ISSN 1335-8715

25-04-2007   Michal Drotován   Ideológia   verzia pre tlač

Je demokracia kultúrne univerzálna?

Je liberálna demokracia a jej základné elementy ako voľný trh, konštitucionalizmus, právny princíp, rovnosť príležitostí a slobodné voľby ako politický systém kultúrne univerzálna? Je teoreticky možné, že sa uplatní všade na svete a v zmysle empirických poznatkov, že liberálne demokracie voči sebe iba zriedkavo vedú vojny, zavládne mier a blahobyt? Je ľudstvo predurčené k vytvoreniu slobodného sveta? Nie je to všetko iba utópia? Na tieto otázky by som sa vo svojej eseji pokúsil odpovedať.

Pridať nový príspevok

Samozrejme nie
autor: Zolo
pridané: 25-04-2007 15:21


Demokracia nie je univerzalne definovana ani prijata dokonca ani v ramci zapadnej civilizacie. Existuju rozdiely medzi americkou, europskou, ci slovenskou demokraciou.
Otazka je zle polozene
autor: Spektro
pridané: 25-04-2007 16:01


Co tak: Dokaze sa kazda kultura prisposobit demokracii?
alebo: zavedie sa demokracia postupne vsade?
...
Tazko budete rozpravat ludom zijucim v utopickej sracke o nejakom rovnopravnosti pohlavy ci vseobecnom volebnom prave. Najprv sa musia poriadne z tej sracky dostat.
...
Inak som za zvrhnutie nedemokraticky zvolenych tyranskych rezimov. Je tragedia ze Severna Korea este nebolo zdemokratizovana.

nejasne pojmy
autor: LIBERTARIAN
pridané: 25-04-2007 16:12


Otazka je sformulovana z dvoch slov, ktorych vyznam si kazdy clovek vysvetluje celkom inak, takze otazka je zmatocna.
"liberálna demokracia "
Co je to LIBERALNY ?
Co je to DEMOKRACIA ?
Na tychto strankach som uz mnohokrat dolozil prikladmi, (a v diskusii sa to potvrdilo), ze pojem LIBERALNY chape celkom inak socialista, kondik, pravicovy liberal, etatista, fasista, .....
A s pojmom DEMOKRACIA je to absolutne v prd***.

RE: nejasne pojmy
autor: LIBERTARIAN
pridané: 25-04-2007 16:24


Nuz, po podrobnejsom citani som aku-taku definiciu demokracie nasiel. >
"Určite sa zhodneme na tvrdení, že demokraciu možno v stručnosti charakterizovať ako vládu väčšiny, ktorá rešpektuje a dodržiava práva menšín. Ak to tak nie je hrozí tyrania, pred ktorou varoval už Platón. "

Ale je dost uboha. Totiz - vacsine sa velmi jednoducho podari DODRZAT PRAVA MENSIN, pretoze VACSINA bude rozhodovat, AKE PRAVA ma mensina.
A taktiez vacsina bude rozhodovat a sudit, ci su prava dodrzane.

RE: nejasne pojmy
autor: Georg
pridané: 25-04-2007 18:30


Ty si naozaj stary zaryty komunista . Pochop , ze trzne prostredie take je . Jednoducho zavisi od vacsiny co sa bude predavat v obchodoch . Ak 99% bude chciet zrat ryzu tak kvoli 1% sa neoplati pestovat zemiaky a musia sa prisposobit alebo umru od hladu . Tak je to aj v demokracii .
RE: nejasne pojmy
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 25-04-2007 19:34


Tak presne toto nie je trhové prostredie. Ako mi vysvetlíš, že napr. vydáva filozofické traktáty, keď väčšina číta akurát tak nový čas. Toto je ohromná výhoda trhu - uspokojuje aj menšinu, lebo jej hlasy - peniaze na trhu nemôže prepadnúť. Na rozdiel od demokracie...
RE: nejasne pojmy
autor: Coobiaq
pridané: 25-04-2007 21:47


A praveze pravdu ma. Ani trh nie je "spravodlivy", prisposobuje sa vacsine. To co kupuje vacsina je lacne a ked mam ine potreby ako 99% populacie, tak si toho mozem dovolit vyrazne menej. Pripadne nic.
RE: nejasne pojmy
autor: Georg
pridané: 25-04-2007 22:11


Neviem o tom, zeby demokracia vydavala filozoficke traktaty .
Myslim, ze sa aj mylis v trhu ako takom . Trh neuspokoji zlodeja . Darmo moze existovat ponuka na ziskanie penazi legalne (pracou, podnikanim...) stale bude mat tuzbu ich ziskat lupezou . V trhu vzdy existuje akasi mensina (mozno mini) ktoru nemame zaujem uspokojovat . Podobne je to aj v demokracii. Mozno sa mylim ak ano oprav ma .

RE: nejasne pojmy
autor: Czechtek
pridané: 25-04-2007 22:58


Mylis sa v tom ze prirovnavas vladnutia k trhu. Ak sa nejaky vyrobok nevyraba, tak to znamena ze po nom nie je dostatocny dopyt. Ak tento vyrokobok potrebujem a dokazem za neho zaplatit tak mi ho vyrobia. Samozrejme ak ho budem chciet len ja tak bude asi dost drahy (mozno aj nie).

Zatial co demokraticky sa zvoli vlada, ktora potom obmedzuje zakazmi a regulaciami. Oficialne zakazuje veci ktre by nemali byt zakazane, prikazuje ti robit veci ktore skodia tebe aj spolocnosti, nuti ta nakupovat veci ktore nepotrebujes a od dodavatela ktory je neschpony neefektivny arogantny a este aj predrazeny.

RE: nejasne pojmy
autor: Georg
pridané: 26-04-2007 13:58


Nie, ja neprirovnavam vladnutia . Ja (trochu prezeniem) tvrdim , ze demokracia je podmnozinou trhu.
To, ze Ty si myslis ze niektore veci by mali byt alebo nemali byt zakazane neznamena , ze ta niekto k niecomu nuti . Nie, Ty si sa iba (ne)prisposobil trhu (demokracii).

RE: nejasne pojmy
autor: LIBERTARIAN
pridané: 26-04-2007 8:36


Georg :
pises :
"V trhu vzdy existuje akasi mensina (mozno mini) ktoru nemame zaujem uspokojovat . Podobne je to aj v demokracii. Mozno sa mylim ak ano oprav ma . "

Nepochopil si ABSOLUTNE nic z toho , co som napisal. (mozno som sa vyjadril prilis strucne).
Demokracia je totiz PROTIPOLOM trhu. V demokracii vacsina odhlasuje a uzakoni, ze v obchode sa NESMIE predavat to a to. Demokracia kazi a ničí trh.

RE: nejasne pojmy
autor: Zolo
pridané: 26-04-2007 13:38


Libertarian, mas pravdu. Demokracia je protipolom trhu. Otazkou je, ci je to dobre (konkretne pre Teba, ci ineho jednotlivca), alebo zle. Chceme mat napriklad v oblasti trhu demokraciu? Teda maju byt vyrobcovia organizovani demokraticky, kde by majitelia vyhlasili pravidelne volby a obcas museli odstupit? Asi nie. Politicka demokracia v ramci kapitalizmu preto doplna zasluhovost rovnostarstvom.

Je to tak lepsie, ako sa drzat iba vysledkov konkurencneho boja, kde zvitazi sila. Nie je totiz zarucene, ze silnejsi viac vyhovuju osobne Tebe, alebo mne.

RE: nejasne pojmy
autor: Georg
pridané: 26-04-2007 14:24


Pripominas mi jedneho madarskeho vysokeho komunistickeho statneho predstavitela tusim sa volal Janos Kadar.

" Demokracia kazi a ničí trh. "

To je taky gulas socializmus . Tam zas tvrdili, ze trh nici demokraciu . Pride mi to rovnako smiesne ako ked niekto obvinuje komoditnu burzu v Chicago, ze prizni alebo diktuje ceny pomarancovej stavy .

RE: nejasne pojmy
autor: Czechtek
pridané: 27-04-2007 10:34


Co ma spolocne komoditna burza s demokraticky zvolenou vladou?
RE: nejasne pojmy
autor: Georg
pridané: 27-04-2007 20:02


Minimalne v tom , ze vacsina rozhoduje .
RE: nejasne pojmy
autor: Czechtek
pridané: 25-04-2007 22:45


"Ak 99% bude chciet zrat ryzu tak kvoli 1% sa neoplati pestovat zemiaky a musia sa prisposobit alebo umru od hladu."

Toto nie je problem. Problem je ked ja si budem pestovat ryzu, a vlada mi pride a za moje dane mi toto ryzove pole znici a posadi ma do vezenia.

Politici zakazali jest ryzu lebo podla nich sposobuje sikme oci.

RE: nejasne pojmy
autor: Georg
pridané: 26-04-2007 14:29


A v com mas problem ? Zakazal ci znemoznil Ti niekto presvedcit vacsinu relevantneho trhu, aby takuto nepodarenu vladu nepodporovala ?
RE: nejasne pojmy
autor: Czechtek
pridané: 26-04-2007 14:40


Co ma trh spolocne z presviedcanim? Na trhu si predava a kupuje kto chce co chce.

Co sem pleties presviedcanie? Preco ja mam presviecat niekoho ze si chcem kupit mrkvu? Idem na trh sa kupim si ju.

Mne sa zda ze to ty si komunista.

RE: nejasne pojmy
autor: Georg
pridané: 26-04-2007 15:01


Neviem ci si uz na to trhu niekedy bol .Minimalne traja ta budu presviedcat, aby si si tu mrkvu alebo petrzlen kupil .

"Mne sa zda ze to ty si komunista. "
A co stupil som niekomu na otlak ?

RE: nejasne pojmy
autor: Czechtek
pridané: 27-04-2007 10:32


"Neviem ci si uz na to trhu niekedy bol .Minimalne traja ta budu presviedcat, aby si si tu mrkvu alebo petrzlen kupil . "

Co to ma splocne s tym, ze v demokracii moze vecsina zobrat vsetky prava vecsine?

RE: nejasne pojmy
autor: Georg
pridané: 27-04-2007 20:18


Nerozumiem otazke . Tvrdil si, ze trh nie je o presviedcani . Ja tvrdim, ze je aj o presviedcani .
Myslim, ze si chcel napisat , ze v demokracii moze vacsina vziat prava mensine . Ano, moze, myslim, ze som to vysvetlil vyssie . Je to podobne, ako ked mas pravo kupit si mlieko za dve koruny, ale vacsina spotrebitelov ta obmedzi v tvojom prave lebo akceptuje ponuknutu cenu dvadsiatich korun . Mas moznost ich presviedcat aby nenakupovali mlieko a tak tlacili na cenu smerom nadol . Podobne je to v demokracii, mas moznost presviedcat aby nezvolili taku vacsinu , ktora obmedzuje prava mensiny .

RE: nejasne pojmy
autor: Czechtek
pridané: 28-04-2007 10:20


"podobne, ako ked mas pravo kupit si mlieko za dve koruny, ale vacsina spotrebitelov ta obmedzi v tvojom prave lebo akceptuje ponuknutu cenu dvadsiatich korun."

Nikto neobmedzuje tvoje pravo kupovat alebo predavat mlieko za 2 koruny. Ak vies vyrobit mlieko za 2 koruny, tak ho vyrob, a chod ho predat, garantujem ze nikto nebude kupovat od konkurencie za 20 Sk. Nikto ta neobmedzuje mozes si robit co chces hoci aj keby to nemalo logiku (ak by si na tom prerobil).

Ale myslim ze to nebudes chciet pochopit.

RE: nejasne pojmy
autor: AS
pridané: 29-04-2007 9:02


Ja tvrdim, ze nie ? Ja to chapem len ty asi nie . Ved co, v demokracii nemoze zvoleny zastupca vzdat sa svojich privilegii, platit si vsetky zahranicne cesty zo svojho..... aj ked na tom prerobi ? Je to presne taky isty trh ako hoc ktory iny , len ako pisal kolega, su ludia, ktori sa boja trhu ako cert kriza . Doporucoval zacat podnikat . Ja tvrdim , staci staci ist zivnost, uz v tom je kus samostatnosti a rozhodovania za seba .
RE: nejasne pojmy
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 28-04-2007 14:07


Vidim, ze niekto ma problemy s pochopenim zakladov trhu a demokracie. Skusim teda namiesto teoretizovania prispiet k diskusii prikladmi. Podotykam, nevymyslel som ich tak celkom sam, mam ich z mudrych kniziek.

Keby demokracia bola implementovana napriklad na trhu s dopravou, tak by sa kazde styri roky hlasovalo, na akych autach sa bude jazdit. Potom by kazdy dostal jedno take iste auto. Keby chcel iny dopravny prostriedok, tak ma jednoducho smolu, lebo demokracia by to nedovolovala a ludi angazujucich sa v poskytovani alternativnej dopravy by zatvarala do vazenia.

Na druhej strane, keby trh fungoval vo "vladnuti", tak by si mal pravo odopriet platit dane pri nespokojnosti s vladou. Mohol by si si vybrat medzi roznymi policiami a roznymi pravnymi kodexami. Mohol by si tieto cinnosti aj sam poskytovat.

Ako zhrnutie tychto prikladov by som teda povedal, ze pokym na trhu su transakcie limitovane len financnymi moznostami (a nepriamo socialnym tlakom), v demokracii su dodatocne limitovane tzv. demokratickym procesom (t.j. lobovanim a populizmom).

Moja vyhrada (teda jedna z vyhrad) voci demokratickemu procesu je, ze umoznuje lobystom a populistom prenasat naklady za vlastnu cinnost na druhych (trocha obraznejsie povedane, je lacnejsie si istu poziciu vylobovat u vladnucej vrstvy ako dosiahnut ju angazovanim sa na trhu). Lobyzmus je financne atraktivnejsi ako aktivity na trhu. Stat sa teda bude rozrastat a trh zmensovat. Doplatia na to v prvom rade zakaznici, ktori budu mat mensi vyber, kvalitu a vyssiu cenu, a v druhom rade konkurencia, ktora je kriminalizovana.

Su ludia, ktorym sa mnou opisany rozdiel medzi trhovou a demokratickou dominanciou zda nepodstatny. Podla mojej skusenosti ide zvycajne o ludi nesamostatnych, ocakavajucich, ze rozhodnutia za nich bude robit niekto iny, a neochotnych obetovat pohodlie priemernosti na dosiahntie individualnych cielov. Tymto by som rad odkazal, nech svoju priemernost nasilim nenanucuju druhym.

Potom su tu ludia, ktori nesuhlasia s mojou argumentaciou, a opisuju trhove a/alebo demokraticke procesy inac. Tymto by som odkazal, nech si vyskusaju podnikat.

Poslednou oponentskou skupinou su ludia, ktori nie su schopni konzistetnej argumentacie. Tymto by som odkazal, nech si vyskusaju nejaku prirodnu vedu, alebo aspon sem tam precitaju nejaku zaujimavu knizku.

Najmensou a poslednou skupinou su ludia, ktori so mnou suhlasia. Tym dakujem za pozornost ;-).

S pozdravom,
Peter

Este nieco ...
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 28-04-2007 20:05


... pre libertarianov. Vcera som videl na taxiku pred sebou napis:

Politicians are like diapers. They have to be changed often and for the same reason.

S pozdravom,
Peter

samé bludy
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 25-04-2007 20:35


"Na otázku, či je demokracia ako politický systém kultúrne univerzálna, musím teda odpovedať, že nie."

- No jasné, že nie ak definícia kultúry splýva s definíciou politického systému. Na to aby odpoveď mala zmysel musí ho mať najprv otázka. Otázka znie či sa mení samotná kultúra v Iraku, či v Iráne - a odpoveď je že áno a podstatne - práve preto tam zúri fundamentalizmus - pretože cítia, že strácajú moc. Tá odchádza nezadržateľne s každou novou parabolou na okne. Práve fundamentalizmus je dôkazom ako sú nám kultúrne podobní. Ešte pred 60timi rokmi sme tu mali režim proti ktorému je Irán demokratická selanka. V Iráne bude demokracia skôr ako vo Francúzsku.

RE: samé bludy
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 25-04-2007 20:58


Bush odhadol Irak správne - žiaľ nesprávne odhadol USA.
RE: samé bludy
autor: Miso
pridané: 26-04-2007 16:50


V com Bush odhadol Irak spravne???
RE: samé bludy
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 27-04-2007 23:41


V tom, že tam žijú viacmenej ludia, ktorí sa nám podobajú a chcú žiť ako my. Problém je v tom, že o tom ešte nevedia. :) Majú tie problémy, ktorými Európa prechádzala pred 50 timi rokmi, ale zároveň už je tam aj spoločnosť ktorá sa podobá na našu v období perestrojky. Oni tým prechádzajú oveľa rýchlejšie - to sa volá globalizácia. Je to sranda, ale mieroví štváči vlastne iračanmi pohŕdajú - lebo keď hovoria o "špecifikách", vlastne majú na mysli, že Iračania sú ušmudlaní primitívi, navždy odsúdení žiť v zajatí blbosti - a tomuto sa hovorí rešpektovať iné kultúry. Keď vy "bojujete za ich práva" proti Bushovi tak Vám slúžia ako nejaký pudlík zhýčkanej paničke - myslím, že ich máte v podstate na háku. Ešte, že Reagan si svojho času nemyslel, že v komunistickom bloku je proste iná kultúra a tak je treba sa na nás vysrať.
RE: samé bludy
autor: Miso
pridané: 26-04-2007 17:00


"V Iráne bude demokracia skôr ako vo Francúzsku"
To nepovazujes za bludy??

RE: samé bludy
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 27-04-2007 12:31


To bol len frk, nebuď psychorigidný. :)
skupinový princíp
autor: xxar3s
pridané: 25-04-2007 21:26


..."Tieto krajiny tvoria obyvatelia, ktorých tradície sú výrazne odlišné a možno tvrdiť, že tu prevláda skupinový princíp nad individualizmom."

Veď práve demokracia je založená na skupinovom princípe, demokracia = vláda tupého stáda, vláda zmrdov. Ľudstvo už dospelo do štádia kedy by malo začať preferovať iné formy vlády napríklad: osvietenskú diktatúru alebo vládu trhu inak povedané vládu úspešných a inteligentných ľudí.

RE: skupinový princíp
autor: Miso
pridané: 26-04-2007 16:21


Ak kto a co bude urcovat kriteria inteligencie? Vysoka skola? Ha ha. Peniaze? IQ test? Ty?
SEMINARNA PRACA
autor: tralos
pridané: 25-04-2007 22:53


Seminarka na teoriu demokracie II ?:)

romco

Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: Richard
e-mail: richardmaly@seznam.cz
pridané: 26-04-2007 11:22


Juzna Korea - JE demokraticky stat.
.
Singapur - Sice tam nefunguju tak uplne slobodne volby, ale treba si uvedomit ze slobodne volby a demokracia su dva velmi odlisne pojmy. Singapur je prikladom toho, ze je to velmi demokraticka krajina.
.
Irak - V Iraku sa dva problemy. OSN (napriek protestom USA a aj protestom Irackych historikov) urcilo, ze v Iraku bude pomerny volebny system. Pomerny volebny system je sam o sebe dost zly a v krajinach s roznym nabozenstvom alebo s roznymi narodmi to vedie k volbam nabozenskych a nacionalistickych stran. VZDY. Aj na Slovensku. To je dovod, preco sa demokraciu urcite v Iraku nepresadi a preco sa napriklad presadzuje v Indii, kde je nabozenskych a nardnostnych problemov viac ako vo zvysku sveta.
.
Druhy problem je Islam, co je nabozenstvo z hladiska demokracie velmi nekompatibilne.

RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 26-04-2007 12:31


"Druhy problem je Islam, co je nabozenstvo z hladiska demokracie velmi nekompatibilne."

S demokracicou nie je kompatibilné ani kresťanstvo - takže tam asi problém nebude.

RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: Lukas Krivosik
pridané: 26-04-2007 12:42


Krestanstvo kompatibilne s demokraciou samozrejme je a vyplyva to z jasneho rozlisenia medzi nabozenstvom a politikov, ktore tu bolo vzdy, aj v case stredoveku (princip dvoch mecov). V islame neexistuje oddelenie spolocnosti, politiky, nabozenstva a prava, preto su u nich take problemy. Moslimov by som prirovnal k Nemcom spred sto rokov, ktori mali tiez velmi antiliberalnu kulturu.
RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 26-04-2007 13:59


Tiež si myslím, istým dôkazom toho rozdielu je, že nacizmus a komunizmus boli antikresťanské (v porovnaní s kresťanstvom to boli atavistické náboženstvá, ktoré sa vracali do časov kolektívnej zodpovednosti pred Bohom), kdežto v Moslimských krajinách nebolo treba vymýšľať žiadnu novú antimoslimskú pavedu - Islam sa na to hodil.
RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 26-04-2007 14:14


Vďaka tomu môže byť ich cesta k individuálnemu poňatiu slobody tŕnistá, lebo sa nemajú k čomu vrátiť. Ale nemožno hovoriť o nejakých zásadných rozdieloch - Gorbačov bol viacmenej náhoda - keby tu boli tvrďasi ako v Číne, alebo na Kube ešte by sme mávali vlajočkami na prvého mája. Problém je aj to, že v USA zrejme dezilúzia z Iraku spôsobí podobné problémy so sebavedomím aké spôsobil Vietnam a teraz tam asi nadíde doba prezidentovania niekoho ako bol Carter (možno Gore) - návrat do bahna 70tych rokov. Uvidíme.
RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: Georg
pridané: 26-04-2007 14:32


Moje slova. Predovsetkym s tym 1.majom . :-)))
RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: Richard
pridané: 27-04-2007 0:10


Nebudme zas taki pesimisti. V skutocnosti ani nam a ani Americanom nezalezi az tak na tom, aby Iracania mali demokraciu. Na com Americanom zalezi je, aby Irak nebol schopni podporovat terorizmus. To sa podarilo a teraz je z Iraku velmi blizko ku krajinam, ktore mozu v buducnosti robit problemy (Iran a mozno aj Saudska Arabia). A nikto nechce dopadnut ako Hussajn.
RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: LIBERTARIAN
pridané: 26-04-2007 16:06


msarkozy :
" nacizmus a komunizmus boli antikresťanské "
To nemyslis vazne ?!?!
A knaz Tiso bol prezidentom. A pozehnaval nemecke tanky.

RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 26-04-2007 16:23


Libertarian - myšlienky majú svoju históriu a evolúciu. Historickým predpokladom Tvojho libertariánstva je práve kresťanský náboženský individualizmus. Pred kresťanstvom boli Bohmi trestané a odmeňované kolektívne celé národy - práve preto sa bolo treba ľudí ktorý by sa povedzme rúhali - obetovať - lebo za ich hriechy platil celý národ. To, že Tiso sa vyhlasoval za kresťana, ani že bol farárom nič extra neznamená - ak uznával kolektívnu vinu židov, tak podľa mňa žiadnym kresťanom nebol. Ak napríklad niekto kto sa bude vyhlasovať za libertariána začne exhibovať nahý v parku - bude to pre Teba dôkaz že libertariáni sú sexuálni exhibicionisti?
RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: Miso
pridané: 26-04-2007 16:38


Chcel si povedat zidovsky nabozensky individualizmus? Alebo protestansky nabozensky individualizmus? Krestania tiez uznavaju kolektivnu vinu, vinu smrtelneho a vecneho hriechu, na to si zabudol...
Tak to vysvetli biskupom
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 26-04-2007 18:17


"To, že Tiso sa vyhlasoval za kresťana, ani že bol farárom nič extra neznamená - ak uznával kolektívnu vinu židov, tak podľa mňa žiadnym kresťanom nebol."

Celá naša katolícka vertuška považuje Tisa za takmer príkladného kresťana, takže tvoj názor musím považovať za irelevantný.

RE: Tak to vysvetli biskupom
autor: Richard
pridané: 27-04-2007 0:14


Ja považujem zase názor Slovenskej RKC za irelevantný. RKC slovami pápeža (a nakoniec aj sám Ježiš) sa dištancuje od svetskej moci. Tím, že sa Tiso stal prezidentom, tak podla mňa prestal byť členom cirkvi a je LEN človekom s ukončením telogickým vzdelaním.
RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: LIBERTARIAN
pridané: 27-04-2007 9:34


msarkozy :
Ja plne akceptujem tvoj nazor, a takto chapane krestanstvo mi je blizke. LENZE nemozem akceptovat, ze "pod perinou krestanstva" sa v pohode a miery usalasili vsetky mozne typy krestanov, od fundamentalistov az po krestanskych libertarianov.
Celá naša katolícka vertuška považuje Tisa za takmer príkladného kresťana, takže tvoj názor musím považovať za irelevantný respektive za absolutne nekonzistentny s "oficialnymi" krestanskymi nazormi !!! Nemozem sa citit krestanom, ak ostatni krestania uznavaju za svoj vzor hromadneho vraha.
59-krat vyzyvam krestanov a konzervativcov - ujasnite si, co je obsahom vasej ideologie a budte konzistentni.

RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: LIBERTARIAN
pridané: 26-04-2007 16:04


Lukas Krivosik:
"Krestanstvo kompatibilne s demokraciou samozrejme je "
- tak preco navrhujes zmenit volebny system ??? V klasickej demokracii 1 rit = 1 hlas.

RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: Lukas Krivosik
pridané: 26-04-2007 17:34


"tak preco navrhujes zmenit volebny system ??? V klasickej demokracii 1 rit = 1 hlas"

A ty mi chces tvrdit, ze po obmedzeni volebneho prava by to uz nebola demokracia???

A ked vo Svajciarsku este niekedy v 60. rokoch nesmeli volit zeny, tak to tiez kvoli tomu nebola demokracia? A Spojene statz tiez neboli demokraciou, predtym, nez dostali volebne pravo cernosi?

Aj ked zuzime volebne pravo, stale to bude demokracia. Je nevolam po institucionalnych zmenach kvoli tomu, aby som demokraciu znicil, ale naopak preto, aby prostrednictvom tych zmien pretrvala.

RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: LIBERTARIAN
pridané: 26-04-2007 16:08


Lukas Krivosik :
"Moslimov by som prirovnal k Nemcom spred sto rokov, ktori mali tiez velmi antiliberalnu kulturu. "
ANTIliberalni su aj krestania. Takze ?????......

RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: Lukas Krivosik
pridané: 26-04-2007 17:37


Tu si zase musime vyjasnit pojmy. Ked poviem, ze moslimovia su antiliberalni, znamena to, ze su nekompatibilny s liberalnou demokraciou a slobodnou trhovou ekonomikou.

Krestanstvo je kompatibilne s oboma. Koniec koncov, taki teoretici klasickeho liberalizmu ako Tocqueville alebo Acton alebo Michael Novak boli a su zboznymi katolikmi.

Celkovo odmietam tezu, ze krestanske/katolicke nabozenstvo zvazuju ludsku slobodu. Jedine, co zvazuju je ludska svojvola.

Sloboda
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 26-04-2007 18:27


Kresťanstvo už v princípe (ako každé náboženstvo) obmedzuje ľudskú slobodu. Už je len otázkou ako veľmi. Dnes je toto obmedzovanie menšie, ale v niektrých časoch bolo riadne tvrdé.

A čo sa týka toho ktoré náboženstvo obmädzuje slobodu viac - tak toto by som nehodnostil. Pre ilustráciu len jeden príklad z množstva ktoré by sme mohli vytiahnuť z celej histórie :
V Bulharsku počas tureckej nadvlády mnohí kresťania utekali z kresťanských oblastí do tureckých oblastí, lebo tam mali viac náboženskej slobody ako u svojich "spolukresťanov" (dane museli platiť samozrejme na oboch stranách).

RE: Sloboda
autor: Lukas Krivosik
pridané: 26-04-2007 19:58


"Kresťanstvo už v princípe (ako každé náboženstvo) obmedzuje ľudskú slobodu. Už je len otázkou ako veľmi. Dnes je toto obmedzovanie menšie, ale v niektrých časoch bolo riadne tvrdé."

Este raz, krestanstvo neobmedzuje ludsku slobodu, ale ludsku svojvolu.

RE: Sloboda
autor: tomas cunik
pridané: 26-04-2007 20:17


"Este raz, krestanstvo neobmedzuje ludsku slobodu, ale ludsku svojvolu."

to je pravda - pre porovnanie napr. aj len nasilne vnucovanie nosenia satok a inych sraciek medzi moslimakami..v sucasnom krestanstve nic take nefunguje, a je zalozene cisto na dobrovolnej baze (pokial sa nezacne miesat do politiy, zdravim faso-bratov kaczynskych..)

RE: Sloboda
autor: LIBERTARIAN
pridané: 27-04-2007 9:57


Boh dal cloveku slobodnu volu. Tak PRECO krestanstvo tuto slobodnu volu obmedzuje ???

Viem, povies, ze SLOBODNA vola niejo zhodna so SVOJVOLOV. Ale KTO urcuje rozdiely ? Je predmanzelsky sex SVOJVOLA ? Je NEDELNY predaj svojvola ? .............

A uz nejdem rozpisovat vycinanie cirkecnych funkcionarov v historii. Tie ich zlociny su zname, sama cirkev sa ospravedlnila, ale to neznamena, ze "krestanstvo neobmedzuje ludsku slobodu" .

Obmedzovalo ju "predvčerom". Neobmedzuje ju dnes a vcera. Ale co zajtra ???

RE: Sloboda
autor: tomas cunik
pridané: 27-04-2007 10:42


hovorim len o tom ze dobrovolnym vstupom do cirkvi sa zavazujes nejako sa spravat, a nie je nic zle na tom, ak to urobis dobrovolne. tak ako ked uzavries dobrovolne zmluvu o tom, ze za svoju obranu budes platit 100 000 korun mesacne.preco si v tomto pripade obmedzujes osobnu slobodu nakladat so svojimi 100 000 korunami????

mylis si pojmy s dojmami..pokial budu krestanske cirkvi a vstup do nich zalozene na dobrovolnej baze a nebudu sa miesat do takej politiky, kde nepatria, nepredstavuju pre NASU slobodu ziadnu hrozbu

RE: Sloboda
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 27-04-2007 12:08


Je pokrstenie novorodenca dobrovoľný vstup?

Učite nie.

"mylis si pojmy s dojmami..pokial budu krestanske cirkvi a vstup do nich zalozene na dobrovolnej baze a nebudu sa miesat do takej politiky, kde nepatria, nepredstavuju pre NASU slobodu ziadnu hrozbu"

Ale oni sa chcú miešať do politiky a aj sa miešajú. Oni totiš potrebujú mocenské nástroje. O čom je Vatikánska zmluva?

RE: Sloboda
autor: tomas cunik
pridané: 27-04-2007 16:58


vatikanska zmluva?nie je ju treba, ale nesposobi nic zle..

novorodenec ma pravo hocikedy ked nadobudne schopnost uvedomit si sameho seba, cirkev myslienkovo (cize fakticky) opustit.

pre to ze sa cirkev snazi miesat do politiky este nie je krestanstvo ako take zle a neslobodne..ani zbrane same o sebe nie su zle, zlymi sa stavaju az v rukach zlych ludi..

RE: Sloboda
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 26-04-2007 22:33


Čo je to "svojvôla"?

Podľa mňa má každý normálny človek "svojvôlu" a preto sme asi ľuďmi. Takže v tom citáte nechápem zmysel, ale rád sa nechám poučiť.

Ak si niekto myslí, že je len Vôla Božia je to jeho problém a pokým ma s tým neotravuje tak mi to ani vôbec neprekáža.

RE: Sloboda
autor: Richard
e-mail: richardmaly@seznam.cz
pridané: 27-04-2007 8:17


Kresťanstvo samo o sebe nebolo nikdy príliš obmedzujúce. Stačí si prečítať bibliu a tam sa o prísnom obmedzovaní nič nepíše. Takže aj keď sa niekde niekedy objavily nejaké extrémy v obmedzovaní slobody, neboli tieto extrémy založené na tom, čo píše biblie.
.
Islam je výrazne odlišný. Korán totiž nezahrňuje len náboženstvo ako ho poznáme my, ale aj právny systém a vyžaduje od moslima aby presadzoval Islam ako všeobecné (štátne) náboženstvo. A navyše je priamo v Koráne popísaná spôsob správania sa k nemoslimom.

RE: Sloboda
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 27-04-2007 9:04


Bibliu či Korán je zbytočné podrobne študovať, lebo i tak si každý vysvetľuje tieto historické knihy podľa vlastného uváženia.

Nie je náhoda, že všetky vyspelé krajiny (teda tie ktoré sú schopné efektívne fungovať bez zásob ropy, plynu atď.) sú sekulárne. Každá cirkev (ale i iné ideológie - napr.komunizmus) by rada ovládala celú spoločnosť a tam, kde sa to stane je to začiatok konca. Na Slovensku sme si to vyskúšali za Slovenského štátu i v komunistickej ČSSR. Teraz sú znovu snahy posplietať cirkev a spoločnosť. Vatikánska zmuluva je toho dôkazom.

RE: Sloboda
autor: AS
pridané: 27-04-2007 10:44


" Bibliu či Korán je zbytočné podrobne študovať, lebo i tak si každý vysvetľuje tieto historické knihy podľa vlastného uváženia. "

Vacsina tzv. "vysvetlovatelov podla vlastneho uvazenia" pochadza z radov , ktory povazuju podrobne studium za zbytocne .

RE: Sloboda
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 27-04-2007 12:05


I sama katolícka cirkev mení svoj výklad biblie a neustále ho modifikuje. A pritom teológovia ju mali a majú určite dobre naštudovanú.
RE: Sloboda
autor: AS
pridané: 27-04-2007 20:20


Tak toto uz je trochu odvazne tvrdenie . Mas nieco konkretne na mysli ?
RE: Sloboda
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 27-04-2007 21:55


Napríklad

1. "Nebo". V stredoveku bolo chápané všeobecne fyzicky a tak to hlásala i cirkev. Samozrejme, že po spoznaní nášho sveta a vesmíru sa "Nebo" zmenilo na "nefyzické".
2. Všetky kresťanské odnože cirkvy vznikli (okrem iného) inou interpretáciu Biblie.
3. Pohľad na Židov. Antisemitizmus sa v minulosti bežne "dokazoval" vinu Židov pomocou Biblie a dnes v tom už katolícka cirkev problém nevidí - našťastie.
4. Literatúra.
Dá sa dnes prečítať mnohá literatúra, ktorá bola vo svojej dobe považovana za "literatúru faktu" katolíckou cirkvou napr. "Kladivo na čarodejnice" , ale dnes to už každý berie ako historickú literatúru a ani cirkev hu už neberie za aktuálnu.

Je to dané i celkovým vývojom v spoločnosti. Dnes už každý vie čo je blesk, prečo je hurikán. V minulosti sa pri tragédiách vrhli teológovia na Bibliu a iné "sväté písma" a hľadali odpoveď na to "kde sa stala chyba", ktorú zvestovali pospolitému ľudu. Pred 40 rokmi hľadli ľudia odpovede v TV, rozhlase a dnes na internete.

Sám som čítal bibliu (hoci som ateista) a môžem zodpovedne vyhlásiť, že si tam každý nájde čo chce. Ja som "objavil" prvé pokusy "genetického inžinierstva", keď sa nejaký dvaja bratia (možno to trochu pletiem) dohodli, že ovce (či kozy?) nejakej farby budú jedného a inej farby druhého. Ten "jeden" pripúšťal iba niektoré barany (či capov) k samiciam lebo vedel aká farebná kombinácia vznikne - a teda samozrejme tá "jeho" a on na tom získa.

RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: LIBERTARIAN
pridané: 27-04-2007 9:45


Lukas Krivosik :

"Tu si zase musime vyjasnit pojmy. Ked poviem, ze moslimovia su antiliberalni, znamena to, ze su nekompatibilny s liberalnou demokraciou a slobodnou trhovou ekonomikou.
Krestanstvo je kompatibilne s oboma. Koniec koncov, taki teoretici klasickeho liberalizmu ako Tocqueville alebo Acton alebo Michael Novak boli a su zboznymi katolikmi."

Tvrdenie, ze krestanstvo je kompatibilne s dvoma navzajom nekompatibilnymi ideologiami je nepravdive uz z principu. Ako nadejny pravnik by si to mal chapat.

"Celkovo odmietam tezu, ze krestanske/katolicke nabozenstvo zvazuju ludsku slobodu. Jedine, co zvazuju je ludska svojvola."

- hehee, Vtipne. A KTO je kompetentny definovat, co vsetko patri do SVOJVOLE ? Pri takomto chapani NEOBMEDZOVANIA slobody sa do kategorie NEOBMEDZOVATELOV slobody daju zahrnut aj stalinski komunisti. Aj oni povolili ludom VSETKO TO, co sami nezakazali.

RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: LIBERTARIAN
pridané: 27-04-2007 10:03


O kompatibilite krestanstva by mohol najviac povedat Peter Friso. On je pre mna standardom krestana, pretoze je nazorovo kompatibilnejsi. Z tvojich nazorov by dostal infarkt. Takze - KTORE krestanstvo je tu diskutovane ? Petrove alebo tvoje ???
(uprimne priznam, ze tvoje je mi prijemnejsie, lenze ty nie si krestan v petrovom chapani).

RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: Lukas Krivosik
pridané: 27-04-2007 11:21


Peter Friso definitivne nie je standardnym predstavitelom krestanstva, ani konzervativizmu.
RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: Miso
pridané: 26-04-2007 16:33


Ak su slobodne volby a demokracia velmi odlisne pojmy, tak vlastne aj v CSSR bola demokracia a to dokonca ludova:)
Nemyslim, ze by zmena volebneho systemu zlepsia situaciu v Iraku, ak by bol vacsinovy, vyhrali by siti, ak konsenzualny,tak by bol de facto iba divadlom. Konsenzulany resp. kosociacny system moze fungovat iba ak v Belgicku a podobnych krajinach.
Problem Iraku je mimo ineho, ze bol, tak ako mnoho krajin vytvoreny narysovanim od stola Velkou Britaniu, tak vzniklo x-problemov a vojen.Je to umela krajina. Mozes mi povedat, o ake protesty irackych historikov sa jednalo?

RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: Richard
pridané: 27-04-2007 0:25


1. Sú to odlišné pojmy. V Rusku sú slobodné voľby ale nemyslím si, že je tam demokracia. V starovekom Islande vôbec voľby neboli ale mali demokraciu.
.
2. Irak-vacsinove volby. Čítal som o tom niekde na internete v anglictine - ale je to uz par mesiacov dozadu. Vacsinove volby maju tu vyhodu, ze volici volia svojho zastupcu aby riesil ICH problemy. V pomernom systeme voleny zastupca riesi CELOSTATNE problemy. Vacsinove volby sice nezabezpecia prosperitu ale zabrania aspon aby sa ludia typu Hitler nedostali k moci.

RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: LIBERTARIAN
pridané: 27-04-2007 9:23


Richard :

"Vacsinove volby sice nezabezpecia prosperitu ale zabrania aspon aby sa ludia typu Hitler nedostali k moci. "
- Lenze prave Hitler sa dostal k moci celkom demokraticky, vo volbach. A nasi velikani - Slota, Meciar & Co. sa dostal;i k moci viackrat, vzdy celkom demokraticky, vo volbach.

ZASADNY problem je , ze vacsina ludi ma iluziu, ze demokracia je nieco "spravodlive, prijemne, ...".
Lenze REALNA demokracia ma JEDINU vlastnost > DAVA ABSOLUTNU MOC DO RUK LUDI, KTORI DOKAZALI UKECAT , OKLAMAT VACSINU VOLICOV. Vsetky ostatne iluzie o demokracii su IBA ILUZIE bez kuska reality.

RE: Irak, Juzna Korea, Singapur
autor: LIBERTARIAN
pridané: 27-04-2007 10:07


Miso :
"Ak su slobodne volby a demokracia velmi odlisne pojmy, tak vlastne aj v CSSR bola demokracia a to dokonca ludova:)"

Slobodne volby su ZAKLADNYM ATRIBUTOM demokracie. Z coho vobec nevypliva, ze demokracia zarucuje slobodu. Prave naopak. Slobodne volby zarucuju, ze v demokracii si vacsina moze robit, co sa jej zachce.

ako v materskej skolke
autor: oblastny komisar
pridané: 26-04-2007 22:35


sudruhovia, skor nez zacnete diskutovat o tom preco sikmacom nevonia demokracia (o arabo/afro cvargistanoch nehovoriac), pozrite sa na priklad japonska - stredoveka feudalna mentalita sa len pomaly zacina vytracat, a to uz mame od vojny snad 3-4 generaciu... no, a co by ste potom chceli od korejcov alebo cinanov, o arabakoch ani nehovoriac, tam je degenerujuci vplyv islamu este stale aktivny (na rozdiel od Europy, ktora mala tiez na male aby usla vatikanskemu hrobarovi z lopaty)... a afrika ma miestami tisicrocny vyvojovy sklz za homo sapiens civiliensis... jasne ze cestovanie, telka, internet trochu pomahaju, ale vplyv "kulturneho dedicstva" len tak lahko neprerazite, to sa staci pozriet kolko cerveneho bahna mame doma
Pocuj fasista Krivosik.
autor: som
pridané: 26-04-2007 22:46


Ako citam dalsi tvoj komentar v aktualitach, tak sa zas klanias zlatemu telatu. A Jezisa si zas odpalkoval do suterenu, alebo este nizsie. Samozrejme, ked ide o tvojho praveho boha, zlate tela, nepotrebujes sa skryvat za Jezisa a krestanstvo. Aj ked sa tomu cudujem, lebo vacsinou si kapitalizmus cez mrvoly, ci vojnove zlociny ktore tak bohabojne obdivujes, zastitujes Jezisom a krestanstvom. Zeby si uz prestal byt predposraty, a zacal konecne otvorene a bez pozlatiek, priznavat k svojej pravej telacej viere?
RE: Pocuj fasista Krivosik.
autor: Richard
pridané: 27-04-2007 0:30


Jeden problém štátneho školstva je v tom, že naučia čítať aj písať ľudí, ktorí sú inak dosť vymetení a ich vlastní rodičia by zrejme do ich vzdelania neinvestovali ani desať korún.
RE: Pocuj fasista Krivosik.
autor: tomas cunik
pridané: 27-04-2007 10:47


:)))
RE: Pocuj fasista Krivosik.
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 27-04-2007 11:14


Vážený som:

Tak by vám jazyk šiel podľa želania
keby ste mali vtip a trochu vzdelania.
Však Boh na vás šetril aj malú násobilku
z kráľovskej múdrosti vám nedal ani byľku
a ak ste korunovaný tak iba vôl...

Ospravedlňujem sa Feldekovi a sprostredkovane Shakespeare-ovi za použitie jeho veršov na niekoho kto toho nie je hoden...

RE: Pocuj fasista Krivosik.
autor: WTF
pridané: 27-04-2007 18:30


Lukáš: Nechcem ti do toho kecať, ale myslím že trapné príspevky typu "fašista xyz", "klanňanie sa zlatému telaťu" atď. by bolo najlepšie cenzúrovať pretože majú nulovú informačnú hodnotu a ani sa netýkajú článku.
RE: Pocuj fasista Krivosik.
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk
pridané: 29-04-2007 15:56


To by bol najmensi problem, ale potom by sa zacali objavovat prispevky o tom, ako cenzurujeme diskusiu a nikam by sme sa nedostali...

Prispevok autora "som" diskredituje sam seba a je neskodny. Len verim, ze jeho autor dostane odbornu lekarsku starostlivost skor ako bude neskoro :-)

Odkial a Kam smeruje DEMOKRACIA ?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 27-04-2007 12:30


Odkial a Kam smeruje DEMOKRACIA ?

Historia.
Prva ETAPA. Etapa ideologií.
Historicky fungovala demokracia ako zapasnicky ring politickych ideologii. Kazda ideologia mala svoje principy , svoje moralne zdovodnenie, svoje predstavy o metodach riadenia spolocnosti. Ideovo blizka skupina ludi si vytvorila politicku stranu podla svojich ideovych predstav a nazorov. Nasledne roznymi formami a prostrednictvom svojich priaznivcov rozsirovala svoju ideologiu medzi volicmi.
Politicka strana v tomto obdobi MUSELA mat zjednocujucu ideologiu, lebo iba nejaka ideologia im umoznila stmelit svojich clenov, ktori nasledne sirili a propagovali SVOJU stranu. NEVYHNUTNOST zjednocujucej ideologie bola sucasne ZARUKOU, ze tato ideologia bude dlhodobo usmernovat konanie strany a limituje jej hranice.

Mala vsuvka :
PRECO PADLA KOMUNISTICKA STRANA ?
KSC bola v zajati vlastnej ideologie. Nepostrehla zmenu pomerov, pracovala na principoch 19- teho storocia. Tie metraky leninovych a marxovych spisov jej zvezovali ruky. Jej ideologia jej NEDOVOLILA zvysovat svojim clenom odmeny za lojalnost, a tak lojalnost klesala. Mala prilis vela svojich clenov, a tak ta trocha penazi sa rozkotulala v malych kopkach na vela smerov. KSC hlasala skromnost, a ziadala to od priaznivcov. A TAK JU PRIAZNIVCI ODKOPLI.
Cca stovka chartistov tu “silnu” stranu dorazila.

________________________________________________________________________

POTOM prisla doba TELEKOMINIKACII, TELEVIZIE.
.................................................
A vsetko sa zmenilo :
Politik ziskal PRIAMY kontakt s volicmi. Z oci do oci, z ust do ucha. Uz nepotreboval inych clenov strany na sirenie svojej ideologie. JEDINY politik mohol vytvorit vlastnu stranu a ziskat moc, ak presvedcil volicov. Ideologia, ktora predtym bola NEVYHNUTNOU SUCASTOU strany, bola zrazu zbytocna, nadbytocna, ba az OBMEDZUJUCA. Politik potreboval volicov, nepotreboval clenov strany. Odvrhol ideologiu, a zameral sa na SLUBY volicom. Kto viac naslubuje, toho zvolia. Ak ho zvolili, nepotreboval spolustranikov, lebo ziskal policiu, ziskal kluciky od STATNEJ POKLADNE.. Strane zrazu stacilo tolko clenov, aby obsadili miesta v parlamente a vo vlade. A takato skupinka sa mohla dohodnut na SPOJENECTVE bez vypracovavania komplikovanej ideologie. Vopred si rozdelia buduce funkcie. A takato skupinka neobmedzovana ziadnou ideologiou si dala nejaky pekne znejuci nazov, zaplatila nejaku reklamnu firmu na vypracovanie imidžu (farba kosele a kravaty, strih obleku, sposob gestikulacie pri prihovore ku volicom, zoznam vhodnych vyrazov a pojmov pri volebnych sluboch, ......).
A prisiel DEN VOLIEB.
A zrazu bolo skoro jedno, koho si volic vyberie. Slubuju VSETCI. PENIAZE, nie ideje. Z ideji sa nenajes. A KTO to slubuje najviac ? .... VSETCI.. Slubuju VSETKO.

RE: Odkial a Kam smeruje DEMOKRACIA ?
autor: PeterS
pridané: 28-04-2007 0:50


... a potom prisiel horar a nemcov i partizanov vyhnal z lesa von.
Teda, ked to neslo inak. Tuto sa da este ludi blaznit (usmernovat spravnym smerom, aby nemusel vyhanat), napr. "tematickym mimikry", najskor z horarovi blizkych think-tankov.
A kto je horar? Funkcia i miesto sa nemeni, iba mena. Napr. i takto horar usmernuje a nakoniec i vyhana:

Pro představu, jakým způsobem se Američané k Řecku chovali, ještě jedna příhoda, tentokrát z roku 1964, kdy se řecký premiér George Papandreou setkal s Lyndonem Johnsonem ve Washingtonu. Předmětem jejich jednání bylo zřízení amerických základen na Kypru, který byl v té době nezávislý. Součástí plánu nazývaného „Acheson Plan“ bylo rozdělení Kypru na řeckou a tureckou část. Prezident Johnson řeckému premiérovi pohrozil, že přijde o pomoc NATO, pokud tento plán odmítne. Na pozdější slova řeckého velvyslance na toto téma, že „žádný řecký parlament by takovou dohodu neschválil,“ prezident Johnson reagoval již notně podrážděně: „Ať jdou Váš parlament a ústava do prdele. Amerika je slon, Kypr je blecha. Řecko je blecha. Pokud budou slona tito dva maníci nadále dráždit, mohlo by se stát, že je slon svým chobotem praští, pořádně praští… Pokud mi bude Váš premiér povídat o demokracii, parlamentu a ústavě, on, jeho parlament ani jeho ústava nemusí moc dlouho vydržet.“( Lawrence S. Wittner, American Intervention in Greece, 1943-1949, strana 303.)

Nie je tak davno, co Bush povedal, ze Ustava je zdrap papiera, takze sa deticky bavte dalej.

RE: Odkial a Kam smeruje DEMOKRACIA ?
autor: PeterS
pridané: 28-04-2007 21:09


Demokracia nedemokracia, svet sa riadi volou silnejsich hracov. Toto je vyslovene vysmech a facka vsetkym slusnym ludom na svete.
Najprv niekto stvori teroristicku UCK a potom este obete pouzije ako rukojemnikov. Hnus, spina a hamba.

USA: Kosovo bude nezávislé aj bez rezolúcie BR OSN
Brusel 28. apríla (TASR) - Kosovo bude nezávislé aj bez rezolúcie OSN a Rusko by malo dohodu podporiť, aby bola chránená srbská menšina v provincii. Dnes to vyhlásil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí USA Dan Fried.

Podľa Frieda ruská kritika na adresu plánu osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho naznačuje, že Moskva má v úmysle zablokovať rezolúciu Bezpečnostnej rady o nezávislosti Kosova.

"Dúfame, že Rusko pochopí, že Kosovo bude tak či onak nezávislé. Buď sa to urobí kontrolovane, pod dozorom, čo zaistí priaznivé podmienky pre srbských obyvateľov, alebo sa to odohrá nekontrolovane a kosovskí Srbi budú trpieť najviac, čo by bolo hrozné," povedal Fried agentúre Reuters v Bruseli počas fóra o transatlantických vzťahoch.

Fried uznal, že otázka uznania Kosova bez rezolúcie BR OSN by mohla vyvolať rozkol v EÚ. Dodal, že aj preto by mala rada rezolúciu schváliť. "Všetky alternatívy sú horšie. Rozdelená Európa je zlá vec vo všeobecnosti a v tomto konkrétnom prípade je to hrozná vec," povedal.

Bývalý veľvyslanec USA pri OSN Richard Holbrooke, ktorý v roku 1995 sprostredkoval dohodu o ukončení vojny v Bosne, na bruselskom fóre vyhlásil, že najbližšie týždne ukážu, ako si ruský prezident Vladimir Putin predstavuje svoju rolu vo svete.

"Ak bude Ahtisaariho plán v Bezpečnostnej rade vetovať, dôjde k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Kosova. Dúfam, že Spojené štáty ju uznajú ešte v rovnaký deň. Časť EÚ ju uzná, časť nie. V Kosove pravdepodobne dôjde k násilnostiam a bude to vina Ruska," povedal Holbrooke.

RE: Odkial a Kam smeruje DEMOKRACIA ?
autor: Richard
pridané: 28-04-2007 23:01


Nemali by sme hladať demokraciu tam kde pre ňu nie je miesto. Amerika je demokratický štát a voliči chcú aby sa americkí politici postarali o bezpečnosť Američanov a nie o bezpečnosť iných národov alebo celého sveta. Takže z tohto pohľadu bol tlak na Grécko v poriadku a Američania využili svoju silu.
.
Nemali by sme demokraciu hladať na medzištátnej úrovni ale mali by sme ju hľadať v rámci jednotlivých štátov. Je to podobné ako v ekonomikách firiem. Existuje väčšinou iné správanie medzi firmami (musí právne v poriadku ale maximálne tvrdé) a v nútri vo firme (priateľské prostredie s ochotou pomôcť aj konkurenčnému oddeleniu}.

Teoria, teoria, teoria
autor: malcolm
e-mail: email@blablabla.sk
webstránka: http://www.post.sk
pridané: 28-04-2007 22:59


Teoretici o Iraku a volebnych systemoch. Nie je treba byt expertom na spolocenske vedy, aby nam dotuklo, ze problemom Iraku nie su volby ani ich system, ale neporiadok chaos a rozklad kultury i ludskych hodnot, nestabilita, vojna atd.
To ci si zvolia jedneho hurvinka alebo druheho, je prakticky jedno, kedze babky taha za spagatiky niekto uplne iny.

reakce na článek
autor: Jakub
webstránka: http://cz.altermedia.info
pridané: 26-05-2007 21:13


Zbytečně komplikovaně vyjádřené to, co lze vyjádřit stručně. Aspoň že se autor dobral k správné odpovědi.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group