ISSN 1335-8715

28-06-2006   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

36 strategém: čínska náuka úskoku

S pokračujúcim vzostupom Číny je pre západných politikov i podnikateľov stále dôležitejšie poznať starobylé čínske zásady ľsti. Spisovateľ David Wingrove raz napísal, že dvaja Číňania sú schopní popíjať spolu čaj, navzájom sa na seba usmievať a pritom sa k pravde preklamať. Kým my na Západe sme skôr asertívni a radi jednáme priamo a na rovinu, Číňania povýšili lesť na niečo medzi vedou a umením.

Pridať nový príspevok

niečo pre pravicové strany
autor: Alkibiades
pridané: 29-06-2006 19:50


Dobré, čítal som to už v Týždni. Toto mali predčítavať na predsedníctve KDH a ostatných pravicových strán. Možno by ich Fico potom tak nedobehol.
Číňania
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 29-06-2006 22:17


Číňania majú veľmi starobylú civilizáciu. Čo tak Sun Tsu - ten napísal niečo podobné. To si nečítal? Dá sa to stiahnuť z netu.
Zatmenie pred ocami
autor: Lukas Krivosik
pridané: 29-06-2006 23:28


Prave som si precital, ze Harabin ma byt ministrom spravodlivosti.

No, mam len jeden komentar: Slovensku by sa v tejto situacii zufalo zisiel niekto ako Lee Harwey Oswald alebo Augusto Pinochet.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: lubo
e-mail: lubo@lamcom.sk
pridané: 30-06-2006 7:09


Tak sme to dopracovali. Lukáš máš pravdu. Aj mne sa ide rozum zastaviť z toho Harabína. Človek, ktorý bol brzdou Najvyššieho súdu bude ministrom spravodlivosti ?!!!
Tak toto je už naozaj odpad. Ale, čo sme si zvolili to máme. Čo by si čakal od takého "rozhľadeného" národa ako sme my ? Pozerám sa na svojich spoluobčanov s čoraz väčším dešpektom.
Aj keď mám výhrady voči KDH, musím uznať, že Lipšic v tomto prípade je nedosiahnuteľnou métou, tobôž pre Harabína. Človek, ktorý prejavil vysokú dávku osobnej odvahy v boji s mafiou bude nahradený človekom, ktorý prejavil najvyššiu mieru samoľúbosti. Ale Mečiar asi vie, koho tam chce.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 30-06-2006 8:03


Hmmm... chýba tu nejaký článok s analýzou po voľbách.

Čo tak niečo v tomto štýle: Fico-Mečiar-Slota majú strany postavené na jednom princípe: "Sila jedného muža". Všetci sú autoritatívne povahy, všetci bažia po moci, ale určitým spôsobom sú zrkadlom slovenského národného charakteru. Ľud chce takéto osoby pri moci.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: msarkozy
pridané: 30-06-2006 12:51


Kým to zanalyzuju na PS http://lidovky.zpravy.cz/meciar-a-slota-v-ocistne-lazni-a-slovensko-fg9-/ln_noviny.asp?c=A060630_000004_ln_noviny_sko&klic=213977&mes=060630_... Odporučam
RE: Zatmenie pred ocami
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 01-07-2006 14:43


Clanok s analyzou po volbach tu bol:

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?45...

RE: Zatmenie pred ocami
autor: Jozef
pridané: 30-06-2006 7:30


Lukas,

a nie su nahodou v Chile zase pri moci laviciari?

RE: Zatmenie pred ocami
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-06-2006 10:00


Su, ale porovnavat dnesnych chilskych laviciarov s Allendem, to je ako porovnavat Tonyho Blaira a Clementa Atleeho.
RE: Zatmenie pred ocami
autor: Jozef
pridané: 30-06-2006 13:55


Tak podla mna, ako krestana. Nasilie nic dobre neprinasa. To, ze sa teraz laviciari inak spravaju, ako pred revoluciou je tym, ze teraz maju ine podmienky. Takze mne staci, pockat 4 roky, mozno menej.

Vcera som mal debatu s kolegynami, co volili SNS. Vraj preto, aby tu neboli homosexualne manzelstva. A vraj sa tu uz madari nejako roztahuje, chapete tu v Presove. Ved tu su najblizsie madari v Kosiciach. A kolegovia z KE, tym madari vobec nevadia...
Kde to zijem...

RE: Zatmenie pred ocami
autor: Jozef
pridané: 30-06-2006 13:56


Myslel som prevrat a nie revoluciu. A chapes, v piatok poobede... :0)
RE: Zatmenie pred ocami
autor: Havran ml
pridané: 03-07-2006 12:04


Krivosikovi chyba Pinochet; gratulujem, aj rodina Victora Charu, ktoremu nechal Pinochet odtat prsty aby nemohol hrat na gitare sa k vasej tuzbe vrucne pripaja a vyjadruje porozumenie na tym ze v kulturnej vojne nehraju nejake prsty umelcov ulohu- nakoniec krivosik sa uz vyjadruje aj k umeniu, takze vie najlepsie. Dufam ze sa objavi coskoro spomienka na Francov prevrat- 70 vyrocie by si zasluzilo nejaku oslavnu odu na falangistov.
RE: Zatmenie pred ocami
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-07-2006 15:15


No, aby som neposobil tak nasilnicky, mozno by stacil aj niekto ako ten typek z filmu Volny pad, ktoreho hral Michael Douglas.

Proste normalny clovek z ludu, poslusny danovy poplatnik, ktoremu raz rupnu nervy, nastve sa, vezme bejzbolku a ukaze establishmentu, co sa mu nepaci. Mam pocit, ze www.D-fens.cz maju toho typka aj priamo v logu.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: Alexios I.
pridané: 06-07-2006 8:22


Výborne... Lukáš, videl si Fight club? Podľa mňa je tento film trochu futurologickou víziou možného (a to zdôrazňujem) konca kapitalizmu. Nie že by som si niečo také prial. Ale vidím, že ty máš k násiliu pomerne vrúcny vzťah a zrejme nie si sám.
RE: Zatmenie pred ocami
autor: msarkozy
pridané: 06-07-2006 8:36


Tvoje prirovnanie nesedí. Hlavná postava toho filmu bola "kapitalizmom" zjavne znechutená (rovnako ako jeho tvorca). Lukáš je kapitalizmom naopak - povedzme - nadšený. Násilie vyplývalo práve z (potláčaného?) znechutenia "systémom". - Teda analógiu by som skôr hľadal medzi (viac či menej uvedomelými) nepriateľmi kapitalizmu. Ak si prečítaš názory ľavicových intelektuálov na "sebadeštruktívny spotrebiteľský systém" tak tie práve korešpondujú s tým filmovým znechutením. Toto znechutenie bolo prítomné aj v nacizme - v počiatkoch mal blízko k ekologickému romantizmu návratu k prírode atd... .
RE: Zatmenie pred ocami
autor: Alexios I.
pridané: 06-07-2006 8:48


V principe však veľký rozdiel medzi Voľným pádom a Fight clubom nie je. Obe postavy sú znechutené systémom a idú túto "situáciu" riešiť svojsky. Len som chcel naznačiť, že takýto "svojský" spôsob nie je bohviečo.
Spomeň si na Douglasa, ako sa v tom Fastfoode rozčuľoval nad podvádzaním reklamy. Pritom nebol klasický deštruktivista a nihilista, pretože nácek z druhej polky filmu mu bol veľmi nesympatický. A išiel si za svojim.
Tyler Durdeen mal tiež svoju "víziu". A vždy keď pozorujem rôznych zachmúrených vizionárov (napr. na stránkach PS), padám domov a pustím si Fight club, aby som vedel, ako by to dopadlo.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: msarkozy
pridané: 06-07-2006 9:04


Trošku zámerne tu predpokladáš, že Krivošíkovi chýba zmysel pre humor - ten ale chýbal práve tvorcovi Fight Clubu - na rozdiel od tvorcov Falling down. Ten prvý práve preto neznášam a ten druhý sa mi celkom páči. Myslím, že vidieť Fight Club viac ako trikrát vážne ohrozuje psychické zdravie - mal by si sa radšej poprechádzť na čerstvom vzduchu a užívať si slniečko. :d
RE: Zatmenie pred ocami
autor: Alexios I.
pridané: 06-07-2006 9:15


Tiež mám pocit, že Fight club je zdraviu škodlivý film. Pre ľudí, ktorí si z neho vyberú zlý príklad. Pre mňa je každá takáto fantazmagória varovaním, že ľudia to ešte stále nemajú vyhraté.
A keď sme pri zlom vplyve: keď T. Durdeen začal postupne prechádzať z fázy 1 do fázy 2, hovoril tým týpkom, že žijú v zlom svete, ktorý ich núti pracovať na cudzích ľuďoch, aby si kúpili veci, ktoré nepotrebujú... Toto je nebezpečná demagógia, ale zdá sa ti, že je takýto postup presvedčovania vylúčený? Iste nie je. Otázka znie, či je aj oprávnený. Podľa mňa je takéto nebezpečenstvo reálne, aj keď si nie som istý, do akej miery. Eliminovať sa však nedá bezbrehým voľným trhom.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: msarkozy
pridané: 06-07-2006 9:30


- Podľa mňa je takéto nebezpečenstvo reálne, aj keď si nie som istý, do akej miery. Eliminovať sa však nedá bezbrehým voľným trhom.

Veru že sa taká logika nedá eliminovať voľným trhom, pretože sa nedá eliminovať vôbec - vždy tu bola a bude v každej spoločnosti, po všetky časy - tak isto ako isté percento psychotikov, homosexuálov, primitívov, alebo ak chceš konzervatívcov, alebo takých ako som ja alebo Ty atd. - príroda rozhadzuje svoje siete na všetky strany aby si poistila všetky možnosti - variabilita ľudského druhu je nakoniec pre ľudstvo samo prínosná. Len myslím, že nespravodlivo posudzuješ autorov PS, alebo KDH keď si myslíš, že chcú túto variabilitu ničiť a nejaké typy likvidovať - skôr by som sa pozrel do "vlastných" radov - Spomeňme najpopulárnejšie iniciatívy šikovného nekrofila, ktorý momentálne predsedá našej vláde - strielanie do cigáňov kradnúcich zemáky, trest smrti, eutanázia - nie nadarmo sa ho raz Štefan Hríb so Šimečkom opýtali, či má rád smrť, čo ho priviedlo do značných rozpakov. :D

RE: Zatmenie pred ocami
autor: Alexios I.
pridané: 06-07-2006 9:40


Samotná "logika" sa eliminovať nedá, dá sa však eliminovať jej spoločenský ohlas.
A nemám rád názorých niektorých autorov PS alebo predstaviteľov KDH, ktorí pod zástierkou principiálnosti nie sú ochotní tolerovať iné názory. Mne sa tiež všeličo nemusí páčiť, ale keď niekto svoj článok začina takto: "Lživé a prázdne je všetko, čo má v pôvod v ateizme a agnosticizme, podobne lživá je antikatolícka propaganda, opisujúca takzvanú temnú stránku cirkvi" (viď článok cirkev a antisemitizmus), musím ho považovať za nenormálneho. Obávam sa, že takéto typy sa okolo PS zliezajú ako muchy na hovno.
Na ľavom spektre toho tiež nájdeš dosť. Veľké šťastie súčasnej ľavice bolo v tom, že tie najhoršie pseudointelektuálne prototypy sa kanalizovali v KSS, čo bude teraz, je ťažké povedať. V pravici je to trochu horšie, ale najčastejšie sa tieto extrémne existencie zliezajú zrejme okolo KDH.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: msarkozy
pridané: 06-07-2006 9:56


Čo je to tolerovať iné názory? O čo je Tvoje tvrdenie, že -takéto typy sa okolo PS zliezajú ako muchy na hovno, tolerantnejšie, než to tvrdenie , ktoré uvádzaš. Mne sa nekorektnosť na PS páči - aspoň sa dozviem aké sú naozaj názory ľudí ktorí tu píšu - páči sa mi ich odvaha napísať čo si myslia aj keď sú dosť inteligentní na to aby si domysleli, že za to budú považovaní za stredovekých tmárov. Čo sa týka Tvojho hodnotenia úrovne KDH a PS, tak ja to cítim presne opačne. Ak sa tie najhoršie pseudointelektuálne prototypy sa kanalizovali v KSS - tak to ešte neznamená, že ktokoľvek Smeru má právo Palkovi, alebo Mikloškovi čo i len zaviazať topánky - toto nie je z mojej strany nejaký humor - to si naozaj vážne myslím, aj keď to asi označíš za zaslepenosť a netoleranciu - povedal by som spolu s Nietzchem - nos proste nepustí. Sorry.
RE: Zatmenie pred ocami
autor: Alexios
pridané: 07-07-2006 8:24


Priznám sa, že ja za ten rozdiel považujem jednu dôležitú vec: nie je až také podstatné, aké hodnoty vyznávame a do akého poradia ich dávame (pokiaľ nejde o pošahané hodnoty). Dôležité je, že si vážime aj hodnoty svojich oponentov a nepohŕdame nimi. Pre mňa je omnoho dôležitejšia povedzme hodnota zdravého rozumu, kým tu sa nájdu ľudia, ktorí za dôležitejšie považujú vieru. A napriek tomu, že nie som veriaci, tak vierou druhých ľudí nepohŕdam. Nepohŕdam ani tým, keď niekto do popredia vystavuje myšlienku "slobody", aj keď si ju dosť svojsky vysvetľuje, resp. osobnej zodpovednosti jednotlivca.
Na pravej strane je však veľká nechuť čo len akceptovať niektoré myšlienky oponentov. A nehnevaj sa na mňa, ale v tomto je Palko azda najarogantnejší politik na Slovensku.
Samozrejme, že mi môžeš vysypať z rukáva tucet debilov v Smere, to je však princíp spojených nádob. Ak je vadná pravica, je aj ľavica, a naopak.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: D
pridané: 30-06-2006 16:07


Ale ak chces blizsieho cloveka Pinochetovi, tak to si mohol kludne volit Meciara a podstrcit mu, na legitimizovanie jeho pripadneho rezimu a vlady oligokracie skryvajucej sa za doktriny liberalnej ekonomie a aby nemusel riesit co ho nebavi, nejakych "uzitocnych" idiotov z nejakej univerzity.
Mozno este potom budu chodit po svete ako Pinera, dvorny poskok vraha a rozdavat mudre rady. Dufam, ze ludia z nadacie F.A.Hayeka nabuduce dovlecu Castra.
Ale myslim, ze by si po nom nevolal v momente, co by popravili niekoho z Tvojej rodiny na stadione, niekoho vyhnali z krajiny alebo prenasledovali. Alebo by si to mozno sam pred sebou nejako ospravedlnil.
Ak budes niekedy niekomu potrebovat ukazat priklad moralneho relativizmu, tak tento je uplne charakteristicky. A este volat po vrazde. To je prejav cloveka, ktory cti krestanske hodnoty?
Ja viem, da sa aj zartovat na tuto temu, lenze od Teba to tu nieje formulovane prvykrat.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: Martin Chren
pridané: 03-07-2006 11:05


Mam pocit, ze to mate cele nejake pomylene.

Ked uz beriete do ust nazov mojej organizacie, skuste ho aspon pouzivat v normalnom kontexte. Castro je skutocny vrah, podobne ako vacsina komunistickych pohlavarov, ale posobi na opacnej strane barikady ako liberali.

Jose Pinera sice posobil za vlady Pinocheta, ale nie od zaciatku a niekolkokrat nasadil vlastny krk pred samotnym Pinochetom, aby zabojoval za reformy.

Mimochodom, ked hovorite o strielaniach na stadionoch, take veci sa skutocne diali a deju - ale na Kube, v Cine, v Severnej Korei - v komunistickych "rajoch". Vysetrovanie Pinochetovych zlocinov silne lavicovou a voci Pinochetovi jasne predpojatou vladou v Chile dokazalo, ze pocas celeho "pucu" v Chile zahynulo alebo sa stalo nezvestnymi menej ako 2800 ludi (ziadne miliony, ani desattisice mrtvych, dokonca menej ako politickych vrazd za socializmu v Ceskoslovensku). Drviva vacsina z nich navyse boli spanielski a kubanski zoldnieri - vojaci, nie civilisti.

Nezastavam sa Pinocheta, nemyslim si ze nasilie je spravnou cestou k trhu, ale v porovnani s Allendeho zverstvami lavicovy populizmus neobstoji. Skoda, ze ked nemate argumenty a fakty, musite sa utiekat k ad hominem...

RE: Zatmenie pred ocami
autor: strigoi
pridané: 03-07-2006 12:07


A kolko musi zahynut civilistov aby Chrenovi puklo srdce? Allendeho zverstva? martinko, venujte sa propagacii OKS a nepiste o veciach ktorym nerozumiete, ako napriklad nezmysle o " silne predpojatej vlade".
RE: Zatmenie pred ocami
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-07-2006 14:34


Strigoi, alias Michal Havran ml., venujte sa radsej vy tomu, comu rozumiete. Allende bol cez druhu svetovu vojnu ako minister zdravotnictva zastancom zblizenia s nacistickym Nemeckom, ako lekar podporoval eutanazie nizsich ras a s fasizmom mal rozhodne viac spolocne, nez general Pinochet.
RE: Zatmenie pred ocami
autor: Havran ml
pridané: 03-07-2006 14:49


Nick nepouzivam, ale ved to sa vam predsa paci, nie? Nizsie rasy a tak?
RE: Zatmenie pred ocami
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-07-2006 15:00


"ale ved to sa vam predsa paci, nie? Nizsie rasy a tak?"

Nie nepaci. Ja hovorim, ze zapadna civilizacia je lepsia, nez vsetky ostatne civilizacie, lebo vytvorila vacsie mnozstvo slobodý, bohatstva a moznosti osobnej sebarealizacie ako vsetky ostatne civilizacie v sucasnosri i v dejinach.

Je to preto, lebo nas normativny ramec, ktory zahrna tak subor nasich hodnot ako aj ich prakticke pretavenie do nasho prava, je (zatial) lepsi ako normativne systemy inych civilizacii.

Nemyslim si vsak, ze sme rasovo niekomu nadradeni. Pravidla a hodnoty sa daju menit, geny nie. A geny mame zatial vsetci rovnake.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: D
pridané: 04-07-2006 8:46


Toto rad citam(je to posun), dufam, ze to nie je len deklarativne.(este samozrejme zostava vo hre nabozenska a kulturna nadradenost...ale aj tak to je posun)
RE: Zatmenie pred ocami
autor: D
pridané: 04-07-2006 8:42


Neriesime problem Allendeho, ale toho moralneho relativizmu a volania po vrazde, ktory si tu predviedol. Martin Chren este pospocitaval obete, aby si mohol protirecit a na jednej strane tvrdit, ze nechce obhajovat Pinocheta, na druhej vysvetluje svojsky poziciu Pineru a porovnava nesumeratelne - pocty obeti na zaklade coho zrejme, sudiac podla kontextu, hodnoti ludi a rezimy.

Ak sa bavime ale o rasizme, "rasovej nadradenosti", co keby si zacal pri svojich clankoch. Pokial viem, Allendemu hentie obvinenia, dokazane neboli.(skor naopak). Problem Allendeho mozno hladat inde, a nie posuvanim neoverenych alebo spochybenych tvrdeni.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: Lukas Krivosik
pridané: 04-07-2006 10:25


"Problem Allendeho mozno hladat inde, a nie posuvanim neoverenych alebo spochybenych tvrdeni."

To je co za nezmysel. Tie historicke dokumenty, vratane jeho diplomovej prace, ktora nielenze zahrnala tvrdenia o rasovej cistote, ale navyse bola jeho plagiatom diela nemeckeho nacistickeho ideologa, su pristupne v archivoch. Nikto ich nespochybnuje. Len laviciati vsetkych odtienov radsej propaguju Allendeho ako nevinnu obet zleho "fasistu" Pinocheta.

U Pinocheta neviem, ci by sa nasli nejake sympatie alebo kolaboracia s nacistickym Nemeckom.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: D
pridané: 04-07-2006 22:01


Myslis, ze sa uspokojim s odvolavkou na "historicke dokumenty"? Praca je myslim zverejnena na internete a uz je minimalne pochybne to, ze presvedceny marxista bude sklanat halvu pred rezimom, ktory rozprasil jeho "bratov". Udajne sa podpisal pod protestny list adresovanom Hitlerovi. Takze naozaj neviem, o com hovoris. V kazdom pripade. A netahaj ma do svojich lavo-pravych subojov a pohladu na svet.
Miesto odsudenia jedneho cloveka, si potreboval vytiahnut ineho cloveka, zase moralny relativizmus, je uplne jedno, aky bol Allende, dolezite je aky bol Pinochet a co robil, ked hodnotime jeho.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: D
pridané: 04-07-2006 8:30


"Castro je skutocny vrah, podobne ako vacsina komunistickych pohlavarov, ale posobi na opacnej strane barikady ako liberali."

Pinochet obdobne a Pinera mu, popri vrazdeni, prenasledovani, zavierani a vyhanani ludi z krajiny sluzil a profitoval z rezimu. BODKA.

Ostatne reci, porovnavatelne nesumeratelneho je praobyvajny moralny relativizmu, ktory nestoji za to vobec na neho reagovat. Myslel som si, ze ten Pinera bol omyl, ale nie, on je v ociach "vasej organizacie" zrejme spolu s Pinochetom hrdina. Nezastavate sa ho? A o com je cely prispevok?

O milionoch som nehovoril, reaguj, ak chces, na to, co som napisal. Odstrel ludi na stadione je faktom. Pocty vaznanych, prenasledovanych a vyhnanych si mozes najst na internete, tak uz ideme na desattisice.
Budeme pocitat "zavrazdenych" z hladiska ceskoskoslovenska? Zapocitame tam aj aj utyranych ludi, ktori zomreli, ked ich pred smrtou pustili von(ak vobec)? To je za tym cislom "2800", ktorym mavas.

"Nezastavam sa Pinocheta"
No zrejme ano, ak niekto pozve jeho dvorneho poskoka -jeho pravu ruku - Pineru.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: msarkozy
pridané: 04-07-2006 11:42


Zaujimavá morálna diskusia, ktorá sa tu tiahne celým PS pod väčšinou článkov. Zo strany politických moralistov D, Michala Havrana a Eduarda Chmelára mi tu chýba rozlišovanie rôznych druhov politickej vraždy. Taký morálny absolutizmus - odsudzovanie každej vraždy - je pochopiteľný, ale je akosi mimo diskusiu s Lukášom, ktorý za istých okolností politické násilie považuje za prípustné. Navyše sa mi zdá, že mravný absolutizmus tu nie je aplikovaný z Vašej strany skutočne poctivo všade, ale len tam kde sa to hodí. Následkom toho je pojem morálneho relativizmu už tak nejasný, že vlastne nikto nevie definovať čo to je. Ak ale napriek svojim dojmom pripustím, že aplikujete svoje odsudzovanie akéhokoľvek "vládneho" násilia konsekventne, pretože odsudzujete principiálne akékoľvek násilie - potom mi nie je jasné ako by sa mal podľa Vás zodpovedný politik postaviť zoči voči nacistickému, komunistickemu, resp. islamskému terorizmu atd. - ktorý si často dokáže svojimi prostriedkami naregrútovať značné počty ľudí. Je teda morálne bezmocne sa prizerať a nechať sa zabiť? Skutočne si myslíte, že Gandhí by svojou taktikou uspel povedzme aj proti nacistom? Samozrejme pripúšťam "exaktné" nasledovanie Krista - pokiaľ ste kresťanmi a nevzdorovanie násiliu ako relevantný filozofický postoj . Len mi nie je jasné či je toto Váš postoj - alebo nie.
RE: Zatmenie pred ocami
autor: LIBERTARIAN
pridané: 04-07-2006 12:49


msarkozy :
".... aplikujete svoje odsudzovanie akéhokoľvek "vládneho" násilia konsekventne, pretože odsudzujete principiálne akékoľvek násilie - potom mi nie je jasné ako by sa mal podľa Vás zodpovedný politik postaviť zoči voči nacistickému, komunistickemu, resp. islamskému terorizmu atd."

Na jednej strane su LAVICIARI neschopni postavit sa proti terorizmu - dokazom je ich divny postoj k palestinskemu terorizmu, k Iraku, Iranu, ale na druhej strane KONZERVATIVCI su vyslovene rozdeleni v nazoroch, pretoze "nezabijes" pouzivaju aj voci zlocincom, ale pritom kludne krvavo zdanuju vlastnych obcanov.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: D
pridané: 04-07-2006 22:31


Ak by islo v pripade Iraku len o riesenie terorizmu, tak potom postavenie sa na stranu vojny bolo dost zvlastne, pretoze ak by si nahodou nevedel, existuju dve etnika/nabozenske skupiny a blizsie ku tomu terorizmu a radikalizmu malo to, ktore drzal Husein "pod zamkom" a minimalne preto boli pochybne, nicim doposial nepodlozene, odvolavky na jeho podporu terorizmu - prihadzoval by si totiz hlinu na vlastny hrob. Takze co vojna po stranke terorizmu podla Teba vyriesila?
Apropo, ked sme uz pri tom a hovoris o "lavici", nech to uz znamena clokolvek, aky postoj mali voci vojne libertariani vo svete?

RE: Zatmenie pred ocami
autor: msarkozy
pridané: 05-07-2006 12:35


Problém je práve v tom, že libertariánsky postoj k vojne chápem a zdá sa mi, že je v súlade s ich inými názormi. Nechápem, ale Tvoje stanoviská a nevidím v nich žiadnu vnútornú logiku. Jediné pravidlo, ktoré mi je z nich ako tak viditeľné je, že pokiaľ páchajú násilie ľudia s ublíženým imidžom - je pre Vás prijateľné - a tam sa veľmi na zmysel alebo účelnosť nepýtate. Príkladom je Vaše ponímanie palestínsko - izraelského konfliktu : - Palestínčania majú na teror právo - aj keď prakticky nikam nevedie, len k stupňovaniu násilia - pretože Izrael si to zaslúži - za terorizmus, ktorý rozpútal pri svojom vzniku. Vy nehľadáte riešenie - ale viníka - v naivnej viere, že uznanie viny nás privedie k vyriešeniu konfliktov. Žiaľ nie je to tak - čím ďalej do histórie pôjdeme nakoniec je za všekto zodpovedný Kain. Vaše sympatie sa riadia skôr proklamatívnymi dôvodmi a sú skôr z oblasti akejsi mravnej estetiky - podľa vás majú na teror právo neúspešní a chudobní - lenže ich víťazstvom vytvoríte iných neúspešných a potom zase budete musieť obhajovať ich - takže kruh násilia sa bude točiť donekonečna.
RE: Zatmenie pred ocami
autor: D
pridané: 07-07-2006 2:59


A ako ten (libertariansky) postoj ku tej vojne teda chapes?
"Nechápem, ale Tvoje stanoviská a nevidím v nich žiadnu vnútornú logiku"
Neviem, co je vnutorna logika. Protirecim si azda v niecom niekde? V com je Teda problem "logiky"? Nechyba Ti skor to, ze z tych postojov nevies jednoducho identifikovat to, co oznacim za dobro a zlo? Musis byt konkretnejsi, diskusia v tejto rovine je o nicom.

"Jediné pravidlo, ktoré mi je z nich ako tak viditeľné je, že pokiaľ páchajú násilie ľudia s ublíženým imidžom - je pre Vás prijateľné - a tam sa veľmi na zmysel alebo účelnosť nepýtate."

Tu skutocne neviem, co za touto vetou presne vidis resp. nie je mi jasne, z coho si tento zaver vyextrahoval. Marian, nie je to nahodou tak, ze si nevies vobec predstavit, ze ak niekto nezdiela tak zjednoduseny pohlad na svet, aky potrebujes ku svojej spokojnosti Ty, nemusi byt tym, co sa pozera na svet podobne zjednodusene, len nachadza protichodne zavery, co je zrejme "nepriatel", akeho potrebujes mat? Nepotrebujes ku svojej spokojonosti kriteria v style "styri nohy dobre, dve nohy zle"?

"Palestínčania majú na teror právo - aj keď prakticky nikam nevedie, len k stupňovaniu násilia - pretože Izrael si to zaslúži - za terorizmus, ktorý rozpútal pri svojom vzniku."

Boze moj a ako si sa dopracoval ku tomuto? Keby si naozaj co i len na chvilu aplikoval ten nereletivisticky pohlad na ludsky zivot(ten isty postoj ma Alexios), tak by ti bolo jasne ze odsudzuje(me ako chces) nasilie z oboch stran.
Ak sa ale pytas "preco" resp. "ako vznikol konflikt,kto a preco podporuje/akceptuje nasilie,ako sa formovala radikalizacia na oboch stranach" a tato odpoved ziadne pachanie nasilia sama o sebe neospravedlnuje, tak sa Ti snazim ukazat, ze odpoved treba hladat sirsie. Ja nasilie tou odpovedou neospravedlnujem na ziadnej strane, na zaklade tych faktov sa to ani neda. Ty vsak pre seba hladas odpoved, ktora by jednu stranu stavala jednoznacne do pozicie dobra a preto resp. ako dosledok musis podat taku verziu dejin, ktora by legitimizovala nasilie a chyby, ktorych sa dopustila jedna zo stran konfliktu.

"Vy nehľadáte riešenie - ale viníka - v naivnej viere, že uznanie viny nás privedie k vyriešeniu konfliktov."

Ten je jasny, toho hladat netreba - obe strany konfliktu. A o rieseni sa budem rad bavit, ale ak je tym riesenim posvetenie jednej zo stran za jej praktiky, ktore konflikt len prehlbuju a predlzuju tak to rozhodne riesenie nie je. Nepoznam nikoho, kto sa orientuje v tom konflikte, kto by mal nejaky jednoduchy recept, riesenie, prave preto, ze vidi problemy Palestiny a Izreala v mnohych rovninach.

"podľa vás majú na teror právo neúspešní a chudobní - lenže ich víťazstvom vytvoríte iných neúspešných a potom zase budete musieť obhajovať ich - takže kruh násilia sa bude točiť donekonečna."

;-) Marian, prosim Ta, uz to poviem vulgarne - "zobud sa!" a fakt sa uz zacni zamyslat nad tym, co pisem, lebo potom nemas sancu sa dopracovat ku niecomu takmuto. Lenze Ty mas zrejme potrebu sa ku niecomu takemuto dopracovat. Ale mozem Ta ubezpecit, ze nic take ku stastiu v zivote nepotrebujes.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: D
pridané: 04-07-2006 22:21


"mi tu chýba rozlišovanie rôznych druhov politickej vraždy"
Sorry, ale ja poznam len tieto tri druhy vrazd - vrazdu ,vrazdu a vrazdu. Potom poznam este zabitie a zabitie v sebeobrane, ale o tom sa da pri jatkach na stadione sotva uvazovat. A toto nie je to jedine, na zaklade coho "moralizovat" ak chces, na temu Pinochet.
Kde nie je aplikovane co? Mozes byt konkretny?

"pretože odsudzujete principiálne akékoľvek násilie"
Dost zvlastna "indukcia" v tej Tvojej uvahe, skus si to prosim precitat este raz. Na zaklade coho toto konstatujes? Akekolvek? Vobec nie. Lenze my sa tu bavime o diktature a vrazdeni.
Na druhej strane, ak ale pod zamienkou potlacania islamskeho terrorizmu a pohonu na komunistov(legitimizacia) nezmyslene vrazdi nevinnych ludi resp. vrazdi (Od Slovenskeho statu, od Turceka az po Indoneziu) alebo aplikuje neprimerane nasilie, robia cistky, "si zasluzi" odsudenie.

"Samozrejme pripúšťam "exaktné" nasledovanie Krista - pokiaľ ste kresťanmi a nevzdorovanie násiliu ako relevantný filozofický postoj ."
Na to nemusi byt clovek krestan. Existuju predsa aj vychodne filozofie alebo clovek moze ku tomu dospiet sam uplne nezavisle od nabozenskych konceptov.
Myslim, ze to silne moralne posolstvo Biblie bude aktualne bez ohladu na to, ku ktoremu, a ci vobec, Bohu sa modli. Lenze ak si nepochopil, to je o obeti sameho seba, ak niekto nechce polozit takuto obet a organizuje sa v obrane, nevidim v tom nic zle, prave naopak. Nesmie sa vsak prekrocit hranice zaslepenej pomsty, potom sa otvara kolotoc nasilia.
A co sa tyka palestiny a terorizmu, prosim, nastuduj si trochu historicke fakty. Izreal vznikol az pod tlakom terorizmu(doslova) voci Britom a domacemu obyvatelstvu.
Briti vsak v tom case strkali prichadzajucich zidov do niecoho ako koncentrakov pred ktorymi utiekli z europy.
Z Palestincov sa stali nakoniec ti bezmocni, zacali sa radikalizovat a otvoril sa zacarovany kruh nasilia. Ak nechces vidiet problem z oboch stran, vsetko profilovat ako boj dobra a zla - Tvoj problem. Ten podstatny, ludsky kontext, potom zostava niekde mimo.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: msarkozy
pridané: 05-07-2006 12:48


Zámienka - pohonu na komunistov - by bola Ok, keby v Chile aktuálne nehrozil komunistický prevrat - tak aká zámienka?
"Lenze ak si nepochopil, to je o obeti sameho seba, ak niekto nechce polozit takuto obet a organizuje sa v obrane, nevidim v tom nic zle, prave naopak. Nesmie sa vsak prekrocit hranice zaslepenej pomsty, potom sa otvara kolotoc nasilia." - podla Teba je palestínsky terorizmus - vraždy civilisotv - organizovaním sa v obrane? Naopak - napríklad Frankovo, Bushovo či Pinochetovo násilie mi pripadá vedené praktickými objektívnymi(trebárs aj mocenskými)cieľmi a smeruje k nejakému statu quo - nehovorím, že ide vyslovene o obranu. - Davové násilie, ktoré Ty ospravedlňuješ je práve presne ničím viac než ako Ty píšeš "zaslepenou pomstou", ktorej prokklamovaným cieľom je úplná likvidácia nepriateľa.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: D
pridané: 05-07-2006 21:45


"Zámienka - pohonu na komunistov - by bola Ok, keby v Chile aktuálne nehrozil komunistický prevrat - tak aká zámienka?"
Nehovoril som o Chile, hovoril som vseobecne, v kontexte do akeho si to postavil. Postrielat ludi na stadione, ak by islo aj priamo o Che Guevaru je barbarstvo. Mimo toto, nema zmysel sa s Tebou bavit zrejme o Chile, situacia tam bola ovela zlozitejsia a sudiac podla toho "hrozenia prevratu" by si si to mal aspon pozriet.
"o násilie mi pripadá vedené praktickými objektívnymi"
Franko a Pinochet - jasne, podobne asi ako Stalinovo. Spanielsko je zase prikladom krajiny, kde to bolo prilis komplikovane na to, aby som Ta potlapkal za hentake zavery - dobro vs. zlo.

"Davové násilie, ktoré Ty ospravedlňuješ"
Zase neviem o com hovoris a co sa mi snazis podhodit? Ake "davove nasilie" prosim Ta pekne?

RE: Zatmenie pred ocami
autor: msarkozy
pridané: 06-07-2006 6:52


Nezdá sa mi práve, že porovnávaš povedzme Franka so Stalinom. Stalin vraždil aj ľudí bez akýchkoľvek mocenských ambícií a politických názorov. Podobne ako Hitler, alebo Lenin atd. vraždili hromadne celé vrstvy spoločnosti, ktoré ich nijako neohrozovali. Franko mal do činenia s evidentnými teroristami a teror ukončil a nastolil stabilitu - za svojej vlády masové vraždenie, alebo davové násilie zámerne nerozpútaval. To je ten problém, že nerozlišuješ rôzne veci a pohnútky. Myslím, že konzervatívni diktátori, ktorým išlo o uchovanie daného stavu (alebo diktátori na strane bohatých, aby som to čo najjednoduchšie pomenoval) - ak ich porovnávame s revolucionármi (, ktorí sa snažia mobilizovať najnižšie stavy)- sú na tom podstatne lepšie - ak sa pozrieme na výsledky aj spôsoby, čo zjavne súvisí aj s tým, aké vrstvy spoločnosti sa mobilizujú k násiliu. Bohužiaľ práve najnižšie stavy majú sklon - keď už sa raz dajú na cestu vzbury - ničiť hlava nehlava všetko čo im príde do cesty. Aby eventuálni revoluční diktátori naštartovali dav - potrebujú také heslá a názory - ktoré vybudia barbarov k akcii - a to sa u tohoto typu davu nedosiahne inak, než rozpútaním iracionálnej nenávisti. Myslím, že keby elita palestínskeho hnutia neustále celkom zámerne nedržala dav v revolučnom vare a nenávisti voči židom, ktorej sa potom ešte následne musia prispôsobovať ešte radikálnejšie - mohlo byť už dávno po probléme.
RE: Zatmenie pred ocami
autor: D
pridané: 06-07-2006 9:56


No ved prave, ja ich neporovnavam, to je omyl, pre mna je vrazdenie, nezmyselne vrazdenie a nasilie nesumeratelne, pokym nemusim volit jednu z dvoch alternativ resp. ked mam zaujat moralny postoj.
Naozaj sa mi nechce riesit Spanielsko, nemam na to cas. Zase mavas nejakymi "teroristami",zjednodusujes cely problem na jedneho dobre krotitela zlych duchov.

"To je ten problém, že nerozlišuješ rôzne veci a pohnútky."
Nie, ak by malo ist o moralny relativizmus, ak je hodne zobrat okolnosti do uvahy, tak OK. Ake okolnosti teda brat do uvahy pri rozhodovani o tom, ci zavrazdit bezbrannych spacifikovanych ludi na stadione? Hovorime o ludoch, nie o zvieratach. Ked si toto ujasnime, mozeme prejst ku vazneniu, prenasledovaniu na sposob nasej STB, vyhananiu ludi z krajiny...

"Myslím, že konzervatívni diktátori, ktorým išlo o uchovanie daného stavu (alebo diktátori na strane bohatých, aby som to čo najjednoduchšie pomenoval) - ak ich porovnávame s revolucionármi (, ktorí sa snažia mobilizovať najnižšie stavy)- sú na tom podstatne lepšie - ak sa pozrieme na výsledky aj spôsoby, čo zjavne súvisí aj s tým, aké vrstvy spoločnosti sa mobilizujú k násiliu."

Na strane bohatych? Nie na strane svojich - svojej dobre zivenej a pestovanej oligokracie. Okrem toho, teraz si vytiahol revolucionarov(mimochodom, revolucionar bol v pripade Chile Pinochet, to len na ilustraciu, ze z toho automaticky nic nevypliva), ale noze, zase patraj v dejinach juznej ameriky a skus hladat tu najvacsiu prekazku demokracie vo vacsine krajin - ano, diktator, ktory sa dostal, zvacsa k moci za pomoci z vonka, drzal sa pri moci za pomoci z vonka a casto rozvratil demokraciu a ak niekto prispel k radikalizacii a "masovej podpore revolucionarov", tak prave taketo udalosti. Kuba,Brazilia,Panama,Kostarika,Venezuela...
A ak hovoris o tej nenavisti, tak sme zase pritom, ze tu bola dokonca v mnohych smeroch opravnena, ale bola budovana z oboch stran.

"Myslím, že keby elita palestínskeho hnutia neustále celkom zámerne nedržala dav v revolučnom vare a nenávisti voči židom, ktorej sa potom ešte následne musia prispôsobovať ešte radikálnejšie - mohlo byť už dávno po probléme."
Lenze musis si polozit otazku, ako je mozne, ze nasla ta nenavist oporu u ludi, ktori predtym relativne spokojne nazivali pri zidoch, anglicanoch...
Nuz boli vykopani zo svojich domov, pody na ktorej zili uz generacie, atakovni poloveojenskymi a neskor vojenskymi (zidovskymi) skupinami. Vieme ako dopadla snaha "riesit" problem ich susedmi, ktory mali tiez svoje zaujmy, co bolo jedine stastie Izreala. Inak zacina rovno od Sharona. Jednoducho nechces vidiet aj druhu stranu, mas potrebu to zjednodusit az do roviny, kde je lahke ukazat na dobro a zlo.

"Myslím, že keby elita palestínskeho hnutia neustále celkom zámerne nedržala dav v revolučnom vare a nenávisti voči židom, ktorej sa potom ešte následne musia prispôsobovať ešte radikálnejšie - mohlo byť už dávno po probléme"
Ale to iste platilo do velkej miery aj pre izrael, lenze z hladiska svojej kratkej existencie si schopny postihnut akurat posledne dianie a nedal si si tu namahu trochu si ten vyvoj nastudovat. Najlahsie je to totiz vysvetlovat fundamentalizmom.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: msarkozy
pridané: 06-07-2006 7:06


Ešte inak: Dajme tomu, že by Hindenburg nastolil v prednacistickom Nemecku diktátúru a povraždil špičku nacistov na štadione - o nacistických zverstvách by sme dnes nevedeli nič - ľudia ako Ty by nosili Hitlera na tričku a písal by si ako bezmocní nacisti mali kresťanské právo na sebeobranu. Alebo: daje tomu že by v Rusku s pomocou USA a Britov vyhrali bielogvardejci a následná vláda by musela riadne pritvrdiť - no to radšej ani nedomýšľam. :)
RE: Zatmenie pred ocami
autor: Alexios I.
pridané: 06-07-2006 8:36


Uff, toto je podľa mňa nebezpečná vízia. Vzhľadom k tomu, že sa diskusia zvrtla rád by som upozornil na jednu vec, ktorá tu zanikla, a tou je údajný mravný relativizmus ľavice. Ja osobne tento termín nemám rád, pretože mravný relativizmus sa vyťahuje kýmkoľvek, akokoľvek sa mu to hodí. Pritom ľudia, ktorí s týmto termínom sa mravného relativizmu najhrubšieho zrna dopúšťajú. Je to aj príklad z Chile; akékoľvek ospravedlnenie Pinocheta je podľa mňa tým, čomu sa hovorí mravný relativizmus. Aj za komunizmu sme sa museli zbaviť nejakých tých diverzantov a dobre im tak, nie?
Keď vyštartujeme s pošpinením práva, môže to potom urobiť každý s jednoduchým ospravedlnením. A aj preto je Bushova invázia do Iraku neospravedlniteľná. Nemala vôbec nič spoločné s bojom proti terorizmu, mám pocit, že ľudia tam umierajú ďaleko viac ako za Husajna a jediná výhoda je v tom, že môžu ropu "slobodne" predávať prostredníctvom amerických firiem. Tomu hovorím mravný relativizmus v praxi. Odporné.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: msarkozy
pridané: 06-07-2006 8:54


Myslím tiež že pojem morálneho relativizmu je zle často konzervatívcami používaný, pretože naozaj sú v istom zmysle práve oni jeho predstaviteľmi a komunisti v istom zmysle mravnými absolutistami par excelence. Áno - ospravedlnenie diktatúr, tak ako som tu predviedol je v tomto zmysle morálnym relativizmom a ja naozaj som morálnym relativistom - teda jednoducho povedané verím, že účel svätí prostriedky. Alebo inak presnejšie povedané - Ján Langoš raz v nejakej diskusii spomenul slová morálneho filozofa, ktoré napísal na papierik ako odkaz inému filozofovi, pred tým než ho nacisti popravili - "Úspech je morálnou kategóriou." - treba uznať, že Kristov príbeh jednoducho braný je opakom takéhoto ponímania. Otázka, ktorú treba zodpovedať, aby sme vedeli mravný relativizmus definovať - je tá veta, že - Úspech je morálnou kategóriou - morálnym relativizmom, alebo absolutizmom? Obávam sa, že by sme sa ani na tom v odpovedi nezhodli - je to zložitejšie než sa zdá. Aj Ty aj ja totiž hovoríme o morálnom relativizme - ale de facto - jeden o voze a druhý o koze. A to sa vynie celou diskusiou medzi pravými a ľavými intelektuálmi už hodne dlho.
RE: Zatmenie pred ocami
autor: Alexios I.
pridané: 06-07-2006 8:59


Vynikajúca odpoveď. Od teba som ani nečakal, že začneš teraz hádzať príklady mravného relativizmu ľavice. Ja však samotný termín považujem za trochu chabý a málo uchopiteľný. Už len preto, že desať ľudí vedľa seba postavených by sa nedokázalo zhodnúť na tom, čo sú to zdroje morálky a aké z toho vyplývajú dôsledky pre spoločnosť. Ako nekresťan mám týmto o pôvode (nie už tak veľmi o povahe) morálky inú predstavu, ako je to tu.
Len by som bol rád, keby sa mravným relativizmom veľmi nešibrinkovalo. Toť vsjo.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: msarkozy
pridané: 06-07-2006 9:20


Myslím, že politologický pojem morálneho relativizmu ako príčiny zla totalitných hnutí je mylný a založil celé nedorozumenie. Napríklad je pravda, že komunisti tiež verili, že účel svätí prostriedky - ale je smiešne ako naivne sa im verí, že naozaj mali sväté účely. To je ako keby sme mafiánom verili, že strieľajú kôli sociálnej nespravodlivosti - len preto, že by to povedzme na súde oni sami tvrdili - tak aj konzervatívni politológovia - ako napr. Tomáš Zálešák v Diablovej práci - berie úplne vážne komunistické odrby o sociálnej spravodlivosti - a potom sa z toho inkluduje, že dobré úmysly vedú do pekla - namiesto aby sa povedalo jednoducho, že komunisti žiadne dobré úmysly nemali.
RE: Zatmenie pred ocami
autor: Alexios I.
pridané: 06-07-2006 9:25


V prípade komunistov asi trochu generalizuješ, čo je tiež dosť častá chyba asi nás všetkých. Verím tomu, že veľká časť komunistov mala víziu sociálne spravodlivej spoločnosti a nemyslím si, že takáto vízia je apriori zlá. Zlé však boli rozhodne prostriedky, ku ktorým siahli a práve tieto prostriedky boli jedným z rozhodujúcich faktorov komunistického neúspechu. Sociálne spravodlivá spoločnosť sa môže rozvíjať jedine v demokracii.
Ale je pravda, že kadejaký mudrlanti si stoja za tým, že účel svätí prostriedky. Čo je ďalšie zlo celých ľudských dejín.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: msarkozy
pridané: 06-07-2006 9:43


Je jasné, že na teroristické hnutia sa nabaľujú aj inteligentní idealisti, ako si napr. Ty - a potom sú vyvvražďovaní, ako nepriatelia revolúcie - problém je práve v úrovni davu, ktorého chcú byť hovorcami a spasiteľmi - ten má totiž od úvah o účeloch a prostriedkoch riadne ďaleko - ten dav chce byť totiž zotročený - trebárs aj k tomu aby povinne nosil v sprievode transparetny s heslami o slobode. Ten dav totiž nechce "spravodlivú spoločnosť", ale pomstu a tú aj dosiahne - koncentráky ani absolútna väčšina komunistických vrážd nemali žiadny relevantný účel. Ak je taký nenávistný dav dostatočne veľký - nájde si svojich hovorcov, ktorí chorobne túžia po moci za každú cenu - toť vše.
RE: Zatmenie pred ocami
autor: msarkozy
pridané: 06-07-2006 13:08


Ešte, by som kôli presnosti odlíšil neskorý komunizmus od revolučných začiatkov - neskôr totiž samotný komunistický režim vytvoril ekonomickú a mocenskú aristokraciu, ktorá má záujem na stabilite a následne sa chová rozumnejšie a podobá sa viac na klasickú diktatúru. Preto je na zamyslenie do akej miery sa má snažiť USA o zvrhnutie komunistov v Číne - je tu totiž reálne riziko, že ich môže nahradiť niečo oveľa horšie. Myslím si inak, že je pochybné či režim v Rusku padol na hospodárskej neschopnosti zvládnuť zbrojné preteky - relatívne na tom bolo hospodárstvo kom-bloku a životná úroveň v 80tych najlepšie - a naopak - najkrutejší bol režim práve v obdobiach hladomoru a veľkej chudoby, ktoré aj cielene generoval. Podobne ako dnes palestínske hnutia odporu profitujú z chudoby a snažia sa ju pokiaľ sa dá udržovať. Keby bola v Iraku jednotná vôľa EU a USA a podarilo by sa aspoň na 20 rokov priniesť ako tak prosperujúcu diktatúru nebola by možno snaha márna. Uvidíme.
RE: Zatmenie pred ocami
autor: D
pridané: 07-07-2006 3:14


Lenze pre arabsky svet neplatia pravidla, ake tu ponukas. Relativnu prosperitu dosahovali ludia v krajinach blizkeho vychodu az pocas diktatur kde sice vola EU, USA a Ruska hrala svoju ulohu, ale len v zmysle "spojenectva proti". Jedinym a najvacsim nepriatelom chudoby v tychto krajinach su vojny. Navyse, mnohe krajiny maju nerastne bohatstvo. Arabi ziju pomerne rozvinutym komunitnym zivotom a ak maju elementrarne podmienky, hlad a chudoba su neznamym pojmom. Podobne to bolo v cine az do komunistickeho drancovania.(a ak krestan vola po silnej komunite a rodine a zaroven nevie najst pekneho slova pre moslima ci araba, tak potom to znie skor ako zavist z toho, ze im sa tieto komunitne vizie dari naplnat lepsie)
Samozrejme, v post kolonialnom svete a post bipolarnom teraz trpia minority, ci uz etnicke alebo nabozenske. Volakedy nazivali, aj ked sa to samozrejme uplne neda zjednodusit, mierumilovne vedla seba.

RE: Zatmenie pred ocami
autor: D
pridané: 06-07-2006 9:58


Ano Alexios, tiez som sa na tym moralnym relativizmom, mavanim nim pozastavil a potom sa to pri takychto situaciach ukaze v skutocnej nahote.
Komunistická Čína
autor: Dušan
pridané: 30-06-2006 5:16


Lepšie ako nejaké ľsti slúžia momentálne čínskym komunistom peniaze a biznis. Pri masakre na Námestí Nebeského pokoja bolo cca 20 000 mŕtvych. Títo ľudia zomreli i preto, lebo západné štáty vymenily istotu k šeftu s komunistami pred neistotami možného nového režimu. Dnes táto politiky pokračuje. Bush a ostatní "západní politici" prehodia nejakých pár slov o demokracii a ľudských právach (hranice kritiky sú jasne ohraničené)a potom sa už vrhnú na biznis. V roku 1989 bol režim značne rozkolísaný, ale dnes je už stabilný a zdá sa, že všetci sú s tým spokojný. Čínsky komunisti sú pri vláde a západné firmy (s podporou svojich politikov) robia dobrý biznis. Niekedy aj dobre bezcharakterný. Svedčia o tom internentové prehliadače pomocou, ktorých čínska tajná služba odhaľuje "protištátne živly".
RE: Komunistická Čína
autor: tomocici
pridané: 01-07-2006 16:40


ked hranice neprekracuju tovary, prekracuju ich armady...
RE: Komunistická Čína
autor: D
pridané: 01-07-2006 17:52


Cina sa meni z komunistickej krajiny na klasicku oligokraciu. Sudruhovia zabezpecia lacnu a nechranenu pracovnu silu, podu, vsetko vsak maju pod kontrolou a zo vsetkeho profituju. Chvilu to vyzeralo tak, ze vidiek sa bude moct vratit aspon ku tradicnemu a storocia fungujucemu komunitnemu polnohospodarskemu zivotu, ktory rozbilo az komunisticke znarodnenie a bezhlava industralizacia, ktora v zapeti priniesla hlad a utrpenie. Ale nie, takuto alternativu sudruhovia ludom nedaju.
Kapitalizmus bez demokracie.
autor: LIBERTARIAN
pridané: 30-06-2006 8:54


Lukasov clanok je mozno zaujimavy z hladiska pohladu na cinsku historiu, ale malo hovori o cinskej sucasnosti.
Dnesna Cina nepouziva viac "uskokov" , ako ine uspesne staty. To, co vyuziva maximalne, je :
"ODMIETA DEMOKRACIU "
Odmieta slobodne volby, odmieta povolit magorenie hlav volicov demagogickymi slubmi laviciarov, nacionalistov, karieristov ....

Komunisticka vlada si uvedomuje, ze ludia chcu komunizmus a sluby. Tak to urobili filistinsky :
PONECHALI svojej strane komunisticky image, ale obsah svojej politiky vymenili za tvrdy kapitalizmus (bez demokracie).
A drobny lud je spokojny – maju komunizmus, maju silny stat nad sebou, ale vdaka zamaskovanemu kapitalizmu maju aj fungujucu rozvijajucu sa ekonomiku.
Mozno casom zistia, ze ten kapitalizmus je pre nich (lud) vyhodny, a potom politici z neho zhodia maskovanie . Len dufam, ze nezavedu slobodne volby. To by tam asi zvitazil Fico.

RE: Kapitalizmus bez demokracie.
autor: Jozef Filko
pridané: 30-06-2006 12:43


"A drobny lud je spokojny – maju komunizmus, maju silny stat nad sebou, ale vdaka zamaskovanemu kapitalizmu maju aj fungujucu rozvijajucu sa ekonomiku."

Noo neviem co by na to povedali dve tretiny Cinanov, ktori ziju na vidieku bez poistenia, v zivotnych podmienkach podobnych Afrike a bez prav. Alebo robotnici vo fabrike so mzdou na urovni 1-2 dolarov na den.
Spokojny mozu byt len ludia zijuci vo velkych mestach, casto v statnych uradoch alebo v statnych firmach, bankach.

RE: Kapitalizmus bez demokracie.
autor: LIBERTARIAN
pridané: 30-06-2006 12:50


" Noo neviem co by na to povedali dve tretiny Cinanov, ktori ..... "

- Donedavna takto zili 3 tretiny cinanov. Pri tom raste HDP , aky tam bol za posledne tri roky nas onedlho dohonia.
Taky rozvoj, aky tam nastal sa neda robit s pritomnostou slobodnych volieb - toto je klucova zalezitost.

RE: Kapitalizmus bez demokracie.
autor: Jozef Filko
pridané: 30-06-2006 13:29


Ja ale nehovorim o slobodnych volbach. Tie su luxusom zapadu.
Ja hovorim o tom, ze ten rast HDP je vykupeny nutenou pracou, masovym obmedzovanim prava (selektovanim vsetkych druhov prav), vaznenim, mucenim, gulagmi a verejnymi popravami velmi podobnymi tym v Irane. Guantanamo je ruzovym rajom na zemi oproti casti Cinskeho vidieku.
Ako moze fungovat krajina (z dlhodobeho hladiska), ak v nej nefunguje pravo? Bez ohladu na ekonomicku vykonnost. Napriklad v kontexte Cinskeho statneho vypalnictva dusevneho vlastnictva, firemneho know-how atd.

výboprný článok:-)
autor: Marcela Jánošová
pridané: 30-06-2006 16:21


Výborný článok, aký by som tu nečakala! Lukáš Krivošík vie zakaždým prekvapiť. Hneď si ho idem vytlačiť a uložiť.
Poradte mi, prosim.
autor: PeterS
pridané: 30-06-2006 22:10


Snazim sa nizsie uvedenu spravu zaradit do nejakej strategemy a neviem ktora by to mohla byt. Vychadza mi tato:
20.Čeriť hladinu a oslepené ryby pochytať: Najskôr vytvoriť zmätok (a tým protivníka obrať o prehľad nad dianím), potom využiť situáciu a pozbierať výhody.

Akurat, ze nepriatelom je asi niekto uplne iny a pozbierane vyhody tiez. Boj proti terorizmu, zda sa, je skor terorizovanie planety. Aj samo osebe je to velmi zaujimave, posudte sami:

"Nemáme usvědčující důkaz, že bin Ládin stál za 11. zářím", říká FBI

Minulý víkend koloval mezi internetovými novinářskými skupinami e-mail nabádající k zamyšlení, který zaslal Muckraker Reportu pan Paul V. Sheridan (vítěz ceny Nadace občanské spravedlnosti - Civil Justice Foundation v roce 2005). Ten e-mail upozorňuje na webovou stránku FBI zvanou Nejhledanější terorista (Most Wanted Terrorist)
http://www.fbi.gov/wanted/terrorists/terbinladen.ht...
o Usámovi bin Ládinovi. V e-mailu je položena otázka: "Proč stránka FBI nejhledanějšího teroristy bin Ládina nijak přímo nespojuje Usámu s událostmi 11. září 2001?" FBI na webové stránce bin Ládina tvrdí, že se po Usámovi bin Ládinovi pátrá v souvislosti s pumovými útoky ze 7. srpna 1998 na velvyslanectví Spojených států v Dar es Salaamu v Tanzánii a v Nairobi v Keni. Tyto útoky podle FBI zabily přes 200 lidí. Příčinu "stíhání" bin Ládina uzavírá FBI větou: "Kromě toho je bin Ládin podezřelý z dalších teroristických útoků po celém světě."

Dne 5. června 2006 kontaktoval Muckraker Report ústředí FBI, aby zjistil, proč bin Ládinova vývěska nejhledanějšího teroristy neuvádí, že po Usámovi se rovněž pátrá ve spojitosti s 11. zářím. Muckraker Report mluvil s Rexem Tombem, šéfem Investigative Publicity FBI. Na otázku, proč na bin Ládinově webové stránce nejhledanějšího teroristy není zmínka o 11. září, Tomb odpověděl: "Na webové stránce nejhledanějšího teroristy Usáma bin Ládina není zmíněno 11. září proto, že FBI nemá žádný nezvratný důkaz usvědčující bin Ládina ze spojitosti s 11. zářím."

Překvapen s jakou lehkostí učinil mluvčí FBI toto prohlášení jsem se otázal: "Jak je to možné?" Tomb pokračoval: "bin Ládin v souvislosti s 11. zářím oficiálně obviněn nebyl." Zeptal jsem se: "Jak je možné, že nebyl?" Tomb mi odpověděl: "FBI sbírá důkazy. Jakmile je shromáždí, předává je Ministerstvu spravedlnosti. Ministerstvo spravedlnosti pak rozhoduje, zda má dostatek důkazů k předložení před velkou federální porotu. V případě pumových útoků na velvyslanectví Spojených států roku 1998 byl bin Ládin velkou porotou oficiálně obviněn. Nebyl oficiálně obviněn ve spojitosti s 11. zářím z toho důvodu, že FBI nemá žádný nezvratný důkaz spojující bin Ládina s 11. zářím."

Nepotrvá asi dlouho, než vám význam těchto prohlášení FBI plně dojde a začnou vám vrtat v hlavě a zvedat tlak. Jestli přemýšlíte podobně jako já, budete brzy zápolit s přívalem velmi naléhavých otázek, které musí být zodpovězeny. Tedy za prvé, jestliže vláda Spojených států nemá dostatek jednoznačných důkazů usvědčujících bin Ládína ze spojitosti s 11. zářím, jak je pak možné, že měla dostatek důkazů, aby vtrhla do Afghánistánu a "vykouřila ho z jeho jeskyně?" Federální vláda tvrdila, že napadla Afghánistán, aby "z kořene vyvrátila" bin Ládina a Taliban. Bushova administrativa prostřednictvím mainstreamových médií Američanům sdělila, že Usáma bin Ládin je veřejným nepřítelem číslo jedna a že je zodpovědný za smrt téměř 3000 lidí z 11. září roku 2001. Avšak přesto o téměř pět let později FBI tvrdí, že nemá žádný nezvratný důkaz usvědčující bin Ládina ze spojitosti s 11. zářím.

Dále je zde bin Ládinův "dosvědčující" videozáznam, který vláda Spojených států uveřejnila 13. prosince 2001. Většina Američanů si tuto videonahrávku pamatuje. Ukazuje bin Ládina s několika svými stoupenci, jak radostně líčí teroristické útoky z 11. září 2001 proti Spojeným státům. Ministerstvo obrany vydalo jako doprovod pro tento videozáznam tiskové prohlášení, ve kterém ministr obrany Donald H. Rumsfeld říká: "Ještě před tím, než byl videozáznam objeven, nebyly pochybnosti o tom, že za zářijové útoky je zodpovědný bin Ládin." [2] Z Rumsfeldova prohlášení vyplývá, že bin Ládin byl známý duchovní otec 11. září už před objevením "dosvědčující videonahrávky" a že onen videozáznam posloužil k potvrzení toho, co už vláda Spojených států věděla; tedy že za zářijové útoky je zodpovědný bin Ládin.

V článku BBC, [3] který referuje o zveřejnění "dosvědčujícího videozáznamu o 11. září", se píše, že prezident Bush nad uveřejněním nahrávky váhal, protože věděl, že to bude pro mnohé živou připomínkou jejich ztráty. Nicméně také věděl, že to bude "zdrcující obžaloba" a vyhlášení bin Ládinovy viny. "Dostaneme ho," prohlásil prezident Bush. "Mrtvého nebo živého, na tom mi nezáleží."

V článku CNN [4] týkajícího se bin Ládinovy nahrávky řekl tehdejší starosta New Yorku Rudy Giuliani, že "záznam odstraňuje jakékoli pochybnosti, že válečné tažení proti bin Ládinovi a jeho spolupracovníkům je více než ospravedlněné." Alabamský republikánský senátor Richard Shelby, místopředseda Senátního zpravodajského výboru, řekl, že "zveřejnění záznamu je nejdůležitější k tomu, aby informoval lidi v okolním světě, kteří nevěří, že bin Ládin je zapojen do útoků z 11. září." Shelby dále uvedl: "Nevím, jak to kdo bude moci popírat, až tuto nahrávku shlédne." Nuže senátore Shelby, Federální úřad pro vyšetřování (FBI) očividně zaznamenanou zpovědí přesvědčen není, tak jak je možné, že vy ano?

Muckraker Report se pokusil najít nějakou zmínku ověřující pravost bin Ládinova "dosvědčujícího videozáznamu" vládou Spojených států, ale marně. Přesto je jasné, že Bushova administrativa a Kongres Spojených států současně s "deadstreamovými" (těžko přeložitelné, dead – mrtvý, stream – proud, něco jako proud mrtvých informací) médii ukazovaly záznam jako by byl věrohodný. Jak je pak možné, že pro FBI "dosvědčující videonahrávka" nezvratný důkaz nepředstavuje? Když FBI vyšetřuje nějaký zločin, například obchod s drogami, a objeví videozáznam členů drogového kartelu, jak otevřeně hovoří o úspěšné distribuci drog po Spojených státech, předá tento záznam velké federální porotě. Identifikovaní účastníci na nahrávce jsou obviněni, a pokud jsou i chyceni, pak videozáznam slouží jako dostatečný důkaz k usvědčení u federálního soudu. Proč pak tedy bin Ládinova "dosvědčující videonahrávka" nemá pro FBI rovněž takovou váhu?

Nezapomeňme, co mluvčí FBI, šéf Investigative Publicity Rex Tomb, řekl 5. června 2006: "FBI nemá žádný nezvratný důkaz usvědčující Usámu bin Ládina ze spojitosti s 11. zářím." Tohle by mělo být ve zprávách po celém světě. Pro čtenáře je to výzva, aby zjistili, proč tomu tak není. Proč média Spojených států čtou tak slepě scénář, který vláda poskytla pro 11. září, místo aby zkoumala bez vášní, předsudků a zaujatosti události 11. září 2001? Proč média Spojených států uvrhla na černou listinu všechny ty, kteří by mohli mluvit o vládou podporovaném zastírání událostí 11. září, místo aby vyhledávaly ty, kteří mají co říci o tom, co je v rozporu s vysvětlením vlády o 11. září? A při těch pár vzácných příležitostech, kdy odpůrce událostí 11. září promluví v éteru, proč ho potom mainstreamová média zesměšňují jako konspiračního blázna, místo aby naslouchala důkazům, které podněcují oprávněné otázky vůči vládní interpretaci událostí 11. září? Proč je Velký konglomerát médií slepě spokojen s vládním vysvětlením 11. září, když tolik ověřitelných informací v rozporu s tímto vysvětlením je dostupných pouhým několikerým kliknutím počítačovou myší?

Kdo je to, kdo řídí zprávy v médiích, a jak je možné, že média Spojených států obvinila Usámu bin Ládina za události z 11. září 2001, ale vláda Spojených států nikoli? Jak je možné, že FBI nemá žádný "nezvratný důkaz" (hard evidence) spojující Usámu bin Ládina s událostmi 11. září 2001, když média Spojených států pět let ukazovala spojitost bin Ládina a 11. září tak, jako by měla jednoznačný důkaz, že bin Ládin je zodpovědný za zhroucení dvojčat, útok na Pentagon a zánik letu 93?

Žádný nezvratný důkaz usvědčující bin Ládina ze spojitosti s 11. zářím... Přemýšlejte o tom.

Nezávislý autor Ed Haas je redaktorem a publicistou pro Muckraker Report. Buďte chytří. Čtěte Muckraker Report. http://teamliberty.ne...

Odkazy, zdroje:

[1] Federal Bureau of Investigation, Most Wanted Terrorists, Usama Bin Laden, http://www.fbi.gov/wanted/terrorists/terbinladen.htm... [Accessed May 31, 2006]

[2] United States Department of Defense, News Release, U.S. Releases Videotape of Osama bin Laden, December 13, 2001, http://www.defenselink.mil/releases/2001/b12132001_bt630-01.html... [Accessed June 5, 2006]

[3] BBC News, Bin Laden video angers New Yorkers, December 14, 2001, Peter Gould, http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/americas/1711874.stm... [Accessed June 5, 2006]

[4] CNN, Bin Laden on tape: Attacks ‘benefited Islam greatly”, December 14, 2001, http://archives.cnn.com/2001/US/12/13/ret.bin.laden.videotape... [Accessed June 5, 2006]

PS. I slovenske media obvinili... vyda .tyzden opravu?

Zdroj?
autor: Lahvac
pridané: 01-07-2006 13:18


A z akej literatury si tieto exaktne vedomosti o duchu cinskeho naroda cerpal?
RE: Zdroj?
autor: Lahvac
pridané: 04-07-2006 8:11


Tak zrejme ma Lukas cinskeho deduska...:)
RE: Zdroj?
autor: Lukas Krivosik
pridané: 04-07-2006 21:22


To bolo akoze na mna?

Na temu som narazil nahodou pri mojom pravnickom studiu a zdroj uvadzam v samotnom texte. Jediny, kto sa v Europe problematikou cinskych zasad lsti relevantne zaobera je svajciarsky profesor prava a sinolog, Harro von Senger, ktoreho knihy su k dispozicii v nemeckom jazyku.

A uz je to tu :)
autor: Miso
pridané: 03-07-2006 17:28


http://www.sme.sk/c/2791682/V-Palko-sa-vzdal-funkcie-podpredsedu-KDH.htm...
RE: A uz je to tu :)
autor: marek
e-mail: .
pridané: 03-07-2006 18:28


skoda, ze tak neurobili s lipsicom naraz...
RE: A uz je to tu :)
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-07-2006 20:38


Mna to akosi netesi. Odstupit by skor mal Hrusovsky. Za ten povolebny marazmus je zodpovedny najma on.
RE: A uz je to tu :)
autor: Katarina
pridané: 03-07-2006 20:47


Ani mna to nepotesilo
Ale dufam, ze to este nie je koniec a ze nepovedal posledne slovo.

Palko sa pýtal, či je správny chlap
autor: PeterS
pridané: 03-07-2006 20:50


a co sa dozvedel? Vid clanocky z HN o jednom nevsednom prieskume za nase korunky:

O ktorom politikovi by ste povedali, že je správny chlap? Ktorý politik by mal mať väčší vplyv, aby to prospelo ľuďom ako ste vy? Ktorému politikovi najviac držíte palce? Spájate budúcnosť Slovenska s Vladimírom Palkom? Aj na takéto otázky hľadala odpoveď česká firma Takt, ktorá mala pôvodne urobiť pre rezort vnútra pod vedením Vladimíra Palka sedem prieskumov za takmer sedem miliónov korún.
http://tinyurl.com/fhhb...

Ministerstvo vnútra pod vedením Vladimíra Palka zaplatilo niekoľko miliónov, aby sa dozvedelo, že Palko bol skôr neúspešný minister a polícií ľudia príliš neveria. Peniaze inkasovala česká firma Takt, ktorá mala dostať takmer sedem miliónov korún za sedem prieskumov.
http://tinyurl.com/k9br...

Palko na ministerstve urcite neprekrocil nastaveny tien. Tendre, striekacky, odmeny, vyhodeni policajti, arogancia, manipulacia so statistikami a na zaver narcisisticky prieskum...

Btw. Pozicia mimo vedenie je pravdepodobne vyhodnejsia pri uchadzani sa o post predsedu.

RE: A uz je to tu :)
autor: marek
e-mail: .
pridané: 04-07-2006 8:13


myslim, ze palko uz pochopil, ze do nablizsieho snemu sa nic nepodari zmenit - lipsicovi to asi este nedoslo. minarik bol clenom predsednictva z titulu funkcie predsedu poslaneckeho klubu kdh. tuto funkciu si teraz pre seba vyarendoval hrusovsky. takze pri najblizsom samovrazednom hlasovani uz nebude pomer sil 6 ku 5 ale 6 ku 4. opravte ma ak sa mylim, do vnutorneho diania v kdh velmi nevidim - snazim sa len nejako rozkodovat ten rozhodovaci mechanizmus v predsednictve. asi by som zareagoval podobne. tu uz ide o vela: ak su dlhodobi sympatizanti kdh schopni o tejto strane povedat, ze sa sprava ako posledna prostitutka - je to vazne. asi by som sa nechcel zucastnovat rozhodnuti, ako bolo to posledne. ak palko nema sancu zmenit nahliadanie predsednictva na zasadne rozhodnutia, ktore stranu zabijaju - preco by sa mal na tom zucastnovat?
RE: A uz je to tu :)
autor: LIBERTARIAN
pridané: 04-07-2006 8:30


KDH-akom trochu krivdis. Konkretne rozhodovanie v tomto konkretnom pripade nebolo urcite take jednoduche. Volba medzi "zasadami" a "pragmatizmom" nebola jednoducha.

To, co im je v kazdom pripade treba vycitat, ze sa DLHODOBO v ramci - aj povedla - KDH nevedie diskusia o takychto problemoch. Pokial sa situacia nevyhroti, chovaju sa strasne principialne. A principialnost a zasadovost prejavuju v situaciach, ked je to vyslovene skodlive (ako to rozbitie koalicie s Dzurindom pre hlupu zmluvu). Toto bolo chovanie jesitneho dietata.
KDH dlhodobo maskovalo nevyriesenost tycho otazok. Umelo drzana jednota bola prioritna. Ukazali to v pripade svojho racianskeho (?) funkcionara.

RE: A uz je to tu :)
autor: marek
e-mail: .
pridané: 04-07-2006 10:18


myslim, ze rozne nazory existutju v kazdej strane. to je v poriadku. tu ale islo o zasadne rozhodnutie. preto tie moje (ale nielen moje) tvrde vyjadrenia. ja som doteraz vzdy volil kdh a myslim si, ze kdh by malo svoju politiku robit aj s ohladom na svojich volicov, nielen na predsednictvo a clensku zakladnu (vyjadrenie hrusovskeho, ktore ma napalilo som tu uz niekde spominal). myslim, ze konzervatina strana sa ma spravat konzervativne - to je vsetko. ak neexistuje jednoznacna podpora na taky skok do neznama, ako je koalicia so smerom, myslim, ze konzervativna strana v takomto pripade nema skakat do neznama. a to uz nehovorim o tom, ze dovody na skepsu vo vytahu k smeru tu jednoznacne su. no a to odstupenie palka je podla mna uplne pochopitelne. ak hrusovsky nemal dost vnutornej sily, aby polozil svoju funkciu - nielen pre zbabranu predvolebnu kampan a povolebnu nerozhodnost, ale najma za to, ze natlacil kdh do rozhodnutia, ktore ohrozuje jeho existenciu. akoby konzervativnu politiku nakazil socialisticky mor - tym myslim ignorovanie cielov presahujucich 4 rocne funkcne obdobie. ak by sa takto spraval reagan a thatcher tak vychodnu europu ma pod palcom soviet a briti su dnes tam kde greci, ci portugalci.
RE: A uz je to tu :)
autor: LIBERTARIAN
pridané: 04-07-2006 11:14


marek :

"myslim si, ze kdh by malo svoju politiku robit aj s ohladom na svojich volicov "
- Ale na KTORYCH zo svojich volicov ?

"... myslim, ze konzervatina strana sa ma spravat konzervativne "
- Co je to "konzervativne" ?

Uz som tu viackrat dokazoval, ze KDH sa chova sirokospektralne. Propaguje konzervativizmus, ale pred volbami vsadilo na SOCIALISTICKE prerozdelovanie.
Velakrat som tu s Lukasom. K. preberal, co je to "konzervativizmus", ale z porovnavania viacerych konzervativcov na tomto fore mi vyslo, ze konzervativci siahaju od veriacich komunistov az ku etatistickym fundamentalistom.

Vstupom do ficovej vlady mohlo KDH splnit cast svojich predvolebnych slubov - kadejake prispevky rodinam, na deti, na podporu zvysovania porodnosti, zakaz interupcii, .....
Samozrejme, zmluvu s Vatikanom by Fico neschvalil.

Samozrejme, Reagan a Thatcher nie su kondici a la' KDH. Podla Carnogurskeho by sovieti mali siahat az po rieku Morava.

A je vonku z Europy
autor: PeterS
pridané: 04-07-2006 19:06


Fico prave dosiahol to, o com sa tu vela hovorilo pri vstupe SR do EU. Prave ho vyhodili zo socialistickej frakcie. Asi by si mal pripisat bodik. Lol.
Vyhodili ho za Slotu.
Pri tejto prilezitosti by som si dovolil poznamku, ktora asi neodzneje v ziadnych mediach a prieskume.

Slota je hlas istej skupiny nemych ludi. Nie tym co hovori, ale ze hovori.

Priblizim situaciu. Bavil som sa prave s 30 rocnym robotnikom zo Spartanu. Podnik s trzbami do 9 mld., robotnici s platmi okolo 9 - 11 - 13.000 cisteho. 3 smenna prevadzka, "policajt" na strojoch - zariadenie, na ktorom pri zastaveni stroja do 3 sekund rychlo nestlacite tlacitko s dovodom zastavenia zacne hucat sirenou, vsetcia ticho ako vsi pod chrastou, podla vyjadreni, nie prilis profesionalny management.
Podnik im z ich socialneho fondu obcas nieco "daruje". Napriklad nevkusne otvaraky, ktore sa po dvoch otvoreniach flasiek pokazia. A prave tento clovek hovoril, ze kolko ludi uz na ne frflalo. Tak mu vravim, nech ich vratia. A on ze nemoze, ze musi drzat hubu. A ja ze ved je vas teda uz dost a ze nebude jediny. A on ze aj tak si nikto neotvori hubu.
A vtedy ma to trklo. Ideo volica SNS. A vtedy som si spomenul na tych dalsich, co poznam, zakriknutych, frustrovanych, co sa boja cokolvek povedat. V praci a mozno i doma. Dusevne trosky, stale pod tlakom stroja, blbeho vedenia a nizkych platov. Maximalne sa ozvu v krcme a trieskaju dve na tri. A potom pocuju Slotu. Tiez trieska, ale hovori, vulgarne, so zlostou a od srdca. Na fore oblekovych, inzinierov a doktorov. To musi byt slastny pocit, vidiet niekoho robit to, co si oni z existencnych dovodov dovolit. "Bravo Slota! Do totho! Len im povedz."
Slota je proste psychoanalyticka ulava pre ich utrpenie. A cim viac ludi bude pod tlakom, strati zabrany rozumu, ci horsie slusnosti - ved naco slusnost, ked zijem ako hnany pes v chudobe, tym viac bude mat volicov.
A toto vobec nie je o nesikovnosti. Robotnikov treba, nemoze kazdy len kseftovat. Lenze v akom stave su robotnici v mnohych fabrikach? Slotovi volici ukazuju, ze mnohi v nie moc dobrom.

Cinska filozofia dnes
autor: Zolo
pridané: 05-07-2006 23:19


Podobna filozofia je aj uz vyse spomenuteho Sun Tzu, ktoreho filozofiou sa riadia americke vojenske sily, americki podnikatelia a mnohe sukromne osoby roznych etnickych skupin. Nie iba Cinania.

Vrelo doporucujem aj Slovakom.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group