ISSN 1335-8715

15-10-2007   Michal Drotován   Slobodný trh   verzia pre tlač

Trvalo udržateľný rozvoj – mýtus či nevyhnutnosť?

Rúti sa ľudstvo do záhuby a hrozia katastrofálne dôsledky spôsobené činnosťou človeka? Stane sa postupne Zem neobývateľnou planétou s vysokou teplotou a horami odpadkov? Alebo naopak je environmentalizmus novodobou totalitnou ideológiou či panteizmom a Zem by mala ostať modrá a nie zelená, ako tvrdí Václav Klaus?

Pridať nový príspevok

Je to zložité.
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 15-10-2007 11:21


Trvalo udržateľný rozvoj je logické slovné spojenie voči ktorému asi ťažko namietať. Otázkou sú len prostriedky, ktorými ho chceme dosiahnuť.

Najhoršie na tom je to, že v tejto oblasti je veľa otázok a málo odpovedí. Zúrivo sa diskutuje o globálnom oteplení spôsobenom človekom, ale ani nik z vedcov jednoducho nemá žiadne dlhodobé merania a každý názor je tým ľahko spochybniteľný - a to za i proti.

Chemické látky sú škodlivé pre životné prostredie. Ale má zmysel odstraňovať ich za každú cenu? Aké dlhodobé vplyvy na ľudské zdravie má kombinácia povolených množstiev chemických látok?

Je veterná energia skutočne ekologická a za akých podmienok? Má jadro budúcnosť? Je bionafta drahý ekologický nezmysel?

To všetko sú otázky ktoré hýbu svetom a treba ich odborne posúdiť a hlavne nehľadať nejaké ľavicové, alebo pravicové odpovede.

Hľadať za všetkým pravicový imperializmus, alebo ľavicový liberalizmus je dosť nešťastné a ľuďom to určite nepomôže.

RE: Je to zložité.
autor: gejza
pridané: 15-10-2007 14:33


Možno treba začať jednoduchými obchodnými vzťahmi:
Vypodukujem x ton CO2 zaplatím.
prevádzkujem lesy, ktoré premenia x ton CO2 dostanem zaplatené. Tento biznis zaviesť medzi firmami a nie medzi štátmi.
Podobne zaviesť obchod aj do ostatných "komodít" ktoré sú akože zadarmo, ale v konečnom dôsledku ich pri produkcií bezplatne spotrebujem, alebo ich spotreba zaťažuje spoločnosť.
Je to lepšie ako keď to bude priamo "výpalnícky" zabezpečovať štát ako napr. recyklačný fond.

RE: Je to zložité.
autor: Czechtek
pridané: 16-10-2007 18:22


konecne tu niekto povedal aj nieco rozumne...
Fajn
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 15-10-2007 11:27


Zaujimavy clanok s pokusom o opatrne hodnotenie TUR iniciativ, ale k Monbiotovi ma este stale daleko. Zastal niekde na polceste.
problém počiatočných podmienok
autor: oblastny komisar
pridané: 15-10-2007 12:01


S teoretizovaním o udržateľnom rozvoji je malý problém, a to ten, že sa vychádza z nejakého súčasného stavu, a prorokuje sa povedzme storočie dopredu.

Pričom, keby dnešní zväčša ľavicovozelení udržiavači haluzili pred 200 rokmi, zakázali by hneď z fleku kone, lebo ktosi vypočítal že pri pokračovaní vtedajšieho vývoja bude Londýn o sto rokov zakrytý sedemmetrovou vrstvou konského trusu.

O pár desiatok rokov nato by zakázali anglické uhoľné elektrárne a vôbec všetky tie hnusné smradľavé komíny.

Dnes sa priväzujú k jadrovkám a zaklínajú neexistujúcim
ľudským otepľovaním klímy (za to sú zodpovedné slnečné cykly a celý IPCC aj s AlGorom bude časom v učebniciach ako najväčšie zneužitie vedy v dejinách ľudstva), ktovie čo si vmyslia zajtra - zo zeleného šialenstva sa totiž medzičasom stal multimiliardový biznis, navyše tiež politický.

V skutočnosti je to naozaj tak, že ani kone, ani tepelné elektrárne nie su "dlhodobo udržateľné", ale finta je v tom že bez predchádzajúcej technologickej generácie by nebola tá nasledujúca, ergo, že tie hnusné uhoľné elektrárne umožnili technologické napredovanie k dnešým jadrovým, či možno aj fotovoltaickým (ak bude časom lacnejšia výroba a väčšia účinnosť), alebo časom aj k fúznym elektrárňam.

A aby som nezabudol, ešte pred tými uhoľnými bolo treba spáliť kopu dreva, lebo vtedy iné nebolo - však to sa už dialo aj v staroveku, keď si Gréci vyrúbali skoro všetky lesy na stavbu lodí... a kde by sme bez nich boli, že.

RE: problém počiatočných podmienok
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 15-10-2007 12:12


"zväčša ľavicovozelení udržiavači ... Dnes sa priväzujú k jadrovkám a zaklínajú neexistujúcim ľudským otepľovaním klímy"

Vy ste odkiaľ prišli ?

RE: problém počiatočných podmienok
autor: Braňo
pridané: 15-10-2007 20:31


Cely problem je len o tom, ze nepoznas definiciu udrzatelneho rozvoja. To je cele. Este okrem tych blabolov o slnecnych bicykloch, hehe...
RE: problém počiatočných podmienok
autor: D
pridané: 16-10-2007 14:32


Ano, lenze tato logika je uz starsia ako Ty, komisar...tu vymysleli sudruhovia Lenin, Stalin a Mao ... udrzatelnost takeho rozvoja sa ukazala velmi rychlo...vysneneho komunizmu a Marxom predpovedaneho neobmedzeneho rastu produktivity sa "technologicka" resp "industrialna" generacia nedockala...len hladomoru :-) A uzitocni idioti vsade po kapitalistickom svete mavali cislami o ekonomickom raste a nepredovani Ruska. Co tam po nejakej ekologii, dolezite su cisla, nie ludia, tak to bolo aj u nas, vsak. DDT sem, DDT tam...enormny narast poctu astmatikov...
Ved zavedieme mliecne desiaty a vsetko bude OK :-)
P.S. Sorry za rypavy styl, ale nedalo mi...

RE: problém počiatočných podmienok
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 16-10-2007 16:11


Ja len dodam ze DDT som videl propagovat niektorych ludi z moderneho kapitalistickeho sveta aj dnes...
preco Svedski studenti netusia o zlocinoch komunizmu
autor: Firstborn
pridané: 15-10-2007 13:24


There's a reason 90% of Swedish students aged 15-20 don't know what a gulag is, despite living in the neighborhood of the former Soviet Union. Swedish moonbats openly hold that knowledge of communist atrocities must be suppressed, lest people develop conservative views:

A recent opinion piece in Biblioteksbladet magazine (a periodical for Swedish librarians) denounced the government's plan to spread knowledge to students about the horrors of communism. In the article, two school librarians write that informing students about the crimes of communism would be wrong as it would risk making the pupils' views more right-wing.

edwatch.blogspot.com

jeden vtip o laviciaroch
autor: Firstborn
pridané: 15-10-2007 14:39


Laviciari su tolerantni. Toleruju vsetko. Okrem konzervativcov, Izraela, krestanstva a kazdeho, kto s nimi nesuhlasi.

;-) I couldn't resist.

RE: jeden vtip o laviciaroch
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 15-10-2007 15:16


" Napriek tomu, že socializmus a komunizmus skrachovali, pretože ich prevalcovala realita, ich mäkšie deriváty žijú ďalej: politická korektnosť, pozitívna diskriminácia, ľavicový liberalizmus, feminizmus, environmentalizmus, korporativizmus, antiamerikanizmus, antisemitizmus, neznášanlivý sekularizmus, pacifizmus, humanrightizmus, ekonomický antiglobalizmus, europeizmus a iné cvokizmy.

Kým komunizmus chcel zničiť rodinu, náboženstvo a súkromné vlastníctvo priamo a rýchlo, vyššie uvedené -izmy to robia pomaly a subtílne. Nenápadne, ako potkany, ohlodávajú piliere západnej civilizácie, aby napokon privodili jej pád.

Pravé Spektrum chce útočiť proti výstrelkom mravného relativizmu a povzbudzovať dobré a osvedčené konzervatívne hodnoty. Prosperita Slovenska sa dá vybudovať len na zásadách trhovej ekonomiky bez prívlastkov, občianskeho vlastenectva a s vedomím, že skutočná sloboda je predovšetkým silou charakteru. Len na takom základe si môžeme vyberať, čo je morálne správne."

OMFGLOL

RE: jeden vtip o laviciaroch
autor: Ondrej
e-mail: nepto@platon.sk
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 19-10-2007 17:50


Dakujeme za citaciu, ale to iste je uvedene hned na titulnej stranke, je zbytocne to opakovat, text je dostatocne vystizny na svojom povodnom mieste :-)
a este jeden kamenak od Ann Coulter
autor: Firstborn
pridané: 15-10-2007 14:53


(pise o navrhu B.Obamy aby belosi platili cernochom reparacie za otroctvo )

Moreover, a question on reparations has got to be confusing when you're half white and half black. What do you do? Demand an apology for slavery and money from yourself? I guess biracial reparations would involve sending yourself money, then sending back a portion of that money to yourself, minus 50 percent in processing fees - which is the same way federal aid works.

how much is the oil?
autor: Czechtek
pridané: 15-10-2007 18:32


kolko stoji ropa? :)

"Ludia nikdy nepochopia preco treba zdrazovat benzin."
Robert Fico

RE: how much is the oil?
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 16-10-2007 6:39


To iste ti povie ktorykolvek vlastnik ropnej spolocnosti.
Keby nebolo statnych subvencii vsade vo svete tak by tymto koncernom vobec nevadilo keby nam na benzine zodrali penazenky.

RE: how much is the oil?
autor: Czechtek
pridané: 16-10-2007 18:17


Keby nebolo statnych "subvenci", v podobe dane z pohonnych hmot, tak by ten benzis tal najvaic 20 Sk!!!!!!!!!!!!!

Ale hooooooor sa sveta proleeetaaaaaaari... hlavne usi mat zaliate voskom a oci zalepene paskou na koberec... a dristat proti sukrominkom...

RE: how much is the oil?
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 17-10-2007 8:32


Vy mate fakt primitivne vnimanie ropneho priemyslu a celeho sveta. Zacnite sa ucit od ropnych geologov ako Colin Campbell ktori si po opusteni svojich zamestnavatelov konecne mohli dovolit povedat realny stav veci a postupy v ich internej politike, pripadne si pozrite nejake dokumenty o peak oil kde sa politika ropnych koncernov prebera bez skrupuli a potom sa sem vratte.

Chudacikovia vlastnici Chevronu, Shellu, BP aj s Cheneym na spici, moji malicki nevinnucki poctivucki... =)

RE: how much is the oil?
autor: Czechtek
pridané: 17-10-2007 19:47


Smutne na celej tej veci je, ze mas pravdu, aj ked to co hovoris ma presne opacnu logiku.

Presne opacnu logiku to ma preto lebo peak oil "tvrdi" ze nastane zlomovy okamih, ked sa produkcia ropy nebude moct zvysovat (lebo jej nebude dost) ale zaroven dopyt po nej sa bude nadalej zvysovat, cim nastane obrovska medzera medzi dopytom a ponukov. Konkretne ponuka bude ovela mensia ako dopyt. Ale takyto stav na trhu v podstate nemoze nastastat (alebo nie na dlho) cena sa vzdy pohne takym smerom aby sa ponuka a dopyt vyrovnali. Totiz aby ti co vyrabaju mali motivaciu viac vyrabat (lebo im viac zaplatia) a ti co spotrbuvavaju budu mat motivaciu menej minat (viac bude treba platit). To znamena ze cena ropy sa nezvysuje preto lebo tu 4 roky vladol dzurinda, ale preto lebo ropy je malo. Co je v priamom protiklade s tvojim tvrdenim ze konkurencia na trhu s benzinom ceny zvysuje a len dobry socialista Robert Fico nam chce pomoct.

Smutne je to ze mas pravdu, ale nie preto lebo to ma logiku co hovoris, ale preto lebo vy mate pusku a ja nemam.

RE: how much is the oil?
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 18-10-2007 9:24


Ano, a co ma byt ?

Ale miestami je to dost zjednodusene chapanie peak oilu. Existuje viac modelov jeho priebehu v horizonte najblizsich 10-30 rokov a nikto nevie stopercentne predovedat ktory je najpravdeposobnejsi. Fakt je ze celosvetove poziadavky po kvalitnej lahko dostupnej rope (bez potreby vzdy stratovej rafinacie) priamo umerne stupaju v dobe ked sa jej zasoby nezvratne zmensuju. Ropa nie je volba, ropa je nutnost pre to aby priemyselny svet fungoval tak ako funguje. Jej vsestrannost a rozsiahle moznosti vyuzitia su nenahraditelne. Vsetko okolo nas je presiaknute ropou a petrochemickymi produktami, este aj nase organizmy. Nemajte obavy, ze by sa dopyt po rope v najblizsich 30 rokoch nejako podstatne znizil, to by sme museli radikalne utiahnut opasky a zmenit zivotny styl a cely sposob chodu svetovej ekonomiky od priemzslovej vyroby po financne systemy. A po tom nikto velmi netuzi. Samozrejme ze jej cena sa zvysuje preto ze je jej malo, to je mi ale objav!

Vyjednavania statu s ropnymi koncernami o cenach pohonnych hmot a plynu sa deju skoro vsade vo svete predovsetkym aby sa ulavilo maloodberatelom a nerobia to iba socialisti, aky problem? Ja poviem nieco o statnych dotaciach.do priemyslu a niekomu okamzite strasi v hlave Fico (as povazujete Fica za socialistu, nebudem vam brat iluzie). To chce asi dovolenku.

Pusku nepotrebujem, som vcelku mierumilovna osoba.

RE: how much is the oil?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-10-2007 10:27


Rogue Keeper :
"Vyjednavania statu s ropnymi koncernami o cenach pohonnych hmot a plynu sa deju skoro vsade vo svete predovsetkym aby sa ulavilo maloodberatelom "

Trápne. Nič sa im neulaví, iba si politici ziskaju volicsku podporu.
Producenti ropy maju z kazdeho litra ropy iba smiesne maly zisk v porovnaní s danou, ktoru zaplati štatu (politikom) v kazdom litri maloodberatel.

----------------------------------------

" ak povazujete Fica za socialistu, nebudem vam brat iluzie "
- samozrejme, ze Fico nie je socialista v klasickom zmysle toho pojmu. Fico je MODERNY socialista, teda je to hnusoba, ktora okrada VŠETKYCH drobnych a strednych ludi, pre obohacovanie svojich sukmenovcov a rodín.

RE: how much is the oil?
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 18-10-2007 11:57


„Trápne. Nič sa im neulaví, iba si politici ziskaju volicsku podporu.
Producenti ropy maju z kazdeho litra ropy iba smiesne maly zisk v porovnaní s danou, ktoru zaplati štatu (politikom) v kazdom litri maloodberatel.“

Hahaha, keby to bola pravda tak by ropny priemysel nepatril k najziskovejsim na svete. U nas je napriklad potrebne regulovat ceny pohonnych hmot aby Slovnaft nezneuzival svoje monopolne postavenie, kedze nema konkurenciu. Samozrejme treba ale prihliadat na to ze aj Slovnaft sa musi prisposobovat svetovym cenam. Co je v retazci spracovania ropy naozaj stratove to je proces rafinacie. Rafinerie zrejme budu v buducnosti potrebovat znacne injekcie od svojich materskych statov. Znizenie spotrebnej dane bolo nestastne rozhodnutie, vo verejnom sektore to urobi schodok 5 a pol miliardy.
Tiez sa preberte z predstavy ze cely statny rozpocet konci v privatnych vreckach. Ale nakoniec ved aj ti tunelarski politici su v podstate velmi sikovni uspesni kapitalisti, vsak. Ved oni vlastne napomahaju kolobehu penazi, presadzuju vyhody prislusnemu podnikatelskemu sektoru ktory im strka peniaze do vrecka. Na co sa tu stazujete? Na vsetko a na nic? =)


“samozrejme, ze Fico nie je socialista v klasickom zmysle toho pojmu. Fico je MODERNY socialista, teda je to hnusoba, ktora okrada VŠETKYCH drobnych a strednych ludi, pre obohacovanie svojich sukmenovcov a rodín.“

Etc. Etc. Krcmove dristy bez dokazov. Do tej formulacie mozeme prakticky dosadit akekolvek ine meno minuleho ci buduceho predsedu vlady. Samozrejme zlodejov najdeme vsade. Ste naozaj taky politicky naivny ze si myslite ze vo vasom patologickom anarchokapitalizme nebude nikto kradnut, korumpovat, snazit sa uchvatit moc nad ostatnymi, obmedzovat slobodu druhych? Bez autorit verejneho poriadku, bez obmedzujucich zakonov? Dobru noc a sladke sny. V takom systeme je nemozne udrzat ziadne demokraticke pravidla a uzusy. Financny podvodom je uplne jedno ake spolocenske zriadenie-nezriadenie zneuzivaju.

A mimochodom, neplatici dani su rovnake spolocenske parazity ako notoricki povalaci alebo tunelarski politici. Tieto tri druhy osob je samozrejme potrebne prevychovat, v pripade nenapravitelnosti odseparovat od spolocnosti aby jej nemohli skodit.

Chcete si luxusne uzivat, luxusne jazdit, spotrebuvat pohonne hmoty, opotrebuvat vozovky, znecistovat ovzdusie ? Pripravte sa ze na to, ze to zaplatite z dani. Alebo sa uskromnite - ak to vobec dokazete.
Jednoducha volba.

RE: how much is the oil?
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 18-10-2007 15:55


"Ste naozaj taky politicky naivny ze si myslite ze vo vasom patologickom anarchokapitalizme nebude nikto kradnut, korumpovat, snazit sa uchvatit moc nad ostatnymi, obmedzovat slobodu druhych? Bez autorit verejneho poriadku, bez obmedzujucich zakonov? Dobru noc a sladke sny. V takom systeme je nemozne udrzat ziadne demokraticke pravidla a uzusy. Financny podvodom je uplne jedno ake spolocenske zriadenie-nezriadenie zneuzivaju."
-
Vacsina diskutujucich tu nechce zrusit stat. Iba ho chce co najviac minimalizovat. Aby existovala finalna autorita ochranujuca zivot a majetok. Ja si tiez myslim, ze uplne slobodna spolocnost by mohla fungovat iba keby ju tvorili slusni ludia. Aka autorita by mala napriklad v anarchokapitalizme zabranit sukromnej osobe urobit si atomovu bombu? Co ked bude tvrdit ze ju ma na obranu? Atd..
-
Ja napriklad nechapem preco by mal byt za oblasti ako je chudoba, kultura, sport ci zdravotna starostlivost byt zodpovedny stat. Keby sa vsetka zodpovesnost za toto preniesla na spolocnost, nemyslim zeby niekto napriklad zomieral od hladu. Socialisti vidia brutal problem uz v tom ked sa niekto ocitne v hlbokom prijmovom podpriemere. Potom existuju aj taky co chcu robit stat zodpovedny aj za zachranu ich predstavy o zapadnej kulture.(to na margo diskusie o tom ako su konzervativne nazory konzistentne s minimalnym statom)

RE: how much is the oil?
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 19-10-2007 8:51


„Vacsina diskutujucich tu nechce zrusit stat. Iba ho chce co najviac minimalizovat. Aby existovala finalna autorita ochranujuca zivot a majetok.“

Ano je mu uplne jasne ze je tu viac nazorovych prudov ohladne toho ako by mal stat vyzerat. V tomto som reagoval konkretne na Libertariana.
„Ja si tiez myslim, ze uplne slobodna spolocnost by mohla fungovat iba keby ju tvorili slusni ludia. Aka autorita by mala napriklad v anarchokapitalizme zabranit sukromnej osobe urobit si atomovu bombu? Co ked bude tvrdit ze ju ma na obranu? Atd..“

To je pekne ale spolocnost so vsetkymi slusnymi ludmi je nerealna. Takze ak absolutnu slobodu podmienime slusnostou vsetkych ludi, zistime ze absolutnu slobodu nemozno dosiahnut. Mozno z nas raz evolucia spravi dokonalejsie, humannejsie slusne bytosti ale to uz pre nas aj termin sloboda bude znamenat nieco o dost odlisnejsie ako dnes.

„Ja napriklad nechapem preco by mal byt za oblasti ako je chudoba, kultura, sport ci zdravotna starostlivost byt zodpovedny stat. Keby sa vsetka zodpovesnost za toto preniesla na spolocnost, nemyslim zeby niekto napriklad zomieral od hladu.“

No tak treraz ste sa vyjadrili skoro ako komunista, a aj ked ste to asi tak nemysleli. V komunizme ako sme ho zazili bola zodpovednost za chudobnych skutocne na bedrach celej spolocnosti – a skutocne skoro vobec nikto neumieral od hladu. To je suchy fakt. A poprosim teraz ziadne lacne obvinovania z bolsevizmu na moju adresu, netuzim po navrate totalitneho komunizmu v takej forme ako sme ho zazili, mam s nim dost vlastnych negativnych skusenosti.
Ale skutocne aj v demokracii je zodpovednost za chudobnych uz na ramenach spolocnosti – prostrednictvom statu. Co ine je stat nez spolocenska struktura, vyvijajuca sa minimalne od antiky? Sme inteligentne tvory, formujeme socialne struktury a uz nejaky ten piatok nemusime zit koristnickym sposobom zivota. Ked sa stat stara o chudobu, kulturu a sport znamena to ze sa vacsinova spolocnost postupne uzhodla na tom ze existuju iste oblasti ktore potrebuju ochranu a podporu. Kultura je velmi pestra ale je majoritna konzumna popkultura a potom su marginalne kulturne oblasti ktore by bez podpory nemali sancu mna rozvoj a sirenie pretoze v medialnych sietach by ich komercna popkultura prevalcovala. Od sportu zavisi zdravie naroda a hlavne mladeze ktora je buducnostou spolocnosti. Samozrejme mozeme dalej debatovat o tom, kde je hranica po ktoru by sa dany umelecky spolok ci zacinajuci sportovy talent este mal podporovat statom, a kde je bod od ktoreho sa uz o seba bude vediet dostatocne podporovat sam. Vacsina spolocnosti chape ze nie kazdy jedinec sa rodi do rovnakych podmienok a nie kazdy ma rovnake predpoklady a startovaciu ciaru. Jednou zo svatych uloh statu je chranit perspektivne ale hendikepovane mensiny ci talenty a podporit ich rozvoj. Toto nie je socialisticky vymysel, toto si uvedomuju aj cirkvi ktore to davaju cas od casu vladam (a niektorym farizejskym stranam s ktorymi by si mali najlepsie rozumiet – teda teoreticky) jasne najavo pastierskymi listami a podobne. Prave krestanstvo zalozene na sucite s trpiacimi a utlacanymi ako ho definoval Kristus ma ocividne skor lavicove videnie sveta ako pravicove.
Nedavno sa britska konzervativna strana dala za ulohu revidovat svoj program s akcentom na odstranovanie chudoby a odrazania ludi od konzumneho sposobu zivota. Zeby boli britski konzervativci Krypto-Socialisti? Skor socialne progresivni konzervativci, aj ked je v tom iste hlavne umysel nadobudnutia preferencii. Uvidime teda ako s tym uspeju. Buducnost je jasna, buducnost je orinž.

Mimochodom povazujem za velmi zabavne citat nazory proti statnym dotaciam do neziskovych oblasti na serveri ktory je spolufinancovany zo statneho rozpoctu cez ministerstvo skolstva, alebo sa o to aspon ocividne usiluje. Pravicovo povedane v tomto je Prave Spektrum v podstate pokrytecka socka.

„Socialisti vidia brutal problem uz v tom ked sa niekto ocitne v hlbokom prijmovom podpriemere.“
Vy nepovazujete svetovu chudobu na zaciatku 21. storocia za brutal problem? No tak to je dost smutne, pretoze vacsina sveta ju povazuje za brutal problem. Vy mozete namietnut ze vacsina sveta je kvoli tomu socialisticka a ja vam na to mozem odpovedat – vidite ako daleko ludstvo pokrocilo v socialnej empatii? Ale zase sa dostavame k tomu ze nie kazdy si je evolucne rovny. Niekto sa v smere socialnej empatie este potrebuje dovyvinut. Niekto sa mozno nedovyvinie za cely zivot. Chce to cas, ved proces humanizacie sa este zdaleka neskoncil.

RE: how much is the oil?
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 19-10-2007 13:25


Chudoba je problem ak niekto zomiera od hladu, alebo musi byvat v mraze pod mostom (a nemoze si zato sam). Lenze dnesni socialisti prerozdeluju prosttriedky (cudzie) aj tym co bedakaju ze nemaju na mobil, vacsi byt ci cigarety. Je moralne priechodnejsie a adresnejsie ak by sa prerozdelo dobrovolne a nie hromadne a nasilne cez stat. Tolko k socialnej empatii.
-
Problem socialistov je v tom, ze
"jednou zo svatych uloh statu je chranit perspektivne ale hendikepovane mensiny ci talenty a podporit ich rozvoj."
-
Chranit pred cim? A podporit v com? Problem socialistov je v tom, ze sa vedia branit iba chudobou a slabymi. Neustale prerozdeluju vacsi podiel z prijmov a to napriek tomu, ze na zakladne zivotne potreby staci coraz mensi podiel. To uz speje k rovnostkarstvu.
-
Stat je nebezpecny, pretoze prenasa volu vacsiny na vsetkych. Je potrebne ho minimalizovat a prestat sa tvarit ako keby bez neho mala vzniknut dzungla.

RE: how much is the oil?
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 19-10-2007 14:07


„Chudoba je problem ak niekto zomiera od hladu, alebo musi byvat v mraze pod mostom (a nemoze si zato sam). Lenze dnesni socialisti prerozdeluju prosttriedky (cudzie) aj tym co bedakaju ze nemaju na mobil, vacsi byt ci cigarety. Je moralne priechodnejsie a adresnejsie ak by sa prerozdelo dobrovolne a nie hromadne a nasilne cez stat. Tolko k socialnej empatii.“

Oblubena scestna mantra pravice, ktora je bud zovseobecnenim na zaklade nejakeho konretneho pripadu, vo vacsine pripadov vsak utkvelej predstavy. Mimochodom pravicove vlady tiez vyberaju dane a tiez ich prerozdeluju hocijako sporne. Podpora v nezamestnanosti a socialne davky funguju bez ohladu na farbu vlady preto, lebo vacsina spolocnosti sa uzhodla na tom, ze je moralne spravne podporit chudobu a dat jej sancu. Nemusi sa vam to pacit, ale vela s tym nenarobite. Mozete ale fnukat napriklad na Pravom Spektre, na to mate neodnatelne demokraticke pravo.

K otazke kontoly zneuzivania socialnej pomoci som sa tu raz uz vyjadril a nepovazujem za potrebne ho opakovane vysvetlovat ho od zakladov kazdemu osobne.

“Chranit pred cim? A podporit v com? Problem socialistov je v tom, ze sa vedia branit iba chudobou a slabymi. Neustale prerozdeluju vacsi podiel z prijmov a to napriek tomu, ze na zakladne zivotne potreby staci coraz mensi podiel. To uz speje k rovnostkarstvu.“

Vratte sa k mojej odpovedi este raz a dovtipite sa pred cim chranit pred cim a podporit v com.
No ked to tak formulujete, problem pravice spociva v tom ze haji zaujmy hornych 500 000 a ostatnych maju na haku. Preto nikdy nemozu ziskat sympatie vacsiny pracujucich a hendikepovanych prislusnikov strednych a nizsich vrstiev socialnej pyramidy. Ich vecny prekliatim je subjektivny pocit akejsi socialnej nadradenosti, egocentrizmus, mamonarstvo a farizejstvo (dam nejake odrobinky na charitu a miestecko v nebi mam urcite iste). Udajne podporuju ludi ktori „vztvaraju hodnoty“. Tou ultimatnou hodnotou je v pravicovom ponimani sveta samozrejme peniaze. Hendikepovani jedinci, dochodcovia, matky na materskej dovolenke, studujuce deti a mladez, neziskove organizacie, umelci, sportovci a ine oblasti na ktorych sa neda velmi ryzovat nevytvaraju kapital, teda podla pravice ich podporovat netreba. Tak to je prosim pekne podstata pravicovej pseudomoralky na Ntu. Vy ste kde vyrastali, v nejakom skleniku v presvedceni „syty hladnemu neveri“?

Na zakladne zivotne potreby z dlhodobeho hladiska nestaci coraz mensi podiel, pretoze v trhovej ekonomike mame faktory ako inflacia, ekonomicke cykly a ine nepredvidatelne javy. Teraz napriklad drazeju obylniny kvoli biodieselovym tendenciam ropnzch spolocnosti (treba povedat ze za prispenia stedrych vladnych dotacii) a dolar sa ruti do ciernej diery.

“Stat je nebezpecny, pretoze prenasa volu vacsiny na vsetkych. Je potrebne ho minimalizovat a prestat sa tvarit ako keby bez neho mala vzniknut dzungla.“

Neoliberalizmus je nebezpecny, pretoze zabija demokraciu a nahradza ju plutokraciou a korporativizmom. Anarchokapitalizmus je nerealny prelud alebo skor vizia postapokalyptickeho chaosu. Bez akychkolvek pravidiel a autorit nastava zakonite dzungla.

Nie primarne stat ale DEMOKRACIA prenasa volu vacsiny na vsetkych. To ste netusili? Vy nemate o zakladoch obcianskej nauky, nehovorim uz o politologii ani hmliste ponatie vsak?

Pri Mohamedovej drevenej nohe co to sem chodia za nedovzdelane pripady.

RE: how much is the oil?
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 20-10-2007 8:34


Mas velky problem sa vyhnut konfrontacnemu tonu. O tom ze prave demokracia primarne prenasa volu vacsiny sa tu napisalo dost. Co vsak mozno minimalizovat je stat a nie demokracia. Tvoje domyslanie o com mam a nemam paru si radsej nechaj pre seba.
-
Mas nejake zvlastne predstavy o pravici. Pre vacsinu praviciarov nie je problem ani prerozdelovat tym co sa nie z vlastnej viny ocitli v nudzi. Ja si napriklad nemyslim zeby zato mal byt zodpovedny stat (mimochodom v krajinach kde su nizsie dane ludia viac prispevaju na treti sektor a charitu - s tym rozdielom ze dobrovolne) ale este v tomto pripade dokazem akceptovat aj opacny nazor.
-
Prerozdelovat vsak sportovcom, politickym stranam, umelcom ci cirkvam povazujem ze nespravne a takyto nazor sa mi tazko akceptuje.
-
"Na zakladne zivotne potreby z dlhodobeho hladiska nestaci coraz mensi podiel, pretoze v trhovej ekonomike mame faktory ako inflacia, ekonomicke cykly a ine nepredvidatelne javy. Teraz napriklad drazeju obylniny kvoli biodieselovym tendenciam ropnzch spolocnosti (treba povedat ze za prispenia stedrych vladnych dotacii) a dolar sa ruti do ciernej diery."
-
Ale staci. Jasne ze tento podiel nema tendenciu uplne kazdy rok klesat, ale z dlhodobeho hladiska napriklad v nasom regione klesa.
-
BTW. nie si nahodou "Cyrano" zo sme?

RE: how much is the oil?
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 22-10-2007 11:50


„Mas velky problem sa vyhnut konfrontacnemu tonu. O tom ze prave demokracia primarne prenasa volu vacsiny sa tu napisalo dost. Co vsak mozno minimalizovat je stat a nie demokracia. Tvoje domyslanie o com mam a nemam paru si radsej nechaj pre seba.“

No ked nemate paru o tom ze vola vacsiny ludu prenesena na celu spolocnost je podstatou demokracie, tak co uz sa da s vami? Stat je presne taky velky alebo maly ako spolocnost v danom case a mieste uzna za vhodne. V demokracii, obzvlast zastupitelskej sa musite podriadit diktatu vacsiny, vyplyvajucom z vysledkov volieb. Mensina ktorej sa to nepaci ale nema dostatocnu politicku moc na pokojnu zmenu situacie moze napriklad spravit krvavu revoluciu, eventualne emigrovat na Mars a zriadit si tam vlastnu utopiu / dystopiu.

Aj ked musim priznat ze taky anarcho-syndikalizmus ma teoreticky nieco do seba, nie je pre ludstvo a jeho ambicie prilis perspektivny.

“Mas nejake zvlastne predstavy o pravici. Pre vacsinu praviciarov nie je problem ani prerozdelovat tym co sa nie z vlastnej viny ocitli v nudzi. Ja si napriklad nemyslim zeby zato mal byt zodpovedny stat (mimochodom v krajinach kde su nizsie dane ludia viac prispevaju na treti sektor a charitu - s tym rozdielom ze dobrovolne) ale este v tomto pripade dokazem akceptovat aj opacny nazor.“

Tieto nazory su uplne normalne vsade vo svete, v USA maju napriklad taketo predstavy Demokrati o Republikanoch. Ak prerozdeluju praviciari tak su to skor socialni liberali, lebo hard-edge kapitalisti zo Sekty Neviditelnej Ruky Trhu su idealne proti akemukolvek prerozdelovaniu dani. Akurat zesu politicky prilis bezvyznamni na to aby im nalezita legislativa dlhodobo presla parlamentom, ak vobec. Ved aj pravica sa vie pekne nabalit na daniach.
Vy mi predlozite klasicku pravicovu skreslenu mantru o socialistoch a cakate ze sa tu pred vami budem klanat, ano ano, mate uplnu pravdu, pravica su hotovi nadludia, takmer anjelici, mozete si namalovat nad hlavu svatoziaru? Preco by ste vy mohli vidiet problem v lavici a ja by som v pravici nemohol?

„Prerozdelovat vsak sportovcom, politickym stranam, umelcom ci cirkvam povazujem ze nespravne a takyto nazor sa mi tazko akceptuje.“

S politickymi stranami a ciastocne s cirkvou sa zhodneme. S ostatnym nie. Ja nie som ochotny ponechat minoritnu alternativnu kulturu napospas prevalcovaniu mainstreamovym ludovym brakom, rovnako spor je reprezentaciou krajiny. Stat by mal podporovat sportoveho ducha a zdravie deti a mladeze bez ohladu na ich socialny statut, stavat im ihriska, otvarat im pre prilezitosti pre zdokonalovanie a tym aj sutazivost ale aj schopnost timovej hry a respektu.. Kto chce na sporte vysoko zarabat, ide robit profesionalneho sportovca. Problem vyrieseny.

“Ale staci. Jasne ze tento podiel nema tendenciu uplne kazdy rok klesat, ale z dlhodobeho hladiska napriklad v nasom regione klesa.“

Vsetko do casu. Poculi ste uz o ekonomickych cykloch? Az budeme mat HDP ako lubovolna G7 krajina, potom mozeme o tomto realne debatovat. Akurat ze ani v nich sa to nijako nechysta zmenit, pretoze aj v nich funguju spolocenske uzusy, ktore tieto mechanizmy povazuju za potrebne. Takze - dream on.

“BTW. nie si nahodou "Cyrano" zo sme?“

Kto? Bulvar necitam.

uf
autor: Braňo
pridané: 15-10-2007 20:29


V clanku je uplne nekoncepcne a zmatocne skombinovana problematika TUR, environmentalizmu, environmentalnej ekonomie, ekologickej ekonomie a urban planning. PLus sem tam este kvalita zivota...

Pokial ide o vycerpatelnost zdrojov, tak doporucujem Ecological Economics 22/1997. Tam je diskusia medzi neoklasikmi Solowom, Stiglitzom a zastancom ekologickej ekonomie - Hermanom Dalym.

Tato problematika bola uzavreta tym, ze zdroje su v kazdom uzavretom systeme (Zem) na zaklade termodynamickych zakonov samozrejme vycerpatelne (bez ohladu na technologicky pokrok a reci Simona, ci Klausa), avsak aplikovat tento poznatok do ek. modelov je zatial podla neoklasikov predcasne.

"Trvalo udržateľný rozvoj (TUR) predpokladá také využívanie zdrojov, aby zostali využiteľné aj pre ďalšie generácie."

Tak s takouto definiciou som sa este nestretol. Ta najznamejsia definicia hovori o TUR ako o rozvoji, ktory naplna potreby sucasnej generacie bez toho, aby znizovala schopnost naplnat potreby buducich generacii. Navyse si TUR obmedzil iba na vyuzivanie zdrojov, resp. zivotne prostredie. Kde su ostatne dimenzie?

Co sa tyka klimy, tak to je zalezitost mainstreamovej neoklasickej ekonomie (resp. environmentalnej). Pre nastroje znizujuce emisie ma pochopenie aj Klaus.

Pokial ide o agendu, resp. zmenu agendy z ochladzovania na oteplovanie, tak to su take polomyty. Mohli byt toho plne noviny, ked toho neboli plne vedecke zurnale.

"Najdrahšie pozemky na svete väčšinou kombinujú blízkosť mesta a kvalitné prostredie. Postupujúca deurbanizácia aj na Slovensku (najmarkantnejšie ju môžeme sledovať v okolí Bratislavy) ukazuje, že ľudia s vysokými príjmami sa začínajú sťahovať na vidiek. "

Zdroj tejto informacie?

Lebo na toto moze niekto rovnako bez podlozenia povedat, ze ludia uz nie su ochotni platit za drahe pozemky v meste a radsej si postavia dom v jeho blizkosti.

A hovorit v pripade Bratislavy o deurbanizacii... Ehm nohm. No asi zalezi na definicii, pretoze takmer polovica rocnep ostavenych bytov je v BA, co je velmi slusny dopyt (ponuka). A laissez-faire pristup v mestach je uz naozaj silna kava... Hovorit o optimalizacii externalit ako o socializme, tak to je riadne mimo. Socializmus nemal s internalizaciou externalitami spolocne nic.

Ten text je teda riadny humac, chcelo by to odbornu editaciu...

RE: uf
autor: lucid
pridané: 16-10-2007 8:02


... v kazdom uzavretom systeme (Zem)
??? A odkedy je Zem uzavretý systém? Ty si ešte nevidel tú žeravú guľu na oblohe?

RE: uf
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 16-10-2007 8:52


A ja k tomu ešte dodávam, či pán ekonóm počul o zákone zachovania hmoty?
RE: uf
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 16-10-2007 9:02


Hmota sa zachová, ale je nepoužiteľná.

Príklad. Ak mám v ruke chlieb, rozdrvím ho a hodím do prachu na ceste. Je zachovaná hmota - je. A dá sa chlieb použiť ako jedlo - pre normálnych ľudí asi nie.

Záver: Hmota chleba ostala zachovaná, ale pre ľudí nepoužiteľná.

RE: uf
autor: D
pridané: 16-10-2007 11:01


inak povedane, kolko energie a ako zistkanej treba na premenu tej "hmoty", co zostane na nieco, z hladiska ludskych potrieb, uzitocne?

Cize zaver ;-) hmota zostala zachovana, len kolko energie treba na znovuvyrobenie chleba z tych omrviniek :-))

RE: uf
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 16-10-2007 9:21


Hadam zakon zachovania energie. Helou fyzika.
RE: uf
autor: lucid
pridané: 17-10-2007 10:40


Takže ešte raz a pomaly:

"zdroje su v kazdom uzavretom systeme (Zem) na zaklade termodynamickych zakonov samozrejme vycerpatelne"

Kedže hmota ako taká vyčerpateľná nie je, tak jediné "zdroje", ktoré sa môžu mínať sú zdroje energie, ktoré čerpáme z premeny hmoty.

Na zemi máme iba tri zdroje energie:
= geotermálny
= termonukleárny
= slnečný

Prvé dva sú z pohľadu Zeme uravreté, tretí je pochopyteľné externý a ako taký z pohľadu ľudstva nevyčerpateľný.

Keby som chcel byť strašný rýpal, tak ani s tou hmotou to nie je také jednoduché, lebo na Zem občas priletí nejaký ten meteor a teda aj možstvo hmoty na Zemi nie je až také konštantné :-)

RE: uf
autor: Czechtek
pridané: 17-10-2007 19:34


Toto je spravna odpoved, "prelozene do slovenciny": velmi trefne to povedal Hugo Chávez "Raz pride den, ked Venezuela uz nebude mat ani kvapku ropy, ale to bude niekedy v 22 storoci."

Lenze vieme, ze netreba velke upravy motorovych vozidiel na to aby mohli jazdnit na alkohol. Ktori sa ziskava z rastlin (napr. cukrova trstina v Brazilii), cize v podstate (zjednodusene) premenou slnecnej energie.

RE: uf
autor: Braňo
pridané: 17-10-2007 10:55


Ale no tak...

Pozri si druhy termodynamicky zakon, a.k.a. zakon entropie.

Energiu nie je mozne vyuzivat donekonecna, vzdy sa cast znehodnoti (strati).

RE: uf
autor: lucid
pridané: 17-10-2007 11:12


Isteže, teoreticko-globálne-celovesmírovo ...

Prakticky, lokálne na Zemi z pohľadu ľudstva je Slnko "nevyčerpateľný" zdroj energie ...

RE: uf
autor: Braňo
pridané: 17-10-2007 12:45


Nechapeme sa.

Ja som narazal na zdroje, ktore su na Zemi. A kedze tie su vycerpatelne, tak zostava (nevycerpatelne) Slnko, pripadne ine ziarenia.

RE: uf
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 17-10-2007 13:11


Aj Slnko je vycerpatelne, viem si ale predstavit ze skor vyhynie ludstvo nez vyhori Slnko. =)
RE: uf
autor: Braňo
pridané: 17-10-2007 10:52


Tak to si objavil ameriku...

Prislo mi samozrejme, ze si diskuteri domyslia, ze sme ergo v konecnom dosledku odkazani iba na prichadzajucu energiu z okoliteho vesmiru.

RE: uf
autor: mišo
webstránka: http://www.drotovan.blog.sme.sk
pridané: 22-10-2007 11:15


Deurbanizaciu BA je mozne pozorovat v okolitych obciach pri Bratislave. Zdroj napr. vyskumy Katedry humannej geografie a demografie PriF Uk, konkretne napr. prace doc. Slavika alebo doc. Korca, Spisiaka atd. V pripade potreby zaslem komplet upade o danych studiach.
RE: uf
autor: mišo
webstránka: http://www.drotovan.blog.sme.sk
pridané: 22-10-2007 12:56


Vdaka za podnety,tento clanok je iba esej a nie odborny posudok, snazil sa skor pytat ako posudzovat. Ale vdaka.
RE: uf
autor: Braňo
pridané: 23-10-2007 23:01


Jasne, esej, len trochu viac struktury mi tam chyba. Ujasnenie pojmov a postojov jednotlivych prudov. Ved aj esej sa da napisat stylom literature review, plus moj postoj.

Inak k tej deurbanizacii - autori nazvali tento proces exaktne deurbanizaciou? Ak je to niekde na nete, daj link, alebo len referenciu. Dik. Ja chapem, ze sa rozvijaju prilahle obce, ale nie je tomu na ukor samotnej Bratislavy. Keby ano, tak to by som bral. Ale takto by som skor povedal, ze sa urbanizuje cely region...

RE: uf
autor: mišo
webstránka: http://www.drotovan.blog.sme.sk
pridané: 24-10-2007 8:51


No je to mozne nazvat aj suburbanizaciu, tj. urbanizaciu primestskych obci, deurbanizacia je to len v ramci Bratislavy, ktora straca pocet obyvatelov (podla rozdielu medzi oficialnymi scitaniami ludu), co sa tyka tych materialov, mam ich iba v papierovej forme (skripta), kedze som mimo ineho navstevoval aj PriF UK. Nemyslim, ze je to aj na nete... Jedine v casopisoch ako Geografia a pod.
OK, uznavam, ten clanok nie je svetoborny a snazil som sa iba nadhodit temu, skor sa pytat ako odpovedat. ale vdaka za kritiku.

RE: uf
autor: Braňo
pridané: 25-10-2007 13:27


Zas tak to neber, ja uz som profesionalne deformovany, chech. Ktore scitania ludu to boli?
Smer má nových členov
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 17-10-2007 9:03


http://www.sme.sk/c/3540576/Cirkev-ziada-ochranu-pred-vykoristovanim.htm...

Zdá sa, že do Smeru vstúpili i predstavitelia nešich katolíkov. Asi si povedali: "Dosť bolo KDH".

RE: Smer má nových členov
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 17-10-2007 10:06


Dost drasticka zmena idei. Skor pojde o oportunistickych korytkarov ktori maju nejake idey na haku.
RE: Smer má nových členov
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 17-10-2007 11:07


Myslim ze Krivosik by mal namiesto nekonecneho obhajovania Palkovych socialistickych nazorov radsej okomentovat lavicove miskoncepsie vrcholnych predstavitelov jeho oblubeneho "podhubia".
RE: Smer má nových členov
autor: Lukas Krivosik
pridané: 17-10-2007 15:59


"Myslim ze Krivosik by mal namiesto nekonecneho obhajovania Palkovych socialistickych nazorov radsej okomentovat lavicove miskoncepsie vrcholnych predstavitelov jeho oblubeneho "podhubia"."

No ked si dam vedla seba Palka a teba, tak ty mi z toho vychadzas ako daleko vacsi socialista.

Co sa tyka vyhlasenia, ja tymi biskupmi tiez nie som nadseny. Budem o tom dnes pisat. A okrem toho, Kristofory pri poslednom takom vykriku biskupov napisal velmi trefny text:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?39...

RE: Smer má nových členov
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 18-10-2007 8:28


Myslim si ,ze si trochu voci mne zaujaty, lebo casto spochybnujem typicku konzervativnu agendu. Inak Kristoforyho clanok poznam a je velmi dobry. Aj ten tvoj posledny komentar je prinosny. Dokazes byt ovela uzitocnejsi pri presvedcovani "tvojich konzervativcov" ako laviciarov, ktorych vacsinou len pourazas.
RE: Smer má nových členov
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-10-2007 13:54


Maros :
"casto spochybnujem typicku konzervativnu agendu"
- Ty naozaj poznaš TYPICKU konzervativnu agendu ??? Existuje vôbec TYPICKA k.a. ?
Podel sa so mnou o informaciu o nej ! Lukas tu iba spriada casto protichodne nazory, obhajuje socializmus (ten v KDH) a bojuje proti liberalizmu a socializmu (tomu, ktori robia INÉ strany nez KDH).

RE: Smer má nových členov
autor: Maros
webstránka: http://www.marianjanos.blog.sme.sk
pridané: 18-10-2007 15:28


Existuje typicka krestansko-konzervativna agenda pre spolocenske otazky v ktorej je vcelku jednotne dokonca aj KDH. V ekonomickych si kazdy melie svoje a nevaha dokonca ani zastat sukmenovca co melie vacsinou opacne veci.
RE: Smer má nových členov
autor: LIBERTARIAN
pridané: 19-10-2007 8:51


Maros :
"V ekonomickych si kazdy melie svoje "
- Ale tu vobec nejde o EKONOMICKE otyazky. Ide O PENIAZE, ale o peniaze ide v etickych suvislostiach. V ETICKYCH > teda napriklad ak KDH chceSOCIALISTICKY rozdavat peniaze niektorym skupinam (novorodenci, mlade rodiny), tak este pred rozdavanim musi tie peniaze inym ludom nasilne (v daniach) ukradnut. A toto je uz o moralke. Rozdavanie CUDZYCH penazi nie je ekonomicky, ale eticky problem. A v tomto etickom probleme sa zhoduju s komunistami !!!

RE: Smer má nových členov
autor: LIBERTARIAN
pridané: 17-10-2007 13:58


Dušan :
Pekny clanok ! Zda sa, ze aj biskupi uz pochopili, ako sa ziskava podpora volicov.
Uz sa tesim na LK vysvetlenie.

RE: Smer má nových členov
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 17-10-2007 13:59


Áno, otcovia biskupi sa raz zastali zamestnancov, poďme ich za to ukameňovať!
RE: Smer má nových členov
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 17-10-2007 14:53


V tom by problém nebol.

Problém je v tom, že páni biskupi radi robia politické obchody s vládnucou mocou. Robili to i s minulou vládou, ale ich podliezavosť k Fico-vláde je na vracanie.

Kto to nevidí - tak to jednoducho vidieť nechce.

RE: Smer má nových členov
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-10-2007 10:15


Prd sa zastali zamestnancov. Oni akurat tak "posvätili" Ficovu terminologiu, ktorou si Fico ziskava volicov.
Najvacsiu ochranu zamestnancov zabezpecia vyrazné trzne pomery, pri ktorych je maximalna potreba pracovnych sil. A pri ktorych je minimalne zdanovanie, minimalne odvody, čím sa ZVYSI dopyt po pracovnikoch.
Takato ustna podpora ma rovnako nulovy vyznam, ako Ficove bolsevicke reci.

RE: Smer má nových členov
autor: Lukas Krivosik
pridané: 17-10-2007 16:02


"Zdá sa, že do Smeru vstúpili i predstavitelia nešich katolíkov. Asi si povedali: "Dosť bolo KDH"."

Medzi biskupmi a KDH bolo vzdy napatie. Ak pre nic ine, tak preto, ze jedni tvorili za komunizmu jadro tajnej cirkvi, kym oficialna hierarchia bola aj vtedy oficialnou. Nehrajme sa nato, ze KDH je nejakym politickym kridlom KBS. Mnohi krestanski konzervativci sa zhodnu, ze cast kleru mozno ani nechape o com je sucasny spor.

RE: Smer má nových členov
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-10-2007 10:31


KDH-aci su poslední, ktori maju pravo vycitat Cirkvi socialisticke postoje. Nech si najprv vymecú socializmus zo svojich volebnych programov.

"cast kleru mozno ani nechape o com je sucasny spor. "
- Ale KDH to chape. Je to boj o voličov. Viac socializmu, viac voličov.

RE: Smer má nových členov
autor: AS
pridané: 17-10-2007 19:06


Ja len aby sme to dali trosku do richtigu .
http://tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=2007101700...

Podme odstavec po odstavci .
1. Odstavec nas vyzyva (veriacich i ludi dobrej vole) nie len na spolucitenie s chudobnymi, ale konkretnu charitativnu pomoc .
2. Odstavec vyzyva institucie, konkretne vladu a odbory aby nekecali a konali .
3. Odstavec pripomina , ze mnohokrat je vinny clovek sam za svoju chudobu, vlastnym nezodpovednym pocinanim.
4. Odstavec. Pre tunajsie forum dve vety odcitujem : "Všetci nemajú rovnaké schopnosti. Niektorí dokážu svojou usilovnou podnikavosťou zveľaďovať materiálne hodnoty viac ako iní" A dalej pripomina aby statocni podnikatelia sa stali dobrodincami .
5. Odstavec nam uklada povinost nepodlahnut bezcitlivosti .

Fakt citali ste pani ten dokument alebo len ste si potrebovali kopnut do katolikov ?

RE: Smer má nových členov
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 18-10-2007 4:57


"Jednou z hlavných príčin chudoby u nás je rastúca sociálna nespravodlivosť, ktorej príčinou je bezohľadný egoizmus niektorých zamestnávateľov a vlastníkov podnikov vrátane zahraničných podnikateľov. Pripomíname teda predstaviteľom vlády, ako aj odborom, aby bedlivejšie zabezpečovali ochranu pracovníkov pred nespravodlivým vykorisťovaním."

Tak jasne vyznieva ako komunistický prejav.

Hlavne spojenie "rastúca sociálna nespravodlivosť" je pri štatistikách o nízkych diferenciách platov na Slovensku a klesacúcej nezamestnanosti znakom buď hlbokej neznalosti problematiky, alebo vedomím zavádzaním.

Ďaľšie vyjadrenie:
"ktorej príčinou je bezohľadný egoizmus niektorých zamestnávateľov"
jasne svedčí o tom, že páni biskupi nemajú šajnu o trhovej ekonomike. Pracovnoprávny vzťah je zmluvným partnerstvom, kedy sa dve strany dohodnú na podmienkach a nik nikoho nenúti niekde sa zamestnať. Samozrejme, že i zamestnávatelia sú niekedy chrapúni, ale spájať to so vznikom chudoby je úplne smiešne.

Len na osvieženie pamäti treba pripomenúť, že predchájúca vládu, ktorá objektívne zabezpečila rast zamestnanosti, a tým menej chudoby, páni biskupi dosť nevyberavo kritizovali a Fico vládu, ktorá pre chudobu neurobila prakticky nič (takmer všetky opatrenia sú populisticky plošné - a teda nie sú zamerané na chudobných ľudí) má bezhraničnú podporu pánov biskupov.

RE: Smer má nových členov
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 18-10-2007 7:57


"Pracovnoprávny vzťah je zmluvným partnerstvom, kedy sa dve strany dohodnú..." Áno. Nuž a trikrát hádaj, ktorá strana má obvykle väčšie slovo a kto je znevýhodnený.
RE: Smer má nových členov
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 18-10-2007 8:50


Čo viem tak dnes sú na tom horšie zamestnávatelia a zamestnávajú i ľudí, ktorí zďaleka naspĺňajú ich základné predstavy. Ale samozrejme to neplatí všade. Niekde na východe je to pre niektoré kategórie zamestnancov (hlavne matky a starších ľudí) ťažké. Ale ak nejaký mladý človek bez záväzkov povie, že nevie zohnať robotu tak je to určite len a len jeho problém. Môže ísť do BA, Írska, GB atď.

Takže na túto podľa teba jednoznačnú otázku nie je taká jednoznačná odpoveď (ako by si chcel počuť).

RE: Smer má nových členov
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-10-2007 10:48


Ladislav Kováčik :
"a kto je znevýhodnený"
- keby si kupil pekarenske zariadenie za 10 milionov, v banke mal zastavu na dom, a potom by si nemohol zohnat schpnych zamestnancov, tak by si bol v dost blbej situacii, horsej ako ti nemakacenkovia, ktori este mozu ist na urad prace.

Tvoja otazka je presne z Ficovho suplika prejavov.
Fakt sa niekedy tesim na dobu, ked vsetci podnikatelia zdvihnu kotvy zo SR a tu zostanu iba proletari a bolševici s Ficom na čele.

RE: Smer má nových členov
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 18-10-2007 7:59


Keď napr. veriaceho pokladníka núti zamestnávateľ pracovať aj v nedeľu, to nie je bezohľadný egoizmus, mimochodom?
RE: Smer má nových členov
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 18-10-2007 9:00


Tá otázka je trochu nezmyselná. Nezáleži na tom či je ten človek veriaci, alebo nie, ale či je ochotný procovať cez svietky a v nedeľu. Ak nie tak by to mal oznámiť zamestnávateľovi už pri vstupe do zamestnania - nakoniec v zmluve by malo byť čo a za akých podmienok je náplňou jeho práce. Ak sa zaviaže - má smolu - môže tak dať akurát výpoveď. Ak nie tak je to od zamestnávateľa je to naozaj podraz a zamestnanec by sa mal brániť. Tu by mali mať miesto tie naše "úderné" odbory.
RE: Smer má nových členov
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-10-2007 10:42


Ladislav Kováčik :
"Keď napr. veriaceho pokladníka núti zamestnávateľ pracovať aj v nedeľu, to nie je bezohľadný egoizmus, mimochodom? "
- Ale ved ho nenuti. Nech ten veriaci pokladnik ide za hasica, za lekara, za zdravotnu sestru, za rusnovodica ci autobusaka, za dispecera, za herca, za čašníka, za policajta, za vojaka, za ...... a tam vsade bude pracovat IBA V PRACOVNE DNI.
Je to smiesne hovorit iba o pokladnikoch. Rad by som vedel, ci ti to fakt tak slabo mysli, alebo naschval siris demagogiu.
Spolocnost chce proste ŽIT aj v nedelu, a teda nedelna praca je uz standartom. Niektori nezamestnaní by radi robili aj v nedelu (v3ak aj tak maju potom volno inokedy!).

RE: Smer má nových členov
autor: Czechtek
pridané: 20-10-2007 21:30


Ako moze niekto niekoho NUTIT aby pracoval v nedelu?

Na to by mal byt zakon, aby nikto nikoho nemohol nutit!!!

Ale je ine sa slobodne rozhodnut. Ak sa zamestnavatel opyta: " a mozte aj v nedelu? Lebo mi potrebujeme niektoho kto bude robit v nedelu." A zemstnanec povie ze v nedeluju a v sobotu je to uplne najlepsie lebo cez tyzden mam skolu, tak kde je problem?

Problem by bol, keby stat vo svojej nekonecnej mudrosti zakazal predavat v nedelu a tym padom by ludia nemohli nakupovat (boli by obmedzeny) a student by nemohol pracovat a nemohol studovat lebo by nemal peniaze.

Samozrejme ak niekto pride k niekomu so samopalom v ruke a nuti ho nieco robit (trebas robit v nedelu) to je tresny cin. Ale na to nepotrebujeme zakazat pracu v nedelu, ci hej?

RE: Smer má nových členov
autor: AS
pridané: 18-10-2007 15:29


" Tak jasne vyznieva ako komunistický prejav "

Jeden odsek alebo dokonca jedna veta tvori komunisticky prejav ? Kolko komunistickych prejavov si uz pocul ?

" Ďaľšie vyjadrenie:
"ktorej príčinou je bezohľadný egoizmus niektorých zamestnávateľov"
jasne svedčí o tom, že páni biskupi nemajú šajnu o trhovej ekonomike."

Chces mi tym povedat ze neexistuju taketo "firmy" . Mame si zatvarat oci, ked zamestnavatel nezaplati mzdu , respektive je podstatne mensia nez sa slubila na zaciatku ? Mam pocit , ze ty nemas sajn o trhovej ekonomike .

" a Fico vládu, ktorá pre chudobu neurobila prakticky nič (takmer všetky opatrenia sú populisticky plošné - a teda nie sú zamerané na chudobných ľudí) má bezhraničnú podporu pánov biskupov."

To je mozne . Ale v tomto texte nevidim zrovna spominanu podporu .

Biskupi sa bránia trhu
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 18-10-2007 17:17


Dovolujem si protestovať voči poznámke "Mam pocit , ze ty nemas sajn o trhovej ekonomike".

Pracujem v súkromnom sektore a tí "zlí" súkromníci asi vedia prečo ma platia.

Zato páni biskupi sa trhu "zúrivo" bránia a ich prioritovu sú štátne dotácie bez toho aby niečo museli urobiť pre svoje ovečky. Asi tušia, že štátne ochranné krídla Fico-vlády sú bezpečnejšie ako nejaká odluka cirkvy od štátu, kde by sa museli obracať. Sami si vybrali cestu politickej korupcie a za tejto vlády ich "predajnosť" nemá morálne hranice.

RE: Biskupi sa bránia trhu
autor: AS
pridané: 18-10-2007 18:16


Kludne mozes protestovat .

Je fajn, ze mozes pracovat u statocneho zamestnavatela .

Ked citam diskusie na roznych forach je paradoxne ako sa spojili socialisti s praviciarmi, laviciari s libertarianmi a obuli sa do biskupov . Ako keby ich jedna mater mala .:-)

RE: Biskupi sa bránia trhu
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-10-2007 21:31


"Dovolujem si protestovať voči poznámke "Mam pocit , ze ty nemas sajn o trhovej ekonomike". Pracujem v súkromnom sektore a tí "zlí" súkromníci asi vedia prečo ma platia."

Len taka mala poznamka, nezavisle teraz od temy biskupov. To ci si uspesny v trhovej ekonomike nema nic spolocne s tym, ci rozumies jej fungovaniu alebo nie. Podnikatel vobec nemusi rozumiet svojej ulohe v trhovej ekonomike, dokonca trh ani nemusi milovat. Kludne moze byt presvedceny socialista. Napriek tomu na nom moze byt uspesny.

Je to preto, lebo porozumenie fungovaniu trhu sa deje na zaklade akademickych znalosti, kym uspech na trhu zavisi od schopnosti vyuzivat tzv. roztrusene znalosti (dispersed knowledge). A to su dve odlisne veci.

Teba zrejme platia za to druhe, nie zato prve.

Trh môže cirkvy len pomôcť
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 19-10-2007 5:14


"Je to preto, lebo porozumenie fungovaniu trhu sa deje na zaklade akademickych znalosti"

Môj názor je, že fungovaniu celého trhnu nikdy nebude možné. Je možné porozumieť častiam trhu (niektoré komidity, akcie atď), ale pochopiť trh ako celok nie je možné, pretože tam vstupuje nekonečné množstvo premenných. Ale pre podnikateľa stačí, keď pochodí tú svoju časť trhu - ako si i ty poznamenal.

I keď samozrejme nejaké všeobecné zásady existujú (a taký Fico nepochopí ani tie) tak na úspešné podnikanie je to málo. Preto sa firmy snažia samy tvoriť trh pre svoje produkty pomocou marketingových nástrojov. Je to jednoduchšie, ako pochopiť trh vo svojej "prirodzenej" podobe.

Aby sme ostali pri biskupoch.

Trh je pre nich obrovskou nevyužitou príležitosťou. Ak by sa cirkev aktívnejšie zapájala do života a jednoducho plnili potreby svojich "ovečiek" určite by mali väčšiu autoritu a podporu.

Dnes je v podvedomí množstva ľudí taký biskup len tak dobrý, ale senilný ujo od ktorého sa nečakajú žiadne "akčné" veci. A cirkev túto predstavu dobrej, ale skostnatenej stredovekej inštitúcie i sama neustále utvrdzuje - naposledy "vykázaním" korunovácie z Martinského dómu v Bratislave.
Mladí farári sú už trochu "posunutí k trhu" a vedia sa lepšie priblížiť k ľuďom a nie sú už takí odtrhnutí od reálneho života.

Ja osobne by som cirkev ako takú v živote nepodporil, ale keby som videl nejaký dobrý projekt na pomoc bezdomovcom, chudobným atď. tak určite prispejem.

Majetok cirkvy by mal byť vecou verejnou nie preto, že to chce nejaké ANO, SMER, alebo niekto iní, ale preto, že je to vecou dôvery k verejnosti.

Trápne zatĺkanie majetkových pomerov spôsobuje v ľuďoch pocit, že cirkev je ešte bohatšia ako v skutočnosti - a kto už bude dávať peniaze niekomu rozprávkovo bohatému.

Cirkev by mala jednoducho mala urobiť súvahu - toto máme a toto pre váš ľudia robíme. A preto aby sme robili ešte viac a lepšie podporujeme Vašu väčšiu podporu - na tieto a tieto konkrétne ciele a projekty.

RE: Trh môže cirkvy len pomôcť
autor: AS
pridané: 19-10-2007 16:53


Nielen jej, ale aj Matici Slovenskej , SAV, NTC, ZSR, NDS, SOV, STV, SRo, STU, ....

Je zvlastne , ze napriklad MS dostava zo statneho rozpoctu 1 mld Sk dostala Neografiu za 1,- Sk a nikto nikde ani slovkom nieco proti . Cele mi to skor pride len ako antiklerikalny postoj . A to je skoda .

" Ak by sa cirkev aktívnejšie zapájala do života a jednoducho plnili potreby svojich "ovečiek" určite by mali väčšiu autoritu a podporu."

Tak a toto je presny priklad ako niekto zvonka vie co by malo byt ulohou cirkvi . Ono tie "ovecky" su tiez sucastou cirkvi . :-)

RE: Trh môže cirkvy len pomôcť
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 19-10-2007 17:39


"Nielen jej, ale aj Matici Slovenskej , SAV, NTC, ZSR, NDS, SOV, STV, SRo, STU"

100 % súhlas

A platiť inštitúciu ktorá vytvára za štátne peniaze politiku a oslavuje Slovenský štát je naozaj nehorázne. Ale pre HejSlovákov je to nedotknuteľné tabu.

"Ono tie "ovecky" su tiez sucastou cirkvi . :-) "

Problém je v počtoch ovečiek. Páni biskupi rátajú všetky čo sa prihlásia za veriace. Mnohé veriace ovečky však majú našich pánov buskupov pekne v zuboch a radšej sa pasú na kresťanskej lúke na vlastnú päsť : ). A potom ich páni biskupi označia za zblúdilé ovečky. Ale tie ovečky presne vedia, kde sú a nechce sa im do katolíckej ohrady : ).

RE: Trh môže cirkvy len pomôcť
autor: AS
pridané: 19-10-2007 18:15


"Páni biskupi rátajú všetky čo sa prihlásia za veriace. Mnohé veriace ovečky však majú našich pánov buskupov pekne v zuboch a radšej sa pasú na kresťanskej lúke na vlastnú päsť : ). "

Tak, ale z tohoto nepravom obvinujes biskupov . Ziadny biskup nestal nad scitacim harkom a kazdy si dobrovolne zapisal svoje nabozenske (bez)vyznanie . Ono je to skor mnohokrat naopak .
Inak, ak by islo naozaj len o pocty, bolo by to super .

RE: Biskupi sa bránia trhu
autor: D
pridané: 19-10-2007 15:30


...same zbytocne metafory. Aka "uloha" podnikatela?
(kto ho nou poveril? uloha voci komu?)

Elementarnemu principu "rozumie" kazdy podnikatel.(musim vytvarat nieco, co iny potrebuju, co uspokoji potreby inych, a za to dostanem bubabky...) Ak robi opak, tak uspech nedosiahne aj keby sa rozkrajal.

RE: Smer má nových členov
autor: Modrak
pridané: 19-10-2007 6:46


Biskupi nastavuju vetrila. Po krachu neoliberalizmu v Juznej Amerike, je im jasne, ze cosi visi vo vzduchu. A zacne to asi v Cine, aj cinski komunisti na nedavnom zjazde to pochopili. Tie nezmysly o zmluvnych vztahoch ucia na elektrickovej univerzite?
RE: Smer má nových členov
autor: Lukas Krivosik
pridané: 19-10-2007 10:46


"Po krachu neoliberalizmu v Juznej Amerike"

Prave vysla aj u nas kniha uznavaneho peruanskeho ekonoma Hernanda de Sota, Mysterium kapitalu, ktora vysvetluje, ze to nie je trh, ktory v juznej Amerike zlyhava, ale vlastnicke prava. A ponuka tiez napady ako tieto problemy prekonat.

Tu knihu vrelo odporucam k dovzdelaniu.

Vzdy
autor: Modrak
pridané: 20-10-2007 5:06


nieco zlyhava, vzdy je niekto na vine ked "skvela" teoria nefunguje. Nakoniec to konci na styroch rocnych obdobiach.
RE: Vzdy
autor: Lukas Krivosik
pridané: 20-10-2007 9:04


Na styri rocne obdobia sa vyhovaraju akurat polohospodari a komunisti.

Ak si niekto mysli, ze ku kapitalizmu staci privatizacia, tak sa myli. Ustrednou myslienkou kapitalizmu vzdy boli vlastnicke prava a to je to, co latinskej Amerike odjakziva chyba.

Takze predsa len, odporucam Mysterium kapitalu, Hernanda de Sota. Myslim, ze aj tebe sa ta kniha bude pacit. A ma len dvesto stran, takze sa moc nenacitas

;-)

Načo chodiť ďaleko
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 20-10-2007 18:58


Načo chodiť ďaleko, keď vymáhateľnosť práva je katastrofálna i u nás. Ak sa má obyčajný človek súdiť tak sa na to vykašle, lebo právoplatného rozsudku sa asi nedožije a ak aj, tak mu už vôbec nepomôže.

Možno je to preto, že tí istí bolševici čo súdili za komunismu súdia dodnes.

RE: Vzdy
autor: Modrak
pridané: 21-10-2007 5:42


No este nejaky neoliberalny chozracsot a perestrojku. Potom bude vidiet , ze dalsia blbost, ktora mala ludstvu priniest krajsie zitrky konci. Obete sa zrataju neskor.
Dodatok
autor: Modrak
pridané: 21-10-2007 5:45


No vlastnicke prava sa tazko definuju., ked majetok , konkretne poda bola nadobudnuta kradezou.
8 problemov konzervativneho hnutia v USA
autor: Firstborn
pridané: 19-10-2007 7:03


http://www.townhall.com/columnists/JohnHawkins/2007/10/19/eight_problems_with_the_conservative_movement_right_no...

velmi dobre zhrnute

RE: 8 problemov konzervativneho hnutia v USA
autor: Milton
pridané: 21-10-2007 9:16


vdaka, velmi dobry clanok. uz dlhsie nesledujem townhall ani podobne stranky koli nedostatku casu ale toto bolo dobre. bohuzial zachytil som ze newt gingrich nebude kandidovat tak som zvedavy ze kto pojde za prezidenta ako republikan. z toho co tam teraz je sa bude tazko vyberat kandidat proti demokratom s realnou sancou na uspech...

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group