ISSN 1335-8715

04-06-2006   Jozef Filko   Slobodný trh   verzia pre tlač

Dave Thomas - zakladateľ Wendy’s

V sobotu 2. júla 1932 sa v Atlantic City, New Jersey narodil David Thomas. Nikdy nespoznal svojich biologických rodičov. Vo veku šiestich týždňov bol adoptovaný manželmi Rexom a Aulevou Thomasovcami. Ale už v piatich rokov zomrela jeho adoptívna matka. Stratil nielen mamu, ale aj pevný domov.

Jeho otec sa musel často sťahovať za prácou, a tak strávil veľkú časť detstva na cestách po štátoch. Rex Thomas bol prísny otec a veľmi často svoju lásku k synovi neprejavoval. Dave však našiel vo svojom živote moment, keď cítil silné rodinné puto k otcovi.

Bolo to práve vtedy, keď spolu jedli v niektorej z mnohých malých kaviarní či skôr typických amerických reštaurácii s rýchlym občerstvením kdesi na rohu ulice. Rovnako silné puto cítil k svojej starej mame Minnie. Trávil u nej letné prázdniny a ona ho naučila, že: „tvrdá práca je dobrá pre dušu, nedovolí, aby si cítil sebaľútosť, pretože nemáš kedy.“ Učila ho správať sa k ľudom slušne a konať dobré skutky.

Keď mal Dave dvanásť rokov, našiel si prvé zamestnanie. Prirodzene ho to ťahalo k reštauráciám, a tak začal pracovať v jednej z nich ako pokladník. V pätnástich rokoch opustil rodinu, keď sa mal znova sťahovať. Zostal žiť vo Fort Wayne, nasťahoval sa do YMCA a začal pracovať pre Hobby House Restaurant. Zároveň sa rozhodol opustiť strednú školu. Dal prednosť práci na plný úväzok pred školou, no počas celého nasledujúceho života to považoval za svoj najväčší omyl.

Počas vojny v Kórei sa dobrovoľne prihlásil do armády a začal študovať na Cook and Bakers School vo Fort Bennings v Georgii. Po úspešnom absolvovaní ho armáda poslala s hodnosťou seržanta do Nemecka, kde sa staral o každodenné stravovanie dvetisíc vojakov. V roku 1953 ho prepustili z aktívnej služby a Dave sa vrátil k svojej pôvodnej práci v Hobby House.

Jeho fantastický úspech sa definitívne začal rokom 1962. Dave dostal šancu zachrániť štyri upadajúce obchody Kentucky Fried Chicken v Columbus Ohio, ktoré vlastnil šéf firmy Hobby House Restaurant Phil Clauss.

Počas štyroch rokov zmenil krachujúce reštaurácie na milión-dolárový úspech. Vo veku 35 rokov sa stal milionárom. Dave často hovoril, že mal obrovské šťastie, že sa narodil práve v Amerike. „Iba v Amerike,“ hovoril, „môže byť mladík ako ja úspešný, napriek skromným začiatkom a bez toho, aby mal maturitu. Amerika mi dala šancu žiť život, aký chcem, a možnosť pracovať, aby som naplnil svoje sny. Nikdy by sme nemali považovať slobodu za samozrejmú a mali by sme využiť každú príležitosť, ktorá sa nám naskytne,“ a dodal, „môžeš byť, čokoľvek len chceš v medziach Božích a ľudských zákonov.“

Po prvom úspechu sa rozhodol pokračovať sám. V roku 1969 si kúpil prvú reštauráciu v Columbuse Ohio a pomenoval ju prezývkou svojej dcérky Melindy – Wendy’s (Old Fashioned Hamburgers). Pätnásteho novembra sa mu teda splnil detský sen.

Vo svojej novej reštaurácii zaviedol mnoho vynikajúcich nápadov, a tak posunul oblasť stravovania o krok vpred. Jeho predstavou bolo vytvoriť reštauráciu, kde by ľudia mali pocit domáceho prostredia a kde by sa rodiny mohli stretnúť a spoločne vychutnávať dobré jedlo. Bol nekompromisný v kvalite.

Na rozdiel od konkurencie sa Dave Thomas rozhodol neponúkať priemyselne vyrábané produkty, ale len doslova „made-to-order“, teda produkty vyrobené na objednávku. Nikdy nepoužíval mrazené potraviny. Naopak, všetko od mäsa cez zeleninu až po sendviče bolo čerstvé. Jedlo sa nepripravovalo vopred, ale až po objednaní.

Dave hovoril: „My nevyrábame sendvič, pokiaľ nie je predaný, takže každý Wendy’s sendvič je servírovaný priamo z grilu, spolu s prílohou na želanie zákazníka. Nie sú predpripravené a znovu ohrievané.“

Takto dokázal Dave servírovať jedlo podľa individuálnych požiadaviek zákazníka a zároveň obslúžiť milióny ľudí denne. Ďalej napríklad používal „hranaté mäso“ a hovoril, „vo Wendy’s rohy neodkrajujeme!“ Namiesto „moderného“ plastového nábytku začal používať útulný nábytok v štýle „old-fashion“ od firiem ako Bentwood či Tiffany.

Ako prvý vymyslel už v roku 1970 „pick-up“ okno (respektíve drive-thru), čím zrevolucionizoval a zrýchlil reštauračné služby a vytvoril prvý skutočný „fast-food“, Toto všetko však nevymyslel sám, bola to tímová práca. Dave rád hovoril: „Vo Wendy’s nie je žiadne JA. Prvé dve písmená sú WE (my).“

Po roku otvorili druhú reštauráciu Wendy’s. Na konci roku 1972 založil The Wendy’s Management Institute, aby v ňom vzdelával manažérov, supervízorov a „franchise“ majiteľov. V septembri 1976 Wendy’s po prvýkrát vstúpila na trh s akciami a predala ich jeden milión, každú po 28 dolárov, na burze NASDAQ.

Na konci toho istého roku mala už sieť Wendy’s 500 pobočiek. V novembri 1979, keď sieť oslavovala desiate narodeniny, mala 1767 reštaurácií po celých Spojených štátoch, Puerto Ricu, Kanade a Európe. Wendy’s otvorila viac ako 750 reštaurácií počas 21 mesiacov, teda asi jeden a pol reštaurácie denne.

V máji roku 1981 vstúpila sieť Wendy’s na burzu v New Yorku pod označením WEN. Počas expanzie v rokoch 1988 – 90 otvorili reštaurácie v Mexiku, na Novom Zélande, v Indonézii, Grécku, Turecku, Guatemale a na americkej námornej základni v Neapole.

Dave Thomas sa rozhodol odísť na dôchodok v roku 1989. No ani potom na svoje reštaurácie nezanevrel. Naopak! Rozhodol sa ich propagovať, ako najlepšie vedel. Odštartoval 13 rokov trvajúcu reklamnú kampaň, mimochodom najdlhšiu na svete, ktorá bola neskôr zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov. Vytvoril viac ako 800 reklám a stal sa tak najčastejšie zobrazovanou postavou reklamy.

Američania ho doslova milovali pre jeho praktické a príjemné vystupovanie a stal sa „American folk hero“. Sláva mu však nestúpla do hlavy a zvykol hovoriť: „Som len hamburgerový kuchár.“

V roku 1994 Wendy’s oslavovala 25 rokov s takmer 4400 reštauráciami v 34 krajinách. V marci 1997 otvoril Dave päťtisícu reštauráciu a pri tejto príležitosti povedal: „Otvoril som prvú reštauráciu Wendy’s, pretože som cítil, že je tu miesto pre čerstvé hamburgery, vyrobené práve tak, ako si ich zákazník želá. Tak ako je to pravda dnes, bola to pravda aj pred 27 rokmi.“

Dave Thomas mal však naplniť ešte jedno poslanie. V októbri 1990 ho prezident George H. Bush požiadal, aby sa stal hovorcom národnej iniciatívy „Adopcia funguje ... pre každého“. Dave mal už predtým hlboko zakorenený pocit zodpovednosti a spolupatričnosti, doslova „dať čosi späť“.

Bol veľký filantrop a jedným z dôvodov jeho úspechu bolo, že sa vždy správal slušne a s rešpektom k ľudom a najmä k svojim zamestnancom. To isté požadoval aj on od nich. V roku 1992 založil pod svojím menom nadáciu na adopcie (Dave Thomas Foundation for Adoption).

Dave Thomas a Wendy’s sa stali hlasom 150 000 amerických detí, ktoré čakali v pestúnskej starostlivosti na „doživotnú rodinu“. Napísal osobný list všetkým CEO’s (Chief Executive Officer) – riaditeľom spoločností zo zoznamu Fortune 1000 companies, aby ich motivoval k vytvoreniu zamestnaneckých benefitov pri adopcii. Výsledkom bolo, že 65 percent spoločností tieto benefity zaviedlo.

Dave predstúpil pred Kongres, aby podporil návrh zákon o daňovom zvýhodnení adopcie (jednorazový daňový bonus vo výške 5000 dolárov pri adopcii), ktorý bol prijatý v roku 1996. Okrem neho pomohol presadiť zákon o adopcii (Adoption and Safe Families Act – 1997), ktorý zjednodušil adopcie detí v pestúnskej starostlivosti.

Dosiahol zmenu hodnôt spoločnosti nielen vďaka zákonom, ale najmä vďaka sústavnej kampani v televízii, miliónom bružúrok a kníh, poštovej známke s frázami ako „Adopting a Child, Shaping a Life, Building a Home, Creating a World“ (vydanej v roku 2000) a bezplatnej telefónnej linke s informáciami o adopcii. Od roku 1993 začal prostredníctvom nadácie udeľovať granty.

Medzi prvé patril grant pre American Council on Adoptive Children, ktorý pomohol nájsť nový domov vyše 200 deťom. Vďaka grantu pre Nation Adoption Center vznikol online zoznam fotografií detí, ktoré čakali na adopciu. Wendy’s deklarovala adopcie ako svoju primárnu pomoc spoločnosti a venovala milióny dolárov na ich podporu.

Adopcie však neboli jeho jedinou charitatívnou činnosťou. Medzi iným dlhodobo podporoval Children’s Hospital v Columbuse, založil Dave Thomas Family Primary Care Center s dotáciou milión dolárov a podporil výskum pediatrov v oblasti rakoviny. Venoval dva milióny dolárov v hotovosti a akciách nemocnici Arthur G. James Cancer Hospital pri univerzite v Ohio, z ktorých bolo založené centrum David Thomas Outpatient Chemotherapy Center.

Spolu s manželkou Lorraine podporoval dočasný domov pre deti Children’s Home Society na Floride a ďalej St. Jude Children’s Cancer Research Center v Memphise, Charity Newsies and Recreation Unlimited a mnohé iné. Pretože veril vo vzdelávanie, podporil Thomas Center na Duke University, Enterprise Ambassador Program na Nove University a založil súkromnú strednú školu v Columbuse – The Wellington School.

Počas svojho života si Dave uvedomoval, že prerušenie štúdia na strednej škole nielenže nebolo správne, ale dáva tým aj lživý príklad mladým, že úspešní môžu byť aj bez vzdelania. Preto v marci 1993 dokončil strednú školu na Coconut Creek High School vo Fort Lauderdale a získal maturitu po 45 rokoch od prerušenia štúdií. O svojom životnom úspechu napísal pamäti.

Dave Thomas zomrel 8. januára 2002 po dlhej a ťažkej chorobe. Jeho podnik však funguje ďalej. I keď sa z prvej reštaurácie v Columbus Ohio stalo živé múzeum histórie firmy, naďalej ponúka ľuďom jedlo rovnako ako v roku 1969. Wendy’s má dnes po celom svete vyše 6600 reštaurácií s takmer 60 000 zamestnancami a dennodenne uspokojuje svojich zákazníkov.

A nadácia na adopcie, ktorú Dave Thomas založil, naďalej pomáha získavať milujúcich rodičov pre deti v pestúnskej starostlivosti. Medzi päť základných hodnôt Dave Thomas zaradil tieto: „Kvalita je náš recept!“ „Rob správne veci!“ „Chovaj sa k ľuďom s rešpektom!“ „Zisk nie je sprosté slovo!“ „Daj čosi späť!“

Jozef Filko

  Kalinak
   Lukas Krivosik 04-06-2006 20:43
  zachrancovia kultury
   Lukas Krivosik 05-06-2006 0:59
  RE: Kalinak
   LIBERTARIAN 05-06-2006 11:00
  RE: Kalinak
   Lukas Krivosik 05-06-2006 12:07
  RE: Kalinak
   Dušan 05-06-2006 13:08
  RE: Kalinak
   Lukas Krivosik 05-06-2006 21:18
  RE: Kalinak
   LIBERTARIAN 06-06-2006 9:13
  RE: Kalinak
   Tomas Sikorsky 06-06-2006 13:29
  RE: Kalinak
   Jozef Filko 06-06-2006 14:59
  RE: Kalinak
   D 07-06-2006 0:47
  RE: Kalinak
   Jozef Filko 07-06-2006 18:27
  RE: Kalinak
   Lukas Krivosik 06-06-2006 16:25
  RE: Kalinak
   D 07-06-2006 1:55
  RE: Kalinak
   Lukas Krivosik 07-06-2006 10:50
  RE: Kalinak
   D 07-06-2006 15:16
  RE: Kalinak
   LIBERTARIAN 08-06-2006 15:09
  RE: Kalinak
   magdalena 10-06-2006 11:38
  RE: Kalinak
   jg 10-06-2006 19:59
  RE: Kalinak
   magdalena 12-06-2006 20:28
  RE: Kalinak
   Lukas Krivosik 06-06-2006 16:16
  RE: Kalinak
   D 07-06-2006 1:59
  RE: Kalinak
   D 06-06-2006 1:01
  Trochu k veci
   Dušan 05-06-2006 13:13
  RE: Trochu k veci
   Jozef Filko 05-06-2006 16:03
  RE: Trochu k veci
   Dušan 06-06-2006 10:03
  RE: Trochu k veci
   Jozef Filko 06-06-2006 15:16
  RE: Trochu k veci
   Palo Zlatoidsky 06-06-2006 18:27
  RE: Trochu k veci
   svedsko 06-06-2006 18:49
  RE: Trochu k veci
   Palo Zlatoidsky 06-06-2006 19:14
  RE: Trochu k veci
   D 07-06-2006 2:23
  RE: Trochu k veci
   Palo Zlatoidsky 07-06-2006 17:55
  RE: Trochu k veci
   Jozef Filko 06-06-2006 21:38
  RE: Trochu k veci
   Andrej Beno 06-06-2006 23:02
  RE: Trochu k veci
   drúk 07-06-2006 9:16
  RE: Trochu k veci
   Palo Zlatoidsky 07-06-2006 6:46
  RE: Trochu k veci
   Palo Zlatoidsky 07-06-2006 6:51
  RE: Trochu k veci
   LIBERTARIAN 07-06-2006 13:23
  RE: Trochu k veci
   clivia 07-06-2006 14:41
  RE: Trochu k veci
   LIBERTARIAN 07-06-2006 15:28
  RE: Trochu k veci
   Palo Zlatoidsky 07-06-2006 18:04
  RE: Trochu k veci
   LIBERTARIAN 08-06-2006 14:48
  RE: Trochu k veci
   Palo Zlatoidsky 08-06-2006 21:31
  RE: Trochu k veci
   clivia 07-06-2006 19:17
  RE: Trochu k veci
   tato 06-06-2006 22:04
  RE: Trochu k veci
   LIBERTARIAN 07-06-2006 13:45
  RE: Trochu k veci
   tato 07-06-2006 21:00
  RE: Trochu k veci
   Jozef Filko 07-06-2006 21:13
  Mimo misu
   Iran 06-06-2006 23:19
  RE: Mimo misu
   D 07-06-2006 2:49
  RE: Mimo misu
   anarchista 07-06-2006 17:35
  RE: Mimo misu
   Jozef Filko 07-06-2006 18:32
  RE: Mimo misu
   D 08-06-2006 8:09
  u nas nemozne
   jednokto 07-06-2006 8:26
  RE: u nas nemozne
   Filip Glasa 07-06-2006 15:30
  RE: u nas nemozne
   anarchista 07-06-2006 15:52
  RE: u nas nemozne
   jednokto 10-06-2006 22:07
  to musela byt riadna otrokaren
   anarchista 07-06-2006 14:58
  RE: to musela byt riadna otrokaren
   Jozef Filko 07-06-2006 21:17
  RE: to musela byt riadna otrokaren
   Ondrej 08-06-2006 15:47
  RE: to musela byt riadna otrokaren
   anarchista 08-06-2006 15:52
  RE: to musela byt riadna otrokaren
   miso 09-06-2006 13:51
  RE: to musela byt riadna otrokaren
   anarchista 09-06-2006 18:42
  "Verejna" vyzva :
   LIBERTARIAN 08-06-2006 9:15
  RE:
   Lukas Krivosik 08-06-2006 11:50
  RE:
   LIBERTARIAN 08-06-2006 12:07
  RE:
   Lukas Krivosik 08-06-2006 13:10
  RE:
   andrej pagáč 08-06-2006 18:00
  RE:
   jg 10-06-2006 16:18
  Doplnam k "Vyzve..."
   LIBERTARIAN 08-06-2006 10:10
  RE: Doplnam k
   LIBERTARIAN 08-06-2006 10:37
  RE: Doplnam k
   LIBERTARIAN 08-06-2006 12:03
  RE: Doplnam k
   D 09-06-2006 13:02
  RE: Doplnam k
   LIBERTARIAN 09-06-2006 14:31
  RE: Doplnam k
   D 09-06-2006 18:23
  RE: Doplnam k
   Jan Gonda 09-06-2006 14:44
  RE: Doplnam k
   D 09-06-2006 18:36
  RE: Doplnam k
   Jan Gonda 10-06-2006 19:49
  RE: Doplnam k
   D 11-06-2006 1:41
  RE: Doplnam k
   Jan Gonda 14-06-2006 20:10
  off topic
   Filip Glasa 09-06-2006 21:29
  Klaus vs. kulturna uderka
   Lukas Krivosik 09-06-2006 22:45
  RE: Klaus vs. kulturna uderka
   Filip Glasa 11-06-2006 19:53

   

 

Slobodný trh

Na Slovensku čelíme výzve, ktorá je veľkou prekážkou prosperite. Touto bariérou sú mýty a legendy, častejšie však elementárna neznalosť fungovania trhovej ekonomiky, ktoré sú zakorenené hlboko v nás. Stvoriteľ pritom urobil človeka na svoj obraz, daroval mu svet a moc pretvárať ho podľa svojich potrieb. Je to podnikavosť, ktorá drsný nehostinný svet pretvára na znesiteľné miesto pre život. Bohaté národy sú také, ktoré podnikavosť, túto tvorivú moc, stimulujú. Chudobné národy podnikavosť pochovávajú pod tonou dobre mienených regulácii a zodpovednosť za svoj život hádžu na štát. Sme presvedčení, že Slovensko potrebuje viac zodpovednosti za svoj osud a viac ľudskej podnikavosti. Len na tomto základe môže byť založená prosperita nás všetkých.

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group