ISSN 1335-8715

23-06-2008   Pavol Zlatoidský   EUtópia   verzia pre tlač

Lex Orwell

Od nového roku bude všetku elektronickú komunikáciu vo Švédsku neobmedzene sledovať Armádny úrad pre elektronickú komunikáciu (FRA). Jedná sa o zákon, ktorý nemá obdobu v západnej civilizačnej sfére.

Pridať nový príspevok

Delirium tremens
autor: Kesler
pridané: 23-06-2008 12:32


Pokial viem zakon presiel tesnou vacsinou. Takze lavicova opozicia bola proti. Tak preco sudruh basni o Palmem. Ak sa mu stat nepaci , nech sa odstahuje do Somalska, tam ziaden stat nemaju. A nech si zisti ake palety za danove uniky su v USA.
RE: Delirium tremens
autor: greenwood
pridané: 23-06-2008 12:45


Však to je všetko v tom článku.. Áno, pravda, pokiaľ človek nie je schopný akceptovať, že dnes musí byť monitorovaná všetka jeho komunkácia a pomaly aj na prd v obývačke by si mal vypýtať povolenie ministerstva zdravotníctva (prdenie -> metán -> globálne otepľovanie), mal by sa odrbať do Somálska. Toto hovoril už Mussolini v 30.rokoch - vyspelé Taliansko si taký luxus ako slobodu nemohlo dovoliť.
RE: Delirium tremens
autor: jednokto
pridané: 23-06-2008 13:02


veru tak kesler, ked sa munepaci, nech ide do haja. kde bude treba, este mu pristavime dobytcak. my si nas rezim rozvracat nedame.

nech zije stat (ale zo svojho)

RE: Delirium tremens
autor: Kesler
pridané: 23-06-2008 13:58


Zlatoidsky zije s penazi danovych poplatnikov a hra sa na praviciara.
RE: Delirium tremens
autor: greenwood
pridané: 23-06-2008 14:57


hehe, opäť streľba na slepo a opäť úúúúúplne mimo.. Ale skúšaj ďalej, možno sa trafíš do niečoho, o čom sa bude hodné baviť.
RE: Delirium tremens
autor: Kesler
pridané: 23-06-2008 20:37


Zlatoidsky je chemikom na universite v Upsale, cize je plateny z verejnych zdrojov.
RE: Delirium tremens
autor: greenwood
pridané: 24-06-2008 3:10


To je v podstate fuk, keďže ho tam zrejme nezamestnávajú pre modré (či aké) oči..

To je argument typu, že niekto, kto vyštudoval univerzitu zadarmo, by sa nemal zasadzovať za jej spoplatnenie. Z toho potom vyplýva, že ak je v nejakej krajine štátne vysoké školstvo nejakých 60rokov, nikto nemá morálne právo ozývať sa za jeho spoplatnenie, čo je samozrejme úplná hovadina.

RE: Delirium tremens
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 16:00


No a? To predsa vôbec nie je podstatné, aj keby ho zamestnával verejný sektor. Tam je totiž verejný sektor pomerne mohutný, na tom však nie je nič zlé.
Pokiaľ si, samozrejme, cez klapku liberálnych poučiek o tom, aký je vraj štát zlý, dokážeš dovidieť na empiricky získané údaje.

Hlúpe by to bolo iba v prípade, že by si dovolil kritizovať verejný sektor za to, že je mohutný a že ho živí... :-)

Podstatné sú iba jeho výsledky a jeho činnosť, nie forma či p§vod zdrojov!

RE: Delirium tremens
autor: Palo Z.
pridané: 23-06-2008 17:05


Mily Kesler,chod trocha na cerstvy vzduch,dopraj si prechadzku v lese aby sa ti okyslicil mozog,potom mozno prides na zdravsie myslienky a nebudes vypisovat taketo buliny po nete.
RE: Delirium tremens
autor: tralos
pridané: 23-06-2008 20:47


No to je ale celkom zaujimave. Je pravdou ze pracujes na skole, ktora je financovana(ciastocne alebo uplne) cez verejne /rozpoctove zdroje?

tralos

RE: Delirium tremens
autor: Palo Z.
pridané: 24-06-2008 8:50


Romco ja vobec nepracujem na skole!!!Si zadaj do guglu moje meno a mas tam vsetky moje patenty.
Na skole som tu pracoval 2 roky aj to som mal prostriedky na vyskum z privatnej firmy.

RE: Delirium tremens
autor: tralos
pridané: 24-06-2008 9:23


Staci bez vykricnikov:)

Len ma to zaujimalo ci to je pravdive.

roman

RE: Delirium tremens
autor: Palo Z.
pridané: 24-06-2008 18:54


sorac ale uz ma to vytaca ked ma tu laviciari nazyvaju uplne neopravnene parazitom.Ja viem ze ked sa komancom minu argumenty tak sa rozpalia do biela a urazaju ale na PS som zvyknuty na urcitu uroven.
RE: Delirium tremens
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 16:17


Počuj, Paľo, nelezie ti to už tiež tak trochu na mozog...? (Lebo mne už asi hej...)

Však na to ani nereaguj, ani si to nevšímaj, jednoducho nejaký samospravodivý pravičiar, čo si chcel tu nájsť nejakú identitu tým, že sa vymedzí doprava oproti tebe!

Preboha živého, veď to predsa nemôže byť žiadna hanba pre Teba ako biochemika pracovať ako a robiť výskum na univerzite v Uppsale!
Vôbec nechápem, ako sa môžeš vôbec rozčuľovať nad takými vecami ako je pôvod zdrojov, či sú verejné, alebo nie...!
A navyše od ľudí, ktorí sa - vzhľadom na ich reakcie - môžu pochváliť nanajvýš tým, že otročia u súkromníka niekde "na malte"...

Vôbec totiž nechápem, rozumieš, ako by vôbec človek tvojej úrovne a postavenia mohol vôbec reagovať na to, že je vraj parazit, ak pracuje vo výskume ako biochemik na univerzite v Uppsale.
(Ahá, až teraz mi to "došlo": všetci výskumníci, a najmä tí na univerzitách, kde sa robí hlavne základný výskum, sú (vraj) totiž "paraziti", už "chápem"...! Hej, už mi je zrejmé, z akého prostredia podobní kritici najskôr pochádzajú.)

RE: Delirium tremens
autor: Palo Z.
pridané: 12-07-2008 20:57


Stve ma to ze tu akysi magor pise cosi co si vobec neoveri.
Odpocuvanie a ochrana
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 23-06-2008 14:14


Vyvoj tohto zakona uz dlhsie sledujem, bolo to niekolkokrat spominane na Slashdote aj na Heise.de.

V prvom rade treba povedat, ze proti takemuto odpocuvaniu sa da efektivne branit. Podla urovne ochrany su dostupne rozne metody. Tieto mozu vyuzivat aj ti, proti ktorym je ten zakon akoze zamerany a je naivne sa domnievat, ze to tak uz nerobia.

Uplne najjednoduchsie je pri komunikacii pouzivat sifrovanie (cim sa redukuje schopnost pasivneho odpocuvania) a overovat certifikaty (cim sa redukuje moznost aktivneho odpocuvania, tzv. "man in the middle attack"). Bezne dostupny software ma obe funkcie k dispozicii. Vyhnut sa statnemu "utoku" na poskytovatela sluzieb (povedzme emailovej schranky) sa da vybranim zahranicneho poskytovatela. Odpocuvatel potom vidi akurat tak, ze mas emailove konto v zahranici a moze robit odhady, kolko posty dostavas. Na rovnakej urovni ochrany je aj zahranicny internet banking, ktory ma casto aj dalsie prostriedky voci manipulacii, napriklad ochranu pred keyloggermi. Ako vsak vieme, je jednoduchsie podplatit nejakeho zamestnanca ako sa babrat s odpocuvanim (vid http://de.wikipedia.org/wiki/Liechtensteiner_Steueraff%C3%A4r... ).

Ak chces zatajit aj to, ze vykonavas nejaku tajnu komunikaciu so zahranicim, mozes pouzit anonymyzujuce sluzby, napriklad rozne proxy servre alebo siet tor ( http://en.wikipedia.org/wiki/Tor_%28anonymity_network%2... ). Potom vsak stale odpocuvatel moze dospet k presvedceniu, ze sa snazis vyhybat odpocuvaniu.

Ak sa chces vyhnut aj tomu, este stale existuju moznosti.

Svedsko nie je v ziadnom pripade prvym statom, ktory rozsiruje svoje moznosti odpocuvania. Starsimi prikladmi su nemecky http://de.wikipedia.org/wiki/Bundestrojane... alebo americky http://en.wikipedia.org/wiki/Carnivore_%28software%2... .

Neviem, ci svedsky zakon povoluje v ramci odpocuvania utok na uzivatelov pocitac, ale horeuvedene dva to umoznuju. Na to bacha! Pre bezneho uzivatela je zrejme najjednoduchsie mat vyhradeny pocitac na bezpecnu komunikaciu, na ktorom nerobi nic ine, ma ho pod vacsou kontrolou a nema na nom Windows. Moj tip je http://en.wikipedia.org/wiki/ASUS_Eee_P... ;-)

S pozdravom,
Peter

RE: Odpocuvanie a ochrana
autor: Palo Z.
pridané: 23-06-2008 17:09


Diky za typy.Tiez tvrdim ze lud je v konecnom dosledku vzdy sikovnejsi ako urady.Uradnik z principu pracuje tak aby on sam nemal problemy t.j.nic neriskuje.Podnikatel berie na seba riziko a okolnosti ho nutia byt vynaliezavym.
RE: Odpocuvanie a ochrana
autor: LIBERTARIAN
pridané: 24-06-2008 11:00


Peter :
"V prvom rade treba povedat, ze proti takemuto odpocuvaniu sa da efektivne branit."
- skor by som odporucal branit sa proti svojvôli politikov, než technickymi prostriedkami proti odpocuvaniu. Riesit treba PRICINY, nie dosledky.

RE: Odpocuvanie a ochrana
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 25-06-2008 14:05


Tieto metody su univerzalne pouzitelne, nielen na ochranu proti statu. Cim viac ludi ich bude pouzivat, tym mensiu efektivnost budu mat statne opatrenia a tym viac penazi budu pozadovat :-).

S pozdravom,
Peter

RE: Odpocuvanie a ochrana
autor: LIBERTARIAN
pridané: 26-06-2008 13:33


Peter :
Nie som v tomto odbornik, ale mam neoficialne info, ze tajne sluzby maju v mnohych statoch zakonom zabezpecene dekodovacie retazce k niektorym informacnym kanalom. Tusim aj v USA. Resp. je inak zabezpeceny pristup k informacnym tokom (myslim teraz na sudom nepovolene sledovanie). Je to tak ???

RE: Odpocuvanie a ochrana
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 03-07-2008 21:06


V prvom rade si treba uvedomit, ze na sifrovanej komunikacii sa podielaju dve strany (ty a ten druhy, napr. banka alebo emailovy provider). Pokial si dokazes dostatocne zabezpecit pred "Man in the Middle attack" (co napr pri bankach vacsinou spravene dobre), tak jedina realna moznost dostat sa k informaciam je "napichnut" sa priamo u jednej z oboch stran. Odpocuvat sifrovanu komunikaciu "priamo na drate" je zvycajne strata casu. Pokial komunikujes so zahranicim a dokazes si svoj pocitac pred tajnou sluzbou ochranit, tak sa musia napichnut u toho v zahranici, co uz take lahke nie je. Tajna sluzba predsa nemoze v zahranici argumentovat zakonom, a keby sa to pokusili "klasicky" (spionaz), tomu statu by sa to asi velmi nepacilo a spravili by pri objaveni velke bububu (vid
http://en.wikipedia.org/wiki/2008_Liechtenstein_tax_affai...
alebo
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/7480801.st...
).

Pred nejakym casom som cital pribeh, ze nejaki teroristi ci kto komunikovali cez Skype a nemecka informacna sluzba z toho bola bezradna.

Co sa tyka lokalneho monitoringu, neviem, ako je to v inych statoch, ale tuna v Irsku som pracoval aj u internetoveho providera aj v bankovom sektore a ziadnych "Men in Black" pozadujucich kluce som nespozoroval.

Skor by som sa teda obaval podvodnikov ako statu, alebo klasickeho uniku informacii (t.j. niekoho podplatis/oklames a ten ti potrebne informacie poskytne).

PS. v USA maju poskytovatelia sluzieb zakazene hovorit o tom, ak dostanu od NSA ziadost k odpocuvaniu. Minimalne jeden tento problem vyriesil tak, ze kazdy tyzden zverejni na stranke "Doteraz sme od NSA nedostali ziadnu ziadost k odpocuvaniu, dnesny datum".

S pozdravom,
Peter

za vsetkym lavica?
autor: ivansml
pridané: 23-06-2008 16:09


Autorova schopnost pripisovat vsetko zle "laviciarom a socialnym inzinierom" je obdivuhodna, ale uz sa trocha opakuje.

"V ústave každej krajiny patriacej do západnej kutlúrno-civilizačnej sféry sa nachádza zákon alebo ustanovenie o ochrane integrity odsobnosti a podobný zákon by pravdepodobne v takejto krajine skončil na ústavnom súde."

Ano, preto sa niektore krajiny so zakonmi ani neobtazuju:
http://en.wikipedia.org/wiki/NSA_warrantless_surveillance_controvers...
Aj za to moze lavica?

RE: za vsetkym lavica?
autor: sines
pridané: 23-06-2008 16:30


Ľavica nie ja za všetkým, ona je zodpovedná iba za 90% všetkých do neba volajúcich sprostostí ,ktoré vznikli za jej vládnutia na tejto planéte. Začalo to Komunizmom a pokračuje to ľavicovým Liberalizmom.
RE: za vsetkym lavica?
autor: Peter Frišo
webstránka: http://www.sacrumimperium.blogspot.com
pridané: 23-06-2008 19:05


Začalo to liberalizmom a ľavicovým liberalizmom to nekončí.
Za všetkým pravica!
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 20:02


No ako vidíš, tak minimálne v Európe (ale aj na tej horšej strane Atlantiku) sú to práve pravičiari, čo majú autoritárske tendencie a zavádzajú podobné opatrenia.

No ale vieš, pre pravičiarov, (anarcho)kapitalistov, pravocových libertariánov, objektivistov,... a neviem ešte akých iných sociálnych deviácií, je to jednoducho takto: http://en.wikipedia.org/wiki/No_true_Scotsma...

Preto ma tak pobavila aj tá zmienka o "pseudopravičiaroch"...

Aj tak to nepomoze
autor: Palo Z.
pridané: 23-06-2008 17:18


Myslim ze podozrivych z terorizmu odpocuvaju uz davno zakon-nezakon.Tajna sluzba je v kazdej krajine akysi "stat v state"a moze si robit co chce pokial to prilis nepresakuje na verejnost.Zda sa mi ovela pravdepodobnejsie ze v nasom svedskom pripade ide skor o kontrolovanie tokov penazi.Vo Sv.tvori podla niektorych pramenov 20% BNP cierna al.seda ekonomika.Napr.v juznom Sv.by bez ilegalnej prac.sily skolabovalo stavebnictvo.
Vysledok bude ten isty ako konco 90.rokov-pani s kufrikmi budu opat lietavat do Svajciarska a "turisti" budu stavat vo fronte v bankach v pristave v Swinoujsci (PL) aleo v Talline.
Co sa tyka teroristov,urcite pridu na to ako system obist.(Mozno zacnu pouzivat postove holuby):)))

Kolaboracia
autor: jakubjost
pridané: 23-06-2008 22:29


Citim priestor na tuto temu. Hladanie akejsi osobnej nekonzistentnosti je podla mna uplna blbost. Co meni fakt, ze autor pracuje na verejnej skole v Uppsale na tom, ze sa mu ten system nepaci? Ved laviciarov nikto nevini, ze si kupuju rozky v kapitalistickom obchode, kde je vykoristovany pekar, upratovacka aj svaby co zeru zbytky muky. Murray Rothbard pokial viem obchadzal budovu OSN na kilometre, aby ho nikto nevidel s touto instituciou...smola je, ze ju obchadzal po verejnych cestach, hm. Moralne arbitrarny Rawls zas zrejme nosil moralne definovane galoty a tricka, lebo asi tazko by ich niekomu len tak prepustil. Ja nevidim problem v tom, ze Pociatek ci Fico moze byt socialne citiaci a zaroven mat 4x4 Volvo ci dom na Kolibe. Skumanie tychto suvislosti mi pride ako slepa ulicka.
RE: Kolaboracia
autor: jakubjost
pridané: 23-06-2008 22:30


Samozrejme, su pripady, ked to naopak zmysel ma. Ale hladal by som mieru.
RE: Kolaboracia
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 16:27


Presne, tak... nehovoriac o tom, že tam sa jednoducho dlhodobo hovorí a presazuje akási spoločná zmiešanina verejného a súkromného sektora a nikto to tam nemieni spochybňovať či ideologicky ťahať doprava...

Mimochodom, ten, kto by to skúsil, by tam okamžite zhorel...

Nehovoriac o tom, že je to rovnako nezmyselný argument, ako keby kapitalisti odmietali prijímať €, lebo že vraj je to socialistická mena.

Presne tak, kapitalizmus môže takisto rovnako nadávať aj ten, čo si kupuje kapitalistické rožky - a netreba ho obviňovať z toho, že "žerie kapitalizmus", alebo že si užíva z výdobytkov kapitalizmu.

(Ale tiež som nechápal, prečo aj P. Zlatoidský pociťoval takú intenzívnu potrebu sa voči tomu všetkému vymedzovať, zdôrazňovať pôvod zdrojov a pod.)

Svedsko a demokracia
autor: LIBERTARIAN
pridané: 24-06-2008 7:39


Jedine pozitivum na tom zakone je to, ze vznikol DEMOKRATICKY, v sulade s prianim VACSINY. Cela demokracia je o vlade VACSINY. Teda o vlade SILNEJSIEHO. Cim sa dostavame k principu fungovania v DZUNGLI, kde tiez vitazi ten silnejsi. Akurat ze v tej dzungli si toto pravidlo nezvolili ti slabsi vo volbach.
RE: Svedsko a demokracia
autor: LIBERTARIAN
pridané: 24-06-2008 7:50


A este k tej dzungli vss. STAT.
V dzungli vitazí SILNEJSI v jednotlivych pripadoch, ale nikdy nie je uz vopred urcene, kto MUSI zvitazit.
V STATe a v DEMOKRACII sa vitaz urci vopred, vo volbach, a tento vitaz ma uz vopred, na niekolko rokov zakonom schvalene, ze ON je vitaz v akejkolvek teme, v akomkolvek spore. Explicitny vitaz. Vitaz berie vsetko.

"Vsak po buducich volbach zvitazime MY, a dodrbeme VÁS". Toto je fungovanie demokracie.

... a kapitalizmus! (2)
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 16:47


Takisto v kapitalizme máš potom už vopred, pri narodení, bez ohľadu na to, aby si mohol čo i len prstom pohnúť, obyčajne zaručený život a životnú úroveň, najmä ak si sa narodil prachatým rodičom.

Ak si sa narodil chudobným rodičom, tak ideš pracovať do dokov namiesto chodenia do školy... a tam by si si mohol spievať ódy na to, ako funguje kapitalizmus.

Podobne v kapitalizme všeobecne, ak má niekto viac peňazí ("väčšie bohatstvo"), tak ťa vždy a v každej "dražbe" (na trhu) predbehne, vždy bude môcť mať ešte a ešte lepšie nástroje a prostriedky a bude teda bohatnúť ešte viac a viac...

Takto presne funguje kapitalizmus. Keď sa máš zle, budeš sa mať ešte horšie.
(Až na to, že žiadne ľudské, sociálne a politické práva nemáš, na voľby a ten "zázrak", ktorý by z nich mohol vzísť, sa spoliehať nemôžeš...)

...ale aspoň sa môžeš nechať vykorisťovať a dúfať, źe tvoji vnuci sa raz moźno budú mať lepšie, no zrejme až po nejakej komunistickej revolúcii...

RE: ... a kapitalizmus! (2)
autor: Peter Kovar
pridané: 28-07-2008 19:30


hej, najma tych milion ludi, ktorych zomrelo hladom kazdy rok stalinovej "industrialnej megarevolucie" bolo asi stastnych, ze radsej skapalo, ako by oslavovalo velke vydobytky a uzasnu zivotnu uroven doboveho role-model v USSR
RE: Svedsko a demokracia
autor: Palo Z.
pridané: 24-06-2008 8:57


Tento zakon urcite nevznikol z vole väcsiny.V debate ku clanku o zneni zakona nie je ani jeden pozitivny ohlas:
http://www.expressen.se/1.120276...
Tato vlada toho proti voli väcsiny urobila uz dost-a nielen proti voli väcsiny ale i proti vlastnemu volebnemu programu.
Jednoducho tu su na 4 roky a mozu si robit co chcu.

RE: Svedsko a demokracia
autor: LIBERTARIAN
pridané: 24-06-2008 10:56


"Táto vláda" vládne z vôle vacsiny !!! Vacsina jej odovzdala bianco šek , co je v sulade s principmi demokracie. Takze nie je vhodne odnimat z voličov ich zodpovednost. Volic ucastou vo volbach akceptuje principy zastupitelskej demokracie. Tak potom nech sa necuduje.
Ak v demokracii da volič bianco šek politikom, tak potom ZAKONITE MUSI AKCEPTOVAT, ze politik bude ten bianco šek vyuzivat aj zneuzivat.

Treba si otvorene priznat, ze principy demokracie NIE SU vhodne pre bežne riadenie života ludi. Demokratickymi postupmi je pripustne rozhodovat iba o minimalnom pocte SPOLOCNYCH zaujmov - obrana statu, elementarne pravne principy, .... a dost !

RE: Svedsko a demokracia
autor: tc
pridané: 24-06-2008 23:47


clovek ucastou vo volbach vobec nedava legitimitu ani bianco sek buducim politikom..kedze zije obklopeny statom (a teda institucionalizovanou agresiou) nema na vyber medzi dobrym a zlymi rieseniami, len medzi zlym a horsim..ak ta niekto donuti ist do vojny, mas na vyber bud zabijat, alebo byt zabity..ak aj budes zabijat, tazko tym davas najavo, ze je to tvoja slobodna vola..volbou nelegitimujes pocinanie politikov, volbou sa len (snazis) branis pred skodlivymi rozhodnutiami..
RE: Svedsko a demokracia
autor: LIBERTARIAN
pridané: 25-06-2008 7:17


tc :
pises -
"clovek ucastou vo volbach vobec nedava legitimitu ani bianco sek buducim politikom.."
- Takze tvrdis, ze vlada vladne PROTIPRAVNE ? Alebo ma legitimitu od niekoho ineho (od Boha ?).

Tvoj priklad "donuti ist do vojny" - je zaujimavy. Ak ho chapes ako analogiu, tak potom je pre teba zivot "v state" iba dôsledkom nasilia STATu na tebe ! Tak toto uz beriem.

Takze aj ucast vo volbach je iba dosledkom nasila statu ?!?!

RE: Svedsko a demokracia
autor: tc
pridané: 25-06-2008 15:33


jasne ze vlada vladne protipravne..uz len preto, lebo volby su tajne, a teda nema ako zistit od koho legitimitu ziskala a od koho nie. Volit je len prostriedok ako sa branit proti statnemu nasiliu. Ak by ti otrokar dal na vyber medzi 2 a 3 chodmi jedal denne, pochybujem ze by si si nevybral 3, a zaroven by to vobec nelegitimizovalo otrokarovu nadvladu nad tebou. Vhodenim listka do vlada z principu legitimitu nemoze ziskat, pretoze tu bola uz pred tym, ako si prvykrat mal moznost hlasovat.
RE: Svedsko a demokracia
autor: LIBERTARIAN
pridané: 25-06-2008 16:16


"jasne ze vlada vladne protipravne.."
- to je este silnejsie tvrdenie, ako moja uvaha o legitimizacii vlady prostrednictvom volieb. Vlastne by sa mi to malo pacit!
Problem je len v tom, ze vacsina volicov aj samotni politici beru volby ako legitimizovanie vladnej moci.
Volic naozj ide k volbam dobrovolne. Analogia s otrokom pokrivkava v tom, ze ten otrok fakticky musi jest, obcan volit NEMUSI. Predstava, ze volbami sa dosiahne LEPSIA VLADA je sice formalne v poriadku, ale vacsinou je to iba iluzia. Az take velke rozdiely medzi vladcami nie su.

RE: Svedsko a demokracia
autor: tc
pridané: 25-06-2008 23:32


to ze vacsina volicov aj samotni politici beru volby ako legitimizovanie vladnej moci neznamena, ze to tak naozaj je..analogia s otrokom bola ad absurdum, vezmi si otroka, ktory ma na vyber pracovat s gulou na nohe, a bez nej..myslim ze nebude RACIONALNEHO otroka, ktory by si vybral pracu s nou, a este by sa ohanal tym, ze vybrat si lepsie riesenie ponukane agresorom je akasi legitimacia jeho moci..

a to ze samo o sebe velke rozdiely medzi vladami v principe nie su je jasne, ale z hladiska individualneho ti moze velmi pomoct vymena vlady (napr. terajsi zakon o mediach vs. co bolo pred tym, zrusenie povinnej vojny apod.)

... a kapitalizmus?! (3)
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 17:03


A ty si vari myslíš, že (anarcho)kapitalizmus by bol lepší?

No bol by efektívnejší, pretože miestny silný kapitalista (mafián) by rozhodol za pár sekúnd a svoje rozhodnutie by potvrdil dávkou zo samopalu a "problém by bol vyriešený".

Ak by si chcel mať kapitalizmus, tak potom zákonite musíš akceprovať, že môžeš stretnúť kapitalistu, ktorý bude mať väčší kaliber ako ty pancier...

Keď tu hovorím o kapitalizme, tam mám na mysli jeho slobodnú, čiže mafiánsku formu, nie jeho autoritatívnu ("fašistickú") formu.

Lebo vieš, ak ten kapitalista (mafián) nebude súhlasiť s tým, že bezpečnosť či obrana je naozaj SPOLOČNÝ záujem, tak čo urobíš, hm?

Áno, v demokracii akceptujeme aj to riziko, že to niektorí politici môžu pochopiť ako bianco šek.
Ale aspoň to vidia všetci a nie je to ako pri Cosa Nostre na Sicílii...

Zatiaľ totiž ešte stále môžu výjsť do ulíc... aj keď to zrejme nebude treba, pretože o 2 roky tu (vlastne tam) pravičiari končia a súdiac podľa preferencií, bude to dlhá abstinencia od moci...

RE: Svedsko a demokracia
autor: bruno
pridané: 25-06-2008 15:46


ja sa z teba po.....
uz tri roky tu omielas stale to iste o demokracii a tvojej vascine, rob nieco so sebou

... a kapitalizmus!
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 16:37


No a?
Tak v socializme máš demokraciu, teda zákony a rozhodnutia sa prijímajú väčšinou.

V kapitalizme máš podobný systém - ten silnejší je víťazom a tiež je to tak, že víťaz berie všetko.

Kým socializmus je (potenciálne) vládou politických elít, tak kapitalizmus je (potenciálne) vládou ekonomických elít!

V kapitalizme by sa s tebou tiež nikto nepáral, máš tam kapitalistu, ktorý sa tiež bude hrať na boha, jeho úspešnosť sa môže odvíjať iba od jeho peňaženky, prípadne špekulatívneho kapitálu. Ak bude silnejší, ako ty, tak sa s tebou nebude párať ani 1 s, lebo "rozhodol trh" (a jeho "neviditeľná ruka").

Princíp fungovanioa v džungli je totiž princíp kapitalizmu, vieš?

Aj tam o tom rozhodli kapitalisti, dalo by sa povedať - teda tí, čo mali moc a nie tí, čo rešpektujú vôľu ľudu.

na okraj ...
autor: LIBERTARIAN
pridané: 24-06-2008 8:09


Lukas Krivosik vo svojom peknom komentari pekne strelil capa. :
" V zastupiteľskej demokracii je tu politik pre
občana a nie naopak. "

- pomylil si REALITU so svojimi zelaniami. Lukas, kdeze je to tak, ze politik je pre obcana ?
V IDEAListane ?

Alebo tu v SR snad nemame zastupiteľsku demokraciu ???

Aj najpreverenejší...
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.com
pridané: 24-06-2008 10:46


"Aj najpreverenejší štátni úradníci sú iba ľudia omylní a úplatní."

Teda nechcel by som mať autorovu pateticky slabú vieru v ľudský charakter.

Mimochodom aký honorár sa tu dá trhnúť za osem malých odsekov plných nepodložených osobných impresií a presmerovávania pozornosti? Pridám sa. Aj sidekickoví publicisti sú nakoniec iba ľudia omylní a úplatní (gram. správne 'podplatiteľní').

RE: Aj najpreverenejší...
autor: Palo Z.
pridané: 24-06-2008 19:00


-Teda nechcel by som mať autorovu pateticky slabú vieru v ľudský charakter

Az budes mat dvakrat tolko rokov ako teraz aj ty ju budes mat taku .

-Mimochodom aký honorár sa tu dá trhnúť ...

Clovece,predstav si ze to vsetko,ako zaryty praviciar robim uplne gratis.Nestihol som (kvoli veku) bojovat proti komunistom tak si to vynahradzujem teraz a bojujem proti ich pohrobkom-:D

RE: Aj najpreverenejší...
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.com
pridané: 24-06-2008 19:08


Vy si proste svojim vekom dokážete zdôvodniť čokoľvek. =)

Ale vážne pochybujem že ste disidentský typ.

RE: Aj najpreverenejší...
autor: Palo Z.
pridané: 24-06-2008 20:19


Preco?
RE: Aj najpreverenejší...
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 25-06-2008 9:26


Pretože ste transparentný.
RE: Aj najpreverenejší...
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 25-06-2008 11:06


> Teda nechcel by som mať autorovu pateticky slabú
> vieru v ľudský charakter.
Podplatitelnost je podla mna len malou castou celeho problemu. Udaje mozes z uradnika vymamit aj podvodom, vydieranim, atd. Tym, ze je odpocuvanie centralizovane v rukach statu, len pracu ulahcis, lebo staci svoje aktivity zamierit jednym smerom. Samozrejme, cim viac ludi ma k chranenym informaciam pristup, tym vyssie riziko ich zneuzitia.

Tym, ze ma stat monopol (na zakonodarstvo), vyraduje sa z cinnosti tlak konkurencie, a bez neho bude svoje pole posobnosti nekontrolovane rozrastat. Vtipne to popisal jeden libertariansky autor (zabudol som ktory): odovzdas svoje zbrane do ruky statu a povies mu "obmedzuj sa!".

Analogia s publicistami je trefna, pretoze pisat si moze prakticky hocikto. Existuje velke mnozstvo poskytovatelov a mozes si vybrat, ktorych budes citat, platit, komentovat a na ktorych sa vy****. So statom tento luxus nemas, mozes akurat volit a lobovat (co problem monopolu neriesi) alebo sa odstahovat.

S pozdravom,
Peter

RE: Aj najpreverenejší...
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 25-06-2008 15:58


Prvy odsek, suhlasim bez vyhrad. Ale narazal som na nieco ine - konstrukcia autorovej vety vytvara dojem ze a priori preto ze je niekto uradnik, je principialne skorumpovany clovek. Zaujimalo by ma ale ake je to decentralizovane odpocuvanie - nie v rukach statu, v cich potom? Tajne sluzby su centralizovane uzavrete organizacie prave preto, aby sa zamedzilo uniku informacii vitalnych pre bezpecnost krajiny.
Ale nejake stranicke alebo komercne zaujmy by v absolutne nich nemali co hladat, pre tento ucel musi stat vytvorit system ich kontroly. Lenze aky je to system obcianskej kontroly ked CIA sa v udajne najslobodnejsej krajine na svete plne zodpoveda akurat prezidentovi. Tajne sluzby vsade po svete su ostrovy s vlastnymi pravidlami, chraniace obcanov pred nimi samymi. Ale je to tak naozaj zle ked "cim viac ludi ma k chranenym informaciam pristup, tym vyssie riziko ich zneuzitia." ?

Dalej, aka a koho konkurencia sa vyraduje pri statnom zakonodarstve? Zakladna konkurencia pri prijimani zakonov prebieha v parlamente a este zakladnejsia prebieha medzi obcanmi pri volbach. Ake chceme mat zakony, takych si volime reprezentantov.

Ano, ohladom vyberu statu ma kazdy moznost emigrovat z takeho ktory sa mu nepaci do takeho ktory sa mu paci. Teoreticky - ide to vzdy lahsie solventnejsim ako menej solventnym. Niekto by rad emigroval na nejake uzemie s absolutnou absenciou statu a toto sa v histori stava permanentne. Akymsi zazrakom vsak z takeho uzemia skor ci neskor vzdy vznikne nejaky stat. Mozete si zabrat volne uzemie a vyhlasit ho za sukromny majetok s vasimi vlastnymi pravidlami a uz ste polozili najelementarnejsi zaklad statu.

RE: Aj najpreverenejší...
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 25-06-2008 18:27


> konstrukcia autorovej vety vytvara dojem ze a priori
> preto ze je niekto uradnik, je principialne
> skorumpovany clovek.
To je mozna interpretacia. Nechcem robit LIBERTARIANovi hovorcu, podla mna vsak poukazoval na to, ze nie je dovod sa domnievat, ze statny uradnik svoju pracu vykonava lepsie ako zamestnanec sukromnej firmy.

> Zaujimalo by ma ale ake je to decentralizovane
> odpocuvanie - nie v rukach statu, v cich potom?
Podobne ako v lubovolnych inych sluzbach a produktov, aj tieto maju byt vykonavane sukromnymi firmami. Ked ta odpocuva firma, s ktorou nemas zmluvu, mozes sa stazovat napr. firme, s ktorou zmluvu mas.

> Tajne sluzby vsade po svete su ostrovy s vlastnymi
> pravidlami, chraniace obcanov pred nimi samymi.
Dostavame sa k cyklickemu problemu, vid
http://en.wikipedia.org/wiki/Quis_custodiet_ipsos_custodes%3... Ako som uz uviedol, problem nemam s existenciou tajnych sluzieb resp. ze odpocuvaju (povazujem to za normalne), ale s ich zakonnou imunitou.

> Dalej, aka a koho konkurencia sa vyraduje pri statnom
> zakonodarstve?
Je len jeden poskytovatel zakonov (parlament), a tie su platne pre vsetkych obyvatelov. Nemozes si vybrat sukromneho poskytovatela zakonov ako nahradu parlamentu. Mozes ovplyvnit znenie zakonov (volby, lobbing), zmenit poskytovatela vsak len odstahovanim. V inych oblastiach je takyto "vendor lock in" nemyslitelny, stat dokonca sam casto zasahuje ked sa niekto snazi zvysit naklady na zmenu poskytovatela (napriklad poplatky za presun cisla na ineho mobilneho operatora).

> Ake chceme mat zakony, takych si volime
> reprezentantov.
Neriesi to konkurenciu poskytovatelov. To je ako keby si mohol nakupovat jedlo povedzme len v Bille, a keby sa ti nepacilo, vymeni sa riaditel, ale furt musis nakupovat u tej istej firmy, a keby si chcel kupovat u ineho, musel by si sa prestahovat.

> Teoreticky - ide to vzdy lahsie solventnejsim ako
> menej solventnym.
Nie je to celkom tak. Ak tvoja solventnost spociva v nehnutelnostiach tak cena za vystahovanie je dost velka. Obzvlast ked sa chces vystahovat rychlo, musis tie nehnutelnosti predat pod trhovou cenou.

Naopak, ked mas majetku malo, tak staci zbalit batoh, kupit letenku a si het.

> Akymsi zazrakom vsak z takeho uzemia skor ci neskor
> vzdy vznikne nejaky stat.
Mechanizmy vzniku statu su komplikovane a roznorode. Podstanejsia otazka podla mna je, preco sa staty udrzia. Zhodou okolnosti prave citam (resp. pocuvam audiobook) Machiavelliho "Princa", v ktorom je tato tematika zaujimavo spracovana.

To vsak nic nemeni na tom, ze stat nemusi mat teritorialny monopol na sluzby, ktore tvrdi, ze poskytuje.

> Mozete si zabrat volne uzemie a vyhlasit ho za
> sukromny majetok s vasimi vlastnymi pravidlami a uz
> ste polozili najelementarnejsi zaklad statu.
Moderny stat netvrdi, ze jeho uzemie je jeho sukromny majetok, ale ze ho spravuje. Tebou popisana konstrukcia sa hodi skor na monarchiu. Z praktickeho hladiska vsak podla mna napriek formalnej odlisnosti ide o tu istu vec, staty sa lisia akurat v miere, do akej miery tento monopol vyuzivaju.

Podla mna je prirodzene, ze ludia maju potrebu utvarat si pravidla na interakciu. Ako som vsak uz hore napisal, nevidim dovod na ich teritorialny monopol nad ramec sukromneho vlastnictva.

S pozdravom,
Peter

RE: Aj najpreverenejší...
autor: LIBERTARIAN
pridané: 26-06-2008 8:49


Peter :
"To je mozna interpretacia. Nechcem robit LIBERTARIANovi hovorcu, podla mna vsak poukazoval na to, ze nie je dovod sa domnievat, ze statny uradnik svoju pracu vykonava lepsie ako zamestnanec sukromnej firmy."
Ano. A este pridam, ze zamestnanec sukromnej firmy ma (vacsinou) niekolko dalsich dovodov, aby to robil LEPSIE.
-----------------------------------------------------

" > Akymsi zazrakom vsak z takeho uzemia skor ci neskor
> vzdy vznikne nejaky stat.

Mechanizmy vzniku statu su komplikovane a roznorode. Podstanejsia otazka podla mna je, preco sa staty udrzia."

- Mechanizmy vzniku statu su komplikovane, ale zakladna pricina je velmi jednoducha -> Spociva v ludskej tuzbe mať nad sebou niekoho, kto ma chrani, aby som sa nemusel chranit ja sam. A za tento fiktivny pocit bezpecia je vacsina ludi ochotna vzdat sa vacsiny svojich slobôd aj penazi.
Na tejto filozofii je zalozeny volebny program vacsiny vitaznych politickych stran , teda => Naslubovat volicom, ako sa budu mat dobre.
STAT teda vznika z ludskeho strachu, ludskej lenivosti a ludskej hluposti. A este z ludskej lakomosti, pretoze politici vzdy pripomenu, ze "my budeme brať im, a davat vám ".
---------------------------------------------------

"Podla mna je prirodzene, ze ludia maju potrebu utvarat si pravidla na interakciu."
- Nemyslim, ze maju. Ludia (sučasnici) radsej deleguju osobne prava na politikov, a nechavaju im pravo rozhodovat nie podla vseobecnych etickych principov, ale ad hoc. Teda tak, aby "to vyhovovalo MNE".

RE: Aj najpreverenejší...
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 26-06-2008 10:46


„To je mozna interpretacia. Nechcem robit LIBERTARIANovi hovorcu, podla mna vsak poukazoval na to, ze nie je dovod sa domnievat, ze statny uradnik svoju pracu vykonava lepsie ako zamestnanec sukromnej firmy.“

Nie Libertarianovi, ved som citoval clanok Pavla Zlatoidskeho. V skutocnosti je ta veta este ovela jednoduchsie interpretovatelna : ‘Akykolvek, aj ten najpreverenejsi clovek je podplatitelny.‘ Skor nez o mentalite hypoteticky anonymnej armade uradnikov (korporacnych manazerov, ludi vseobecne) to ale viac vypoveda o nature autora tej vety.

“Podobne ako v lubovolnych inych sluzbach a produktov, aj tieto maju byt vykonavane sukromnymi firmami. Ked ta odpocuva firma, s ktorou nemas zmluvu, mozes sa stazovat napr. firme, s ktorou zmluvu mas.“

Naco potrebuje sukromna firma spravodajsku sluzbu? Priemyselna spionaz je zakladom nekalej konkurencie. Tajna sluzba riadena privatnym kapitalom by ani nepracovala v prospech statu. Bola by to tlupa namezdnych zoldakov ochotna povedat cokolvek komukolvek za spravnu cenu.

“http://en.wikipedia.org/wiki/Quis_custodiet_ipsos_custodes%3F Ako som uz uviedol, problem nemam s existenciou tajnych sluzieb resp. ze odpocuvaju (povazujem to za normalne), ale s ich zakonnou imunitou.“

Bez statu existencia tajnych sluzieb nema opodstatnenie. V state tajne sluzby je potrebne kontrolovat obcianskymi strukturami a vybormi s volenymi a odvolatelnymi zastupcami, nie privatnym kapitalom – ten je predsa prostriedkom korupcie. To ma ale iste hranice, pretoze ako sme spomenulu V tajnych sluzbach ale na ich kontrolu najefektivnejsie funguje princip vzajomneho bonzovania a spiclovania ale aj maju aj velmi sofistikovane mechanizmy internej samoregulacie. Neviem ako vy ale ja by som rozhodne nebol ochotny nechat sa odpocuvat a sledovat zoldniermi zaujmovych financnych skupin bez dozoru konsenzualnej spolocenskej legislativy, ktora by ich kontrolovala.

“Je len jeden poskytovatel zakonov (parlament), a tie su platne pre vsetkych obyvatelov. Nemozes si vybrat sukromneho poskytovatela zakonov ako nahradu parlamentu. Mozes ovplyvnit znenie zakonov (volby, lobbing), zmenit poskytovatela vsak len odstahovanim. V inych oblastiach je takyto "vendor lock in" nemyslitelny, stat dokonca sam casto zasahuje ked sa niekto snazi zvysit naklady na zmenu poskytovatela (napriklad poplatky za presun cisla na ineho mobilneho operatora).“

Je to socialny konsenzus ktory vytvara legislativu naroda/statu. Stat nie je nic ine ako forma megakorporacie – aj ked sa vam nepacia pravidla v nejakej firme, proste zmenite zamestnavatela. Hierarchicka struktura a system riadenia su si velmi podobne. Ak vam na onej firme zalezi, vypracujete sa v jej hierarchii a dlhodobo zacnete aktivne tvarovat jej sposob fungovania. To iste mozete urobit v state. Stat ako akakolvek firma moze ale nemusi fungovat na principe demokratickeho manazmentu. Aj v privatnej sfere je nezmyselnych obtazujucich poplatkov tiez tolko az z toho rozum stoji.

“Neriesi to konkurenciu poskytovatelov. To je ako keby si mohol nakupovat jedlo povedzme len v Bille, a keby sa ti nepacilo, vymeni sa riaditel, ale furt musis nakupovat u tej istej firmy, a keby si chcel kupovat u ineho, musel by si sa prestahovat.“

Pozrite sa na mapu sveta. Vidite na nom do 200 roznych poskytovatelov pravnych systemov. Znacna konkurencia, staci si len vybrat. V ramci jedneho statu obcania samotni tvoria zaklad konkurencie v sutazi ideii pri presadzovani legislativy. Ak sa ich nazbiera dost s podobnou predstavou vytvoria legislativny socialny konsenzus. Takto to proste funguje odjakziva. Zbavovanim sa obcianskej zodpovednosti laxnym pristupom ‚nemam na vyber, ponuka pravnych systemov je slaba‘ sotva nieco dlhodobo vyriesite – kazdy narod ma taku vladu aku si vytvori.

“Nie je to celkom tak. Ak tvoja solventnost spociva v nehnutelnostiach tak cena za vystahovanie je dost velka. Obzvlast ked sa chces vystahovat rychlo, musis tie nehnutelnosti predat pod trhovou cenou. Naopak, ked mas majetku malo, tak staci zbalit batoh, kupit letenku a si het.“

Jedinec co preda pod cenu dve-tri-desat nehnutelnosti ma stale lepsiu ekonomicku startovaciu poziciu vo svojom novom destinacnom state vdaka svojim prostriedkom, nez jedinec ktory nema co predat a prisiel do novej krajiny takpovediac nahy. Zarovnen ma viac prostriedkov na podplatenie (ak ostaneme rozmyslat v kapitalistickych intenciach ‚vsetci uradnici su podplatitelni‘) legislativy oneho statu, vytvaranie konexii. Ked ale ludia migruju narychlo obvykle maju na to dovod akutnej perzekucie a rozmyslaju uplne inak. Cim sa dostavame k tomu, ze majetni ludia su iba otrokmi svojho majetku.

“Mechanizmy vzniku statu su komplikovane a roznorode. Podstanejsia otazka podla mna je, preco sa staty udrzia. Zhodou okolnosti prave citam (resp. pocuvam audiobook) Machiavelliho "Princa", v ktorom je tato tematika zaujimavo spracovana.“

Ziadna velka veda. Staty sa udrziavaju hlavne preto, lebo su crtou organizovanej civilizacie riadenej elitami so vzajomne previazanou financnou a politickou mocou.

“ Moderny stat netvrdi, ze jeho uzemie je jeho sukromny majetok, ale ze ho spravuje. Tebou popisana konstrukcia sa hodi skor na monarchiu. Z praktickeho hladiska vsak podla mna napriek formalnej odlisnosti ide o tu istu vec, staty sa lisia akurat v miere, do akej miery tento monopol vyuzivaju. Ako som vsak uz hore napisal, nevidim dovod na ich teritorialny monopol nad ramec sukromneho vlastnictva.“

Mnou popisana konstrukcia bola beznou praxou v dobach ked sa koncilo obdobie stahovania narodov – a to bola aj doba v historii ked boli ludia najslobodnejsi. Ked sa usadili a zacali si narokovat podu, zacali vznikat aj prve staty. S jedlom ale zakonite rastie chut. Tuzba ludi po rozsirovani sukromneho teritoria zaruci, ze sa zacnu vyvijat zaujmove skupiny (napriklad cechy a tajne spolky) vytvarajuce si vlastne pravne systemy a za chvilu tu mate stat zase. Kazda uzurpacia pody ako sukromneho vlastnictva je zarodkom buduceho teritorialneho monopolu a bude zase zalezat iba konsenzualnej obcianskej legislative aby vytvorila mantinely pre ich neobmedzeny rast. V globalnom meradle je teritorialny monopol statu obmedzeny velkostou narodov. V idealnom demokratickom state (ano, opat chvalabohu za prinos burzoaznych revolucii a skoncovanie s monarchiami) ale o vyuziti pody statom rozhoduju vsetci obcania bez ohladu na financnu moc, nie iba elity ktore si zvyknu vytvarat monopoly a tym obmedzovat zivotny priestor tym nizsie postavenym.

RE: Aj najpreverenejší...
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 18:10


1) Až na to, že jemu podobní si myslia, že úradník je vraj vždy ten horší a vraj vždy ten skorumpovaný.
Nuž, skorumpovaný by bol vtedy, keby to robil pre svoj osobný prospech. Teda to, čo by kapitalisti v súkromných firmách robili stále - ten tam už by bola "korupcia zlegalizovaná".
Isteže, môžeš si tam teoreticky vybrať, avšak na účinok jeho rozhodnutia alebo činov by to už nemalo žiaden význam. Pri úradníkovi, keď sa to zistí, tak sa to dá zvrátiť preto, že je to nelegálne. V kapitalizme máš namiesto toho možnosť výberu, "kto to urobí nabudúce".

2) Keď ťa bude odpočúvať firma, s ktorou zmluvu nemáš, tak máš jednoducho smolu; môžeš si sťažovať "svojej firme", svojmu mafiánovi, alebo hoci aj na lampárni, ale "tamtá firma" ťa bude mať i naďalej právo špehovať, s tým nič neurobíš.

3) Čo sa týka tých poplatkov za zmenu mobilného operátora - čuduj sa svete, ale tu štát tlačil na ich zníženie, napriek "situácii na trhu" - pretože kapitalisti predsa nemajú záujem, aby si "svoje ovečky ľahšie púšťali z košiara" - pretože presne o tomto je kapitalizmus a toto je jeho najvýnosnejší zdroj ziskov.
Takže tu si zase vedľa. "Vendor lock-in" je vynucovaný kapitalistami a ten "zlý štát" sa tie obmedzenia snaží búrať podobne, ako sa kedysi osvietený absolutistický monarcha snažil rúcať starobylé feudálne slobody, vrátane ciel (dokonca i nevoľníctva) a pod. (Ospravedlňujem sa za ten exkurz do histórie. Ale odporúčal by som všetkým idealistom, aby si to naštudovali.)

4) Áno, parlament je zase typická demokraticko-socialistická inštitúcia. (Mimochodom, mne najviac vyhovujú 2-komorové parlamenty - "horná komora" s väčšinovým princípom (1-mandátové volebné obvody) a "dolná komora" s pomerným princípom (všetci v 1).)
V takomto parlamente takisto prebieha voľná súťaž myšlienok, poslanci (a senátori) majú imunitu, každý môže slobodne hlasovať.
Tá tvoja konkurencia poskytovateľov tiež nič nerieši... pretože aj 2 (viacerí) poskytovatelia môžu uzavrieť kartelovú dohodu.
Rieši akurát to, že si môžeš nakupovať napr. v obchode s oranžovo-tyrkysovými výkladmi.
"Zmena riaditeľa" (i keď podľa mňa celého vedenia) naopak dokáže zabezpečiť to, že tie tovary budú ponúkané za úplne iných podmienok, resp. budú úplne iné - ale pre teba je asi dôležitejšie logo na taškách, však?
(Mimochodom, len tak si rýpnem, ako arogantní pravičiari... vieš o tom, že nikto ťa nenúti nakupovať, (alebo aspoň nie tu)? (Môžeš si to nechať posielať "zo zahraničia".))

5) Tak tento argument doslova zbožňujem - áno, presne pre toto padá kapitalizmus na hubu, pretože aj "ísť nakupovať inam" môže byť pre niekoho rovnako problematické, ako sa odsťahovať. Ak nemáš prachy, nemáš ani slobodu. Bodka. Ďalšie teoretizovanie o tomto je zbytočné, lebo v kapitalizme je stotožnená ekonomická sloboda s osobnou slobodou.
Takže: v kapitalizme máš právo neštudovať, neliečiť sa, nejesť. "Úchvatné", fakt...
Totiž, čím väčší majetok, tým aj väčšie náklady na jeho ochranu a pod. To je to, s čím musíš počítať (teda aj väčšie dane) - aj keď sa ti to nepáči.
Ináč, pod solventnosťou sa obyčajne rozumie to, že máš likvidný majetok.

6) Ale ono je to tak, že šancu prežiť má len štát. (Anarchokapitalistom, pravicovým libertariánom a pod. by som odporúčal, aby si prečítali CELÚ históriu ranostredovekého Islandu, nielen isté aspekty vytrhnuté z kontextu.)
Pretože skôr či neskôr ti vznikne štát, ktorý bude mať "teritoriálny monopol". A čím väčší štát, tak tým bude ten "monopol" menší, miernejší.
Napokon, kapitalisti by si v kapitalizme vytvorili svoje malé štátiky, kde by sa správali ako malí bohovia, diktátori s absolútnym monopolom na služby, následne by sa tieto štátiky zlučovali, nezriedka vojnami.
(Fakt sa stačí pozrieť do tej histórie, ona nezačína 19. storočím. Odporúčal by som do pozornosti najmä ten európsky stredovek, resp. feudalizmus)

7) Vždy tu však ide práve o to, kým štát ten majetok iba spravuje, pričom sa na tom môžeš podieľať aj ty a je to častokrát "vec verejná", tak v kapitalizme máš absolútneho diktátora, ktorému "cez plot" nevidíš... a ak sa raz rozhodne ťa prepadnúť, máš obvykle jednoducho smolu - a ani zďaleka také možnosti ochrany ako v socialistickom/demokratickom štáte.

8) Lenže podľa teba je (zrejme) "prirodzené" aj to, že by všetci mali prijať tvoje tézy - čo sa však zjavne nedeje... a ja osobne dúfam, že sa ani nestane!

Každý má totiž na to svoj názor a potenciálne iné priority... a ty by si ho mal buď rešpektovať, alebo ísť preč.
Mimochodom, demokracia/socializmus maximalizujú práve celkovú užitočnosť.

Quis custodiet ipsos custodes?
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 18:14


Á, na toto som ešte zabudol...
Nuž, ono by to malo byť práve tak, že ten úradník na tom nemá byť priamo zainteresovaný - čo je presne to, čo máme - resp. čo nám ponúka socializmus či demokracia.

RE: Aj najpreverenejší...
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 17:16


No tak prepáč, ale...
...hovoríš tu o konkurencii? No tá tu je - napr. mafiáni mali odveky svoj "konkurenčný" kódex, takže chápem, že ťa musí trápiť, že ten "zlý štát" nenechá tých mafiánov na pokoji...

A chceš mať konkurenciu, to znamená... čo? Že už to nebude - aspoň teoreticky - transparentne sledovateľný úradník, ale nejaká súkromná agentúra, ktorá - keďže by sme tu mali úplnú slobodu - mohla pokojne špehovať sama a ktokoľvek by si od nej moho tie informácie nakúpiť oveľa lacnejšie, takže by to bolo aj "efektívnejšie". To súhlasím... (ale čo si tým vlastne chcel dokázať?)

So štátom je to tak, že si môžeš vybrať, v ktorom chceš byť.

Napokon možno zistíś, že tvojim rigidným požiadavkám vyhovuje iba akýsi opustený ostrov v Tichomorí... až kým o pár týždňov nezistíš, že je letným sídlom ľudožrútov.

Tá analógia s publicistami je asi tak výstižná, ako keby som ti povedal, že v kapitalizme máš možnosť si vybrať, od ktorých mafiánov (kapitalistov) sa necháš olúpiť.

Vieš, ono je to totiž dlhodobou agendou sociálnych demokratov, aby si si mohol vyberať, aby bola väčšia diverzita. Pozri sa napr. do Škandinávie...

USA PATRIOT Act
autor: miso
webstránka: http://drotovan.blog.sme.sk
pridané: 24-06-2008 15:15


USA PATRIOT Act prijaty v USA v roku 2001 davno predbehol Svedsko.
Je OK, ze kazdy, kto vstupuje do USA musi zanechat od roku 2004 svoje otlacky prstov?
To len tak naokraj.

RE: USA PATRIOT Act
autor: Palo Z.
pridané: 24-06-2008 18:57


Odtlacky prstov sa nedaju zneuzit (rozhodne nie tak ako nahravky hovorov a posty.Odtlacky prstov zanechavam denne kdekade,obsah intimnych rozhovorov alebo posty urcite nie.Je to dost velky rozdiel.
RE: USA PATRIOT Act
autor: Miso
webstránka: http://drotovan.blog.sme.sk
pridané: 24-06-2008 20:03


Precitajte si cely Patriot Act, hovori sa tam aj o odpocuvani bez sudneho prikazu, o kontrole posty "podozrivych" (tiez bez suhlasu sudu) a pod.
Otlacky prstov sa daju zneuzit hlavne vtedy, ak je kazdy v databaze, staci jeden pohar s Vasimi otlackami, ktory sa ocitne na mieste cinu a na druhy den mate problem.
Vacsi problem ako zneuzitie "intimnych rozhovorov" vidim v hrozbe zneuzitia napr. zdravotnej karty pripadne vasej DNA.
To neznamena, ze nehodnotim svedsky zakon negativne, chcem len povedat, ze ochrana sukromia je vazne narusena zo vsetkych stran nielen zo strany socialistickeho Svedska.

Vo Švédsku ešte nemajú Guantanámo
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 27-06-2008 16:30


Takža z tohoto pohľadu by som ich ani neriešil.

Zaujímavé, že sa tu mnohí "trasú" pri štátnom čítaní e-mailov a je im jedno, že niekde USA väznia ľudí bez súdu.

RE: Vo Švédsku ešte nemajú Guantanámo
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 18:24


Presne tak... ale veď tam väčšinovým rozhodnutím aj zabíjajú ľudí, takže tak...
Ja žasnem...
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 18:22


No tak ja žasnem nad tvojou naivitou - vieš, na čo všetko sa dajú zneužit?!
http://www.ccc.de/biometrie/fingerabdruck_kopieren.xml?language=e...

(E-maily si môžeš šifrovať - asi je to aj jednoduchšie a prirodzenejšie ako v lete nosiť rukavice.)

Dalsia kandidatka na prezidenta
autor: Palo Z.
pridané: 24-06-2008 19:04


Citali ste na Sme rozhovor s Bollovou?
RE: Dalsia kandidatka na prezidenta
autor: Miso
webstránka: http://drotovan.blog.sme.sk
pridané: 24-06-2008 20:05


Kazda krajina ma svoje postavicky, Bollova aspon odoberie nejake hlasy inemu odidencovi z KSS, Ivanovi Gasparovicovi.
Pochybujem vsak, ze vyzbiera 15 tisic podpisov.

RE: Dalsia kandidatka na prezidenta
autor: Firstborn
webstránka: http://www.townhall.com
pridané: 24-06-2008 23:27


hej hej ten rozhovor nas v robote bavil cely den
a padali aj sem tam neslusne vyrazy

RE: Dalsia kandidatka na prezidenta
autor: LIBERTARIAN
pridané: 25-06-2008 7:23


Myslis, ze Bollova je zaujimava niecim, cim by si vysluzila diskusiu o sebe ?

Zaujimava je iba otazka > Je lepsim prezidentom bolsevicky grazel, alebo bolsevicka naivka ?
( rozumej > grazel preobleceny za bolsevika, alebo naivny bolsevik cerveny z vnutra aj z vonku ).

RE: Dalsia kandidatka na prezidenta
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 18:25


No tak počkaj, ona je mediálna hviezda a ten článok bol 1 z najlepších vôbec (aspoň pokiaľ ide o čítanosť a komentovanosť - a veď o to ide, nie?)!
Bieda žurnalistiky.
autor: TvojOponent
e-mail: TvojOponent@azet.sk
pridané: 25-06-2008 12:13


Autor článku zabudol na veľmi dôležitú skutočnosť,že o podobný zákon sa snaží aj minister vnútra SR Róbert Kaliňák.Po predbežných šumoch bol označený za precedens v Európe a ako sa dozvedáme,budeme možno druhý.
O to viac som prekvapený,že tu nikto nespomenul túto spojitosť.
Tento druh sledovania kohokoľvek z rozmaru kohokoľvek bude aktuálny až v prípade vyhlásenia výnimočného stavu alebo v období vojny,ale teraz žijeme v mieri,opravte ma ak sa mýlim.Preto súčasný stav,kedy na sledovanie treba súhlas prokurátora(?) je postačujúci,možno len by som doplnil,že by bolo žiadúce zabezpečiť vydanie povolenia nonstop kedykoľvek,aj v noci,pre preverenie operatívnych informácií.

RE: Bieda žurnalistiky.
autor: LIBERTARIAN
pridané: 25-06-2008 13:51


Cele to spiclovanie sirokej verejnosti je obycajna nehoraznost. SKUTOCNI teroristi maju spustu technickych mozností, ako si chranit komunikaciu , maju moznost vyuzivat satelitnu komunikaciu, kadejake sifrovanie, ...... Politici proste potrebuju , aby obcan citil ich dych za svojim krkom, aby mal strach sirit svoje politicky nevhodne nazory, potrebuju spiclovat politickych oponentov, .....
RE: Bieda žurnalistiky.
autor: tralos
pridané: 25-06-2008 14:26


Zarucene, politici spicluju aj teba, sliedia a hladaju na teba informacie, chcu ta zdiskreditovat, znicit tvoje oslobodzujuce posolstvo, slovom chcu tebe ako obcanovi zahnat strach a cenzurovat tvoje politicky nevhodne nazory. (Hlavne je, ze uz niekolko rokov vypisujes svoje nazory na roznych forach bez akejkolvek perzekucie... )

Ozajstnym problemom je tu skor auto-imunitna reakcia, alebo lepsie povedane jej zlyhanie.

Tak ako existuju choroby ludskeho tela, kedy nevhodne vyhodnotenie hrozby pre system vyusti v neadekvatnu reakciu imunitneho systemu, tak vsetky tieto bezpectnostne zakony, ktore siahaju na politicku slobodu, su vysledkom prehnanej reakcie zapadnych krajin, su vysledkom zlyhania imunitneho systemu.

Strach, ktory bol ucelovo sireny vo verejnosti a ktory mal posilnit jendotu a silu zapadnych krajin, nakoniec sposobuje presny opak, tak ako silna imunitna reakcia nakoniec usmrti zivot, ktory mal byt imunitnym systemom chraneny.

Vsetky tie poplasne spravy od "planovanych utokov antraxu" az po "jadrove zbrane v Iraku" v skutocnosti docielili, ze ludia zatial akceptuju tieto prehnane vystupy

Na bieli prasok v obalke na poste v Hornej Dolnej sa dnes volaju hasici, policia a ine bezpecnostne zlozky- kto sa potom moze divit, ze sa prijimaju take bezpectnostne opatrenia ako sa prijimaju?

romco

RE: Bieda žurnalistiky.
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 25-06-2008 16:06


> ... cenzurovat tvoje politicky nevhodne nazory.
Demokratickemu statu je jedno, ci nanho pindas, dokym nepropagujes nasilie a hlavne platis dane.

> Strach, ktory bol ucelovo sireny vo verejnosti a
> ktory mal posilnit jendotu a silu zapadnych krajin,
> nakoniec sposobuje presny opak ...
Inymi slovami, teroristom sa dari splnat svoj ciel: zastrasit a oslabit. Stat, ktory nas ma chranit, tomu vdaka kombinacii vlastnych mocenskych potrieb a diletantizmu pomaha.

Napriek tomu sa z casu nacas objavi aj ucinna statna bezpecnostna iniciativa. Ako priklad uvediem Intellipediu: http://en.wikipedia.org/wiki/Intellipedi...

S pozdravom,
Peter

RE: Bieda žurnalistiky.
autor: tc
pridané: 25-06-2008 23:39


len dodavam ze demokratickym statom zas az tak jedno nie je, co hovoris (osviemcimska loz, terajsi tlacovy zakon, ustavny zakon o zakaze zdruzeni, ktore smeruju k potlaceniu demokratickeho rezimu apod...)
RE: Bieda žurnalistiky.
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 25-06-2008 14:50


Je aj druhy dovod. Odbornik na bezpecnost Bruce Schneier ho nazyva Cover your ass security (volny preklad: chran si teple miesto). Bezpecnosti je tazke rozumiet a preto je casty nepomer medzi vnimanou a skutocnou bezpecnostou. CYA-security je zalozena na minani penazi na aktivity, ktore su viditelne, ale ich prakticka efektivita je diskutabilna. Ked sa potom nieco do****, staci len povedat "my za to nemozeme, my sme si svoju pracu urobili, vid zakon abc resp. projekt xyz, investovali sme do toho $$$$/€€€€ a dodrzali sme vsetky predpisy".

Existuje kopa produktov a sluzieb slubujucich bezpecnost, a pritom su ak nie rovno podvodmi, tak aspon hrubo zavadzajuce. Stat je len dalsi z tejto kategorie ;-).

Mne osobne je z praktickeho hladiska fuk, kto ma odpocuva, ja si myslim, ze svoju komunikaciu a udaje ochranit dokazem dostatocne. Podobne ako dalsi prispievatelia predpokladam, ze tajne sluzby aj tak odpocuvaju ako sa im chce. Zlocinci pochopitelne taktiez, kedze ti z definicie zakon dodrziavat nemienia. Co mi vsak vadi, su snahy statu mat na odpocuvanie imunitu. Ako anarchokapitalista pochopitene nesuhlasim so ziadnymi privilegiami statu. Ked sa ukaze, ze ma odpocuva nejaka vetva statu, musi za to niest rovnaku pravnu zodpovednost, ako keby ma odpocuvala sukromna osoba.

S pozdravom,
Peter

RE: Bieda žurnalistiky.
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 25-06-2008 14:52


Ak vidite divne znaky za dolarmi, to maju byt eura, zle to zobrazuje.

S pozdravom,
Peter

RE: Bieda žurnalistiky.
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 18:32


No ale ako vidíš, tak prakticky všetci kapitalisti vo všeobecnosti sú najhoršími poskytovateĺmi bezpečnosti.
Práve preto, lebo sa to dá tak ťažko overiť.

Ako demokratický socialista zase nesúhlasím so žiadnymi privilégiami kapitalistov.

Nehovoriac o tom, že ak sa v demokratickom štáte odhalí, že si bol nezákonne odporúčúvaný, tak to väčšinou bude mať vážne dôsledky. Na rozdiel od prípadu, kedy by to robil kapitalista, ten sa ti môže iba smiať do očí.

RE: Bieda žurnalistiky.
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 18:26


Minister vnútra má napokon najbližšie ku kapitalistom a ich autoritatívnym tendenciám.
Ach, Paľo, Paľo...
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 15:39


Predovšetkým sa Ti ospravedlňujem za svoju oneskorenú reakciu... aj keď v poslednom čase som Pravé Spektrum prestal sledovať, lebo sa zmenilo iba na znôšku pravicovo-paranoidných názorov bez faktickej informačnej hodnoty.

Sledujem to už dlho... aj diskusie o tomto návrhu zákona/kritiku schváleného zákona. Pravdupovediac, ešte som samotný zákon nečítal, pretože by som to so svojimi ešte stále pomerne chabými znalosťami jazyka veruže nemal ľahké... naviac, ak sa ma to netýka...

Takže zatiaľ viem len to, čo bolo široko medializované a čoho sa týkajú tie zmeny, aby som to zhrnul: sledovať sa bude môcť cezhraničná komunikácia a na sledovanie nebude potrebný súhlas súdu.

Keďže sa tvoj článok nesie v takom ľahšom duchu, dovolím si aj aj 1 bonmot, ktorý napísal 1 diskutér, že vraj FRA (Försvarets radioanstalt - doslova niečo ako: "Ústav rádiovej obrany") má vraj nejaký nadupaný počítač (asi 5. najlepší na svete), tak sa vraj potrebujú pochváliť.

No a teraz to bude skôr osobná kritika, Paľo. Mal som rád tvoje články, lebo naozaj patrili k tomu najlepšiemu an PS...

Pozri sa, daňové úniky sú všade nežiadúce... a krátenie daní je trestný čin... to je holý fakt. Môžeš protestovať proti tomu, že súčasná veda i kriminalistika urobila značné pokroky v boji proti kriminalite... a medzi to patria aj rôzne metódy, kamery a tak podobne. Nemusí sa ti to páčiť, mne sa to tiež nepáči, podobne ako napr. kapitalizmus - ale čo s tým (tu) narobíme...?
Podobne je to aj pri priestupkoch - kedy argumentom proti sledovaniu a za väčšie súkromie je napr. aj to, - aby som nadviazal na ten siahodlhý úvod - že ti odfotia auto, ako má nedovolenú rýchlosť, či ako nesprávne parkuje - a príde ti napr. šek na blokovú pokutu alebo výzva na správne konanie.

A je to naozaj také zlé, ak sa priestupcovia nebudú tomuto môcť vyhýbať napr. pokutám? Ja viem, že populisticky sa to dobre podporuje - ale je to dobré aj z hľadiska solidarity?

(A že ťa napr. v obchodných domoch (novodobej to katedrály konzumu) sledujú jedna radosť sťaby tie božie stvorenia v akváriu... to je potom tiež v poriadku?)

A čo sa týka toho "nenažraného hrtanu štátu" - môj názor na to už možno poznáš - tieto štáty patria medzi najlepšie na svete čo sa týka napr. blahobytu, konkrétne výchovy detí a podobne. Zdá sa mi nespravodlivé, ak si chcú užívať výdobytky sociálnho štátu, skutočne efektívne fungujúci právny štát a podobne (a transparentné podnikateľské prostredie), tešiť sa z vysokého tempa inovácií a pod.... a pritom "nehrať podľa pravidiel". Veď ich tam predsa nikto nedrží, ak sa im tam nepáči!
naviac, od začiatku 90-tych rokov tam prebehlo viacero zmien v daňovom systéme a tuším v posledných 2 (väčších) zmenách sa kládol už dôraz aj na "ekologické dane" a "ekologickú stopu", takže... je to viac, ako len výkrik do tmy?

Ak ťa tak trápia banky, tak komunikácia s nimi môže byť predsa šifrovaná (akože aj značná časť jej je), otázne by boli už len pokusy o jej prelomenie, takže neviem, či by to nebolo len veľa kriku pre nič...

Ďalej mi v tvojom článku akosi chýba to racionálne spojenie medzi tými teóriami

Paľko, nová totalita sa rodí práve v tom štáte, ktorý si zvolil pravicu... a v ktorom zavraždili aj Olofa Palmeho.

Takže by si si mohol všimnúť skôr to, že za to zahlasovala koalícia umiernených, centristov, liberálov a kresťanských demokratov.
(Mimochodom, sú to tí istí, čo začali demontovať sociálny štát (a pozri sa na ich preferencie), znižovať dane (keď už ide o tie úniky) atď. - a to všetko NAPRIEK vôli ľudu, podobne ako aj tento posledný výstrelok.)

A opozícia zložená zo sociálnych demokratov, komunistov a zelených ten návrh zákona kritizovala a bola proti nemu.

Mám z toho taký pocit, že tot je naozaj len ideologický zlepeniec. Rovnako dobre by som totiž mohol argumetovať, že takéto sledovanie je práve agendou pravičiarov, ktorí ňou tiež chcú bojovať proti bliźśie nešpecifikovaným hrozbám a terorizmu, prípadne v záujme kapitalistov.
Pozri sa napr. na Sakrozyho a jeho "odpájanie od intenetu. Potkana bUŠA a dICKOV gang hádam ani nemusím spomínať...

RE: Ach, Paľo, Paľo...
autor: Palo Z.
pridané: 28-06-2008 7:45


V prvom rade si uvedom ze vo Svedsku ziadna naozajstna pravica neexistuje,je tu len (obrazne) "cervena" a "ruzova"lavica,Reinfeldtova vlada urovila na 1 pravicovu reformu 2 lavicove (obrazne).Cosi ako Merkelka v Nemecku.
Co sa tyka kamier na cestach a na verejnych priestoroch-aj ja si mozem filmovat z balkona napr.ruch na ceste okolo domu.Na verejnom priestranstve ma moze ktokolvek vidiet i pozorovat.Ale nechcem aby ktosi (uplne neznamy) sledoval moje rozhovory a postu.Kamrey na verejnych miestach su nieco ine ako ked chce niekto odpocuvat tvoje najintimnejsie hovory alebo sledovat postu.
Co sa tyka socialneho statu a svedskeho modelu ("Svensk välfärdsmodell"):
Zivotna uroven pracujucich je tu nizsia ako vo väcsine "starych" statov EU snad okrem Gr,P,ES a mozno juz.I.Rozhodne nizsia ako v Rakusku o ktorom sa hovorilo ze je "prdel zapadu" (s prepacenim za vyraz).Ono je to tu tak,ze konstantna cast obyvatelov tu uziva "vydobytky" soc statu a dalsia konstantna cast na ne robi-toto je vysledok sv.modelu.Precitaj si clanok Ulfa Nilssona ktory som prelozil s titulkom "Nova trieda"!

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?498&ezin_author_id=10...

Vysledok "svedskeho modelu" je zdravotnictvo a skolstvo v kolapse,obrovske problemy s penzijnym systemom a s verejnymi vydavkami.Socialny stat skoncil tak,ze ti,ktori sa cely zivot nan skladaju v case ked si maju uzivat vysledky najvyssieho danoveho zatazenia na svete,nic nedostanu (alebo len mizernu zdr.starostlivost,mizerne sklstvo atd...) a ti,ktori v zivote neprispeli ani korunou do spolocnej kasy na "soc.stat" si jeho vydobytky uzivaju v pohode.Vsetci maju rovnaky hlas vo volbach...
Svedsky model sa tu moze udrzat jedine vdaka svedskej kolektivistickej mentalite,kdekolvek inde by viedol ku velmi rychlej spntannej vseludovej vzbure.
Zmeny v 90.rokoch boli absolutne nevyhnutne a to si uvedomili aj inteligentni soc.demokrati ked chceli zachranit stat pred kolapsom.Presne ako u nas v ´89 si nevyhnutnost zmien uvedomovali aj inteligentni komunisti.
Tvoja poznamka o "dobrej vyhove deti" vyvolava trpky usmev na perach-to si naozaj myslis ze stat vyhcova deti lepsie ako rodina?

RE: Ach, Paľo, Paľo...
autor: MuadDib
pridané: 28-06-2008 20:28


No tak dobre... ak by som mal citovať 1 známu, študentku: "V Dánsku sa delia ľudia na ľavých a ľavejších". Podobne je to zrejme aj vo Švédsku, hoci som tam nežil; a zrejme aj v Nórsku - aspoň podľa 1 študentky odtiaľ, čo tu študovala (tuším kvôli biochémii) a bývala vo vedľajšej vedľa na internáte.

A ako by sa dala zistiť tá "životná úroveň pracujúcich"?
Ináč, vieš, ja si myslím, že tá životná úroveň pracujúcich nie je všetko - ide aj o tú životnú úroveň ostatných. Súhlasím, že si to zrejme tak trochu dodrbali sami svojim perfektným zdravotníctvom a sociálnym systémom, pretože majú 1 z najvyšších stredných očakávaných dĺžok života... :-)

Hm, s tým, čo Ty uvádzaš o tej životnej úrovni, som sa zatiaľ tuším ešte nikde nestretol; naopak, všade som videl iba pomerne zavádzajúce porovnania podľa disponibilných príjmov na hlavu - lenže toto nezohľadňuje ich vyššiu miery prerozdeľovania, ktorá ten blahobyt zase zvyšuje.

Keď som si robil toto porovnanie pre Škandináviu tak mi napr. vyšlo (štatistiky tuším za predminulý rok, lebo som to robil v decembri minulého roku), že síce Nórske kráľovstvo (NK) bolo pred USA, ale Dánske kráľovstvo (DK) i Švédske kráľovstvo (ŠK) boli za USA.
Ale heď som si potom porovnal HDP na hlavu, tak DK, NK, ŠK boli pred USA.

Takže o aké porovnania sa opieraš? Niekedy som sa totiž stretol až s tým, že sa porovnávajú prakticky neporovnateľné veci (lebo sú kategoricky odlišné).

Vždy si istá "časť" užíva výdobytky sociálneho štátu, či už ide o sociálne dávky, alebo hoci aj podporu materských škôlok či škôl atď. Je to možné ako napr. v Nórsku, tak aj vo Švédsku, alebo Dánsku (flexicurity).

Ale nechápem, čo je na tom zlé - veď tam majú najvyššiu úroveň demokracie na svete, 1 z najnižších korupcií na svete... a pritom oni chcú mať ten silný sociálny štát, ako som nedávno čítal výsledky nejakého prieskumu.

Nejako nechápem tie myšlienkové pochody, že príde nejaký pravičiar a začne im hovoriť, že to, čo cchú, je zlé a mali by radšej prijať to, čo nechcú...

Súčasťou toho ich systému je aj ten tzv. "severský (ekonomický) model", kedy sa napr. mzdové tarify stanovujú koektívnym vyjednávaním. Aj toto by vari malo byť horšie, ako keby mala byť minimálna mzda stanovená raz za čas - aj to nejakým zákonom?!
Ja viem, že aj toto môže mať občas absurdné následky, ale predsa je to len (podľa mňa) lepšie ako čokoľvek iné.
A že majú odbory veľkú (dokonca fakticky aj politickú) moc? Tiež na tom nevidím nič démonické.

(Mimochodom, čo sa týka toho daňového zaťaženia, tak ich "juhozápadní susedia" ich vraj nedávno predbehli... A to tam vládnu "pravičiari" - hej, ja viem, ako sa volá najväčšia strana, "Vanstre" - to len taká malá poznámka k môjmu úvodu. A len tak mimochodom, tu na Slovensku máme zase príliš nízke dane, takže vlastne oni nám tu cez ich "verejné zdroje", cez eurofondy stavajú infraštruktúru napr. aj pre kapitalistov, pre ktorých je to ako investičný stimul).

Neviem, neviem, či je zdravotníctvo v kolapse - pretože naozaj neviem, s čím vy som to mohol alebo mal porovnať - že sú tam čakacie doby? A kde nie sú?
Hovorím, že to neviem posúdiť, lebo som na to čítal veľa akože vraj veľa tvrdení, no nič z toho nesvedčilo v prospech toho, že je v kolapse.
Okrem iného som si to pozeral aj v EHCI (European Health Consumer Index) a nenašiel som tam nič také kritické.
Všetko sa to v podstate zatiaľ ukázalo ako ničím nepodložené tvrdenia, takže tak k tomu aj pristupujem.

Čo sa týka školstva - hej, nie je to náhodou dôsledok toho, že sa školsto "liberalizovalo" - aspoň Ty si o niečom takom písal - a že tam vlastne nie je "prísna drezúra"?
No hej, hovorí sa všeličo, ale ja som zase napr. počul to, že tie deti tam majú školu radi, tešia sa do nej... a že nadané deti môžu "ísť dopredu" - nedávno som počúval analýzu nejakej sociologičky.

Taktiež som nedávno počul tvrdenia od nejakého pravićiara, že vraj aké je ich školstvo zlé, ako tam vraj klesá počet absolventov VŠ atď. No tak som si schválne pozrel štatistiku... a počet absolventov rástol. A nie je podstatné, či tam boli aj imigranti (teraz im to práve chcú sťažiť), alebo to bolo spôsobené veľkým prírastkom pôrodnosti v minulých rokoch, pretože aj tak tam počet absolventov rástol aj relatívne v porovnaní s prírastkom obyvateľstva.

Podobne som asi pred vyše rokom čítal nejaký kritický článok, kde tiež nejaký pravičiar kritizoval, že vraj aký je tam zlý zdravotný a sociálny systém, pretože kvôli nemu tam vraj majú najvyššiu chorobnosť na svete.
No to mi je fakt argument...!
Tak som na to povedal, že vizitkou ich zdravotného a sociálneho systému je skôr to, akú strednú očakávanú dĺžku života tam dosahujú. Bola 1 z najvyšších na svete.
Tak nie je to náhodou tak, že ju dosahujú práve preto, že tam môžu maródiť?!
Aby to totiž zase nebolo tak, ako to bolo u nás za bývalého ministra sociálnych vecí a rodiny, kedy zrušil nemocenské dávky za prvých pár dní PN - a ľaľa ho, priam "zázrak": oficiálne vedená štatistika chorobnosti "sa znížila". Síce zdravotný stav obyvateľstva sa nezlepšil, ako to bolo vidieť z iných štatistík, len ľudia si začali brať dovolenku a škrípali zubami a tešili sa na nasledujúce voľby, keď týchto novodobých pravicových sociálnych inźinierov pošlú na smetisko dejín!

Čo sa týka toho Nilsonovho článku... no isteže, občas sa niečo také objaví, lenže skutočnosť ani zďaleka nie je taká čierna, ako sa ju mnohí pravičiari snažia vykresliť.

Á, Ulf Nilson, už si spomínam... no dobre, nebudem ho teraz riešiť...
...a práve som si pozrel zopár jeho stĺpčekov v Expressen, v snahe nájsť originál Tvojho prekladu...
... aj keď som ho nenašiel, našiel som kopu podobných ( http://www.expressen.se/kronikorer/ulfnilson/1.567855/1.567855/ulf-nilson-lista?showNumArt=1000&viewstyle=full&list=... ), s mnohými z nich hlboko nesúhlasím, resp. ich považujem za trochu prekrútené - ale veď je to "stĺpčekár".
Ale to by bolo na dlhšiu debatu - a minimálne na ďalší príspevok...

Jednoducho - to, čo si tu uviedol ako preklad, je v podstate akýsi propagandistický (miernejší výraz pre "štvavý") článok, pretože sa tam neuvádzajú v podstate źiadne fakty, iba ničím nepodložené tvrdenia. Isteže, v jeho článkoch, aspoň čo som čítal, tie "fakty" sú, no ich interpretácia je zase častokrát úplne mimo.

Pre tvoje tvrdenia štylizované ako "nič nedostanú", "mizernú zdr. starostlivosť" som zatiaľ stále nenašiel žiadne faktické dôkazy - a to dokonca nechcem ani ťahať do extrémov a brať to doslova - rovnako ako to, ako si to "užívajú v pohode".

Áno, oni majú kolektivistickú mentalitu - lenže zabúdaš na to, že podobné pokusy zaviesť tam ten "slobodný kapitalizmus" by momentálne tiež viedli k všeľudovej vzbure.

Čo sa týka mojej poznámky o výchove detí, tak ja som mal na mysli nedávno zverejnený prieskum, kde sa potvrdilo, že to toľko démonizované "socialistické kráľovstvo" je najlepšou krajinou pre výchovu detí, resp. v ktorej by bolo dobré mať deti.

Vieš, keď si zložíš z nosa ideologické okuliare, tak to možno tieš dokážeš vnímať aj inak.
Totiž: štandardnou propagandou pravičiarov je to, že vraj štát svojim pôsobením rozbíja rodiny, rozbíja rodinné väzby oslabuje zodpovednosť príbuzných voči sebe atď.
Štandardnou odpoveďou ľavičiarov je zase to, že nejde o žiadnu tragédiu, práve naopak, umožňuje mladým ľuďom (i starším) žiť oveľa "nezávislejšie" od rodiny a skôr sa osamostatniť. Takže síce vraj "žijú zo štátu", ale zase ich tí rodičia nemusia vydržiavať.

A ten "rodinný model" navrhovaný pravičiarmi jednoducho zlyháva v prípade, že ten rodič si, mierne povedané, nevykonáva svoju úlohu dosť dobre.
Na toto pravičiari pri svojom lacnom populizme už totiž nemajú recept. Pre nich sú deti jednoducho "majetkom rodičov", resp. rodičia sa môžu voči svojim deťom správať despoticky, lebo vraj majú "zodpovednosť". Ale pre marginálneho, "extrémistického" stĺpčekára sú také veci "úplne neznáme" a tvári sa, že neexistujú. Asi fakt nezažil ten pocit, aké je to byť "terorizovaný" rodičmi, keď majú o ňom inú predstavu, ako má on o svojom živote. Alebo len závidí a lieči si svoje komplexy a traumy (z detstva)...

No fakt som sa zatiaľ nestretol s jedinou serióznou sociologickou štúdiou, ktorá by jednoznačne potvrdzovala výhodu "rodinnej výchovy a vzdelávania" pred "spoločenskou" (štátnou).
Čítal som však o úspešných prípadoch spoločnej výchovy detí, kedy niekoľko mužov i žien žilo spolu staralo o svoje deti - "spoločne a nerozdielne". (Bolo to v nejakej knižke o humánnej sexualite.)

Takže... možno raz budem mať toľko času a budem si preliezať tie štatistiky, ale zatiaľ za to akosi nie som platený - ako tí pravičiari sa svoje (častokrát) táraniny a prekrúcanie.

A ešte taká poznámočka: tí inteligentní komunisti si potrebu spoločenskej zmeny uvedomovali neustále. Napokon, keby sa to bolo ponechalo prirodzenému vývoju, tak by to napokon aj tak "dobre skončilo" - viď napr 1960-te roky. Z toho by som skôr usudzoval, že každá "totalita" môže "prirodzene" trvať zhruba tak nanajvýš 20 rokov, čo je zhruba vek 1 generácie, potom takmer určite nastane zmena. Isteže, závisí to aj od charakteru spoločnosti, ale zdôrazňuje to to, že "starú gardu" napokon nahradí nová generácia, ktorá bude predsa len iná - a že tú tvrdú vládu drźí v rukách v podstate iba istá skupina dávno si blízkych ľudí - tá stará garda.
V ČSSR by sa ten systém bol takisto celkom prirodzene vydal smerom k sociálnej demokracii - nebyť "bratskej pomoci" niektorých štátov Varšavskej zmluvy, samozrejme...

Napokon, hovorí sa, že tá zmena systému sa ani neudiala preto, že by ZSSR bol "utrpel víťazstvo" v zbrojení (ako som sa pozeral napr. na počty jadrových hlavíc), ale preto, že ten systém už bol neudržateľný z kultúrneho hľadiska. Ani centrálne plánovanie nie je neefektívne (skôr naopak), lenže oni nemali ani výkonné počítače, ani rozsiahlu rozvinutú telekomunikačnú sieť.
Naviac, keďže tu bola cenzúra, tak to horeuvedené ani nemohlo byť, takže hospodársky úpadok bol naozaj iba otázkou času, pretože keď sa nemôžu slobodne šíriť informácie (a myšlienky), tak hospodárstvo začne upadať. A pre centrálne plánovanie to platilo 2-násobne.
Socializmus jednoducho nemôže existovať bez demokracie.
Takže nemusíš mať obavy o ich osud - snáď s výnimkou masového prisťahovalectva - ale aj tu je členstvo v EÚ pozitívom, pretože vďaka iniciatívam zjednotiť ju (ktoré tu prebiehajú už asi 10 rokov) by sa im nmalo obmedziť práve to divoké prisťahovalectvo (asi pred rokom som napísal akúsi obhajobu týchto snáh F. Frattiniho).
A ak tu raz s imigrantmi bude problém, tak sa napr. "Sverigedemokraterna" dostanú do Riksdagu... a začne sa to riešiť, už nebude možné ich len tak ignorovať. (Podľa najnovších prieskumov by sa tam už tuším aj dostali.)

Pretože najväčší bordel tam zrejme robia "kultúrne nekompatibilní" prisťahovaci. Preto vítam napr. také návrhy, aby občianstvo mohli dostať prednostne tí, čo budú ovládať jazyk, hoci ja by som tam zahrnul aj dejiny (a kultúru a pod.).

Ináč, fakt si ťa neviem predstaviť, ako tam vôbec musíš prežívať, lebo pokiaľ nemáš tú správnu kolektivistickú mentalitu, s ich dôrazom na ľudské a sociálne práva, tak tam budeš "na všetko narážať na každom kroku", na každom kroku sa budeš rozčuľovať.
Ja to viem z osobnej skúsenosti - z porovnania mojich zážitkov a dojmov a tých, ktoré mal 1 môj známy, pravičiar a veľký individualista.
Nad vecami, ktoré som ja považoval za nanajvýš samozrejmé a prirodzené, že "tak by to predsa malo byť", tak on bol z toho úplne vedľa, nevedel to pochopiť, stále len krútil hlavou, mrmlal si niečo "o socializme a komunizme".
Obaja sme v podstate pozorovali to isté, ale naša intepretácia faktov bola diametrálne odlišná.
(Ja si to viem predstaviť, je to asi ako by som sa ja cítil v nejakom kapitalistickom štáte.)

Nemôžem to síce nejako posudzovať, lebo som tam bol len necelé 3 týždne (na bicykloch po Škandinávii), no mal som pocit, že tam jednoducho "všetko funguje" - a hlavne - kapitalismus je tam ešte stále ako nadávka, takže je to podľa mňa ešte kultúrne a sociálne nezdegenerovaná spoločnosť.

Ináč, už aj ja som raz tam zažil, čo dokáže urobiť kolektivistická spoločnosť s "názorovo nekonformným jedincom" - ale bolo to vždy oveľa lepšie, ako "dýchať tu tento skrz-naskrz pravicovo otrávený vzduch" na Slovensku.

RE: Ach, Paľo, Paľo...
autor: Palo Z.
pridané: 12-07-2008 20:54


Pozri Muadib,co sa tyka zdravotnictva to je tu v kolapse.Na pohotovosti v Malmoe sa caka podla clanku v Sydsvenskan v priemere 14 hodin.V hlavnych dennikoch prebehli spravy o umrti najmenej 2 malych deti na banalitu (dehydratacia pri hnacke) pocas cakania v rade na pohototvosti.Tak isto boli publikovane pripady umrti starych ludi cakajucich na prvu pomoc,na vysetrenia su dlhe fronty,na operacie sa caka roky.Stomatol.starostlivost je tak draha ze sa oplati zaletiet do Gdanska alebo Tallinu k zubarovi.Ja chodim zasadne v BA.
Dlhy priemerny vek je hlavne kvoli cistemu ziv.prostrediu (malo osidlena krajina) a sportovemu zivot.stylu skandinavcov.Zdravotnictvo a socani s tym nemaju pranic spolocne.Keby som ochorel tak taham prvym lietadlom do Bratislavy.

-lebo som na to čítal veľa akože vraj veľa tvrdení...

To je hlavna chyba.Citat nestaci,musi sa zazit!

Co sa tyka porovnania BNP pocitaj s tym ze dolar je teraz strasne nizko co sa prejavi aj v takychto prepoctoch.Ale aj europske meny su v podstate zdrapy papiera,ono este pride na psa mraz.

-veď tam majú najvyššiu úroveň demokracie na svete

Precitaj si knihu Rolanda Huntforda New Totalitarians (da sa zohnat na amazon.com za 11 uss).Tam uvidis co je svedska demokracia zac.Ak chces precitaj si vycuc z tejto knihy tu:
http://www.prave-spektrum.sk/article.php?521&ezin_author_id=10...

Interpretacia ze Sv.ma najväcsiu chorobnost je trocha nepresna.Sv. ma najviac (pre chorobu) VYPISANYCH t.j.ludi ktori su dlhe roky na marodke.Veril by si ze sa tu da napr.marodovat 5-6 rokov s diagnozou "vypaleny" (utbränd) t.j.clovek ktory uplne stratil zaujem o svoje povolanie.

-zaviesť tam ten "slobodný kapitalizmus" by momentálne tiež viedli k všeľudovej vzbure.

Ano.Pomer pracujucich v privatnom sektore ku tym co su na statnej podpore alebo zamestnanci statu je tu 1:1.6

O skolstve bude clanok,treba len cakat.

Pokial veris ze stat nahradi rodinu,neberiem ti to.Je to tvoja sväta viera ktora ignoruje akekolvek objektivne fakty ktorych su tisice.Mozno existuju niektori (malo pocetni) rodicia ktori si neplnia povinnosti,ale stat si ich neplni permanentne.Ale ak si mysli ze statny uradnik /zamestnanec nahradi rodica,nebudem ti to brat.Precitaj si ale toto:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?539&ezin_author_id=4...

-najväčší bordel tam zrejme robia "kultúrne nekompatibilní" prisťahovaci

Sväta pravda!!!


-ako tam vôbec musíš prežívať...

Prezivam.

O tom ci je "lepsi" model individualisticky alebo kolektivisticky rozhodne konkurencny boj.Zatial je ten pomer jasny.

-lebo som tam bol len necelé 3 týždne ...

No vidis.To je ta chyba! Aj ja ked som tu bol prve 2 roky bol som uzasnuty.Potom ked som zacal pomerne plynule hovorit jazykom,rozpravat sa s ludim a citat noviny/pozerat TV,Pochopil som ze Sv,je ako jablko:na povrchu krasne,lakave ale ked sa "prehryzies" dnu tak zistis ze zacina hnit.
Lepsie raz zazit ako tisickrat pocut.Skonfrontuj si moj nazor s inymi co tu dlhy cas ziju.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group