ISSN 1335-8715

20-12-2007   Tomáš Krištofóry   Slobodný trh   verzia pre tlač

Rusi nedodajú Slovnaftu ropu - ľudia, bojte sa

Pravicoví publicisti kritizovali snáď všetky aspekty aféry okolo kazašskej novinárky, nie však ekonomické dôvody návštevy Nazarbajeva. Kazašský prezident sa stretol s podnikateľmi, pričom prisľúbil spoľahlivosť dodávok ropy do ropovodu Družba. Kritizovanie kupovania ropy od diktátora nestačí.

Pridať nový príspevok

spotrebná daň
autor: tom
pridané: 20-12-2007 18:20


Ale veď ja platím aj obrovské spotrebné dane z nafty tak tých 12 tisíc korún odvediem na správu za pár týždňov.
S preferovaním tej železnice je to mýtus - ja som dnes za 2 hod zo Žiliny v Ba tam si pobehám veci a za chvíľu som naspäť.
Ale aby to nebolo až tak subjektívna tak sa pozrime do US. Železnicu takmer nikto nevyužíva ani na nákladnú dopravu nieto ešte na osobnú.
Takže, ak sa zruší spotrebná daň na naftu, krížová dotácia na železnice tak ja v pohode budem platiť mýto na diaľnici.

RE: spotrebná daň
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 20-12-2007 20:20


Verejný rozpočet je kotol, ktorý taví väzby výnosov a nákladov obetovaných príležitostí. Daň je jednoducho povinná platba. To, že niečo od štátu dostaneš, nie je výmenou za to, čo zaplatíš (resp. čo Ti zoberú). To je skrátka politické rozhodnutie. Je pekné, že nechceš krížové dotácie, nechcem ich ani ja, ale chcú ich naši politickí "reprezentanti". Naša ekonomika rekordne rastie a my sa neustále zadlžujeme. Najprv treba navrhovať škrty vo výdajoch rozpočtu, potom aj v príjmoch. Naviac, spomínaných niečo cez 12000 Sk ročne je na hlavu a nie na podnikateľa.

Ak sa bavíme o osobnej preprave po železnici, je dobré uviesť, že v Česku budú zrejme do troch rokov jazdiť "žlté" vlaky súkromnej firmy Student agency vysokej kvality, vraj vyššej než je kvalita v 1. triede pendolina:
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-ekonomika/clanek.phtml?id=516426&tro5495_0_...

Keď sa bavíme o nákladnej preprave, už dosť dlho je tá zisková (z jej "prebytkov" sa platila osobná preprava). Nákladná preprava naviac nepotrebuje koridory za miliardy.

Osudovým problémom železníc na celom svete bola Veľká hospodárska kríza. Aj "kapitalistické krajiny vtedy zoštátnili železnice (a napríklad metro v New Yorku), a naplnili tak dávne komunistické túžby. Marx v komunistickom manifeste požadoval "zoštátnenie železníc".

Železnice pôvodne vznikali ako súkromné podniky. Veď koľko tisíc kilometrov úzkorozchodných lesných železníc bolo len na území Slovenska pred prvou svetovou? Dnes ich je zreštaurovaných pár desiatok kilometrov. Firmy si zaplatili výstavbu tratí, využívali ich kým to bolo efektívne, a potom lesné železnice väčšinou zlikvidovali.

Po Mníchove 1938 existoval "štátny záujem" prepojenia Banskej Bystrice so Žilinou a preto bol za pomoci štátnych záruk (čiže v konečnom dôsledku subvencií) vybudovaný systém tunelov a mostov doslova v masíve Veľkej Fatry.

Ak dôjde k politickému riešeniu, aké som tu navrhol, Ty by si bol zrejme ten prvoplánovo poškodený. Ale určite by si sa nejako zachoval. Možno by si presunul svoj kapitál do iného podnikania, možno by si zmenil distribučné kanály. I keď ja by som bol samozrejme rád, keby sa zrušila aj tá daň (eufemizmus pre berň) z nafty a benzínu.

RE: spotrebná daň
autor: tom
pridané: 21-12-2007 6:30


TK:Daň je jednoducho povinná platba. To, že niečo od štátu dostaneš, nie je výmenou za to, čo zaplatíš (resp. čo Ti zoberú). To je skrátka politické rozhodnutie.
tom: tak potom je zbytočný tvoj článok

Ja nepodnikám v oblasti prepravy, tých 12000 tisíc hravo zaplatím ako nepodnikateľ.

TK:Ak sa bavíme o osobnej preprave po železnici, je dobré uviesť, že v Česku budú zrejme do troch rokov jazdiť "žlté" vlaky súkromnej firmy Student agency vysokej kvality, vraj vyššej než je kvalita v 1. triede pendolina
tom: Niekde som čítal, že do rekonštrukcie železničného koridoru sa v ČR plánuje investovať (rozumej vláda+EÚ) asi 200mld. CZK. Takže ty vôbec nehráš fér hru, lebo na jednej strane kritizuješ spoločné investície do ciest, ale na druhej investície z daní do železníc nespomínaš.

Tome, a nakoniec. Neviem v akej oblasti pracuješ, ale je všeobecný trend ignorovať prepravu nákladov po železnici aj v oblastiach kde to vôbec nebolo zvykom – napr. preprava železa. A má to jednoduchý dôvod: Firmy potrebujú aby si dnes poobede naložil tovar napr. v Poprade a zajtra na obed ho vyložil vo Frankfurte. Toto nikdy železnica nemôže ponúknuť, lebo musíš tovar na auto naložiť na stanici preložiť na vlak ten sa vydá do konečnej železničnej stanice a zasa prekládka...

RE: spotrebná daň
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 21-12-2007 18:18


Moj clanok nie je zbytocny, lebo ma ukazat praviciarom, ze ak sa mame poistovat proti pripadnym vypadkom, tak len na sukromnej baze. Mna nezaujima postoj Fica, ale takeho Miklosa alebo Palka. Zrejme to chce aj Lukas, kedze to tu publikoval. Lavica bude vzdy lavica, teraz je naviac pri moci. Ale vyzera to tak, ze dnes je lavicou aj pravica... SDKU bolo treba o dost viac euroskepticizmu, potom by sme mozno nemuseli vytvarat zasoby ropy nasilim (dane + dane)...

> "Ja nepodnikám v oblasti prepravy, tých 12000 tisíc hravo zaplatím ako nepodnikateľ"

Tu vobec nejde o to, kolko zaplatis. Aj keby si na spotrebnej dani z nafty zaplatil rocne miliony, uvedom si, ze v statnom rozpocte nejde o ziadnu reciprocitu. Ani sa tam nepriraduju vynosy k nakladom.

> "Takže ty vôbec nehráš fér hru, lebo na jednej strane kritizuješ spoločné investície do ciest, ale na druhej investície z daní do železníc nespomínaš."

Ale kdeže. Písal som predsa, že som proti tomu, že štát dal štátnu záruku za 20 miliardový dlh železníc. To si fakt myslíš, že som za subvencie pre železnice??? Nech dnes sprivatizujú železnice, zajtra zrušia "režinky", oznámia koniec investícií do koridoru - fajn, nebudem proti.

Čo sa týka súkromných vlakov v Česku, samozrejme, chcú využívať dotácie. Je to pre nich schodnejšia cesta k zisku než boj proti dotáciám a reštrikciám všetkých druhov. Veď nič nové nie je na svete. Jeden investor, čo zamýšľa investovať myslím v okolí Lučenca, nechce dotáciu (iní investori chcú), no chce, aby štát vyhlásil túto investíciu za verejný záujem. Nebol by tak "problém s pozemkami". Ucta k vlastnictvu? Prekusnu to, ked sa to netyka ich vlastnictva.

Ak má firma prioritu rýchlosť dodávky, potom to môže byť argument aj za železnice. Spomaľujúci efekt má povinné státie kamiónov cez víkendy (prinajmenšom v Česku). Kým nebude diaľnica zo Žiliny do Martina, tak je spomaľujúci faktor Strečno: http://jankes.blog.sme.sk/c/124768/Koeficient-Strecno.htm...
Píšem fér, mne je jedno, ako sa bude cestovat a ako sa bude prepravovat tovar. Ak hovoríš o nákladoch železnice ale nehovoríš o nákladoch cestnej dopravy, to nie je fér. Este raz, mne je jedno, aky bude sposob dopravy, hlavne je, ze nedojde k ziadnej katastrofe. Vsetko je to o tom, ze clovek je schopny cinu a ked ma velku motivaciu, casto nieco spravi, aby nebol poskodeny. Priklad: Keby mi zajtra zrusili rezinku, cestujem domov uz aj tak len raz za mesiac-dva mesiace, a tolko 1000 korun na cestu busom tam a spat mesacne nejako najdem. Opakujem, aj ked mam zeleznice rad, ked mi zrusia rezinku, zmeni sa pre mna jedine - budem cestovat busom.

RE: spotrebná daň
autor: tom
pridané: 22-12-2007 8:33


Znova som si to celé prešiel a vidím to čo dole Maroš, že článku aj diskusii absolútne chýba kocepcia a smerovanie. Takže teraz neviem či sa mám vyjadrovať k odvaru ľavicovej vlády, k "pravicovým" krokom minulej vlády, dotáciím do žel. ciest, či k dôležitosti súkromného vlastníctva, alebo dokonca vplyvu cestného úseku RK-ZA na čas prepravy zo SR do DE.
Nevadí, ale len priateľskú radu pre budúce články - skús sa držať 1 témy to by bolo zaujímavejšie.
Aj ja ti želám požehnané a pokojné vianoce.

RE: spotrebná daň
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://www.kristofory.blog.sme.sk
pridané: 26-12-2007 18:12


Ďakujem za rady, postrehy a priania.

Koncepcia je - nechať všetko na trh a ono sa to vyrieši - pravicový pohľad.

RE: spotrebná daň
autor: Braňo
pridané: 21-12-2007 21:59


Preco si vyhodnotil sportebne dane na naftu ako obrovske? V porovnani s cim su obrovske? Marginalnymi skodami?

Pozrime do USA? A naco? Ved my mame na trhu uplne inu elasticitu. To je ako porovnavat sa so Sierra Leone. V USA boli ceny v porovnani s europskymi velmi male. Preto sa vobec necudujem, ze tam nikto zeleznicu nevyuziva a hromadna doprava takmer neexistuje. Na druhej strane nemotoristi znasaju vsetky nepriame vydavky spojene s touto neprimeranou zavilostou USA na rope.

"ak sa zruší spotrebná daň na naftu, krížová dotácia na železnice"

A co keby sme rovno zrusili zakon umoznujuci vymahat odskodne od rafinerii??? Ved ked on nich vymozem skodu, ktoru mi sposobia, cena nafty vzrastie a tym vlastne poskytujem krizovu dotaciu konkurentom (zelezniciam, atd.), nie? Hehe...

Spotrebna dan nie je ziadnou krizovou dotaciou, je to korekcna dan kvoli externalitam, a prave tie su dotaciou pre naftu. Externality, ktore spotrebou nafty vznikaju, maju platit ti, co naftu kupuju. A nie vsetci, ako tomu bolo doteraz...

Takze myty tu siri niekto iny...

RE: spotrebná daň
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 21-12-2007 22:59


Dakujem za pomoc :)

Mam zopar poznamok k analyze. Pozor na to odskodne od rafinerii. Dan nikdy neodstranuje problem externality. Nepriraduje konkretne naklady ku konkretnym vynosom. V teorii nakreslis dve krivky - marginalne skody (alebo marginalne naklady) a marginalne vynosy, ukazes, ze tuto aha, tento rozdiel je externalita, a ze Ty zdanis spotrebu, cim sa "posunie" krivka marginalnych skod hore a externalita je odstranena. Takto to vsak nefunguje. Marginalne naklady sa nikdy presne nezistia. V populacii to robia (hromadnymi) demografickymi analyzami populacii v oblastiach dopadu emisii (napr. sa skuma zvysenie umrtnosti na plucne choroby). Ak tu firmy zdanis a prerozdelis istu sumu, bud si isty, ze tato suma nevyrovnava marginalne naklady s marginalnymi vynosmi (u oboch stran). Niektora firma moze vyrobit skodlivin menej, pripadne ich vietor odfukne inam a Ty pripises marginalne naklady niekomu inemu, firme v blizkosti. Dan neriesi externality. Bud sa vyriesia trhom, alebo sa nevyriesia vobec. Existuju pokusy znecistovatelov chemicky oznacit "svoje" emisie, aby nemuseli platit za emisie "cudzie". To je tak, ako ked ja o par hodin pojdem v Prahe na Hlavni nadrazi a bude plne smradlavych bezdomovcov. Bez urazky - ten smrad je pre mna negativnou externalitou. Dostanem ju nahradenu? Nedostanem, no ked viem, ze Nadeje o sto metrov dalej ma volne miesta pre bezdomovcov na noc, zamracim sa na neho s vyrokom v tvari, ze nemusi zamorovat vzduch, ktory dycham a pohlad, ktory vidim. Alebo iny priklad. Studujem na VŠE. Su tu pekne baby. No nie je pohlad na peknu babu v prednaskovej sale prijemnou pozitivnou externalitou? A dostane snad odo mna zaplatene? Iba ak usmevom. Vidis, externality su bezna sucast zivota a internalizuju sa aj inymi, nez monetarnymi sposobmi :)

Mozme sa bavit aj o tom, ze externalita v spolocenskovednom vyzname je len vtedy, ked je porusene vlastnicke pravo niekoho ineho. O tom uz ale pisalo vela ludi, a na tomto fore sa snad vie o tejto problematike.

RE: spotrebná daň
autor: Braňo
pridané: 22-12-2007 13:35


"Dan nikdy neodstranuje problem externality."

Ja tiez nezijem vo svete first best rieseni.

Okrem dani mame i cap and trade system, ktory zohladnuje to, co dan nedokaze. Na druhej strane je v nom viac rent seekingu... Cize je to otazka aj cost benefit analyzy.

Su myslim aj lepsie priklady ako bezdomovec a pekna baba. Co take prachove burky od Ciny, freony, rozne druhy emisii a iny sajrajt? Co pozitivne externality ekosystemov (a to nemam na mysly opelovanie kvietkov vcielkami a pod.)? Budeme ich ignorovat?

RE: spotrebná daň
autor: Czechtek
pridané: 24-12-2007 19:03


Nechapem, preco by som mal platit dan za naftu... Stat mi dava aku protisluzbu? Ze nakupuje pozemky za 1500 korun a predava po 50 vybranym mecensom?
RE: spotrebná daň
autor: Braňo
pridané: 24-12-2007 22:48


Protisluzbu?

To je ako keby sa zlodej pytal, ze aku protisluzbu dostane, ked zaplati pokutu... chech...

Spotrebnu dan platis preto, lebo spotrebou nafty vytvaras skody...

http://en.wikipedia.org/wiki/Pigovian_ta...

RE: spotrebná daň
autor: Czechtek
pridané: 25-12-2007 13:15


este mi povedz ze z tych penazi co vyberu sa skody odstranuju... a odpadnem...
RE: spotrebná daň
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://www.kristofory.blog.sme.sk
pridané: 26-12-2007 18:27


Pigouova daň nikdy neinternalizuje externalitu!!! Zdaňuje istú výrobu či spotrebu, ale vždy je tam informačný šum. Nikdy nepriradí konkrétny výnos ku konkrétnemu nákladu.
RE: spotrebná daň
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://www.kristofory.blog.sme.sk
pridané: 26-12-2007 18:26


Pigouova daň nikdy neinternalizuje externalitu!!! Zdaňuje istú výrobu či spotrebu, ale vždy je tam informačný šum. Nikdy nepriradí konkrétny výnos ku konkrétnemu nákladu.
RE: spotrebná daň
autor: Braňo
pridané: 27-12-2007 15:29


Aj pri minimalistickom state dochadza k informacnym sumom pri vybere dani a ich pouziti, takze pocitam, ze si anarchista.

V tom pripade si toho vela nemame co povedat a argumentovat je asi zbytocne.

Pre moju ideologiu je totiz v poriadku, ze je tam informacny sum a ze tie kanale nie su stopercentne, ako v pripade sudnych konani, ak su dostupne.

Tvoja ideologia je zvlastna. Chapes, ze poskodzovatel ziskava na ukor poskodeneho. Chapes, ze poskodeni nevymahaju skodu a nie preto, ze by nechceli. Avsak neakceptujes, aby sa aspon priblizne poskodzovatelia podielali na nahrade skod, resp. aby obmedzili toto konanie.

Preco?
Neakceptujes to z dovodu, ze navrhovane opatrenie neriesi problem "dokonale" a ze tym v istej miere obmedzuje slobodu a prava niektorych poskodzovatelov?

A co sloboda a prava poskodenych? Ako tvoja ideologia reflektuje na tento "nedokonaly" stav?

Pre mna rozdhodujuce, ze naklady (v pribliznej miere) bude hradit poskodzovatel a nie poskodeny.

RE: spotrebná daň
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://www.kristofory.blog.sme.sk
pridané: 27-12-2007 16:42


Som rád, že rozumieš a prijímaš argument informačného šumu.

Neviem, či vieš, ale emitenti CO2 v USA začínajú používať vo svojich procesoch výroby isté chemické "značkovanie" svojich emisií. Robia to bez podpory štátu (a bez falošných "motivácií" ako napríklad emisné povolenia v EÚ) a robia to preto, aby nemohli byť obvinení za cudzie emisie, ale len za svoje. Ak vznikne externalita kvôli týmto emisiám, ľahko sa internalizuje trhovou cestou.

Okrem toho, aj európski emitenti - často obrovské firmy ako český ČEZ - sa snažia mať dobré PR. ČEZ napríklad silne sponzoruje Lesy ČR, značkovanie turistických chodníkov v Česku, nehovoriac o doplatkoch obyvateľom žijúcim blízko Temelína, rôznych benefičných aktivít, najmä v blízkosti Temelínu, Prunéřova atď.

Ak je pre Teba rozhodujúce, že náklady (v približnej miere) bude hradiť poškodzovateľ a nie poškodení, potom prečo neschvaľuješ centrálne plánovanie, ktoré tiež približne plus mínus plánovalo výrobu, spotrebu, životy... ? Ako zistíš, čo je ešte primerané "zdanenie" a primerané "odškodnenie"? O koľko zodvihnúť "zelené" dane a komu naopak prerozdeliť výnos tejto dane? Živiť z týchto daní veterné elektrárne, ktoré napr. v Nemecku už stíhajú destabilizovať energetický systém? Týmto a podobným otázkam musí centrálny plánovač čeliť.

Keď nechceš počuť argumenty, choď na iné fórum. Tu je dovolené ZAMYSLIEŤ sa nad prípadnými výhodami anarchokapitalizmu.

RE: spotrebná daň
autor: Braňo
pridané: 27-12-2007 17:17


Ja naopak nie som rad, ze si mi neodpovedal na otazky.

Narazal som na to, z ked sa stretnu dve ideologie, tak je argumentovat zbytocne. Kazdy verime v nieco ine a nemozeme prist k zmysluplnemu zaveru bez toho, aby sme neopustili svoju ideologiu.

1. Bavime sa o pripadoch, ked je neefektivne skodu vysudit, co pripad zafarbovania emisii zjavne nie je, inak by to podniky nerobili (nie je to len problem identifikacie). Mimochodom, sudca rovnako ako politik rozhoduje o skode arbitrarne, takze predstavuje tiez formu informacneho sumu a "neefektivity".

2. Co s tym ma PR CEZ? Okrem toho "logicky" su naklady na PR nizsie ako skody, ktore CEZ sposobuje.

3. "Ak je pre Teba rozhodujúce, že náklady (v približnej miere) bude hradiť poškodzovateľ a nie poškodení, potom prečo neschvaľuješ centrálne plánovanie, ktoré tiež približne plus mínus plánovalo výrobu, spotrebu, životy... ? "

Pretoze je to v rozpore s mojou ideologiou. Regulaciu pripustam v specifickych pripadoch externalit, ktore vyplynu z diskusie v ramci "mojho" ideologickeho prudu..

"Ako zistíš, čo je ešte primerané "zdanenie" a primerané "odškodnenie"? "

Standardnymi metodami dnesnej mainstream ekonomie.

"O koľko zodvihnúť "zelené" dane a komu naopak prerozdeliť výnos tejto dane? Živiť z týchto daní veterné elektrárne, ktoré napr. v Nemecku už stíhajú destabilizovať energetický systém? "

Neviem, ci vies, ale zakladnym principom zelenych dani... ale ved ty vies... ;-)

"Týmto a podobným otázkam musí centrálny plánovač čeliť."

On mozno ano, ja nie.

Vratim sa este k mojim otazkam:
V podstate vidim rozdiel medzi nasimi ideologiami v ramci tohto problemu iba v tomto:
Kym ti si povies, ze ok, tak v niektorych pripadoch maju vsetci poskodeni proste smolu a musia strpiet naklady, tak je hovorim ok, tak v niektorych pripadoch maju niektori poskodzovatelia proste smolu (stastie) a musia zniest vyssie (nizsie) naklady ako skodu, ktoru sposobuju...

RE: spotrebná daň
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 27-12-2007 21:40


Zaujimava diskusia. Skor ma presvedcili Branove argumenty. Zda sa mi skutocne lepsie aby poskodzovatelia hradili aspon priblizne naklady, oproti lahostajnosti z dovodu informacnych sumov a neschopnosti priradit konkretny vynos k nakladu. Podstatne je pre mna aby bola ich rola poskodzovatela preukazatelna.
RE: spotrebná daň
autor: D
pridané: 30-12-2007 18:54


"Avsak neakceptujes, aby sa aspon priblizne poskodzovatelia podielali na nahrade skod, resp. aby obmedzili toto konanie. "

Skor ide o kompenzaciu. Ide o velmi siroky konflikt zaujmov jednotlivcov, kde konanie jedneho ma dopady na inych a nedaju sa presne ohranicit. Taketo hranicne situacie svet postaveny na metafore robinsona prehliada, bagatelizuje alebo odmieta riesit. Pripustenim existencie tohoto problemu sa akekolvek anarcho predstavy rozpadaju ako domcek z kariet. Bojujes proti veternym mlynom Brano. Ak niekoho nazory maju zdroj hlavne v identifikovani sa s nejakou skupinou(a tie treba potom ako dogmu za kazdu cenu obranit) a su vysledkom nekritickeho preberania...tazko nieco vyargumentujes. Bojujes s dogmami. Jediny omyl, ktory si pripustaju, je nepochopenie "vlasnych dogiem" dogiem.

RE: spotrebná daň
autor: AS
pridané: 31-12-2007 16:45


Ak by sme sa naozaj vsetci riadili tymito tvojimi slovami tak by okamzite stratila zmysel diskusia . Respektive by kazdy diskutoval sam so sebou . Ved o tom je vzdy diskusia-polemika , ze sa spochybnuju prevzate nazory s ktorymi sa diskuter identifikoval a stavia ich ako dogmy . Akonahle by za nimi nestal , ale sam by ich neobhajoval dokonca by ich spochybnoval, tak by bol koniec diskusie a nastal by pritakavaci kruzok .
RE: spotrebná daň
autor: D
pridané: 22-01-2008 11:41


Nie :-) Su dva druhy diskuterov. Jedna, co chodi inych presviedcat a prichadza s dogmami a druha, co (poviem to pragmaticky) hlada to v co je lepsie veriet resp. hlada pravdu a pripusta, ze sa moze mylit a v konfrontacii hlada bud podporu/potvrdenie pre to, v co veri, alebo nieco, cim by to bolo lepsie nahradit.
RE: spotrebná daň
autor: Braňo
pridané: 01-01-2008 23:41


V podstate to beriem ako boj ideologii a v takej situacii je plodna diskusia zabita. V pripade anarchizmu zabera jedine imanentna kritika...
RE: spotrebná daň
autor: libertarian
pridané: 02-01-2008 7:23


"V podstate to beriem ako boj ideologii "
- Ano. Vzhladom na to, ze si sa nepokusil ani len rádovo financne konkretizovat svoje tvrdenia, tak nic ine ako "ideologia" v tvojich nazoroch nie je.
Tvrdenie, ze stat vybera dane, aby s tymi peniazmi cosi "napraval" je smiesna. Vacsinu rozkradnu, a toto sa da vidiet aj s piatimi dioptriami.

RE: spotrebná daň
autor: Braňo
pridané: 02-01-2008 15:35


"Vzhladom na to, ze si sa nepokusil ani len rádovo financne konkretizovat svoje tvrdenia, tak nic ine ako "ideologia" v tvojich nazoroch nie je."

Je mi luto, ale tymto si deklaroval skor absolutne nepochopenie tejto diskusie a dokonca zakladov ekonomie - vztahy ponuky a dopytu.

Penazne vyjadrenie na podstate diskusie vobec nic nemeni. Nezvyknem ako tu podaktori tarat cisla do vetra a za odbornejsie vypocty som plateny.

RE: spotrebná daň
autor: D
pridané: 30-12-2007 18:44


To je jeden z moznych sposobov racionalizacie takej dane a skor ma zmysel hovorit o jej pripadne vyssej sadzbe oproti inym TVaS z dovodov, ktore uvadzas.
RE: spotrebná daň
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://www.kristofory.blog.sme.sk
pridané: 26-12-2007 18:24


Presne tak, tu nejde o protislužbu. Daň je povinná platba. Z mojich daní sa možno financuje NBS a možno z toho ani koruna nejde na diaľnice. Štátny rozpočet je taviaci kotol. Nie je tam žiadna súvislosť medzi konkrétnym nákladom a konkrétnym príjmom.
RE: spotrebná daň
autor: Zolo
pridané: 27-12-2007 14:01


To iste plati aj vyrobkoch ci sluzbach sukromnych spolocnosti. Zaplatis a nieco dostanes... v globali. Podobne to je s danami.

Vezmime si firmu, ktora vyraba podprsenky a sijacie stroje. Ak kupis podprsenku nevies, ako bude Tvoja platba prerozdelena v ramci firmy. Je celkom mozne, za cast bude dotovat sijacie stroje.

RE: spotrebná daň
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://www.kristofory.blog.sme.sk
pridané: 27-12-2007 16:22


Lenže ak zaplatíš štátu, nemôžeš ho volať na zodpovednosť, ak sa Ti napríklad nedostáva dostatok policajných služieb vo forme obchôdzok (napríklad v rómskom susedstve). Môžeš maximálne zájsť na mestský či krajský úrad, policajné prezídium alebo spisovať podpisovú akciu.

Ak si však kúpiš niečo od firmy a nemá to požadovanú kvalitu, môžeš sa s nimi súdiť, väčšinou však stačí sťažovať sa na compliance oddeleniach danej firmy a Tvoja požiadavka, ak bude oprávnená, bude vypočutá.

RE: spotrebná daň
autor: D
pridané: 30-12-2007 19:01


Zial v tomto mas pravdu. Kedysi niekto povysil obchodnu spolocnost na uroven ludskej bytosti, za ktoru sa dokaze schovat cast zodpovednosti.

To ze sa mozes sudit je zase len vysledkom existenci nejakych zakonov, sudnej a vykonnej moci. Sudit sa mozes aj so "statom".

Mozes toho samozrejme ovela viac, aj ked je pravdou, ze pozicie jednotlivca mas velmi obmedzene moznosti cosi ovplyvnit. Ale v konecnom dosledku ma jednoltivec vacsiu moznost ovlyvnit niektore veci, akokeby stat(treba ho vidiet vo vsetkych rovinach, vratane samospravy) neexistoval. Rozlozenie kompetencii by malo byt take, aby si mal na ne co najvacsi dosah, moznost kontroly, ale samozrejme zaroven aby sa dali efektivne naplnat.

RE: spotrebná daň
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://www.kristofory.blog.sme.sk
pridané: 26-12-2007 18:21


Tvoje "second best" riešenia sú stále obeťami synoptických klamov, neinternalizujú externality. Nepriraďujú konkrétne výnosy ku konkrétnym nákladom či škodám. Skrátka neexistuje žiaden prostriedok, akým by si mohol centralizovať informácie o konkrétnych škodách a výnosoch, okrem toho trhového. Preto je potrebné sprivatizovať a liberalizovať všetky odvetvia. Ak vynecháš trhové riešenie, nemáš šancu internalizovať externalitu. Trh nevyrieši všetky externality, ako som už viackrát napísal, ale zrejme nechceš vidieť hlavný argument - existenciu objektívnych hraníc ľudského rozumu. Diskusia o rozsahu externalít a o transakčných nákladoch je až sekundárna - a vzhľadom na riešenie prvotného problému nedôležitá. Mal by si trochu recipovať Immanuela Kanta.
RE: spotrebná daň
autor: Braňo
pridané: 27-12-2007 15:02


"Tvoje "second best" riešenia sú stále obeťami synoptických klamov, neinternalizujú externality."

Samozrejme, ze internalizuju. Ex post analyzy ukazuju, ze regulacia je v niektorych pripadoch efektivnejsia ako "volny trh" a internalizuje viac externalit.

"Skrátka neexistuje žiaden prostriedok, akým by si mohol centralizovať informácie o konkrétnych škodách a výnosoch, okrem toho trhového."

Kto povedal, ze toto je ciel? Ved preto hovorim o second, ci third best rieseniach. Naopak trhovy mechanizmus casto nedokaze obsiahnut tieto informacie. (Mimochodom, existencia objektivnych hranic ludskeho rozumu je tiez jednou z pricin.)

"zrejme nechceš vidieť hlavný argument - existenciu objektívnych hraníc ľudského rozumu."

Snad nemyslis ten argument, ze "centralny planovac by musel vediet vsetky preferencie agentov" a pod. bludy...

"Diskusia o rozsahu externalít a o transakčných nákladoch je až sekundárna - a vzhľadom na riešenie prvotného problému nedôležitá. "

Diskusia o rozsahu externalit a tr. nakladoch je sekundarna a nedolezita pre tvoju ideologiu, ale nie pre moju.

Mozno prave Kantov kat. imperativ nuti politikov a ekonomov internalizovat externality ;-)

tema
autor: jakubjost
pridané: 21-12-2007 2:27


Tomas,

myslel som, ze clanok bude o inom. Mna v poslednom case viac ako toto zaujima politicky postoj "zapadu" voci opresivnym rezimom, aky je napriklad v Irane, ci aky sa rysuje vo Venezuele.

S podobnymi typkami treba hovorit, lebo maju, co chceme my. Co vsetko kvoli tomu prehliadneme?

RE: tema
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://www.kristofory.blog.sme.sk
pridané: 21-12-2007 3:54


Ano, treba s nimi hovorit. Maju vacsinu dnes znamej a pri dnesnej cene vytazitelnej ropy. A prave preto budu chciet obchodovat. Nech hovori Chavez cokolvek, bez vývozu ropy by jeho ekonomika skrachovala. Zapad by mal v prvom rade riesit svoje problemy, ma ich dost. Staci napriklad nestavat dialnice zo statneho (alebo subvencovat stlacanie C02 vyprodukovane uholnymi elektrarnami do vytazenych podzemnych priestorov). Nech je spolocnost dostatocne dynamicka a schopna prezit aj nejaky ten pripadny ropný šok (ako Japonci v 70.ych rokoch). Taketo nase konanie by mohlo byt najlepsim signalom pre tieto krajiny zneuzivajuce svoje cierne zlato na opresivne ucely. Ak nebudu inovovat a zlepsovat ceny a sluzby, mozno ich ropu raz ani nebudeme "potrebovat" - kruto povedane. Ako hovorim, keby oni prisli o odbytiska, nastane v tych krajinach velka vnutorna kriza.
Je to inak
autor: LIBERTARIAN
pridané: 21-12-2007 7:21


Pre autora :
Tvoje uvahy "kto to viac potrebuje" su naivne. Ak sa treba poistit pre pripad nedostatku ropy, a ak uvazujes, kto by mal to "poistenie" zaplatit, tak vychadzaj z faktu, KTO by najviac bol poskodeny pri vypadku dodavok benzinu ?
Kto ?

Producent ropy (Rusi, Arabi) -> Ak prerusia dodavky na pol roka, tak pol roka budu zit z rezerv (financnych, materialnych, z požiciek). Bez problemu.

Vyrobca (Slovnaft) -> Ak prerusia vyrobu a dodavky na pol roka, tak si riadne znizia zisky, ale NIC VIAC.

Politici SR -> Ak pol roka nebudu fungovat dodavky benzinu, tak tito hajzlici to preziju v pohode, pretoze ich financne zasoby, a ich ine realne moznosti - su obrovske. Oni toho pol roka mozu preckat na Hawai.

Obcania SR - Ak pol roka nebudu fungovat dodavky benzinu, tak obcania nebudu mat pol roka elektrinu, pol roka nebudu chodit na autach ani na autobusoch, nebudu chodit vlaky, pravdepodobne vypadnu dodavky plynu. Pol roka sa zastavia tovarne, vlaky, elektrarne ..... vsetko.
Benzin a nafta su dnes podmienkou fungovania VŠETKEHO. Mozno pri pomalom poklese najde "ludstvo" nahradu, ale pri okamzitom vypadku tu jednoducho pokapeme.
"Nasi" politici predrbu spustu miliard a rozkradnu spustu miliard. Ta troska penazi na strategicke rezervy ropy je bagatel. Je smutne, ze aj ten "bagatel" chcu vytlct z obcanov navyše.

RE: Je to inak
autor: Zolo
pridané: 21-12-2007 17:14


Keby teoria platila, tak si Slovnaft zaruci dodavky ropy. Vsak ako robit kseft s prazdnymi regalmi? Slovnaft je vsak diverzifikovany medzinarodny podnik, ktory sa nemusi prilis trapit nad tym, ze docasne strati slovensky trh. Pravdepodobne na tom zarobi.

Preto slovensky obcan potrebuje diverzifikovat zdroje ropy. K tomu nie je treba ani ekonomicke vzdelanie, ani politicke znalosti. Ide o otazku, ktoru dokaze vyriesit kazda gazdinka, ktora sa bez rozsiahleho filozofovania obava davania vsetkych vajec do jedneho kosa. Sposobov diverzifikacie je mnoho a strategicky koncept ich uplatnenia jednoduchy.

Trosku zlozitejsie su detaily diverzifikacie. Zapchat hubu vrestiacej profesionalnej demonstrantky je vsak spravnym krokom k energetickej nezavislosti.

RE: Je to inak
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 21-12-2007 18:38


Diverzifikacii ano, ale jedine trhovej.

Kto zabrani Shellu, MOLu, Orlenu ci komukolvek z tejto brandze doviest kamiony s benzinom do svojich pump u nas? Ked tu bude velky neuspokojeny dopyt a oni budu mat dostatocne nizke transakcne naklady, aky problem?

Naviac Slovnaft by velmi prerobil. Kazda prilezitost sa rata, aj vo financnom planovani. Pokles vo vynosoch a zisku oproti planu akciove trhy naozaj nepotesi - a tym padom spadnu akcie Slovnaftu. Keby takychto chyb robil Slovnaft viac a castejsie, preco by neskupila jeho akcie ina firma?

"Preto slovensky obcan potrebuje diverzifikovat zdroje ropy." Ano, ale len sukromne. Ako hovoris, sposobov je mnoho. Kto tieto strategie riesi v prvom rade, su rafinerie a petrochemicky priemysel. Skratka bud Slovnaft alebo rafinerie z inych krajin mozu mat zaujem investovat do predlzenia ropovodu z Ingolstadtu na Slovensko. Ale keby sme aj nemali rafineriu, nic zasadne by sa nedialo. Nie sme taka velka krajina. Benzin do nasich pump k nam mozu dovazat dodavatelia z okolitych krajin.

RE: Je to inak
autor: Zolo
pridané: 21-12-2007 19:21


Ak sa sipka nadrze rapidne blizi k nule, tak mi je lautr jedno, kto sa postara o to, aby som si natankoval. Ak su to sukromne firmy, vobec mi to nevadi. Dnes vsak firmy neradi drzia tovar v zasobe. Preto si normalne staty, vratane Slovenska a USA udrzuju zasoby ropy. Nie vsak vanilkovej zmrzliny. Tam postaci trh a ziaden normalny stat sa do toho nemontuje.
RE: Je to inak
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 21-12-2007 20:27


> "Dnes vsak firmy neradi drzia tovar v zasobe."

1. statne zasoby nie su zasoby pre Tvoje auto ale pre Slovnaft. Vysvetloval som uz a viackrat uz nebudem, ze ked nebude Slovnaft, budes tankovat benzin Shellu ci kohokolvek ineho.

2. Si proti sukromnym zdravotnym poistovniam? Nie? Tak nebud ani za toto "poistenie" dodavok ropy Slovnaftu. Ved predsa principom trhoveho poistenia je, ze nikdy sa nevie, kedy ktory poistenec bude potrebovat odskodnit. Prosim, ved navrhni konkretne ropne poistenie, ktore by plynulo na ucet Slovnaftu, aby si tem mohol dovolit drzat dodatocne zasoby.

3. Veris, ze stat je plytvanim, zatialco trh ekonomicky? Tak preco v bode, ked ide o nieco pre Teba naozaj dolezite, chces to nechat na stat? Priklad: vojna. Vo vojne bez trhovych vztahov so zahranicim je prave treba este viac trhovu ekonomiku nez obycajne - pretoze neefektivne statne planovanie vyprodukuje menej, drahsie a horsie nez to dokaze trh. Je to len varianta stareho znameho socialistickeho pokriku: "Pozrite, to su dolezite potreby naroda, to musi zabezpecit stat." Ani nahodou - nevyslovim sa za take zlyhanie a plytvanie, nechat dolezite sluzby na stat.

RE: Je to inak
autor: Zolo
pridané: 26-12-2007 13:55


1. Ano... statne zasoby su pre Slovnaft. Ale kvoli tomu, ze Slovnaft take zasoby vytvarat z komercnych dovodov nebude. Olejari zarabaju najviac v atmosfere ohrozenych zasob ropy.
2. Ak jeden subjekt presuva poistenie na druhy subjekt tak sa nemusi vobec starat, kto bude odskodnenie potrebovat. Slovnaft na Slovensku prerusenie dodavky ropy prezije, ale vlada nie.
3. Otazka kto je ekonomickejsi - stat, alebo trh je v tomto pripade nepodstatna. Podstatny je fakt, ze stat doplna sluzby trhu. Teoretik si moze dovolit povedat, "pockajte do maja, nebudete musiet kurit". Alebo, "do maja trh prinesie benzin do auta". Ziadna vlada si to vsak nemoze dovolit. Preto ma stat vacsiu motivaciu zarucit zasoby pre spolocnost ako Slovnaft. Nezabudnime, ze Slovnaft pracuje na zaklade porovnavania zisku a rizika. Stat nerad riskuje.
K spolocnosti patria aj sukromne firmy. Napriklad pivovary si nebudu drzat zasoby sukromne zasoby nafty. To stat dokaze urobit efektivnejsie, i ked ani zdaleka na 100% efektivne.

RE: Je to inak
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://www.kristofory.blog.sme.sk
pridané: 26-12-2007 18:44


1. Píšeš: "Slovnaft take zasoby vytvarat z komercnych dovodov nebude." To je dôvod, pre ktorý tvrdím, že je zbytočné tvoriť túto zásobu. Keď za ňu Slovnaft nechce zaplatiť, nepotrebuje ju. My benzín dostaneme od kohokoľvek (Shell, Aral, ...)

2. "Slovnaft na Slovensku prerusenie dodavky ropy prezije, ale vlada nie." A to mi akože má vadiť, že v takom prípade padne vláda? Navyše to vôbec nie je isté, že by vláda padla. V odpovedi č. 1 som písal (už po niekoľkýkrát), že spotrebitelia benzín dostanú. Prečo by kvôli problémom firmy Slovnaft mala padnúť vláda, keď budú ľudia mať benzín?

3. "Štát nerád riskuje." Ak je toto pravda, ja som asi Mikuláš. Za doby rekordného rastu a nepriaznivých vyhliadok pre dôchodkové systémy sa zadlžujeme - aj na takéto zbytočnosti, ako je zásoba pre Slovnaft a nie pre spoločnosť. Toto že nie je riskovaním? Morálny hazard je každo-dvojtýždennou politikou každej centrálnej banky na svete. Štát rád riskuje. Rád sa rád zahráva s peniazmi a životmi daňovníkov.

Každá súkromná spoločnosť optimalizuje zásoby. Každá tým trochu riskuje - budú zásoby dostatočné alebo budú mi viazať priveľa prostriedkov? Je to risk - ale na rozdiel od štátu podnikateľ podniká na vlastnú zodpovednosť. Nedostane štátnu záruku.

Firmy si nepotrebujú robiť zásoby benzínu. Napísal som tu už viackrát, že ak nebude dodávať benzín Slovnaft, prídu do našich púmp cisterny zahraničných rafinérií. Je to otázka hodín a nie mesiacov - a pri vážnom odpojení Družby k nám budú vyslané okamžite - kvôli potenciálnemu zisku, ktorý ukroja práve Slovnaftu.

RE: Je to inak
autor: Zolo
pridané: 27-12-2007 14:19


2. Ze padne vlada mi nevadi... vadi to vsak clenom vlady. Podobne mi nemusi vadit, ze Slovnaft skrachuje, ale Slovnaftu samotnemu ano. Prudke zvysenie cien benzinu si vlada nezela. Trh (v pripade ropy skor dodavatelsko-vyrobny kartel) vsak pravidelne dokaze vyuzit dislokacie ponuky na zvysovanie cien.
3. Ja nepisem o moralnom hazarde, ktorym trpi aj stat aj sukromne spolocnosti. Mne ide o riziko za ucelom zisku.

Na jednej strane pises, ze firmy si nepotrebuju vytvarat zasoby (s cim suhlasim) a na druhej strane pises, ze externe zdroje behom par hodin zaplnia slovensky trh. Odkial, ked nemaju zasoby? Podla mna trh (zahranicne olejove firmy) najskor pockaju kym dopyt zacne zufat a potom za zvysene ceny ponuknu tovar. Slovnaft bude mat zo zvysenych cien takisto uzitok. Trh dnes pracuje inak ako za Smitha.

RE: Je to inak
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://www.kristofory.blog.sme.sk
pridané: 27-12-2007 17:07


2. Štáty OPEC sa poškodzujú svojou kartelovou politikou pri výrobe a vývoze ropy. Má byť našou reakciou to, že sa poškodíme tiež? Pripomína mi to Bastiatove glosy z prvej polovice 19. storočia. Corn laws sa zdali ešte veľmi silné. Vo francúzskej tlači vtedy kolovali články požadujúce ešte vyššiu colnú ochranu francúzskych poľnohospodárov. Bastiat na to zareagoval presne v zmysle, že ak sa poškodzujú Briti, má byť politikou Francúzov rovnako sebapoškodzovanie? Veď dovoľme západným olejárskym firmám vstup na náš trh. Ak bude ponukový šok, prirodzene to povedie k počiatočnému zvýšeniu cien. To však nemusí byť trvalé. V 80-tych rokoch sme predsa zažili pozitívny ropný šok.

3. O aký zisk ide štátu? O zisk Slovnaftu?

Firmy sa nechovajú úpne predvídateľne. Tak sa netvár, že vieš, ako zareagujú. Ty nevieš, ako firmy zareagujú. Odhadujú budúce scenáre. Niekto by sa mohol rozhodnúť hneď dodať pár kamiónov a hneď získať časť trhu a zároveň dať impulz dodávateľom k vyšším dodávkam, aj keď to mali byť dodávky od vzdialenejších dodávateľov.

Trh je trh dnes, za Adama Smitha, za Krista, vždy a všade tam, kde je človek. O Smithovi Ťa na Slovensku poučí iba Peter Gonda. Ak sa chceš niečo dozvedieť nie o ekonometrii a kváziekonómii 20. storočia, ale o Smithovej ekonómii, študuj buď u Gondu alebo na Národohospodárskej fakulte v Prahe. Lisý a spol. nevedia pravdu o Smithovi.

RE: Je to inak
autor: Zolo
pridané: 28-12-2007 15:15


2, Pozitivny ropny sok = kartel docasne politicky spriatelenych dodavatelskych krajin.

3. Vari Peter Gonda chape prakticke myslenie podnikatelov? Ich prirodzene nepodmienene reakcie, ci uz trhove, alebo netrhove, relativne na Bastiata spravne ci nespravne, alebo dokonca v sulade ci nesulade so Smithovym osobnym pozorovanim ekonomickych vztahov nejakej dedinky storocia dozadu. Trh sa meni. Smithov trh bol s konecnou platnostou zniceny viacmenej presne pred sto rokmi panom Fordom. S nim sa zmenilo aj zmyslanie podnikatelov. To Bastiat takisto nezachytil. Nemohol, bol uz davno mrtvy.

RE: Je to inak
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 21-12-2007 17:34


Nie si istý - poisti! :)

A vyber si - je to "bagatel" alebo zbytocny vydaj verejneho rozpoctu?

Predstav si, že o pol roka bude stat benzin 300 dolarov za barel. Katastrofa podobna Tvojej vizii vypadku dodavok ropy? No to zalezi na tom, ako si schopny adaptacie na nove podmienky. 1. ropny sok bol podobnou "katastrofou". 4x sa vtedy realne zvysila cena ropy. Co sa stalo? Velka Britania a Norsko zalozili vrty v Severnom mori - pri vysokej cene sa im uz oplatilo tazit tam. Japonsko sa preorientovalo z tazkeho strojarstva (narocneho na dodavky ropy) na jemny priemysel. V USA vyrabane auta po ropnom soku mali o 30% nizsiu spotrebu nez pred sokom.

"Pri okamzitom vypadku" - je predsa aj ropa zo zapadu. V clanku som naznacil, ze k nej mame pristup. Iste, keby nas dopyt nebol nasyteny ropou a plynom z vychodu, zvysili by sme dopyt po zapadnej rope, co by zodvihlo jej cenu - prispelo by to k usporam a hladaniu alternativnych zdrojov v kazdom odbore, kde sa ropa vyuziva. Keby teda na svetovom trhu bola zrazu len zapadna ropa, tato cena by bola zaroven svetovou cenou. Vysokou cenou. Vies, ze kartelova dohoda OPEC je vzdy nestabilna. Prave kvoli vysokej cene. Ved predsa poznas teoriu hier, ze ked je viacero hracov (viac ako 2), ani po dlhom case sa nevedia dohodnut na kooperativnej strategii. Pri vysokej cene a moznosti predavat ropu na zapad by bol obrovsky ekonomicky tlak na Blizky vychod. Vzdy sa najde niekto, kto dohodu OPEC porusi a bude chciet ziskat cast trhu pri vysokej cene.

Precitaj si po sebe este raz tento prispevok. Nie je velmi liberatiansky.

Clanok som pisal prave preto, aby som nam praviciarom nastavil zrkadlo. Ako ukazal Tvoj prispevok, je potrebne pisat taketo clanky.

RE: Je to inak
autor: libertarian
pridané: 02-01-2008 7:41


Moje tvrdenia byvaju libertarianske ako DOSLEDOK mojich nazorov. Moje nazory si netvorim ako "dôsledok" mojho libertarianstva.
Moje vyssieuvedene nazory mi vyprodukoval moj rozum a skusenosti. Vobec mi nevadi, ak sa ti zdaju "NElibertarianske". Skus oponovat konkretne.

RE: Je to inak
autor: energo
pridané: 23-12-2007 16:42


zdravim, som tu prvy krat a nedalo mi si neprecitat komplet clanok, zial nemozem suhlasit s nazorom autora a priklanam sa k nazoru "Libertariana".
nemam vela casu sa rozpisovat, ale treba sa na to pozriet z celosvetoveho hladiska, zasoby nerastnych surovin, kto ovlada tazbu tychto surovin, ake politiky su v akom state dosadene (SA-americanmi nepriamo...)- a presadzovanie zaujmov veľmoci ...predsa si nemozes naivne mysliet, ze staty eu, alebo lepsie povedane EU bude v tomto smere jednat spolocne, ze si budu urcovat podmienky dovozu ropy a plynu... a ze ruska ekonomika na tom padne...ak uzavrieme na slovensku alebo na ukrajine kohutiky, preboha, asi nemas predstavu ako sme zavislí na dovozoch, velkost krajin, ich potencial, my môžme byť len radi že rusi su ako tak spolahlví za tu cenu.
A to že si určuju podmienky a cenu...to je snad samozrejmosť, neviem čomu sa čuduješ, na ich mieste by som robil to iste, svetova en.narocnost rastie, n.sur.ubuda, jednotna en.politika eu zatial nie je, liberalizovany trh s el.en.vdaka zaujmom siln.spol. taktiez nie je, tym padom sa cena zvysuje, zisky rastu... a kedze ani vela moznosti na diverzifikaciu nie je, tak je to jasny zaver... (pod diverzifikaciou si nepredstavuj len trasy plynovodov a ropovodov, eps, ale aj ich kapacity prenosu, možnosti inputu a outputu!, to ze nejake nabucco bude eu tahat a pojde skoro cez cele turecko... to je teda "diverzifikacia")

RE: Je to inak
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://www.kristofory.blog.sme.sk
pridané: 26-12-2007 18:58


"A to že si určuju podmienky a cenu...to je snad samozrejmosť, neviem čomu sa čuduješ"

Tomuto sa ja prirodzene nečudujem, o tomto článok nebol. Bol o tom, že je zbytočnosťou, ba škodou "investovať" do nadoptimálnych zásob. To radšej investujme do výskumu alternatívnych surovín, už existujú prvé rafinérie na biomasu napríklad. A vôbec, aká je logika 90-denných zásob? Ak by to bolo v ich ekonomickom či politickom záujme, prečo by nám Rusi nevypli ropu na dlhšie, než oných 90 dní? A sa naplnia predpovede pesimistov a ropa v roku 2026 vyschne úplne, to nám snáď postačia tie úbohé zásoby na pár mesiacov?

Jasné, že ide aj o kapacity prenosu a kvalitu dodávanej ropy. Ropa z Ingolstadtu je inej kvality než ropa z Družby. No ale to je práve otázka pre firmy, aby si oni optimalizovali riziko a dodávateľov. Nie pre štáty.

Frank Moore for president :))
autor: Ja
pridané: 21-12-2007 8:43


http://www.frankmooreforpresident08.com...
RE: Frank Moore for president :))
autor: Zolo
pridané: 26-12-2007 14:06


Paci sa mi stat o zruseni patentov vyvinutych na statne trovy.
Pracujes pre zeleznice
autor: Mišo
pridané: 21-12-2007 8:53


"P. S. Tento článok nemusí byť v súlade s názorom môjho zamestnávateľa."
Pracujes pre zeleznice? Ak nie, tak je uplna blbost pisat danu vetu...

RE: Pracujes pre zeleznice
autor: Mišo
pridané: 21-12-2007 9:13


Uz som si to zistil:
http://www.ge.com/index.ht...

Ten clanok zacina zavanat lobbingom :)))

RE: Pracujes pre zeleznice
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 21-12-2007 18:41


Prave preto som dal pod clanok poznamku - o ziadnom lobbingu tu nemoze byt rec. Som proti subvenciam. Ja hovorim, co povazujem za spravne - nielen pre mna, ale pre vsetkych. Nech zajtra sprivatizuju zeleznice a zoberu mi rezinku. Nic sa pre mna nezmeni - budem domov chodit aj tak len raz za mesiac-dva, a to lacnejsie - busom.
Par poznamok
autor: Mišo
webstránka: http://balagan.blog.sk
pridané: 21-12-2007 8:59


"Štát takouto politikou naviac korumpuje naše spotrebiteľské návyky. Keď si postavím na záhrade chodník, nezaplatí mi ho sused, ale si ho zaplatím sám. Diaľnice a železnice by mali byť takisto platené zo súkromných zdrojov. Ak by štát nechal tých minimálne 26,37 miliardy (15 na diaľnice + 11 na železnice + 370,56 miliónov na ropnú rezervu) nám občanom, možno by sme pri očakávanej vyššej cene ropy nestavali toľko diaľníc, ale viac preferovali železničnú a čoraz viac populárnu leteckú dopravu. Alebo sa zasa niečoho bojíte?"

Nasledne pises, ze mas cestovanie vlakom skoro zadarmo (takze ak si zasadovy, tak preco sa tychto komunistickych vyhod nevzdas,)
Zeleznicnu dopravu chcu preferovat aj byrokrati v Bruseli, prave preto sa stavaju koridory.

"...ale viac preferovali železničnú a čoraz viac populárnu leteckú dopravu"
JIT logistika nemoze vyuzivat vlaky, to by sme tu mali same kolaje, cestovanie osob v ramci osobnej prepravy je v doprave marginalna zalezitost, v prvom rade je to doprava tovaru.

Inac myslis, ze letecka dobrava funguje na repku olejnu???

Nehnevaj sa, ale cely clanok je velmi chaoticky.
PS:"Alebo sa zasa niečoho bojíte?" Komu je adresovane toto pateticke zvolanie?

RE: Par poznamok
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 21-12-2007 19:14


Typicke. Utok na osobu autora. Kazdemu, kto mi zavidi rezinku: Chodte sa zamestnat na zeleznice a budete ju mat! Ja ju naopak stratim o rok ci o dva, lebo ja nepojdem pracovat do neperspektivnej firmy. Rezinky maju aj v Rakusku - je to legalna zamestnanecka vyhoda, i ked to nie je postavene na priis trhovom zaklade. Iste, ja byt sefom ZSSK, urcite bud rezinky zrusim, alebo poskytnem k rezinke zlavu z cestovneho.


Ja na rozdiel od Bruselu nepreferujem ziadnu dopravu (Brusel je naviac schizofrenia sama, podporuje vsetko a zaroven pokutuje vsetko; takze je tazko povedat, ktoru dopravu vlastne podporuje). Nech je trhova a hotovo. Mne je jedno, hoc nech mi zajtra vezmu rezinku. Aj tak sa v mojom zivote vela nezmeni, lebo malo cestujem a ked mi vezmu rezinku, tak budem cestovat busom, ako to sem-tam robim uz teraz..

O JIT logistike som sa uz vyjadril. Iste, su tu naklady (aj casove) s nakladkami a vykladkami tovaru na staniciach. Ale auta zase tiez niekedy stoja. Kamiony to maju casto prikazane (stat cez vikend). Skratka kazda firma si musi optimalizovat svoju logistiku, niekto pouzije vlak, niekto kamion.

> "cestovanie osob v ramci osobnej prepravy je v doprave marginalna zalezitost" - to je samozrejme pravda, ale to je sucasny stav - po dlhych desatrociach socializmu v zeleznicnom priemysle.

> "Inac myslis, ze letecka dobrava funguje na repku olejnu???" A preco nie? Chod s tymto napadom za investorom, nechci subvencie a ked budes kvoli tomu budes o desat rokov miliardar, budem Ti to priat!

Cital si Higgsa? Nie? Tak to "pateticke" zvolanie bolo urcene aj Tebe.

Mimo temu
autor: AS
pridané: 21-12-2007 18:34


http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1148858#foru...
RE: Mimo temu
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 21-12-2007 21:04


Tak a triedneho nepriateľa máme chyteného v pasci! :) No čo už, najbližšie roky sa zo Slovenska budú šíriť najčastejšie takéto správy...

Máte niekto talent na písanie prózy? Skúste napísať niečo ako "Ficov boj proti monopolom", pripadne nieco, co by malo obsah "Ficobij". :)

Požehnané Vianoce všetkým
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 21-12-2007 21:06


Prajem Vám všetkým požehnané Vianoce!
Hou Hou
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 21-12-2007 23:41


http://www.aktuality.sk/spravy/komentare/komentar-bol-jezis-vtelenym-bohom...
-
Zaujimave citat niektore Lukasove komentare o krestanstve. Citit z toho agnosticky teizmus, povedal by som. Aj ked nie je samozrejme jasne ci pise napriklad o zmrtvychstani ako o pribehu, alebo historickej udalosti. Ale o inom som chcel. Castokrat opakuje tezu ze "nebo nie je mozne dosiahnut na zemi". Doslovne je to urcite v sulade s tym co tvrdi RKC. Ako si ale spominam na posledne interpretacie (http://www.ewtn.com/library/PAPALDOC/JP2HEAVN.HTM), tak tie nevylucuju zeby sa mohla tato plna komunikacia dosiahnut uz pocas "pozemskeho zivota" na individualnej urovni. Ale mozem sa mylit :)
-
Myslim ze na ine "tazke debaty" bude dost casu inokedy :).
-
Prijemne sviatky vsetkym

RE: Hou Hou
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 25-12-2007 8:47


Ja som tiež agnostický teista - myslím si, že existencia Boha sa nedá nijak dokázať, iba v ňu verím.
RE: Hou Hou
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 25-12-2007 21:28


to z teba este nerobi agn. teistu. To su ti co si myslia ze boh existuje ale pripustaju urcitu neistotu v tejto otazke. Lebo to ze sa to neda dokazat uz vyplyva zo samotnej def. viery. A viera je 100%-tne presvedcenie.
-
Inak zaujimave ze Lukas propaguje vieru a pritom sam veriaci vraj nie je. Velakrat je to prave naopak - mnohi mudro vedia ze propagacia nejakej nabozenskej ideologie vedie k opacnym ucinkom a tak radsej idu vlastnym prikladom.

RE: Hou Hou
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 26-12-2007 7:16


Viera nemusí byť stopercentné presvedčenie. Asi nie si veriaci, inak by si vedel, ako často veriaci pochybujú. A to platí aj pre mňa. Svoju vieru by som označil za veľmi blížiacu sa k 100 percentám, určite však nie za stopercentnú. Inak - ona nie je ani nehybná, ale v rôznych momentoch osciluje.
RE: Hou Hou
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 26-12-2007 7:18


A pripomeniem tiež názov knihy z dielne Tomáša Halíka: Co je bez chvění, není pevné
RE: Hou Hou
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 26-12-2007 7:22


"Lebo to ze sa to neda dokazat uz vyplyva zo samotnej def. viery." To by som nepovedal. Augustín a ďalší, ktorí sa snažili podať dôkaz existencie Boha, boli neveriaci? Oni verili, že taký dôkaz sa podať dá. Ja v dokázateľnosť Boha neverím (aspoň nie na tomto svete).
RE: Hou Hou
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 26-12-2007 20:53


neboli neveriaci iba nevedeli ze ich dokazy skryvaju skryte predpoklady a su teda nedostatocne. Sucasny filozofi to uz dobre vedia.
-
Ak pripustas ze sa mozes v otazke existencie boha mylit- tak sa pravom mozes nazyvat agn. teistom.

Vianoce
autor: tom
pridané: 23-12-2007 21:27


Ešte posledná pikoška a už sľubujem, že dám cez Vianoce pokoj.
Dnes som prepínal tv a na Prime som započul posledných 10 minút rozhovoru s Klausom. A hovoril, že oni nemajú elektrické sviečky, ale klasické voskové. Ako dôvod povedal, že nechce míňať el. energiu (bolo to dosť vtipné ale moderátor to zjavne nepochopil).
Takže toľko na odľahčenie a ešte raz želám pokojné Vianoce.

Fiktivní vánoční zdravice pana prezidenta Václava Klause
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 26-12-2007 7:25


http://pokorny.bigbloger.lidovky.cz/c/19794/Fiktivni-vanocni-zdravice-pana-prezidenta-Vaclava-Klause.htm...

No nekliknete na to? :)

RE: Fiktivní vánoční zdravice pana prezidenta Václava Klause
autor: Firstborn
pridané: 27-12-2007 10:44


http://www.klaus.cz/klaus2/asp/clanek.asp?id=dC7SqfCrWofw...
Uz od jula nam vladne doktor Fico...
autor: Czechtek
pridané: 26-12-2007 15:23


"Základný tovar chýba v obchodoch hlavne kvôli nariadeniu vlády Roberta Mugabeho, ktorým vláda znížila ceny tovarov na polovicu a zároveň tieto znížené ceny zakázala ďalej zvyšovať. Z obchodov tak zmlizli základné potraviny ako chlieb, mäso, olej alebo cukor. Výrobcovia uviedli, že si nemôžu dovoliť predávať tovar pod úrovňou nákladov."

heeej doktor Fico.

Fico Meciar a Slota
kazdy z nich to je riadny kus kokota
4 roky naaaaas tu buduuu jebat
eeeej tak naaaam treba

RE: Uz od jula nam vladne doktor Fico...
autor: Zolo
pridané: 26-12-2007 18:40


"osem rokov" sa takisto rymuje.
RE: Uz od jula nam vladne doktor Fico...
autor: Czechtek
pridané: 26-12-2007 19:24


no ak tu budu viac ako 4 roky tak ja sa stahujem, tak ze.


8 rokov vas tu budu jebat
eeeej tak vaaaam trebaaa

RE: Uz od jula nam vladne doktor Fico...
autor: Lukas Krivosik
pridané: 27-12-2007 22:25


Ved sem kludne daj cele video:

http://www.youtube.com/watch?v=9ijBFjxvmg...

To by mohla byt opozicna hymna. Keby teda slovenska opozicia za nieco stala

:-(

Je čo riešiť
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 27-12-2007 9:23


Energetika je vec politická a už dávno neplatia pre ňu zákony trhu.

Nebavme sa o komunistických a diktárorských režimoch a pozrime sa na to z pohľadu našich "demokratických" režimov.

- Perzký záliv je celý o rope. USA a ostatné západné štáty vidia tento región len cez ropnú optiku a všetky ostatné témy sú podružné.

- EÚ ale i USA zabúdajú na všetky svoje morálne zásady a trhový mechanizmus, keď idú pozrieť báťušku Putina v Rusku.

Takže toľko všeobecne a teraz k Slovnaftu.

Slovnaft si bude robiť zásoby len na pár dní, pretože to je ekonomická nevyhnutnosť. A väčší výpadok by bol vždy problémom každej vlády - netreba to dokazovať. Je to tak a platí - problém malej firmy je jej problém, problém veľkej firmy riešia politici.

Čo sa týka priamo zásobníkov tak súhlasím s tým, že to je skôr riešenie možných problémov Slovnaftu (výžny výpadok výroby by však štát cez výpadok spotrebných daní a DPH okamžite pocítil) ako štátu, ale podľa mňa to nie je taký zásadný problém aby sme ho tu siahodlho riešli.

Ako pracovník Slovnaftu a.s. sa snažím byť nestranný : )

RE: Je čo riešiť
autor: tom
pridané: 28-12-2007 9:30


Dušan, keď sa nevyjadruješ k otázkam viery tak normálne začínam mať tvoje názory rád. :)
Ale chcem ťa upozorniť, že toto fórum sa len tak hemží čistými teoretikmi a tvoje názory, ktoré nie sú ako vystrihnuté z učebníc môžu byť ľahko opľuté.

Hillary Clinton s juzanskym prizvukom
autor: Firstborn
webstránka: http://www.townhall.com
pridané: 30-12-2007 14:20


tak toto je maximalne ze lol...Hillary sa snazila imitovat juzansky prizvuk ... rofl

http://www.townhall.com/columnists/JohnHawkins/2007/12/28/the_top_12_blunders_of_the_presidential_campaig...

7) Southern Fried Hillary: In what was really a backhanded slap at black men, Bill Clinton was called the first black President, a label that he readily latched onto for political purposes.

Well, when his charisma-challenged wife tried to pick up where he left off in a black church in Alabama, the result was a horrible Southern accent of the sort you'd expect to hear at a New York Party as they tried to imitate an inbred, hillbilly yokel. It sounded something like this,

"IIIIIII don't feel noways tired. I come too fahrr from where I started frum...III culd have listened all afternuune."

tu je audio:
http://www.ifilm.com/video/282910...
"Kentucky Fried Hillary"

ropné zásoby majú zmysel
autor: Karel Hirman
e-mail: karel.hirman@azet.sk
pridané: 02-02-2008 11:35


Vážený autor, obávam sa, že nepoznáte históriu a príčiny vzniku štátnych ropných rezerv. Tak len stručne: počas jednej z izraelsko-arabských vojen začiatkom 70-tych rokov arabské štáty Perzského zálivu zo solidarity a na podporu Egypta a Sýrie náhle zastavili export ropy západným krajinám vrátane ich ropných spoločností, hlavne Holandsku a USA. To spôsobilo nielen cenový šok ale aj reálny nedostatok paliva na západoeurópskom, severoamerickom či japonskom trhu. Rady pred benzínovými pumpami Shellu či Exxonu, teda výlučne súkromných spoločností, boli každodennou realitou. Kvôli nedostatku paliva bola ochromená nielen ekonomika ale aj fungovanie celých štátnych a spoločenských štruktúr. V reakcii na tieto udalosti vznikla v roku 1974 Medzinárodná energetická agentúra so sídlom v Paríži (IEA). Jej členské krajiny - inak členovia OECD - cez túto agentúru monitorujú každomesačne stav svojich ropných trhov, zásob, vývoj ťažby u producentov a pod. Jedným z kľúčových opatrení, ako poučenie z arabskej ropnej blokády, bolo zavedenie minimálnych 90-dňových zásob ropy a ropných produktov pre každý členský štát, ktoré potom následne prevzala ako povinné pravidlo aj EÚ. Takéto štátne zásoby (nemýliť si s vojenskými, tie sú vedené osobitne!!) majú teda všetky štáty EÚ, USA, Kanada, ale aj Japonsko, Južná Kórea, začína ich budovať Čína, Ukrajina atď. To nemá nič spoločné s pravicovosťou či ľavicovosťou, to je nevyhnutné, paradoxne trhové opatrenie, ktoré eliminuje vážne riziká vyplývajúce z toho, že dodávky ropy sú sústredené len do niektorých regiónov sveta, pričom ich politická a bezpečnostná stabilita nepraje stabilite trhu s ropou. Vaša predstava, že v prípade rozsiahleho výpadku dodávok ropy napr. z Ruska alebo Perzského zálivu by mohli majitelia čerpacích staníc dovážať benzíny do svojich čerpačiek v SR z iných krajín je do značnej miery veľmi naivná. Udalosti zo začiatku 70-tych rokov nás veľmi tvrdo poučili, že v takom prípade musia zasiahnuť štátne orgány a to koordinovane. Mimochodom ani objem 90-dňových zásob nebol zvolený náhodne, pretože toľko trvá, kým sa vyťaží barel ropy v Pezskom zálive, naloží sa a prepraví tankerom do Európy, tu sa vyloží, prepraví do rafinérie, spracuje a distribuuje na čerpaciu stanicu. na druhej strane úplne s vami súhlasím, že bezpečnosť a stabilitu dodávok ropy najlepšie zabezpečí diverzifikácia dodávok. Ostatne o tejto téme hovorím a píšem už 10 rokov. Avšak opäť, prepáčte, ale ako ste to popísali, to fakt nefunguje a je to oveľa zložitejšie, pričom to nezávisí len od MOL-Slovnaft. To, ako ste popísali prepojenia našej krajiny na iné ropovodné systémy je v zásade správne, ale v skutočnosti je to oveľa komplikovanejšie. Len jeden detail: Vami popisovaný projekt prepravy ruskej ropy cez Družbu a Adriu do Omišajlu je už dávno mŕtvy projekt.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group