ISSN 1335-8715

28-10-2001   Marian Šrámek   Slobodný trh   verzia pre tlač

Zavedenie školného na vysokých školách

Hlavnou témou akademickej obce na Slovensku je v súčasnosti finišujúca príprava nového vysokoškolského zákona. Ako pri každom návrhu zákona, tak aj pri tomto návrhu dochádza k diferencii názorov medzi predkladateľom zákona, ministerstvom školstva a inštitúciami, ktoré budú nový zákon realizovať v praxi, vysokými školami a akademickou obcou.

Pridať nový príspevok

ale preco
autor: Juro Barta
e-mail: barta@ds.sk
pridané: 27-11-2001 7:54


Nechcem zatazovat nepodstatnymi detailami (ako napriklad ze neexistuje rektorska rada VS, ale zato existuju Slovenska rektorska konferencia a Rada vysokych skol). Iba sa mi nezda spravne navrhovat, aby bolo jednotne urcene skolne na VS z urovne ministerstva. Skolne by malo byt vyslednicou posobenia trhovych sil, teda ponuky a dopytu, a mala by ho urcovat dohoda medzi poskytovatelom vzdelania (VS) a studentom. Ministerstvo by malo asi v nasich podmienkach zatial urcovat strop, ale na tom by som ja osobne netrval. Ale malo by zostavit socialny system, ktory by nikomu nebranil ziskat vzdelanie, aj ked nema dost penazi. Aj tento system by mal byt v buducnosti nestatny, ked bude aj u nas treti sektor dost silny a naozaj od statu nezavisly (a nebude od neho pozadovat miliardy ako dnes).
Mimochododom, MSSR nehovori, ako by sa dosiahlo to rozdelenie studentov na tretiny. pokial poznam nazory statneho tajomnika (a poznam ich), nehccel by to znerovnopravnovanim studentov, ale prave statnou politikou poziciek a stipendii.
BTW, pozicky - ja som presadzoval system 'hypotekarne uvery' - bezne pozicky od komercnych bank a statna bonifikacia uroku. Nic jednoduchsie som zatial nepocul.

Tolko moje rychle a nesurode poznamky k clanku:-)

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group