ISSN 1335-8715

17-12-2001   Sergej Danilov   Index   verzia pre tlač

Zmena úlohy Ruska vo svete neznamená zmenu nášho postoja

Rusko do NATO nevstúpi, ale už nie je izolované a najmä tak názorovo ďaleko vzdialené od západu, ako pred 11.septembrom. Robertson totiž v Moskve nedávno nevylúčil ruské právo veta, čo znamená, že Rusko zrejme bude môcť zasahovať do rozhodovacieho procesu aliancie. Doteraz sa spolupráca NATO a Ruska obmedzovala len na činnosť Stálej rady v zastúpení NATO-Rusko. V nej však boli vzťahy chladné a ruský orol bol skôr pasívnym článkom nefunkčnej rady. Toto status quo je už prežité, každému ide dnes o veľa. Veľmociam, ktoré nachádzajú k sebe cestu, takisto samotnému NATO, ak nechce stratiť svoj význam, a tiež - Slovensku, ak sa chce integrovať práve do Severoatlantickej aliancie. Pre našu krajinu by vznikol problém, ak by politici po voľbách zmenili postoje a orientáciu. Čo robiť? Rusko sa postavilo na stranu antiteroristickej koalície, ale do NATO nevstúpi. Za svoju pomoc si však zaslúži a bude žiadať výhody. Jeho význam nepochybne vzrástol, hoci možno viac morálne ako mocensky. Môže Rusko ovplyvniť naše integračné snahy? Môže s nami obchodovať tak, ako sa snaží „predať“ NATO pobaltské krajiny? Prečo Mečiar zmenil rétoriku na pro-integračnú?

USA a RUSKO

Slovensko je malá krajina, ešte stále bližšie k Rusku ako k NATO, hoci ho telesne obklopujú tri členské krajiny aliancie. Všetko ostatné je totiž bližšie ako NATO, kým v ňom nie sme. Napriek tomu je tu dostatok vôle dostať sa do klubu 19 krajín, ktoré si na základe zmluvy chránia svoju bezpečnosť. Rusko sa však zmenilo. Nemá s tým nič spoločné aspoň papierové stabilizovanie jeho ekonomiky, ani aktuálna reforma ruskej armády. Ide o novú kvalitu vzťahov. Nové vzťahy sa začali medzi Ruskom a ostatnými členmi proti teroristickej koalície budovať paradoxne až po newyorskej katastrofe, ktorá zasiahla celý svet. Spojené štáty si môžu vydýchnuť. Usilovnosť (často vytýkaná), s akou sa starali o náš „zemský priestor“ bola naštrbená po 11.septembri a vojna v Afganistane štrbinu sceľuje. USA už nechcú dávať pozor na celý svet. Mnoho ľudí sa im poďakuje. Heslo stop svetovému policajtovi už nebude také počuteľné ako doteraz. Avšak na scéne sú zrazu ďalší hráči, a treba dodať, že sú to spoluhráči. Situácia vyhovuje USA ale aj partii veľmocí. Čína, Rusko a USA sa dokázali zjednotiť v boji proti teroru. Dokážu spolu komunikovať, hoci na Čečensko a ľudské práva sa nemá zabúdať. Zvíťazil tu však akýsi vyšší princíp jednoty silných, prebudených spoločným strachom. Nedá sa s istotou určiť, koľko vydrží očividné oteplenie vzťahov, ale už teraz ide o posun vpred, ktorý netreba preceňovať ani podceňovať.

Nato, Rusko a náš Voloďa

Mečiar si môže hovoriť, čo chce. Vychádza mu to. Už nestoja žiadne prekážky vstupu Slovenska do NATO. Poznáme však rôzne príklady, že to čo sa očakáva a sľubuje, sa splní len zriedka, ale žiadnu paniku! Ak sa po voľbách zmení kurz a my budeme opäť viac kamaráti s Kremľom ako s Washingtonom, potom si môžeme len v tichu zašomrať, „opäť nás Mečiar dobehol.“ Nemožné? USA sa už nechcú tak angažovať v NATO, ako doteraz. Musia sa najskôr obrodiť zvnútra, ešte viac prehĺbiť vieru v demokraciu a viac ju chrániť doma ako navonok. Európa by mala za seba prebrať tiež viac zodpovednosti. Je nato pravý čas. Aj chudobnému tretiemu svetu sa dá viac pomôcť ekonomicky ako vojensky. Bush podporuje aktívnu pozíciu a právo Ruska ovplyvňovať dianie v aliancii. Už to nebude nepriateľ, ale priateľ. Prečo potom chceme do NATO, ak je Rusko priateľ a je tak blízko? Máme sa teda cítiť bezpečne?

Nebojme sa sami seba

Nato a Rusko sú razom strategickými partnermi. Rusko sme po voľbách v roku 1998 smelšie a otvorenejšie kritizovali. A kurz pozitívnej kritiky si zachovajme, aby sme ostali nezávislí podľa našich najvyšších možností. Rusko sa nezmenilo, ale stalo sa aktívnym partnerom NATO. Doteraz sa správalo urazene a na veľmoc zatrpknuto. Kamaráti ho nebrali medzi seba. Narástli mu krídla, ale nie sú také mocné, aby sme zmizli pod ich tieňom, ak sa o to niektorí z nás sami nepričinia.

Sergej Danilov

Diskusia k článku Zmena úlohy Ruska vo svete neznamená zmenu nášho postoja zatiaľ neobsahuje žiadne príspevky.

 

Krédo Pravého Spektra

Napriek tomu, že socializmus a komunizmus skrachovali, pretože ich prevalcovala realita, ich mäkšie deriváty žijú ďalej: politická korektnosť, pozitívna diskriminácia, ľavicový liberalizmus, feminizmus, environmentalizmus, korporativizmus, antiamerikanizmus, antisemitizmus, neznášanlivý sekularizmus, pacifizmus, humanrightizmus, ekonomický antiglobalizmus, europeizmus a iné cvokizmy.

Kým komunizmus chcel zničiť rodinu, náboženstvo a súkromné vlastníctvo priamo a rýchlo, vyššie uvedené -izmy to robia pomaly a subtílne. Nenápadne, ako potkany, ohlodávajú piliere západnej civilizácie, aby napokon privodili jej pád.

Pravé Spektrum chce útočiť proti výstrelkom mravného relativizmu a povzbudzovať dobré a osvedčené konzervatívne hodnoty. Prosperita Slovenska sa dá vybudovať len na zásadách trhovej ekonomiky bez prívlastkov, občianskeho vlastenectva a s vedomím, že skutočná sloboda je predovšetkým silou charakteru. Len na takom základe si môžeme vyberať, čo je morálne správne.

redakcia

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group