzurinda, Carnogursky, Gál, ... ), tak si vysluzi este vacsiu nenavist od naroda.

RE: Akí
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 12-11-2008 13:51


Dzurinda v ziadnom pripade nie je na jednej urovni s Carnogurskym a Galom, tiez ma arogantne a populisticke chvile.
RE: Akí
autor: PeterS
pridané: 13-11-2008 3:23


Vsetci traja maju jedno spolocne, ale iba jednemu sa to vyhodilo na oci.
A kedze nie su uplne taki isti ako podkladove volicstvo, mozno prave preto su to ti rozumnejsi.

RE: Akí
autor: coriolanus
e-mail: coriolanus@azet.sk
pridané: 18-11-2008 9:43


zabudol si ciganov
europski Slovaci
autor: Martin Pener
pridané: 13-11-2008 8:13


Včera som pozeral reláciu Modré z neba. Bolo to po prvý raz a na 99% aj posledný. Priateľ, učiteľ momentálne pôsobiaci v Rumunsku ma totiž upozornil, že to bude o rumunských Slovákoch. (Tiež sa v relácii mihol.) Odhliadnuc od príbehu, bolo jasne vidieť, že vďaka spoločnému Rakúsko-Uhorskému štátu, sa Slováci dostali všelikde. Dnes je veľa Slovákov v Británii, Írsku, Nemecku... ale vtedy sme boli poľnohospodári a rumunský kraj nikomu nepripadal "exotický".
(A veľkú menšinu máme aj v Chorvátsku.)
Sice ma zarazilo, ako staré babky spievali gardistickú "Rež a rúbaj do krve", ale klobúk dole, ako si naši rodáci zachovali svoju identitu. Tých by sme tu mohli zamestnať v profesiách o ktoré Slováci nemajú záujem - a nie Vietnamcov, Číňanov... (Tým nemám na mysli Miletičku!)

rozpad RU
autor: Michal Lehuta
e-mail: lehuta@trend.sk
webstránka: http://lehuta.blog.sme.sk
pridané: 13-11-2008 11:31


ohladom rozpadu RU odporucam: Rohac, Dalibor. 2008. Why did the Austro-Hungarian Empire collapse? A public choice perspective. Constitutional Political Economy.
http://www.springerlink.com/content/6324l524w2314n15...

RE: rozpad RU
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-11-2008 2:05


Ano, cital som. Je to velmi zaujimavy paper.
Legitimni panovnici
autor: Miso
webstránka: http://drotovan.blog.sme.sk
pridané: 14-11-2008 13:26


V Cechach monarchisticka strana uvadza legitimnych moznych panovnikov, ktori by sa vztahovali aj na Slovensko (je to uplne naspodu stranky) :
http://www.korunaceska.org/nasiPanovnici.ht...

Inac Pendo, clanok sa mi pacil, dnes som ho cital na obede medzi polievkou a hlavnym jedlom :-)

Ako to vlastne bolo?
autor: palo zlatoidsky
pridané: 16-11-2008 14:18


Obaja moji dedovia bojovali za c.k.vo WW1.
Obaja viac menej dobrovolne odisli do zajatia-nechcelo sa im bojovat za uplne cudziu vec a za nejakeho dementneho cisara pana (Fr.J.II), Vec,za ktoru sa bojovalo vo WW1 bola prostemu ludu tak cudzia a vzdialena,ze ani na jednej strane nemali za co bojovat. Rakusko uhorsko bolo nereformovatelne tak ako bol nereformovatelny komunizmus.Fatalnou chybou bolo zacatie WW1 ale i keby k nej nedoslo pravdepodobne by silne odstredive tendencie viedli ku jeho rozpadu resp.podstatnej zmene na mape vtedajsej stred.europy.Odstredive tendencie v c.k.monarchii zacali vsak az po rak.mad.vyrovnani a idiotskej aponyiho narodnostnej politike.Tlak vyvolal protitlak,nasilna asimilacia vyvolala adekvatnu reakciu a v konecnom dosledku viedla ku rozpadu monarchie v case ked bola oslabena.
>Druha vec,co sa tyka Slovakov, je ta,ze v r.1918 sa na SK hlasilo ku slov.narodnosti 1600 rodin (!!)(zdroj:Judr Slavik:Zoznam slovenskych rodin v roku 1918, vyd.r.1920, vydavatel neuvedeny).Nebyt vzniku 1.republiky a masivnej ceskej pomoci dnes by slovaci ako narod neexistovali co vsak nepokladam za nejaku nevyhodu-dnes by si to jednoducho nikto neuvedomoval a cim menej narodov tym menej napätia.Po tom co sa deje na SK dnes tvrdim ze by to ziadna skoda nebola.

RE: Ako to vlastne bolo?
autor: Martin Pener
pridané: 28-11-2008 20:53


Viem o jednom príklade, kedy Slovania bojovali na strane monarchie s presvedčením: "južný front" - lebo Taliansko malo od Dohody sľúbené dnešné slovinské a chorvátske pobrežie.
Inak Palo máš recht - ak by sme dnes boli horní Uhri, vôbec by nám to neprišlo tragické.

na margo
autor: wesley
e-mail: wesley@post.sk
pridané: 21-11-2008 13:33


čo znamená c.k. monarchia?
RE: na margo
autor: palo zlatoidsky
pridané: 21-11-2008 17:46


pokial viem "Cisarsko-kralovsky"
Alternatívny vývoj
autor: Weissman
pridané: 19-12-2008 10:22


Veľmi dobrý článok. Pre ďalšie rozvíjanie historickej fantázie odporúčam aj nedávno publikovanú knihu od Jana Drneka "Druhý dech Habsburské monarchie" (http://www.martinus.sk/?uItem=45104), ktorá pojednáva o tom, ako monarchia mohla v celosti vystúpiť z 1. sv. vojny a historická úloha československých légií v Rusku by sa transformovala na zadusenie komunizmu v zárodku. Po 1. sv. vojne by tak nevznikli nové národné štáty, fungovali by staré impériá a to všetko ešte bez nebezpečenstva komunistického Ruska.
Je však naozaj otázkou či by Slováci - v načrtnutom vývoji - prežili ako národ. Pre nás sa totiž Habsburský trón definitívne skompromitoval počas rakúsko-maďarského vyrovnania v 1867. roku a v rokoch po udalostiach 1848-9, kedy panovník odmietol angažovanie sa v ochrane našich národných práv a vydal nás napospas maďarizácii, napriek lojalite Slovákov k trónu. Vznik spoločného štátu s Čechmi bol preto pre nás najlepšou opciou.

kovacica
autor: med
e-mail: taag@post.sk
pridané: 16-01-2009 1:25


Bol som na vylete v Srbsku a cestou som sa zastavil v Kovacici. Slovaci tam funguju pekne poboku so Srbmi, Madarmi a Rumunmi. Nadpisy na uradoch pekne vo vsetkych styroch jazykoch.

Teraz sa pokusame o EU s 27 narodnostami namiesto 1tych co boli v CK monarchii. Snad to teraz bude fungovat

RE: kovacica
autor: digimarauder
e-mail: digimarauder@azet.sk
pridané: 28-01-2009 0:09


Vieš, pokiaľ národom necháš ich jazyk, zvyky a tradície a pokiaľ tieto nebudú vo vzájomnom konflikte, nie je priestor pre nejakú neznášanlivosť ;) To je môj skromný názor na vec

I keď 27 národností sa môže zdať veľa, v podstate sme stále jedna kultúrna skupina, problém by nastal s príchodom Turecka alebo podobných nekompatibilných národov (nech sú nám imigranti z iných kultúr odstrašujúcim príkladom)

prečo to nevyšlo
autor: digimarauder
e-mail: digimarauder@azet.sk
pridané: 28-01-2009 1:31


Hm, mal týmto autor v úmysle poukázať na možnosť "iného" či podľa neho možno "lepšieho" dejinného priebehu? Osobne si myslím, že verzia ktorá sa naozaj stala bola tou najlepšou možnou. Samozrejme nie bez chybnou. Tou prvou a najväčšou bolo nepochopenie Čechov, že národ Slovenský sa tak nevolá pre srandu, ale pre to, aby každý hneď pochopil že sa nejedná a žiaden iný národ (napríklad. maďarský, český, alebo dokonca československý) ale len a práve SLOVENSKÝ. Ktorý má navzdory svojmu ťažkému osudu, vlastný jazyk, kultúru a vôbec všetko čo má národ mať.

Iste, kvantitou sa možno práve v tej chvíli nemohol rovnať s Čechmi alebo Maďarmi, no tak isto sa nemôže rovnať novorodenec s už dospelým človekom. Potrebovali sme čas a láskavé vedenie aby národ dospel do takej miery, že bude schopný postarať sa sám o seba BEZ AKEJKOĽVEK ďalšej pomoci. Keď však k tomu došlo, Česi odmietli nechať nás ísť. Masarykova okrídlená veta: „Slováci jsou Čechy, přes to, že užívají svého nářečí jakožto spisovného jazyka.“ nám naznačuje kde bol pes zakopaný.

Kam to viedlo? Neviem ako vám, ale mne to opäť nápadne pripomína scenár s Rakúsko-Uhorskom. Nerovnoprávne postavenie, krivdy a útlak vždy podnecovali k nepokojom a separatistickým náladám. A zas nás dejiny priviedli k otázke akú si kládol autor v prípade R-U : Bolo možné zachrániť ČSR? Iste že áno, KEBY... ;)

Čo som chcel vlastne povedať? Že dokiaľ sa nepoučíme z minulosti, a na čele národov budú stáť ctižiadostiví, mocichtiví imperialisti, s túhou ovládať viac než im po práve patrí, budú medzi národmi konflikty. Je smutné, že či už v prípade R-U alebo ČSR , problém sa dal riešiť dávno pred jeho eskalovaním do bodu odkiaľ už niet návratu, ale vôľa k tomu sa našla až 5min po dvanástej :(

Kolonie
autor: Marek Balaz
e-mail: balazma@gmail.com
pridané: 03-11-2009 22:40


Kolonie a prva svetova vojna.

Obavam sa, ze aj ked pisete o ekonomickom vyzname kolonii, tak pre vznik rivality medzi velmocami mala vyznam skor ich hodnota psychologicka, resp. naivne "imerialne" predstavy o ekonomickej hodnote kolonii.

Do velkej miery boli kolonie pasivami, napriklad jediny ekonomicky prospech cerpalo cisarske Nemecko zo svojej de facto najmensej kolonie - Tsing-tao.
V tom mal v povojnovej diskusii o navrate nemeckych kolonii pravdu A. Hitler ked povedal, ze Rakusko je cennejsie ako tisic kolonii.

To, ze malo Portugalsko uzemne rozsiahle kolonie nemalo pre stat az taky velky vyznam (aj ked ich Nemci chceli odkupit), pretoze to boli ciste pasiva (predovsetkym Angola, Mozambik).

Belgicania mali od Leopolda Kongo, ale ak by ho vyslovene nevyplundrovali za ohromnych strat na zivotoch miestneho obyvatelstva, tiez by bol jeho prinos minimalny.

Holandska Vychodna India tvorila koncom 19. storocia len asi 14% holandskeho importu, atd...

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group