ISSN 1335-8715

10-09-2007   Marián Šarkőzy   Ideológia   verzia pre tlač

Kľúč k totalitarizmu

Postmoderne a slovensky signifikantným pokusom definovať totalitarizmus je „Diablova práca“ Tomáša Zálešáka. Zálešák totiž naznačuje, že už samotnou definíciou totalitarizmu by sme sa stali totalitnými mysliteľmi.

Pridať nový príspevok

stručne
autor: lucid
pridané: 10-09-2007 16:06


Stručne povedané: preferovanie kolektívu na úkor jednotlivca vedie k totalite ...
sebakritika
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 10-09-2007 17:20


Tento môj starší článok, ktorý je čiastočne plodom mojej chronickej nesčítanosti som sám zhodnotil po miernej Lukášovej kritike ako slaboduchý a súhlasil som, aby sa nezverejňoval, načo Lukáš asi zabudol, keď teraz prišiel na rad. Nepoznal som vtedy vôbec Voegelina. Teraz si myslím že korene totalitarizmu naozaj siahajú až do staroveku. Článok bol pôvodne vyprovokovaný obviňovaním PS z fašizmu a naopak, tak som sa snažil nájsť nejaké jednoznačné určenie na základe ktorého by sa dalo zhodnotiť kto je vlastne fašista.
RE: sebakritika
autor: Lukas Krivosik
pridané: 10-09-2007 20:04


Jaaaj, vidis, nato som uplne zabudol. Som hladal v schranke clanky, co som este nezverejnil a narazil som na tento.

No nic, hadam to nevadi.

RE: sebakritika
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 10-09-2007 21:37


V pohode. Beriem to ako prejav tolerancie. :D
RE: sebakritika
autor: Firstborn
pridané: 11-09-2007 11:03


Mozno by nebolo na skodu miesto Voegelina si nastudovat niektorych z uznavanych autorov, ktori pisali a pisu o fasizme alebo totalitarizme ( Linz, O'Sullivan, Sternhell, Overy, Burleigh, Payne, Griffin, Kershaw, Nolte, Laqueur, Paxton, Gentile a mnoho dalsich... )

Za tych 60 rokov od konca II.sv.v sa v oblasti vyskumu urobil kus prace - od ideologie po ekonomiku - a reflektovat stale len Voegelina je zbytocne repetitivne, akykolvek bol jeho prinos.

Ty a Maros ten clanok mi az napadne pripomina clanky tvojho "oblubenca", isteho Michala Havrana Ml. ... pride mi ako strasna zlepenina, a nejak v nom neviem najst suvislu myslienku ;-)

RE: sebakritika
autor: Lukas Krivosik
pridané: 11-09-2007 11:10


"Ty a Maros ten clanok mi az napadne pripomina clanky tvojho "oblubenca", isteho Michala Havrana Ml. ... pride mi ako strasna zlepenina, a nejak v nom neviem najst suvislu myslienku"

Nezhadzuj Marosa takymito prirovnaniami;-)

RE: sebakritika
autor: Firstborn
pridané: 11-09-2007 12:46


tak samozrejme od Svateho Michala ma Maros este velmi daleko, a vacsinou su jeho clanky celkom fajn...len tento jeden mi prisiel ... taky...no....ved vies
RE: sebakritika
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 11-09-2007 13:41


Mňa Voegelinova teória v mnohom uspokojila, aj keď nie so všetkým súhlasím.

Priznám sa, že Havranove úvodníky patria k môjmu obľúbenému čítaniu. Najmä v poslednom čase prerastajú do exotična (ako by povedal Hanibal Lecter). Ale aspoň sú originálne. Ide skôr o istý druh romantickej poézie v akejsi publicistickej forme. Michala zjavne fascinuje revolucionárska estetika. Nás na PS táto estetika skôr znechucuje.

RE: sebakritika
autor: Firstborn
pridané: 11-09-2007 14:11


"exoticna" ... ako si to milosrdne nazval. Ja by som uzil ineho pojmu ;-)
RE: sebakritika
autor: mišo
webstránka: http://www.drotovan.blog.sme.sk
pridané: 11-09-2007 14:12


Je to pravda je to velmi slaby clanok, nechapem, ze si sa nestretol s Voegelinom pri jeho kreovani, kedze Tomas Zalesak sa na neho casto v knihe Diablova praca odvolava a cituje ho (mimo Arenthovej a Arona.) Alebo si o tych knihach cital iba v .tyzdni??
Tiez si myslim, ze nevies presne co je to moralny relativizmus, historicizmus a pod.
Moralny relativizmus je ad hoc moralka a nema vobec suvis s tym ci je clovek fanatik a pod.
Odporucam dostudovat.
K totalitarizmu by sa urcite este hodili H. Arenth a R. Aron a nie novinari ako P. Johnson.
Teoria relativity sa spomina v suvislosti s moralnym relativizmom z dovodu, ze Einstein dokazal, ze aj cas je relativny (zakrivenie casopriestoru a pod.) a preto uz nie je nic pevne (v zmysle fyziky, ale nie v zmysle ludskej moralky, preto Einstein nie je aj moralny relativista)
Ber prosim tuto kritiku ako konstruktivnu.

RE: sebakritika
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 12-09-2007 20:12


Konštruktívna kritika je komunistický výmysel. Kritika je buď oprávnená, alebo nie. Tvoja je.

Od Arona som čítal hisoriu 20 stor. , ale to je s Voegelinom neporovnateľné - to mi nič nedalo, myslím, že Johnson vystihol veľa vecí lepšie vo svojich nepriateľoch spoločnosti aj keď je novinár.

O totalitarizme sa dá dozvedieť viac z Kunderových románov ako z väčšiny politologických knižiek.

Chyba je, že som sa odrazil od kritiky Zálešáka, lebo vlastne tú knihu nepovažujem za nijako prínosnú takže som ju nemal ani zbytočne kritizovať len preto, že vyšla na slovensku.

RE: sebakritika
autor: miso
pridané: 16-09-2007 15:38


Myslel so Aronovu knihu L'Opium des intellectuels (Opium intelektualov)
Totalita: Obrátené garde
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 11-09-2007 7:54


http://www.novinky.cz/zahranicni/vychod/cast-izraelske-vlady-odmita--nemecke--skody-superb_122389_muo8u.htm...

Často sa dnes spomína antisemitizmus. Je skutočne pravda, že mnoho ľudí má predsudky voči Židom a stretávam sa z tým i ja na Slovensku. Ale netreba zabúdať, že existujú i predsudky Židov. O Araboch hovoriť netreba, ale spájať české autá nemeckého majiteľa s totalitným režimom nacistického Nemecka je tak isto smiešne ako obviňovať Židov z ovládania sveta.

RE: Totalita: Obrátené garde
autor: LIBERTARIAN
pridané: 11-09-2007 9:39


Treba rozlisit predsudky 4 MILIARD ludi roznych narodnosti prejavovanych (v celej historii a velmi nasilne ) voci desiatkam milionov Židov, od predsudkov tych "zopár" Židov ku tým MILILARDAM antisemitov. Ked dvaja robia to iste, NIE JE to to iste !!!
RE: Totalita: Obrátené garde
autor: štúrovec
pridané: 11-09-2007 10:24


Cloveka musi dojat, ked vidi antisemitu, ako sa ohradzuje proti antisemitizmu. Alebo ked udajny libertarian, ktory tu denno denne narieka nad mensim, ci vacsim zasahovanim statov a ich vlad do zivota obcanov v EU, ale zaroven ospravedlnuje tisicove zlociny proti ludskosti Zidov, ci napriklad v kazdom clanku o SSA, Americanov a ich milionove zlociny proti ludskosti. Vtedy carovnym prutikom sa z libertariana stava zurivi bolsevik, ci fasista. Ja by som vsak povedal, ze to je naopak. Miestny libertarian je bolsevik, alebo fasista, ale kedze ako vacsina miestnych praviciarov je pokakana priznat verejne svoje totalitne ideologie, tak si to zaobaluje do pozlatka liberalizmu, konzervativizmu, demokracie, ci krestanstva,alebo inej, bohumilej ideologie. Ale akonahle sa diskutuje o Zidoch, Americanoch, Britoch, Madaroch,ci katolikoch, zabudaju na svoje pozlatka, a ukazuju svoju pravu tvar, ze liberal z post fora? Hnusny moralny relativizmus. Ale co cakame od klubu praveho spektra, co moralne relativizuje zlociny, v kazdom druhom clanku.
RE: Totalita: Obrátené garde
autor: Laborec
pridané: 11-09-2007 13:17


Ty si dokazal vyratat kolko je 1+2 ? Neverim..
RE: Totalita: Obrátené garde
autor: štúrovec
pridané: 11-09-2007 13:48


Aaa, pozrime sa, kadehacka uderka nastupila. Dalsi z radu katolickych fanatikov, co si mysli, ze US-fasizmus, je ta prava viera.
RE: Totalita: Obrátené garde
autor: Laborec
pridané: 13-09-2007 12:43


milujem ludi, ktori nevedia co napisat, tak napisu "fanatik" a podobne..
RE: Totalita: Obrátené garde
autor: štúrovec
pridané: 13-09-2007 12:53


A co ine napisat cloveku, co doslova slinta blahom, ked podporuje US-fasizmus a ich nekrestanske zlociny, ci ked s antikrestanskymi prispevkami, siri nenavist a zlo po internete. Typicky, veriaci kadehak. Ked si uz tak pokakany, ze sa hanbis za svoju fasisticku ideologiu, a potrebujes si to zastitovat nejakym peknym pozlatkom, v tvojom pripade krestanstvom, tak si aspon nastuduj, co krestanstvo je, lebo kazdy tvoj prispevok je absolutnym opakom toho, co hlasal Jezis.
RE: Totalita: Obrátené garde
autor: Laborec
pridané: 18-09-2007 11:59


Svojim poslednym prispevkom si ma len utvrdil v tom, ze s niektorymi ludmi je zbytocne diskutovat a akakolvek diskusia nevedie k nicomu. Papa.
RE: Totalita: Obrátené garde
autor: tom
pridané: 11-09-2007 20:18


Chudáci židia. Keď to dáme do ľudskej reči tak všetci nežidia sú kurvy(vo vzťahu k židom) a len zopár židov sú zlí ľudia(vo vzťahu k nežidom). Ale ono sa to dosť ťažko vysvetľuje napr. súčasným rusom keď vidia ako sa "noví rusi" ktorí zarobili obrovské peniaze na získaní nerastných surovín v "divokej" jelcinovej éra a keď sa vyskytne problém s nezaplatenými daňami tak ich prichýli británia, alebo izrael. A najhlasnejšia trúba Ruska dnes proti ľuďmi obľúbenej vláde je akýsi Vajnštejn - dnes známy ako Kasparov. Predpokladám, že som týmto pichol do osieho hniezda..
Kolektivny trest
autor: LIBERTARIAN
pridané: 11-09-2007 9:32


msarkozy :
"Zmena, s ktorou prišiel Ježiš Kristus končí kolektívne trestanie a prichádza individualistické poňatie viny, hriechu a trestu."

Ako vidis tento svoj nazor vo svetle dnesnej reality, v ktorej KDH, teda "pokračovatelia Krista na zemi" obhajuju ponechanie v platnosti "Benešových dekretov" ? BD su jednoznacnym prejavom KOLEKTIVNEHO trestu.
Prosim vsetkych komunistor a im podobnych (nacionalistov), aby sa neunuvali mi odpovedat. ICH bolsevicke nazory ma nezaujimaju.

RE: Kolektivny trest
autor: štúrovec
pridané: 11-09-2007 10:32


Ale sovinisticky nacionalisti z SMK, Ti mozu odpovedat, nie? Ved tych branis stale. Je neuveritelne, ako v priebehu par minut dokazes zlociny jedneho naroda ospravedlnovat, a nasho slovenskeho za spravodlivu odplatu(Benesove dekrety), aj ked priznavam, ze prehnanu, dokazes hned odsudit, aj ked to boli zlociny milion krat mensie, ako zidovske. Hore som Ti to napisal, a tu je krasny dokaz, ze ziaden liberal nie si, ze si len zamaskovany bolsevik, alebo fasista. Vybrat si mozes co chces.
RE: Kolektivny trest
autor: Czechtek
pridané: 13-09-2007 15:24


A co ti zidia a americania tym slovakom urobili? Zidia nas zbavili majetku? Nalozili nas ako dobytok na vozne a zaplatili 600 riskych mariek hitlerovi za kazdeho slovaka ktoreho zabiju? Ci ty si sa pripojil z inej planety, kde prebehli dejiny uplne inak?

Ked LIBERTARIANA oznacujes za fasistu a bolsevika? Ako oznacujes sam seba? Hadam len nie si libertarian, ci ano?

Uvedomuješ si ?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 11-09-2007 9:52


msarkozy :
Tusim si sa tymto clankom vydal na tenky lad. Ten ľad je o to tensi, ze si svoje (mozno aj spravne) nazory sformuloval velmi nejednoznacne, niekde skor relativisticky, niekde si bez jasnejsich dokazov sformuloval dost provokativne tvrdenia, .....

" Už samotné jednoznačné definovanie totalitarizmu v sebe ukrýva totalitné nebezpečenstvo, ktorému sa vyhneme len tak, že budeme pred ním neustále aktívne na pozore a podľa možnosti nič jasne a jednoznačne nedefinujeme."
- Vyzyvaš ludi ku relativizmu ??? : "nič nedefinujeme"


"Komunisti ani nacisti, tým menej dnešní džihádisti, žiadnymi relativistami nikdy neboli. Príbehy hrdinstva, často až šialenej odvahy a obetí, ktoré fanatici boli a sú schopní položiť „za svoju pravdu“ sú dostatočne známe."
- Suhlasim. LENŽE tymto si poprel tvrdenia konzervativciov, ze komunizmus je totalne relativisticky, ze neuznava PRAVDY a PRINCIPY.


"Zmena, s ktorou prišiel Ježiš Kristus končí kolektívne trestanie a prichádza individualistické poňatie viny, hriechu a trestu."
- toto so okomentoval v samostatnom prispevku.

Kredo Praveho spektra.
autor: štúrovec
pridané: 11-09-2007 10:44


"Príbehy fanatizmu, davového šialenstva, masového vraždenia, osobných mravných zlyhaní, hrdinstva, sily, slabosti, túžby po moci atď sa odjakživa vinuli celou históriou ľudstva a ani v budúcnosti tomu nebude inak."
Tak tuto vetu ste si mali dat do kreda Praveho spektra. Ta vystihuje vasu ideologiu, nie tie Krivosikove krasorecenia.
A uz vobec nie krasorecenia o Jezisovi, ved akurat Prave spektrum propaguje vsetko, co Jezis zavrhoval.

RE: Kredo Praveho spektra.
autor: Zolo
pridané: 11-09-2007 13:31


V totalitarnych systemoch ma obrovsku dolezitost ideologia. Ideologia je abstrakcia s urcitou vnutornou logikou a nemennymi zakonmi obycajne niekolko desatroci, storoci, pripadne tisicroci starych. Ideologia prevlada nad prostym skumanim casto aj malemu decku zjavnej pritomnosti.

Pocet totalitnych rezimov je aj dnes obrovsky. Pravdepodobne okolo tretiny vsetkych politickych systemov. Ktora je najcastejsia statna ideologia? Uhadli ste!!! Nabozenstvo.

RE: Kredo Praveho spektra.
autor: štúrovec
pridané: 11-09-2007 13:56


Ja si myslim, ze v kazdom systeme, ma obrovsku dolezitost ideologia. Aj v tych, vraj demokratickych. Len sa pozri, co dokazu popachat zapadne staty po svete, kvoli demokracii, ci krestanstvu, alebo liberalizmu. A je uplne jedno, ci je to ideologia politicka, nabozenska, alebo ina.
RE: Kredo Praveho spektra.
autor: Lukas Krivosik
pridané: 11-09-2007 16:32


Nabozenstvo nie je ideologia. Prave o tom pisem clanok.
RE: Kredo Praveho spektra.
autor: Zolo
pridané: 11-09-2007 17:25


Zomrela prva manzelka Ronalda Reagana. Rozviedli sa po 8 rokoch manzelstva.
RE: Kredo Praveho spektra.
autor: Firstborn
pridané: 12-09-2007 17:19


"Pocet totalitnych rezimov je aj dnes obrovsky. Pravdepodobne okolo tretiny vsetkych politickych systemov. Ktora je najcastejsia statna ideologia? Uhadli ste!!! Nabozenstvo."

tak chlapce ty v tom mas riadny gulas. Skus sa miesto vypisovania po diskusiach trosku seriozne vzdelat.

OT : Britski konzervativci odsudzuju konzumerizmus
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 11-09-2007 11:26


Zaujimave odsudenie neoliberalnej mantry z konzervativnych koncin.

http://news.independent.co.uk/uk/politics/article2944403.ec...

"Rampant material consumption, boosted by images of celebrities flaunting their wealth, is having "detrimental psychological effects" on people and making them unhappy, a policy document by the Conservative Party will warn this week.

The report by the Quality of Life policy group, headed by John Gummer and Zac Goldsmith, will warn that British society has "a preoccupation with materialism" which has led to "status anxiety" among people desperate to keep up.

In the radical paper that confronts the spirit of Thatcherism, the Tories will argue there is a "darker side of wealth", observing that naturally acquisitive people often tend to be dissatisfied and unhappy.

The policy group will warn that Britain has contracted "affluenza" and that the national obsession with acquiring possessions is causing widespread personnel discontent.

It will call for an end to the "hedonistic treadmill where individuals can never be satisfied", suggesting that GDP, the traditional indicator of prosperity, should be replaced by a new set of indicators that measure social well-being as well as wealth.

Although the average person in Britain has never had so much disposable income, the country is in "social recession", the paper observes, with two million on antidepressants and a million more taking class A drugs.

The proposals, to be published by David Cameron, are expected to urge people to pursue a "slower" lifestyle that may involve a cut in salary and flexible working.

In a departure from Conservative orthodoxy it will say that the market is no more than a tool. "Treating it as a god and doing its bidding does not make men and women happy."

In what will be seen as an attack on the "cricket and warm beer" ethos of the John Major era, the paper will say that the "good old days were thoroughly miserable for many people".

The paper, which will form the basis of the Tories' environment policy, is also expected to recommend more exacting targets to cut carbon emissions.

It is expected to stop short of endorsing nuclear power as the answer to cutting carbon emissions, while recommending radical proposals for getting people to fly less and use more environmentally friendly forms of transport.

Jules Peck, director of the Quality of Life group, said the group was "rethinking the whole way we look at the world."

RE: OT : Britski konzervativci odsudzuju konzumerizmus
autor: PeterS
pridané: 12-09-2007 0:07


Alebo trochu v češtine:
http://www.blisty.cz/2007/9/11/art36224.htm...

Tento ich konzervativizmus je mi velmi sympaticky. Skoda, ze PS je tak zmetene... raz sa nejaka studovana hlava zo SAV vyjadrila, ze KDH rychlo zhabalo nalepku "konzervativny/e" preto, aby sem ziadny elegantny konzervativizmus neprenikol. Keby sa PS ocistilo od tohoto tlaku a tlaku Straussovych fasistov (cez vseliake Tyzdne a ich ansamble), mozno by pre Slovensko prinieslo hodnotnejsi pohlad na spolocnost.

Neuvazuje PS o skutocne originalnom uchopeni konzervativizmu a preneseni na SK spolocnost?

RE: OT : Britski konzervativci odsudzuju konzumerizmus
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 12-09-2007 9:24


But ten britsky klub staromileckych gentlemanov nakazil cerv socialnej empatie alebo sa in zjavil Kristus.

Akokolvek, vacsina konzervativcov je dnes prilis zahladena do ekonomickeho neoliberalizmu nez aby si trufla takto rozmyslat.

Britsky konzervativizmus bol vzdy tak trochu pravicova avantgarda, tento mnissky pristup hlasajuci skromnost a odsudzujuci konzumerizmus vsak moze vo svetovej konzervativnej komunite sposobit celkom zaujimavu schizmu. Napriklad si velmi neviem predstavit ako by sa thatcherovsky Vaclav Claws stotoznil s ich myslienkami - hoci on ako ateista ani nie je socialne velmi konzervativny.

What a President!
autor: Lukas Krivosik
pridané: 11-09-2007 16:40


Tak toto klobuk dole:

http://www.sme.sk/c/3480787/Vaclav-Klaus-ide-do-ringu-s-Al-Gorom.htm...

Myslim, ze aj clovek, ktory veri v globalne oteplovanie musi uznat, ze na cele Ceskej republiky nestoji ziadny gaspar. Kedy budeme mat my prezidenta, ktory bude takto medzinarodne mutit vodu?

RE: What a President!
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 11-09-2007 17:38


Nie gašpar. "Senilní ješita". =)
RE: What a President!
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 12-09-2007 10:55


No s Gorom... to bude jeden nekompetentný proti druhému. Vedec by zato pána prezidenta zotrel ako stierač, to je každopádne jasné.
RE: What a President!
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 12-09-2007 16:11


Neviem čo chce Klaus dosiahnuť, keďže zmena klímy je fakt (však je to normálne) a aj vplyv ľudí na zmene klímy je jasný (že činnosť ľudí nemá vplyv na klímu môže poprieť len blbec). Celá diskusia je len o tom, koľko % zo zmien globálnej klímy má na svedomí človek a koľko % je prirodzený vývoj. A to je na Nobelovu cenu. A neverím, že amatér Klaus nám v tom urobí jasno.
RE: What a President!
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 13-09-2007 11:17


Je uplny drist, ze GO hlasa iba nejaka skupna fanatickych environmentalistov. Berie vazne aj Medzinarodny ustav strategickych studii, ktoreho dosledky vo svojej poslednej sprave oznacuje za vaznu hrozbu pre globalnu bezpecnost, ( http://www.iiss.org/index.asp?pgid=2187... ) pricom nalieha na potrebu znizovania emisii CO2.

Este tu teda ostava skupina zarytych neoliberalov na cele s panom Klausom, ktorej to dochadza trochu pomaly, pretoze by to ohrozilo ich nespochybnitelne friedmanovsko-hayekovske teorie. 21. storocie ich spolahlivo prehodnoti, akurat cena ktoru za to cele ludstvo zaplati bude zrejme dost vysoka.

RE: What a President!
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 13-09-2007 14:33


Ak Tvoje názory 21. storočie neprehodnotí, naozaj to bude ľudstvo stáť priveľa. Viď ako sa strápnil Stern vo svojej Stern review, keď počítal s diskontnou mierou 0,1 !!!!! Normálna je pritom 3% až 5% diskontná miera. Stern review je blábol, ako to dokázal už Greg Mankiw. Keď už chválite Keynesovcov, tak sa radšej oprite o Mankiwa a nie o Samuelsona, ktorý nevie ani definovať verejný statok.
RE: What a President!
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 14-09-2007 11:21


Ale veď pokrokoví konzervatívci už neoliberálne dogmy prehodnocujú. Nie ste v obraze čo sa deje u vašich susedov?
RE: What a President!
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 14-09-2007 18:59


Nerozumiem, o akých susedov tu ide. Tu nejde o nejaké neoliberálne dogmy. Uvedom si, že Klaus sa do istej miery za privatizácie liberalizmu spreneveril a pustili sa do právneho pozitivizmu. Uvedom si, že autentické poznanie Hayekových (či Friedmanových) princípov sa ešte len málo dostalo ľuďom z Liberálního institutu či VŠE a tento odkaz ešte nedokázali sprostredkovať verejnosti. Preto v českej verejnosti je síce meno Hayek či Friedman známe, ale kolujú o nich v lepšom prípade polopravdy. Aj keď človek pravdu má, nie vždy ju dokáže podať tak, aby toho druhého človeka neurazil a nedotkol sa ho. Ja sa nečudujem, že Klaus pôsobí na mnohých Čechov naduto a hrubo, a je škoda, že takto sa ešte viac diskredituje Hayeka a Friedmana, ktorý vraj sú za jeho názormi (ale ich cit pre ľudský argument Klausovi chýba). Áno, strieľam do vlastných radov, v skutočnosti sa nám liberálom nepodarilo adekvátne predať myšlienky Hayeka či Friedmana. A, musím povedať, za túto aktivitu Klausa obdivujem bez ohľadu na jeho necitlivosť. Debata medzi slobodou a globálnym otepľovaním môže byť pre ľudstvo 21. storočia rozhodujúca. A Klaus je na správnej strane. I keď pôsobí hrubo.
Socializmus večne živý
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 12-09-2007 15:03


Upozornil by som na jeden prežitok totality, ktorá úspešne prežíva 18 rokov po revolúcii a bránia ju všetky parlamentné strany v rátane KDH. Sú to výsluhové dôchodky našich privilegovaných policajtov, colníkov, SIS-károv, vojakov atď. Dokonca sa majú do tohoto systému zahrnúť nanovo i požiarnici.

Tento bolševický nezmysel deformuje celý sociálny a dôchodkový systém a nie je sily, ktorá by to chcela zmeniť.

Riešenie je pomerne jednoduché. Dať predmetným skupinám vyššie platy a poistenia pre prípad úmrtia či zranenia.

A to nehovorím ešte o problematike služobných bytov z ktorýc sa bývalí vojaci "zabúdajú" vysťahovávať, ale akosi im vždy "prischnú" po odchode na štedrý dôchodok. Výsluhový dôchodok sa vždy zíde i skorumpovaným "privilegovaným", ktorí do neho vždy "zdrhnú", keď sa im príde na trestnú činnosť a pokým to stihnú pred právoplatným odsúdením (a oni to vždy stihnú) tak sú zabezpečený do konca života bez ohľadu na ich vinu či nevinu.

RE: Socializmus večne živý
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 12-09-2007 15:30


Policajti a poziarnici vsade vo vyspelom svete maju vyssiu penziu po dlhe desatrocia.

Takto to funguje v USA:
http://findarticles.com/p/articles/mi_m1153/is_n11_v115/ai_1326243...

Kto si ich vyssiu penziu za rizika povolania vyklada ako nejaky komunisticky totalitny vymysel je uplne mimo misu a nevie o com hovori. Su vysledkom konsenzu odborovych hnuti a uznania rizik povolania statom.

RE: Socializmus večne živý
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 12-09-2007 15:57


Vyššia penzia a výsluhová penzia je niečo iné. Nemám nič proti ak štát zvýhodní niektoré svoje vybrané profesie, ale musí to byť v rámci všeobecného dôchodkového systému a nie niečo úplne mimo. A riziká vojakov na vojenských správach, alebo policajných pohlavárov sú určite veľké - obezita a vysoký krvný tlak. Takže zvýhodniť by sa asi mali naozaj tí, čo riziko podstupujú a nie paušálne všetci príslušníci nejakého rezortu, alebo oddelenia.

A čo majú v USA je ich problém - mimichodom to nevylučuje,že je to komunistické (len pravdepodobnosť výskytu je oproti nám podstatne nižšia).

Tak ako sme urobili vlastnú daňovú reformu tak by sme mali urobiť i poriadok v dôchodkoch a sociálnom systéme bez ohľadu kto aký systém má (i keď inšpirovať sa nie je zlé) a urobiť to podľa zdravého rozumu a efektívnosti a nie svetlých vzorov ( z hociktorej strany).

RE: Socializmus večne živý
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 13-09-2007 10:35


Niekto si stále rád stotožňuje odbory s bolševikmi.
RE: Socializmus večne živý
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 13-09-2007 16:14


Ja určite nie, pretože som odborár, i keď vždy keď vidím našich odborárskych bosov, mám veľkú chuť z odborov vystúpiť.
RE: Socializmus večne živý
autor: LIBERTARIAN
pridané: 14-09-2007 8:02


Dusan :
Tema - odbory- to je zvlastna kapitola. Strucne sa da povedat aspon to, ze dnesni sefovia odborov, to su hlavne politicki prizivnici, ktori si do politiky nasli samostatny zadny vchod.
Skutocnu odborarsku pracu - superenie so zamestnavatelmi - na to si netrufnu, pretoze v dobe globalizacie s nimi zamestnavatel dokaze pozametat podlahu (napriklad prestahuje firmu na Ukrajinu).

RE: Socializmus večne živý
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 14-09-2007 8:37


Naši odbory si skutočne poplietli náplň svojej práce. Miesto boja zo zamestnávateľmi o platy a pracovné podmienky radi bojujú na námestiach s "neoliberalizmom". Je smiešna ich predstava, že keď sa sprísni zákon tak sa automaticky zlepšia podmienky zamestancov.
Ak nejaký zamestnávateľ zdieral protizákonne svojich zamestnancov za starého zákonníka práce tak ich bude určite zdierať i podľa nového zákonníka a nič sa nezmení. Zmeniť by sa to mohlo keby odborári tvrdo bojovali so zdieraním priamo v konkrétnych podnikoch. To však nie je tak vidno a o to asi ide. Bosovia odborov sa radi nafukujú pred kamerami a rozprávajú vzletné frázy.

RE: Socializmus večne živý
autor: LIBERTARIAN
pridané: 14-09-2007 9:47


Dusan :
"Je smiešna ich predstava, že keď sa sprísni zákon tak sa automaticky zlepšia podmienky zamestancov."
- myslim si, ze vyrazne zlepsenie prac.podmienok je pre odborarskych bossov velmi neprijemna vec. Ved by odrazu boli zbytocni, a museli by sa zacat zivit pracou !!!
Pre nich plati : "Čim horsie, tým lepšie ! "

Takze Fico je ich prirodzeny spojenec. On uz zariadi, aby bolo horsie.

RE: Socializmus večne živý
autor: LIBERTARIAN
pridané: 12-09-2007 16:11


"Su vysledkom konsenzu odborovych hnuti a uznania rizik povolania statom. "
Prd su vysledkom ..... Su vysledkom toho, ze politici si korumpuju svoju ozbrojenu päsť. Cudzymi peniazmi.

Trzne vztahy najprimeranejsie ocenia, ci je praca "rizikova", a ak je , a ak ju trh oceni, tak si z tej vyssej mzdy maju sami platit vyssie odvody !!! Toto je normalne, ostatne je iba hlupostou ludi, ktori su ochotni doplacat na inych, pretoze do toho nevidia, ani nechcu vidiet.
Ano. Socializmus večne živý.

RE: Socializmus večne živý
autor: Zolo
pridané: 12-09-2007 17:00


Aj v sukromnom sektore je bezne prisposobovanie platu, dochodkov ci odchodu do dochodku riziku ci inym faktorom. Prihliada sa napriklad na sportovcov s prirodzene skratenou karierou, policajtov ci hasicov, baletakov a inych specifickych povolani. Styridsatrocny hokejista ma problemy nahanat dvadsatrocneho, takisto 50 rocny policajt osemnast rocneho zlodeja. Chcete, aby vas sestdesiatrocny hasic znasal z horiaceho mrakodrapu, alebo tridsatrocny? Ze sa na tieto zalezitosti prihliada suvisi skor so zdravym rozumom, ako s politikou ci socializmom.
RE: Socializmus večne živý
autor: LIBERTARIAN
pridané: 12-09-2007 16:16


Dusan :
"Riešenie je pomerne jednoduché. Dať predmetným skupinám vyššie platy a poistenia pre prípad úmrtia či zranenia. "
Uz dnes maju na nase pomery az velke platy, a do penzie idu nechutne skoro.
Toto nie je vsak "bolsevicky" nezmysel , je to prirodzena reakcia POLITIKOV, ktori chcu mat spokojnych a loajalnych ochrancov.
Obcania nie su evidentne schopni ani ochotni vidiet, ze v state je spusta privilegovanych skupin, korumpovanych politikmi za peniaze inych.

RE: Socializmus večne živý
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 12-09-2007 16:39


Libertarian:
"Uz dnes maju na nase pomery az velke platy, a do penzie idu nechutne skoro."
Toto platí len čiastočne v podobe - veľké platy majú hlavne tí čo nerobia nič a buzerujú tých čo aspoň niečo robia.
Keby sa navrhla reforma tohoto systému smerom k vyšším platom a nižším benefitom - myslím, že väčšina "privilegovaných" by to uvítala a prešla by na to + vyplatenie odškodnenia za zrušenie tých benefitov do budúcnosti.
Problémom však je, že to na našej politickej scéne nikoho nezaujíma. Ešte i "superpravicový" Palko sa vždy oháňa sociálnymi výhodami "privilegovaných".
Stále sa hovorí o tom, že opozícia nemá témy. A je to tak - toto je jedna, Sulíkova reforma socialnych dávok - druhá, spoločný výber poistnéh a daní daňovými úradmi - tretia, zrušenie verejnoprávnej STV a SRO - štvrtá, odluka cirkvy od štátu - piata, zrušenie Sociálnej poisťovne - šiesta atď. Ale celá naša opozícia len chytá za chvost nezmyselné ficove "pseudoproblémy", ktoré túto krajinu nikam neposunú. Mali by konečne prejsť do ofenzívy a sami určovať témy.

Začala s tým už SMK - ale tí v poslednom čase plodia väčšie bludy ako sám veľký bolševik Fico. Tí by mali radšej porozmýšlať čo vlastne chcú a či ten Duray stojí za toľkú blamáž.

Gabura je ďaľší "výkvet" opozičnej politiky, ktorý ani nepotrebuje komentár.

RE: Socializmus večne živý
autor: Georg
pridané: 12-09-2007 18:22


Nechapem co sa cudujes ? Toto ludi vobec nezaujima . Naopak ich zaujima akoby aj oni myihli ist skor do dochodku, mali vyssi dochodok, dostali sluzobny byt....
Trošku kritiky
autor: Alexios Komnenos
pridané: 12-09-2007 16:49


Dostal si veľa chvály na tento článok, tak aby ti to veľmi nestúplo do hlavy, niečo by som ti vyhodil na oči.
Prvá vec je otázka definície. Ja nimi nie som nijako posadnutý, ale pamätám sa, ako si raz napísal príspevok, v ktorom po vzore deda vševeda P. Johnsona bazíruješ na jasnej terminológii a jasnom vymedzení pojmov. Takže buď prechádzaš určitým myšlienkovým vývojom, alebo si nedôsledný.
Druhá vec je otázka školstva. Základy nášho školského systému boli dané v stredoveku (na rozdiel od všeobecnej mienky, že za to môže Mara Tera) a mal všetky znaky indoktrinácie jedinej povolenej ideológie (kresťanstvo), čiže podľa tvojej logiky by aj stredoveká spoločnosť bola totalitná. To, že školstvo nebolo všeobecné, vôbec nevadí, pretože školami sa snažili ovplyvňovať sociálne vrstvy, ktoré sa ovplyvňovať aj oplatilo. (Ostatní si vystačili s vymývaním mozgov v kostoloch.)
Tretia vec je Hegel. Ja ho naozaj nemusím, ale ak ho považuješ ho za príčinu toľkého zla v modernej dobe, tak mu trochu fandíš. Hľadanie "zákonitostí" a prírodovedných princípov v spoločenských vedách je hriech, ktorý ovplyvnil všetkých bez rozdielu a nevieme sa tohoto šramotu zbaviť dodnes.
Ťažko inak povedať, či by sme bez Hegla mali moderný nacionalizmus v tej podobe, v akej ho poznáme. Asi skôr nie. Pritom nacionalizmus v princípe nebol zlou myšlienkou, pretože sprevádzal modernizáciu stredoeurópskej spoločnosti, dopĺňal ju a zároveň mal aj dôsledky v demokratizačných požiadavkách. Rubom týchto pozitív bola predstava národa ako akejsi metafyzickej jednotky, ktorá sa žiaľ vyznáva dodnes (napr. Čarnogurský: Národ je tu od Boha) a spôsobila minimálne hrôzy druhej svetovej vojny.
Takže moja rada znie: Johnsona a jemu podobných čítaj s väčším odstupom. Ja som sa do neho zažral, pretože nepriateľov treba poznať ozaj dôkladne.

P.S.: Totalitu treba rozlišovať v dvoch významoch: jednak režim z hľadiska teoretickoprávneho a jednak ako dôsledné uplatňovanie jedinej povolenej ideológie v danej spoločnosti. Tento rozdiel akoby si si veľmi neuvedomoval.

RE: Trošku kritiky
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 12-09-2007 18:59


Som si znovu prešiel diskusiu a žiadnu chválu som nenašial. Myslím, že oprávnene.

Náboženstvo nepovažujem za ideológiu.

Nemyslím si že Hegel je priamo pôvodcom zla, len objavil istý špecifický spôsob ako kriviť logiku - to ale neznamená, že bez neho by ten spôsob nevynašiel niekto iný, alebo že ho mnohí nepoužívali nezávisle.

Pdľa mňa bol nacionalizmus zlou myšlienkou a nič dobré nepriniesol, len nivelizáciu skrz tupé presadzovanie stupidity.

RE: Trošku kritiky
autor: Firstborn
pridané: 13-09-2007 9:23


"Podľa mňa bol nacionalizmus zlou myšlienkou a nič dobré nepriniesol, len nivelizáciu skrz tupé presadzovanie stupidity. "

cital si niekedy Scrutona a jeho ponimanie a obhajobu ( urciteho druhu ) nacionalizmu ?

RE: Trošku kritiky
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 13-09-2007 10:04


To čo podľa mňa Scruton obhajuje nie je pôvodné nacionalistické hnutie, ale stav istej rovnováhy medzinárodnej aj vnútornej, ktorý nakoniec nastal a ktorý je realitou zároveň so vzniknutým nacionalistickým presvedčením, ktoré nič účinnejšie nenahradilo a ktoré aj vrámci EU bude ďalej pôsobiť napriek EU iluzionizmu. Myslím, že Scruton iba rešpektuje momentálnu realitu. Druhou vecou je, že Anglický nacionalizmus a demokracia má trochu iný charakter ako na kontinente.
RE: Trošku kritiky
autor: Alexios Komnenos
pridané: 13-09-2007 21:41


Prečo náboženstvo nepovažuješ za ideológiu?
RE: Trošku kritiky
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 14-09-2007 20:58


Ideológia sa týka politických strán a demokratického združovania tupcov, ktorí zistili, že početne prevyšujú akúkoľvek inú záujmovú skupinu, ktorá je schopná sa zorganizovať. Náboženstvo tu bolo dávno predtým.
RE: Trošku kritiky
autor: Alexios I.
pridané: 17-09-2007 8:19


To však neznamená, že náboženstvo nie je ideológia. Ak to takto chápeš, potom kastruješ náboženstvo. A aj ideológiu.
A stotožňovať ideológiu len s politickými stranami je tiež mimoriadne nevhodné, pretože ideológie majú omnoho širšie pole pôsobnosti. Ani ty nie si ideologicky (svetonázorovo) prázdny (podobne ako celé PS), aj keď s tvojimi názormi z 95% nesúhlasím.

RE: Trošku kritiky
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 18-09-2007 11:04


Ideológia bytostne súvisí s demokratickým združovaním, moderným vzdelaním, verejnou mienkou a úpadkom náboženstva. Náboženstvo je vecou tradície a iných NELOGICKÝCH síl. Preto sa to volá náboženstvo nie teológia. Teológia je jedna z ideológií, náboženstvo nie - náboženstvo tu bolo dávno pred teológiou a bude ešte dlho po nej.
RE: Trošku kritiky
autor: Alexios I.
pridané: 20-09-2007 8:53


Chceš povedať, že ideológie sú vecou doby "moderny", dovtedy ideológie neexistovali a ľudia boli v stave bez svetonázoru až fakticky do 19. storočia.
To je ale nezmysel; náboženstvá, a to aj to kresťanské, boli vždy o svetonázore a dokonca mávali aj svoj politický (!!) rozmer. Preto náboženstvá sú ideológie. A vôbec nevadí, že sú "vecou tradície a iných nelogických síl", napokon o tom istom je aj konzervativizmus.

Kde sa da este zohnat Voegelin?
autor: Firstborn
pridané: 13-09-2007 9:26


by ma zaujimalo...mam od neho len tusim "Vzpomínky na život a filozofii"...nic ine sa od neho uz neda zohnat

mate nejake tipy kde by som este mohol uspiet?

RE: Kde sa da este zohnat Voegelin?
autor: tralaland
pridané: 13-09-2007 11:03


nezohnatelne, jedine si poziciat.

romco

RE: Kde sa da este zohnat Voegelin?
autor: Barry Goldwater
pridané: 13-09-2007 12:51


pojdes normalne do poriadnej kniznice a pravicovo ukradnes tu knizku
Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: Laborec
pridané: 13-09-2007 12:08


Havran ml. ohovara Prave-Spektrum na sme.sk !! :
http://www.sme.sk/c/3484380/Michal-Havran-ml-Zo-slovenskej-pravice-sa-smejem.htm...

RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: Firstborn
pridané: 13-09-2007 12:46


hh sranda ako sa snazil posobit hrozne seriozne...nahodnych citatelov tak mozno aj dokazal oklamat...ale stacilo by par citacii z jeho clankov a bolo by vymalovane
RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: Barry Goldwater
pridané: 13-09-2007 12:49


toto je cool


Faktom je, že moslimovia naozaj páchajú teroristické útoky.

Nehovorím, že všetko to, čo dnes teroristi robia, je oprávnenou odvetou, ale treba si položiť otázku, aký máme vzťah k Orientu, k jeho duchovnému dedičstvu. Veď ich vôbec nepoznáme, kým oni nás áno.

RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: Barry Goldwater
pridané: 13-09-2007 12:54


ftipalek...


Ak by sme sa multikulturalizmu nebránili, čo by to prinieslo Európe?

Neviem, môžem povedať len jedno - v prípade moslimov v Európe pozorujeme jav, ktorý niektorí schválne obchádzajú - že dochádza k liberalizácii výkladu Koránu, kde pre šaríju nie je priestor

RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: Barry Goldwater
pridané: 13-09-2007 12:57


havran ma patent na rozum!

František Šebej tvrdí, že sú to len jednotlivci.

To ma nezaujíma, lebo ten pán nevie o Araboch vôbec nič. On tam nikdy nežil, ja áno. Mal som susedov aj kamarátov Arabov. O islame by mali hovoriť najmä tí, ktorí o ňom niečo vedia.

a este raz bude urazat frantu tak dostane pres drzku

RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: Barry Goldwater
pridané: 13-09-2007 13:01


disident:

Veď ja som na rozdiel od tých mladých, čo ma za moje názory napádajú, bol na gymnáziu Metodova v roku 1989 v študentskom štrajkovom výbore a burcoval som spolužiakov, pretože som chcel, aby ten režim padol. A o tom, že to bolo dobré, som presvedčený dodnes.


precitajte si to cele stoji to za to!

RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 13-09-2007 13:33


No ano, velmi pekne interview. Tomu hovorim lavicovy krestan s otvorenou myslou, respektom k humanistickym tradiciam a s multikulturnymi skusenostami.
RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: Laborec
pridané: 13-09-2007 14:15


Ja tomu hovorim lavicovy demagog, ktory si mysli ze je krestan, no v zivote mozno nebol na omsi v kostole.
Havran je proste chorobomyselny clovek. O tom ja nepochybujem.

RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 13-09-2007 17:31


Kto rozhoduje o tom kto je krestan a kto nie. Vy?

Omse maju katolici, protestanti maju sluzby bozie. Dobre rano.

Existuje vela slusnych ludi - krestanov, ktori nechodia pravidelne do kostola a napriek tomu vieru prezivaju velmi osobne. Ak ich nejaky krestan za to odsudzuje ako menejcennych krestanov, zrejme je sam iba parodiou na krestana.

RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 13-09-2007 18:42


Existujú dokonca katolíci, ktorí nenávidie cirkev a KDH. Ale asi si pod katolíkom predstavuje každý niečo iné. Cirkev však máva % katolíkov v krajine bez ohľadu na to, aký vzťah majú k samotnej cirkvy.
RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: LIBERTARIAN
pridané: 14-09-2007 8:10


Dusan :
"Existujú dokonca katolíci, ktorí nenávidie cirkev a KDH."
- Vacsina slovenskych katolikov miluje Fica, Meciara a Krista.
Problemom KDH je to, ze si chcu katolikov pritiahnut od Fica k sebe, a pouzivaju k tomu podobnu politiku a terminologiu, ako ma Fico (sluby a socializmus). Obcania krestania vsak intuitivne citia, ze Ficov socializmus je skutocnejsi, ako KDHacky. KDHaci si pre svoju ne-zasadovost (v otazkach socializmu) nic ine nezasluzia. Chceli sediet na dvoch stolickach, a prepadli sa v strede.

RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: Laborec
pridané: 18-09-2007 12:02


Klapky dole a zapojit usudkovy jemnocit!
Ked obvinujes KDH z bezzasadovosti, ostatne sucasne strany by si musel oznacit za superbezzasadove. To vsak nespravis, pretoze tebe lezi v zaludku KDH. Jasne..

RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-09-2007 12:37


Laborec :
"To vsak nespravis, pretoze tebe lezi v zaludku KDH. Jasne.. "
Nic ti nie je jasne. Samozrejme, ze ostatni su este horsi. Keby som KDHakov tak nenavidel, ako si ty myslis, tak by som ich k tej bezzasadovosti este nabadal. Ta ich divna socialisticka politika im totiz skodi. Ak sa KDHaci snazia odlakat Ficovi socialistickych volicov, tak to sa im aj tak nepodari, akurat odozenu od seba tych zopar pravicovych. A zostanu im iba kostolne babky.

RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 13-09-2007 17:32


Nevedel som, že Havran je teológ. Tak potom to bol on, čo raz vystupoval na Fun rádiu v relácii Fun fatal...
RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 13-09-2007 14:28


Vraj Keynes dostal Nobelovu cenu. Havran, Havran, Kremnické gagy by Ti pristali viac.
RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 13-09-2007 17:25


Zle to citate. Keynesa uviedol iba ako priklad lavicoveho ekonoma v separatnej vete. Ale vykladova skratkovitost je ludska.
RE: Havran ml. ohovara Prave-Spektrum !!
autor: clivia
pridané: 14-09-2007 18:23


Mily Rogue,

Vidim, ze citate len separatne vety a vykladova suvislost vam robi znacne problemy. Skryta dyslexia.

Ftipny Laborec
autor: Barry Goldwater
pridané: 13-09-2007 13:41


si sa dajak rozohnil na tej sme diskusii- kazdy druhy prispevok porusil eticky kodex..len tak dalej

a ty Rogue Keeper neprovokuj bo dnes tu vladne Barry AuH20

RE: Ftipny Laborec
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 13-09-2007 13:43


Kto este raz?

Vyjadrujem slobodne svoj nazor, prosty clovece.

RE: Ftipny Laborec
autor: Barry Goldwater
pridané: 13-09-2007 13:44


hehe a ako dlho este?
co myslis?

RE: Ftipny Laborec
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 13-09-2007 13:47


Ako dlho uznam za vhodne.
RE: Ftipny Laborec
autor: Barry Goldwater
pridané: 13-09-2007 13:56


ja svojim sposobom toho Havrana a jemu podobnych lutujem... co vy na to?
RE: Ftipny Laborec
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 13-09-2007 14:08


Viem si celkom dobre predstavit, ze "Havran a jemu podobni" vas lutuju tiez.
RE: Ftipny Laborec
autor: Lukas Krivosik
pridané: 13-09-2007 14:11


No tak som si to precital. Neviem, ci to vobec treba komentovat. Ze tam hovoril aj o nas, som ocakaval. On sa z nas nesmeje, on z nas ma traumu a tu ventiluje pomaly v kazdom druhom clanku.

Len by ma zaujimalo, kde si na Pravom Spektre zhavranily Miso precital, ze Hitler viedol obrannu vojnu proti bolsevizmu?!

To mozno zaznelo v diskusii pod clankom, od nejakeho pobludenca z propu, ale urcite to nie je postoj nikoho z redakcie a pochybujem ze nieco take nasiel v clanku. Sice existuju legitimne nazory, ze Hitlerov vpad do ZSSR bol v podstate preventivny a predisiel tak planovanej sovietskej invazii. Lenze to sotva zodpoveda kontextu, v ktorom svoje obvinenie vyslovil Havran.

On sa proste len snazi vtlacit nas do svojej ideologickej skatulky, v ktorej dnesni konzervativci su vlastne pokracovatelmi fasizmu z 30. rokov.

RE: Ftipny Laborec
autor: Laborec
pridané: 13-09-2007 14:29


Presne to bolo to, co ma ako prve napadlo - ze Havran ml. ucelovo citoval nejakeho cloveka z propu a predstavil to ako temu praveho-spektra. Za to by si Havran ml. zasluzil po drzke, laviciar jeden demagogicky. Sudor mu - ako zaryty pseudoliberal - samozrejme v tejto veci neoponoval.
RE: Ftipny Laborec
autor: Firstborn
pridané: 13-09-2007 15:36


Ja uz som si davno zvykol ze isti ludia si vedia niektore clanky interpretovat velmi...osobitym... sposobom. Havran niektore veci proste nedokaze pochopit, ale to nevadi.

Inak sa mi pacilo ako odmietol kritiku islamu z pier "chlapcov z institutov" - vraj nikde neboli, nevideli, a tak nemaju co kecat.
On, na druhej strane, povazte, zil v arabskej stvrti, takze je to znalec na slovo vzaty.

Smiesne.

Co sa tyka tej Nobelovej ceny pre Keynesa..nuz....po vycinoch Mikusovej a jej zotreti v diskusii a Polakovych vypoctoch rovnic o 80 neznamych uz ma laviciarske nazory na ekonomiu prilis neprekvapuju.

RE: Ftipny Laborec
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 13-09-2007 15:44


Mne vadilo, že si Sudor neprečítal Havranove články a neopýtal sa na zmysel jeho kurióznych vyjadrení, pretože by ma zaujimalo čo na to povie. Keď sa rozpráva s inými tak im obvykle vyhodí na oči všetky neobvyklé vyjadrenia.
RE: Ftipny Laborec
autor: Firstborn
pridané: 13-09-2007 15:57


presne, niektore havranoviny su vazne perly, a som zvedavy ako by sa z nich Havran vykrutil. Niekedy mam dojem ze pred "sirsou verejnostou" ( napr. ked pise pre SME ) hlasa nieco ine nez v "laviciarskom sukromi" ( a la jetotak.sk )
RE: Ftipny Laborec
autor: Laborec
pridané: 18-09-2007 12:06


Pretoze ide o to, ze Sudor a Havran, su si nazorovoblizki ludia. A mozno i kamarati.
RE: Ftipny Laborec
autor: Laborec
pridané: 13-09-2007 14:17


Vies co ma najvoac stve ? Ze som vobec nepouzil vulgarne slovo, no admin na sme.sk (zrejme Dyda) ma zmazal za to, ze som si "dovolil" kritizovat Havranovo myslenie a nazval ho "debilizmus", ci "arogancia". Ja vulgarne slova nepouzivam, no Dyda ma zmazal aj tak.
RE: Ftipny Laborec
autor: Lukas Krivosik
pridané: 13-09-2007 14:21


My zli netolerantni konzervativci tu diskusne prispevky zasadne nemazeme;-)
RE: Ftipny Laborec
autor: Zolo
pridané: 13-09-2007 18:44


Lukas, musim pochvalit Prave Spektrum za to, ze este nezmazalo ani jeden moj prispevok. Ani ma z debaty nevyhodilo, ne"ban"ovalo, necenzurovalo, nevyhrazalo, nepoucovalo a neodvolavalo sa na nejake zakony, ktorym ma mozu cenzurovat. Admini sa o mna nezaujimali, moje IPcko nestudovali, sajtu po mne nedezinfikovali a vobec ma prijemne ignorovali. To Smetiari nedokazu. Poznam pripad, kde sa jeden admin pokusil o blog a ked s nim citatel v diskusii nesuhlasil, tak ho bez varovania vyhodil.
RE: Ftipny Laborec
autor: LIBERTARIAN
pridané: 14-09-2007 8:16


Zolo :
"Lukas, musim pochvalit Prave Spektrum za to, ze este nezmazalo ani jeden moj prispevok"
- Tvoje prispevky su v duchu a štyle "Praveho" spektra. Takze sa nemusis obavat.

RE: Ftipny Laborec
autor: Firstborn
pridané: 13-09-2007 15:37


pozri sa, SME je sukromny dennik, a maju na to pravo. Zbytocne sa nad tym rozculovat.
RE: Ftipny Laborec
autor: Zolo
pridané: 13-09-2007 18:47


Sak aj komunisti volakedy vlastnili Pravdu. To vsak neznamena, ze mali pravo na cenzuru.
RE: Ftipny Laborec
autor: Firsborn
pridané: 13-09-2007 19:05


neporovnavaj neporovnatelne. Ty nemas ziadne "pravo" chodit na stranky SME a pisat do diskusii, a SME nema ziadnu povinnost trpiet ta tam za tvojich podmienok.

Komunisti boli monistickym centrom moci v nedemokratickom state, takze to sem neplet.

Sukromny dennik ma pravo cenzurovat svoje diskusie ako chce. Ak sa adminom na SME bude chciet cenzurovat kazdeho kto vo svojich prispevkoch pouzije slovo "alfa", tak to mozu spravit, maju na to pravo.

Vlada na druhej strane cenzurovat nesmie.

RE: Ftipny Laborec
autor: Zolo
pridané: 13-09-2007 21:11


Teda ak vlada vlastni medialny subjekt, napriklad televiziu (Pravdu za komancov, BBC, RFE, Hlas Ameriky), tak tam sa nesmie cenzurovat?
RE: Ftipny Laborec
autor: LIBERTARIAN
pridané: 14-09-2007 9:05


Firsborn:
"Vlada na druhej strane cenzurovat nesmie. "

- Az po tuto vetu s tebou absolutne suhlasim. Lenze tvoje tvrdenie o vlade je nekonzistentne s predoslimi nazormi. >>
Vlada sa chova ako majitel - teda si berie zo statneho kolko chce. A kedze dnesna vlada sa chova ako majitel celeho statu, tak aj šikanovat sa pokuša celu spolocnost. A (žial) , velka cast milych spoluobcanov fandi vlade.

Mravný relativizmus
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 13-09-2007 14:56


Zálešáka som zatiaľ nečítal. Ak je však pravda, že píše, že "už samotnou definíciou totalitarizmu by sme sa stali totalitnými mysliteľmi", je mravný relativista par excellance.

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale v tomto prípade je mravným relativistom aj Marián Šarkozy, z čoho som mierne povedané zhrozený.

Marián, píšeš: "Komunisti ani nacisti, tým menej dnešní džihádisti, žiadnymi relativistami nikdy neboli. Príbehy hrdinstva, často až šialenej odvahy a obetí, ktoré fanatici boli a sú schopní položiť „za svoju pravdu“ sú dostatočne známe. Fanatizmus je s mravným relativizmom zjavne nezlučiteľný."

Nevidíš v svojom tvrdení ani štipku relativizmu? Ja teda áno, a nie práve málo.

Ty si naozaj myslíš, že pravda a totalitarizmus sú zlúčiteľné? Kardinál Dulles by s Tebou istotne nesúhlasil. Bez pravdy niet slobody. A kde niet slobody, tam je totalita. Aj Hayek píše o zániku pravdy v socialistických krajinách. Dokonca Ty sám v tomto článku píšeš, že totalitní fanatici "sú schopní položiť "za SVOJU pravdu"." Oni bojujú, aby všetci v spoločnosti považovali "ich" pravdu za celú pravdu. Veď práve toto je ilustrované v Orwellovej knihe 1984 - tamojšie ministerstvo pravdy vymazalo neslovo "sloboda".

Toto Tvoje tvrdenie je navyše možné považovať za relativistické. Ak je nejaká "ich" pravda, implikuje to, že existuje aj nejaká iná, než "ich" pravda. A existencia dvoch disjunktných právd je nemožná.

Ešte pripojím pár poznámok o Hegelovi.

RE: Mravný relativizmus
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 13-09-2007 15:36


Zalešák to nepíše, to som si len ja z toho vyvodil. Ak definujeme relativizmus ako presvedčenie, že morálne pravdy nie sú univerzálne platné, potom pravoverní komunisti neboli relativistami, lebo si mysleli, že komunistické učenie je univerzálne platné. Ak použijeme inú definíciu relativizmu - názor, že účel svätí prostriedky - tak potom sú relativisti, ale to asi Johnson nemal na mysli.

"Ty si naozaj myslíš, že pravda a totalitarizmus sú zlúčiteľné?" - to je iná otázka.

RE: Mravný relativizmus
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 13-09-2007 20:18


Michal Drotovan vyssie v tejto diskusii napisal: "Tiez si myslim, ze nevies presne co je to moralny relativizmus, historicizmus a pod.
Moralny relativizmus je ad hoc moralka a nema vobec suvis s tym ci je clovek fanatik a pod."

Ma moj suhlas.

Tu vobec nejde o to, kto co tvrdi. Tvrdenie, ze neexistuje objektivny mravny poriadok - tj. nezavisly na nazoroch konkretnych ludi - je mravne relativisticke.

RE: Mravný relativizmus
autor: tralos
pridané: 14-09-2007 9:44


Ad hoc moralka znamena, ze clovek nie je presvedceny o pravdivosti vyrokov apriorne. Zatial co fanatik tuto apriornu prestavu o tom, co je a co nie je pravdive, ma.

Antinomia medzi tym byt fanatikom a tym byt moralnym relativistom v istom zmysle existuje. Fanatik nebude moralnym relativistom z toho dovodu, ze svoje prestavy nebude povazovat za zavisle od kontextu. Zjednodusene by sa dalo povedat, ze fanatik je zastancom absolutizmu co sa tika otazok pravdivosti vyrokov zatial co relativista bude moznost apriorneho stanovenia pravdy odmietat.

Rozhodnutie jedneho bude zalozene na "fanatickom" vyznavanii istej doktriny, rozhodnutie druheho na ad hoc rozhodnuti v konkretom kontexte ci situacii.

Mozno na toto mieril MS.

Romco

doplnenie
autor: tralos
pridané: 14-09-2007 9:48


V kontexte tejto debaty by bolo mozno lepsie nahradit "pravdivost vyroku" pojmom "spravnost konania"
RE: doplnenie
autor: LIBERTARIAN
pridané: 14-09-2007 12:09


Prd mozes nahradzat.
PRAVDIVOST a SPRAVNOST su dva celkom odlisne pojmy z celkom odlisnej tematickej oblasti.
PRAVDIVOST je o vyrokovej logike, SPRAVNOST je o moralke.

RE: doplnenie
autor: tralos
pridané: 14-09-2007 12:50


Keby si mal len trosku schopnost rozumier pisanemu textu pochopil by si, ze obsahom prispevku "doplnenie" bola korekcia mojho povodneho prispevku- bola to oprava alebo pouzite lepsie pojmu.

romco

RE: Mravný relativizmus
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 14-09-2007 17:47


Problém je v tom, že všetky aspekty kontextu nie sú vo svojej úplnosti poznateľné rozumom, preto musíme abstrahovať, či už chceme, alebo nie. A už pravidlá jazyka, v ktorom abstrahujeme, sú viac menej apriórne.
RE: Mravný relativizmus
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 14-09-2007 18:39


Áno, abstrahovať musíme, inak by sme nikdy nemohli prekonať esenciálnu nemožnosť poznania všetkých aspektov ľudských reálií. Je výborné, že to smeruješ na apriorizmus a na jazyk. Na jazyku je apriórny jeho vývoj, zväčša ku komplexnejším a bohatším formám. Ale pravidlá jazyka nie sú apriórne. V každom národnom jazyku sú pravidlá (gramatiky) iné a tiež podliehajú vývoju. V tomto kontexte možno odporučiť zakladateľa teórie spontánneho poriadku jazyka Wilhelma von Humboldta. Aspoň nebudem (okrem Jána Pavlíka) jediný klasický liberál, ktorý to bude poznať ;)
RE: Mravný relativizmus
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 15-09-2007 18:12


Ahoj Tomáš, kdesi som čítal rozhovor s lingvistom, ktorý ovládal na 30 svetových jazykov. Na otázku, čo by chcel ešte dosiahnuť odpovedal, že by chcel objaviť jazyk, ktorý by sa fundamentálne líšil od jazykov, s ktorými sa stretol doteraz. Iste existujú regionálne odlišnosti (viď nižšie), ale hrubá logická štruktúra je, aspoň sa mi to tak javí, redukovateľná na určité univerzálne princípy. Akože všetky jazyky rozlišujú napr. slovesné časy. Ale opäť, máš iste pravdu v tom, že do tohto štádia dospeli vývojom.
Mises to vystihol, keď povedal, že moderné ekonomické (aprioristcké) myslenie vďačí za svoje schopnosti tiež len vývoju.

K tým regionálnym odlišnostiam. Stretol som sa so zaujímavým príkladom: Wales-ština používa identický výraz pre modrú a tmavozelenú. Ktosi zistil, že podbne je tomu aj v jednom z indických jazykov. Vysvetľoval to tým, že oba národy žijú v podobných nadmorských polohách, v zhruba rovnakých zemepisných šírkach, v podobnej klíme atď a ľudské oko je v týchto konkrétnych podmienkach náchylné nerozlišovať rozdiely medzi modrou a tmavozelenou.

RE: Mravný relativizmus
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 19-09-2007 15:07


Ahoj Daniel, rozumiem snahe toho lingvistu "objaviť jazyk, ktorý by sa fundamentálne líšil od jazykov, s ktorými sa stretol doteraz." Presne to bolo motiváciou Wilhelma von Humboldta a jazykom, ktorý sa mu javil najviac odlišný od ostatných, bol malajský jazyk kawi. Možno dokonca povedať, že nájsť radikálne iný "ekosystém" v predmete svojej vedy bol motiváciou i Darwinovi. Keď priplával na Galapágy, videl tam endemity - karety, varany a podobné prehistorické tvory, stalo sa mu to motiváciou na formulovanie evolučnej teórie života.

Aby som sa vrátil späť k jazyku. Sú tu isté univerzálne princípy a isté predpoklady, ku ktorým človek dospel evolúciou. Univerzálnym princípom sú predovšetkým zákony vývoja jazykov a to, že jazyky sa vytvorili len u človeka. Je to práve apriorizmus, ktorý je tu vysvetlením prečo človek má reč, kým zvieratá ju nemajú.

Čo sa týka Tvojho príkladu regionálnych odlišností: Áno, na jazyk vplýva okolie, teda to ako človek svoje okolie vníma, k akým reflexiám ho jeho okolie nabáda, takže táto odpoveď je možná. Porovnávacia jazykoveda je však nesmierne náročná disciplína. Je však vznešená..

RE: Mravný relativizmus
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 14-09-2007 13:25


"Tvrdenie, ze neexistuje - tj. nezavisly na nazoroch konkretnych ludi - je mravne relativisticke." Je a komunisti by tomuto výroku oponovali.

Tu sa nevyhneme Voegelinovi a vzťahu transcendentálneho a imanentného. Otázka je akým spôsobom je "objektivny mravny poriadok" poznateľný a uskutočniteľný a či je vládna politika vhodným prostriedkom na jeho uskutočnenie. Pojem morálny relativizmus vôbec túto podstatnú vec nevystihuje. Johnson mal asi na mysli to čo Mises oveľa výstižnejšie nazýva polylogizmom.

Tento polylogizmus účelovo používajú totalitaristi, aby sa vyhli vedeckej kritike. Pojem mor. relativizmus je podľa mňa akousi nešťastnou zlátaninou polylogizmu a imanentizmu a vôbec by sa nemal používať. Mravný relativizmus je vlastne blbosť a kontradikcia nakoľko morálka vlastne relativizmus vylučuje.

To čo Johnson nazýva mor. relativizmom je vlastne dôsledok polylogizmu vo sfére morálneho uvažovania. Ten neznamená, že morálne pravdy nie sú univerzálne, ale že príslušníci istých tried, alebo rás nemôžu univerzálnu pravdu poznať, lebo sú vedení zvrhlým triednym, či rasovým videním - preto nie je napr. pre Marxa ekonómia platná - ako buržoázna paveda. Aby sa teda univerzálna totalitná pravda mohla presadiť - musí sa zbaviť svojich nepriateľov, ktorí ju nemôžu spoznať vďaka svojim obmedzeniam a preto nemá diskusia s nimi zmysel.

Komunisti teda polylogizmom neútočili v princípe na morálku, ale na vedu. Pekne to zdokumentoval ako Voegelin, ktorý považuje Marxa za vzbúrenca proti politickej teórii, tak Mises, ktorý ho považuje za nepriateľa ekonómie.

RE: Mravný relativizmus a JÁN PAVLÍK
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 14-09-2007 18:29


Ďakujem za rozvinutie diskusie.

Moja argumentácia mierila smerom k argumentom Jána Pavlíka, ktorého na Slovensku takmer nikto nepozná (ani z pravice, hoci by im mohol poskytnúť argumenty, na ktoré socialisti všetkých strán nemajú).

Myslím, že s Pavlíkom máte niekoľko podobných, ak nie zhodných myšlienok.

Si veľmi blízko Pavlíkovmu prístupu k vysvetľovaniu neliberálnych dejín Česko(-slovenska) 20. storočia, keď píšeš, že dôsledkom polylogizmu vo sfére morálneho uvažovania je presvedčenie, že "príslušníci istých tried, alebo rás nemôžu univerzálnu pravdu poznať, lebo sú vedení zvrhlým triednym, či rasovým videním - preto nie je napr. pre Marxa ekonómia platná - ako buržoázna paveda." Pavlík totiž píše (citát z jeho predslovu ku knihe Frédéric Bastiat Co je vidět a co není vidět; str. 13-14 dostupné na http://www.libinst.cz/etexts/bastiat_co_je_videt.pd...)

"Když si uvědomíme, že Peroutka byl jinak jedním z nejznamenitěj-
ších a nevlivnějších českých demokratických myslitelů, tak můžeme jen
s lítostí konstatovat, že v kontextu jeho postoje ke klasickému liberalismu
platí: corruptio optimi pessima.14 Máme snad hledat útěchu v tom, že
tehdy celý svět šel doleva15 a že (co se týče například naší bastiatovsk
é kauzy) v Německu, kde Bastiat nejdříve vzbudil nadšení mezi takov
ými liberály XIX. století, jako byl Prince-Smith, upadlo poté jeho jmé-
no do naprostého zapomenutí a od r. 1880 až dodnes tam nevyšel žádný
překlad jeho díla? Nuže, doleva nešel v té době například von Mises a jeho
hlas nebyl vzdálen natolik, aby ho u nás nebylo slyšet. Také Bastiatův spis Co je vidět a co není vidět již byl u nás k mání a mohl někoho přiv
ést k zamyšlení. Je snad příčinou plebejský původ a charakter české inteligence?
Každá taková a podobná odpověď může být sice zajímavá
z historického hlediska, avšak implicitně naznačuje, že omyl našich předch
ůdců byl vlastně nutný, že lidský rozum je tak podmíněn dobou či třídn
ím původem, že v příslušné době vlastně nemůže poznat pravdu, přesto
že je mu tato již dřív objevená pravda podána v dokonale stravitelné
formě. Od toho je již jen krùček k tvrzení, že doba nás podmiňuje vždy
a že tedy nikdy, v žádné době nejsme s to poznat pravdu. Každá tzv. pravda
je pak jen dobovou iluzí. To je historický relativismus čili do historie
promítnutá koncepce řeckých sofistů, kterou dnešní sofisté prezentují jako
postmodernismus a která je v polárním protikladu vùči klasickému liberalismu.
Stanovisko klasického liberalismu spočívá totiž v tom, že lidsk
ý rozum je schopen osvobodit se od dobových iluzí a proniknout k nutn
ým (apriorním) strukturám přirozeného řádu (rozvíjejícího se za
absence násilí), jež jsou historicky invariantní, neboť souvisí s podstatn
ými a nutnými rysy fungování naší mysli. Hledání zdůvodnění, proč bylo
nutné, že se v dané době nedospělo k liberálním idejím, by bylo vlastn
ě popíráním těchto idejí. Raději tedy připusťme náhodu, která je jako
taková v souladu s evolucionistickým přístupem; byla to náhoda, že prá-
vě ve Vídni, a nikoliv v Praze či Brně se tehdy vyskytl Ludwig von Mises,
který dál v nepřející době rozvíjel dědictví klasického liberalismu."

Chce sa mi odcitovať celý Pavlíkov fantastický, citlivo ale rázne napísaný úvod, ale odcitoval som len túto pasáž, keďže si ju môžete prečítať na vyššie v tomto príspevku uvedenom odkaze.

Ďalej, píšeš "Otázka je akým spôsobom je "objektivny mravny poriadok" poznateľný a uskutočniteľný a či je vládna politika vhodným prostriedkom na jeho uskutočnenie."
V riešení tejto otázky je Pavlík a jeho poňatie apriorizmu veľmi nápomocný. Viď jeho nedávny veľkolepý počin vo forme http://nb.vse.cz/kfil/elogos/science/pavl106.pd...

Predom upozorňujem, že text je Hegelovský. Hegela dnes skoro každý chápe vulgárne. Čítaj Pavlíka, uvidíš, že je v ňom aj veľa liberálneho - aby som parafrázoval Pavlíka, Hegela nestavia z hlavy na nohy Marx, ale Hayek.

RE: Mravný relativizmus a JÁN PAVLÍK
autor: tralos
pridané: 14-09-2007 22:07


"Hledání zdůvodnění, proč bylo
nutné, že se v dané době nedospělo k liberálním idejím, by bylo vlastně popíráním těchto idejí. Raději tedy připusťme náhodu, která je jako
taková v souladu s evolucionistickým přístupem;"

Je nahodou, ze kapitalizmus a jeho teoreticka reflexia sa rozvinuli v zapadnej europe a nie v subsaharskej afrike? Je nahoda ze dnes sa v skolach uci ze Zem obieha okolo Slnka a nie naopak? A nakoniec, je nahoda ze Hayek alebo akykovlek iny myslitel prisiel na svoje zavery prave vtedy ked na ne prisiel?

To si nemyslim- jednoducho mam pocit, ze na otazku, preco sa iste formy myslenia stali v istej dobe dominantnymi alebo sa aspon objavili, mame odpovedat : lebo nahoda- je blbost.

Snad si nikto nemysli, ze problemy ktore dnes riesime a sposob akym hladame vychodiska je otazkou nahody. Mam snad verit ze pricinou toho, ze metafyzicka spekulacia, pritomna tak vyrazne v dielach sv Tomasa ci Augistina a ktora dnes vo filozofickych dielach absentuje, je nahodna, respektive nie je urcena aspon ciastocne (ak nie velmi vyrazne) urovnou myslenia a druhom otazok, ktore sa v dnesnom mysleni stali dominantnymi?

Je nahodou, ze pozitivistcke zvelebovanie vedy ako aj neskorsia kritika pozitivizmu je tiez len vysledkom suhry nahod?

Pre mna osobne je to pomerne slaba a neuspokojiva odpoved. Druh otazok, na ktore ludia hladaju odpoved a tiez sposob ako sa k odpovediam dopracuvavaju, sa casom meni- historicka a spolocenska podmienenost aj ked samozrejme nie absolutna, je podla mojho nazoru uspokojivejsia odpoved, ako odvolanie sa na nahodu.

Ludsky rozum je podmieneny dobou. Co netvrdim je, ze podmienenost nema svoje medzeri. Ale tvrdenie, ze ista myslienka sa objavila v dobe X a na mieste Y nahodou podla mna ignoruje fakt, ze nejaky nad-osobny ci nad-dejinny rozum je len chimerou krajneho racionalizmu.

Romco

RE: Mravný relativizmus a JÁN PAVLÍK
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 14-09-2007 22:16


Myslím, že tu nerozlišuješ pravdivosť myšlienok a ich presadenie a prijatie v spoločnosti - to sú dve veci.
RE: Mravný relativizmus a JÁN PAVLÍK
autor: tralos
pridané: 14-09-2007 22:30


Reagoval som na citat, ktoreho obsahom je "nahodnost". Nie je proste nahoda, ze liberalne myslenie sa objavilo v Europe a nie inde. Vela sa hovori o jedinecnosti civilizacii, o ich podmienenosti nabozenstvom, tradiciami a strukturou spolocnosti.

Tato jedinecnost, ktora jasne umoznuje vznik istych myslienok, je jasne v rozpore s "nahodou". Myslienka rovnosti pred zakonom nevznikla v Europe nahodou, tak ako nahodou nevznikla myslienka slobody a liberalizmu.

Ak by to tak nebolo, aky zmysel by malo odvolavanie sa na tradiciu rimskeho prava, osvietenstva ci krestnastva v Europe, ked myslienky su udajne len vysledkom nahody?

Myslienky marxizmu su jasne kontextovo spojene so vznikom priemyselnej robotnickej vyroby tak ako myslienka rovnosti vsetkych ludi bez ohladu na majetok ci rasu pred zakonom je jasne umoznena staroconou tradicou krestanskej myslienky rovnosti pred Bohom. Atd Atd...

Romco

RE: Mravný relativizmus a JÁN PAVLÍK
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 19-09-2007 17:32


Tá náhodnosť spočíva v tom, že z daného spoločenského prostredia predom nedokážeš správne implikovať spoločenský názor, ktorý v tom prostredí vyrastie. Nevyčítaš to tam. Alebo si myslíš, že relatívne liberálne 19. storočie bolo PREDPOKLADOM vojen a etatizmu 20. storočia?

Iste, v prostredí prajnom slobodnému zmýšľaniu, vede a úcte k pravde sa skôr dospeje k západnej civilizácii. Židovsko-kresťanská tradícia bola (v súčinnosti s anarchizmom v medzinárodných vzťahoch a s rozdelením moci medzi štátom a cirkvou v proto-Európe) pre Európu a neskôr pre USA, Kanadu a celú dnešnú západnú civilizáciu, veľkou výhodou. Predurčenosť tu však nie je.

Sme ovplyvnení medziľudským a prírodným prostredím, ale máme možnosť oslobodiť sa od determinácie prostredím, poznať pravdu, riadiť sa ňou a získať tak cnosť sebakontroly a sebadeterminácie. To je pravý zmysel slobody.

RE: Mravný relativizmus a JÁN PAVLÍK
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 15-09-2007 18:26


Skvelé, Hayekova dialektická senzitivita je zrozumiteľne vysvetlená aj v Sciabarra-ovej knihe Marx, Hayek and Utopia. Ak ju nepoznáš, vrelo odporúčam. Je fajn, že sa tu už konečne debatuje na živú a neprvoplánovú tému.
RE: Mravný relativizmus a JÁN PAVLÍK
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 19-09-2007 17:16


Daniel, pozrel som si niekoľko recenzií tej knihy. A rámcovo som si pozrel jej obsah.

Na to, aby sme našli podobnosti medzi Marxom a Hayekom nemusíme čítať nejakého amerického randistu, stačí čítať Jána Pavlíka. História medotologickej príbuznosti Hayeka a Marxa siaha k Adamovi Smithovi. Smith použil teoreticko-historickú metódu (teóriu zárodočnej bunky), ako v Teórii mravných citov, tak v Bohatstve národov. Túto metódu neskôr použil Hegel i Marx, ale i velikán myslenia slobody Kant. Mala prvky kolektivizmu. To sa nepáčilo Mengerovi a spolu s Boehm-Bawerkom používali individualistickú kompozitívnu metódu, hoci ju formalizoval až Hayek vo svojej Kontrarevolúcii vedy. Kompozitívna a teoreticko-historická metóda sú často komplementárne, ale netreba zabúdať na to, že Marx použil teoreticko-historickú metódu nesprávne.

RE: Mravný relativizmus a JÁN PAVLÍK
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 19-09-2007 18:17


Ja som si zasa pozrel niečo z Pavlíka :), zaujal ma jeho text o pravom a falošnom individualizme a kritika Madisona a "hermeneutického obratu" v rakúskej metodológii. Sám som tak trochu "odchovaný" na Critical Review (Boettke, Lavoie,...), ale na vlnu, ktorú spustili O´Driscoll a Rizzo nemám zatiaľ ucelený názor. Veľmi podnetný článok...

V podstate s Tebou súhlasím, mám len jednu poznámku:
Dialektiku nechápal Menger ako metódu, ale ako metodologickú orientáciu, čiže ako nejaký všeobecnejší náhľad vedy na fenomény a ich vzťahy, ako alternatívu ku organicizmu (resp monizmu) na jednej strane a atomizmu (resp dualizmu) na strane druhej. Dialektik, nech už je historikom, ekonómom, alebo hoci aj chemikom, nevníma svoju vlastnú disciplínu a jej vzťah k disciplínam ostatným imperialisticky - t.j. uvedomuje si kontext skúmaného javu a limity vlastného poznania. Toto ale nijako nepodkopáva metodologický individualizmus v spoločenských vedách. Jeho axiómy sú univerzálne platné. Dialektika ako náhľad na svet môže byť však nápomocná radikálnemu projektu štrukturálnej zmeny.

Aby som to konkretizoval:
Istý manželský pár v Indočíne (tuším to bolo v Thajsku) predal svoju dcéru do sexuáalneho otroctva. Obchod uzavreli s prevádzkovateľom bordelu krátko po narodení dieťaťa. Až do mladistvého veku rodičia, budhisti, dieťa sami vychovávali a pripravovali na jej budúce "povolanie" - presviedčali ju o tom, že v minulom živote bola masovým vrahom začo musí v tomto živote pykať. Takto ju cvičili k poslušnosti a znášaniu utrpenia. Pointa je v tom, že aj ak by niekedy pochopila potrebu štrukturálne, politicko-ekonomickej zmeny, ak by sa k nej aj, povedzme sama pričinila, stále by to nebolo postačujúce pre jej autenticky slobodnejšie postavenie. Jej kultúrne prostredie a psychologický stav sú len najkrikľavejšími z faktorov potrebných k radikálnej zmene. Politicko-ekonomická štruktúra "po rakúsky" nestačí.

RE: Mravný relativizmus a JÁN PAVLÍK
autor: LIBERTARIAN
pridané: 20-09-2007 8:36


Tomáš Krištofóry :
"Na to, aby sme našli podobnosti medzi Marxom a Hayekom nemusíme čítať nejakého amerického randistu, stačí čítať Jána Pavlíka. História medotologickej príbuznosti Hayeka a Marxa siaha k Adamovi Smithovi. "

- Je to "silne kafe" , ak hovoris o PODOBNOSTI na zaklade metodologickej príbuznosti. Na taketo argumentovanie je vystizna Krivosikova veta : "Hitler ma rit, aj ty mas rit, takze aj ty si fasista".

Hayek ma rit, aj Marx mal rit, takze su "podobni".

Ak americky RANDISTA prirovna Hayeka ku Marxovi, tak je to z ineho dovodu - z pozicii Randistov su vsetci ostatni NALAVO . Pre Randistov su vsetci ostatni KOLEKTIVISTI. A asi opravnene.

RE: Mravný relativizmus a JÁN PAVLÍK
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 24-09-2007 12:20


Ok, pouzil som prisilne slovo. Pravda je, ze teoreticko-historicku metodu pouzival ako Smith, tak Marx. Hayek preto Smithovu metodu podozrieval, ale napriek tomu uznal jej prednosti. To je cele.

Z mojej pozicie su Randisti nalavo od Hayeka. Zo svojich pozicii nie su schopni podlozit zaklad ekonomiky zalozenej na sukromnom vlastnictve - katallakticke pravidla. Vzdy budu situacie, kedy bude clovek povazovat za nerozumne nasledovat katallakticke pravidla. Jedine nepodmienene dodrziavanie katallaktickych pravidiel - cize nasledkom konkurencie nabozenskych vier dokaze zarucit nerusene fungovanie trhovej ekonomiky. Randisti su relativisti - teda su nalavo.

to MS
autor: tralos
pridané: 14-09-2007 21:49


Misesa prilis nepoznam ale tvoj prispevok ma zaujal.

Co mam rozumiet pod pojmom polylogizmus? Ak spravne uvazujem, je to taky nazor, ktoreho obsahom je presvedcenie o existencii "viacerych logik" pripadne presvedcenie o existencii takych "oblasti poznania" kde tradicna logika nema miesto. Ak som sa trafil, potom na polylogizme nevidim nejaky velky problem- ak som sa naozaj trafil, vysvetlim neskor preco si to myslim.

Romco

RE: to MS
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 14-09-2007 22:23


Polylogizmus v marxizme a nacizme je presvedčenie, že námietkam "buržoáznej" vedy, resp. "židovskej" vedy sa netreba venovať, lebo táto veda nie je objektívna v dôsledku triedneho, či rasového pôvodu svojich protagonistov, zatiaľ čo Marx je z nejakého dôvodu od tohto oslobodený a to čo hlása je skutočná pravda nevyhnutného historického vývoja.
RE: to MS
autor: tralos
pridané: 14-09-2007 22:40


Je polylogizmom tvrdenie, ze namietkam vedy voci doslovnemu ponimaniu biblie(svet za 6 dni, ziadna evolucia atd.) sa netreba venovat, lebo vedci neveria v Boha a neuznavaju prim biblie pred vedeckym poznanim?

Alebo je polylogizmom tvrdenie, ze veda nemoze vysvtelit trojicne dogma, pretoze z principu na to nema kompteneciu?

Ak je pre polylogizmus symptomaticke odmietanie prevoravnia istych viet vedou s odvolavanim sa na "charakter vedcov", potom si myslim, ze bez ohladu na to, ze s polygolizmami typu:" veda sa myli lebo neuznava boha/bohov" nesuhlasim, tieto polygolizmy nestracaju nic na legitimite svojej existencie.

Romco

RE: to MS
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 15-09-2007 11:08


Polylogizmus sa týka vedeckého uvažovania. Nie je otázkou viery. Ide o to, že podľa marxiszmu má každá rasa, trieda, atď má vlastnú logiku a ekonóm, ktorý pochádza z buržoáznej triedy, podvedome bude vo svojej vede obhajovať záujmy buržoázie, takže nie je relevantný. Mises napáda nekonzistentnosť takej úvahy, lebo Marx aj Lenin boli príslušníkmi vyšších tried, takže vlstne by nemohli podľa vlastného učenia vyjadrovať záujmy proletariátu.
RE: to MS
autor: tralos
pridané: 15-09-2007 22:43


Ak pripustime, ze existuje jasne deliace kriterium medzi vedou a nevedou, a ze hranica medzi tymito dvoma oblastami je pevne stanovena a nie je vysledkom dohody samotnych vedcov, metodologov, filozofov vedy ako aj urovnou vedomosti a poznania dosiahnutych v konkretnej dobe - o com mam mierne pochybosti, ako si mohol vytusit aj z nasho priameho rozhovoru :)- potom pojem polylogizmus ma svoj zmysel a opodstatnenie.

romco

RE: to MS
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 18-09-2007 10:57


Dočítal som skvelú Kunderovu Nesmrtelnost a on tam prichádza s vlastnou teóriou pôvodu "gnózy" a polylogizmu, ktorá sa mi zdá veľmi dobrá. Z toho sa dá vyvodiť, že Marx bol preto taký populárny, že previedol romantizmus do "vedeckého" systému. Ak to prevedieme naspäť do našej reči potom Marxov polylogizmus má vlastne tento význam - Ja vášnivo milujem proletariát a preto musím najlepšie vedieť čo je pre proletariát dobré. - to bola logika "proletariátu" - a to bolo to čo tak udivilo príliš logického Misesa. Veď aj človek nesprávneho triedneho pôvodu sa môže zamilovať do proletariátu tak ako Marx. Keďže Marx si bol svojou láskou k proletariátu istý, bol si rovnako istý aj v tom, že jeho odporcovia proletárov nemilujú a teda nemôžu vo svojich buržoáznych filozofiách zastávať jeho záujmy.
RE: to MS
autor: LIBERTARIAN
pridané: 17-09-2007 7:54


msarkozy :
" podľa marxiszmu má každá rasa, trieda, atď má vlastnú logiku"
- Je to zle formulovane. Faktom je, ze "kazda rasa, trieda, atď má vlastné apriorne predpoklady, axiomy". Nie "logiku".

Logika je iba JEDINA, lenze aj JEDINA logika dôjde k roznym vysledkom, podla pouzitych axiom.
Nadhernym prikladom je dnesna ekonomicka "veda". Etatisticko-socialisticky "ekonomicky" prúd dochadza k presne opacnym záverom, ako libertariani a rakusania.

Trh si vždy nájde cestu
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 13-09-2007 18:27


Keďže sa zaujíma o históriu tak som sa vrhol na "ťažkú" literatúru a to komunistické "Dejiny Druhej svetovej vojny 1939-1945". Je to jednoducho "biblia" ruskej fronty a ani žiadny západný autor sa ju neodváži ignorovať napriek značným ideologickým skresleniam.

Pri zvyšovaní výkonnosti sa uplatnil v baníctve neuveriteľný trhový prvok. Progresívne mzdy.

Tažko tomu veriť, ale o tomto "ultrapravicovam" prvku som sa dozvedel z komunistickej literatúry. Asi tú knihu pošlem Ficovi aby vedel, že i jeho boľševické vzory používali trhové prvky, keď im tieklo do topánok. Ale asi sa máme veľmi dobre a trh nastúpi až po ficovej riadenej katastrofe.

RE: Trh si vždy nájde cestu
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 13-09-2007 19:19


Bez čierneho trhu (a teda keby človek bol taký, ako ho definovala socialistická "antropológia") by každý socík padol za pár dní.
RE: Trh si vždy nájde cestu
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 13-09-2007 19:51


To máš pravdu, ale oficiálne pripustiť progresívne mzdy v komunistickej krajine je určite viac ako zaujímavé - to musíš uznať.
RE: Trh si vždy nájde cestu
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 13-09-2007 20:29


To ale predsa existovalo už po experimente "vojenského komunizmu" z rokov 1917-18 v Rusku. Chceli zrusit aj peniaze (!). Krajinu tato hospodarska politika doviedla ku katastrofe, a tak prisiel dokonalo rusky hospodarskopoliticky hybrid "Nep". Prva reforma, ktoru Lenin urobil, bola pozemkova reforma. On ju dal bezzemkom. A tak mohli par rokov hospodarit ako vedeli ;)

Vzdy to vsak bolo vopred planovane ako docasne a dlhodobou viziou kolektivizacie. Trhom kazdy socik prekonaval najvacsie krizy. Ukazal tak, co je najsilnejsia zbran ekonomiky - a najvacsia slabina sociku.

Madari
autor: LIBERTARIAN
pridané: 14-09-2007 10:39


pre Lukasa Krivosika >
Tvoj komentar o Madaroch, v ktorom pises :

"Vedeli ste napríklad, že maďarská armáda je v rámci NATO dlhodobo kritizovaná za slabé výkony?
Pravdepodobne ide o najslabšie vojsko v rámci Severoatlantickej aliancie. Ak by Maďarsko chcelo obnoviť Veľké Uhorsko násilím, s vysokou pravdepodobnosťou by utrpelo ťažkú porážku. Takže vojenský útok z juhu v najbližších rokoch naozaj nehrozí,"

- To je pekna trapnost. Ty sa snazis vyvratit tvrdenia SNSakov, ktori v honbe za volicskou podporou vymyslaju TRAPNE obvinenia na Madarov. Tym, ze sa snazis argumentacne vyvratit ich blufy, davaš tymto blufom imidz "relevantnych tvrdení". Sice NEPRAVDIVYCH, ale diskutovatelnych. Lenze ich tvrdenia nie su hodne ziadnej diskusie. Treba ich VYSMIAŤ , odkopnut, nie diskutovat. Práve o takuto diskusiu SNSakom ide. Z hlupakov a sovinistov sa chcu stat relevantnou silou. Nepomahaj im !

RE: Madari
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-09-2007 10:49


Libertarian, neviem o co ti ide. Madarska armada je uz od 90 rokov naozaj Alianciou kritizovana a myslim, ze aj pocet ich vojakov len o malo prevysuje nasich.

Proste ziadny madarsky utok, z ktoreho su dokakani mnohi volici SNS, nehrozi. Keby sa ludom na Slovensku povedalo, ze Madarov ubuda, ze podla prieskumov sa nechcu odtrhnut, a ze madarské vojsko nie je bojaschopne, tak by sa cely problem odistil a SNS by uz nemohlo tolko mutit vodu.

RE: Madari
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 14-09-2007 11:05


Toto by som moc nerozoberal, lebo naša je tak schopná bojovať tak možno s rómmi pri obrane úrody a nie s nejakou ozbrojenou silou. Nájsť funkčnú techniku s kvalifikovanou obsluhou je veľké umenie. Misie sú len výkladnou skriňou, ktorá zakrýva ten bordel vo vnútri.

A ak by chcel Slota vyraziť na tanku do Budapešti odporúčam mu radšej obrátiť sa pre funkčný tank na Vojenské múzeum piešťany a nie na jednotky pravidelnej armády. Lebo by sa mohlo stať, že vyrazí na Budapešť pešo a zastaví ho maďarská domobrana na čele s Durayom už na južnom Slovensku : ).

RE: Madari
autor: Firstborn
pridané: 14-09-2007 11:12


nechapem ludi co sa boja madarskej invazie. Vydavky na vojnu ( aj akokolvek malu ) by polozili kazdu malu krajinu, a dosledky nejakeho utoku by boli katastrofalne, z ekonomickeho aj politickeho hladiska.

Madarskeho "utoku" sa moze bat len hlupak.

RE: Madari
autor: LIBERTARIAN
pridané: 14-09-2007 11:57


Firstborn :
"nechapem ludi co sa boja madarskej invazie."
- ale ved NIKTO sa jej neboji. Je to iba fungujuca metoda na aktivizovanie voličov pre SNS. Je trapne vobec o tomto diskutovat, preto som toto aj Lukasovi napisal.

RE: Madari
autor: LIBERTARIAN
pridané: 14-09-2007 12:03


Dusan :
"A ak by chcel Slota vyraziť na tanku do Budapešti odporúčam mu radšej obrátiť sa pre funkčný tank na Vojenské múzeum piešťany...."

Slotu pri jeho vojenskej misii na Budapest odstavi a boja-zneschopní uz prvá otvorená krčma kusok za Žilinou.

RE: Madari
autor: tom
pridané: 14-09-2007 15:33


1. nie som vojak. Ale odporúčam ti porozprávať sa s niekým kto prežil armádu pred profesionalizáciou a po nej. Samozrejme nie nejakého gerontokrata, ale nejakého mladšieho dôstojníka okolo 30. Skús to a potom sa vráť a povedz nám čo si sa dozvedel.
Vykonané
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 14-09-2007 17:01


Ja som v kontakte s ľuďmi od armády a s tými čo s ňou úzko spolupracujú dosť často takže viem čo hovorím, ale najlepšie sú konkrétne príklady:
1. Armáda odpredáva nové náhradné motory do Tatroviek za smiešne ceny a pritom dáva za ťažké milióny opravať tie isté motory u súkromných firiem.
2. Zahraničná obchodná spoločnosť si bola pozrieť tanky T-72M1 určené na odpredaj do armádneho skladu. Výsledok ich prehliadky - tanky zhrdzavené, nezakonzervované a ich vybavenie rozkradnuté. Samozrejme sa otočili a z obchodu nebolo nič.
3. "Profesionál" s dvojročnou praxou nebol schopný určiť kde sa dolieva olej do motora v jeho tanku.
4. "Profesionál" utopil pri brodení nového Aligátora pretože nevedel, že na vozidle sú dve čerpadlá na brodenie, ktoré samozrejme bolo treba pri brodení zapnúť.
5. Technici zo súkromných firiem zisťujú u útvarov zahrdzavené zbrane bojových vozidiel. O funkčnosti týchto zbraní samozrejme môžme úspešne pochybovať, ale "profesionálom" ta samozrejme nevadí. Asi chcú likvidovať nepriataľov čiapkami.
atď.

Som v obraze a nepochybujem o tom, že ten bordel sa pri zavedení profesionálnej armády o niečo zmenšil, ale stále je to bordel.

Nevravím, že sú tam v armáde všetci blbí a neschopní, ale je to dosť častý jav. Liekom by bolo asi povinné presuny vojenských jednotiek do bojových oblastí, kedy by mnohím "profesionálom" veľmi rýchlo svitlo, že keď chcú prežiť musia čosi i vedieť a staroslivosť o zverené zbrane je samozrejmosť.

RE: Vykonané
autor: tom
pridané: 15-09-2007 19:49


Profesionál nemusíš dávať do "" keďže je to jeho živobytie. Ja mám iné informácie, ale to asi nemá zmysel opisovať- týchto nových vojakov je všade dosť tak si každý môže získať informácie z iného zdroja. Určite som ja viac hrdý na dnešnú armádu ako na armádu, ktorá "sloužila lidu".
RE: Madari
autor: LIBERTARIAN
pridané: 14-09-2007 11:52


Lukas Krivosik :
"Keby sa ludom na Slovensku povedalo, ze Madarov ubuda, ze podla prieskumov sa nechcu odtrhnut, a ze madarské vojsko nie je bojaschopne, tak by sa cely problem odistil a SNS by uz nemohlo tolko mutit vodu. "

- SNS bude mutit vodu neustale, pretoze to je JEDINA ich politicka téma.
Ja s tebou samozrejme suhlasim ohladne tych faktov, ale nepovazujem za ROZUMNE zobrat SNSakov a ich temu ako predmet diskusie. Politickej ani ziadnej inej. SNS treba ignorovat, odkopnut, vysmiat,...

Ak NEBOJASCHOPNOST madarskej armady pouzijes ako argument, tak Slota ihned navrhne VLADNU komisiu na monitorovanie bojaschopnosti Madarov.

RE: Madari
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 14-09-2007 21:01


"SNS treba ignorovat, odkopnut, vysmiat,..."

Keby to bola opozičná mimoparlamentná strana ako donedávna, tak by sme tvoje tvrdenie aj mohli brať ako slovo do bitky. Po júli 2007 je to už každopádne nemožné.

RE: Madari
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 14-09-2007 21:02


Pardon, po júli 2006.
RE: Madari
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 14-09-2007 12:38


Toto sa netýka len Slotu, ale celej slovenskej politiky poťažmo EU iluzionistickej byrokracie, ktorá sa hneď musí vyjadrovať k nejakým 100 maďarským blbečkom a vôbec jej nevadí, že rusi narušujú jej vzdušný priestor ani to, že začínajú neobmedzene zbrojiť ba dokonca si vyhradzujú právo rozkazovať členským štátom, či môžu mať na svojom území radary. Namiesto toho, aby európska armáda preventívne zostrelila ruské lietadlo a začala s rusmi jednať o bezpečnostných zárukách sa vedú dišputy o úplných blbostiach. Nehovoriac o tom, že politici, ktorí presadzujú dôstojnú politiku voči rusom ako je Šebej sú pomaly považovaní za zradcov národa, zatiaľčo budúci Chamberlaini sa tu hádajú, ktorý z nich reprezentuje slovenskú hrdosť. Skôr by sa mali hádať o to kto z nich lepšie reprezentuje kontinentálnu predposratosť.
RE: Madari
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 14-09-2007 13:19


No Ty si to predstavuješ ako Hurvínek válku. Ruské strategické bombardovacie stroje si môžu poletovať v medzinárodnom vzdušnom priestore koľko chcú. Je však jasné, že priblíženie k nejakému vzdušnému priestoru je domonštráciou sily - ale v rámci medzinárodného práva. Pri narušení vzdušného priestoru je samozrejmá reakcia dotknutej krajiny, ale na to sú presné postupy. Nedá sa len tak sfúknuť niekoho z oblohy za to že vliezol do zakázaného priestoru. Mohol zablúdiť a za to sa nestrieľa. Ale samozrejme ak nerešpektuje výzvy záchytných stíhačov, tak to môže skončiť zostrelom. Chcel by som vidieť toho veliteľa
(a vládu), ktorý by si zobral na krk zostrelenie ruského strategického bombardéra. Určite by sa to skončilo len na diplomatickej úrovni.

A k tomu radaru.

Radar je určený na obranu USA a nie krajín kde je umiesnený radar. Technicky to nie je možné a je šokujúce koľko politikov o tom mudruje bez znalosti tejto základnej veci.

Okrem toho je celý systém radaru a ním navádzaných rakiet len vo vývojom štádiu a mnohí odborníci (v rátane amerických) pochybujú, že bude vôbec niekedy fungovať ako účinný protiraketový systém.

A čo sa týka radaru a jeho údajnej neškodnosti:

http://www.atmonline.cz/analyzy/pro/xbr.ht...

RE: Madari
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 14-09-2007 13:31


To čo hovoríš k radaru ma nijako nepresvedčilo o tom, že Rusi nám nemajú právo rozkazovať, či si ho umiestnime kam chceme. Tu sa berie ako samozrejmmosť, že Rusi si môžu zbrojiť koľko chcú bez toho aby sa niekoho pýtali, zatiaľ čo EU si na každú taľafatku musí pýtať od Rusov povolenie. Samozrejme so zostrelením som to nemyslel celkom vážne - ale je neuveriteľné, že k skutočnej hrozbe sa EU stavia ako by neexistovala, zatiaľčo si vymýšľa problémy kde sa môže dojímavo prezentovať ako zástanca demokracie.
RE: Madari
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 14-09-2007 13:54


I ja som proti tomu aby nám Rusi diktovali čo môžme a čo nie. Ale u veľmocí je to už taký blbý zvyk. Aj Američania vysoko nediplomaticky vyskakovali, že si Češi "dovolili" nekúpiť ich stroje F-16. A Poliaci boli samozrejme za nákup týchto strojov veľmi pochválení.

Ale čo sa týka priamo toho radaru tak nie je zas tak úplne pravda, že sa to Rusov netýka. Radar môže totiš dovidieť veľmi ďaleko - napr. na skúšky ich balistickýh rakiet. A údaje o skúškach sú vysoko citlivé a radar by mohol čo to prezradiť. Je to teda okrem protiraketovébo i špionážny systém.

A ešte závažná vec. Radar bude absolútnou prioritou pre každého kto by chcel napadnúť USA pomocou balistických rakiet, pretože bez nich sú antirakety zbytočné. Či už (teoreticky) Rusko, alebo "darebácke" štáty, ktoré mimochodom ešte nedisponujú medzikontentálnmimi balistickými raketami (proti nim je radar určený) a dlhší čas ani disponovať nebudú.

Takže tvrdenia niektorých českých politikov, že oni majú "len" radar a vlastne o nič nejde sú absolútne nekompetentné.

RE: Madari
autor: tom
pridané: 14-09-2007 15:46


Rusko môže protestovať proti takému návrhu USA a podľa mňa môže použiť všetky ekonomické páky ak si myslí, že je to proti ich záujmu tak ako by ich mohla/mala použiť každá krajina na svete (vrátane USA a Slovenska). Skús sa zamyslieť a hľadať podobnosť s kubánskou krízou v 60tych rokoch(inak je zaujímavé, že ju vlastne začali američania tým, že namierili rakety v Turecku na SZ). To akože keby Chruščov povedal, že rakety na Kube sú obranné tak by mu USA uverili? Tak ako to oni chcú dnes od rusov? Tak ako si to v tej dobe nenechali líbiť američania, dnes to tak isto cítia rusi. Samozrejme, že nakoniec si česi a poliaci rozhodnú čo je ich národný záujem, ale musia prijať aj veci ktoré súvisia s rozhodnutím pre/proti.
RE: Madari
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 14-09-2007 17:43


Z hľadiska ruských záujmov je samozrejme logické čo robia, ale prečo by sme my mali sledovať ruské záujmy, keď rusi nie sú dostatočne silní aby nás k tomu mohli nútiť? Prečo my túžime po silnom rusku, keď naším záujmom je silná EU a USA? Rusko sa len naparuje, lenže momentálne si vôbec nemôže dovoliť ani hospodársku, ani skutočnú vojnu so západom, takže nie je žiaden dôvod ustupovať.
RE: Madari
autor: Alexios Komnenos
pridané: 15-09-2007 12:37


Zaujímavý argument. Ale otázka môže znieť aj takto: je v NAŠOM záujme, aby tu ten radar bol? Zvýši sa NAŠA bezpečnosť, keď ho tu Amíci postavia?
Podobne aj na Kube. Rozmiestnenie striel tam totiž bolo v záujme oslabenia USA. Je našim záujmom, aby sme podporovali podkopávanie Ruska, keď z toho nemáme bohvieaké výhody?

RE: Madari
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 15-09-2007 14:31


Samozrejme, že záujmy USA sa s našimi prekrývajú a to najmä preto, že silné USA sú dôležitou odstrašujúcou silou proti zasahovaniu Ruskej mafie. 40 ročná ruská okupácia je snáď dostatočnou skúsenosťou na to aby sme vedeli, čo to vlstne je ruský záujem a do akej miery je našim zaujmom. Súčasný ruský systém nie je právnym štátom s rešpektom k právam. Nakoniec Putin sám hovorí o špecifikách ruskej demokracie. Máme dostatok dôvodov vynasnažiť sa, aby si ruské "špecifiká" zostali ruskými špecifikami a nie špecifikami polky Európy.
RE: Madari
autor: tom
pridané: 15-09-2007 19:23


Ty si nejako mýliš podstatu tejto našej krátkej diskusie. Zatiaľ si v reakciách len hovoril o tom aké je Rusko zlé a výrazy typu "Ruská mafia" by si mohol predať do správ na jojke. Ale veď o raketovú základňu nežiada Rusko, ale USA. Inak tými demokraciami sú aj Irán, Čile či Bielorusko a ťažko asi povedať, že sú spobodnejšími ako Rusko, ale nechcem isť do tejto debatu kde ju stále tlačíš. Radšej napíš pohľad na kubánsku krízu kde ako som napísal vyššie ja vidím jasnu paralelu s dneškom (ale aj s pohľadom na umiestnenie amerických rakiet v Turecku).
RE: Madari
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 15-09-2007 20:06


Medzi Kubanskou krizou a radarom je ten zásadný rozdiel, že USA malo prostriedky a silu na to aby Rusom kleplo po prstoch. Rusko si nič také nemôže dnes dovoliť a preto nie je dôvod aby sa mu nezmyselne ustupovalo, alebo sa dokonca posilnenie Ruska považovalo za žiaduci stav. Realizmus spočíva práve v objektívnom hodnotení sily nepriateľa a nie v principiálnom ustupovaní. Samozrejme ak je niekto taký ťulpas, že za nepriateľa EU považuje USA tak mu niet pomoci. Je treba ešte povedať, že je veľmi pravdepodobné, že ruská diplomacia v budúcnosti bude zámerne rozdeľovať štáty EU a profitovať z konfliktov. JE evidentne, že Rusi považujú naše územie za svoje a dobre vedia, že nemáme ani silu ani vôlu brániť sa.
RE: Madari
autor: tom
pridané: 16-09-2007 17:11


Takže na prvý krok kubánskej krízy t.j. umiestnenie rakiet USA v Turecku nemáš názor, alebo nechceš mať.
"USA malo prostriedky a silu na to aby Rusom kleplo po prstoch" Čína dnes má s najväčšou pravdepodobnosťou silu aby hocikomu klepla o prstoch (vrátane USA). Takže by si mal pochopenie keby kroky, ktoré robí dnes Rusko robila Čína. Zaujímavý názor.

RE: Madari
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 16-09-2007 18:36


Čoby som nemal, umiestnenie je poistenie voči nepriateľovi, ktorého je správne odstrašiť. Tieto rozmiestňovania sú prípravou na vojnu, ktorá by nemala nastať. Nenastane ak darebácke štáty budú mať jasno, že z toho ani náhodou nič nebudú mať a, že eventuálnu vojnu prehrajú.
RE: Madari
autor: tom
pridané: 17-09-2007 16:19


Zaujímavá teória, ale nič nehovoriaca - keby si totiž nepoužil šebojevský pojem tak aj dosť nudná. Ale hlavne je univerzálna t.j. aj rusi si mohli myslieť o USA, že sú "darebácky štát"(napr. tým že podporovali časti SZ, ktoré sa pokúšali o samostatnosť)
RE: Madari
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 17-09-2007 16:41


to nie je teória a už vôbec nie univerzálna, je to otázka našich záujmov, z hĺadiska ktorých je jedno, čo by si rusi mohli myslieť. v tom je tvoj problém, že zmiešavaš univerzálne teoretické otázky s otázkami našej bezpečnosti. nielen Tvoj
RE: Madari
autor: tom
pridané: 17-09-2007 17:19


Lenže ja sa tu nesnažím pochopiť vyšinutých moslimov, ale rusov, ktorí sú nám tak podobní. Ak si to naivní američania nevšimli(inak ich nenazvem po utopistickom pláne zaviesť západný systém v moslimskej krajine) tak rusi v Čečensku riešia denne problémy s islamistami. Im vôbec netreba vysvetľovať potrebu boja proti nim (a akosi skúsenosť s "nálezmy" chemických a možno dokonca jadrových zbrani v Iraku dokonca hovorí o triezvejšom uvažovaní o reálnych hrozbách očami Ruska ako USA). Tak prečo by mali (a my s nimi) veriť USA, že ide o raketové útoky z Iránu?! Ten tvoj odkaz: drž hubu a krok je pre blbcov. Lebo keď sa prestaneme pýtať tak to je koniec.
RE: Madari
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 18-09-2007 6:26


Moslimovia sú ďaleko a nemajú prostriedky - ich reči o svetovom kalifáte sú nereálne drísty - pre nás nepredstavujú zďaleka takú hrozbu ako rusi, ktorí sú podobne ako nemci po 1sv. vojne, že prehrali studenú vojnu neprávom a zradou vedenia a v dôsledku toho prišli o svoje satelity - preto si myslia, že majú právo zasahovať ohľadne radaru - lebo považujú štáty bývalej varšavskej zmluvy za svoje a dobre vedia, že keď príde na lámanie chleba slabošská EU zrejme nebude proti tomu, aby nás odovzdala naspäť kam patríme. Dokiaľ EU nebude naozaj silná a pripravená brániť svoje hranice aako naozaj svoje hranice a správať sa aj voči rusom naozaj ako suverenna mocnosť, tak našou jedinou zárukou je USA. Otázne je kedy si američania položia otázku či im stojí za to aby sa starali o našu bezpečnosť keď to my sami nechceme - k čomu sa už vážne schyľuje - ako hovoríš môžu svoje problémy s moslimami nakoniec riešiť realisticky proste tak, že prižmúria oko nad tým, čo by eventuálne chceli rusi v Európe za Ruské spojenectvo proti moslimom a ich prižmúrenie oka nad ich sférou vplyvu nad ropnými zásobami. EU by nad týmto mala vážne rozmýšlať. Ak to takto pôjde s Europskou zahraničnou politikou ďalej odporúčam každému rozmýšlať o presťahovaní sa čo najďalej na západ.
RE: Madari
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-09-2007 9:29


"Moslimovia sú ďaleko a nemajú prostriedky - ich reči o svetovom kalifáte sú nereálne drísty "
- Pre sucasne rakety nie je nic daleko. Je iba otazkou krastkeho casu, kedy budu mat rakety, ktore doletia ku nam.
Okrem toho je realne, ze svetovy kalifat zabezpecia moslimom vaginy ich zien.

"Otázne je kedy si američania položia otázku či im stojí za to aby sa starali o našu bezpečnosť keď to my sami nechceme "
- tiez sa im cudujem. Takyto postoj zaujmu, ak sa im podari vytvorit funkcnu protibalisticku ochranu USA.

Strach z Ruska povazujem za neopodstatneny. Ich napinanie svalov je viac vnutropoliticky orientovane. Rusi maju dost problemov s udrzanim byvalych sovietskych republik pod svojim vplyvom. Nebezpecenstvo, ze sa dostaneme pod rusky vplyv vytvaraju skor nase slovenske politicke sily.
Je otazne, ci europsky socializmus nie je horsi ako rusky ranny kapitalizmus !!!?

RE: Madari
autor: tom
pridané: 18-09-2007 9:57


Konečne je to vonku: takže tu vôbec nejde o rakety z Iránu - BINGO. Keď už zabŕdaš do histórie možno by všetko dopadlo úplne inak keby Patton (určite na podnet Roosevelta)nestál ako tajtrlík pri Plzni ale vtrhol do Prahy a urobil poriadok v fašistami a možno by ČSR dopadla inak. Ale páni mali vtedy nas..té v nohaviciach z rusov(a nielen vtedy, ale aj v Jalte). Američania sa nestarajú o našu bezpečnosť - starajú sa o svoju. Ja si myslím, že je vtipné si myslieť, že rusi by opäť obsadili bývalé satelity. A kľudne sa odsťahuj, nikto ťa nedrží, len si svoje odporúčania nechaj pre seba.
RE: Madari
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 18-09-2007 10:42


Rusi nebudú bývalé satelity obsadzovať, pretože vládnuť tu môžu aj bez toho. Ak chceme vedieť čo budú robiť je dobré prečítať si to, čo si myslia antiamerikanisti o amerike - lebo presne to budú podľa mňa robiť Rusi a doma už aj robia. Ak sa niekto významný postaví proti tomu, čo budú patrones považovať za svoj záujem tak proste za záhadných okolností zomrie.

"keby Patton (určite na podnet Roosevelta)nestál ako tajtrlík pri Plzni" - minulosť sa nedá zmeniť, to čo sa ale zmeniť dá je budúcnosť Keď Roosvelt rozhodol aby PAton ostal pri Plzni, zrejme počúvol radu niekoho kto rozmýšlal ako Ty a šepkal mu do ucha - Veď ten Stalin vyzerá celkom sympaticky, tak je to jedno kto to tu oslobodí.

RE: Madari
autor: tom
pridané: 18-09-2007 13:10


Ak máš rovnaký pocit ako chlapci z týždňa, že Rusko = KGB je to tvoj problém. Keď, ale tá ruská mašinéria tak perfektne funguje ako je možné, že si Kasparov chodí po celom svete a vyhlasuje sa za “spasiteľa demokracie“ len keď prídu voľby doma tak demokracia ho odsunie do stotín % voličských hlasov?!

Vieš, my sme mali výborného učiteľa dejepisu a ako prvé nás naučil, že “historia este magistra vitae“ – “história je učiteľkou života“ – takže sa pozerajme do minulosti aby sme vedeli lepšie pochopiť prítomnosť a predpovedať budúcnosť. Je zbytočné povedať, že niekto poradil Rooseveltovi, že nech súhlasí so Stalinom. My sme potrebovali aby mali američania “gule“ vtedy keď sa rozhodovalo o našom smerovaní a nie teraz. Teraz je už komunizmus mŕtvy – ale nie vďaka Reaganovi, či Tchatcher, alebo JP II. – ale preto, že proste nedokázal ani len nasýtiť svojich ľudí a zrútil sa sám do seba. Mňa len serie, že USA mohli zabrániť tomu aby sme si to vyskúšali aj my.

RE: Madari
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 18-09-2007 13:18


Kasparov má pravdu rovnako ako Šebej. To nie je žiadny pocit. To čo hovoríš o Kasparovovi môžeš rovnako povedať napr. o Gálovi, ktorému tu za Mečiara ľudia nadávali na ulici - to ale neznamená, že nemal pravdu. Je mi jedno, či nazveš Mečiara, alebo Putina demokratom, v istom zmysle máš kus pravdy - mne je ale prd platné, že vládnuca mafia bola zvolená slobodne a demokraticky keď je nad slnko jasné, že je to mafia.
RE: Madari
autor: tom
pridané: 18-09-2007 15:56


Problém chlapcov ako Kasparov, Šebej či Gál, je ten že oni v podstate nič neriskovali/neriskujú. Ale to je na inú debatu – možno nabudúce o hrdinoch/nehrdinoch dôb.
Sa pozri na môj druhý odstavec - ja sa proste odmietam klaňať USA ako neomylnej zlatej krave(odmietam bez uvažovania zobrať každý ich nápad) – keď som ti napísal, že nás hnusne zradili tak si to nazval “čo bolo to bolo“. Komunizmus nepadol vďaka USA, ale vďaka komunizmu, oni mohli len zabrániť tomu aby 40 rokov neterorizoval moju krajinu no neurobili to. Kde bola vtedy ich snaha o našu slobodu?

RE: Madari
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 18-09-2007 13:07


Aby sme sa rozumeli, pre mňa nie je problém to, že EU sa snaží definovať vlastné záujmy nezávisle na USA. Problém je v totálnom iluzionizme. Ak nechceme americké radary mali by sme začať stavať vlastné. Ak odmietame americký vojensko-priemyselný komplex mali by sme začať budovať vlastný. Ak má Eu prežiť potrebuje vlastnú silnú armádu a to znamená napríklad, že španielski vojaci pôjdu slúžiť na slovenské základne a naopak. Ak tu toto nie je tak je to krajne nebezpečné. Otázka teda je či si môže EU dovoliť byť akýmsi bezpečnostným vákuom. Ja len tvrdím, že si to nemôže v žiadnom prípade dovoliť. Ak bude tento euroiluzionizmus vládnuť a udávať tón naďalej tak sa rútime do záhuby.
chcel tu niekto Voegelina?
autor: Barry Goldwater
pridané: 14-09-2007 13:01


Der Autoritäre Staat : Ein Versuch Über das österreichische Staatsproblem / Erich Voegelin Voegelin, Erich, 1901-1985 Wien : Julius Springer, 1936

2 The collected works of Eric Voegelin. Volume 3, The history of the race idea from Ray to Carus / translated from the German by Ruth Hein ; edited with an introduction by Klaus Vondung Voegelin, Erich, 1901-1985 Baton Rouge : Louisiana State University Press, 1998

3 The collected works of Eric Voegelin. Volume 2, Race and State / translated from the German by Ruth Hein ; edited with an introduction by Klaus Vondung Voegelin, Erich, 1901-1985 Baton Rouge : Louisiana State University Press, 1997

4 The collected works of Eric Voegelin. Volume 1, On the form of the American mind / translated from the German by Ruth Hein ; edited with an introduction by Jürgen Gebhardt and Barry Cooper Voegelin, Erich, 1901-1985 Baton Rouge : Louisiana State University Press, 1995

5 Kouzlo extrému : revolta proti rozumu a skutečnosti : výbor z textů / Eric Voegelin ; [z německých a anglických originálů ... vybral a uspořádal Martin Palouš ; přeložili Martin Palouš a Magda Hulanová] Voegelin, Erich, 1901-1985 Praha : Mladá fronta, 2000

6 Die Neue Wissenschaft der Politik / Eric Voegelin Voegelin, Erich, 1901-1985 [S.l. : s.n.], 1991

7 Nová věda o politice / Eric Voegelin ; [z anglického originálu ... přeložili Tomáš Suchomel a Ivo Lukáš] Voegelin, Erich, 1901-1985 Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury, 2000

8 Die Politischen Religionen / Erich Voegelin Voegelin, Erich, 1901-1985 [S.l. : s.n.], 1939

9 Die politischen Religionen / Erich Voegelin Voegelin, Erich, 1901-1985 [S.l. : s.n.], 1938

10 Rasse und Staat / von Erich Voegelin Voegelin, Erich, 1901-1985 Tübingen : J.C.B. Mohr (Paul Siebeck), 1933

ale čaká to v pražskej NK-Klementinum


VOEGELIN Eric
ANAMNESIS

VOEGELIN Eric
KOUZLO EXTRÉMU : Revolta proti rozumu a skuteenosti

VOEGELIN Eric
NEW SCIENCE OF POLITICS

VOEGELIN Eric
NOVÁ VIDA O POLITICE

VOEGELIN Eric
ORDER AND HISTORY vol. 1 - ISRAEL AND REVELATION

VOEGELIN Eric
ORDER AND HISTORY vol. 2 - WORLD OF THE POLIS

VOEGELIN Eric
ORDER AND HISTORY vol. 3 - PLATO AND ARISTOTLE

VOEGELIN Eric
ORDER AND HISTORY vol. 4 - ECUMENIC AGE

VOEGELIN Eric
ORDER AND HISTORY vol. 5 - IN SEARCH OF ORDER

VOEGELIN Eric
VZPOMÍNKY NA ŽIVOT A FILOSOFII


Obcansky institut Praha


VOEGELIN, Eric Vzpomínky na život a filosofii L1e7b 1998 L 8774 Svazky

VOEGELIN, Eric Kouzlo extrému L1e7b 2000 L 9383 Svazky

VOEGELIN, Eric Nová věda o politice G2a 2000 G 4716 Svazky


Mestska knihovna Praha


no kym nemas aspon prechodný pobyt tak to cele budes musiet precitat priamo tam

RE: chcel tu niekto Voegelina?
autor: Firstborn
pridané: 14-09-2007 15:12


no ved to... knihy sa necitaju v knizniciach...knihy sa vlastnia ! ;-) tusim ze by sa to dalo zohnat aj v univerzitnej kniznici v starom meste

sak ked bude treba tak si jeho dielo objednam z amazonu

ale dik za vypisanie

NATO či Varš. zmluva ?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 14-09-2007 16:07


Tie reči o radare o Rusoch a o USA su trapne. Ak maju Cesi pocit, ze su clenmi Varsavskej zmluvy - a NIE clenmi NATO, nech to povedia priamo, nech z NATO vystupia a nech nepindaju na USA kvoli radaru. A pre slovenskych antiamerikancov to plati rovnako.
Na tom prd zalezi, ci radar chrani uzemie USA alebo europy. Radar v kazdom pripade chrani UZEMIE NATO. A NATO, to je hlavne USA. NATO bez USA je vhodne iba na vojenske prehliadky.

USA bez Slovakov nejako preziju. Dufajte, ze my bez nich tiež. Uz asi tuzite po velkom medvedovi !
(Uprimne povedane, mozno by nas pod ruskou nadvladou cakalo menej socializmu, ako v ramci EU !).

RE: NATO či Varš. zmluva ?
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 14-09-2007 16:25


Libertarian:
Dobre si to napísal - pravdivo. Ale nech sa to tak predostrie i verejnosti a nie vo forme rozprávok ako nás ten dobrý radar zachráni. Je veľmi trápne ak komunistický poslanec českej KSČM je viac v obraze o radare ako pravicová ministerka obrany ČR - videl som na Prime.

RE: NATO či Varš. zmluva ?
autor: tom
pridané: 14-09-2007 17:05


Neviem ako si prišiel na to, že NATO(napr. 2 najsilnejší štát Nemecko) je za radar./raket. základňu a vníma ho ako súčasť svojej obrany.
Inak keby som bol ja predseda vlády ČR, alebo Poľska tak by som radar/ rakety odsúhlasil(kvôli historickým skúsenostiam). Ja len nechápem čo sa tu rozplývate nad postojom Ruska - je úplne pochopiteľné a racionálne.

Pozor na madarov
autor: Czechtek
pridané: 14-09-2007 20:20


Lukas, velmi dobry clanok, ale dovolim si Ta predsa len upozornit na "malickosti".

1.
"Problém je v tradične nízkej pôrodnosti Maďarov, ale aj v ich odchode za štúdiom a prácou do Maďarska. Preto požadovala SMK univerzitu v Komárne. Jej politici vedia, že ak na južnom Slovensku neudržia vlastnú inteligenciu, tak životaschopnosť maďarskej menšiny bude ohrozená. Niektorí autori vidia práve v tomto skazu slovenskej menšiny v Maďarsku: čo malo hlavu, to zutekalo po skončení 2. svetovej vojny na Slovensko. Keď väčšina kultúrnej elity odišla, dolnozemskí Slováci ľahko podľahli asimilačným tlakom."

Toto je sice pravda. Ale skutocna, SKUTOCNA pricina preco madarov ubuda je ze sa prirodzenym sposoom asimiluju. (ja viem, sam sa hlasim k madarskej narodnosti kedze oboch rodicov mam madarov, nie preto lebo som krvilacny barbar)
Vsimol som si ze ked sa zoberie zmiesany par to je jedno ci je zena slovenskej a muz madarskej narodnosti alebo naopak, ich dieta uz vecsinou nevie po madarsky (nanajvis rozumie cosi ale hanbi sa hovorit) a NIKDY som sa nestretol s takou situaciu ze by sa dieta takehoto zmiesaneho paru hlasilo k madarskej narodnosti, VZDY sa hlasia k slovenskej. (asi existuje par vynimiek ale neviem o tom).
Ba dokonca poznam NEMALO deti ktorych rodicia su madari, a oni ani poriadne po slvensky nevedia (rozumej hovoria s prizvukom obcas mozno s chybou) sa hlasia k SLOVENSKEJ narodnosti s pragmatickych dovodov, aby sa vyhli problemom.
Zaver: Prirodzena asimiliacia je dovodom vymierania madarov na slovensku to co si uviedol Ty je sice pravda, ale to su len vedlajsie dovody!!

2.
"Navyše voči ním existuje v Maďarsku isté pohŕdanie. "

No toto moze byt pravda voci rumunskym madarom, alebo madarom zijucim v balkanskych statoch lebo u nich je zivotna uroven nizsia ako v madarsku. U nas to bolo tiez tak za Meciara. Vnutrotrianonski madari mozno pohrdali slovenskymi madrmi pretoze videli co sa na slovensku deje. To sa vsak po dzurindovych reformach velmi zmenilo!!! Teraz Slovensky madar pohrda v madarsku zijucim madarom. Zivym dokazom som toho ja, a narpiklad moj otec ktory chodi za pracou do madarska a narozdiel od cias meciarizmu ked v hokejovom suoboji Slovensko-Cesko fandil cechom, dnes je hrdy na to ze je zo slovenska. A tak ako predtym (za meciara) "nadaval" na slovakov teraz "osocuje" madarov zijucich v madarsku a je hrdy na to ze je zo slovenska!! (koli druzindovym reformam vdaka ktorym predbiehame madarsko v zivotnej urovni).

PS: Toto si vlastne v spravne v clanku podotkol. Len na konci si pouzil argument ktory bol platny za vlady meciara a uz nie je aktualny.

RE: Pozor na madarov
autor: Czechtek
pridané: 14-09-2007 20:35


Dalsim dokazom je ze rodena madarka narodena (tusim) v Budapesti sa v slavnej reality show, niekolko krat HRDO vyjadrila ze ona uz zije 3 roky v Bratislave a nemieni sa do Budapesti vratit.

PS: Toto ale bolo cca tesne ped koncom druhej dzurinovej vlady. Bohuzial tato ultrabolsevisticka vlada na cele s Robertom Pudlikom Dildo Ficom, uz zdaleka nie je taka popularna vo vyspelych krajinach ako Dzurindova vlada. Takze sa asi nieco zmenilo. (v pohlade "Madarska" na "Slovensko")..

Miško Havran
autor: tom
pridané: 16-09-2007 17:57


Najviac mi chýba otázka či Havran verí v Boha. Skúsim teda predpokladať, že verí keď študoval to čo študoval. Mňa zaujala jeho úvaha a vlastne aj iných "mysliteľov" o tom, že "po osvienčime nemôže byť boh". Veď všetky náboženstva, ktoré majú pôvod v židovskej viere(vráne protestantských) tak sú presvedčené, že v každom človeku je kus Boha. A porovnávať nevinné obete chce veľmi silný žalúdok. Ako keby 6mil. mŕtvych bolo viac ako 50 mil. všetkých obetí vojny. Alebo viac ako 1 mil. počas genocídy v Rwande. S touto úvahou ide Havran na veľmi tenký ľad. To by totiž znamenalo, že kvantifikáciou nevinných obetí by sme mohli určovať rôzne veci. To sú úvahy typu: stojí za to obetovať 1 nevinnú obeť (pre dramatizáciu dieťa) pre záchranu 1000 ľudí (detí)? Človek, ktorý verí v existenciu Boha by si takéto otázky nikdy nemohol položiť.
RE: Miško Havran
autor: Lukas Krivosik
pridané: 17-09-2007 14:54


Inak, spominas si este na Havranov prvy projekt?

http://e-politika.eu...

Dufam, ze takto potupne nikdy neskoncime...

RE: Miško Havran
autor: tom
pridané: 17-09-2007 17:24


To sa dá chápať. Ľavičiari vždy bojujú na mnohých frontoch - prehry ich neodradia.
Havran mohol aspoň zaistiť aby sa tam dočasne lízali dvaja chlapi - to by bolo aspoň európske.

RE: Miško Havran
autor: Pornoherec
pridané: 17-09-2007 22:13


krivosik, Ty si dopadol horsie, mas tu super reklamu.
RE: Miško Havran
autor: msarkozy
e-mail: marian.sarkozy@zoznam.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 18-09-2007 11:16


Je zaujmavé, že niekto propaguje takýto obsah zrovna pod doménou s názvom e-politika. Asi to len potvrdzuje starú pravdu - nomen omen. Nemohlo to skončiť inak.
3
autor: malcolm
pridané: 17-09-2007 6:46


podla mna tam sa mina pricina s nasledkom v tej praci, same korelacie bez kauzalit a nejakej hlbsej podstaty clanku. Predsa totalita nevychadza z nejakej kolektivnej viny a trestu. individualita nadcloveka v nacistickom totalitarnom rezime, snaha uplatnovat trest voci jednotlivcovi na zaklade ideologie predsa s kolektivom nema nic spolocne.
Súper ťažkého kalibru
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 18-09-2007 6:22


http://ekonomika.hnonline.sk/c1-22040040-geenspan-euro-sa-moze-stat-hlavnou-rezervnou-menou-svet...
http://spravy.pravda.sk/greenspan-irak-bol-dost-o-rope-dkz-/sk_svet.asp?c=A070917_085427_sk_svet_p1...

Je určite pre amerických konzervatívcov nepríjemné, keď ich kroky kritizuje jeden z ich najvýznamnejších ekonómov modernej doby - Greenspan.

Tu sa nedá nálekovať nejakým ľavicovým liberalizmom.

RE: Súper ťažkého kalibru
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-09-2007 9:12


Dusan :
Greenspana som si dlho vazil. Az do času, ked som si zistil , kolko stovak vagonov dolarov sa pod jeho taktovkou natlacilo. Dnesny kurz dolara je aj jeho dielom. On ma najmenej pravo poucovat.
Greenspan bol hlavne politik, az potom ekonom.

RE: Súper ťažkého kalibru
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 18-09-2007 10:06


Nechcem ho hodnotiť, len viem, že má v USA veľkú autoritu.

Netvrdím, že to píšeš nie je pravda, ale ak je to tak, tak mi je záhadou, že som nezachytil žiadnu významnejšiu kritiku na jeho osobu.

Väčšinou politici ktitizujú centrálnych bankárov pre ich "opatrnú" politiku a nie naopak ako si to naznačil ty.

RE: Súper ťažkého kalibru
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-09-2007 12:27


"Nechcem ho hodnotiť, len viem, že má v USA veľkú autoritu.
Netvrdím, že to píšeš nie je pravda, ale ak je to tak, tak mi je záhadou, že som nezachytil žiadnu významnejšiu kritiku na jeho osobu. "
- Samozrejme, ze ho politici ani obcania nekritizuju, pretoze politici su hlavnymi iniciatormi tlacenia inflaceniek, a obcania maju pocit, ze sa to robi pre ich dobro. Prd tomu rozumeju. Zisti si nazor americkych libertarianov na neho (ja som nezistoval).
Terajsia kriza na trhu nehnutelnosti je nazornou ukazkou stavu americkeho statneho bankovnictva.
Väčšinou politici ktitizujú centrálnych bankárov pre ich "opatrnú" politiku a nie naopak ako si to naznačil ty.

RE: Súper ťažkého kalibru
autor: tom
pridané: 18-09-2007 16:18


S tým kurzom to je svätá pravda - všetci ktorí sme závislý od vývozu do USA by sme ho najradšej roztrhli ako žabu..
prehnity kapitalizmus
autor: Firstborn
pridané: 19-09-2007 13:51


toto je krasne napisane ... zdroj : www.mises.org

There was a time when the advocates of socialism argued that it would lead man to material abundance, whereas free-market capitalism would lead only to increasing misery and would ultimately collapse under its own internal stresses. You don't hear that too much these days, and for good reason. A century of empirical evidence has shown the contrary - that the free market leads to increasing wealth and material freedom, while socialism leads us only to poverty, state supremacy, and ultimately, mass murder.

These days the attack has shifted. Capitalism does not lead us to poverty; it leads us to too much wealth. This makes us "greedy" and "materialistic." It leads us to excessive "consumerism."

Kapitalizmus a kravy
autor: Georg
pridané: 19-09-2007 18:51


Dnes mi prisiel mail. :

Tradičný kapitalizmus
Máš dve kravy. Jednu predáš a kúpiš býka. Tvoje stádo sa zväčšuje a ekonomika rastie. Predáš ho a odídeš zabezpečený do do dôchodku.
ENRON kapitalizmus

Máš dve kravy. Predáš tri z nich svojej dcérskej spoločnosti, ktorá si na ne požičia od banky. Cez prostredníka prevedieš práva na dojenie štyroch kráv firme na Kajmanských ostrovoch, ktorej si hlavným akcionárom a ktorá ti predá práva na všetkých päť kráv naspäť. Výročná správa hovorí, že vlastníš šesť kráv.

Francúzsky kapitalizmus

Máš dve kravy. Začneš štrajkovať, pretože chceš tri.

Japonský kapitalizmus
Máš dve kravy. Redizajnuješ ich na desatinu veľkosti a dvadsaťnásobnú produkciu mlieka. Vytvoríš podľa nich kreslený seriál KRAVAGOCI TM a predávaš ho po celom svete.
Kubánsky kapitalizmus
Máš dve kravy. Obe sa snažia doplávať na Floridu.

Taliansky kapitalizmus
Máš dve kravy, ale nevieš kde sú. Dáš si teda prestávku na obed.
Ruský kapitalizmus
Máš dve kravy. Spočítaš ich a zistíš, že ich máš päť. Spočítaš ich ešte raz a zistíš, že ich máš 42. Spočítaš ich znova a zistíš, že ich máš 12. Prestaneš ich počítať a otvoríš ďalšiu fľašu vodky.
Švédsky kapitalizmus
Máš dve kravy. Keďže sú obe ženského pohlavia žiadaš vládnu podporu za podnecovanie rodovej rovnosti.
Švajčiarsky kapitalizmus
Máš 5000 kráv, žiadna ti však nepatrí. Účtuješ si za ich uskladnenie.

Čínsky kapitalizmus
Máš dve kravy. Máš 300 ľudí na ich dojenie. Deklaruješ 100% zamestnanosť, vysokú dojivosť a zatkneš novinára, ktorý o tom napísal.
BONUS
STV + SRo kapitalizmus
Existujú dve verejnoprávne kravy. Ak doma vlastníš pohár do ktorého je možné naliať mlieko, musíš na ne prispievať.
Fico kapitalizmus
Máš dve kravy. Jednu prerozdelíš dôchodcom aby ťa zvolili za vodcu stáda. Z druhej urobíš svoju ministerku.

archiv pod lampou
autor: Firstborn
pridané: 20-09-2007 9:35


nedaju sa niekde zohnat zaznamy vysielani pod lampou? teda este tie co bezali na STV2.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group