ISSN 1335-8715

27-04-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Môže kultúra fungovať bez štátu?

Zahynula by vysoká kultúra bez štátnych subvencií? Je požiadavka, aby štát nefinancoval kultúrne inštitúcie len „vulgárnym ekonomickým liberalizmom“? Sú revoltujúci umelci jedinými spravodlivými a ich odporcovia kultúrnymi barbarmi?

Pridať nový príspevok

Pozvanka na vystavu
autor: Lukas Krivosik
pridané: 27-04-2006 15:47


Ako Bratislavcania podporovali umenie alebo zaujimava vystava, ktorej obsah sa viaze k teme clanku:

http://magazin.station.zoznam.sk/servlet/Satellite?pagename=CMS_Page&childpagename=Magazin/CMS_Container&c=Page&cid=1118753701921&aid=1145550101779&rid=1129635732950&pi=...

Singapurska opera
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 27-04-2006 18:03


No tak ta Singapurska opera, ktora ma za rok tolko eventov ako kosicke statne divadlo za mesiac je uplne genialny priklad. A ked este dodam, ze polka tych akcii je posedenie pri jedle a muzike s nasimi stedrymi sponzormi a zvysne su najznamejsie, dookola omielane skladby, je ta udajna vysoka uroven jasna. :)
kultura moze prezit
autor: romco
pridané: 27-04-2006 18:05


kludne moze kultura byt bez statnych dotacii
ale len v kulturnej spolocnosti
40rokov socializmu napriklad sposobilo to ze sa ruca spissky hrad a sukromnym osobam je to viac menej jedno

o stave napriklad bratislavskeho hradu a podhradia by sa tiez toho dalo napisat vela

takze ano kultura moze kludne prezit a moze byt v stave samofinancovatelnosti
ale len tam kde je cenena ludmi
to zatial nie je pripad slovenska, bohuzial

ked sa spolocnost skulturni a spameta sa z burania podhradia a synagog, a ludom zacne zalezat na kulture, potom budeme kulturny narod ktoremu sa nerospadavaju svetove kulturne dedicstva...

dovtedy si myslim ze treba cakat a financovat kulturu.
aj kulturu treba ludom predstavit a priviest ich k nej, ak bude po kulture dopyt tak ponuka nebude potrebovat dotacie od statu- slova miklosa, keby ma tu zase niekto chcel oznacovat za ficovca. ten hovoril o tom ze zatial treba kulturu zivit za statne, pretoze socik uplne narusil vazby ludi na kulturu. takze tak

ano moze byt nezavisla uplne od statneho financovania, ale v sucasnosti isto nie- kto ma o tom pochyb nech sa ide pozriet na trenciansky hrad ako sa pomalicky ruca.

romco

RE: kultura moze prezit
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 27-04-2006 18:22


"40rokov socializmu napriklad sposobilo to ze sa ruca spissky hrad a sukromnym osobam je to viac menej jedno"

Lebo 40 rokov sa kapitálom marhalo a osvietenému štátu to bolo jedno lebo mal za úlohu zatvárať triednzych nepriateľov, ktorí ten kapitál mohli vyprodukovať. Ježiši ako je len možné, že tí osvietení a kultúrny štátni úradníci, osvietená elita čo nakladá s našimi peniazmi nepodporila práve takýto projekt? A ešte môžeme hovoriť o štastí, že ten hrad nekúpil nejaký zlý súkromník, nebodaj by zohnal úver a snažil sa ten hrad reštaurovať a turisticky využiť.
Ale osvietený štátny úradník na ministerstve kultúry ho prekukol...

"o stave napriklad bratislavskeho hradu a podhradia by sa tiez toho dalo napisat vela"

Neviem kedy si bol naposledy v podhradí, ale nerozpadáva, práveže zrekonštruované su budovy v súkromnom vlastníctve v Starom meste. A bez štátnej podpory. Prečo? Sídlo v Starom meste v historickej časti je pre firm - PRESTÍŽ

"ano moze byt nezavisla uplne od statneho financovania, ale v sucasnosti isto nie- kto ma o tom pochyb nech sa ide pozriet na trenciansky hrad ako sa pomalicky ruca."

Predajte tú zrúcaninu súkromníkovi a uvidíme o pár rokov, ako sa pôjdu Japonci zadrhnúť o tom, aby sa tam mohli ubytovať...

"ked sa spolocnost skulturni a spameta sa z burania podhradia a synagog, a ludom zacne zalezat na kulture, potom budeme kulturny narod ktoremu sa nerospadavaju svetove kulturne dedicstva."

Kedy sa spoločnosť skultúrni? Spoločnosť je vo svojej miere kultúrna vždy, vždy prejavuje svoje subjektívne preferencie (sorry nie spoločnosť ale jednotlivec, je nezmyslom hovoriť o kultúrnej spoločnosti) pri napĺňani svojich potrieb (a kultúra je potrebou ako každá iná).
Žiadna podpora kultúry enanhradí trhový prístup poskytujúcim ľuďom naplnenie ich potrieb...

RE: kultura moze prezit
autor: Lukas Krivosik
pridané: 27-04-2006 18:29


Tak, tak! Romco s Lahvacom nechcu vidiet druhu polovicu mojho clanku. Oni vidia len zrusit financovanie statom, ale uz nevidia, ze volam po zaangazovani bohatych, nasej prirodzenej novej elity, na financovani kultury. Oni nechcu bohatych, ktori budu mat spolocensku zodpovednost. Oni chcu bohatych, ktori zaplatia statu dane a tym sa pre nich vsetko konci a vo volnom case su uz suci len na nahananie moderatoriek a rosniciek a prehananie sa po meste na velkych farach.

Zapriahate kona pred voz. Prave odstatnenie kultury sposobi, ze ludia si budu musiet zacat kulturu viac vazit, lebo ked jej nepomozu oni, nepostara sa o to nikto.

RE: kultura moze prezit
autor: romco
pridané: 27-04-2006 21:40


kurnik cital si moju reakciu vobec? mne vobec by nevadilo, prave naopak, keby bola kultura samofinancovatelna,

zopakujem, 40 rokov socializmu dosiahlo to, ze sme nekulturny narod-bohuzial-predstavte si ze by sa rozpadal big ben v GB alebo socha slobody v USA-asi nepredstavitelne ze? ludia tam totiz maju ku pamiatkam vztah a vobec ku kulture

najprv teda podla mna treba vyriesit tento problem, ked sa vyriesi toto, bude cele financovanie kultury vyriesene na prospech vsetkych...

romco

RE: kultura moze prezit
autor: jgalt
pridané: 30-04-2006 5:07


Takze ak nas bude nasilim stat nutit platit na kulturu, tak budeme kulturni? Dalsia romcova perla? Financovat kulturu z vypalneho je jasne barbarstvo a nie prejav kultury, a kto to schvaluje je barbar a primitiv.
RE: kultura moze prezit
autor: mecen
pridané: 27-04-2006 21:46


Lukas ale ved spolocnost sa vyvija, to ze v renesancii fungovali meceni-mimochodom casto predchodcovia dekandencie ktoru tu tak velmi napadate-este neznamena ze to tak ma byt aj dnes. V stredoveku sme ludi palili a trestali-aj ked Friso to mozno pripravuje ako comeback- ale dnes to nerobime. V minulosti sa z demografickych a vzdelanostnych dovodov kulture venovala skutocne iba vzdelana elita- dnes je mnozstvo ludi s ambiciami nepomerne, stredovek pamiatky obyval, mi ich vo velkej miere iba spravujeme, vies si predstavit naklady na udrziavanie hradov, kostolov, opevneni? Chlapci nemozete predsa verit ze vsetko sa da iba zo sukromnych penazi, ak su meceni, tak je super, ale ak nie su tak stat ma povinnost,; pre dalsie generacie, pre umelcov- Van Gogh spachal samovrazdu okrem ineho aj preto ze za cely zivot predal jediny obraz- v cajle v Saint Remy pisal par dni pred smrtou, o tom ake by to bolo skvele keby mal podporu od komunity alebo statu- tak trosku citajte co sa deje, nie vsetci umelci co nezarabaju su bolsevici, alebo na to kaslite a povedzte ze vsetko treba calovat z vlastneho iba cirkev zo statneho a bude jasno vo veci. Ale Vasa komisia by asi Van Goghovi nedala prispevok ze, lebo bol luteran a homosexual a ako pise friso z takych je len prazdno, no a Szalay a 20 rocni reformatori zdravotnictva by mu zase nedali lozko v cajle, lebo ako hovori Hayek udrziavanie zivota je financne narocny. Tak vlastne nic, sory
RE: kultura moze prezit
autor: tato
pridané: 27-04-2006 22:19


Taka mala poznamka k Tvojmu prispevku . Neviem co presne rozumies pod pojmom "cajla" vo vete: " 20 rocni reformatori zdravotnictva by mu zase nedali lozko v cajle, " ?

Cajla bola dedina (dnes cast mesta Pezinok) na upati Malych Karpat . Na jej konci tesne pod kopcom Baba sa nachadza psychiatricka liecebna .

RE: kultura moze prezit
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 28-04-2006 10:48


"Chlapci nemozete predsa verit ze vsetko sa da iba zo sukromnych penazi, ak su meceni, tak je super, ale ak nie su tak stat ma povinnost,; pre dalsie generacie, pre umelcov- Van Gogh spachal samovrazdu okrem ineho aj preto ze za cely zivot predal jediny obraz- v cajle v Saint Remy pisal par dni pred smrtou, o tom ake by to bolo skvele keby mal podporu od komunity alebo statu."

V tomto prípade dochádza k určitému špecifiku - v kultúre a umení sa môže stať, že ťa ocenia dlhodobo po smrti, ale to na veci nič nemení. Spomenutý Van Gogh- práve tým ako žil, že si odrezal ucho a nikdy nepredal žiaden obraz si vytvoril legendu, ktorá pomáha predávať jeho obrazy - analyzujme postavenie jeho dedičov a uvidíme.

Ako mám arbitrárne štát rozhodnúť čo zachovať pre ďalšie generácie? Takéto rozhodnutie sa vždy riadi len úsudkom štátnych úradníkov - typickým príkladom bola Čína za kultúrnej revolúcie keď Čiao- Čhing (transkripcia mena manželky Mao Ce Tunga je len približná) rozhodla, že ideme podporovať proletárske umenie - rozhodnutie štátneho úradníka a vzniklo nie umenie ale humus. Napokon sami Čínania uznali, že to nemá úroveň a keď vtedajší čínsky vysoko postavený komuista navštívil Viedeň o filharmónií prehlásil - "Toto je skutočná strava pre dušu" - čínsky komunista o buržoáznej filharmónií, ktorú štát zatratil :)

Pár slov k Van Goghovi - tak potom prečo Van Gogh nerobil niečo iné - keď žil v chudobe mal možnosť robiť prácu, ktorá mu lepšie zabezpečí živobytie ako umelecká činnosť. To, že tak nespravil, znamená, že umeleckú činnosť považoval za najvhodnejšiu bez ohľadu na veľkosť príjmu - poskytovala mu najväčší úžitok - uspokojovala jeho potreby.

Ešte jeden argument. Štátny úradník nie je žiaden nadčlovek. Ak v dobe Van Gogha, neocenil jeho diela trh, ako je možné, že by ho (v tej dobe tvrdú alternatívu) ocenil štátny úradníci. Oni majú nejaký závratne iný vkus ako masa? Povedzme, že sa radia, aj s nejakými kunsthistorikmi a expertami na umenie? Títo tiež neocenili Van Gogha, takže van Gogh by ani dnes nemal šancu získať štátnu podporu.

RE: kultura moze prezit
autor: romco
pridané: 27-04-2006 21:48


lukas
a este jedna vec, vobec by mi nevadilo keby napriklad bohaty ktory financuju kulturu, o to mensie dane by platili,
toto som ja vsak v prispevku neriesil
skor som sa snazil poukazat na pricinu, preco kultura tak chatra a na to, ze pokym sa nevyriesia tieto priciny, tak zbytok sa uz nevyriesi vobec.
pokial si ludia nezacnu vazit kulturu, tak vsetko ostatne je druhorade.
takze treba podla mna prioritne vyriesit tych 40 rokov nekultury co tu panoval

vobec si nemyslim, a to som pisal aj v prispevku, neviem preco nerozumies- ze samofinancovatelnost je sympaticka a spravna myslienka- lenze toto predpokalda ze ludia budu poznat divadlo a nie desperada z vyvolenych... toto treba riesit ako prve...

romco

RE: kultura moze prezit
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-04-2006 0:39


Ale ludia nebudu kulturni nikdy. Ak si myslis, ze stat vytvori kulturnych ludi a potom mozme odstatnit kulturu, tak zapriahas kona pred voz.

Ludia su kulturu (ale aj napr. vzdelanie) zacnu vazit, az ked bude mat svoju cenu. Teraz su ceny oboch tychto statkov umelo statom stlacane nadol. Vysledok je ten, ze ludia si nevazia ani vzdelanie ani kulturu.

RE: kultura moze prezit
autor: romco
pridané: 27-04-2006 21:43


takze, nepochopil,
chyba bola prave v tych 40 rokoch kedy stat kaslal na kulturu a uplne potlacil vztah ludi ku kulture, skus pozorne citat...
neviem co rozumies pod pojmom podhradie,ja nemyslim zamocku kde su baraky ktorych majitelia sa stazuju na nekvalitnu pracu(pocute z prvej ruky)
za podhradie oznacujem okolie ucka a byvalej segy, byvale rybne namestie atd atd.
to je priklad kulturneho barbarstva
to sa 40 rokov akymsi sposobom v ludoch udomacnilo
na toto ja mierym, to ze ludia nemaju vztah ku kulture nie je len chybou kultury ale aj sociku v ktorom ludia vyrastali
toto sa musi podla mna prioritne riesit... o toto mi v prispevku slo...

romco

RE: kultura moze prezit
autor: vychodnar
pridané: 27-04-2006 22:43


velmi ma to mrzi,ale pristihol som sa pri tom,ako s romcom suhlasim..(az na to "mierym")
:-)

RE: kultura moze prezit
autor: kazatel
pridané: 28-04-2006 9:00


"Predajte tú zrúcaninu súkromníkovi a uvidíme o pár rokov, ako sa pôjdu Japonci zadrhnúť o tom, aby sa tam mohli ubytovať..."


kamos, na com slapes? spisske podhradie je jedna velka diera plna ciganov, tak ako vsetko v okoli 50 km odtial.

RE: kultura moze prezit
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 28-04-2006 10:51


Písal som o trenčianskom hrade kazatel
RE: kultura moze prezit
autor: LubosB
pridané: 28-04-2006 10:57


"ano moze byt nezavisla uplne od statneho financovania, ale v sucasnosti isto nie- kto ma o tom pochyb nech sa ide pozriet na trenciansky hrad ako sa pomalicky ruca.
"
Skoda ze TN hrad mal na obnovu muru v demokracii 17 rokov a verejne institucie zacali nieco robit az ked sa nieco stalo.
Na hrade sa t.r. chystali nejake velke zmeny postoj pamiatkarov je asi jasny:
"Práve na nevhodnosť komercionalizácie národnej kultúrnej pamiatky upozorňovali trenčianski pamiatkari aj Pamiatkový úrad v Bratislave, ktorý vydal zamietavé stanovisko k celému projektu."
cely text http://www.regionalnenoviny.sk/clanok.asp?cl=263958...
Takymto niecim by si bol TNhrad schopny na seba urcite zarobit

Romcovi & spol
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 28-04-2006 1:25


Vo vasich prispevkoch bedakate nad stavom kultury, a tvrdite, ze podla potreby je pripustne, aby s tym stat nieco urobil. Voci tomu mam niekolko vyhrad:

Implicitny predpoklad, ze len vy viete, aka je spravna kultura, a ostatni su blbi.

Implicitny predpoklad, ze kvoli "vyssiemu principu" je dobre, ked sa ludom vnuti nieco, co nechcu.

To je presne ten isty styl argumentacie, ako pouziva isty redaktor PS na presadzovanie svojho nabozenstva. Skuste sa nad touto paralelou hlbsie zamysliet. Skuste sa zamysliet nad povodnymi predpokladmi, z ktorych pri vasich uvahach vychadzate.

Ako libertarian samozrejme nemozem inac ako s Lukasom suhlasit.

S pozdravom,
Peter

RE: Romcovi & spol
autor: romco
pridané: 28-04-2006 6:53


ja tam nejaku paralelu nevidim
som presvedceny ze sa sucasny stav kulturneho povedomia je zodpovedny socik,
ze socik dosiahol to ze kultura si nevie na seba zarobit, a tvrdim ze pokial sa uz na zakladnych skolach nebudu s kulturou stretavat a nevybuduju si k nej vztah, tak vsetko ostatne je druhorade

co to ma spolocne s presadzovanim nabozenstva?

romco

RE: Romcovi & spol
autor: romco
pridané: 28-04-2006 7:03


malo byt- pokial sa uz deti
je to obdobne ako so sportom, kto si vybuduje vztah k sprotu ked sa s nim vobec nestretne?
a s tym autorom ps tu paralelu by som ozaj rad chcel vediet viac

RE: Romcovi & spol
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 28-04-2006 14:02


Ja netrvdim, ze s kulturou na Slovensku je vsetko v poriadku. Zaroven vsak ani netvrdim opak, ako ty, pretoze to by predpokladalo, ze sa v tom vyznam lepsie ako ostatni.

Rovnako netvrdim, ze stat situaciu zlepsit nemoze, ale ani ze musi, ako ty, pretoze to by predpokladalo, ze chcem inym nanutit svoje predstavy proti ich voli.

Ani jeden z tych implicitnych predpokladov si nevyvratil.

V tvojich argumentoch vymenim niekolko casti a dostanem zhruba nieco, co sa podoba tvrdeniam horespomenuteho redaktora PS.

> som presvedceny ze sa sucasny stav moralneho
> povedomia je zodpovedny ateizmus/lavica/atd
(implicitny predpoklad, ze ja to viem lepsie)

> tvrdim ze pokial sa uz deti na zakladnych skolach nebudu
> s katolicizmom stretavat a nevybuduju si k nemu vztah,
> tak vsetko ostatne je druhorade
(implicitny predpoklad, ze je spravne ludi nutit do niecoho, co nechcu)

Uz zapaluje?

S pozdravom,
Peter

RE: Romcovi & spol
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-04-2006 0:43


Ale socik v kulture udrzuje mafia umelcov, ktori su pod kazdou peticiou a ktori si prideluju navzajom kseftiky z nasich penazi. A ked tej pokryteckej bande niekto nastavi zrkadlo, tak sa ta spytaju, ze co si ty v kulture dosiahol, ked do toho hovoris.

Kurnik, ja som danovy poplatnik, cely ten cirkus im financujem a nepaci sa mi, co za tie peniaze dostavam. A to este nehovorim o 2% do Litfondu, co je vlastne dalsia vsivava dan, aby sa institucionalizovani "spisovatelia" mohli v Budmericiach ozierat.

RE: Romcovi & spol
autor: romco
pridané: 30-04-2006 10:54


este raz, tie peticie umelcov som nepodpisal ani nijak inak nepodporoval,
ale tie peticie a pod. su podla mna e len dosledkom toho ako to tu fungovalo 40rokov, nie pricinou toho kde teraz kultura je

podla mna ak sa povedzme na skolach bude venovat viac casu kulture a umeniu, vybuduju si ku tomu ludia vztah, vznikne dopyt ktory potom prefinanuje ponuku.

este raz zdoraznim, chyba mi skor pride v tom ze ludia na kulturu kaslu.
pokial nie je dopyt po niecom, tak ponuka nevznikne.
preto treba prave podporovat asi ten dopyt... jednak to prinesie plus pre tych ludi, jednak pre samotnu kulturu.

romco

RE: Romcovi & spol
autor: tato
pridané: 30-04-2006 19:40


" podla mna ak sa povedzme na skolach bude venovat viac casu kulture a umeniu, vybuduju si ku tomu ludia vztah, vznikne dopyt ktory potom prefinanuje ponuku. "

Ako si to predstavujes ? Kazdy den detom naordinujeme 2-3 hodiny kulturnej vychovy ? Alebo zvysime pocet vychovnych koncertov za tyzden ? Pripadne zvysime pocet povinne precitanej literatury ?
A ak to nepomoze, tak odobereme deti rodicom a posadime ich do kulturneho zariadenia ?
Vztah ku kulture si nevybuduju urcite v povinnom skolstve .

Romco , trosku realnejsie navrhy .

RE: Romcovi & spol
autor: romco
pridané: 30-04-2006 21:09


na jednej strane si bol, ak si dobre pametam, zastanca navrhju na odstatnenie skolstva pretoze stat moze cez skoly deti nejak indoktrinovat-cize hovoris ze stat prostrednictvom skol ma moznost deti posuvat urcitym smerom

a potom tvrdis ze skoly tuto schopnost posunut deti urcitym smerom nemaju.

tak ako to je?

jo btw, takyto program v olbasti prepojenia skolstva a kultury ma minimalne jedna sucasna parlamentna politicka strana kt. ma realne snace stat sa lidrom pravice na slovensku
ono je totiz pomerne dobre zdokumentovany fakt, ze skola ma aj vychovne aspekty
koniec koncou to je argument odporcov statnych skol, ze stat sa snazi ludi nejak vychovavat, a nasledne takyto isti ludia hovoria ze stat tuto moznost realne nema

romco

RE: Romcovi & spol
autor: tato
pridané: 30-04-2006 22:30


Romco, preco si vymyslas ? Ak by ti islo odpovedanie na otazky tak, ako Ti ide manipulacia, bola by to super diskusia .

1. Ja som vzdy bol za zrusenie povinneho skolstva .
2. Nikde som netvrdil, ze skoly maju nejaku zazracnu schopnost niekam posuvat . To Ty si mi vzdy tvrdil , ze povinne skoly maju tuto schopnost bez ohladu na zaujem ziaka a rodica .
3. Nebol som a nie som clenom ziadnej strany tak neviem preco mam obhajovat nejake rozhodnutie strany o ktorej neviem ani ako sa vola .
4. Ak ma skola vychovne aspekty preco sa to neprejavilo doteraz v kulture a volas o zvyseni kulturnej vychovy na skolach ?
5. Ja som odporcom aj privatnych skol (aspon tych co som mal moznost spoznat). ;-)

RE: Romcovi & spol
autor: romco
pridané: 30-04-2006 22:49


ku tej dvojke, ja som pochopil tu diskusiu aj clanok mku ktorej to bola, ze statne povinne skolstvo mindoktrinuje deti svojimi predstavami
4. pretoze v sucasnosti sa kulture na skolach vobec nevenuje,
skola samozrejme ma schopnost deti nejak nasmerovat, ked nic ine tak si zober sporty- skolske sportove kluby a hodiny telesnej vychovy su toho peknym prikladom- dieta tak ziska vztah ku sportu a nakoniec mnoho deti vdaka tomu sa zacne sportu venovat aj vo volnom case...

romco

RE: Romcovi & spol
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-04-2006 23:07


"pretoze v sucasnosti sa kulture na skolach vobec nevenuje,"

Akoze sa nevenuje??? Ja som bol na ZS v sportovej triede, no aj napriek tomu sme mali Vytvarnu vychovu a Pracovne vyucovanie a podobne srandy, ako vsetky ostatne triedy.

Dodnes si pamatam ako som musel vlacit do skoly rydlo a co ja viem, co este a ako sa mi cela vytvarna vychova hnusila. Ja som si chcel malovat vesmirne lode (myslim, ze niektore moje dizajny by zaujali aj pana Zimmermana, dizajnera Star Treku;-), ale ucitelka nas furt nutila do nejakeho surrealizmu.

Cize, to co som chcel kreslit/malovat ja, mi na hodine dovolene nebolo. A co chcela odo mna ucitelka, to sa mi malovat/kreslit nechcelo a nevedel som to.

Dodnes mam rad vytvarne umenie. No nie vdaka, ale napriek hodinam Vytvarnej vychovy.

RE: Romcovi & spol
autor: romco
pridané: 30-04-2006 23:18


vidis, to je tiez dosledkom toho 40 rocneho sociku:)

kultura sa na skolach zle vyucuje a nevy7hovava ku vztahu ku kulturue, s tym ja suhlasim ;)

pokial sa vyriesi toto, skus sa na mna spolahnut, vyriesi sa aj nedostatok financii v kulture:)

romco

RE: Romcovi & spol
autor: tato
pridané: 30-04-2006 23:32


" 4. pretoze v sucasnosti sa kulture na skolach vobec nevenuje, "

To je vec nazoru . Co literatura ? hudobna ? etika ?
Mas vobec predsatvu kolko hodin denne deti stravia v skole ? Myslis , ze to dalsie hodiny stravene v skole vyriesia ?

" skola samozrejme ma schopnost deti nejak nasmerovat, ked nic ine tak si zober sporty- skolske sportove kluby a hodiny telesnej vychovy su toho peknym prikladom- "

To je vacsinou otazka schopnosti dietata a pomoci rodica ako "smerovania" skoly . Vacsinou je to napriek skole sa talent dietata nezlikvidoval. Nie raz som pocul ako ucitel telocviku dokazal tieto hodiny detom tak znechutit , ze deti sa tesili, ak miesto telesnej mali matematiku .

Stale , ale neodpovedas ako dosiahnut vyssiu kulturnu vzdelanost pomocou povinnej skoly ?

RE: Romcovi & spol
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-04-2006 23:00


Ale stat moze u deti zaujem o kulturu aj zahlusit a to tym, ze im ju bude vnucovat. Na kazdu vedomost je ten spravny cas, kedy ju absorbovat. A to je u kazdeho velmi individualne. Vnucovat detom koncerty vaznej hudby, ked na ne nemusia byt pripravene, moze viest k znechuteniu na cely zivot.
RE: Romcovi & spol
autor: romco
pridané: 30-04-2006 23:19


takysto suhlasim a zase len odpoviem ze skolstvo v oblasti kultury nevychovava k pozitivnemu vztahu ku kulture, a zase sa zopakujem, toto sa musi prvorade riesit, a nejake peticie a podobne sa potom ani riesit mozno nebudu

romco

súhlas
autor: andrej pagáč
pridané: 28-04-2006 6:27


čakať na stav, kedy si obyvateľstvo začne vážiť kultúru a až následne ju začať financovať zo súkromných zdrojov (ako chce romco), je asi tak, ako začať reformovať zdravotníctvo až potom, čo si ľudia začnú vážiť zdravie. Teda nikdy. Čo nič nestojí, si nik neváži. A kultúra, financovaná rovnako ako zdravie, zo štátneho, nestojí nič.

Som sklamaný postojom Porubiaka aj Popoviča, ktorých si inak vážim za ich občianske postoje.

Inak Lukáš vo všetkom súhlasím, dobrý článok. Akurát musíš tam vždy pichnúť tú cirkev?

RE: súhlas
autor: romco
pridané: 28-04-2006 7:01


kulturua-divadla muzea koncerty listky na hrad atd atd nieco stoja- a nie je to dvacka
co to ma spolocne so zdravotnictvom?
listok na filharmoniu stoji 200 sok, do divadla najlacnejsie za padik.

problem nie je v porubiakovi(vobec mi ta iniciativa nebola sympaticka)
ani v rybnickovi a uz vobec nie je v kulture problem ako v zdravotnictve. nie je zadarmo. len akosi ludia na slovensku k tomu nemaju vztah

je to vidno na tych rakuskych turistoch co chodia do divadiel do BA- vzdy plne autobusy z viedne.
40 rokov socik a nastrbenie kultury

nasledne nazory takto zdementenu kulturu za ktorej zly stav nesie rozhodne stat uplne prestat financovat

trh je vyborny mechanizmus, ale musi byt nezdeformovany

kultura je natolko zdeformovana(zase este raz zdoraznim 40 rokov nekultury) ze aj ked existuje kvalitna ponuka za priatelnu cenu- vid cesty rakuskych turistov- dopyt v SR je velmi nizky, dovody som uz riesil.

takze treba vyriesit ten dopyt... potom bude moct byt kultura samofinancovatelna...

romco

RE: súhlas
autor: andrej pagáč
pridané: 28-04-2006 7:42


no práve, že kultúru platíme na dva krát - cez dane a cez cenu lístka. Ja som vo filharmónii v živote nebol, absolútne ma to nebaví, ale z daní to spoluhradím. A preto sa pýtam, kto určuje, že toto je kultúra, a treba ju dotovať, a toto už nie? Ja milujem Pána prsteňov, môžem chcieť, aby štát zatiahol natočenie Hobita? Určite zoženiem aspoň toľko fanúšikov, koľko chodí do filharmónie. Alebo nech štát podporuje knihy. Mimochodom, to by som pokladal za oveľa adresnejšie a lepšie vynaložené peniaze, než divadlo.
Tvojmu prístupu nerozumiem. Čo sa stane, keď štát prestane dotovať kultúru? Zanikne? Určite nie. Ale aj keby jej časť zanikla, tak čo? Myslíš, že budeme menej kultúrnym národom, ako sme teraz? Veď sám priznávaš, že s tým máme problém vďaka komunizmu. Myslíš, že čím viac divadiel, tým budeme kultúrnejší? Alebo keď zrekonštruujeme všetky hrady, tak budeme kultúrnejší?Ja si myslím, že to nie je len kôli komunizmu, je to dané historicky. My nemáme tradíciu, nemáme osobnosti, nemáme dejiny, aspoň nie v tej miere, v akej všetky okolité národy.
Každopádne prvým dôsledkom absencie peňazí v rezorte by mohlo byť zrušenie aspoň polovice z vysokých škôl a akadémii umení, ktoré každoročne chrlia desiatky absolventov bez šance zamestnať sa. To sa ani nečudujem, že potom všetci protestujú.

RE: súhlas
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 28-04-2006 8:18


Vo filharmonii si v zivote nebol ale vies, ze ta to nebavi. Ako ta mam brat vazne?
RE: súhlas
autor: andrej pagáč
pridané: 28-04-2006 9:27


akosi som ťa nepochopil. Musím si ísť pozrieť napríklad preteky psích záprahov, aby som zistil, že toto je mi cudzie? Alebo naopak, koľko návštev filharmónie by som musel podľa teba absolvovať, aby som mohol úplne zodpovedne vyhlásiť, že ma to nezaujíma?
RE: súhlas
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 28-04-2006 10:46


Samozrejme, ak sudis to, co nepoznas, su to len predsudky. Filharmonia je jeden z anjuzasnejsich plodov ludskeho ducha a je dolezite aby pretrvala, aby bola alternativa masovej kulture. Ak by zanikla, ludstvo by stratilo moznost stat sa lepsim... Tu ide o viac ako o peniaze.
RE: súhlas
autor: LIBERTARIAN
pridané: 28-04-2006 12:37


Lahvac,
ako vzdy, stale trepes.
Alkohol je zatazeny spotrebnou danou 100 Sk na liter palenky+ 19%DPH (teda OPAK dotacie), a slovaci chlascu jak cerpadla. A ta uzasna filharmonia by -podla teba- bez DOTACII nenaplnila hladisko.
Lenze z tvojich slov je vsetko jasne - tebe velmi vyhovuje, ked ini slovaci cez dane (aj dane z liehu) dotuju filharmoniu - TEBE. Ty sa nechavas vydrziavat inymi ako prostitutka. Lenze prostitutka za to vydrziavanie nieco poskytuje. Ty iba beries. Z teba ta filharmonia neurobila lepsieho . Zamysli sa nad sebou.

RE: súhlas
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 28-04-2006 13:46


Ale ved nemozes miesat dokopy chlast a umenie, to je cista demagogia. Spolocnost a civilizacia, aby sa mohli rozvijat, potrebuju vrstvu elit, ktore dokazu svojim prikladom posuvat dopredu masy. To nemozes nahradit konzumom, pretoze spolocnost strati ucel svojej existencie a nebude moct ostat sudrzna.

Spolocnost potrebuje umenie a to umenie pre masy aj umenie pre elitu. To prve dokaze zabezpecit trh, tu druhe sa vzdy zabezpecovalo kombinaciou verejnych a sukromnych zdrojov, ako je to aj dnes prakticky vsade na svete. To nie je o prostitutkach.

RE: súhlas
autor: andrej pagáč
pridané: 28-04-2006 14:20


stále ti nerozumiem. Máš rád vážnu hudbu a filharmóniu. V poriadku. Pokladáš sa tým za kultúrnejšieho? Asi áno, ale aj to je v poriadku. Mne filharmónia nič nehovorí, a zdá sa mi dosť úbohé, aby som sa tváril, že ma očaruje len preto, že povedomie akejsi elity, ktorá sa tak nazýva sama pre seba, je to, že vyznať sa vo vážnej hudbe je súčasťou príslušnosti k tejto elite. Ak máš rád filharmóniu, mal by si byť ochotný si ju zacvakať. Ja mám rád literatúru, fotenie a kino. Nečakám, že mi štát zlacní knihy a nežiadam to. Nerozumiem, prečo ty áno. Keď to porovnám s tou filharmóniou, to by som mal chcieť, aby štát zamestnával spisovateľov na plný úväzok, vlastnil tlačiareň aj kníhkupectvo.
A keď tu pletieš tie elity a ich schopnosť rozvíjeť spoločnosť - no áno, ale kde si zobral, že k tomu je potrebné, aby ich financoval štát? Kto financoval takého Sokrata?

RE: súhlas
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 28-04-2006 16:22


Ja si samozrejme za kulturu platim, preco si myslis, ze nie? A nikto ta zdaleka nenuti stat sa kulturnym clovekom, len programovo nesir nekulturnost.

Pokial mas pocit, ze stat nedostatocne podporuje literaturu, fotografiu a alternativny film, suhlasim. Ale to asi nie je to, co si chcel povedat, vsak? Co teda? CO sa tyka knih, samozrejme cakam od statu, ze sa k moci dostane niekto rozumny a nebudem pri kupe knihy platit taku dan ako niekto iny pri kupe samopalu.

Sokrates nebol umelec ale len mudry clovek. V tej dobe asi najmudrejsi. To sa vsak netyka temy tejto diskusie.

RE: súhlas
autor: andrej pagáč
pridané: 29-04-2006 18:14


1. "A nikto ta zdaleka nenuti stat sa kulturnym clovekom, len programovo nesir nekulturnost." - páči sa mi, ako nenútene stotožňuješ kultúrnosť s návševou filharmónie a nekultúrnosť s požiadavkou na jej samofinancovanie.

2. "Pokial mas pocit, ze stat nedostatocne podporuje literaturu, fotografiu a alternativny film, suhlasim." - nie, ten pocit nemám.

3. "CO sa tyka knih, samozrejme cakam od statu, ze sa k moci dostane niekto rozumny a nebudem pri kupe knihy platit taku dan ako niekto iny pri kupe samopalu." - ja mám rád samopaly a nemám rád filharmóniu, tak čakám, že že nebudem platiť zo svojich daní filharmóniu, a ten samopal si pokojne kúpim za svoje.

4. "Sokrates nebol umelec ale len mudry clovek. V tej dobe asi najmudrejsi. To sa vsak netyka temy tejto diskusie." - ty si nastolil nutnosť elít, ktoré si opäť nenútene stotožnil s umelcami.

RE: súhlas
autor: jgalt
pridané: 30-04-2006 5:33


Prd si ty za kulturu platis. Preco potom chces, aby ti na nu prispievali ini? Zjavne potom neplatis cenu, ktoru by si mal platit, aby ta filharmonia prezila z tych, ktori ju chcu (ty a tebe podobny). Ale cakat od teba logiku alebo dokonca etiku je asi marne.
Svedci to okrem ineho aj o tvojom zvratenom hodnotovom systeme, ked koli zalubam pre snobov ako si ty chces ohrozovat majetok, slobodu a zdravie danovych poplatnikov. To je prejav primitivizmu a barbarstva, urcite nie kultury. Financovanie prizivnickej kulturnej lobby je naozaj to posledne, co moze racionalny a moralny clovek ako ulohu statu schvalit, ak vobec nejaky stat ma byt. Bez problemov zaplatim "rozumnu" dan na zachranu bezdomovcov, na zdravotnictvo, na policiu a ochranu pred zlocinom, aj na zakladne skolstvo, aby sa deti naucili to nevyhnutne pre prezitie, skratka na to, kde ide o zivot, ale tvoje zvasty obhajujuce zjavnych parazitov, ktorym urcite o zivot dokazatelne nejde su naozaj prisilna kava. Libertarian to presne vystihol. Si nechutna paraziticka kreatura.

RE: súhlas
autor: romco
pridané: 30-04-2006 10:50


keby len kreautura , som rovno monstrum

inak celkom mile ze si zmenil nazor a uz si ochotny za iste sluzby platit dan, potom sa diskusia moze konecne posunut dalej a hovorit o tom ktore zo sluzieb maju byt platene z dani, ktore kombinovane a ktore cisto financovane zo sukromnych....

romco

RE: súhlas
autor: jgalt
pridané: 30-04-2006 14:45


Ty si v prvom rade nekulturny primitiv, ktory nema najmensie ponatie o tolerancii a chce pomocou nasilia a teroru nanucovat svojho bozika - dogmu o nutnosti financovanie privilegii kulturnej lobby. To ukazuje, ze tvoj rebricek hodnot je naprosto obrateny, ked chces koli zalubam nejakych snobov ohrozovat ludi nasilim, a ze je zbytocne s tebou debatovat o tom "ktore zo sluzieb maju byt platene z dani, ktore kombinovane a ktore cisto financovane zo sukromnych...."

Ja som nezmenil nazor. Ja osobne som vzdy bol ochotny platit dan na zachranovanie zivotov, ked ma uz stat chce dane nutit platit. Ale to hovorim za seba, nie za inych. Netvrdim predsa, ze stat ma pravo nasilim nutit ludi platit akekolvek dane. Ziaden taky dokaz nutnosti statneho nasilia neexistuje. Cize nie ja som sa "posunul dalej", ale ty si iba stale rovnako slabomyselny, nechapavy a nekulturne nasilnicky primitiv.

RE: súhlas
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-04-2006 0:49


Lahvac, prave si sa prejavil ako komunista:

"To nemozes nahradit konzumom, pretoze spolocnost strati ucel svojej existencie a nebude moct ostat sudrzna."

Spolocnost nema mat "ucel". Ucel svojho zivota, svoju predstavu o stasti si ma kazdy hladat sam. Ked toto tvrdis, povedz mi, aky ucel ma napr. slovensky narod alebo iny narod. A napis ako k nemu prispieva statne divadlo, ktoreho uroven upada umerne s narastanim verejnych prostriedkov nan vynalozenych.

Ak spolocnost nieco drzi pohromade tak je to kulturnost ako sirsi pojem, ako subor zdielanych hodnot, pritomnych v spolocnosti. To je ale tema o inom, nie o financovani vysokeho umenia.

"Spolocnost potrebuje umenie a to umenie pre masy aj umenie pre elitu."

Ano, ale co ked sa vkus masy a vkus elity lisi? Maju masy sponzorovat zabavu elite?

Dobry clanok. Ale ...
autor: LIBERTARIAN
pridané: 28-04-2006 7:54


Lukas ako skoro vzdy pise rozumne veci. Ale ....
To "ale" sa netyka clanku, ale sa tyka sirsich suvislosti. Na slovensku je vacsina spolocenskych institucii- novinari, umelci, politicke strany, ..... v zajati socializmu (a to aj ti, ktori socializmus otvorene kritizuju, odsudzuju). Vsetci tito otvorene, alebo implicitne, ocakavaju od statu, ze stat zabezpeci, zlepsi, vyriesi, pomoze, ...
Cele spolocenske spektrum od lavice (Smer) az po "pravicu" (KDH,SDKU, SNS) denne ludom ohlupuju mozgy o uslachtilych cieloch statu. A denne im beru velke prachy na financovanie tychto uslachtilych cielov. Sucasna volebna kampan - nazorna ukazka- co vsetko je mozne ludom slubit.
TOTO VSETKO HOREUVEDENE je podstatou a pricinou problemu. Financovanie kultury statom je iba logickym dosledkom toho.
Liecit treba priciny choroby, nie vonkajsie prejavy choroby. A pricinou je zakorenenost socializmu a etatizmu v mozgoch ludi. Toto forum je tiez dokazom toho/a to sa jedna o "prave" spektrum. Prave ako moja lava ruka.

Clanok je dobry, ale .....

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 28-04-2006 8:38


Fundamentalizmus je zvlastny typ presvedcenia, ktore sice navonok deklaruje nejake prospesne ciele, hodnoty ale tie nie su tym, co fundamentalisti presadzuju. Fundamentalisti presadzuju fundamenty-jasne, zjavene, prirodzene vecne pravdy, ktore si privrzenci fundamentalistickeho hnutia ztotznuju z metafyzickym "dobrom".

Fundamentalisti citia potrebu rozsirovat svoje ucenie(preto libertarian neciti radost z kulturneho dialogu s oponentom ale znechutene konstatuje: Ty sa nedas presvedcit"), fundamentalista sa citi ohrozeny, boji sa vyvratenia svojich pravd, bez ktorych si nevie predstavit svoju intelektualnu integritu a vobec existenciu a preto zasadne odmieta co i len sa zamysliet nad argumentmi, ci realitou, ak nepotvrdzuju fundamenty. Fundamentalista chape kompromis ako zradu, preto deli ludi iba na pravovernych a neveriacich psov. Pravych liberalov a etatistov, socialistov. Preto libertarian tak nastojcivo ziada tych, ktori sa onalepkovali ako konzervativci, nech priznaju farbu. Ste s nami alebo proti nam? Inak to byt nemoze.

Argumentacia fundamentalistu stoji na jednoduchych axionach, ktore su podla neho nepriestrelne a zjavne. Napriklad, ze platenie dani je kradez. Ze zena je menej ako muz. Fundamentalista potrebuje "Velkeho Satana", ktory je zly uz svojou podstatou a musi byt zniceny. V tomto pripade stat.

Aj ked sa to nezda, pri pohlade na tych sialencov, co sa v Palestine vyhadzuju do vzduchu, vacsina fundamentalistov precitne. Cas je mocny liecitel. Kazdy den tuzobne cakam, kedy sa od libertariana raz precitam, co si mysli, ked uvidim produkt jeho intelektu miesto sprostych deklarativnych vyhlaseni.

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 28-04-2006 10:59


Lahváč, ja tiež necítim radosť s dialógov s tebou - som skôr smutný z tvojich názorov.

"Fundamentalisti citia potrebu rozsirovat svoje ucenie(preto libertarian neciti radost z kulturneho dialogu s oponentom ale znechutene konstatuje: Ty sa nedas presvedcit"), fundamentalista sa citi ohrozeny, boji sa vyvratenia svojich pravd, bez ktorych si nevie predstavit svoju intelektualnu integritu a vobec existenciu a preto zasadne odmieta co i len sa zamysliet nad argumentmi, ci realitou, ak nepotvrdzuju fundamenty"

Pochybujem, že sa bojí vyvrátenia svojich právd, pravdu nemožno vyvrátiť - z prozaického dôvodu je pravdou. No Lahváč toto je relativizmus poznania jak sviňa...

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: LIBERTARIAN
pridané: 28-04-2006 12:22


andrej :
Diskutovat s niekym ako je Lahvac je nielen zbytocne, ale aj realne nemozne. Ako sa da na logickej baze diskutovat s niekym , kto STAT a jeho uradnikov povazuje za opravnenych regulatorov svojho, ale aj MOJHO zivota. Diskutovat s niekym koho zivotnou filozofiou je siahat inym ludom do penazenky a este od nich ziadat, aby sa usmievali.
S lupeznikmi treba bojovat, nie diskutovat.

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 28-04-2006 12:29


Ale komu ja siaham do penazenky? A stat povazujem za opravneny urcovat ti hranice, kym si na jeho uzemi, vyuzivas jeho sluzby. Zalozte si libertariansku koloniu a budem bojovat za vasu slobodu zit bez statu. Lenze ak ja mam pocit, ze bez statu nemozem byt slobodny(lebo nebudem mat garantovane moje ludske prava, nebudem moct vyuzivat moje vlastnicke prava atd.), tak vnimam ako moje ohrozenie, ze mi chces moj stat zrusit. Na rozdiel od teba, sa vsak snazim pochopit, preco zmyslas tak ako zmyslas. Teda, snazil som sa, za ten rok co s vami anarchistami vsetkych farieb diskutujem uz mam v tom viac menej jasno.
RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 28-04-2006 13:42


> ... ja mam pocit, ze bez statu nemozem byt slobodny(lebo
> nebudem mat garantovane moje ludske prava, nebudem
> moct vyuzivat moje vlastnicke prava atd.)
Ano. Aj ja som mal kedysi ten pocit. Cim dalej vsak sledujem a analyzujem vyvoj, tym viac ten pocit mizne.

S pozdravom,
Peter

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-04-2006 0:57


"ja mam pocit, ze bez statu nemozem byt slobodny(lebo
> nebudem mat garantovane moje ludske prava, nebudem
> moct vyuzivat moje vlastnicke prava atd.)
Ano. Aj ja som mal kedysi ten pocit. Cim dalej vsak sledujem a analyzujem vyvoj, tym viac ten pocit mizne."

Peter, ja som sa nikdy nepovazoval za libertariana a nikdy som napr. nechcel velmi demonopolizovat monopol statu na nasilie a vytvaranie zakonov.

No prave moje studium prava a mnohe konretne priklady z praxe ma presviedcaju o tom, ze stat nevytvara pravo (ako tvrdia pravny pozitivisti), stat naopak pravo nici a kontminuje ho svojou normotvorbou.

Paradoxne, libertarianska spolocnost by bola, zda sa, ovela konzervativnejsia.

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 28-04-2006 12:22


"Lahváč, ja tiež necítim radosť s dialógov s tebou - som skôr smutný z tvojich názorov."

Z coho konkretne?

Slovo "pravdy" som v tomto kontexte pouzival vo vyzname dogmy. Libertariani nedospeli k pravde poznanim, oni si precitali nieco vknihach a tak ich to okuzlilo, ze si to oznacili za pravdu, ak nieco nezodpoveda ich pravdam(ci dogmam ak chces), tak to jednoducho ignoruju...a nove fundamentalisticke hnutie je na svete....

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 28-04-2006 12:53


Tak potom hrdo ponesiem označenie fundamentalista slobody a myslím, že Libertarián tiež.
RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 28-04-2006 13:47


Samozrejme, aj mudzahidi su hrdi na svoj fanatizmus.
RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 29-04-2006 11:49


Mudyňzahid no dobre...

Btw neviem či si zachytil, ale na pravom spektre raz prebiehala taká mini diskusia, o triáde atómovka - červené tlačítko a ľavičiari (bol si jej iniciátorom a latentným účastníkom) a došlo sa k záveru, že akékoľvek "mudžahídstvo" je ekonomicky neefektívne, takže si pred mudžahídmi v bezpečí.
To ťa samozrejmenechráni pred stretmi na diskusnom poli.

Salam alejkum

Andrej ibn Jan

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: jgalt
pridané: 30-04-2006 14:54


Ty ako aj mudzahedyni chcete koli svojmu fanatizmu pouzivat nasilie proti nevinnym ludom. Libertariani su "fanaticky" proti takemu nasiliu. Zjavne ziaden rozdiel nevidis.
RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 28-04-2006 13:53


> Libertariani nedospeli k pravde poznanim, oni si precitali
> nieco vknihach a tak ich to okuzlilo, ze si to oznacili za
> pravdu ...
Nemozem pochopitelne hovorit o ostatnych, u mna to vsak bolo presne naopak. Ja som k svojmu presvedceniu prisiel z praxe, rozmyslanim nad tym, preco sa mi prihodilo to ci ono a preco sa ludia spravaju tak ci onak. Knihy, ktore som (potom) cital, mi ponukli sytenzu vysledkov mojho skumania. Moje presvecenie nie je tymito knihami podmienene, oni mi len pomahaju lepsie formulovat argumenty. Vnimam ich teda ako nastroje.

Okrem toho, s viacerymi tvrdeniami, aj mojich oblubenych autorov, nesuhlasim. Lukas moze potrvrdit :-).

S pozdravom,
Peter

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 28-04-2006 14:22


To ma zaujima. Bol si v nejakej spolocnosti bez statu a zistil si, ze to tam funguje? Kde?
RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-04-2006 0:58


"To ma zaujima. Bol si v nejakej spolocnosti bez statu a zistil si, ze to tam funguje? Kde?"

Nie, ale fungujeme v statnych systemoch, vnimame ze nefunguju a kladieme si otazku, preco. A ekonomicka analyza dava jednoznacnu odpoved.

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 30-04-2006 14:15


Empiricky je dokazane, ze anarchia vedie k destrukcii chudobe a v konecnom dosledku k bodu, ked ludia akceptuju aj totalitu, ak zabezpeci poriadok.... Ekonomia to nie je len mises.org, dokonca ani len rakusania, na to je dobre nezabudat.
RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: jgalt
pridané: 30-04-2006 14:58


Zase nemas najmensie ponatie, co je to dokaz? Ako moze byt empiricky "dokazana" zovseobecnujuca hypoteza? Zase dokazujes svoju "kulturu" a nevzdelanost? Ty potom vykladaj a poucuj druhych o kulture.
RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 30-04-2006 19:10


Zazil som mnoho mensich prihod. Klucovym bodom asi bolo, ked som sa priamo angazoval v spolocnosti organizovanej na principe demokracie a rovnostarstva, ktora mala zastupovat svojich volicov. V skutocnosti vsak, aj ked to zrejme dobre mysleli, nekonali v ich prospech, a pritom "pozierali" peniaze vyzbierane z vynuteneho financovania ("demokraticky" schvaleneho). Dospel som k presvedceniu, ze nejde o chybu jednotlivcov (pretoze som ich poznal osobne), ale systemu. Od toho okamihu som sa prestal angazovat ako demokrat, a zacal jednat ako obchodnik (dobrovolny vztah). H-H. Hoppe tento cin nazyva "secesia", Lukas to minule spominal. Vysledok je ten, ze sa zlepsila kvalita a znizila cena.

Preco to nefungovalo? Vynucovanie svojho presvedcenia silou znamena zrusenie nesenia zodpovednosti. Ked zlyha stat, vymeni sa vlada a je to akoze "vyriesene". Ked vsak zlyha sukromna firma, tak nielenze strati pracu vedenie, ale aj firma strati podiel na trhu, a mozu nastupit ini poskytovatelia. Ked zlyha statny monopol, nijaky presun kompetencii na ineho poskytovatela sa nekona, stat nenesie zodpovednost. H-H. Hoppe tento jav nazyva "funkcnymi vyhodami": vyhoda nie je viazana na osoby, ale na nejake funkcie (napr. ministerstvo kultury).

Celkom dobry obraz o tom, ako rovnostarstvo a demokracia v praxi "nefunguje", vykresluje kniha "Atlas Shrugged" od Ayn Rand.

Okrem toho som vypozoroval aj kopu inych javov, v pamati mi zostalo hlavne "ked je nieco zadarmo, ludia si to nevazia a plytva sa tym". Libertarianske knihy opisuju a vysvetluju tieto mnou vypozorovane javy. Keby ich neopisovali, tak by som sa k libertarianstvu nehlasil. Podobne, popisy javov a predpovede inych "ideologii" nie su v sulade s tym, co som vypozoroval, preto ich povazujem za chybne.

Co sa tyka "chybnosti" inych teorii, je tu este druhy prvok pritahujuci ma k libertarianizmu, presnejsie k anarchokapitalizmu. Tento prvok nema s fyzickym svetom nic spolocne, ide o teoriu ako taku. Povazujem sa za typ cloveka, ktory rozmysla vedecky. Nemozem teda prijat teoriu, ktora obsahuje rozpory, za pravdivu. Anarchokapitalizmus vychazda zo 100% sukromneho vlastnictva. Ine teorie nie. To by samo o sebe este nevadilo, ale ziadna neposkytuje jednoznacnu odpoved na otazku "ked nie 100%, tak kolko teda?". Preto ich ako "skorovedec" nemozem prijat.

S pozdravom,
Peter

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: romco
pridané: 30-04-2006 21:14


ako sa libertariannizmus/ anarchokapitalizmus pozera na otazky politickej sloboy? toto je zatial na urovni ekonomiky/dani/sluzieb.

by ma to zaujimalo,
ono totiz zopar velkych zastancov-nehovorim ze ty- liber. myslienok tvrdi na druhu stranu ze stat/statne zmluvy ma rozhodovat co je moralne spravne a co nie-kadehaci(interupcie zakazane STATNYM ZAKONOM-najviditelnejsi priklad)- a zaroven zastavaju libertarianske postoje
preto by ma zaujimalo aky je teda postoj liber. k otazkam osobnej/politickej slobody a prav
romco

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 01-05-2006 2:37


> ako sa libertariannizmus/ anarchokapitalizmus pozera
> na otazky politickej sloboy?
Zavisi od toho, co myslis politickou slobodou. Ak myslis charakteristiku aktivneho a pasivneho volebneho prava, tak skusim odpovedat.

V minarchizme je politika obmedzena na malo oblasti (obrana/policia/justicia). Minarchisti su vacsinou za vsetobecne volebne pravo, ale nie je to tak u vsetkych. Horeuvedene oblasti su vnimane ako "nutne zlo" a preto asi nie je podstatna metoda, akou sa tieto pozicie obsadia, hlavne aby to fungovalo.

V anarchokapitalizme je ta otazka bezpredmetna, lebo politika v nasom chapani neexistuje.

S pozdravom,
Peter

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Lahvac
e-mail: lahvacovmail@yahoo.com
pridané: 30-04-2006 22:32


Takze bol si v nejakom zdruzeni, ktore poskytovalo sluzby obcanom, bolo financovane z verejnych zdrojov, ale v skutocnosti tie sluzby neposkytovalo, aj ked ludia v nom boli dobri. A Hoppe to nazyva secesia. Vobec tomu pravdu povediac nerozumiem.

Co sa tyka "zlyhania", zlyhanie statu je nieco celkom ine ako zlyhanie firmy. Firma musi garantovat len to, k comu sa zaviaze v zmluve. Stat musi zabezpecit garantovanie ludskych a obcianskych prav kazdemu obcanovi a preto je porovnanie statu a sukromnej fimry absurdne. Mozes porovnavat statnu a sukromnu pekaren ale ktora firma zabezpeci pravo na zivot pre vsetkych ludi v nejakom teritoriu?

Knihu som necital, nemozem sa vyjadrit. Ale v zasade je to tak, ze demokracia a politicka rovnost su nutnou poziadavkou pre prosperitu, okrem sultanatov topiacich sa v rope samozrejme.:)

A iste, co je zadarmo, to si ludia nevazia. Ale ako to suvisi s demokraciou? Chaopal by som to, keby to mala byt kritika marxizmu ale demokracie?

A je predsa logicke, ze ked kazdy region ma ine kulturne, ekonomicke, demograficke, politicke a vseliake ine vychodiska, asi nemoze byt pre vsetkych dobry rovnaky ekonomicky system. To nie je ziadna veda ale fanatizmus v style debilov, snazsiacich sa konvertovat cely svet na Islam...

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 01-05-2006 2:57


> Vobec tomu pravdu povediac nerozumiem.
Precitaj si Atlas Shrugged. Lepsie vystihnutie mnou pozorovanych javov nepoznam.

> Stat musi zabezpecit garantovanie ludskych a
> obcianskych prav kazdemu obcanovi ...
Takato definicia protireci sama sebe. Na to, aby garantoval napr. zdravotnictvo, musi kradnut, teda porusit sukromne vlastnictvo, a regulovat, teda nutit ludi robit co nechcu. Prinajlepsom teda stat musi medzi tymito cielmi "balansovat". Nikdo vsak nie je ochotny definovat, ako a kde spravit deliacu ciaru, a vysledok je natahovanie sa medzi roznymi zaujmovymi skupinami. K splneniu tychto cielov (garantovanie "prav") sa nedospeje a snaha o to je plytvanim zdrojov.

Firma sa protirecivym cielom moze vyhnut a o vysledku rozhodne trh. Stat sa vyhnut nemoze a o vysledku rozhoduju lobovacie skupiny. Ako Lukas povedal, ide o zakladne ekonomicke pravidla.

> A iste, co je zadarmo, to si ludia nevazia. Ale ako
> to suvisi s demokraciou?
Suvisi to so socializmom a aj s tebou uvedenymi "pravami". Ak ma kazdy "zadarmo" "garantovane" zdravie, nebudu si ludia svoje zdravie vazit a budu s nim plytvat (hazardovat).

> asi nemoze byt pre vsetkych dobry rovnaky ekonomicky
> system
Nemoze. A preto by sa kazdy mal moznost slobodne rozhodnut, v akom ekonomickom systeme bude zit. Jediny typ spolocnosti, ktory tuto charakteristiku splna, je anarchokapitalizmus. Chcez zit v komunite zalozenej na rovnostarstve, bez kapitalizmu, kde osvieteni vodcovia budu garantovat vsetky mozne prava? Prosim, kludne si ju zaloz, ale za vlastne peniaze, a nenut nikoho pripojit sa nasilim.

S pozdravom,
Peter

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: jgalt
pridané: 30-04-2006 23:00


Udajne sa ma zanedlho natocit aj film AS. Angelina chce hrat Dagny a Brad Galta. Je to vsak podla mna dost tazka kniha na film.
RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 01-05-2006 3:20


Pokial ten film nebude trvat tyzden, tak si ho neviem predstavit :-).

S pozdravom,
Peter

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: LIBERTARIAN
pridané: 28-04-2006 9:44


Nuz, kedze som sprdol svojim prispevkom sirsie politicke spektrum, som velmi zvedavy na reakcie. Lavica sa uz ozvala. "Pravica" ma moze este milo prekvapit. A reakcia samotneho PS ??? Tyka sa nazor LK iba kultury, alebo celkoveho zivota obcanov ?
RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-04-2006 1:00


""Pravica" ma moze este milo prekvapit. A reakcia samotneho PS ??? Tyka sa nazor LK iba kultury, alebo celkoveho zivota obcanov ?"

A prezradte mi Kefalin, co vy rozumiete pod takym "celkovym zivotom obcanov"?

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-04-2006 0:53


"Cele spolocenske spektrum od lavice (Smer) az po "pravicu" (KDH,SDKU, SNS) denne ludom ohlupuju mozgy o uslachtilych cieloch statu. A denne im beru velke prachy na financovanie tychto uslachtilych cielov. Sucasna volebna kampan - nazorna ukazka- co vsetko je mozne ludom slubit."

Ano, ale to nie je preto, ze strany su dobre alebo zle, ale preto, lebo aby v demokracii (v jej sucasnej forme) politicka strana uspela, musi nieco ludom slubit. Ze pre nich bude nieco robit, ze sa o nich postara.

Strana, ktora by slubila, ze sa o ludi starat prestane, ze ludom nejaku hracku zoberie, ze pre nich nebude robit nic, taka strana by velmi rychlo skoncila.

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: LIBERTARIAN
pridané: 03-05-2006 15:55


Presne tak.
Ale ta hypoteticka strana mohla aspon 4 roky ludi vychovavat v tom, ze ich osobna zodpovednost a sloboda im – obcanom- poskytne viac vyhod a profitu, ako etatizmus a socializmus. Je to tazka cesta, ale inak to asi neide.
Pretekat sa s komunistami, ze MY slubime ludom viac ako oni, to je blbe.

RE: Dobry clanok. Ale ...
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-05-2006 19:24


"Ale ta hypoteticka strana mohla aspon 4 roky ludi vychovavat v tom, ze ich osobna zodpovednost a sloboda im – obcanom- poskytne viac vyhod a profitu, ako etatizmus a socializmus."

Strana ma k niecomu vychovavat??? To tu uz bolo.

Inak liberalne strany (vsetkych odtienov) nikdy nebudu politicky uspesne, lebo sa snazia apelovat na rozum. (cim nechcem povedat, ze argumenty roznych druhov liberalov musia byt racionalnejsie!)

Na strane druhej, socialisti apeluju na atavizmus socialneho citenia a konzervativci na nabozenske a vlastenecke citenie. Clovek je tvor emocionalny, nie racionalny, preto budu mat socialisti a konzervativci vzdy viac percent ako liberali i "liberali".

Preto sa treba riadit Actonovou radou a posunut konzervativne strany smerom ku (klasickemu) liberalizmu.

re:
autor: Jan Gonda
e-mail: janygonda@recesia.sk
webstránka: http://www.recesia.sk
pridané: 28-04-2006 13:00


Otazka, ci kultura moze jestvovat bez statu je irelevantna rovnako ako keby sme sa pytali, ci moze kultura fungovat bez trhu a "mecenasov". Moze!
Podstatne je, ze ak ju alokuje stat, straca svoju nezavislost. Umelci sa stavaju zamestnancami statu a ich tvorba ostava v otrockych okovach vladnej moci, ale to iste moze platit u mecenasov.
Moja uvaha: v slobodnom trhu sa musia umelci zivit sami aj cinnostou nespojenou s kulturnymi aktivitami a stavaju sa plne nezavislymi. Majetok im na lesku a kreativnosti muzy nic neprida. To je gro nasho problemu.

re:
autor: Zolo
pridané: 28-04-2006 13:11


Ze kultura moze vo vseobecnosti existovat bez statu je samozrejmost. U nas je vsak ina otazka dolezitejsia. Ta znie; moze existovat kultura v chudobnom state? V chudokrvnom statnom rozpocte a nizkej kolektivnej kupnej sile potencialnych mecenasov.

Medzi mecenasov nepocitam T-Mobile, ktorych prispevok kulture, ako v pripade Eltona, spocival v prerozdeleni prispevkov zakaznikov nadobudnutych vdaka statnemu monopolu.

re:
autor: june
pridané: 29-04-2006 12:59


"moze existovat kultura v chudobnom state?"
Ako vravis vyssie, moze. Aj existuje.
¨V chudokrvnom statnom rozpocte a nizkej kolektivnej kupnej sile potencialnych mecenasov."
Co myslis pod "nizkou kolektivnou kupnou silou potencialnych mecenasov"?
Podstata problemu (nielen) u nas je ta, ze jednoducho tu je voci "mecenasom" velka zavist, od ficovcov neustale zivena, ktora ma za ciel im peniaza co najrychlejsie zobrat. Je potom trochu aj prirodzene, ze ti "mecenasi" na spolocnost istym sposobom kaslu..

re:
autor: Zolo
pridané: 30-04-2006 13:09


Nasi chudobni su chudobni a dokonca i nasi bohati su v porovnani s inymi chudobni tiez. Tato kombinacia nedokaze dostatocne financovat kulturu. Aj umelci potrebuju jest, pit, mat strechu nad hlavou a dosiahnut slusnu zivotnu uroven z prevadzania svojho povolania.

Otazkou je, aky system finacovania je vhodny. V stredovekej Florencii bolo a v dnesnych Spojenych Statoch je financovanie kultury sukromnikmi pozitivnym javom. Kultura v USA existuje a aj stat aj sukromnici vo velkej miere sa podielaju na financovani kultury. To neznamena, ze ten system je vhodny pre Slovensko. Respektive, ci sukromnici dokazu sami udrzat kulturu pri zivote bez pomoci statu.

Pokial existuje trhovy zujem pre kulturu, potrebujeme ju. Bez ohladu na sposob financovania.Keby kultura zahynula kvoli nedostatku penazi, malo by to aj neziaduci efekt, ze viac umelcov by presedlalo na profesionalne politikarcenie. Teda k umeniu, ku ktoremu obycajne nemaju nadanie.

re:
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-04-2006 16:05


O tom, preco su slovenski bohati v porovnani s bohatymi v inych krajinach, pisem tu:

http://www.tyzden.com/index.php?w=art&idart=4847&idiss=9...

re:
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 30-04-2006 19:50


Pises v tom clanku:

"Existuje už dosť dôkazov o tom, že keď investuje súkromník SVOJE peniaze, skôr si zráta efektívnosť investície, ako keď štátny úradník investuje CUDZIE peniaze do nejakého pochybného „verejného“ statku, ktorý by možno súkromná sféra vedela zabezpečiť lacnejšie a lepšie."

Ide o tzv principal-agent-problem, v ekonomickej teorii dobre znamy. Ako intro odporucam uz raz spominanu knihu "Freakonomics" (konkretne o tomto sa pise v kapitole 2).

S pozdravom,
Peter

re:
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-04-2006 23:14


Peter, mne je to dobre zname, ale ked nieco vysvetlujem, snazim sa polopatisticky. Navyse, ked pisem pre KP, tlaci ma do toho dost aj Sebej.
re:
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 01-05-2006 3:16


Prave ze ten Freakonomics je velmi polopatisticky (termin principal-agent-problem nemam z neho, na to sa pamatam z hodin ekonomiky). Napriklad uvedena druha kapitola ma nazov "Co maju spolocne Ku Klux Klan a agenti realitnych kancelarii" :-).

S pozdravom,
Peter

re:
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-04-2006 1:03


"moze existovat kultura v chudobnom state? V chudokrvnom statnom rozpocte a nizkej kolektivnej kupnej sile potencialnych mecenasov."

Ved ja som zato, aby sa z malych slovenskych firiem stali velke slovenske firmy. Ale po volbach pojdeme celkom opacnym smerom. Vezmime si zdanovanie dividend, najnovsia fičovina cerveneho roberta.

Velke zahranicne firmy si tie zisky preperu cez danove raje a zaplatia to male a stredne slovenske firmy. Cize nase firmy zostanu male a chudokrvne. Kedze vsetko nad pat korun zhrabne nas nenazrany statny moloch.

pre PS
autor: june
pridané: 28-04-2006 17:08


off topic: V Konzervativnych listoch ma teraz clanok Ondrej Schutz - "Moj spor s modernym liberalizmom", chcem sa spytat, ci by sa nedalo ho tuna zverejnit.. Podla mna je vyborne napisany, az na mozno nejake male detaily s nim mozno velmi suhlasit, zisla by sa mu sirsia publicita..
RE: pre PS
autor: Lukas Krivosik
pridané: 30-04-2006 1:05


Naco? Ved ho ma v Konzervativnych pohladoch i na svojom blogu, tusim?

Ale teme lavicoveho liberalizmu sa este budeme venovat.

amater
autor: rajacka
e-mail: rajacka@orangemail.sk
pridané: 15-08-2008 6:17


ahojte vsetci...diskusia je velmi zaujimava...ale nevladala som ju docitat do konca...ale niekde v strede mi doslo, ze nakoniec je vsetkemu na vine skolstvo, lebo prave to castokrat znechuti nasim detom nielen umenie vdaka sposobu vyucby. Nam sa uz asi nepodari dat vsetko toto do poriadku, tak kedze nasou buducnostou su deti, mali by sme sa zamerat hlavne na ne.
Naozaj je pravda, ze ucitelia nedavaju priestor ziakom na hodinach. Je to stale to iste...dnes si nadiktujeme toto, dnes nakreslime co sme zazili cez prazdniny, dnes si naucime tuto nudnu pesnicku....deti to vobec nebavi...ziadna inovacia...nic.
To vedie k zaveru, ze je chyba aj v uciteloch, je chyba v tom, ze vysoke skoly dali spromovat takymto ludom...mozno dokonca ze ich prijali....a toto zas vedie k tomu, ze by sa mali zvysit naroky na prijatie a nevziat kazdeho stvorkara, lebo tatko mu nakazal studovat aby sa zanho nehanbil. Lenze skola ma za kazdeho studenta prachy od statu....atdatdatd
Je to nekonecny kolobeh, kruh.
A ja kvoli nespokojnosti s ekonomikou, politikou a vsetkymi tymito vecami pre mna znervoznujucimi neuteciem do pralesa do afriky.
Treba sa s tym jednoducho zmierit, lebo pochybujem ze raz bude na slovensku a kdekolvek inde na svete prevladat ta viac inteligentna polulacia, ktora by mohla tento zmatok vyriesit.
ALe stale treba dufat a snazit sa o zlepsenie.
Paradox co pisem?...mozno
ale ved vsetko ma svoje pre a proti.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group