ISSN 1335-8715

22-03-2007   Marián Šarkőzy   Komentáre   verzia pre tlač

2 x Marián Šarkőzy

Marián Šarkőzy napísal dva krátke texty, ktoré pojednávajú o osudovej moci bezpodmienečného a o tom, aký dopad má táto moc na situáciu v Iraku, štyri roky po začatí americkej invázie.

Pridať nový príspevok

Poznámka
autor: milan krajniak
e-mail: milan@krajniak.sk
pridané: 22-03-2007 15:53


K textu o Jánovi Čarnogurskému mi napadol jeden citát Vladimíra Palka:

"Pravda nakoniec vždy zvíťazí, čo však vôbec neznamená, že zvíťazia jej hlásatelia."

RE: Poznámka
autor: Lukas Krivosik
pridané: 22-03-2007 16:19


Mna zase napadla odpoved Petra Osuskeho, ked sa ho raz pytali, ci je OKS stranou neokonzervativcov. On povedal, ze OKS je skor stranou "neo-kasandristov" a podobne ako Troja neverila Kasandrinym vestbam, tak ani im nikto neveri. Ale to neznamena, ze sa tie predpovede nevyplnia.
RE: Poznámka
autor: Spektro
pridané: 22-03-2007 21:03


Akoby nestacilo ze .tyzden a "Palkove Spektrum" robia nechutnu reklamu Palkovi a z jeho zadnej casti im uz netrcia ani snurky od topanok.
Milanovi K. to este nieje dost a MUSI zajst este hlbsie.

RE: Poznámka
autor: Peter Frišo
pridané: 23-03-2007 17:33


Neviem ci sa je comu cudovat: Palko dostane rozhovor v liberalnom platku .tyzden, pochvali v Impulze Hriba s Kusnierikom a Homolkom,aj s Krivosikom pokladaju OKS za spasonosnu silu slovenskej politiky, ako na lavici tak aj na pravici, kamarati sa nekritizuju, ale pomahaju si.

Hodnotova politika by chcela napriklad ukazovat na to, co chrli casopis .tyzden a ako je to s hodnotami v rozpore.

Len konzervativec - hodny mena toho - nema kam hlavu zlozit!

Kuprikladu by sa ziadala kritika oboch prudov v KDH jednoho procesualneho, ktory je ex definitione odsudeny na robenie liberalnej politiky postupnymi krokmi a druheho, ktory rozmelnil hodnoty vo svojej liberalnej agende s liberalnym slovnikom /pragamtizmus, otvorenie sa.../.

V spolocnosti kde je hlavnou a nespochybnitelnou paradigmatickou matricou liberalizmus je to nutne ocakavat, zaujimavejsie je vsak sledovat ten suhlas ktory je k tomu vydavany brany ako nutnost a potreba takto postupovat, pricom sa prehliada ze v tomto procese sa vytraca vseobecne dobro ako jediny relevantny politicky ciel.

RE: Poznámka
autor: Spektro
pridané: 23-03-2007 21:01


Nepochopil som co si chcel povedat. Podla teba je .tyzden liberalny platok? Ja ho zasa povazujem za konzervativnu propagandu na slusnej grafickej urovni.
poznámky
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 22-03-2007 17:07


"Napríklad ekonomika slobodného trhu funguje až po tom, ako v spoločnosti zvíťazí bezpodmienečná potreba individuálnej slobody."
Slobodný trh funguje vždy a všade. A centralizovaná ekonomika nefunguje nikdy a nikde, je len ilúziou sociálnych inžinierov - práve toto je bázou radikalizmu Misesovho odkazu. Fakt, že široké masy kašlú na osobnú slobodu formuje voľný trh do jeho aktuálnej verzie - úspešnými sú práve tí podnikavci, ktorí sa neštítia používať prostriedky násilia, ergo všetci viac, alebo menej prepojení so štátnymi inštitúciami.
.
"V prvom rade bolo treba sa opýtať, či americký národ bezpodmienečne považuje demokraciu v Iraku za svoj životný záujem a strategický cieľ do tej miery, že nebude brať ohľad na obete."
Nuž túto otázku tam samozrejme položili okrem libertariánov aj oveľa "mainstreamoveší" zvedavci, aby sa dočkali poväčšinou záporných odpovedí. To len pán prezident sú tupý ignorant.

RE: poznámky
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 22-03-2007 17:32


"Fakt, že široké masy kašlú na osobnú slobodu formuje voľný trh do jeho aktuálnej verzie" - aj tak sa to dá povedať, vlastne netvrdím nič iné - len si myslím, že vždy tu bude len nejaká aktuálna verzia, pretože ten trh nieje perpetum mobile existujúce samo o sebe, ale je akousi transpozíciou našich túžob. Preto je túžba po slobodnom trhu vyjadrovaná libertariánmi podľa mňa zahryznutím sa do vlastného chvosta, tautológiou.
RE: poznámky
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 22-03-2007 17:59


Libertariáni považujú verziu "bez štátu" za morálnejšiu a efektívnejšiu ako verziu prevládajúcu dnes. Nič menej, nič viac. Žiadne vízie dokonalých zajtrajškov - to je mýtus, ktorý sa už žiaľ stáva folklórom.
A, áno, trh EXISTUJE nezávisle od psychiky jeho (konajúcich) aktérov. Aj "nečinnosť" zenového majstra je v súlade s pravidlami široko chápaného pojmu aktér na trhu - konanie s cieľom preferovaného autentického pôžitku s konania ako takého, diskriminovanie pôžitkov ostatných. Rothbard ako vyšitý.

oprava
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 22-03-2007 18:01


"z konania ako takého"
RE: oprava
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 22-03-2007 20:40


V zásade Ok, len s pochybnosťou, či takéto široké všezahrňujúce formulácie pojmu trh sú ešte vôbec zmysluplné a či nie sú viac na škodu - do istej miery budú totiž trošku oprávnene terčom onoho folklóru.
Hierarchia zaujmov
autor: Zolo
pridané: 22-03-2007 21:28


Vo vseobecnosti suhlasim s autorom. Akurat namiesto extremov "bezpodmienecnosti" ako protikladu "iba tak odflakat" by som nahradil intenzitou podpory. Hitler nepotreboval 100% bezpodmiencnu podporu. Stacila o 1% vyssia ako alternativy.

Lebensraum bol dobrym marketingovym tahom Hitlera a Goebelsa, ale beznemu Nemcovi asi viac imponovalo, ze niekto ma nejaku viziu o tom, ako sa vytiahnut z problemov. Ze ich to bude stat 10 milion zivotov nemohli dopredu vidiet.

RE: Hierarchia zaujmov
autor: Peter Frišo
pridané: 22-03-2007 22:05


Taká podpora by nestačila, je nutné mať podporu más, inak by sa Hitler s nejakou podporou niečo nad polovicu národa nikdy nemohol pustiť do vojny. Na také niečo nestačí mierne prevyšovať alternatívy.
RE: Hierarchia zaujmov
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 22-03-2007 22:39


Samozrejme, že si národy so svojimi predsudkami nespájajú porážku a smrť, ale plné hrnce. To podstatné je, že keď si mali vybrať - vybrali si z nejakého dôvodu v dôležitých chvíľach Hitlera - história obvykle neponúka more možných alternatív, ale dve - vo forme - buď alebo. A tu práve prichádza ku slovu to o čom píšem. Tiež sme to zažili, samozrejme v oveľa neškodnejšej podobe s Mečiarom. Jeho fanklub si jeho meno samozrejme spájal s prosperitou nie s obeťami - ale to nič nemení na tom, že by nás to vyšlo pekne draho.
RE: Hierarchia zaujmov
autor: LIBERTARIAN
pridané: 23-03-2007 9:30


msarkozy :
Taka otazocka mimo temu >
Pred chvilou som na AKTUALITACH cital Krivosikov clanok a nasledne diskusiu. V tej "diskusi" som aj mal chut cosi napisat, ale sa mi z tych prispevkov dvihal zaludok. Tak so sa rozhodol preskocit na PS a napisat Krivosikovi odpoved TU ! Lenze prve, co som tu zbadal, boli nove prispevky, ktore vyzerali akoby odkopirovane s diskusie na Aktualitach.

A teraz ta otazka > Nemas zaludocne problemy pohybovat sa v tomto prostredi ? Ja uz chodim prevazne na CESKE stranky, kde je situacia o 90% lepsia. Po navrate z ceskych www si nemusim cele telo umyvat a dezinfikovat.
Rad si vypocujem aj nazory dalsich.
Lukas - co ty na to ? Na aktualitach mas sice vyrazne viac citatelov, ale .....................
Uvital by som aj nejaky obsirnejsi clanok na tuto temu.

RE: Hierarchia zaujmov
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 23-03-2007 10:01


Komentáre na aktualitach čítam, diskusie nie, ani tam nepišem.
na doplnenie
autor: tralos
pridané: 22-03-2007 22:33


sarkozy sa pri pisani svojich textov vyrazne zlepsil, aspon mne sa tak zda

a na dovazok, tu vela krat ospevovany Voegelin oznacil tendenciu Spojenych statov sirit demokraciu kade tade po svete za "provincializmus"

str 47 novej vedy o politike:
" Sama americka zahranicni politika byla v procesu zhorsovani medzinarodniho ne-radu aktivnim cinitelenm pro svou sice uprimne minenou, avsak naivni snahu napravovat zlo celeho sveta rozsirovanim instituci reprezentativnich v zakladnim zmyslu zvlaste v oblastech, kde pro jejich fungovani nebyly dany existencialni podminky. Takovy provincializmus pretrvavajuci bez ohledu na sve dusledky sam predstavuje zajimavy vedecky problem. Podivnou politiku zapadnich demokratickych mocnosti vedouci k nepretrzitemu valceni nelze vysvetlit jen poukazem na slabost jednotlivych statniku, prestoze jeji slabost byva zretelne patrna...."

je to zvlatsne nie? v slovniku neokonov by bol voegelin mozno oznaceny za zradcu zapadu, ale neokoni maju toho pomylene o dost viac. staci len ich neustale odvolavanie na straussa aby clovek jasne pochopil, ze vlastne ani nerozumeju myslitelom, na ktorych sa tak radi odvolavaju.

a k predoslej diskusii, neviem ci sam trh vystaci na sformovanie spolocnosti, na suzitie ludi v realnom svete. koniec koncov ak postaci trh , nie je aspon mne celkom jasne, preco tolko kriku pre rozpad rodiny ci potraty. ak je zakladom trh a ten je postacujuci sam o sebe, hodnoty su "nadstavbou" ktora vsak nie je tym "zakladom".

inak povedane, trh nevyriesi moralne dilemy, a je bezzuby ak ma clovek riesit problemy tykajuce sa napr priatelstva (ci si snad vyberame priatelov podla materialnej vyhodnosti?) rodiny ci "zivotnej filozofie"...

mozno sa raz dozvieme, ze aj zoslanie krista ako syna bozieho na zem (katolicka viera) alebo osvietenie mohameda bolo vlastne len trhovym kalkulom boha...

aby to bolo spravne pochopene, nespochybnujem ze slobodny trh je najlepsia cesta k materialnemu blahobytu, ale v inych otazkach proste nie je adekvatnym prostriedkom k rieseniu problemov.
romco

RE: na doplnenie
autor: Firstborn
pridané: 23-03-2007 9:37


"inak povedane, trh nevyriesi moralne dilemy, a je bezzuby ak ma clovek riesit problemy tykajuce sa napr priatelstva (ci si snad vyberame priatelov podla materialnej vyhodnosti?) rodiny ci "zivotnej filozofie"..."

??? trh nema riesit ziadne moralne dilemy..trh je proste mechanizmus, ktory umoznuje ludom vstupovat do procesu slobodnej vymeny...nic viac, nic menej. Preco by mal "trh" riesit nejaku moralku? Take tvrdenie je uplne zcestne...ako keby si sa stazoval ze firma kde pracujes neriesi tvoje filozoficke problemy...

RE: na doplnenie
autor: tralos
pridané: 23-03-2007 9:49


no podla toho co pises sa zda, ze s tym suhlasis.

takze neviem co mam odpisat, ak sa teda cakalo, ze odpisem.

trh nema riesit ine veci, ako veci trhove - veci vzajomnej obchodnej vymeny.

ten prispevok bol mysleny tak, ze veci ako spravodlivost takou otazkou nie je, preto napriklad svojvolne volene sudy, sudy ktorych ucelom by bolo zarabat peniaze, by neboli sudmi, ktore maju rozhodovat spravodlivo.

nechcem tym povedat, ze sudy za ucelom zisku by boli nespravodlive. ale samotny ucel ich zriadenia by nebola spravodlivost ale zisk. co samo o sebe by bolo vizitkou takychto sudov.

to bol priklad, niektori ludia na tomto fore maju pocit, ze ucelom vsetkeho ma byt zisk a trhove mechanizmy maju univerzalne pole posobnosti- aj v otazkach moralky, ktora uzko suvisi so spominanym prikladom spravodlivosti.

asi tak som myslel to, ked som napisal ze trh je v istych otazkach bezzuby... nepomoze nam rozhodnut sa, co je v ktorej otazke spravodlive- zase priklad s tymi sudmi. ucelom mnohych veci nie je zisk, a preto ani posudzovanie tychto veci by nemalo byt robene optikou zisku ci trhu.

romco

RE: na doplnenie
autor: Firstborn
pridané: 23-03-2007 11:21


"to bol priklad, niektori ludia na tomto fore maju pocit, ze ucelom vsetkeho ma byt zisk a trhove mechanizmy maju univerzalne pole posobnosti- aj v otazkach moralky, ktora uzko suvisi so spominanym prikladom spravodlivosti."

napriklad? Teda chodim sem casto a toto som tu vazne nezaregistroval.

Jednou z najdolezitejsich sucasti liberalizmu je fungujuci pravny ramec, to tu nikto nespochybnuje. Rovnako je kazdemu jasne ze rodina funguje na inych principoch ako spolocnost.

Nejak dost divne podla mna chapes liberalizmus.

RE: na doplnenie
autor: tralos
pridané: 23-03-2007 12:58


mieril som skor na zbastardeny liberalizmus, na extremny libertarianizmus.

ci snad tu neboli diskusie o sukromnych armadach ci sukromnych sudoch, ktorych prevadzovatelia by ich zriadili za ucelom zisku? o "poistovniach" ktore by sudili ci chranili spolocnost ?

ak medzi takych ludi nepatris, potom sa nemusis citit dotknuty. ale myslim ze ak si prejdes starsie diskusie, narazis aj na nazory, ktore som teraz v skratke naznacil

romco

RE: na doplnenie
autor: Lukas Krivosik
pridané: 23-03-2007 16:02


"ci snad tu neboli diskusie o sukromnych armadach ci sukromnych sudoch, ktorych prevadzovatelia by ich zriadili za ucelom zisku? o "poistovniach" ktore by sudili ci chranili spolocnost ?"

Jaaaj, a ci si nepisal, ze ty si "odbornikom" len na politologiu??? Tak preco sa tu vyjadrujes k sukromnym sudom? Mediacia je mozna aj u nas. Arbitraze taktiez funguju. Tak co mudrujes?

Takisto existuju sukromne bezpecnostne firmy, ktore asistuju napr. Americanom v Iraku. Najskor sa treba oboznamit, co realne funguje vo svete a potom vypisovat dristy o utopistoch.

RE: na doplnenie
autor: tralos
pridané: 23-03-2007 16:08


nemyslim si ze ucelom sudov je zisk,

to je zaklad, preco si myslim to, co si myslim o iniciativach bezpecnosti a spravodlivosti ako systemu sukromneho podnikania "poistovni"

romco

RE: na doplnenie
autor: Czechtek
pridané: 24-03-2007 0:17


No vidim ze sa toho zisku bojis ako cert sveteneho kriza. Ale je zaujimave ze nekrestanske dane ti nevadia.

Bojis sa co bude az budu sukromne sudy a sukromna policia.
Ale ja sa pytam, ako je mozno ze unoscovia prezidentovho syna si sami udelili amnestiu?
Myslis si ze Harabin je tou zarukou spravodlivosti?

RE: na doplnenie
autor: Czechtek
pridané: 23-03-2007 12:40


"neviem ci sam trh vystaci na sformovanie spolocnosti, na suzitie ludi v realnom svete."
"

Uz som sa zlakol ze dnes nebudes kritizovat trh.

"koniec koncov ak postaci trh , nie je aspon mne celkom jasne, preco tolko kriku pre rozpad rodiny ci potraty."

Problem je v tom, ze toto nesposobil slobodny trh, ale zasah statu. Stat totiz zaviedol uplne zly dochodkovy system, kde ludia nezodpovedaju za svoje dochodky, ale ocakavaju ze sa o nich postara stat (teda ti durhy). Takyto system stavia proti sebe starych a mladych. Pretoze mladi by si najradsej nechali co najviac penazi ktore si poctivo zarobili. A stari by chceli co najvecsi dochodok, co znamena v podstate zobrat mladym co najviac. Jednou vetou: problem rozpadu rodiny nesposobil trh, ale jeho nerespektovanie a nespravne zasahy do neho.

RE: na doplnenie
autor: LIBERTARIAN
pridané: 23-03-2007 13:47


tralos :
"sarkozy sa pri pisani svojich textov vyrazne zlepsil, aspon mne sa tak zda "
- s tvojich ust by som ja takyto nazor povazoval za urazku.

Neuspech americkej strategie v Iraku.
autor: LIBERTARIAN
pridané: 23-03-2007 8:41


Neuspech americkej strategie v Iraku poukazuje na platnost jedneho faktu, ktory si nechce priznat prakticky nik : Ludia su z principu ZLI, chamtivi, mocichtivi a hlupi. Tam kde sa toto tvrdenie tyka 51% obcanov, tam je demokracia zlym riesenim. Demokracia ako-tak funguje tam, kde je 51% ludi pracovitych, cestnych, mudrych, netuziacich po cudzom majetku.
Bush veril na ludske pozitiva - a v Iraku mu to nevyslo. Ale to nie je dovodom na jeho principialne odsudzovanie. V state plnom "zlych" ludi totiz nemoze dobre fungovat ZIADEN rezim. Iba ak tvrda totalita.


"Ján Čarnogurský skepticky a konzekventne vyjadroval a mal pravdu"
- mozno "mal pravdu" , ale nemal riesenie. Ustupit zlu NIE JE RIESENIE. Hitlerovi ustupoval zvysok sveta iba chvilu, a doplatil na to. Bush prestal ustupovat, a zatial sice nedosiahol vsetko, ale dosiahol, ze iracky rezim neohrozuje okolie.

RE: Neuspech americkej strategie v Iraku.
autor: tralos
pridané: 23-03-2007 9:08


raz, ked mozno spadne na zem asteroid, tak ty napises reakciu, ako za to moze demokracia...

a k tym pozitivam negativam, isteze clovek je chamtivy, zly, sebecky a podobne.

ale zaroven maju ludia aj schopnost sucitu, empatie ci pocitu solidarity, nadvazuju radi rozne socialne vztahy a citia sa dobre, ak su obklopeni ludmi, ktorych poznaju atd atd...

a zatial co tie zle vlastnosti posobia jedna proti druhej, pretoze chamtivost jedneho vzdy ide proti chamtivosti druheho, tie dobre vlastnosti sa vzajomne neneguju, ale naopak posilnuju.

tak trochu Hume, ale zrnko pravdy v tom bude.

mozno pre teba velke prekvapenie, ale ludia su schopny vytvrata trvale socialne vztahy bez toho, aby podpisali kontrakt, vedia vytvarat spolocnost bez toho, aby si kazdy rok robili zuctovanie, kolko vlastne na tom ziskali ci prerobili.

a vedia vytvarat podla okolnosti, v ktorych ziju, politicky system, ktory umoznuje spolocnosti artikulovat samu seba a plnit ciele, ktore sa dana spolocnost rozhodne prijat za svoje (vlada zakona napriklad, aby sme sa nepohybovali v prilis abstraktnych rovinach)

a ako malo rozumies problematike statnych rezimov je vidno na tom iraku. rezim nie je lubovolne menitelny, aplikovatelny ci zrusitelny. a nie je ani dolezite, ake mal bush umysli, ci spravne ci nie.

ako politik ma zodpovednost a on ma o to vacsiu zodpovednost, o co vacsi je politik. raz mozno otvorene prizna chybu, pretoze:

rozsirovat demokraciu - mimochodom v tvojich ociach by mal byt priam diabol nie? ci dalsia nekonzistentnost v tvojej hlave?- bez realnej moznosti uspechu, je znakom tuposti a nie zasadovosti.

ale pre korektnost, ked vojna zacala, tiez som veril ze bush ma pravdu so zbranami hromadneho nicenia a ze iracania sa budu radovat a bude nasledovat scenar povojnoveho nemecka.

ale ja som bol vtedy stredoskolak:)

romco

RE: Neuspech americkej strategie v Iraku.
autor: Pavol
pridané: 23-03-2007 10:53


>ked vojna zacala, tiez som veril ze bush ma pravdu so zbranami hromadneho nicenia a ze iracania sa budu radovat a bude nasledovat scenar povojnoveho nemecka.

Tomu sa hovori po vojne je kazdy general. :-)
Ale, podla teba mali USA (alebo ZSSR, GB, F...) zautocit na Nemecko napr. v roku 1936-7 ? Co ak by zabranili holokaustu, 60 mio mrtvym , studenej vojne... Samozrejme s rizikom dozivotne nenavidenych .

RE: Neuspech americkej strategie v Iraku.
autor: tralos
pridané: 23-03-2007 11:16


tomu sa hovori vediet si priznat chybu a uvedomenie si svojej vlastnej omylnosti.

bol som vtedy dokonca este len stredoskolak, vacsie ospravedlnenie je vsak ze som clovek ako to, ze som bol decko.

naopak nevidiet realitu, stoj co stoj drzat sa svojich presvedceni aj ked skutocnost ukazuje nieco celkom ine, tomu sa hovori zaslepenost a tupost. ideologia je najvacsim nepriatelom triezveho usudku.

romco

RE: Neuspech americkej strategie v Iraku.
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 23-03-2007 14:24


No to je zaujimavé ak sa na to pozrieme po Irackej skúsenosti - keby totiž zaútočili na Nemcov skôr, boli by ochotní použiť tie prostriedky k víťazstvu, na aké boli odhodlaní keď už videli, že sa nedá inak? Zrejme by teda vojnu prehrali. Je ale možné, že by aj tá prehratá vojna zabránila Hitlerovi obsadiť celú Európu a všetko čo následovalo. Ale to už je fakt veštenie z gule. Demokratizácii Nemecka predchádzalo bombardovanie Drážďan, demokratizácii Japonska Hirošima etc... . Povedal by som, že vo vývoji je oveľa menej náhodilosti a svojvôle a oveľa viac nevyhnutnosti než sa zdá, aj keď na "dejinnú nevyhnutnosť" neverím.
RE: Neuspech americkej strategie v Iraku.
autor: BM
pridané: 23-03-2007 16:03


Z druhej casti clanku ale vyplyva, ze akekolvek zasahovanie silou, alebo inymi prostriedkami je fatalne zbytocne. Ak by Nemci demokraciu chceli, boli by Hitlera odpravili uz davno nie ? Aby to nebolo az tak pritiahnute za vlasy, na co bol vlastne Marshallov plan a americka vojenska pritomnost v Nemecku ? Ak by Nemci nechceli mier, nejakeho noveho Rakuskeho maliara izieb by nasli aj napriek tomu ? Nesuhlasim s tym, ze ak by doslo k vojne s Nemeckom v roku 1938, bez hromadneho nicenia civilneho obyvatelstva (typu Drazdany ) by spojenci vojnu prehrali ( vojensky, lebo ideologicky by mozno prehrali tak ako teraz USA ). Naopak , skor by som sa obaval, ze rychle vitazstvo by viedlo k nejakej neskorsej tretej ( resp. stvrtej ak pocitame aj Prusko-Fr. vojnu ) vojne vyvolanej nenaplnenim nemeckych ambicii, nasli by sa potom kaviarenski historici, ktori by to zdovodnili odstranenim "dobreho pana Hitlera, ktory aspon zaviedol v Nemecku poriadok". Sam Roosvelt sa obaval ukoncit vojnu inak ako bezpodmienecnou kapitulaciou s dobytim celeho Nemecka z tychto dovodov, napriek hrozbe, ze to povedie k fanatickejsiemu odporu braniaceho sa Wehrmachtu.
Sice pisete, ze na dejinnu nevyhnutnost neverite, ale hodnotenie Iraku je presne v tomto duchu.
Aky by bol vyvoj Saddamovho Iraku, keby nebolo vojny v zalive a teraz intervencie USA do Iraku ? Aky kvikot salonnych laviciarov by zaznel, keby USA neintervenovali a Irak nasledne znova pouzil voci Kurdom alebo niektoremu svojmu susedovi chemicke alebo biologicke zbrane vo vacsom rozsahu ? Som hlboko presvedceny, ze ti isti ludia, ktori maju teraz za vinnika USA, by ho mali aj v takomto pripade. Nie Iracanov, ktori "nepotrebuju demokraciu", nie Iran, ktory kasle na rezolucie gasparkov z OSN, nie vrahovia v Darfure, Indonezii ... ale imperialisticko-sionisticke USA.
Napriek vsetkym preslapom a evidentne zasahovaniu proti nasiliu len tam, kde sa to kryje s ich zaujmami, (co je koniec koncov logicke, kedze to robia na svoje naklady ) USA na rozdiel od pokryteckej EU aspon nieco robi. Pretoze ranajkovat v Bruseli, obedovat v Strassburku a vecerat v Parizi z nasich dani je podstatne jednoduchsie, ako zobrat zodpovednost za vyslanie vojakov do oblasti, kde im ide o zivot.

RE: Neuspech americkej strategie v Iraku.
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 23-03-2007 18:07


V zásade súhlas. Spomínané pochybnosti o vojne v Iraku som mal už keď začala, ale myslel som si, že keď už začala, tak by mali američani rozhodne hľadieť vyhrať. Myslím si, že Bushova snaha o navýšenie vojakov a financií je správna. Sťahovanie Európskych armád je hanebné - dokonca aj odporcovia vojny by mali podporovať účasť, pretože sami dobre vidia a kritizujú chaos, ktorý by vznikol po opustení bojiska. Bohužiaľ sa však zdá, že tentoraz "nevyhnutnosť" vyhráva. Rozhodne si nemyslím, že by povedzme Bush mal stanúť pred nejakým tribunálom. A samozrejme ešte nie je koniec, aj keď odporcovia vojny by už radi videli totálnu katastrofu a hladomor, aby ju mohli hneď neokonom vyhadzovať na oči. Demokratický Irak má šancu.
RE: Neuspech americkej strategie v Iraku.
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 23-03-2007 18:37


Avšak je treba si byť vedomý čo je k tomu nutné. Politici si nemôžu snívanie dovoliť a musia zvažovať aj mieru svojho vplyvu a vedieť kam siaha ich moc. Nenadarmo sa hovorí, že politika je umením možného.
RE: Neuspech americkej strategie v Iraku.
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 24-03-2007 6:03


Podľa Maslovovho trojuholníka je demokracia pre ľudí vo vyšších poschodiach. Ľudia po nej môžu túžiť až po uspokojení svojich základných potrieb - t.j. potrava, bezpečie atď. A to je v Iraku problém. Málokto sa bude starať o demokraciu, keď mu ide o život a nemá čo jesť.
V Iraku už neexistujú dobré riešenia. Už sú len menej zlé. Dobré boli možno na začiatku, ale to už Američania vlastnou vinou prepásli.
Teraz je ich jedinou šancou spolupráca so všetkými zainteresovanými krajinami vrátane Iránu. Ak nezapoja do riešenia problému Irán budú mať vlastnou vinou druhý "Vietnam". Nemusia to robiť verejne, ale súčasné výhražky Iránu sú síce populárne, ale vzľaľujú Irak od mieru.

RE: Neuspech americkej strategie v Iraku.
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 25-03-2007 14:52


Maslovov trojuholník je podľa mňa typický sociologicko - psychologický žvást. Nie že by nebol pravdivý, ale má vôbec zmysel konštatovať a "vedecky" formulovať takéto banality. Áno človek zomierajúci od hladu sa pravdepodobne bude snažiť hlavne najesť atď - ale je tento samozrejmý fakt hoden míňania atramentu a mozgovej kapacity? V bývalej Juhoslávii, pokiaľ viem žiadny hlad, ani extremne zlá hospodárska situácia nebola a predsa ju postihlo nacionalistické šialenstvo. pochybujem, že ľudia v moslimských krajinách (napr. v Iráne) sa mali niekedy v histórii lepšie ako dnes.
RE: Neuspech americkej strategie v Iraku.
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 26-03-2007 10:39


Je v tom dosť pravdy, ale treba si všimnúť, že Slováci prišli na to, že sa majú dobre až za Fica. Hodnotenie niektorých vecí je dosť subjektívne.
Naivita Libertariana
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 24-03-2007 6:51


"Bush veril na ludske pozitiva - a v Iraku mu to nevyslo."

Toto konštatovanie je neuveriteľne naivné. Bush chcel druhou vojnou v Iraku "riešiť" Saddáma a zabezpečiť nestabilný priestor Blízkeho východu - dôležitý hlavne z hľadiska stability svetového trhu z ropou. Nejaké ľudské pozitíva ho určite nazaujímali. Keby ho zaujímali tak sa nestará len o Irak, ale i o iné štáty napr. Sudán.

I napriek tomu by som Bushovi tú vojnu určite nevyčítal. Saddám bol hajzlík a jeho odstránenie bolo žiadúce. Čo však Bushovi vyčítam je amatérske vedenie samotnej vojny. Názory vojenských odborníkov Busha nezaujímali a dal radšej na svojich ideológov. Náčelník generálneho štábu americkej armády gen. Shinseky upozorňoval na malý počet pripravovaných jednotiek na útok. Generál skončil na dôchodku a Bush si mohol rozbehnúť svoju "svätú" vojnu za "odborných" rád svojich ideológov a bez adekvátneho medzinárodného krytia (nemyslím tím súhlas OSN). Bola to "jeho" vojna a nechcel sa deliť o "úspech". Keď však bolo jasné, že vojakov je málo, Iračania nie sú z jeho vojakov nejak zvlášť nadšený a situácia je zložitá, zrazu si spomenul na svojich spojencov.
Irán samozrejme zneužil situáciu a podkopáva situáciu Američanov v Iraku. Dalo sa však čakať niečo iné? Určite nie.

RE: Naivita Libertariana
autor: Firstborn
pridané: 25-03-2007 14:35


S tou vojnou totalny suhlas. Pre mna je nepochopitelne ako je mozne ze USA nedokazali predvidat co sa stane po okupacii, teda sektarske nasilie a magnet pre jihadistov.
Takto sa len stale fackovacim panakom pre kopu ludi. Mohli skor pouzit svoje zdroje na stabilizaciu Afganistanu.

Nedala by sa zriadit sekcia blog...
autor: Miso
pridané: 23-03-2007 9:08


...pre Sarkozyho na Pravom Spektre?? Vzdy som si myslel, ze Prave Spektrum sa snazi o seriozne clanky a nie o kecy a la Sankozy
RE: Nedala by sa zriadit sekcia blog...
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 23-03-2007 9:46


Presne naopak - Maroš je posledným serióznym korešpondentom PS.
RE: Nedala by sa zriadit sekcia blog...
autor: LIBERTARIAN
pridané: 23-03-2007 13:07


Na moj vkus je prilis konzervativny (v tom horsom zmysle tohto pojmu).
skvely clanok Havrana ml.
autor: Firstborn
pridané: 23-03-2007 11:27


tak tento skvost doporucujem do pozornosti

http://www.e-politika.eu/editorial/od-extremizmu-k-radikalizm...

posledne odstavce su priam genialne :

"Zdalo by sa, že medzi extrémizmom a mainstreamom si nemáme čo vybrať. Existuje však cesta radikálneho humanizmu, ktorý má svojich prorokov v zavraždených postavách Martina Luthera Kinga, Jeana Jaurèsa, Dietricha Bonhoeffera a ďalších. Humanizmus nie je - ako nám chcú nahovoriť slovenskí bonapartisti - prejavom slabosti, ale vierou, ktorá nás od renesancie učí, že ľudskosť je metafyzickým ideálom."

RE: skvely clanok Havrana ml.
autor: BM
pridané: 23-03-2007 16:09


Ma pravdu.

Vrcholne stadium tohto humanizmu spociva v myslienke, ze ludi k nemu donutime, aj keby sme ich mali pritom postrielat.

RE: skvely clanok Havrana ml.
autor: Lukas Krivosik
pridané: 23-03-2007 16:26


Ano, Havranove neologizmy su skutocne na popukanie. Mohol by napr. vydat frazeologicky slovnik, ktory by si citatel mohol vzdy citat, aby zistil, kto su to akoze ti "slovenski bonapartisti" a pod.

Predstava tychto ludi o cloveku a spolocnosti je taka naivna, hlupa a nebezpecna, ze keby sme im na styri roky zverili moc, v dalsich volbach by narod dobrovolne a ustavnou vacsinou zvolil Kotlebu.

Prave socialne inzinierstvo a la Havran ml. povedie raz mozno k padu (lavicovo)liberalnej demokracie a nastoleniu fasizoidnej diktatury, voci ktorej budu moje, Palkove alebo Pistankove (udajne fasisticke) nazory, len selankou.

Inak, pokial ide o tu slovnu hatmatilku, Jarmila Mikusova uz zacina HaHaHavrana dobiehat:

http://www.jetotak.sk/civilizacia/definovanie-ulohy-stat...

"Po Obchodnej sa premávajú čoraz obnaženejšie lascívne šestnástky a fanklub Vladimíra Palka sa potom nemôže sústrediť na štúdium zobraných spisov eklektika Paula Johnsona."

RE: skvely clanok Havrana ml.
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 23-03-2007 18:18


Presné. Slovník netreba, vždy keď hovoria o niečovyvolávajúcom "zlé" súvislosti majú na mysli Krivošíka s Frišom - bonapartisti, magickí klerikalisti (moja obľúbená) a neviem ešte čo, keď sú konotácie dobré - napr. humanisti - majú na mysli seba. Vrcholom bolo hysterické naliehanie nejakej tamojšej blogerky aby som si zobral k sebe Irackú rodinu - keďže ako zástanca invázie som zodpovedný za Irackých bezdomovcov. Že by si mohla Irackú rodinu, ako humanistka zobrať sama ju nenapadlo - zdá sa mi že hlavnou myšlienkou našich humanistov je rozdeľovať tresty a zodpovednosť za politické úvahy.
RE: skvely clanok Havrana ml.
autor: Lukas Krivosik
pridané: 23-03-2007 18:31


Ten "magicky klerikalizmus" mi tiez utkvel v pamati a dokonca sa mi toto slovne spojenie paci. Rozmyslam, ze mu dam nejaky zmysluplny obsah a zacnem ho normalne pouzivat;-)
RE: skvely clanok Havrana ml.
autor: Firstborn
pridané: 23-03-2007 18:48


tyy Lukas ale ta stranka Jetotak.sk to ti je skvost...vidim ze popri noveslovo.sk, www.e-politika.eu a changenete mam dalsi substitut rannej kavy a komedialneho serialu v jednom...staci pozriet len tych autorov.

Ja som tam dokonca v jednej reakcii ( noveslovo.sk ) podakoval tam pritomnym za clanok, kedze pri takych dalsich vykonoch navzdy zostanu tam kde su .. na okraji zaujmu.

RE: skvely clanok Havrana ml.
autor: Lukas Krivosik
pridané: 23-03-2007 19:16


Bohuzial, ten usmev cloveku zmrzne, ked pochopi, ze to ti ludia myslia vazne a ze tomu kopa Slovakov veri.
RE: skvely clanok Havrana ml.
autor: Firstborn
pridané: 24-03-2007 7:18


Kopa slovakov? Nemyslim, ako tu uz bolo mnohokrat napisane slovaci su nakloneni socialnemu nacionalizmu, preto konieckoncov zvitazil SMER a presadzuje niektore temy, ktore su inak pre lavicu mierne povedane netypicke - protimadarstvo napriklad. Fico sam je za trest smrti, pamatame si na farmarsky zakon a podobne.

Ta "humanisticka" pripadne anarchisticka odnoz socializmu u slovakov prehnane sympatie nevzbudzuje, nastastie.

RE: skvely clanok Havrana ml.
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 26-03-2007 11:56


Pravda, len či je to našťastie neviem, z politického hľadiska možno, ale sú aj dôležitejšie veci - Slovensko páchne nudou na sto kilometrov.
RE: skvely clanok Havrana ml.
autor: Rabin
pridané: 25-03-2007 23:11


to by si najskor musel poprosit jeho autora o copyright a ako ho poznam, tak fasistom ho nedava. Mozes vymysliet nieco vlastne so smradlavym pistankom
RE: skvely clanok Havrana ml.
autor: tomas
pridané: 26-03-2007 22:02


To je sialeny website. Az ked som si urobil google, tak som pochopil. Cela rodina su zurnalisti. Mamicka zasluzila komunisticka televizna redaktorka, momentalne vydavatelka skvostov ako Fiskal, Bosorka a Maxisuper. Majitelka projektov sponzorovanych BMG. Tatko odkojeny Moskvou, byvaly aj momentalny prispievatel do casopisu Ministerstva vnutra :-) Proste ludia, ktori nikdy nemali problem urobit za peniaze cokolvek. A teraz prisli s humanizmom. Na popukanie.

Vyborne su aj ich "blogy". A tz zostava tiz na popukanie.

Pre pokazeny zaludok
autor: LIBERTARIAN
pridané: 23-03-2007 13:43


Pre ludi s pokazenym zaludkom, ktori potrebuju "hodit sablu", doporucujem prst do hrdla, alebo kratky test na : http://www.euroskop.cz/kviz...

Uvedeny text bude fungovat hlavne u generacie, ktora absolvovala ten predosly, moskovsky komunizmus. Mladsi, bruselski komunisti nech si navykaju.

R.I.P. Friedrich Hayek
autor: Tomáš Krištofory
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 23-03-2007 18:56


dnes je 15 rokov od smrti F. A. Hayeka. Napísal som článok http://kristofory.blog.sme.sk/c/88002/RIP-Friedrich-August-Hayek.htm...
RE: R.I.P. Friedrich Hayek
autor: Allah
pridané: 25-03-2007 14:36


To je chlapec dost trapne...
RE: R.I.P. Friedrich Hayek
autor: Czechtek
pridané: 25-03-2007 22:22


Pane Boze, ako si mohol volit meciara?

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group