ISSN 1335-8715

08-03-2008   Jozef Filko   Slobodný trh   verzia pre tlač

Money, money, money…

Dvadsiateho ôsmeho februára sa konalo zasadnutie Financial Services Committee Kongresu Spojených štátov. Pred reprezentantov kongresu predstúpil šéf FEDu Ben Bernanke, aby prezentoval pravidelnú polročnú správu o stave ekonomiky Spojených štátov.

Pridať nový príspevok

sound money
autor: aristokrat
pridané: 08-03-2008 1:23


Sú to dosť zaujímavé veci, ale treba si uvedomiť, že nekryté peniaze majú aj svoje výhody. Napríklad ak by rast ekonomiky nebol sprevádzaný zvyšovaním ponuky peňazí, mohli by sa diať ťažké haluze, napríklad že by sa niektorým sektorom znižovali príjmy.

Pokiaľ viem ponuka peňazí v podstate rástla aj v 19.storočí za gold standardu, pretože sa zlato ťazilo. Ekonomika teda mohla rásť, lebo rástla aj reálna ponuka "tvrdých" peňazí. Neviem nakoľko je to možné dnes.

RE: sound money
autor: oblastny komisar
pridané: 12-03-2008 2:00


Ešte je vždy záhodno zamyslieť sa nad tým na čom je v súčasnosti založený blahobyt západu - ako je možné že životná úroveň neustále rastie napriek tomu že základné položky ako bývanie, potraviny, energie či zdravotná starostlivosť nelacnejú, skôr naopak. Nuž áno, všetci vieme že je to tým že už pár desiatok rokov sa čoraz viac priemyselných výrobkov produkuje za takmer nulové náklady na prácu (európsky robotník z 1000 EUR nevyžije, ale sociálne dumpingovaný číňan stojí stovku, čo na tom že je to tam trebárs aj 2x neefektívnejšie, stále je to mocný faktor). Lenže časom sa tento faktor rastu naplnil jednoducho tým že sa už v podstate VŠETKO vyrába v nejakom lacnom čvargistane, čo teraz? Ako autor správne uvádza, chvíľu sa to dá ešte potiahnuť tým že necháme účet zaplatiť celému svetu cez klesajúci dolár ktorému svet ako sprostý verí a rôzne čvargistany zvlášť, a za sprostosť sa platí - ale toto sa dá tiež robiť len obmedzenú dobu, už terajší 50 perc. pokles USD oproti EUR je riadna klada, a kurz dva ku jednej v prospech eura si vie predstaviť málokto. Čo s tým? Buď utiahnutie opaskov, tvrdá finančná disciplína, preškrtané zbytočné výdavky typu vojny, sociálne programy, výlety na Mars ap., alebo... nejaký poriadny reset spôsobený trebárs veľkou vojnou alebo burzovým krachom. Nech sa páči, investuje to US akcií.
.
autor: Danoteles
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 08-03-2008 8:36


"Nie len že zvýhodňuje dlžníkov na úkor veriteľov..."
Ano? A to uz ako?

RE: .
autor: KOR
pridané: 08-03-2008 12:53


tak, ze dlanici splacaju svoje zavazky v "lacnych" dolaroch
RE: .
autor: Danoteles
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 08-03-2008 15:05


Praveze prvi sa k tym lacnym dolarom dostavaju veritelia...
RE: .
autor: libertarian
pridané: 10-03-2008 11:56


Daniel :
"Praveze prvi sa k tym lacnym dolarom dostavaju veritelia... "
- PRVÁ sa k lacnym peniazom dostane emisna "narodna" banka. Jedna "tisicka" ju stoji tak cca 5 korun. Resp., ak emituje elektronicke peniaze, tak ju to nestoji vobec nic. Teda STAT.

Vzdy ma trapilo, PRECO STAT NENATLACI spustu penazi pre kazdeho obcana, ked politici tvrdia, ze "tlacenie penazi nerobi inflaciu". Asi tomu sami neveria, co hovoria.

RE: .
autor: Danoteles
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 10-03-2008 13:03


No a? Ved aj narodna banka je veritelom...
Dolár
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 08-03-2008 9:31


Nech sú už dôvody pádu dolára akékoľvek je jasné, že dolár pomaly, ale isto stráca pozíciu jedinej univerzálnej svetovej meny s ktorou je možná bez problémov platiť na celom svete. Znižovaním váhy americkej ekonomiky (i vojenskej sily) na svete budú určite štáty hľadať alternatívy. Zlatý vek USA ako výnimočnej jedinej veľmoci ("svetového policajta") po rozpade komunistického bloku jednoducho končí.

Ináč je veľmi dobrá poznámka o vzťahu ropa - dolár. Skutočne nemá problém ropa, ale dolár (čo mnohím komentátorom "rekordnej ceny ropy" evidentne nedochádza. I to je jeden z dôvodov prečo určite nastane proces "dedolarizácie" cien komodít. Ale určite to bude dlhý proces.

A dôvody pády dolára ? Určite by som tam zaradil i vojnu v Iraku. Stovky miliárd dolárov jednoducho musia mať vplyv i na takú silnú ekonomiku ako je americká.

nezmysel
autor: tralos
pridané: 08-03-2008 9:33


Tak napriklad predpoklad, ze inflacia je sposobena iba tlacenim novej meny a nie zvysovanim ceny tovaru.

Chces tym povedat, ze ak sa zvysi dopyt, ale ponuka sa nezvysi, ze cena zostane taka ista? Ze teda rast ceny ropy napriklad nie je sposobeny vyssim dopytom, ale len vacsim objemom penazi na trhu?

A ako potom vysvetlit, ze cena ropy vzdy poklesne ak sa bud zvysi objem jej tazby alebo sa ukaze, ze zasoby su vacsie ako sa myslelo. Ze by paralelne s tymto javom nejakou velkou nahodou sa menil aj objem obeziva, ze teda raz by sa zvysil a inokedy, kedy by sa napriklad zvysila tazba, by sa objem obeziva znizil?

Nezmysel a to niesom ani ekonom. Keby to tak totiz bolo, tak by museli zdraziet vsetky tovary o tolko o kolko zdrazela ropa, kedze je to len otazkou mnozstva penazi.

Napriklad slovensky rast inflacie bol sposobeny podla NBS vyrazne rastom cien potravin. Ceny tovarov sa naozaj menia- co tak enormny rast cien nehnutelnosti po pade komunizmu. Tiez to bolo vyvolane len tlacenim bankoviek?

A preco rast cien nie je vseobvecnym javom, teda ze ak jeden tovar zdrazie, nezdrazie aj tovar iny. Ak by to bola otazka len velkosti objemu obeziva, potom by priamo umerne mali zdrazovat vsetky tovary- to sa vsak nedeje.

Dalsia vec- tvrdis ze realne sa cena zlata ani ropy nezvysila, to len dolar oslabil. Tak to sa zase mylis Zlato zdrazelo vo vsetkych menach, nie len v dolaroch. Kto zbiera napriklad pamatne mince z drahych kovov, ktore su vydavane narodnymi bankami, tak o tom vie svoje.

Vsetky tovary menia svoje ceny, vsetky su zavisle od dopytu a ponuky, a peniaze su tiez svojim sposobom tovar- pokial budu ludia na svete chciet obchodovat v dolaroch, pokial bude dolar symbolom , dovtedy sa s nim bude obchodovat bez ohladu na krytie ci nekrytie.

Link na cenu zlata

Svajciarsky frank: http://goldmoney.com/en/charts/0chf60.pn...

Euro:
http://goldmoney.com/en/charts/0eur60.pn...

A este dlhu dobu deflacne Japonsko:
http://goldmoney.com/en/charts/0jpy60.pn...

Vidno, ze cena zlata naozaj rastie, ze rast cien nie je len otazkou mnozstva dolarov v obehu.

romco

RE: nezmysel
autor: Andrej Beno
e-mail: andrej.beno@gmail.com
pridané: 08-03-2008 18:55


"A preco rast cien nie je vseobvecnym javom, teda ze ak jeden tovar zdrazie, nezdrazie aj tovar iny. Ak by to bola otazka len velkosti objemu obeziva, potom by priamo umerne mali zdrazovat vsetky tovary- to sa vsak nedeje."

Úlohu v tom hrá napr. aj charakter odvetvia, o ktorom sa bavíme. Napr. taký IT priemysel je síce rovnako postihnutý rastom množstva peňazí, ale ak dokáže rýchlo v značnej miere zlepšovať svoju efektivitu, tak tento rast efektivity "vymaže" inflačné vplyvy a konkurencia v odvetví dokáže zraziť cenu na nižšie úrovne. Preto sme svedkom zlacňovania počítačov pri ich lepšej kvalite a cene.

RE: nezmysel
autor: tralos
pridané: 08-03-2008 19:05


Lenze to je velmi zvlastne vysvetlenie. Inflacia znamena, ze rastu ceny. Ak ceny nerastu, ale naopak klesaju, potom to nie je inflacia.

Inak povedane ak by si mal aj pravdu, potom ifnlacia neznamena ziaden problem.

Ale podla mna to tak nie je, vid ta ropa- staci ak je konflikt medzi USA a Venezuelov a ceny idu hore bez ohladu na rozhodnutia Fedu. A naopak, ak su velke zasoby ropy, potom ide jej cena dolu, a pochybujem ze by to bolo sposobene stiahnutim obeziva.

A tiez vplyv rozhodnutia OPEC o tazobnych objemoch asi nekopiruju rozhodnutia Centralnych bank

romco

RE: nezmysel
autor: Andrej Beno
e-mail: andrej.beno@gmail.com
pridané: 08-03-2008 21:18


Ja som sa ti snažil povedať, že existujú odvetvia, ktoré sú aj NAPRIEK inflácií natoľko efektívne a konkurenčné, že je v nich priestor pre znižovanie cien. To platí napr. v prípade IT, ale asi neplatí pre poľnohospodárstvo a pod.

Ďalej cena komodity nie je ovplyvňovaná, len politikou centrálnej banky, totiž to by predpokladalo, že neexistuje iný trhový faktor ako politika centrálnej banky (t.j. ceny by sa nehýbali z iného dôvodu). Ako si správne poznamenal, cena je primárne hra ponuky a dopytu, ku ktorej sa pridávajú ďalšie faktory.

Je však dôležité uvedomiť si, považujem to za zrejmé, že dopyt a ponuka v jednotlivých odvetviach nie je rovnaká. Peniaze sú však monopolizovaný tovar, ktorým sa platí za všetky produkty v ekonomike, čo znamená, že zmena ich množstva sa svojím podielom prejaví v cene
každej komodity. Iné trhové faktory však môžu vplyv inflácie zmierniť, alebo dokonca úplne eliminovať (ako v prípade IT).

K inflácií samotnej - v našej debate konfrontujeme dve vnímania inflácie - infláciu ako rast cenovej hladiny a infláciu ako rast peňažnej masy. Ináč veľmi zaujímavé je, že infláciu nie je možné presne odmerať ani v jednom prípade...

RE: nezmysel
autor: tralos
pridané: 08-03-2008 22:42


Inflacia je definovana ako rast cenovej hladiny, teda ak roznymi vplyvmi cena tovarov nerastie, potom nemozno hovorit o infalcii.

A ze cena nejakej suroviny nie je urcovana len politikou centralenj banky, to je vyhrada voci clanku nie voci mne. Ja som reagoval prave na tvrdenie, ze cena ropy a zlata stupa nie koli rastu ich vzacnosti, ale koli menovej politike FEDu.

V clanku sa totiz pisalo, ze cena ropy a zlata realne vyrazne nerastie.

A mimochodom, mena je tiez tovar, takze pokial bude po mene dopyt na trhoch, dovtedy mozu byt obrazne povedane tlacene nove a nove peniaze.

Hovori sa o Zimbabwe aka je tam vysoka inflacia- ale to je ozajstna inflacia, pretoze rastu ceny vsetkych tovarov a sluzieb co je sposobene prave tlacou novych bankoviek s vysokym nominalom.

Ked vsak ceny jednych tovarov stupaju, inych klesaju a inych zase stagnuju, a pokial cena spotrebneho kosa rastie o dve-tri percenta rocne, potom si nemyslim, ze nejake udajne tlacenie kvant novych penazi je problem.

Koniec koncov, ak rast produktivy a s tym spojeny rast miezd je vyzsi ako rast cenovej hladiny, nejestvuje vobec ziaden realny problem.

Podla mna ta inflacia ktora je teraz na zapade a ktora sa pohybuje okolo urovne 2-3 percent, je sposobena uplne prirodzenym javom. Ak ludia maju vela penazi na minanie, ak si vela zarobia, potom je prirodzene, ze obchodnici o malo zdvihnu ceny aby tiez viac zarobili.

Snad nie je zdrazenie piva v centre BA tiez sposobene tym, ze NBS tlaci nove a nove bankovky:)

romco

RE: nezmysel
autor: Matus
pridané: 08-03-2008 22:56


http://iness.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=82...
RE: nezmysel
autor: tralos
pridané: 08-03-2008 23:06


citat: Inak povedané, pokiaľ sa
nezvýši množstvo peňazí v ekonomike, nemôže prísť k inflácii, respektíve infláciu môže
spôsobiť len rast ponuky peňazí, a na to má zo zákona výhradný monopol výlučne centrálna
banka, čiže štát

Takze rast cenovej hladiny, napriklad rast nakladov na byvanie kedze rastu ceny nehnutelnosti, alebo rast cien potravin, ktory bol vyvolany dopytom kvoli biopalivam, alebo cena ropy, ktora vzdy zohrava dolezitu ulohu pri posudozvani rastu cenovej hladiny, to vsetko je len otazkou mnozstva penazi v obehu.

A dalo by sa pokracovat, rast cien vseobecne po pade socializmu, narast ceny u holica, drahsia kava ci pivo, zdrazenie cestovneho, atd atd, vsetko vecou NBS.

A naopak, pokles cien napriklad elektrotechniky, dovoleniek alebo telefonnych a datovych sluzieb, to je zase asi vyvolane tym, ze NBS sucasne s tlacou novych bankoviek ich aj z trhu stahuje.

Niesom ekonom, ale toto mi pride ako ujete vysvetlenie. Neviem preco by proste rast cien vyrobkov a sluzieb nemohol byt na zapade sposobeny hlavne ponukou a dopytom, vzacnostou a podobne.

romco

RE: nezmysel
autor: mmm
pridané: 09-03-2008 1:03


Všetko, čo si napísal, je pravda, ale veď ty sám o sebe si peniaze tlačiť nemôžeš. Takže to znamená, že ty nezvyšuješ ponuku peňazí, aj keby si chcel zdražovať tovary a zvyšovať tým ceny. Tieto ceny by sa predsa nezvýšili, keby centrálna banka netlačila nové peniaze, ide len o odhad banky, kolko peňazí pustí do obehu. Samozrejme, že infláciu určuje centrálna banka svojimi zásahmi. Nikto iný, pretože nikto iný nezvyšuje množstvo peňazí, iba CB ich môže tlačiť a teda zvyšovať aj ich ponuku.
RE: nezmysel
autor: jakubjost
pridané: 10-03-2008 1:12


Ta debata je na uplne inej urovni. Inflacia je sposobovana vselicim, niektore dovody vymenuvas, a akomodovana narastom ponuky penazi. Su pripady, ked narastom ponuky penazi nedoslo k narastu cien, ale v praxi plati jednoducha vec. MV=PQ pricom rychlost (V) a hodnota tovarov, suma (Q) sa prilis nemenia.
.
Cela inflacia je zlozitejsi proces a nechcel by som tymto tu diskusiu odrezat tym, ze jedno alebo druhe je nezmysel. A) je to v prilis vseobecnej rovine B) pravda je niekde v strede (to kvoli A)

RE: nezmysel
autor: libertarian
pridané: 10-03-2008 10:06


tralos :
"Inflacia znamena, ze rastu ceny. "
- Inflacia je PRICINOU rastu cien, nie je ich dosledkom. Ak mas problem to pochopit, tak si to prestuduj.
Inflaciu VYRABA emisna banka. Podobne, ako cementaren vyraba cement.

Ten clanok je perfektny.

RE: nezmysel
autor: tralos
pridané: 10-03-2008 10:31


Najprv sa treba naucit citat.

Netrvrdim ze inflacia je nasledkom rastu cien. Inflacia nie je za alebo pred tymto rastom, je skor rastom samym.

Libertarian, ty si proste chmulo. Tak ako sa to ukazalo pri podpore Reagana a jeho velkych verejnych vydavkov+schodkov a zaroven podpore nestatu, ne-prerozdelovania a ne-schodkov,tak sa to ukazuje aj teraz. (podporovat A aj antiA zaroven, to mu sa hovori rozpornost)

My sme sa totiz bavili o pricine rastu cien (ifnlacia). Mne neprekaza, ze podla tvojej teorie je aj zdrazenie listku do kina od dob sociku vecou narodnej banky, nevadi mi, ze aj cena hot-dogu sa v tvojich ociach vyvija vyhradne na zaklade rozhodnuti NBS, a ze chceny zisk predajcu alebo jeho naklady na vyrobu nezohravaju v tvojej hlave ziadnu rolu.

Len mi nevkladaj do ust co som nepovedal.

romco

RE: nezmysel
autor: libertarian
pridané: 10-03-2008 12:03


tralos :
Trepes hluposti o veciach, ktore vobec nechapes. Mal by si sa podakovat, ked ti ktosi nalôeje rozumu.

"Inflacia nie je za alebo pred tymto rastom, je skor rastom samym. "
- to akoby si tvrdil, ze elektricke napatie je "pohyb rucicky voltmetra".
" podla tvojej teorie je aj zdrazenie listku do kina od dob sociku vecou narodnej banky, "
- to nie je podla MOJEJ teorie.

Proste trepes hluposti.

RE: nezmysel
autor: tralos
pridané: 10-03-2008 12:28


Ked sa napriklad povie, ze inflacia v slovensku je okolo urovne 3 percenta, znamena to, ze objem penazi sa zvysil o tri percenta?

Alebo to znamena, ze cena tovarov a sluzieb vybraneho spotrebneho kosa stupla o tieto tri percenta?

Z toho usudzujem, ze ked sa hovori o inflacii, hovori sa o raste ceny isteho spotrebneho kosa, nie o raste obeziva ktore vydala nardona banka.

Inflacia je teda rast cenovej hladiny, a ako som sa snazil ukazat, tak nie je IBA a VYHRADNE urcena monetarnou politikou nbs.

Rozhodne tak isto ak nie viac dolezity je trh, ponuka a dopyt. Teda napriklad ak rast cien-inflacia- na slovensku bol sposobeny vyrazne rastom cien potravin koli vyzsiemu dopitu skrz biopaliva, nemozno z toho usudit, ze tento dopit po potravinach skrz biopaliva bol sposobeny nbs.

romco

RE: nezmysel
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 10-03-2008 12:38


Pozri, veď logicky, odkial by sa zobrali tie peniaze, ktoré by zvýšili celkovú hladinu o 3%? Jedine NBS ich môže emitovať. Pokial sa netlačia nové peniaze, tovary môžu zdražovať iba relatívne, to znamená jeden voči druhému, ale celková hladina peňazí v ekonomike zostáva rovnaká.
RE: nezmysel
autor: tralos
pridané: 10-03-2008 12:46


Podla mna vsak peniaze hodnotu netvoria, su len ciselnym vyjadrenim hodnoty.

Peniaze su ciselnym vyjadrenim hodnoty tovaru, ktora je urcena ponukou a dopytom. V tom sa asi zhodneme .

Ak sa v ramci hospodarstva zvysi objem hodnot, napriklad ak vzrastie efektivnost prace a tym padom aj jej hodnota, ciselne vyjadrenie hodnoty prace vzrastie. Ak je toto pravdive, potom vytlacenie novych penazi nie je nicim inym, len dosledkom vzrastu hodnoty.

V peniazoch sa zrkadli hodnota, peniaze hodnotu samu nevytvaraju. Ak sa teda suma hodnot zvysi, ak napriklad rastie HDP, potom rastie aj ciselne vyjadrenie tohto HDP. V takom pripade sa moze kludne zvysit suma obeziva, pretoze toto obezivo bude len reprezentovat hodnotu, ktora bola v hospodarstve vytvorena- povedane zjednodusene.

A k tomu druhemu, ze ak by sa netlacili nove peniaze, nebola by inflacia:

Povedzme ze vplyvom zlej uroby a tiez dopytu koli biopalivam, vzrastli by ceny potravin. Preco by vsak tento rast mal sposobit pokles cien aut ci pocitacov, pokial bude stale po nich adekvatny dopit?

link jeden, ze aj volakedy, ked bola suma penazi obmedzena zlatom:

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:US_Historical_Inflation_Ancient.sv...

Tento link je empiricky dokaz.

Chcem zdoraznit ze niesom ekonom, len mi proste sedliacky rozum hovori to, co som napisal.

romco

RE: nezmysel
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 10-03-2008 12:48


Tak prečítaj si toto, už tu kolega hore dávale tento link:
http://iness.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=82...

RE: nezmysel
autor: tralos
pridané: 10-03-2008 12:58


Dam empiricky dokaz + priklad zo sucasnosti a odpovedou je druhy krat ten isty link. Raz som z neho uz citoval a snazil som sa ukazat nezmyselnost. Urobim to druhy krat.

V linku sa pise: "Ak sa teda nejakým spôsobom zvýši množstvo peňazí v spoločnosti, v žiadnom prípade to
nepovedie k nárastu blahobytu obyvateľov daného spoločenstva, pretože počet a kvalita jabĺk,
topánok a áut nevzrastie.
"

Lenze prave tento pocet jablk topanok a aut a tiez ich kvalita sa v ekonomike zvysuje. Ak rastie HDP, teda rastie hodnota statkov, potom to co bolo hore napisane je uplne irelevantne.

Ako som pisal uz o jeden prispevok nizsie, peniaze zrkadlia hodnotu tovaru a sluzby, zrkadlia cenu, ktora je vytvorena ponukou a dopytom, hodnotu samu nevytvaraju.

Preto ak vzrastie suma hodnot, vzrastie aj ciselne vyjadrenie tejto hodnoty v peniazoch, teda moze priamo umerne vzrast aj objem penazi. Logicke nie?

Sucasna inflacia, na urovniach 2-3 percenta, je rozhodne viac sposobena ponukou a dopytom, nez tym co pise autor horeuvedeneho linku. Ako som sa tiez snazil ukazat, velke urovne inflacie boli aj v dobach krytej meny ZLATOM.

Romco

RE: nezmysel
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 10-03-2008 13:09


Ten citovaný príklad je tak napísaný pre lepšie pochopenie. Samozrejme, že HDP sa zvyšuje, teda zvyšuje sa aj počet tých jablk, topánok a aut. Ide len o to, kolko peňazí naviac sa vytlačí, aby to odrážalo nárast HDP. A toto robí iba NBS. Nerozumiem ale, prečo netlačí tolko peňazí, o kolko vzrástlo HDP, aj keď asi to nie je také jednoduché. Možno sú na to aj iné dôvody, možno zníženie urokových sadzieb, lacnejšie úvery a nejaké snahy o posilnenie ekonomiky... Ako som sa napísal dole, môžete ma poučiť :-)
RE: nezmysel
autor: libertarian
pridané: 12-03-2008 10:46


7gemini7 :
"Ide len o to, kolko peňazí naviac sa vytlačí, aby to odrážalo nárast HDP. A toto robí iba NBS. Nerozumiem ale, prečo netlačí tolko peňazí, o kolko vzrástlo HDP, aj keď asi to nie je také jednoduché."

Mas zly uhol pohladu :
NBS je organ pod politickou kuratelou. A politici potrebuju neustale viac a viac penazi na svoje budovatelske zamery, na rozkradanie, na korumpovanie vplyvnych podnikatelskych skupin, na podplacanie "socialnych" pripadov- volicov. A na toto vsetko potrebuju stale viac a viac prasuliek. TAK SI ICH TLACIA VIAC A VIAC.
Tie odborne recicky su len pre studentov ekonomie.

Keby si mal v pivnici stroj na tlacenie penazi, asi by si tiez mal problem odolať.

RE: nezmysel
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 10-03-2008 12:59


K tej prvej časti, no je to tak, ako si to napísal.

No a k tomuto: ""Povedzme ze vplyvom zlej uroby a tiez dopytu koli biopalivam, vzrastli by ceny potravin. Preco by vsak tento rast mal sposobit pokles cien aut ci pocitacov, pokial bude stale po nich adekvatny dopi(y)t?""
- pokial by v ekonomike bolo stále rovnaké množstvo peňazí, tak ten dopyt po počítačoch by sa pri vyšších cenách potravín určite znižoval. Ludia by dávali viac peňazí za potraviny, čím by si niektorí už nemohli dovoliť dávať tolko peňazí za k životu menej potrebné statky (počítače a pod.), týmpádom by sa dopyt znižoval a teda aj cena by musela ísť dolu.

RE: nezmysel
autor: .martin®
e-mail: respectapp@gmail.com
pridané: 10-03-2008 19:20


Cau romco, nechcem Ti brat iluzie, ale na tomto mieste: http://www.libinst.cz/etexts/rothbard_penize.pd... (graf je na 15 a 16 strane tejto publikacie)najdes skutocnu ekonmicku interpretaciu grafu, ktory si nam ponukal, ako tzv. "empiricky dokaz". Takze mal si pravdu, je to "empiricky dokaz", (aj ked ja ako privrzenec rakuskej ekonomickej skoly suhlasim len s nazvom historicka ilustracia) , ale je to ilustracia toho, ze pokial vlady nezasahovali do menovych otazok, vykyvy v hodnote penaznej jednotky boli minimalne, a stabilna cenova hladina sa udrziavala pomerne dlhe obdobia. Odkaz je na celu knihu, odporucam ti ju precitat, aby si zistil, ako to v skutocnosti s tymi peniazmi naozaj je.
RE: nezmysel
autor: tralos
pridané: 10-03-2008 21:44


Ak sporavne rozumiem co sa pise v Libertarianskej biblii, tak medzi rokmi 1950-2000 mala inflacia , teda rast cenovej hladiny, predstavovat priblizne 1500 percent (moje odcitanie je asi od 250 di 1750)

To znamena ze za 50 rokov 1500. Rocna miera inflacie by teda mala byt asi 30 percent vsak? (matematickymi vypoctami presnymi sa mi nechce prilis hrat, hovorim priblizne)

Nuz, okrem tej knizky, nikde taky udaj nenajdes. Co moze znamenat bud ze udaj v knizke je nespravny, alebo ze dogma je viac ako vsetko ostatne.

A este jedna vec, pokial rast miezd je vyzsi nez inflacia, potom slovo bozie rakuske nic vlastne neznamena. Snad len vtedy by to nieco znamenalo, keby sa dokazalo, ze kupna sila niekedy z roku 1950 je dnes nizsia nez v roku 2000.

Alebo este lepsie, keby sa dokazalo, ze v rokoch meny krytej zlatom, co je ideal rakusakov, bolo menej choduby a viac bohatsva ako dnes.

Co je, prinajmensom velmi nedoveryhodne konstatovanie.

romco

RE: nezmysel
autor: AS
pridané: 11-03-2008 6:49


" Ak sporavne rozumiem co sa pise v Libertarianskej biblii, tak medzi rokmi 1950-2000 mala inflacia , teda rast cenovej hladiny, predstavovat priblizne 1500 percent (moje odcitanie je asi od 250 di 1750)

To znamena ze za 50 rokov 1500. Rocna miera inflacie by teda mala byt asi 30 percent vsak? (matematickymi vypoctami presnymi sa mi nechce prilis hrat, hovorim priblizne)"

Neviem ja nie som ekonom , ale mne tvoje vypocty nesedia .

Ak za 50 rokov bola inflacia 1500% tak medzirocna inflacia vychadza na 1,157% .

Priklad : ak v roku 1950 ´by tovar stal 1 USD a medzirocna inflacia bola 30 % tak o rok by stal 1,3 USD a na dalsi by stal 1,69 a na dalsi 2,197 o v roku 2000 by stal 497 929,223 USD .
Mozno ze sa to pocita inak , ak ano ako ?

RE: nezmysel
autor: tralos
pridané: 11-03-2008 8:20


Ano mas pravdu, som to zle dratal a viedol som zlu uvahu.

Uvedomil som si to par minut potom ako som to napisal.

Z mojej strany je na case tuto debatu opustit. To hlavne co som chcel povodne povedat, ze teda cena je v trhovom prostredi viac vysledkom ponuky a dopytu nez vysledkom politiky centralnej banky, je aspon trochu podlozene argumentami.

Tiez ten fakt, ze inflacia okolo 2-3 percent moze byt sposobena skor vyzsim dopytom nez politiky NBS.

Tiez to, ze ak rastie HDP a suma hodnot, potom moze rast aj suma penazi, kedze penazi len zrkadlia-reprezentuju hodnotu.

A nakoniec, ak mzda stupa rychlejsie nez ifnlacia, potom realne neexistuje ziaden problem.

romco

RE: nezmysel
autor: libertarian
pridané: 11-03-2008 15:56


Nevadi, ze tomu nerozumies. Je otrasne, ze take hlupe nazory ma aj vacsina tzv. mainstreemovych ekonomov, hlavne tí, ktori spolupracuju s politikmi vsetkych vlád.
graf
autor: tralos
pridané: 10-03-2008 21:50


Mimochodom, nechcem ti nejak prilis oponovat, ale to co ponukas nie je v ziadnom pripade interpretacia toho grafu, co som sem dal link.

Clovek nemusi byt statistik aby videl ocividny rozdiel. Ide o dva rozdielne grafy, pricom jeden tvrdi, ze rocne miera ifnlacie je asi 30 percent.

romco

RE: graf
autor: .martin
e-mail: respectapp@gmail.com
pridané: 11-03-2008 9:52


interpretacia toho grafu je ten text okolo neho :) prepac ze som ta neupozornil, myslel som ze na to prides....dam sem len uryvok, ak ta to bude zaujimat, mozes si to precitat v tej knihe: "Kdybychom se však podívali
do historie, zjistili bychom,
že drtivá většina prudkých výkyvů
cenové hladiny byla následkem
zásahů státu do
tehdejších peněžních uspořádání,
které spočívaly v krátkodobém
oslabení vazby mezi
penězi a zlatem. To vždy vedlo
k růstu cenové hladiny, tj.
k inflaci, tak jak je chápána
dnes. V této souvislosti stojí za zmínku zejména: 1) inflace v době války o nezávislost (přibližně v letech
1775–80), kdy Kontinentální kongres rozšířil stávající množství
peněz ve výši 12 milionů dolarů o celkem 200 milionů dolarů pomocí tisku
papírové měny – continentalů; 2) inflační epizody z přelomu 18. a 19.
století, kdy vládou privilegované (a často vlastněné) banky prováděly
tisk papírových peněz, vrcholící roku 1814, kdy byla poprvé v historii vládou
pozastavena povinnost bank směňovat bankovky za zlato; 3) inflace
v době občanské války (1862–1865), kdy vláda Unie financovala válečné
výdaje vytištěním státních papírových peněz – greenbacků – v celkové
hodnotě přes 400 milionů dolarů."

Ja si myslim, ze je to presne interpretacia toho grafu

"Clovek nemusi byt statistik aby videl ocividny rozdiel. Ide o dva rozdielne grafy, pricom jeden tvrdi, ze rocne miera ifnlacie je asi 30 percent." - tak tomuto tvojmu tvrdeniu vobec nechapem, mam pocit ze v predchadzajucej reakcii si si priznal chybu, ze tvoje "vypocty" tykajuce sa 30% rocnej inflacie boli chybne, o akom grafe teraz hovoris ??

RE: graf to martin
autor: tralos
pridané: 11-03-2008 9:54


Staci aby si si pozrel cas prispevku a zistil by si, ze cely tento tvoj prispevok je zbytocny. to bol este prispevok zo vcera....

romco

RE: graf to martin
autor: .martin
e-mail: respectapp@gmail.com
pridané: 11-03-2008 10:08


nemyslim si ze cely moj prispevok bol zbytocny...snat mi teraz vysvetlis, ako je mozne, ze inflacia prakticky neexistovala, alebo bola minimalna, pripadne sa striedala s miernou deflaciou, a akonahle zacala vlada dodavat na trh papierove peniazky inflacia sa rapidne zvysila... ??? snat mi nechces tlacit kaleraby, ze to bolo kvoli nejakemu "dopytu" vyskytujucemu sa "cisto nahodou", prave v obdobiach, kedy vlady tlacili papierove bankovky . . .skus argumentovat a nie len sucho odbit
RE: graf to martin
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 11-03-2008 11:16


Inak zaujímalo by ma ako vzniká deflácia, keď sa znižuje cenová hladina, nejak mi nejde do hlavy, ako sa môže znižovať nominálna hodnota peňazí v ekonomike, jedine, že by ich niekto vyhadzoval do vzduchu :-). Vysvetli, ak budeš vedieť.
RE: graf to martin
autor: .martin
e-mail: respectapp@gmail.com
pridané: 11-03-2008 21:00


No v prvom rade by som rad poznamenal, ze sme sklzli v nasej debate k pouzivaniu terminu inflacia v jej "neskorsej verzii", povodne slovo inflacia znamenalo uplne nieco ine. Tu je vynikajuci text, zaoberajuci sa problematikou inflacie a deflacie (a nie je ani dlhy): http://www.libinst.cz/osobni/sima/data/sima_deflace.pd... ...vysvetluje ich povodny a dnesny vyznam, tiez vysvetluje, problemy pri ich dnesnej interpretacii...mohol by som to tu rozoberat postupne, ale ak to niekoho zaujima, tych par stranok si rad precita a mozno pochopi...
RE: graf to martin
autor: libertarian
pridané: 12-03-2008 10:51


7gemini7 :
"zaujímalo by ma ako vzniká deflácia, keď sa znižuje cenová hladina"

Je to jednoduche. Ak vplyvom rastu produktivity prace, rastom efektivity celeho hospodarstva RASTIE cely HDP (cela produkcia) a pri tom sa NETLACIA NOVE PENIAZE, tak vznikne deflacia, zhodnotenie penazi. Presne analogicky ako inflacia, len sa hybe ten DRUHY UKAZOVATEL.

RE: graf to martin
autor: .martin
e-mail: respectapp@gmail.com
pridané: 12-03-2008 13:46


máš pravdu, ale to je len jedna z možností ako vzniká deflácia, hore som dal link v ktorom sú popísané všetky možnosti ako môže vzniknúť (samozrejme to závisí od toho, akú definíciu deflácie používaš)
(http://www.libinst.cz/osobni/sima/data/sima_deflace.pdf)

RE: graf to martin
autor: Braňo
pridané: 11-03-2008 15:43


Inflacia sa rapidne zvysila... A ako sa zvysoval hospodarsky rast?

Ergo zaujimavejsi je realny pohlad, nie nominalny...

RE: nezmysel
autor: Ma311
e-mail: ma311@centrum.cz
pridané: 13-04-2008 22:36


Zvyšene obeživo nepredstavuje hodnotu ktorá bola vytvorená. Zvýšené obeživo predstavuje hodnotu, ktorá BUDE vytvorená. Peniaze vznikajú z dlhu. Peniaze sa dostanú do obehu ešte skor ako je dlh splatený.
RE: nezmysel
autor: libertarian
pridané: 11-03-2008 16:04


tralos :
"Inflacia je teda rast cenovej hladiny, a ako som sa snazil ukazat, tak nie je IBA a VYHRADNE urcena monetarnou politikou nbs."
- Nedokazes pochopit, ze je rozdiel, ak je nieco DôSLEDKOM , alebo je to PRIČINOU.

Gravitacna pritazlivost nevznika ako dosledok padu jablka, ale je to naopak. Tebe je to vsak jedno. Gratulujem.

"Ked sa napriklad povie, ze inflacia v slovensku je okolo urovne 3 percenta, znamena to, ze objem penazi sa zvysil o tri percenta?"
- Objem penazi sa zvysil este viac ako 3%, nakolko hospodarstvo realne expanduje. Cena tovarov a sluzieb vybraneho spotrebneho kosa stupla o tieto tri percenta, pretoze sa objavili tie inflacne jalove peniaze.

RE: nezmysel
autor: Marian Kopec
pridané: 11-03-2008 18:17


Ceny tovarov sa nemenia iba v pomere k peniazom, ale aj k inym tovarom, komoditam ci ludskej praci. Ak cena televizorov stupa v porovnani s cenou paradajok, zlata, ropy ci minimalnej mzdy, tak co teraz? Treba obvinovat firmu Sony, ze sposobuje inflaciu? ...ze znizuje hodnotu Tvojho televizora? Ze pred rokom si si mohol kupit metrak paradajok za cenu jedneho televizora a dnes iba 98 kil?
RE: nezmysel
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 10-03-2008 12:44


Inflácia je zvyšovanie cenovej hladiny, to znamená celkové zvyšovanie, nie len niektorých tovarov. Samozrejme, že na niektorých sa to prejaví viac, na iných menej. Veď predstav si to v menšom merítku. Nejakú komunitu s rozpočtom 10000Sk, pokial by sa stále pracovale s týmito desaťtisíc korunami, a nejaký tovar by mal tendenciu zdražovať, lebo sa stáva trebárs vzácnejšim, zdražel by na úkor nejakého iného tovaru predsa, to znamená, že ten druhý by bol lacnejší. Ale celková hladina ostáva nezmenená. Stále tých 10tis. Sk. Presne tak je to aj so štátom, pokial sa nezačnú tlačiť peniaze, celková hladina peňazí v ekonomike ostáva rovnaká, inflácia nastáva iba keď začne štát do nej vlievať viac peňazí, ako je potrebné. Nerozumiem ale celkom, od čoho to závisí. Či od odhadu, alebo podobne. Môžete ma poučiť :-)
RE: nezmysel
autor: Matus
pridané: 10-03-2008 18:50


http://www.mises.org/story/90...
RE: nezmysel
autor: .martin
e-mail: respectapp@gmail.com
pridané: 10-03-2008 19:46


Cau Gemini, ak by si chcel vysvetlenie tohto pojmu (inflacia) od ekonoma Misesa, skus to tu v cestine: http://ake.institute.sk/mod/glossary/view.ph... je tu vysvetlenych asi 100 ekonomickych pojmov prebranych z knihy Lidské jednání (Human Action), ktore vydal Liberalni institut. (daj hladat vyraz inflace)
Gól do vlastnej bránky
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 08-03-2008 18:21


http://aktualne.centrum.sk/zahranicie/amerika/clanek.phtml?id=115389...

Už by konečne i slovenskí konzervatívci mohli priznať, že Bush je obyčajný blb. Teraz už nemôže pravica vyskakovať na Fica pre Kubu, keď ho pochválil sám veľký Bush. Pre Fica je to ako dar z nebies a nepochybne urobí blbcov i zo slovenských konzervatívcov, lebo takú muníciu ťažkého kalibru on určite nenechá nevyužitú.

RE: Gól do vlastnej bránky
autor: Andrej Beno
pridané: 08-03-2008 18:50


No ja z toho fakticky usudzujem, že pochválil nadáciu Pontis...
RE: Gól do vlastnej bránky
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 08-03-2008 19:56


Problém je v tom, že keď sa spomína Slovensko - tak sa tým myslí oficiálna reprezentácia - čiže Fico.
RE: Gól do vlastnej bránky
autor: Andrej Beno
e-mail: andrej.beno@gmail.com
pridané: 08-03-2008 21:19


No to je síce pravda napriek tomu korektná prezentácia faktov je iná...
mena
autor: mmm
pridané: 09-03-2008 0:39


Zaujímalo by ma, ako je to s tou krytou menou, bolo spomínané, že jej nákup je takmer nemožný. Samozrejme, že je nemožný, veď nikde na tých peniazoch nie je napísané, že táto mena je krytá, to len predstavuje určitú časť peňazí, ktoré sú kryté vzácnymi kovmi. Keby chceme kupovať takúto menu, tak v podstate by sme museli kupovať tieto kovy, nie?
RE: mena
autor: mmm
pridané: 09-03-2008 0:47


Ešte by ma zaujímalo, čo je to ten FED - je to niečo ako americká centrálna banka?
mm
autor: mmm
pridané: 09-03-2008 0:57


Inak z toho grafu vyplýva, že len asi 10 % ponuky peňazí je kryté, ak som to dobre pochopil. To nič moc :-)
prima
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 10-03-2008 9:42


Jeden z mala miestnych clankov ktore mozem pochvalit, pomerne dobra ekonomicka erudovanost. Kiezby ich bolo viac.
RE: prima
autor: Braňo
pridané: 10-03-2008 14:30


Ved ten clanok nepriniesol nic nove a o akej erudovanosti hovorime? Proste nuda.

Stale to iste dokola: keby FED tlacil len tolko bankoviek kolko je produktivita, inflacia by bola nulova. Jednoduchy svet konzervativizmu...

RE: prima
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 10-03-2008 18:05


Jasne ze vsetci vieme ze americka ekonomika stoji na hlinenych nohach, no aspon aj tu to povie niekto nahlas.
Po nezazivnom polobulvare typu "Fico – druhý Jánošík", "Olof Palme - hrobár švédskej slobody", anti-multikulturalistickom brojeni, pripadne dalsich tahoch pescom v dueli Islam vs. Krestanstvo, konecne aj nieco trochu ine. Ozaj a kedy bude zase nejaka dobre zhulena poviedka?

Svorne bojujme
autor: Marian Kopec
pridané: 10-03-2008 19:18


proti inflacii! Filkovi nic nebrani ziadat vyplatu v zlate. Ak mu (skurveni zamestnavatelia) nevyhovia nech s vyplatou rovno uteka do predajne zlata. Zrazu ma zlato a ziadne peniaze a tym odpili narodnu banku. Ked potom potrebuje kupit pivo a slane rozky, vymeni adekvatne mnozstvo zlata za peniaze.
Moze sa namietat, ze tento system vyzaduje transakcne naklady. No a co? Transakcne naklady by mal aj obycajny robos, ktoremu doporucuju sa prestahovat za pracou z Trebisova do Trnavy ci z Dubnice do Dublinu.
Riesme svoje problemy osobnou iniciativou nie dufanim, ze sa svet okolo nas zmeni v nas prospech. Bez nasho prispevku.

RE: Svorne bojujme
autor: aristokrat
pridané: 10-03-2008 21:56


Je tu ale dosť veľký problém a síce, že je napríklad nelegálne, ak by si vo svojom obchode odmietal prijať SKK a vyžadoval by si platbu v komoditách. Rovnako by ťa zavreli, ak by si sa rozhodol raziť vlastnú zlatú menu a púšťať ju do obehu.

A tu je kameň úrazu. Ak si štát chce vydávať vlastnú menu, ok, ale štát zároveň zakazuje používanie alternatívnych mien (v prípade, že by sa to rozšírilo by zrejme autorov myšlienky zavreli za counterfeiting, tak to bolo posledne v USA) a to je problém. Štát to robí preto, že v menších komunitách by reálne mohli ako obehové platidlo používať rôzne komodity namiesto oficiálnej štátnej meny a v prípade rozšírenia ohroziť stabilitu meny. Pre komunity je používanie alternatívnych prostriedkov výmeny pritom výhodnejšie, pretože zatiaľčo štát si prostredníctvom monetárnej politiky "uberá" bohatstvo komunity, aj keď ono fyzicky odtiaľ neodchádza, v prípade, že komunita nepoužíva štátnu menu, je voči odlivu bohatstva imúnna.

RE: Svorne bojujme
autor: .martin
e-mail: respectapp@gmail.com
pridané: 11-03-2008 10:00


cau aristokat, prispevok o komunitach ma zaujal, nemas nejake odkazy, ktore sa tym zaoberaju ? nejake priklady, alebo tak? thx
RE: Svorne bojujme
autor: oblastny komisar
pridané: 12-03-2008 2:34


ATFG: "community currency", hned prvy link je www.communitycurrency.org, pripadne skus "local currency"
.
Ale na obchod vo vacsom casopriestorovom rozsahu jednoducho nejaku "velku" menu treba, to je jasne - a jasne je aj to ze tym ze ju stat ma v rukach, dostava prilezitos (ktora robi zlodeja) natlacenim viac penazi ako je prirastok hrubeho produktu lahko dodatocne zdanit obcana tym ze sa takto efektivne znizi hodnota penazi (uspor), cize ludovo povedane stat (centralna banka) "vyrobi inflaciu". Co ma zasa aj pozitivne dosledky - kedze "leziace" peniaze stracaju casom na hodnote, dosahuje sa takto "prirodzena" motivacia k aktivite, investovaniu, jednoducho peniaze si musia "na seba zarobit".

RE: Svorne bojujme
autor: libertarian
pridané: 13-03-2008 8:02


oblastny komisar :
"dosahuje sa takto "prirodzena" motivacia k aktivite"

- Vyborne. Dufam, ze ti coskoro zlodeji vykradnu byt, aby si mal motivaciu byť aktivny a zarobit si na novy.

RE: Svorne bojujme
autor: Marian Kopec
pridané: 11-03-2008 18:07


Podla mna nemusis platit oficialnou menou. Mozes platit gastrolistkami, protisluzbami, cudzou menou ci si urcit vymennu hodnotu podla dohody. I ked ja som nenavrhoval alternativnu menu, ale pouzivanie meny "just-in-time" teda iba pre vymenu. Inak v USA su komunitne meny pouzivane a povolene.
Ze v Tescu nemozes platit mongolskou, alebo izraelskou menou je v prvom rade zelanim Tesca.

RE: Svorne bojujme
autor: libertarian
pridané: 12-03-2008 11:23


Marian Kopec :
"Podla mna nemusis platit oficialnou menou"

Nemas pravdu. Platit inak ako statom povolenou menou sa nesmie. Je na to zakon. TRESTNY zakon. Ani v USA, ani u nas nie je povolene cokolvek ine. Navyse by pri takej platbe nebolo mozne pocitat a odvadzat DPH , co je trestne. Zakazana je akakolvek forma vymenneho obchodu (sluzba za sluzbu).
Platba "inou menou", to je ina vec. Ta moze byt povolena.

RE: Svorne bojujme
autor: Marian Kopec
pridané: 12-03-2008 12:54


Trestne je neplatit dane, takisto ako zaplatit niekomu zlatom, aby niekoho odbachol. Ak vsak nejde o nelegalnu transakciu tak je to inak. Sice na Slovensku udajne plati, ze co nie je povolene je zakazane, takisto nezabudnime, ze na Slovensku je bordel a moznosti su neobmedzene. V inych krajinach to moze byt inak.
Nie som pravnikom, ale pokial zubar vytrhne elektrikarovi zub a ten mu opravi steker tak nas danovy urad si to nevsimne. I ked teoreticky to mozu obidvaja (hlupaci) nahlasit na danovy urad a odviest nalezite dane. Sluzba za sluzbu je u nas de facto nezdanena. To dokonca platilo aj za bolsevika.

RE: Svorne bojujme
autor: libertarian
pridané: 13-03-2008 8:06


Podla tvojeho sposobu uvazovania je povolene aj vrazdit. Pokial ta nechytia .....
RE: Svorne bojujme
autor: Marian Kopec
pridané: 14-03-2008 2:31


Netreba dramatizovat... urcite preciny nie su stihane na zaklade uzusu. Dokonca ani vo vyspelych krajinach.
Tenisky
autor: xxar3s
pridané: 10-03-2008 21:13


mrte dobre tenisky: http://www.bronx.sk/sources/picts/125.jp...
RE: Tenisky
autor: aristokrat
pridané: 10-03-2008 21:39


gay
Recycle or go to Hell
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 11-03-2008 9:14


...varuje Vatikan

"Mgr Girotti said genetic modification, carrying out experiments on humans, polluting the environment, causing social injustice, causing poverty, becoming obscenely wealthy and taking drugs were all mortal sins."

To sa mi paci, Monsingor Girotti rozprava skoro ako nejaky potentovany lavicovy liberal (az na tie drogy).

Co na to konzervativne kruhy?

RE: Recycle or go to Hell
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 11-03-2008 9:14


Ups, relevantny link
http://www.telegraph.co.uk/earth/main.jhtml?xml=/earth/2008/03/10/eavatican110.xml&CMP=ILC-mostviewedbo...

RE: Recycle or go to Hell
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 11-03-2008 12:31


Socialna nespravodlivost a geneticka modofikacia?
-
To znamena definitivny koniec predstavy o "nabozenskej pravici" v EU.

RE: Recycle or go to Hell
autor: aristokrat
pridané: 11-03-2008 15:48


Hmm, žeby médiá zas výnimočne skomolili nejaké vyhlásenie Vatikánu? :p Len kľud, Katolícka cirkev je vo svojej podstate antisocialistická, tak by som si ešte počkal, ako sa to prejaví do praxe.
RE: Recycle or go to Hell
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 11-03-2008 16:01


"Skor prejde tava uchom ihly ako bohac do kralovstva nebeskeho."
"Poda patri tomu kto na nej pracuje."
"Co je cisarovo, cisarovi (peniaze), Bohu co je Bozie.."

Ocividne aj Kristus bol velmi socialisticky, nie je problem.

RE: Recycle or go to Hell
autor: Firstborn
webstránka: http://www.townhall.com
pridané: 11-03-2008 16:16


ano a tiez by bol urcite nadseny z modernych lavicovych modnych vln ako je sexualna revolucia, opovrhovanie nabozenstvom, opojenie drogami a navykovymi latkami a podobne...no skutocne, Jezis bol cisty revolucionar...

ktoze to chcel stvorit nebo na zemi?

(ziiiiiiiiv)

RE: Recycle or go to Hell
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 11-03-2008 16:28


Nebom na zemi to pomenovala konzervativna pravica. Mozno to treba brat ako lichotku?
RE: Recycle or go to Hell
autor: aristokrat
pridané: 11-03-2008 20:45


Ako vždy, dôležitý je kontext: Hádam neprekvapí, že Kristus bol Žid a nie libertarián. Kresťanstvo ako náboženstvo chápe, že štátne inštitúcie majú v spoločnosti priestor, veľmi dôležitá je ale miera, resp. funkcie a právomoci týchto inštitúcií. Nie je rozumné nahrádzať jeden extrém (stále viac míňať, prerozdeľovať a regulovať) druhým (zrušme štát, obesme politikov).

Ten prvý citát je tiež veľmi často znásilňovaný. Pointou je, že bohatstvo so sebou prináša mnoho pokušení, ktoré väčšina ľudí nezvláda. Skús si len tak v duchu vybaviť hociktorého boháča, ktorý sa dostal k svojmu majetku poctivo a žije čestne.. U nás takých skoro niet. Chudobný človek sa logicky skôr utieka k Bohu, keďže okrem viery nič nemá, ako bohatý, ktorý má všetko a morálku vidí ako obmedzenie svojich možností. Kristus prišiel ľudí učiť o Bohu a spáse, nie vyzývať pracujúcich na vojnu proti buržoázií.

RE: Recycle or go to Hell
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 12-03-2008 9:16


Aj extremy sa vyhodnocuju v kontextoch. Co vam pripada extremne tu a teraz, nemusi byt extremne tam a zajtra.

Ja jeho citaty neznasilnujem. Jednoducho som ho citoval. Mozete si ich vylozit tak ako je vam jasne. Mne ako panteisticky inklinovanemu krestanskemu laviciarovi je dost zrejme, ze chudoba (kapitalista by povedal "luza" alebo "socka") bola Kristovi blizsia nez bohate vrstvy. Ze vyrobne statky by mali patrit tomu, kto na nich skutocne nieco tvori vlastnou pracou, nie tomu kto na nej necha dret ine osoby pre svoje obohacovanie. A ze peniaze netreba milovat, pretoze su iba vecou bez vyssej spiritualnej hodnoty - nech si ich teda berie ten kto ich vydal.

Uznavam filantropiu niektorych bohatych jedincov. Ale su iba zrnkom v mori na to aby sposobili vyraznejsiu socialnu zmenu vo svete - ich ine nazory na usporiadanie spolocnosti mozu byt velmi konformne. A nejaka ta nadacia alebo sem-tam frcka na charitu im "cestu do neba" vobec nemusi nutne zarucit.

Je pozoruhodne ze s vojnou proti burzoazii nesuhlasi Aristokrat. Bola to prave burzoazia ktora seriou svojich revolucii nastolila kapitalizmus. Cize nebola preto dostatocne krestanska? Zodpovedzte si sami. Mottom Sloboda-Rovnost-Bratstvo dokazala presvedcit aj nizsie masy ze je to v ich zaujme. Az bolo po vsetkom, na idealisticke motta sa zabudlo - a dnes je to kapitalisticka burzoazia ktora sa boji o svoju veducu poziciu. Revolucie, ktore odjakziva motorom dejin uz pre nu nie su atraktivne a tak je nespokojna rastuca vacsina utlmovana antidepresivami ako reality shows alebo nabozenstvo. Ale necakajte ze ludia budu oblbovatelni naveky. Staci dostatocne velka akumulacia napatia v spolocnosti a prechod cez kriticky bod. Alebo - a to je mne sympatickejsia varianta - sa kapitalizmus eventualne historicky zdiskredituje sam, podobne ako feudalizmus a otrokarske spolocnosti.
Kto berie slova Krista ako inspiraciu v praktickom zivote, nech je pozehnany ak si to zasluzi. Kto sa necha oblbovat cirkevnymi dogmami skrz kazanie vladnucej majetnej elity, tomu asi mu niet pomoci - a mozno ani pozehnania.

RE: Recycle or go to Hell
autor: Firstborn
webstránka: http://www.townhall.com
pridané: 12-03-2008 12:41


tvoj mail je bud zle napisany alebo nefunkcny
RE: Recycle or go to Hell
autor: aristokrat
pridané: 12-03-2008 12:46


No to pardon, ale máte to trochu popletené - Francúzska revolúcia ako revolúcia nastolujúca kapitalizmus? Táto revolúcia bola začiatkom pochodu socializmu v Európe, ktorého sme sa dodnes nezbavili. Bola dielom slobodomurárstva, ktoré je socialistické vo svojej podstate. To, že Katolícka cirkev takéto myšlienky odmieta nie je vôbec náhoda, chápe nebezpečie, ktoré z nich vyplývajú.
RE: Recycle or go to Hell
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 12-03-2008 14:02


Francuzska revolucia bola predovsetkym vitazstvom osvieteneckych idealov ako su narodne sebaurcenie, obcianska spolocnost a hlavne DEMOKRACIA zalozena na neodcudzitelnych pravach nad absolutistickou vladou privilegovanej monarchie a zdieranim beznych ludi klerikmi. Kapitalizmus sa k tomu pridal ako vedlajsi efekt.

Bola to divoka a krvava perioda, ale na posun spolocnosti bola potrebna. Musite byt raritny konzervativny radikal aby vam Osvietenecke myslienky pripadali pravo "socialisticke", ale nakoniec je to velmi lichotive a iba dokazuje ze lavicove idey a akcie posuvaju svet dopredu.

Ak ste sa nedokazali socializmu zbavit v 18-19 storoci, uz sotva sa dokazete. Ludia su dnes prilis uvedomeli a svetsky rozhladeni.

Konzervativne kruhy v katolickej cirkvi odmietaju kadeco. A ine liberalne kruhy v ramci katolickej cirkvi jej to kazia. Uz dnes je katolicka cirkev liberalnejsia nez pred sto-dvesto-patsto rokmi. Pohlad cirkvi na svet sa musi vyvijat spolu so svetom okolo nej - uz davno nie je hlavnym dominantnym a nespochybnitelnym diktatorom hodnot pre celu spolocnost, vratane urcovania toho ze je Zem je palacinka.
Nehynuca vdaka za to patri Osvietenectvu.

RE: Recycle or go to Hell
autor: Lukasa Krivosik
pridané: 12-03-2008 18:29


"Bola to divoka a krvava perioda, ale na posun spolocnosti bola potrebna. Musite byt raritny konzervativny radikal aby vam Osvietenecke myslienky pripadali pravo "socialisticke", ale nakoniec je to velmi lichotive a iba dokazuje ze lavicove idey a akcie posuvaju svet dopredu."

Hovori sa, ze inteligencia je schopnost rozlisovat. Preto trebars ja ako konzervativec rozlisujem:

Fracuzska revolucia (1789): NIE

Glorious Revolution (1688): ANO

Francuzske osvietenstvo (Rousseau, Voltaire a zvysok tej zberby): NIE

Skotske osvietenstvo (Smith, Hume, Ferguson): ANO

Robesprierre: NIE

Edmund Burke (mimochodom nazorovo blizsky Smithovi): ANO

Marianne (prostitutka s obnazenymi kozami) ako symbol "slobody": NIE

Socha slobody (uctyhodna dama v greckom odeve s faklou a zakonnikom v rukach) ako symbol slobody: ANO

Inak, neviem ako niekto moze zasluhu za slobodu a ludske prava davat Francuzskej revolucii. Treba si porovnat, kedy padla Bastila a kedy boli vsetky stavebne kamienky politickej slobody zavedene v Anglicku, tiez kedy bola prijata americka ustava aj so svojimi dodatkami. Z tych dobrych veci Francuzi nic nove nevymysleli, zato priniesli vela zlych veci, cim predznamenali v mnohom nastup totalitarizmu v 20. storoci (vid. napr. genocida vo Vendee).

RE: Recycle or go to Hell
autor: Danoteles
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 12-03-2008 19:35


"After the night of August 4, these urban insurrections spread still more. Indications of them are seen everywhere. The taxes, the town-dues, the levies and excise were no longer paid. The collectors of the taille are at their last shift, said Necker, in his report of August 7. The price of salt has been compulsorily reduced one-half in two of the revolted localities, the collection of taxes is no longer made, and so forth. An infinity of places was in revolt against the treasury clerks. … In this way the people, long before the Assembly, were making the Revolution on the spot; they gave themselves, by revolutionary means, a new municipal administration, they made a distinction between the taxes that they accepted and those which they refused to pay, and they prescribed the mode of equal division of the taxes that they agreed to pay to the State or to the Commune.

It is chiefly by studying this method of action among the people, and not by devoting oneself to the study of the Assembly’s legislative work, that one grasps the genius of the Great Revolution — the Genius, in the main, of all revolutions, past and to come."
KropotkinP

RE: Recycle or go to Hell
autor: bebe
webstránka: http://magalova.blogpsot.com
pridané: 12-03-2008 20:58


Mimochodom tu sochu slobody americanom darovali prave Francuzi.
RE: Recycle or go to Hell
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 13-03-2008 10:22


“Hovori sa, ze inteligencia je schopnost rozlisovat. Preto trebars ja ako konzervativec rozlisujem: Fracuzska revolucia (1789): NIE Glorious Revolution (1688): ANO! Francuzske osvietenstvo (Rousseau, Voltaire a zvysok tej zberby): NIE Skotske osvietenstvo (Smith, Hume, Ferguson): ANO etc, Robesprierre: NIE, Edmund Burke (mimochodom nazorovo blizsky Smithovi): ANO“

Toto je sposob rozlisovania, ktory mi pripomona skor inteligencne testy pre nizsie primaty (ANO stlac tlacitko pod obrazkom bananika a NIE to tlacitko pod obrazkom skrutkovaca). Inteligencia si dokaze zobrat to nejlepsie z kazdeho, prehodnotit to a pretvorit to v nieco nove. Kategoricke odmietanie myslitelov je vacsinou vyraz primitivizmu, propagandy a demagogie. Ako som povedal skor, co je extremne dnes, nemusi byt zajtra. Ale je fakt ze ked prislo na hodnotenie prinosu demokracie a obcianskych prav burzoaznych revolucii, Burke bol slusna reakcionarska brzda.

“Marianne (prostitutka s obnazenymi kozami) ako symbol "slobody": NIE
Socha slobody (uctyhodna dama v greckom odeve s faklou a zakonnikom v rukach) ako symbol slobody: ANO“

Pan Krivosik, ja chapem ze ako puritan musite mat dost obstarozny pohlad na zeny a ideal zenskej estetiky. V Marianne sa odraza anticky a renesancny obdiv k ludskemu telu. Delacroixova „Sloboda veduca lud“ je jednou z najsymbolickejsich malieb, technicky dokonala fuzia Romantizmu a Neoklasicizmu vo vytvarnom umeni a jej miesto v Louvri ma svoje opodstatnenie, nielen vzhladom na francuzsku historiu. Zenske poprsie je predovsetkym symbolom materstva, noveho pociatku. Nikto nemoze za to, ze akurat vas obnazeny zensky prsnik (nielen?) na umeleckych dielach znervoznuje a spajate si ho s prostituciou, ale to je zrejme iba dosledok nedostatocne vyvinuteho estetickeho citenia. Pripominate mi nasich starych komunistov, pre ktorych bolo prijatelne umenie iba ideologicky odobreny „socialisticky realizmus“. Keby ale slobodomyselni Francuzi darovami americkym puritanom medenu sochu s obnazenym prsnikom, bolo by to prinajmensom zabavne. Klasicisticky ladena Socha slobody bola pre nich asi politicky korektnejsia, ale este aj jej fakla je casto interpretovana ako symbol Osvietenectva.

“ Inak, neviem ako niekto moze zasluhu za slobodu a ludske prava davat Francuzskej revolucii.“

Absolutna vacsina modernych historikov dava zasluhu za pociatok obcianskej demokracie v Europe prave Osvieteneckemu hnutiu, ktorej Francuzska revolucia bola jednym zo zavrseni. Nedopujte sa stale Burkom.

„Treba si porovnat, kedy padla Bastila a kedy boli vsetky stavebne kamienky politickej slobody zavedene v Anglicku, tiez kedy bola prijata americka ustava aj so svojimi dodatkami. Z tych dobrych veci Francuzi nic nove nevymysleli, zato priniesli vela zlych veci, cim predznamenali v mnohom nastup totalitarizmu v 20. storoci (vid. napr. genocida vo Vendee).“

Chapem, ze proanglosasky fetis sa prejavuje aj pri vasom hladani originalneho patentu na slobodu, ale to nevadi. Ked pride na uplne zaklady demokracie a obcianskych prav, aj Anglicko a USA su pekne pozadu – tie uz boli polozene v antike. Bohuzial po nej prisiel „temnovek“ – konzervativny cirkevny totalitarizmus. Udalosti vo Vendee su dodnes podrobovane revizionizmu, okej preco nie. Nazor profesora historie Timothyho Tacketta z Kalifornskej univerzity je napriklad taky, ze Bitva vo Vendee bola v skutocnosti tragickou obcianskou vojnou s nekonecnymi hrozami napachanymi na oboch stranach. Iniciatorom boli rebeli (ako to byva pri revoluciach bezne), ale vendeeanski royalisti neboli o vela vacsie neviniatka ako republikanski rebeli. Pouzivanie slova umyselna genocida je podla neho tendencne, nepresne a nevhodne. Och, a podme sa porozpravat o aristokratickom utlaku v historii a konzervativnom totalitarizme v 20. storoci, to bude este zaujimave.

Otazka na Rogue Keeper
autor: AS
pridané: 12-03-2008 18:15


" "Poda patri tomu kto na nej pracuje." "

Prosim ta, vies mi dat suradnice versu sv. Pisma , odkial si citoval Krista ?

RE: Otazka na Rogue Keeper
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 13-03-2008 10:58


Dobre ze sa pytate, planoval som to rozviest ale debata sa poberala inym smerom.

V podstate som zosumarizoval ponaucenie z Podobenstva o zlych vinohradnikoch (ospravedlnujem sa, nemal som vtedy prave po ruke Bibliu a tu pasaz som uz dlhsie nevidel).
Podobenstvo je asi najlepsie opisane v evanjeliu podla Matusa, konkretne som mal na mysli 21, 43 : „Preto vam hovorim, ze odnime sa vam kralovstvo Bozie a da sa narodu, ktory bude prinasat jeho ovocie.“ Podobenstvo sa zacina tak, ze hospodar vysadil vinicu, ohradil ju, vykopal v nej lis, vystavil vezu a prenajal ju vinohradnikom, ktori ukamenovali kazdeho sluhu, ktoreho za nimi poslal po svoj podiel, vratane jeho vlastneho syna. Kristus toto podobenstvo rozpraval velknazom a farizejom, ktori sa spoznali v obraze zlych vinohradnikov.

Moje ponaucenie je take, ze akakolvek poda ultimatne patri Bohu, ktory na nej tvori prostrednictvom prirody a svojich dietok – podiel urody na tejto pode patri tiez Bohu.
Ked to ale prenesiete na nasu ekonomicku realitu, vinohradnikmi su namiesto farizejov kapitalisticki velkostatkari a majitelia, ktori sa chovaju akoby poda patrila im, pretoze si ju predsa „kupili“ takze si s nou mozu robit co sa im zapaci. Vratane takej deviacie ako vlastnenie pody ktora moze trebars lezat uplne ladom a nikto z bozich dietok na nu nemoze vstupit a nieco na nej vytvorit, najst na nej pristresie. Velkostatkar uzivajuci si ovocie prace robotnikov je ten medzischodok medzi Bohom ako zvrchovanym vlastnikom statku a na nej pracujucimi dietkami, ktory je uplne redundantny. Podobenstva su vobec zaujimave aj tym ako prirovnavaju Kralovstvo Bozie k hospodarskej realite (v ramci danej doby samozrejme). Vsetky ale smeruju k tomu ze sa treba rozhodnut medzi Bozim kralovstvom a akumulaciou pozemskeho bohatstva, lebo „Ani jeden sluha nemoze sluzit dvom panom. Lebo budto jedneho bude nenavidiet a druheho milovat; budto sa jedneho bude pridrzat a druhym pohrdne. Nemozete sluzit Bohu aj mamone.“ [Lukas 16, 13]

RE: Otazka na Rogue Keeper
autor: AS
pridané: 13-03-2008 17:47


11-03-2008 16:01
"Ocividne aj Kristus bol velmi socialisticky, nie je problem. "
13-03-2008 10:58
" V podstate som zosumarizoval ponaucenie "

Podla mna, ocividne ste zavadzali . Dali ste svoje uvahy, ci skor vase vlastne svojrazne ponaucenia do uvodzoviek ako keby islo o citaty .

Mali by ste prehodnotit svoj vyrok z 11.03.2008 16:01

RE: Otazka na Rogue Keeper
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 13-03-2008 17:53


Ja casto prehodnocujem vsetko mozne. V sirokom kontexte Kristovych podobenstiev a rad vobec nevidim problem v tom, ze by mohol mat sposob uvazovania odlisny od lavicoveho pohladu na svet. Ak mate na interpretaciu Krista exkluzivne pravo vy, nech sa paci, udajte ma svatej inkvizicii.
RE: Otazka na Rogue Keeper
autor: aristokrat
pridané: 14-03-2008 2:14


Nikto si tu samozrejme neprisvojuje právo na exkluzívnu interpretáciu Krista. To má jedine Katolícka cirkev :)
RE: Otazka na Rogue Keeper
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 14-03-2008 9:08


Ocenujem vas zmysel pre sarkazmus. =)
RE: Recycle or go to Hell
autor: Firstborn
webstránka: http://www.townhall.com
pridané: 11-03-2008 14:15


by som rad vedel co si pan Girotti predstavuje pod 'causing poverty' a 'causing social injustice'
US Dollar
autor: Mišo
webstránka: http://drotovan.blog.sme.sk
pridané: 11-03-2008 14:50


Najvtipnejsie by bolo, keby sa v USA zhromazdili vsetky dolare, ktore koluju po svete. To by im asi padla cela ekonomika. Nixon vedel, preco opustit zlaty standart...Ak by sa dodnes vynienali dolare za zlato, tak by museli Americania vyrazne napredovat vo vyskume vesmiru, aby to zlato zohnali :))
Ak by sa USA malo vratit k zlatemu standartu, museli by vacsinu peniazi predtym stiahnut z obehu...

Nech sa paci
autor: Danoteles
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 11-03-2008 23:42


http://www.lewrockwell.com/blog/lewrw/archives/019931.htm...
--
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 12-03-2008 13:44


Noo.. tak ludia, ktorí tvoria tieto stránky sa dočkali, Palko and company vytvoria novú stranu Konzervatívni demokrati Slovenska, predpokladám, že Lukáš a spol. sú velmi radi :-) Dúfam, že budú mať aspoň dobré ekonomické názory, aj keď zase to bude velmi konzervatívna strana s hodnotami ako malo KDH... takže nič nové.
RE: --
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 12-03-2008 15:18


Palka and com. sa ukladajú na večný politický spánok. Ak je nejaký priestor pre novú stranu - tak je to priestor liberálny.

Palko je skôr symbolom "katolíckeho talibanu" ako nejakej novej nádeje slovenskej politiky.

Ale predpokladám, že si dajú vlastného kandidáta na prezidenta. Takého bevzvýznameného, ale možno sa aspoň pobavíme : ).

RE: --
autor: AS
pridané: 12-03-2008 18:17


" Ak je nejaký priestor pre novú stranu - tak je to priestor liberálny."

A ten je kde ? Ved cely zabral sudruh Fico .

RE: --
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 12-03-2008 22:38


PRAVICOVO - liberálnu a to ficko určite nie je.
RE: --
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 12-03-2008 22:41


Veru, chýba tu nejaká poriadna liberálna strana, myslím teraz hlavne ekonomicko liberálna. A to v skutočnosti nie je žiadna strana v parlamente. Čo sa týka osobných slobôd, ficko to z časi vyplňa....avšak takým svojim lavicovým liberalizmom...
RE: --
autor: Firstborn
webstránka: http://www.townhall.com
pridané: 13-03-2008 8:06


taka strana by sa na Slovensku podla man v sucasnosti neujala, a kazdopadne by bolo velmi dolezite ako by sa spravala v kulturno-etickych otazkach, pretoze aj o tych je politika.

Kazdopadne pravicovo-liberalna strana v tvojom ponimani ma akeho-takeho supera v SDKU, a ciastocne KDH, takze tazko povedat kolko volicov by dokazala oslovit.

Proste marketingovy segment volicov akych mas asi na mysli je na Slovensku maly.

RE: --
autor: libertarian
pridané: 13-03-2008 15:17


7gemini7 :
Heheee, pekne slovne spojenie :
"takým svojim lavicovým liberalizmom... "


Ako chape SLOBODU lavicovy liberal ???
Lavicový liberalizmus by som definoval slovami :
"Vy nam tu nechate svoju penazenku, a my vas nechame slobodne odist !"

RE: --
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 13-03-2008 15:21


no veď ja som nikde nenapísal, že taký liberalizmus obhajujem :-)
RE: --
autor: libertarian
pridané: 14-03-2008 8:11


Nedovolil by som si obvinit ta z toho.

Mne len robi koprivku samotny ten pojem, ktory je vlastne oxymoron.

RE: --
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 14-03-2008 10:16


ja doteraz neviem, čo je to ten oxymoron, ktorý tu všetci používate...
RE: --
autor: libertarian
pridané: 14-03-2008 11:05


Oxymoron je napriklad "sucha voda" . Alebo "poctivy politik".
Ty nemas GOOGLE ???

RE: --
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 14-03-2008 18:07


mám a asi ho použijem, lebo toto mi vysvetlenie mi moc nepomohlo :-)))
RE: --
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 14-03-2008 18:09


že mám google, to to je tiež sranda veta :-)))))
RE: --
autor: tom
pridané: 13-03-2008 17:21


Hmmm, zasa jeden z fajných Dušanových príspevkov o katolicizme. Vždy sa Ti zahojí nejaký vred keď si takto uľavíš?

A k téme; ešte by ma celkom zaujímalo kto bol lepší (významnejší) kandidát na prezidenta či Mikloško, alebo salónny komunista Kukan.

RE: --
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 13-03-2008 20:15


Keďže Kukan nebol dosť dobrý - vyhral Gašparko - to bol (okrem iného) výsledok "principiálnej" politiky KDH.

Super výsledok "principiálneho" KDH.

Rozpad vlády - zasa "principiálne" KDH. A teraz sa zas rozpadli i oni. To je fakt cesta "kamikaze".

RE: --
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 13-03-2008 20:13


Inak k tomu Palkovi, keď bol minister, ukázal sa ako dobrá volba. Na post ministra vnútra treba zásadového človeka, treba uznať, že mafiu tu dosť potlačil. Avšak stále bol dušou ťažký konzervatívec, aj keď na takýto post sa to osvedčilo.
RE: --
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 13-03-2008 20:23


Mafia možno potlačil, ale výklad slobody slova bol klasický KDH-ácky.

Na homosexuálov sa nadávať môže (za švédskeho kňaza by Palko i život položil), ale protesty proti Bushovi v Bratislave už dal rozohnať (tam už sloboda slova neplatila) - a súd rozhodol, že antibushovcov zadržali protizákonne.

NOVY BASTIAT ONLINE!!!!!
autor: Danoteles
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 13-03-2008 8:59


http://valent.blog.sme.sk/c/138113/Do-pozornosti.htm...
francuzska vojenska historia na par riadkoch
autor: Firstborn
webstránka: http://www.townhall.com
pridané: 13-03-2008 12:23


http://www.albinoblacksheep.com/text/france.htm...

genialne, ROFL

KDS
autor: libertarian
pridané: 13-03-2008 16:01


Uz o tom vrabce cvirikaju, iba na KDH.SK a na Pravom spektre.sk este nevedia, ze vznikla KDS !

Hor sa na KSS.sk !
.
.
.
.
Uff. bol som tam. Títo su ROVNAKÍ . Tiez to este nevedia.

RE: KDS
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 13-03-2008 18:05


Blbost. Vieme o tom viac ako ty. Len neviem co by sme ako mali robit, zverejnit tlacovu spravu?

(bez urazky)

RE: KDS
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 13-03-2008 18:23


Nechcem byť ironický, ale fakt sa až tak veľa nestalo : ).
RE: KDS
autor: libertarian
pridané: 14-03-2008 7:51


nuz, ked uz ani ironiu niekto nedokaze rozlisit ....

Zda sa mi vznik KDS dost zavažny. Zvlast v tejto situacii, ked to realne znamena (po volbach) existenciu dvoch mimoparlamentnych stran z jednej parlamentnej.
"Perfektne" . Bude tu OKS, KDS, KDH, pekne po 3%.

Moze ma len "tešiť" , ze sa potvrdzuje moj nazor, ze konzervativizmus je absolutne nekonzistentna ideologia. Kazdy konzervativec si vytvori svoju stranu na svoje predstavy.

RE: KDS
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 14-03-2008 9:31


Palko je najnovsie moj oblubeny konzervativny politik. Krasne rozbil konervativizmus a zrejme sa mu uspesne podari ho dostat aj mimo parlamentu. Jeho dovody boli uplne smiesne. KDH bolo vo svojich zasadnych "vatikanskych" otazkach razne a jednotne. Nepacilo sa mu ze ignorovali jeho prerastene ego. Chudacika ho ignorovali aj predstavitelie cirkvy. Mal by si zalozit aj vlastnu RKC :)!
-
Velmi sa zabavam ako mu davaju v mediach este stale dostatocny priestor. Snad to dotiahne na tie 2%!
-
Palko do toho! Drzim ti palce!

sicialny nasilnik, socialna obeť
autor: libertarian
pridané: 14-03-2008 12:01


Kedze jo toto tema o peniazoch, tak ani nie je mimo temu citat >

Zvolenský hovorí:

„Podľa učenia Katolíckej cirkvi sú sociálne otázky výsostne záležitosťou svedomia. Sociálna spravodlivosť podľa nášho učenia sa totiž nedosiahne násilím štátnej moci, ale slobodným rozhodnutím silnejších, nadanejších, schopnejších pomáhať tým, ktorí sú slabší. Štát môže niekoho prinútiť, aby konal sociálne. No cirkev má vyšší ideál, želá si, aby človek tak konal dobrovoľne.“

Pan biskup pouzil "krasne" slovne spojenie >
"Štát môže niekoho prinútiť, aby konal sociálne."
- Podla neho, ak stat nasilne VEZME cloveku peniaze (dane), tak TEN CLOVEK kona socialne. Takze nie ten stat kona socialne, ale ten, kto sa nedokazal ubranit pred statom - ten konal socialne.
Doteraz platilo, ze "socialne" kona STAT, ten nasilnik. Odteraz kona "socialne" ta obeť okradnuta statom. "Nadherna" relativizacia pojmov, nadherna demagogia. Kradez povysena na cnost, a este posvätena biskupom.
Biskup to , samozrejme , muyslel dobre. Len preco tam vsunul tu veticku o socialnom konani pod tlakom STATu ???

" No cirkev má vyšší ideál, želá si, aby človek tak konal dobrovoľne.“"
- Nadherna veta. Toto mal biskup nasmerovat priamo KDHakom, aj tym odclenenym, ktori chcu socialne pomahat silou statnej moci (ak ju ziskaju).

RE: sicialny nasilnik, socialna obeť
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-03-2008 13:11


Libertarian, ty si vsetko prekrutis, aby to zapadalo do tvojho predpojateho jednoducheho videnia sveta. Uz dlhsie si myslim, ze si stary zatrpknuty pako, co vsetky svoje osobne problemy od problemov na uradoch az po zahybanie manzelky vala na socializmus a zlych zlych zakuklenych "socialistov - konzervativcov".

V podstate sa neodlisujes od tych diskuterov na Azete, co sa nevedia prisposobit ponovembrovej dobe a vsetko negativne vykladaju ako produkt kapitalizmu, popripade zlej skazenej Ameriky. Len u teba je ta jednoducha kauzalita obratena.

RE: sicialny nasilnik, socialna obeť
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-03-2008 13:13


Oprava:

Malo tam byt "stary zatrpknuty panko"

;-)

RE: sicialny nasilnik, socialna obeť
autor: libertarian
pridané: 14-03-2008 13:22


Lukas Krivosik :
Ty si si ani nedokazal z mojich slov zistit, ze ja som ani nekritizoval biskupove slova ako celok, iba som parafrazoval,glosoval, jeho nie prilis stastne pouzite slovne spojenie > "Štát môže niekoho prinútiť, aby konal sociálne."
Pokial ty chapes konanie pod natlakom statu ako SOCIALNE, je to tvoj problem. A ak sa znizujes k argumentovaniu na urovni Azetu, je to tiez iba tvoj problem, tvoja vizitka. A ze z tohto obvinujes mna, to mi je u riti, nakolko v slovenskych forach je to bezne. Mna uz Slovak ani nemoze urazit.

RE: sicialny nasilnik, socialna obeť
autor: libertarian
pridané: 14-03-2008 13:34


Lukas Krivosik :

A este jedna pozoruhodna podobnost tvojich reakcii a vzajomnych reakcii v KDH >
Aj KDHaci navzajom - Hrusovsky, Palkovci, exKDHak Dzurinda sa navzajom osocuju viac, nez je to v ich vztahoch k Ficovi. Vladu s Dzurindom a s SMK rozbili, ale spoluvladnutie s Ficom by im vyhovovalo.
Je to zvlastna, nepochopitelna nevrazivost, ktoru praktizuješ aj ty voci tym, ktorí chapu slobodu trochu sirsie ako ty.

RE: sicialny nasilnik, socialna obeť
autor: libertarian
pridané: 14-03-2008 13:49


a este :

Marian Janos vo svojom clanku na http://marianjanos.blog.sme.sk/c/119378/Lukas-Krivosik-nebezpecny-konzervativny-manipulator.htm...

o tebe napisal o.i. aj "Krivošík si za nepriateľa vybral ľavicový liberalizmus" . Je to obdivuhodne, ale ty si teraz mna vlastne obvinil z prehnaneho PRAVICOVEHO liberalizmu ("za vsetko viniš socializmus" !!!). Takze za zlo povazujes liberalizmus od lava - do prava . "ZLO je vsetko, okrem KDH". Oprava - "okrem KDS".

RE: sicialny nasilnik, socialna obeť
autor: Danoteles
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 14-03-2008 14:53


Suhlasim s Lukasom. Libertarian je hofferovsky "true believer" jak vysity.
RE: sicialny nasilnik, socialna obeť
autor: libertarian
pridané: 17-03-2008 8:05


Ked mi uz nadavas, tak aspon po slovensky.
Stavim flasku Martell Noblige na to,
autor: bebe
webstránka: http://magalova.blogpsot.com
pridané: 14-03-2008 18:20


ze Mr. Krivosik bude jednou z tvari novej Palkovej strany. Berie niekto stavku ?
RE: Stavim flasku Martell Noblige na to,
autor: AS
pridané: 15-03-2008 9:34


A ? V com je problem ? Ci sloboda zdruzovania je len pre vyvolenych ?
RE: Stavim flasku Martell Noblige na to,
autor: bebe
webstránka: http://magalova.blogpsot.com
pridané: 16-03-2008 18:49


Problem nie je v nicom. A sloboda zdruzovania by mala podla mna byt pre vsetkych.
Preco sa pytate ?

RE: Stavim flasku Martell Noblige na to,
autor: AS
pridané: 16-03-2008 18:56


Nerozumiem potom predmetu stavky .
Titanic na dva roky.
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 15-03-2008 7:23


KDS je Titanic, ktorý bude múťiť kalnú vody politiky do volieb 2010 a potom sa slávnostne potopí : ).
NEkonzervativny konzervativec Krivosik
autor: LIBERTARIAN
pridané: 17-03-2008 15:16


NEkonzervativny konzervativec Krivosik :

Dalsiu kachlicku do mojej stavebnice konzervativizmu zasadil Peter Friso v clanku o tunajsom sefredaktorovi Krivosikovi :
V rozsiahlom clanku http://nostertempus.blogspot.com/2007/11/adieu-luk-krivok.htm...
Friso odmieta konzervativizmus L.K. so slovami :

"K úplnému nezmyslu sa následne dopracuje vo svojej "definícii" konzervativizmu: "...konzervativizmus nie je ideológia v pravom zmysle slova. Je to len voľný myšlienkový prúd, v ktorom síce možno všetci plávame jedným smerom, ale každý rôznym spôsobom." Kde ale dokelu pláva Lukáš Krivošík a prečo by toto malo definovať konzervativizmus ?"

a nakoniec :

" Priznám sa, že niekedy som myslel, že má Lukáš na viac, v skutočnosti však sú základy jeho názorov takmer rovnako málo prijateľné ako Michala Havrana ml.
A tak konzervatívci, teda tí, ktorí nechcú slúžiť liberálnym ideám musia stáť na jedinom: Adieu Lukáš Krivošík!"

Takze o tom konzervativizme stale nič neviem.

RE: NEkonzervativny konzervativec Krivosik
autor: Lukas Krivosik
pridané: 17-03-2008 15:55


Myslim, ze som ti niekolko krat uz daval odkaz na tento moj clanok:

http://magazin.station.zoznam.sk/servlet/Satellite?pagename=CMS_Page&childpagename=Magazin/CMS_Container&c=Page&cid=1118753701921&aid=1168933013473&rid=1124791349575&pi=...

RE: NEkonzervativny konzervativec Krivosik
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-03-2008 11:02


Mna zaujima taka definicia konzervativizmu, ktoru akceptuju VSETCI, ktori sa vedome zaclenuju pod jeden konzervativny kabát. Zda sa mi, ze Friso je pod celkom inym kabatom. A ani KDHaci boli donedavna (a uz nie su ) pod jednym kabatom. Takze ako je to .....
RE: NEkonzervativny konzervativec Krivosik
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-03-2008 12:32


Friso je pod takym kabatom, pod ktorym je celkom sa. A chciet vseobecnu definiciu, na ktorej sa vsetci zhodnu to je ako chciet vseobecne prijatelnu definiciu liberalizmu.
RE: NEkonzervativny konzervativec Krivosik
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 17-03-2008 18:50


Tá stránka je ale ešte ďaleko viac konzervatívna ako Lukáš Krivošík..... Keď už tam aj jeho a PS považujú za liberála...
RE: NEkonzervativny konzervativec Krivosik
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 17-03-2008 19:07


Libertarian kasli nato. Diskusia je zaujimava len ked v nej pribudaju nove argumenty taka tato o to konzervativizme rozhodne nie je.
-
Myslim si ze pracu co by urobilo 10 rokov liberalneho rozmachu urobil Palko za par mesiacov a podarilo sa mu vynikajuco rozbit konzervativcov az to az natolko, ze je stratou casu sa nimi nejako zaoberat.
-
Je cas ist zalovit do cervenych lovist!

RE: NEkonzervativny konzervativec Krivosik
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 17-03-2008 19:11


Presne tak, do červených lovíšť je lepšie zavítať, lepšie povedané spojiť sa proti nim, nie sa tu stále riešia hovadiny o liberalizme a konzervativizme aj tak sa tu nič nevyrieši, lebo to človek buď má v sebe zakorenené, alebo nie, záleží hlavne od výchovy....
RE: NEkonzervativny konzervativec Krivosik
autor: Lukas Krivosik
pridané: 17-03-2008 20:33


Haha, no uz sa tesim ako to liberali natru Ficovi a zmenia Slovensko. A este sami. Staci aby Sulik zalozil svoju novu stranu a mozeme sa pripravit na velky prepad liberalnych hlasov pod prah zvolitelnosti.

Atomizacia a preskupovanie pravicoveho prostredia este ani zdaleka neskoncili.

RE: NEkonzervativny konzervativec Krivosik
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 17-03-2008 21:19


A kto píše, že to majú natrieť Ficovi sami? Vôbec si nemyslím, že by mali ísť do boja liberáli a konzervatívci každý za seba, spôsobom, že by nemali po voľbách spolu ani spolupracovať. Ja proti konzervatívcom mám ďaleko menej výhrad a určite sú mi sympatickejší ako ľavičiari, stále si myslím, že sú si tieto dva smery v pravicovom spektre príbuznejšie ako trebárs klasickí a lavicoví liberáli medzi sebou. No a k tomu Sulikovi, vôbec neviem, čo je zač, teda viem kto je to, ale netuším, že chce založiť nejakú novú stranu ani čo by to bolo zač... Ale môžeš ma poučiť, chce založiť nejakú liberálnu pravicovú stranu?
RE: NEkonzervativny konzervativec Krivosik
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-03-2008 8:52


Lukas Krivosik :
"uz sa tesim ako to liberali natru Ficovi "

- KTORYCH liberalov myslis ? Tych tvojich , alebo skutocnych liberalov? A co uz je liberalne na Sulikovi ??? Je hard-etatista !

- Skutocni liberali maju politicku silu mizivu, podobne ako "konzervativci" , KDH. Konzervativne KDH ma vsak ideovo ovela blizsie ku Ficovi, ako skutocni liberali.

Marx mal pravdu
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 17-03-2008 22:19


Marx bol síce dosť mizerný ekonóm, ale niektoré veci pochopil i on. A to, že "kapitalistická" ekonomika je založená na cykloch.

Znova a znova sú však ekonómovia prekvapení, že vznikne nejaká finančná kríza a ohlási koniec konjuktúry.

Dnešný slobodný trh je založený na predpokladoch a optimizme/pesimizme jeho účastníkov. V čase konkjuktúry sa vždy zdá, že bude len lepšie a ľudia investujú a kupujú niečo, čo pokladajú za najlepšie zhodnotenie. Keďže však funguje "stádový" efekt tak veľa ľudí sa vrhne na nejaký produkt a nafúkne finančnú bublinu. Potom bublina praske a všetci sú prekvapení čo sa to stalo.

Asi by všetci pred investovaním mali prečítať marxov Kapitál. Možno by ušetrili nejaké peniaze.

RE: Marx mal pravdu
autor: 7gemini7
e-mail: 7gemini7@azet.sk
pridané: 17-03-2008 22:51


Ty sa mi zdáš byť nejaký moc socialistický, mám pocit :-)
RE: Marx mal pravdu
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 18-03-2008 0:13


To hádam nie : ).

Ale počul som i teóriu (od nejakých "dôležitých" ekonómov), že cyklika už pre ekonomiku (teda samozrejme tú americkú) neplatí.

Ako však vidíme platí a kto to vysvetlí tak má nobelovku - ja si myslím, že to je vždy o tom stádovitom efekte - sem s tým Nobelom : ).

RE: Marx mal pravdu
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-03-2008 9:03


Dusan :
Ekonomicke cykly vytvara STATna moc svojim dirigizmom a narusanim slobodneho trhu. STAT svojimi dotaciami, podporami, (alebo brzdenim) vytvara umele "bubliny" rozneho typu, ktore ked prasknu, tak sa zatrasu kurzy, zatrasu akcie, skrachuju segmenty trhu, ....
"Bublinky" bez tlakov statu by sice vznikali, ale mensie.
STAT potom "zachranuje" to, co sam sposobil. A na "zachranu" pouziva tie iste metody, ktorymi vyvolal krizu. Momentalne zachranuju USA ekonomiku tlacenim inflacnych dolarov, cim ju aj vyvolali !!!!!

RE: Marx mal pravdu
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-03-2008 0:26


"Dnešný slobodný trh je založený na predpokladoch a optimizme/pesimizme jeho účastníkov."

O akom slobodnom trhu je rec? Ved to, ze sme dnes na pokraji hospodarskej krizy je dosledok centralneho bankovnictva par excellence.

Nepochybne budu socky teraz vypisovat, ze "bezzudny kapitalizmus" opat raz ukazal svoju tvar. Alebo ze "koncepty neoliberalov zlyhali". V skutocnosti treba oprasit Rothbarda, Misesa a Hayeka. Presne to, co sa teraz deje totiz opisuje rakuska teoria hospodarskeho cyklu.

A dovolim si dodat, ze odohravajuci sa scenar predvidal aj ten tolko zosmiesnovany Ron Paul.

RE: Marx mal pravdu
autor: Danoteles
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 18-03-2008 8:17


"O akom slobodnom trhu je rec?" Samozrejme nevie o com hovori. Cely ten odstavec z jeho diskusneho prispevku sem pajcol zo vcerajsieho Greenspanovho clanku vo Financial Times a robi tu machra.
RE: Marx mal pravdu
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 18-03-2008 8:46


Osobne sa mi niektoré myšlienky Rona Poula páčia - ale ako vidíme, ani v USA s nimi veľmi nepochodil.

A čo sa týka toho slobodného trhu. Áno je pravda, že vlády (a centrálne banky) sa snažia trh regulovať a tým spôsobujú len väčšie problémy. Mimochodom je mi záhadou prečo sa USA považujú za nejakú ekonomicky slobodnejšiu ekonomiku ako je EÚ. Regulácií a protekcionizmu je tam veľmi veľa a najnovší "škandál" o výhre Airbusu s tankermi pre U.S. Air Force to len dokazuje. Keď sa jedná o veľa peňazí, tak všetci tí hlásatelia slobodného trhu vyťahujú národnú kartu.

Na druhej strane je dokázaný fakt iracionálneho sa správania investorov akciových trhov. Keď sa nakupuje tak sa nakupuje bez rozmyslu a keď sa predáva tak hneď sa spustí panika a ľudia zabúdajú na všetky elementárne zásady investovania - hlavne toho, že akciové trhy je investícia na dlhé obdobie a nie na čas do prvých problémov akciových trhov.

Takže nevidel by som to tak čiernobielo. Socializmus nepoznal krízy, lebo on bol sám o sebe krízou. Ale keďže to bol stav trvalý tak si to ľudia tak neuvedomovali.

RE: Marx mal pravdu
autor: Danoteles
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 18-03-2008 8:50


Otazka stoji, ci by sa bez prilivu lacnych uverov formovala korporatna strutkura tak ako sa formuje dnes. A ci by sa makleri "riadili instiktami" viac alebo menej ako dnes.
vinnici atd.
autor: tralos
pridané: 18-03-2008 9:37


O tej krize sa hovorilo uz dlho, ze trh s nehnutelnostami bol zaplaveny spekulativnym kapitalom, kde hrozilo prasknutie bubliny,

Mna skor zaujima ina vec. Kriticke zhodnotenie, ako sa ma 8 rocna vlada neokonzervativcov v USA k tejto krize. Ci teda existuje vztah medzi politikou schodkov, ktoru USA viedli a vedu a sucasnou krizou.

Na projekte Syndicate som sa docital o zavratnej cene zahranicnych intervencii USA. Ako sa k sebe ma toto minanie stoviek miliard USD na vojny a sucasna kriza dolara a US ekonomiky? To je tiez zaujimava otazka, ktorej sa vsak prilis nevenuje pozornost.

Tiez ako sa ma k tejto krize Euro. Budem len cerpat zo sekundarnych zdrojov, lebo si netrufam hrat sa na ekonoma svetovej triedy ala Libertarian. Nie je jednotna mena v tejto chvili zarukou ako takej stability v Eurozone? Ako sa k sebe ma silne a stabilne Euro a hroziaca hospodarska kriza- je Euro skor zabezpekou pred krizou ci podporovatelom krizy?

A ohladne vinnika krizi, to je podla mna neriesitelna vec. Jedno je ale asi iste: ludia si slobodne napoziciavali, banky slobodne poziciavali. Aj keby centralna banka dala urokovu mieru 1 percento, nitko predsa nikoho nenutil si poziciat

Bolo to slobodne -teda trhove- rozhodnutie ludi a bankovych institucii, aby si nabrali dlhy a pomocou nich splacali rizikove investicie do nehnutelnosti.

Keby teda aj bola pravda, ze FED emitoval nebezpecne vela penazi, co ako sa zda pravdou je, potom je rovnako pravda, ze banky tieto peniaze slobodne od FEDu brali a nasledne ludia si slobodne tieto peniaze z baniek poziciavali na financovane domov ci bytov.

Na jednej strane je tak regulacia obeziva FEDom, na druhej trhove prostredie v poskytovani poziciek spotrebitelom bankami.

romco

RE: vinnici atd.
autor: Danoteles
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 18-03-2008 10:10


"A ohladne vinnika krizi, to je podla mna neriesitelna vec. Jedno je ale asi iste: ludia si slobodne napoziciavali, banky slobodne poziciavali. Aj keby centralna banka dala urokovu mieru 1 percento, nitko predsa nikoho nenutil si poziciat"
.
Proti tomu sa naozaj neda namietat. Lenze... oficialneho veritela, robi oficialnym veritelom statna licencia. Existovala realna moznost zobrat si hypoteku v "sound money"? Obavam sa, dlznici mali len dve moznosti: zostat v podnajme, alebo prispiet k nafukovaniu bubliny.

RE: vinnici atd.
autor: Braňo
pridané: 21-03-2008 13:41


Neslo len o to, ze FED drzal sadzbu dolu prilis dlho, ergo ludia nabrali lacne uvery a pri dvihnut sadzieb ich nestacia splacat...

Toto sa stalo uz viackrat. Pri zvysovani sadzieb sa zvysilo percento ludi neschopnych splacat cez 12% avsak nikdy to nesposobilo vaznu krizu (jasne, vtedy tych uverov este nebolo tolko)...

Podstata je v tom, ze kriza vznikla skor v dosledku nedostatku likvidity a nie solventnosti dlznikov. Uvery sa zabalili do peknych produktov, tym sa dal super rating a sup s nimi na burzu. A ked si financne institucie prestali doverovat, lebo nevedeli kto v tom ide a kolko ma nakupene, tak bum bac...

RE: vinnici atd.
autor: Ma311
e-mail: ma311@centrum.cz
pridané: 13-04-2008 22:52


Suhlasim s tebou. Je to približne tak ako hovoriš až na to, že tento krach je nevyhnutný. Pri systéme v akom fungujú fiat money nemože nastať iný stav. Toto sa stane aj s EUROM, možno o 20 alebo o 50 rokov, ale čaká ho presne ten istý osud. Že to amerika zažehnala o to to bude viac boliet neskor.
Peníze jako dluh
autor: Ma311
e-mail: ma311@centrum.cz
pridané: 13-04-2008 22:54


Pořád nemůžete pochopit, proč ceny neustále stoupají? Chcete vědět, co je příčinou finančních krizí? Pokud ano, najdříve musíte vědět jakým způsobem vlastně funguje finanční systém, kde a jak vznikají peníze a kredit a na jakých principech fungují banky.

Naprosto drtivá část všech peněz v oběhu vzniká z dluhu, za který je účtován úrok. Kdo chce začít chápat pozadí fungování ekonomiky tohoto světa a jak se to týká obyčejných lidí, měl by obětovat tu ani ne hodinu času a shlédnout tento dobře srozumitelný středometrážní animovaný dokument Paula Grignona - Peníze jako dluh:

Přímé linky na Google video:
http://video.google.com/videoplay?docid=-523513260360967023...
http://video.google.com/videoplay?docid=-627413739703768634...

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group