ISSN 1335-8715

26-08-2006   Ondřej Šlechta   Komentáre   verzia pre tlač

Chávezova nová internacionála

Když jsme před několika měsíci v 51pro psali o posilování levice na jihoamerickém kontinentě a předpovídali pokračování tohoto neblahého trendu, netušili jsme, jak za těch málo měsíců přistoupí jihoameričtí soudruzi od slov k činům. Jinými slovy, od výhružek „západnímu imperialismu“ k vytváření koalic s obskurními režimy napříč celým světem.

Pridať nový príspevok

Obchod je obchod
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 26-08-2006 10:06


Predaj stíhačiek Su-30 výrazne zmení strategickú situáciu v Južnej Amerike. Budú to najvýkonnejšie bojové lietadlá v celom regióne (jednoznačne výkonnejšie sú len americké stroje F-22 "Raptor" práve zavádzané do výzbroje armády USA, momentálne štandartné stíhačky amerického letectva F-15 a F-16 nestíhajú na stroje Su-30 ako dokázali i cvičenia so strojmi Su-30MKI indického letectva). Zo strany Venezuely sa tento krok dal čakať a nemožno očakávať od "demokratického" Ruska, že bude robiť prekážky dobrému biznisu.

Američanom postoj je však viac ako pokrytecký. Čínsky komunisti nie sú rozhodne o nič lepší ako Hugo, ale vedia sa s američanmi dohodnúť a Bush (spolu s ostatnými predstaviteľmi "západného sveta")poctivo leští kľučky u čínskych komunistov a robí dobrý biznis pre americké firmy - vrátane tých ktoré priamo podporujú komunistický režim (napr.softvéry na vyhladávanie odporcov režimu na internete). Téma ľudských práv sa mení pri týchto návštevách na nechutnú frašku, kedy sa táto téma spomenie z povinnosti (v presne stanovenom rozsahu) a reálne to nikoho nezaujíma.
Hugo nechce "poslúchať" a to je pre americkú vládu väčší problém ako demokratickosť režimu. Rovnaký diktátorko na druhom konci sveta - pakistanský prezident, vôbec američanom nevadí a veselo ho podporujú. On je však poslušný a spolupracuje.

RE: Obchod je obchod
autor: Lukas Krivosik
pridané: 26-08-2006 12:12


Ale cinska vlada je v sucasnosti skor stabilizujucim cinitelom, ktory drzi na uzde stale silnejsie nacionalisticke vasne radovych Cinanov. Navyse pomaly reformuje Cinu a v tejto faze vyvoja a v pripade najludnatejsej krajiny sveta je takyto postup zda sa jediny realisticky.

Chavez je vsak destabilizujucim faktorom pre celu oblast. Juzna Amerika potrebuje dokoncenie trhovych reforiem, upevnenie pravneho statu a zrusenie statnych privilegii pre hrstku bohatych. Nie novu vlnu socializmu. To ich uvrhne len do dalsej chudoby a parafrazujuc "slovenskeho Chaveza": zo stihaciek sa Venezuelcania nenajedia...

Snad pojdu Kolumbia a Mexiko postupne prikladom.

RE: Obchod je obchod
autor: Braňo
pridané: 26-08-2006 14:45


Chcel si povedat snad, ze z ruskych stihaciek sa nenajedia... Keby boli z USA, tak sa predsa nic nedeje... Alebo ano?

Zrazu je Cinska vlada stabilizujuci prvok? Co na to Thaiwan? Ci uz sme nan zabudli?

RE: Obchod je obchod
autor: Lukas Krivosik
pridané: 26-08-2006 16:14


"Chcel si povedat snad, ze z ruskych stihaciek sa nenajedia... Keby boli z USA, tak sa predsa nic nedeje... Alebo ano?"

To je velmi trapna reakcia. Minuly tyzden bol v SME vynikajuci clanok Niny Chruscovovej, kde pisala nieco, naco ja uz narazam v suvislosti s Ruskom dlho. Povedala, ze Rusi, aj ked uz nemaju komunizmus, stale ziju v mentalnom gulagu.

Ten mentalny gulag spociva v tom, ze radovi Rusi su znovu pripraveni vymenit obcianske slobody za dobro silneho statu, ktory vyhrava vo vojnach a odpaluje sputniky. A samozrejme, za tuto vidinu zase zaplatia len tisice a miliony Rusov svojou krvou a uslym bohatstvom, ktore nikdy vdaka politike svojich vladcov nenadobudnu.

Toto myslim tym, ked hovorim, ze zo stihaciek sa nenajedia. Venezuela, podobne ako Rusko alebo Iran sa citia silne vdaka svojim surovinam. Vsetky tri krajiny sa sustreduju na rozohravanie medzinarodnych hier, namiesto toho, aby budovali kvalitne institucie, zlepsovali pravne prostredie a uvolnili sili trhu, aby si aj ich obyvatelia mohli nieco zarobit normalnou ekonomickou aktivitou.

Niekedy ludia zvyknu vzdychat nad tym, ze Slovensko "bohuzial" nema nerastne suroviny. Ja hovorim NASTASTIE. Keby sme ich mali, aj nasi mocni by rozohravali len svoje hry, namiesto aby sa sustredili na rozvoj svojej krajiny.

Samozrejme, niekto moze namietnut, ze aj USA hraju "svoje hry", ale ich obyvatelstvo nezivori v biede ako radovi Rusi alebo Venezuelcania:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?32...

A v tomto smere sa aj Cinania sustreduju viac nato, ako uzivit svoju miliardovu populaciu, nez na znovudobitie Taiwanu. Ak Taiwan nepodnikne radikalne kroky a nevyhlasi samostatnost, Cinania ho nechaju napokoji.

RE: Obchod je obchod
autor: Braňo
pridané: 27-08-2006 23:11


Trapna? Tak preco si sa vyhol odpovedi na nu?

Napisal (by) si vetu (resp. mozno aj laviciarsky clanok) "o jedle miesto stihaciek vo Venezuele", ak (by) boli z USA? Myslim ze nie, ale lahko sa to da overit v archive PS.

"Ten mentalny gulag spociva v tom, ze radovi Rusi su znovu pripraveni vymenit obcianske slobody za dobro silneho statu, ktory vyhrava vo vojnach a odpaluje sputniky. A samozrejme, za tuto vidinu zase zaplatia len tisice a miliony Rusov svojou krvou a uslym bohatstvom, ktore nikdy vdaka politike svojich vladcov nenadobudnu."

K tym radovym Rusom - nato bol nejaky vyskum, ci to len tak podla vysledkov volieb, resp. popularity prezidenta strelili od boku? A co obcianske slobody v spominanom Cile?

Ostatne spekulacia. Zatial nic podobne nebadame. Ziadna krv. Masove zatykania. Nic co by pripominalo Stalina a spol. Trebalo by byt konkretny, v tom kritizovani krokov, ktore obmedzuju obcianske slobody.

"Venezuela, podobne ako Rusko alebo Iran sa citia silne vdaka svojim surovinam."

Rusko ma este stale aj "nieco" navyse.

"Vsetky tri krajiny sa sustreduju na rozohravanie medzinarodnych hier, namiesto toho, aby budovali kvalitne institucie, zlepsovali pravne prostredie a uvolnili sili trhu, aby si aj ich obyvatelia mohli nieco zarobit normalnou ekonomickou aktivitou."

Ale Lukas... Si mimo reality. Ziaden politik neuvolni sily trhu, ak v danom odvetvi dany stat nie je konkurencieschopny. Kazdy sa snazi liberalizovat to, v com je dobry...

Takisto nikto nepusti strategicke body ako Ukrajina, Kaspik, Turkmensko, atd. len tak superom, aby mohol budovat kvalitne institucie a pod.

Ved tie "hry" sa robia s istym cielom...

"A v tomto smere sa aj Cinania sustreduju viac nato, ako uzivit svoju miliardovu populaciu, nez na znovudobitie Taiwanu. Ak Taiwan nepodnikne radikalne kroky a nevyhlasi samostatnost, Cinania ho nechaju napokoji. "

Viac? A ako si to odmeral? (vydavky na zbrojenie + cvicenia vs. denny pridel ryze?)

A v com sa Venezuela a Rusko lisia od Ciny? "Ak Taiwan nepodnikne radikalne kroky..." Hm. Hovoris teda, ze Venezuela zautoci na USA aj ked ti nepodniknu ziadne radikalne kroky?

A co Tibet? A to keby si este vedel, co sa deje v Afrike... Hmmm...

"Samozrejme, niekto moze namietnut, ze aj USA hraju "svoje hry", ale ich obyvatelstvo nezivori v biede ako radovi Rusi alebo Venezuelcania"

A mozno prave preto nezivoria... ;-)

Vzdy je mozne ocakavat, ze silnejsi budu "hrat hry" na ukor slabsich... Neviem, preco by mali byt vynimky...

RE: Obchod je obchod
autor: D
pridané: 26-08-2006 16:07


To si naozaj vystihol, jediny problem je v tom, ze Chavez nahradil prave tych, co vsetky tieto fenomeny predstavovali. Dokonca nevydarena americka intervencia ich chcela vratit ku moci napriek dem. volbam. Takze kto ho ma nahradit, aby to nabralo "spravny smer" netusim. Ty snad ano?
Jeho najvacsi hriech vo vztahu k USA je, ze Chavez zastavil lacny kohutik do USA, ked bola ropa predavana nad limity OPECu a pod trhove ceny a zisky boli v rukach privilegovanych a koniec koncov, ozivil OPEC.
Do dalsej chudoby? Velmi radovych venezuelcanov nema do akej, ekonomicke rozdiely prave v dosledku toho, co spominas tam boli/su katastrofalne. Chavez ako fenomen je rakciou na vsetko, co sa vo Venezuele a okoli udialo a za mnohe z toho moze socialne inizinierstvo resp. plytke zaujmy vlady USA a kruhov okolo nej...

RE: Obchod je obchod
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 26-08-2006 19:58


"Ale cinska vlada je v sucasnosti skor stabilizujucim cinitelom, ktory drzi na uzde stale silnejsie nacionalisticke vasne radovych Cinanov."

To potom i komunisti v ZSSR a v Juhoslávii vlastne "stabilizovali" národy vo svojich krajinách.

Lukáš to snáď nemyslíš vážne.

Len pripomínam, že v roku 1989 boli čínsky komunisti na rázcestí medzi zmenou a upevnením režimu. Vyhralo radikálne krídlo a výsledok boli desiatky tisíc mŕtvych na námestí Nebeského pokoja a v okolí. Jedným argumentom pre rozhodovanie čínskych komunistov boli činnosť (resp.nečinnosť) americkej vlády a ostatného sveta. Demokratickí politici sa však nebáli o nacionalistické vášne obyčajných Číňanov (tento naivný argument ma u Teba dosť prekvapuje), ale o obchodné aktivity vlastných firiem v Číne. Pre biznismenov bola výhodnejšia stabilná komunistická vláda s rozbehnutýcmi obchodmi, ako nejaka "revolučná nestabilita" s určite ťažkým dopadom na ich obchod.

RE: Obchod je obchod
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 26-08-2006 19:59


"Ale cinska vlada je v sucasnosti skor stabilizujucim cinitelom, ktory drzi na uzde stale silnejsie nacionalisticke vasne radovych Cinanov."

To potom i komunisti v ZSSR a v Juhoslávii vlastne "stabilizovali" národy vo svojich krajinách.

Lukáš to snáď nemyslíš vážne.

Len pripomínam, že v roku 1989 boli čínsky komunisti na rázcestí medzi zmenou a upevnením režimu. Vyhralo radikálne krídlo a výsledok boli desiatky tisíc mŕtvych na námestí Nebeského pokoja a v okolí. Jedným argumentom pre rozhodovanie čínskych komunistov boli činnosť (resp.nečinnosť) americkej vlády a ostatného sveta. Demokratickí politici sa však nebáli o nacionalistické vášne obyčajných Číňanov (tento naivný argument ma u Teba dosť prekvapuje), ale o obchodné aktivity vlastných firiem v Číne. Pre biznismenov bola výhodnejšia stabilná komunistická vláda s rozbehnutýcmi obchodmi, ako nejaka "revolučná nestabilita" s určite ťažkým dopadom na ich obchod.

RE: Obchod je obchod
autor: Lukas Krivosik
pridané: 26-08-2006 22:14


Naivny argument?! Zaujimave, ze o vzrastajucom cinskom nacionalizme hovori aj Lee Kuan Yew v rozhovore, ktory sme tu mali a je to vseobecne prijimany fakt:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?39...

Ano, je pravda, ze v Cine sa dnes nedodrzuju ludske prava. Ale vyvoj ide dobrym smerom a zacinam si mysliet, ze Gorbacovov pristup najprv glasnost, potom perestrojka bol chybny a specialne na Slovensku z neho pramenia mnohe nase sucasne problemy.

Skor zacinam verit v ten pinochetovsky model transformacie. Najskor kapitalizmus, potom demokracia. Verim, ze to moze byt za istych okolnosti aj cesta pre Cinu, pisal som o tom aj tu:

http://magazin.station.zoznam.sk/servlet/Satellite?pagename=CMS_Page&childpagename=Magazin/CMS_Container&c=Page&cid=1118753701921&aid=1136206298605&rid=1124791349575&pi=...

RE: Obchod je obchod
autor: D
pridané: 27-08-2006 1:47


Samozrejme, kapitalizmus ako vysity, ak sa pod kapitalizmom mysli zvyhodnovanie privilegovanych skupin. A ze este horsie to dnes vyzera v Cine, asi nie je tajomstvom. Mozno aj nasi komunisti sa raz dockaju vdaky za cestu, ktoru vydlazdili kapitalizmu. Kto vie.
RE: Obchod je obchod
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 27-08-2006 9:35


Vzrastajúci čínsky nacionalizmus je síce možný, ale určite nie je argumentom pre podporu totalitnej diktatúry v Číne zo strany USA. Nespochybňujeme ten fakt, ale jeho následky.

Čína je napriek všetkým ekonomickým, politickým a vojenským úspechom stále obrom na hlinených nohách. Polovica čínskej ekonomiky je o falšovaní zahraničných značiek a o nízkej cene pracovnej sily. Čínske štátne firmy a banky sú zúfalo neefektívne a 2/3 obyvateľov žijú na úrovni stredoveku. Čína je jednoducho len kvantita a nie kvalita. Jej prípadná transformácia na demokratickú spoločnosť by bola určite bolestivá s obrovskými národnými, ekonomickými a spoločenskými problémami.

Chílsky model vznikol zo súperenia dvoch silných blokov (zjednodušene ľavica-pravica) a tento model je pre Čínu nereálny - komunisti majú jednoznačnú moc a nemajú adekvátnu konkurenciu a určite nemienia (a ani nebudú pod tlakom) presunúť moc zo svojich rúk do nejakého parlamentného systému.

P.S. (po prečítaní tvojho príspevku)
Demokratizácia a rozvoj podnikania nemusí ísť ruka v ruke (ako uvádzaš). Nástup internetu, ktorý mal logicky naštartovať informovanie a tým demokratizáciu sa v Číne nepotvrdzuje. Ľudia síce viac vedia, ale ak by čosi šktrli proti režimu tak pomocou toho istého internetu sú postihovaný (vyhľádavacie programy tajnej služby, ktoré sú v prehliadačoch "západných" firiem). I za socializmu u nás väčšina ľudí vedela o "prešlapoch" strany a vlády a nič (podstatné) sa nedialo (až do celkového uvolnenia koncom 80-tich rokov). A to u nás hrozili "len" problémy v práci, škole, maximálne nejaké väzenie. V Číne by disidenti tento náš režim považovali za pioniersky tábor. Tam sa s odporcami režimu (mimo verejne známich ľudí) veľmi nehrajú.

Pokým bude pokračovať jednoznačná podpora komunistickýho režimu zo strany "západných" krajín (a to po takom masakry ako bol na námestí Nebeského pokoja) tak sa žiadnej podstatnej zmeny v Číne nedočkáme.

A ako povedal klasik: "Kde je vôľa tam je cesta" a vôľa nie je ani v Číne, ani v USA a západných štátoch.

RE: Obchod je obchod
autor: Firstborn
pridané: 28-08-2006 11:32


jedna poznamka, v Cine nepanuje ziadna "totalitna diktatura". Je to byrokraticky autoritarsky rezim. Vobec doporucujem z hladiska vyuzivania pojmu "totalitny" opatrnost. Konieckoncov ani Ceskoslovensko nebolo totalitne, ako sa to bezne tvrdi. Na vyborny uvod doporucujem knihu Teorie a prax totalitnich a autoritarskych rezimu. Dostat ju v kazdom knihkupectve.
RE: Obchod je obchod
autor: jan
pridané: 19-04-2007 14:16


dakujem za vas dobry a rozumny postoj je najvyssi cas reagovat na nazory ktore okrem tupeho antikomunizmu nic neobsahuju
RE: Obchod je obchod
autor: LIBERTARIAN
pridané: 28-08-2006 9:13


Lukas Krivosik :

" Skor zacinam verit v ten pinochetovsky model transformacie. Najskor kapitalizmus, potom demokracia. "

- Dovolim si oponovat. Najprv kapitalizmus, potom SLOBODA (bez demokracie zalozenej na hlasovani v parlamente).
Vyvoj v europe nazorne ukazuje, ze aj zabehnute demokracie ZAKONITE znova smeruju do socializmu a etatizmu. Ta ZAKONITOST vypliva z ludskej psychiky. A prave pre nu nedava cinska vlada ludom demokraciu - aby zachovala ake-take slobody.

RE: Obchod je obchod
autor: Richard_BA
pridané: 30-08-2006 14:28


...a Bush (spolu s ostatnými predstaviteľmi "západného sveta")poctivo leští kľučky u čínskych komunistov ...

Ako je možné že ľudia zabudnú aj to čo bolo pred 7 rokmi. USA uvalila embargo na Čínu a niekoľko rokov odmietala akokoľvek s Čínou obchodovať. Neustále vyzívala Európske štáty aby sa pripojili k Embargu. Nestalo sa tak (najmä kvôli Nemecku). Profitovali z toho hlavne Európske firmy na úkor Amerických. Tak Američania nakoniec zrušili embargo a hneď nejaký Dušan , píše že Bush leští kľučky. To je antiamerikanizmus bez akejkoľvek hany.

Stabilita
autor: Zolo
pridané: 26-08-2006 14:08


Mexiko bolo skutocne stabilne. Vladla tam jedna strana dlhsie ako bolsevici v Rusku.
RE: Stabilita
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 26-08-2006 15:47


Porovnaj si jeho hospordársky rast za posledných 20 rokoch s chronológiou politických zmien a potom píš...
Chile
autor: Milton
pridané: 26-08-2006 17:03


A co Chile? Vie mi niekto povedat ake zahranicno-politicke postoje zastava Chile? Dost by ma to zaujimalo kedze Chile je ekonomicky najvyspelejsie a najslobodnejsia krajina Juznej Ameriky. Jedine co viem je, ze tam teraz maju nejaku lavicovu prezidentku, ale zatial tam nejaka lavicova revolicia nehrozi.
Ak teda niekto sleduje situaciu v Chile prosim dajte nejake info alebo odkaz na nejaky zdroj. Vdaka.

zlatej Chavez
autor: Pavel
e-mail: pavel@volny.cz
pridané: 13-04-2010 8:58


Kretene.Žiju v hrůzistánu,zvaném ČR.V zaměstnání mlácen jako jeden z nejlepších velitelů směny strážným narkomanem,nikdo se mě nezastal.Okrádán o odpracované hodiny,peníze z přechozené chřipky,36.hodinových směn(Mengela mě posílala s 240/130 půl roku na psychiatrii,na kardii mě řekli,že mě to mohlo zabít)dodnes nesnesitelné bolesti hlavy,závratě a ztráta paměti.Jsem bez práce.Bez koruny od státu,živí mě příbuzní.Druhá Mengela mě léčila korupčně dodávaným hnojem farmaceutických koncernů,nechtěla mě poslat na žádné vyšetření(to by mohl chtít každý).Čili zkurvené zdravotnictví hrubé porušování ZP.To je kapitalismus v ČR.Naproti tomu Chavezova Venezuela.Žena v domácnosti má plat dělnice,nemusí skákat hlady z okna jako v ČR.Bohatí nemůžou rozkrádat bohatství státu jako u nás,bezplatné zdravotnictví silné občanské organizacé,branící lid proti zvůli byrokracie,referenda.Ano libertariánský socialismus(základní příjem),Dubčekův socialismus.Chavez s knihou libertariána Noama Chomského,v rozhovoru s Michaelem Moorem,SICKO,to zní!!!Pro lidi jako vy povinné studium z rapidshare pod heslem NWO,kam jsem dal tyto dokumenty.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group