ISSN 1335-8715

13-08-2007   Ján Dinga   Index   verzia pre tlač

Ron Paul Revolution

Keď texaský kongresman Ron Paul oznámil vo februári svoju kandidatúru na prezidenta USA, bolo to bez akéhokoľvek záujmu médií či americkej verejnosti. Jeho meno bolo neznáme, frontrunneri už boli v podstate jasní, spojenie texaský republikán sa stalo za uplynulé roky skôr nadávkou, a navyše to vyzerá, že Američania majú v pláne poslať republikánov na dlhší odpočinok.

Kto je Ron Paul?

Veci sa dali do pohybu v máji po prvých dvoch republikánskych debatách kandidátov, čo sú akési predprípravy na nominačné voľby. Zatiaľ čo frontrunneri Gulliani, McCain a Romney, sú ako z jedného cesta a slabší kandidáti sa im chcú skôr podobať, Ron Paul svojimi názormi vzbudil pozornosť:

Som presvedčený, že by sme mali preferovať neintervenčnú zahraničnú politiku, čo bola naša tradičná politika ... je to konzervatívne, republikánske, proamerické a mimochodom, aj v súlade s ústavou.

Ako jediný z kandidátov hlasoval proti vojne v Iraku a ako jediný požaduje okamžité stiahnutie amerických vojsk. Zaujímavých vyhlásení však mal Ron Paul v debate viac - navrhuje zrušiť daň z príjmu, Internal Revenue System (Federálny daňový úrad), asi polovicu amerických ministerstiev, je proti akýmkoľvek dotáciám, či budúcoročnému plánovanému zavedeniu celonárodného občianskeho preukazu.

Na otázku moderátora, či naznačuje, že Američania sú si sami zodpovední za 11. september odpovedal:

Naznačujem, že by sme sa mali zaujímať o to, prečo na nás útočia. Ak si myslíme, že si môžeme vo svete robiť čo chceme, máme problém. Neútočia na nás preto, že sme bohatí a slobodní, útočia na nás kvôli politike, ktorú u nich robíme ... Čo by sme asi robili my, keby Čína okupovala Mexický záliv?

Na základe diváckeho hlasovania Ron Paul prvú debatu vyhral a médiá sa začali pýtať - Kto to do pekla je?

Ron Paul slúži v Kongrese už svoje 10. volebné obdobie. Presvedčením je konzervatívny libertarián, ktorý vždy hlasuje v súlade s ústavou. A keď vždy, tak vždy: Ak pri hlasovaní 435-členného Kongresu je jeden hlas proti, často patrí práve Ronovi Paulovi, s jednoduchým vysvetlením - protiústavný návrh.

Ľudia z jeho prevažne farmárskeho okrsku ho veľakrát znovuzvolili aj napriek tomu, že neustále presadzuje zrušenie farmárskych dotácií. Veľa komentátorov pravice aj ľavice si získal konzistentnosťou svojich názorov: hlasoval proti všetkým návrhom zvyšujúcim dane, hlasoval proti všetkým nevyrovnaným rozpočtom, nikdy sa nezúčastnil na lukratívnych penzijných programoch, ktoré politici pripravili sami pre seba. Nie nadarmo dostal prezývku Dr. No.

V roku 1976 sa pridal k malej skupine kongresmanov, ktorí navrhli Ronalda Reagana na prezidenta. V roku 1988 sám kandidoval na prezidenta za Libertariánsku stranu. Ako pôrodník pomohol priviesť na svet vyše 4,000 detí, čo aj napriek jeho libertarianizmu jasne formuje jeho názor na potraty - rozhodovať o ich zákonnosti nie je v kompetencií federálnej vlády, jednotlivé štáty Únie by ale mali mať možnosť postaviť ich mimo zákon.

Je 50 rokov ženatý a vychoval 5 detí, čo imponuje konzervatívnym voličom. Na druhej strane nepoučuje mladých ľudí o tom, ako majú žiť, práve naopak, chce im umožniť dostať sa mimo byrokratického systému a zariadiť sa podľa seba. Tí sa tak stali hlavnou hybnou silou jeho kampane a mnohí priaznivci mu tolerujú jeho konzervatizmus v etických otázkach, aj keď sa s ním vnútorne nestotožňujú.

Restore the Republic

Odkaz Rona Paula vyvoval spontánnu odozvu hlavne na internete. Zatiaľ čo veľká časť verejnosti ešte stále jeho meno nepozná, na webe sa už stal legendou: Podľa Google je najvyhľadávanejším republikánskym kandidátom. Vyhráva väčšinu online hlasovaní, na youtube majú videá s jeho názormi niekoľko násobne vyššiu návštevnosť ako iných kandidátov, na myspace má registrovaných ďaleko viac priateľov ako ostatní.

Problém je, že väčšina voličov asi ani netuší, že tieto stránky existujú. Tím Rona Paula však vycítil šancu, a zatiaľ si s touto spontánnou podporou nepočína najhoršie: vďaka prispievateľom mal v polovici júla k dispozícií skoro 2,5 milióna dolárov, čo je viac ako mal v tom istom čase k dispozícií John McCain.

Zaujímavé je, že väčšina z týchto peňazí pochádzala z malých darov (do 200$), teda skôr od jednotlivcov, nie od korporácií. V nedávnom Iowa Straw Poll (niečo medzi prieskumom verejnej mienky a skutočnými voľbami) skončil Ron Paul na 5.mieste s 9,1% . Na potenciálnu nomináciu pochopiteľne treba dosahovať omnoho vyššie priečky, ale na outsidera, ktorý začínal z nuly to nateraz nie je najhorší výsledok.

Čo teda spôsobilo celý ošiaľ okolo tohto človeka? Nie je to len jeho konzistetnosť názorov a hlasovaní. Je to najmä to, že ako jediný zo všetkých kandidátov vyzýva na zmenu celého byrokratického systému, z ktorého je znechutená väčšina Američanov, od feministiek až po hardcore kresťanov. A je dôvod domnievať sa, že to myslí vážne.

Odkaz je pritom jednoduchý: vrátiť sa k ústave USA a k odkazu Otcov zakladateľov - Restore the constitution, Restore the Republic. Svojimi jednoduchými, ale silnými posolstvami si získal priazeň ľudí na oboch stranách politického spektra. To je po rokoch ideologických vojen dobrým znamením. Mnoho ľudí mu vyjadrilo svoju podporu s dôvodom, že ako jediný nám neklame.

Ron Paul plánuje zmeniť americkú politiku a byrokraciu v duchu americkej ústavy, na ktorú sa dlhodobo akosi zabúda: plánuje vystúpiť z OSN, WTO, NATO a NAFTA; chce zrušiť Patriot Act, o ktorom je presvedčený, že je protiústavný; skoncovať s vojnou proti drogám, ktorá priniesla viac problémov ako úspechov; skoncovať s laxnou imigračnou politikou a nechránenou južnou hranicou; chce stiahnuť amerických vojakov z Iraku a väčšej časti sveta; zrušiť ministerstvo školstva, hospodárstva a národnej bezpečnosti; ušetrené prostriedky použiť na zrušenie dane z príjmu a IRS, a ako sám zdôrazňuje:

Keď hovorím o znížení daní, nehovorím o hraní sa s daňovým zákonom. Myslím tým zrušiť daň z príjmu a IRS a nahradiť ich ničím.

V neposlednom rade plánuje zrušiť Federal Reserve System (Americkú centrálnu banku), o ktorom sa mnoho amerických libertariánov domnieva, že je tiež protiústavnou inštitúciou. Chce tiež skoncovať s papierovým dolárom, a opäť zaviesť jeho krytie drahými kovmi.

To by federálnu vládu odstavilo od možnosti znehodnocovať menu infláciou. Ron Paul bol členom Kongresového výboru pre bankový dozor a v jednom rozhovore sa vyjadril, že niektorí členovia tohto výboru ani netušili, že dolár nie je krytý zlatom.

Dlhodobo upozorňuje na neuveriteľný a stále narastajúci zahraničný dlh USA vo výške takmer 9 tisíc miliárd dolárov, čo môže spolu s ekonomickým diletantizmom (ne)kompetentných viesť aj ku kolapsu meny.

Systém, proti ktorému sa tento muž rozhodol postaviť, je snáď najväčšou existujúcou byrokraciou v dejinách. Záujmy a moc, ktoré do seba za tie desaťročia skoncentroval, sú nepredstaviteľné a rozhodne sa jej nebude chcieť len tak ľahko vzdať.

To, s akou ľahkosťou a prirodzenosťou Ron Paul vysvetľuje ľuďom nutnosť zmeny systému, je krásne a obdivuhodné zároveň. Šance, že dostane nomináciu Republikánskej strany sú malé. Svojimi názormi ale už teraz zmenil tvár primárok, pretože pri prezentovaní názorov v debatách má očividne navrch - Rudymu Gullianimu a ďalším už nestačí len tlačiť do voličov, že terorizmus je zlý, o čom zrejme pôvodne predpokladali, že by mohlo na nomináciu stačiť.

Navyše je možné, že je to jediný kandidát, s ktorým by mohli republikáni uspieť, keďže neokonzervatívna pravica stratila svoje zázemie a za Rona Paula by sa pravdepodobne postavilo aj mnoho demokratov. Z tohto pohľadu je najväčším paradoxom, že striktne vzaté je Ron Paul texaský konzervatívny republikán par excellence, zatiaľ čo jeho oponenti (Romney, Gulliani, McCain) nie sú (striktne vzaté) ani konzervatívci, a s ohľadom na dlhodobú tradíciu strany za ktorú kandidujú, ani presvedčení republikáni.

Akokoľvek to dopadne, USA majú svojho nového hrdinu - a nie je to republikán, ani demokrat, ale Američan. A čo s tým máme my ostatní, tu na našej rodnej pôde? O dôvod viac podať si tento rok žiadosť o Zelenú kartu, ktovie, raz keď nám budú znárodňovať dôchodky by sa ešte mohla zísť.

Ján Dinga


Ron Paul má priaznivcov nielen v Amerike, ale aj na Slovensku. Pod vedením Bena Novaka (brata Michaela Novaka) sa v Bratislave takmer každý týždeň stretáva menšia skupina Slovákov a Američanov, ktorým Ron učaroval podobne ako autorovi článku. Kto má záujem sa k ním pridať (ide o nezáväzné združenie), môže napísať v angličtine na adresu

AmericansinEuropeforRonPaul@gmail.com

  kandidati
   lopo 14-08-2007 10:20
  RE: kandidati
   Rogue Keeper 14-08-2007 10:24
  RE: kandidati
   lopo 14-08-2007 10:38
  RE: kandidati
   Rogue Keeper 14-08-2007 11:02
  RE: kandidati
   Dušan 14-08-2007 11:59
  RE: kandidati
   Rogue Keeper 14-08-2007 12:08
  RE: kandidati
   Dušan 14-08-2007 16:07
  RE: kandidati
   Rogue Keeper 14-08-2007 16:19
  RE: kandidati
   Martin Pener 15-08-2007 10:46
  RE: kandidati
   Dušan 15-08-2007 14:26
  RE: kandidati
   msarkozy 14-08-2007 17:05
  TO MS
   tralos 14-08-2007 22:57
  RE: TO MS
   msarkozy 15-08-2007 16:37
  RE: kandidati
   Rogue Keeper 15-08-2007 7:27
  RE: kandidati
   Martin Kincel 16-11-2007 11:39
  RE: kandidati
   Georg 14-08-2007 18:46
  RE: kandidati
   Rogue Keeper 15-08-2007 7:20
  RE: kandidati
   LIBERTARIAN 16-08-2007 8:30
  RE: kandidati
   Rogue Keeper 16-08-2007 14:14
  RE: kandidati
   Czechtek 16-08-2007 19:09
  RE: kandidati
   Rogue Keeper 17-08-2007 7:39
  RE: kandidati
   Czechtek 17-08-2007 8:23
  RE: kandidati
   Rogue Keeper 17-08-2007 8:53
  RE: kandidati
   Vilo 25-12-2007 18:10
  RE: kandidati
   Lukas Mitro 18-08-2007 4:14
  Drogy v politike
   Dušan 14-08-2007 10:30
  RE: Drogy v politike
   Czechtek 16-08-2007 10:53
  RE: Drogy v politike
   LIBERTARIAN 16-08-2007 13:42
  RE: Drogy v politike
   Czechtek 16-08-2007 18:48
  RE: Drogy v politike
   LIBERTARIAN 17-08-2007 9:11
  RE: Drogy v politike
   Czechtek 17-08-2007 22:24
  je to tu.....
   LIBERTARIAN 14-08-2007 13:52
  RE: je to tu.....
   jano 14-08-2007 14:14
  RE: je to tu.....
   tomas cunik 14-08-2007 16:51
  RE: je to tu.....
   Peter Frišo 14-08-2007 16:56
  Re:
   Peter Frišo 14-08-2007 17:04
  Re:
   Lukas Krivosik 14-08-2007 18:39
  Re:
   Peter Kovar 15-08-2007 3:30
  Re:
   Lukas Krivosik 15-08-2007 8:20
  Re:
   LIBERTARIAN 15-08-2007 8:34
  Re:
   Peter Frišo 19-08-2007 4:30
  Re:
   LIBERTARAIAN 20-08-2007 19:27
  Re:
   Peter Kovar 16-08-2007 13:22
  Re:
   jano 14-08-2007 18:58
  Re:
   jano 14-08-2007 19:13
  Re:
   Lukas Krivosik 14-08-2007 19:18
  Mimoriadne sympaticky kandidat
   Maros 14-08-2007 17:13
  RE: Mimoriadne sympaticky kandidat
   Lukas Krivosik 14-08-2007 18:40
  RE: Mimoriadne sympaticky kandidat
   Maros 14-08-2007 20:17
  Mimo temu
   Georg 14-08-2007 19:17
  RE: Mimo temu
   Czechtek 16-08-2007 11:07
  otazka o zlatom standarde
   tralos 14-08-2007 22:13
  RE: otazka o zlatom standarde
   Lukas Krivosik 14-08-2007 22:58
  RE: otazka o zlatom standarde
   tralos 15-08-2007 7:59
  RE: otazka o zlatom standarde
   Daniel Valent 15-08-2007 10:19
  RE: otazka o zlatom standarde
   tralos 15-08-2007 10:35
  RE: otazka o zlatom standarde
   Lukas Krivosik 15-08-2007 12:00
  RE: otazka o zlatom standarde
   tralos 15-08-2007 12:13
  RE: otazka o zlatom standarde
   Martin Kincel 16-11-2007 12:03
  RE: otazka o zlatom standarde
   p 25-12-2007 20:25
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 15-08-2007 13:13
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 15-08-2007 13:24
  RE: otazka o zlatom standarde
   Zolo 16-08-2007 13:27
  RE: otazka o zlatom standarde
   Peter Kovar 20-08-2007 15:40
  RE: otazka o zlatom standarde
   p 25-12-2007 20:27
  RE: otazka o zlatom standarde
   jano 15-08-2007 12:52
  RE: otazka o zlatom standarde
   tralos 15-08-2007 13:01
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 15-08-2007 13:08
  to libertarian
   tralos 15-08-2007 13:18
  RE: to libertarian
   LIBERTARIAN 16-08-2007 10:06
  RE: otazka o zlatom standarde
   jano 15-08-2007 18:12
  to jano
   tralos 15-08-2007 21:38
  RE: otazka o zlatom standarde
   Daniel Valent 15-08-2007 15:27
  to valent
   tralos 15-08-2007 21:32
  RE: to valent
   LIBERTARIAN 16-08-2007 10:13
  RE: to valent
   p 25-12-2007 20:34
  RE: otazka o zlatom standarde
   Peter Kovar 16-08-2007 13:20
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 16-08-2007 13:40
  RE: otazka o zlatom standarde
   Czechtek 16-08-2007 19:00
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 17-08-2007 9:12
  RE: otazka o zlatom standarde
   Peter Kovar 16-08-2007 21:01
  RE: otazka o zlatom standarde
   Peter Kovar 16-08-2007 21:04
  RE: otazka o zlatom standarde
   Peter Kovar 16-08-2007 21:08
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 17-08-2007 9:19
  RE: otazka o zlatom standarde
   Peter Kovar 17-08-2007 10:54
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 17-08-2007 11:21
  RE: otazka o zlatom standarde
   Peter Kovar 17-08-2007 11:30
  RE: otazka o zlatom standarde
   clivia 17-08-2007 6:05
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 15-08-2007 6:03
  RE: otazka o zlatom standarde
   tralos 15-08-2007 7:52
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 15-08-2007 8:25
  RE: otazka o zlatom standarde
   Lukas Krivosik 15-08-2007 12:01
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 15-08-2007 13:04
  STAČI POZRIET 40min. DOKUMENT
   jansk 20-01-2008 21:51
  RE: otazka o zlatom standarde
   clivia 15-08-2007 8:33
  RE: otazka o zlatom standarde
   Zolo 15-08-2007 13:04
  RE: otazka o zlatom standarde
   Lukas Krivosik 15-08-2007 13:25
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 15-08-2007 13:41
  RE: otazka o zlatom standarde
   p 25-12-2007 21:50
  RE: otazka o zlatom standarde
   Zolo 15-08-2007 14:25
  RE: otazka o zlatom standarde
   Daniel Valent 15-08-2007 15:32
  RE: otazka o zlatom standarde
   Czechtek 16-08-2007 11:30
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 15-08-2007 13:36
  RE: otazka o zlatom standarde
   Zolo 15-08-2007 14:34
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 16-08-2007 8:19
  RE: otazka o zlatom standarde
   Zolo 16-08-2007 13:07
  RE: otazka o zlatom standarde
   clivia 15-08-2007 15:41
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 16-08-2007 8:25
  RE: otazka o zlatom standarde
   clivia 16-08-2007 8:35
  RE: otazka o zlatom standarde
   LIBERTARIAN 16-08-2007 9:55
  Výstraha pre konzervatívcov
   Dušan 15-08-2007 14:39
  milton friedman a zlaty dolar
   tralos 15-08-2007 22:02
  a este male doplnenie
   tralos 15-08-2007 22:18
  RE: a este male doplnenie
   jano 15-08-2007 23:57
  RE: a este male doplnenie
   clivia 16-08-2007 6:57
  RE: a este male doplnenie
   tralos 16-08-2007 7:34
  RE: a este male doplnenie
   Czechtek 16-08-2007 10:49
  RE: milton friedman a zlaty dolar
   Lukas Krivosik 16-08-2007 8:55
  RE: milton friedman a zlaty dolar
   Czechtek 16-08-2007 14:06
  RE: milton friedman a zlaty dolar
   Georg 16-08-2007 16:17
  RE: milton friedman a zlaty dolar
   Czechtek 16-08-2007 18:44
  RE: milton friedman a zlaty dolar
   LIBERTARIAN 17-08-2007 11:14
  RE: milton friedman a zlaty dolar
   Georg 17-08-2007 16:37
  War on Irak
   Czechtek 16-08-2007 11:21
  RE: War on Irak
   Dušan 16-08-2007 12:10
  RE: War on Irak
   Lukas Krivosik 16-08-2007 13:09
  RE: War on Irak
   Czechtek 16-08-2007 13:31
  RE: War on Irak
   msarkozy 16-08-2007 13:44
  RE: War on Irak
   Czechtek 16-08-2007 14:17
  RE: War on Irak
   msarkozy 16-08-2007 14:49
  RE: War on Irak
   Zolo 16-08-2007 16:35
  RE: War on Irak
   Czechtek 16-08-2007 18:36
  RE: War on Irak
   aristokrat 16-08-2007 19:04
  RE: War on Irak
   Czechtek 16-08-2007 19:18
  RE: War on Irak
   aristokrat 16-08-2007 19:57
  RE: War on Irak
   Dušan 17-08-2007 5:16
  RE: War on Irak
   Zolo 17-08-2007 13:27
  RE: War on Irak
   Dušan 17-08-2007 17:29
  RE: War on Irak
   LIBERTARIAN 17-08-2007 11:31
  RE: War on Irak
   aristokrat 17-08-2007 17:19
  RE: War on Irak
   Dušan 17-08-2007 17:32
  Off topic:demokracia vo Svedsku
   clivia 17-08-2007 6:58
  RE: Off topic:demokracia vo Svedsku
   Firstborn 17-08-2007 11:21
  RE: Off topic:demokracia vo Svedsku
   LIBERTARIAN 17-08-2007 11:35
  RE: Off topic:demokracia vo Svedsku
   Rogue Keeper 17-08-2007 12:13
  RE: Off topic:demokracia vo Svedsku
   clivia 17-08-2007 13:31
  RE: Off topic:demokracia vo Svedsku
   zmeraveny 17-08-2007 16:23
  RE: Off topic:demokracia vo Svedsku
   clivia 17-08-2007 18:45
  illinois straw poll
   jano 17-08-2007 21:35
  RE: illinois straw poll
   Peter Kovar 17-08-2007 21:54
  RE: illinois straw poll
   Peter Kovar 17-08-2007 22:08
  Haluz
   jano 19-08-2007 0:44
  RE: Haluz
   Peter Kovar 19-08-2007 18:11
  good morning alabama
   liquoris 20-08-2007 8:48
  Good morning America!
   Milton 24-08-2007 22:33
  RE: Good morning America!
   Lukas Krivosik 25-08-2007 15:23
  RE: Good morning America!
   tralos 25-08-2007 16:40
  RE: Good morning America!
   Lukas Krivosik 25-08-2007 22:35
  RE: Good morning America!
   marian sarkozy 26-08-2007 9:10
  RE: Good morning America!
   Milton 25-08-2007 21:11
  RE: Good morning America!
   jano 25-08-2007 23:48
  Co by asi pomohlo.
   LIBERTARIAN 27-08-2007 5:46
  Verejná výzva pre Jána Dingu
   XXX 28-12-2007 11:50
  Preco treba Rona Paula ZEITGEIST
   Jojo 03-03-2008 0:49

   

 

Krédo Pravého Spektra

Napriek tomu, že socializmus a komunizmus skrachovali, pretože ich prevalcovala realita, ich mäkšie deriváty žijú ďalej: politická korektnosť, pozitívna diskriminácia, ľavicový liberalizmus, feminizmus, environmentalizmus, korporativizmus, antiamerikanizmus, antisemitizmus, neznášanlivý sekularizmus, pacifizmus, humanrightizmus, ekonomický antiglobalizmus, europeizmus a iné cvokizmy.

Kým komunizmus chcel zničiť rodinu, náboženstvo a súkromné vlastníctvo priamo a rýchlo, vyššie uvedené -izmy to robia pomaly a subtílne. Nenápadne, ako potkany, ohlodávajú piliere západnej civilizácie, aby napokon privodili jej pád.

Pravé Spektrum chce útočiť proti výstrelkom mravného relativizmu a povzbudzovať dobré a osvedčené konzervatívne hodnoty. Prosperita Slovenska sa dá vybudovať len na zásadách trhovej ekonomiky bez prívlastkov, občianskeho vlastenectva a s vedomím, že skutočná sloboda je predovšetkým silou charakteru. Len na takom základe si môžeme vyberať, čo je morálne správne.

redakcia

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group