ISSN 1335-8715

16-04-2006   Svetozár Gavora   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Ako súvisí Judášovo evanjelium s globálnym otepľovaním

Keď som si prečítal v tlači o Judášovom evanjeliu mal som pocit déjà vu. Nielen preto, že by mohlo ísť o rafinovaný marketingový prieskum Dana Browna alebo niekoho jemu podobného pred napísaním nejakého pokračovania Da Vinciho kódu.

Pridať nový príspevok

Nijako
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 18-04-2006 6:25


Moja odpoveď je, že Judášovo evanjelium namá s globálnym oteplovaním nič spoločné.
Na ekologickú tému poviem, len to, že úsporné európske autá boli v USA len terčom posmechu a dnes americké automobilky bojujú o prežitie lebo ich "nenažrané" koráby ciest nejdú na odbyt a japonské "malé" autá ich v predajoch valcujú. I prezident Bush má plné ústa vodíku a úsporách v energetickej oblasti. Pred niekoľkými rokmi by to bolo nepredstaviteľné.
K Judášovmu evanjeliu.
Knihy Dana Browna sú rozprávky pre dospelých a nechápem prečo sa im i tu venuje toľko pozornosti. Sú to nezmysli, ktorým sa neoplatí robiť reklamu písaním článkov.
A vrátim sa i ktomu evanjeliu. Nik už asi presne nezistí čo sa presne stalo počas Ježišovho života. Niektoré veci sa ešte možno zistia, ale priepasť času a vedomostí je taká veľká, že diskusie na túto tému sú jednoducho večné a nikdy neskončia. Isté je len to, že takmer nič nie je isté. To čo sa stalo poznáme len zo sprostredkovaných zdrojov, ktoré vznikali zväčša až po niekoľkých desiatkach rokov od popisovaných udalostí a ich presnosť a hodnovernosť nie je ani zďaleka istá. Ako jednoduchý príklad poslúži rok 2006. Pred 2006 rokmi sa totiž Ježiš nenarodil. Rok jeho narodenia sa vypočítal až omnoho neskôr a pokiaľ viem je tam rozdiel asi 4 roky od skutočnosti. Ale nik asi nebude prepisovať kalendáre i keby sme vedeli i presnú minútu jeho narodenia.

RE: Nijako
autor: Palo Zlatoidsky
pridané: 18-04-2006 17:41


Co ma ukludnujeje to,ze Americania nevolaju po ochrane trhu alebo dotaciach...
RE: Nijako
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 19-04-2006 5:38


Volajú, len menej ako v EÚ.
RE: Nijako
autor: G
pridané: 27-04-2006 19:42


http://zvedavec.org/klasika_1579.ht...

-- zvedavec.org/klasika_1579.htm --

Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: FlamesInMyBlood
webstránka: http://forum.libinst.cz
pridané: 18-04-2006 8:52


Otázka pre znalcov - ako vy, cirkev, etc. poznáte ktoré evanjeliá su "tie pravé" a ktoré sú len heréza a výmysly gnostikov? Ježiš mal X učeníkov, poslucháčov, nasledovníkov, nazvime to ako chceme, ktorí o jeho učení/živote písali evanjeliá. Cirkev rozhodla, že "platné" budú len niektoré. Na základe čoho? Pripadá mi to tak, že rozdiel medzi cirkevným učením a gnozou je len v nálepke "pravosti" ktorú dáva samotná cirkev.

Ako 2000 rokov "po" poznáte ktoré evanjelium opisuje skutočnost a ktoré je len "bludom"? Viz Ježiš bol ženatý versus nebol ženatý. Ani jedna možnost nie je "pravdepodobnejšia" ako druhá, ani jedna nejde overit. Pritom jedna sa považuje sa základ viery a druhá za blud. Na základe čoho, vážení?

Pokial máte len slepú vieru (ja si myslím že nič iné nemáte) tak nemáte najmenšieho morálneho práva označovat Dana Browna (napríklad) za niekoho kto píše klamstvá a bludy.

RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: boni
e-mail: boni@post.sk
pridané: 18-04-2006 9:08


No, až také jednoduché to nie je, môj zkatý ! Skús si najprv na túto tému prečítať niekoľko kníh a možno prídeš k záveru, že napríklad Homérove básne možno z hľadiska historickej pravosti v porovnaní s tzv. kanonickými evanjeliami považovať za znôšku neoverených nezmyslov. Predstav si, že pravosť kanonických evanjelií je vedecky podložená. "Slepá viera" je asi tvoje wishful thinking, ale naozaj nie je slepá, to mi ver !
RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: pt
pridané: 18-04-2006 10:15


Naozaj je smiešne sledovať nekritické odpisovanie všetkého čo sa nám nepáči. Ono je úžasné odpísať fenomén globálneho oteplovania tým, že som bol niekde v Argentíne. Je síce pravda, že to uznáva významná časť vedeckej komunity, ale moja neohrozená tuposť to všetko jednoducho zmetie zo stola pridaním predpony pa-vedecká.
USA, Ježiš a CO2 vo vzduchu, spolu s pánom Gavorom, toť spojená fronta proti všetkým okiadzačom, ktorí si dovolia kritizovať.
Alebo skôr trápne.

RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: pes
pridané: 18-04-2006 18:11


Keďže kadidlo je dosť drahá záležitosť, okiadzať je pravý opak očierňovania ;-)
RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: pt
pridané: 19-04-2006 4:35


haf, tak sorry
RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: FlamesInMyBlood
webstránka: http://forum.libinst.cz
pridané: 18-04-2006 10:38


To si mi teda odpovedal. U niektorých evanjelií nie je známe ani autorstvo, ale ty máš "vedecky dokázané" že zodpovedajú skutočnosti... alright then.

Nejde mi o vedecké dokazovanie. Ide mi o to, na základe čoho rozdelujete evanjeliá na kanonické učenie a na "bludnú gnózu". Na základe toho, čo sa na 3. konclile odsúhlasilo? Nejakých 400 rokov "po"?

RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: bobo
pridané: 18-04-2006 13:39


k rozdelovaniu evanjelii. Nie ej to téma na tri riadky, ale ak sa niekto po otázke začne ohánať "300 rokov po" už asi názor má - aj bez faktov. Ale skúsim aspon 1 argument - vek evanjelll. kanonické evanjeliá boli napísané zhruba v čase ked ich pisatelia mohli poznať Jeziša, navyše všetky 4 (NEZAVISLE NA SEBE)zhodne citujú z tzv Q - teda súboru výrokov Jeziša. apokryfné evanjelia - napr. Judášovo z Nag Hamadi pochádzajú až z 2_3 storočia. Navyše spomínaný apokryf je evidentne gnostický. Ježišovmu posolstvu zjavne odporu´je niečo ako "tajná správa", u ježiča nie je nijaký odpor k telu a telesnosti... Je to na dlho
RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: jednokto
pridané: 18-04-2006 14:08


boli napisane zhruba v tom case ked ich pisatelia mohli poznat JK? vazne? mame z tej doby nejake evanjelia? a urcite zhodne cituju? vazne?
RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: bobo
pridané: 19-04-2006 8:15


to jednokto : VÁŽNE
RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: bobo
pridané: 19-04-2006 8:31


P.S. Nuž - Marek cca 70te roky a najneskôr Ján cca 100. To je "párô rokov po ukrižovaní, nie? A zhodné som mal na mysli používanie tzv Q - pramena autentických Ježišových citátov, ktoré majú podobnú štruktúru aj rozmiestnenie v texte u všetkých štyroch kanonických evanjelii. OPreto sa volajú aj synoptické (synopsis)
A na margo Browna - je trapné polemizovať s románom, nech sa tvári hocijako vedecky, ale - Mr.brown sa sám zaklína pravdou a pritom viackrát evidentne klame. Škoda nan slov, len ten jeho vplyv... ale to je skôr o nevzdelanosti, že?

RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: jednokto
pridané: 19-04-2006 10:55


nuz ci zhodne cituju..ja mam doma katolicku bibliu a tam tie citaty nie su zhodne... KDE UDELALI BRATRI Z VATIKANU CHYBU??

a cim to je, ze som videl dost vydani biblii a kazdad bola ina? to boh kazdeho osvietil inak a inak mu zvestoval svoje slovo?

a kde mas ten pramen autentickych jezisovych citatov? link? pramen? alebo za takyto pramen povazujes 4 evanjelia, ktore su ine??? k archivnictvu a skumani historie som uz pricuchol a teda viem, ze plati pravidlo, ze ak su dva nezavisle zdroje, ktore o tom istom hovoria inak, su obidva spochybnene, teda nie je nic co by sa dalo nazvat "autenticke"

A co sa tyka toho presneho zaradenia na 70 roky a Jan najneskor cca 100 rokov. Link? ako sa dospelo k tym cislam? mam nejaky pocit, ze k tym cislam sa dospleo podobne, ako ked nejaky blaznivy mnich v stredoveku dospel k vypostu, ze zem bola stvorene nejakych cca 6000 rokov p. kr. a vedel este aj den v tydzni urcit :)

Co sa tyka Browna tak to je BELETRIA a jediny, kto sa otho chytil a musel oficialne knihu kritizovat, bol vatikan - dokonca neodporucil svojim oveckam tu knihu citat! ovecky by nebodaj to brali ako fakt, lebo ovecky su zvyknute, ze co sa da na papier, to je pravda a punktum...hehe :) nuz a ja ti poviem, ze Brown, keby zil v case biblickych, tak by bol minimalne taky dobry autor evanjelia ako Marek alebo Matus :)..oni tiez kludne mohli byt taki Brownovia svojej doby a vidis - ako autori beletrie to dotiahli dost daleko :)

RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: Jozef Krajcovic
e-mail: friedo@szm.sk
webstránka: http://friedo.szm.sk
pridané: 19-04-2006 12:14


Dobry den,
ja len pridam zopar poucnych linkov...
Vseobecny uvod do biblickeho studia:
http://www.kbd.sk/Ucebne_texty/Vseobecny_uvod_do_biblickeho_studia.do...
Biblistika:
http://bezva.info/abcd/k/000046...
Ako sa tvoril tzv.kanon: http://bezva.info/abcd/k/000046/kanon.htm...
Diplomova praca na temu starozakonnych a novozakonnych apokryfov:
http://ff.ku.sk/katedry/kte/dipl_prace/2003/2003_23.pd...
Inak prajem prijemny den.
S pozdravom,
RNDr. Jozef Krajcovic.

RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: jednokto
pridané: 19-04-2006 14:07


vdaka za linky, skusim v nich najst nejake objektivne informacie ohaldom toho, ze evanjelia boli napisane v case zitia a umierania JK
to jednokto
autor: bobo
pridané: 19-04-2006 14:32


jednokto - ty si strašne srandovný, vraj "daj link" A čo som ti ja knižný servis? OK, budem zdvorilý - údaje o veku kanonických evanjelii sú natoľko notoricky známe fakty - aspon medzi serióznymi biblistami (a tým myyslím historikov, nie teológov), že ich v texte neuvádzam. (tak ako nebudem odkazovať na pramene kedy sa narodil Marx či Bush :)) Rovnako to platrí aj o tzv Q (quelle) Inak, škoda slov
RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: pt
pridané: 18-04-2006 14:38


Z kolkých častí bolo syntetizované evanjelium sv. Marka? Aké časti boli doplnené, aby sa vysvetlili nezrovnalosti? Zostúpil duch svätý na prekladateľa Vulgaty? A čo ostatné narodné preklady biblie?
Nič proti evanjeliám, sú to texty, ktoré ovplyvnili našu civilizáciu, na rozdiel od toho Judášovho.

RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: Peto
pridané: 18-04-2006 15:45


Len jedna poznamka k veku evanjelii, k roku ich uznania a aj vedeckeho dokazovania.
Pokial sa nemylim, tak najstarsie pisomne svedectvo o Jezisovi su Listy sv. Pavla a v tych sa pise, ze Jezis zomrel na krizi a vstal z mrtvych, nic o tom, ze sa ozenil a odisiel niekde do Francuzka ci niekde inde a tym potvrdzuju pravdivosti uznanych evanielii a bludnost Judasovho a jemu podobnych.

RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: jednokto
pridané: 19-04-2006 10:57


veru, ani v cestovnom poriadku ZSR sa nic nevravi o pravidelnych leteckych linkach BA-KE a to len potvrdzuje to, ze lietat sa neda a lietadla neexistuju :)
RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: Peto
pridané: 19-04-2006 18:29


Tak to si asi zle pochopil. Len som chcel naznacit, ze existuju zdroje, ktore nemozno spochybnovat onesorenym casom vzniku a ktore sa priklanaju k oficialnym evanjeliam. A nielen ze sa v nich nenachadza taky blud ako, ze Jezis sa ozenil ale priamo pritomne odkazovanie na jeho smrt a zmrtvychvstanie to popiera.
RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: jednokto
pridané: 20-04-2006 10:37


o nejakej svadbe Jk vravis ba ty. ja nie.. ja napadam zjavnu nelogicnost tvojej vety, ze v listoch. Sv. Pavla je vyrok A, vyrok B, ale vyrok C v nich nie je teda z toho usudzujes, ze vyrok C nie je pravdive.
RE: Evanjeliá, Dan Brown a bludy
autor: niekto si sedi na kabli
pridané: 20-04-2006 12:41


Este raz si precitaj ten "nelogicky" prispevok, ty expert na logiku (a zaroven aj pravdepodobnost (vid pospisil.blog.sme.sk) ;-))

Je zjavne, ze Peto svoj vyrok myslel tak, ze niektore texty hovoria, ze JK sa ozenil a odisiel prec - nie ze bol ukrizovany a texty sv. Pavla im ODPORUJU, kedze tvrdia nieco ine. Inak povedane, ak je pravdive A a B, tak C je nepravdive. V Petovom prispevku to bolo implicitne uvedene...

tak to utlmuje/zosmiesnuje ine nazory?
autor: jednokto
pridané: 18-04-2006 9:03


globalne oteplovanie je velmi zaujimavy jav skutocne velmi tazko mozno s urcitostou povedat, ci k nemu prispieva aj clovek a ak ano, do akej miery...

co sa tyka toho evanjelia, tak autor ma pravdu v tom, ze tu je plno ludi,ktori sa hned snazia utlmit a umlcat alebo zosmiesnit cokolvek, co by hned naburavalu nejaku mantru, nieco, co je momentalne ako modna pravda. autor je bohuzial jednym z nich....utlmovani su ti, ktori nejak polemizuju s ludskou vinou za globalne oteplovanie, za falzifikatorov a "Brownov" su hned oznaceni ti, ktori si dovolia vyhrabat z piesku nieco skutocne stare, nieco, co mozno naburava tu dnesnu mantru a poskytne iny pohlad na DOHODNUTU pravdu. pravdu, dohodntu niekedy v starociach po zaciatku nasho letopoctu.

kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: palo
pridané: 18-04-2006 9:03


Je kazdy, kto napise po slovensky nasraty clanok, plny neuveritelnych tvrdeni, slovenskym konzervativcom?

To ako ked v blahej pamati Domino Fore (ca. pred 6 rokmi) vysiel clanok o zakernych marxistickych fyzikoch, ktori nechcu prist o svoje dobre platy, a neustale zatajuju verejnosti, ze teoria relativity neplati. Isty posun od vtedy predsa len nastal - autori maju na ustach viac peny.

howgh

RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: pes
pridané: 18-04-2006 17:37


Prepáčte, ale mám takú blbú otázku: kto bol autorom toho článku, kedy presne vyšiel, poťažne aspoň čo najpresnejší názov. Skutočne by ma to ako čitateľa DF veľmi zaujímalo, pretože sa mi javí, že ste si to práve vycicali z prsta.
RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: palo
pridané: 18-04-2006 18:09


bohuzial nemam tu formu autizmu, vdaka ktorej by som si pamatal vsetky datumy a mena
na DF maju archiv az od 2003
takze najlepsi datum - zaciatkom roku 2000 (si pamatam len vdaka tomu, kde som vtedy bol)
clanok samozrejme vyvolal pohorsenie u prislusnych marxistickych fyzikov, takze aspon v tychto kruhoch je dodnes preslaveny; s trochou stastia ho urcite najdete
prsty si uz necicam

RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: pes
pridané: 18-04-2006 18:17


Ako argumentácia je to dosť biedne. Týmto spôsobom môžete tvrdiť čokoľvek o komkoľvek. Skúsim sa popýtať slovenských fyzikov. Cicanie z prsta je eufenizmus pre "klamete".
RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: palo
pridané: 18-04-2006 18:43


mile :)

urcite Vam poradia aj v DoFo

len ja klamar cicavy som zvedavy, ci svoje zistenia na toto forum napisete

RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: pes
pridané: 18-04-2006 18:47


Pokojne. A ešte sa vám aj ospravedlním, pokiaľ ste napísali pravdu.
Titul klamára cicavého ste si pridelili vy. Ja som iba mal dojem, že ste nepochopili, čo som tým vycicaním z prsta myslel.

RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: palo
pridané: 18-04-2006 20:06


este milsie
RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: pt
pridané: 19-04-2006 6:42


Skutočne niesom fyzik, ale keď som čítal knihu "Poznávání vesmíru" z 50-tych rokov, tak v ňej bola teoria relativity spochybňovaná.
Sám som si dovolil čítať niečo z Marxa, ale nikde som nezaregistroval, že by sa vyjadroval k charakteru času a priestoru. Mimochodom. Marxa ontologický význam hmoty podľa mňa moc nezajímal.
Ináč marxistickí fyzici to sú poriadne svine, že?

RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: tomas
pridané: 19-04-2006 5:38


V domine forum naozaj vysiel uplne blby clanok podpisany autorom co sam seba tituloval astrofyzik-amater a spochybnoval teoriu relativity. Nespominam si vsak ze by to bolo stavane do pozicie ze marxisticky fyzici nieco zatajuju a ze by to pisal niekto kto sam seba povazuje za konzervativca.

Bola to iba znoska neuveritelnych hluuuuposti, ze ma az zabolelo ze taky sajrajt moze vyst v DF.

V tom istom obdobi vysiel v DF aj clanok o biblickom kode a moznosti vestenia z neho. Jednoducho DF v tej dobe bol co sa tyka prirodnych vied na urovni 3to triedneho bulvaru.

RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: pes
pridané: 19-04-2006 6:18


Tymto sa ospravedlnujem palovi. Nevymyslal si, pokial islo o clanok v DoFo.
Tomas, vdaka za informaciu o predmetnej kravine.

RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: tomas
pridané: 19-04-2006 7:44


2 pes

Ako som povedal, clanok podla mna nebol pisany v duchu konzervativizmu a preco si to mysli palo to vonkoncom netusim. Bol to iba blabol cloveka co rozhodne nerozumie fyzike.

RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: pes
pridané: 19-04-2006 8:13


Palovi som sa ospravedlnoval za to, ze som ho obvinil z nepravdy tykajucej sa DoFo. Potvrdenie jeho uzaverov nevyplyva ani z pravdivosti tvrdenia o clanku v DoFo, ani zo suvislosti, do ktorych ho postavil.
RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: palo
pridané: 19-04-2006 9:01


no problem :)

btw v dotycnom clanku neboli len same blbosti
bol tam spominany skutocny experiment, v ktorom bola odmerana grupova (nie trapna fazova) rychlost vacsia ako rychlost svetla. Co autor vylozil tak, ze teoria relativity neplati a zakerni lavicovo-konzervativni fyzici, ktori nechcu prist o svoje teple miesta a relativisticku ideologiu, to zatajuju.

RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: tomas
pridané: 19-04-2006 9:43


2 palo,

Mozes si spomenut aky experiment to bol konkretne? Lebo viem ze pred casom sa vypravalo o takych experimentoch, ale zvacsa to bolo nepochopenie, ze TR stanovuje rychlost svetla ako konecnu rychlost pre sirenie signalu.

A ci tam naozaj bolo o lavicovo-konzervativnych fyzikoch, alebo to si si len domyslel z kontextu?

RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: palo
pridané: 19-04-2006 12:18


bohuzial musim hrat mrtveho chrobaka, nepamatam si.
jasne ze ten experiment vobec nevyvracal teoriu relativity; bol zaujimavy tou grupovou rychlostou, ktora v dotycnom pripade nebola rychlostou sirenia signalu, lebo to bolo cele nejake trhle.

to politicke zaradenie fyzikov tam bolo (ak sa po predchadzajucom este da verit mojej pamati); posobilo skor tak, ze autor clanok uvaril, aby mu ho (podla jeho nazoru) lahsie uverejnili v DoFo; zlost na 'oficialnych fyzikov' posobila nefalsovane (po 6 rokoch si pamatam skor dojmy ako fakty:)

vcelku to samozrejme bolo dost na smiech. asi starnem, a niektore kulturne-vojenske perly mi uz smiesne nepripadaju.

RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: pes
pridané: 19-04-2006 12:41


Zasa ja ;-) Neslo nahodou o ten kvazar, ktoreho dve zlozky sa od seba vzdalovali rychlostou vacsou, ako rychlost svetla? Myslim, ze to vysvetlovali ako priemet toho isteho objektu cez gravitacnu sosovku - nieco take, akoby svetelna skvrna baterky letela po vzdialenej stene rychlejsie ako svetlo. Cize ani pohyb hmotneho objektu, ani tok informacii.
RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 19-04-2006 12:34


"Prepáčte, ale mám takú blbú otázku: kto bol autorom toho článku, kedy presne vyšiel, poťažne aspoň čo najpresnejší názov. Skutočne by ma to ako čitateľa DF veľmi zaujímalo, pretože sa mi javí, že ste si to práve vycicali z prsta. "

- Ako majitel a citatel VSETKYCH cisel DoFo (este aj tych s predoslym nazvom od roku cca 1991 ) mam dojem blizky istote, ze taky clanok tam nikdy nebol.

RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: tomas
pridané: 19-04-2006 13:03


Bol. A bol to velmi diletantsky clanok napisany niekym co sa vo fyzike vobec nevyznal. Neche sa mi verit, ze by taka znoska hluposti mohla vyst, keby mali v redakcii aspon jedneho clena co rozumie prirodovede.

Netusim nic o autorovom politickom pozadi, neviem ani ako sa volal, ale pri identifikacii by ti mohlo pomoct, ze si ku menu napisal astrofyzik amater.

A na clanok reagovalo par fyzikov, medzi inymi aj Jaroslav Franek. Dovtedy som vobec netusil ze je fyzik, ale napisal velmi kultivovanu odpoved a takym jazykom, ze tomu mohol rozumiet nielen clovek bez fyzikalneho vzdelania ale aj bezny bratislavsky kaviarensky intelektual ktory je hrdy na to ze nerozumie prirodovede (cim pochopitelne nemyslim teba).

RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: palo
pridané: 19-04-2006 17:37


reagujem sam na seba, kedze sa mi podarilo vyvolat dost reakcii, ktore isli pre mna nepredvidanym smerom :)

vobec som nechcel povedat ze DoFo bolo zle; naopak, v tom case bolo mojim hlavnym zdrojom informacii o Slovensku, velmi rad som ho cital, a obcasne vystrelky typu amaterskeho astrofyzika ci krajinneho inziniera moj nazor nijako neovplyvnili.

co som napisal sa tykalo *tohoto* clanku, a to len preto, ze v poslednom case som videl dost clankov s podobnou charizmou. Ako keby sa spravny konzervativny clanok mal dat spoznat podla rozhodnosti, nahnevanosti a par klucovych slov, takze ked nahadzeme do hrnca co vidime a poriadne zapenime okolo ust (ceni sa tiez, ked vymyslime zopar "faktov" bez ohladu na ich pravdivost), mame vyborny konzervativny clanok; tak je to proste in. Teraz mi vysledok naozaj pripominal mnou spominany vytvor amaterskeho astrofyzika; rozdiel je v tom, ze to bolo dielo "dedinskeho blazna", zatial co teraz ide o "elitu". Bojim sa, ze ak zostanu taketo clanky ziadane pocas niekolkych generacii, vznikne na autorov evolucny tlak na zmensovanie zbytocneho mozgu, aby vzniknute vzacne miesto mohli vyplnit tak ziadane slinne zlazy.
Co je za tym? Pocit ohrozenia?

[Viem si predstavit, ze na kss.sk by sa nasli podstatne vacsie perly, ale tento ani iny smer ma nezaujima. Zaujima ma to, co mi bolo (je?) blizke.]

howgh2

RE: kde konci slovensky konzervativizmus?
autor: pes
pridané: 19-04-2006 18:51


Ešte jednu vec a následne sľubujem, že už toto fórum nebudem naťahovať: je vašou chybou, že nepíšete zrozumiteľne. Musím povedať, že tento váš prípevok som si prečítal s otvorenými ústami (od prekvapenia).
Popularita
autor: pes
pridané: 18-04-2006 16:53


Nanešťastie je neskonalá honba za senzáciami asi mottom dneška. Ono - pamätáte si niekoho, kto si dobyl popularitu vyhlasovaním, že UFO sú blbosť, psychotronika somarina a tak podobne? Ja si teda skutočne nepamätám nikoho takého. A nepríjemné je to, že aby ste sa udržali v pozornosti médií, musíte neustále pritvrdzovať. Takže z jedného pozorovania UFO je napokon vivisekcia príslušného "svedka" v mimozemšťanmi. A z neznalosti prírodných zákonitostí je globálne otepľovanie, ako príšerná hrozba pre existenciu ľudskej spoločnosti a námet pre Hollywood.
Moj nazor...
autor: Palo Zlatoidsky
pridané: 18-04-2006 17:54


Judasovo evanjelium je zname pokial viem od 70.rokov.Nie je to nic nove,nove je iba to ze bolo skompletizovane a prelozene.Co sa tyka pravosti evanjelii-mne samemu je to uplne sumafuk.O Jezisovi existuje dost aj mimobiblickych zdrojov-urcite ovela vioac ako ko kadejakom stredovekom alebo starovekom kralovi a o ich existencii nik nepochybuje.Krestansky moralny kodex (desatoro) je ten najlepsi ktory kedy existoval,potvrdeny praxou pocas tisicov rokov.
Co sa tyka sklenikoveho efektu:Z pozicie mojho povolania je to tema mne dost blizka.Fakty:
-Oxid uhlicity a kazda zlucenina s vysokou molekulovou refraktivitou-takyto efekt ma.
-Hladina oxidu uhliciteho rychlo,hyperbolicky stupa od ca 60.rokov.
-Teplota atmosfery stupa tiez zhruba od tohoto casu nicmenej tato sa meria iba od roku asi 1750 co je absolutne nedostatocny interval na akekolvek zavery
-Jeden vybuch sopky moze do atmosfery uvolnit jenorazovo take mnozstvo CO2 ako cela ludska civilizacia za cely cas existencie
-A v neposlednom rade:Ti co najviac kricia (grinpisaci) robia obvykle najväcsiu skodu ekologii,ako napr,u nas vo Svedsku.Presadili zastavenie plne funkcnej atomovej elektrarne.el.sa bude dovazat-z danska kde je vyroba zalozena na spalovani polskeho uhlia.Miliony ton CO2 rocne namiesto sest-sedem ton uranu.Takze takto sa staraju o nasu prehriatu atmosferu ti co do toho najviac kecaju.

RE: Moj nazor...
autor: palo
pridané: 18-04-2006 18:36


"""Jeden vybuch sopky moze do atmosfery uvolnit jenorazovo take mnozstvo CO2 ako cela ludska civilizacia za cely cas existencie"""

Koncentracia CO2 v atmosfere je znama za poslednych 400000 (styristotisic) rokov. *Cely cas* bola v rozpati 180-290 ppm (minima zodpovedaju ladovym dobam). Dnes je 380 ppm a, ako pises, prudko stupa.

Aky presne ma/bude mat toto zvysovanie vplyv na klimu je samozrejme strasne zlozite a je OK ze sa ludia o tom hadaju. Ale obrovsky vplyv cloveka na koncentraciu CO2 je fakt. Bodka. 380>>290. Ak vybuch sopky dokaze uvolnit viac CO2 nez cela ludska civilizacia za cely cas existencie, tak posledneho pol miliona rokov nebol.
Rad si precitam tvoje upresnenie.

RE: Moj nazor...
autor: jano
e-mail: jano@whoever.com
webstránka: http://www.vesmirna-drubez.cz
pridané: 18-04-2006 19:29


"Koncentracia CO2 v atmosfere je znama za poslednych 400000 (styristotisic) rokov."

Prepáč, ale ako môžeš niečo také tvrdiť s takou istotou? Kto to vtedy meral? Chápem, že sa dajú spätne odvodiť nejaké dlhodobé odhady, ale nie je napríklad možné, že medzi rokmi 278000BC a 277000BC došlo k nejakému obrovskému výkyvu? Vedecky nevyvrátiteľné, v praxi neoveriteľné.

Za seriózne možno považovať len dáta namerané v novodobej histórií, veď pred pár storočiami ľudia ani netušili, čo to CO2 je.

RE: Moj nazor...
autor: pes
pridané: 18-04-2006 19:50


Mám dojem, že sa koncentrácia CO2 dá zistiť pomerne presne zo sond do starých ľadovcov. Možno aj z hornín, prípadne geologických útvarov. Popravde ale tých 400000 rokov mi pripadá vycicaných (pardón) z prsta. Skôr nejakých 100000, ale to si cicám z prsta zasa ja. Ďalšou otázkou je, či je hoci 400000 rokov dostatočne dlhá doba.
RE: Moj nazor...
autor: palo
pridané: 18-04-2006 20:01


k cicaniu:

J.Petit, J. Jouzel et al., "Climate and atmospheric history of the past 420 000 years from the Vostok ice core in Antarctica", Nature n.399, maj-jun 1999.

RE: Moj nazor...
autor: pes
pridané: 18-04-2006 20:11


No ale to je nie 400 ale 420000 rokov ;-) Ale nie, mate pravdu.
RE: Moj nazor...
autor: pes
pridané: 18-04-2006 20:26


Bol problém mi toto napísať o Domino Fóre? Mimochodom, veľmi zaujímavý článok.
RE: Moj nazor...
autor: Palo Zlatoidsky
pridané: 19-04-2006 19:22


Ale bol:Krakatoa,Tambora,Santorini.Velka cast CO2 je totiz viazana vo vapencoch a pohybmi tektonickych platni sa tieto vrstvy dostavaju do magmy kde sa z nich uvolnuje CO2 a unika do atmosfery pri sopecnych erupciach.Doteraz si s tym plankton v mori a lesy na pevnine vedeli poradit a prebytok pomerne rychlo asimilovat a koraly a rozsievky ho opät ulozili na morskom dne v podobe CaCO3.Problemom je znecistenie mori a vysekavanie lesov pre ktore straca priroda schopnost absorbovat prebytky CO2.Toto je ten obrovsky problem s ktorym sa stretavame.
RE: Moj nazor...
autor: palo
pridané: 19-04-2006 21:04


Rad sa necham poucit:

graf koncentracie CO2 je na
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Carbon_Dioxide_400kyr.pn...
Okolo roku 1883 (Krakatoa) tam nic nie je vidno, teda urcite nic porovnatelne s naslednym vplyvom cloveka. Ako rychlo to dokazali plankton/lesy skonzumovat? Nerozumiem tomu. Ja ale odbornik nie som.

RE: Moj nazor...
autor: romco
pridané: 18-04-2006 19:49


-O Jezisovi existuje dost aj mimobiblickych zdrojov-urcite ovela vioac ako ko kadejakom stredovekom alebo starovekom kralovi a o ich existencii nik nepochybuje.-

ake? mam doma josefa flavia aj tacita co su casto krat pramene na ktore sa odvolavaju niektori ludia.
flavius je podla vsetkeho falzifikat a tacitus spomina krestanov tak troma vetami:)

ake historicke pramene mas na mysli? daj vediet ja si to rad precitam, ozaj

romco

RE: Moj nazor...
autor: Brano
pridané: 18-04-2006 22:54


Ja len, ze vybuch sopky so sebou nesie este zopar dalsich, ako hovorite "faktov" (teda nielen unik CO2), ktore v minulosti sposobili nie oteplenie, ale ochladenie...

Paradoxne k pointe clanku, to vase "ako cela ludska civilizacia za cely cas existencie", znelo dost "senzaciechtivo"...

No a co sa tyka "grinpisakov", tak ferove by bolo spomenut plusy aj minusy, a az potom bilancovat a vynasat sudy...

Co sa tyka clanku, tak je zial tendencny :-) Podobne ako aj, podla autora - inokedy vraj netendencna, TA3.

USA nie su nezodpovedne, lebo nepodpisali protokol (ved USA ho povodne navrhli). To su iba niektori politici, ako je v clanku uvedene. Opytal by som sa autora, ci vie, v kolkych statoch USA sa v sucasnosti obchoduje s emisiami.

Totizto vinu za sposobene skody by mal niest kazdy povodca skod tak, ako je to v pravnom state zvykom. V pripade skod sposobenych emisiami (nielen sklen. plynmi) nie je podstatne to, ci su "vinne" USA, ale to, ze "vinnici" zostavaju vacsinou nepotrestani...

Mimochodom, obchod s emisiami vznikol v USA a sice to na prvy pohlad nema nic spolocne napr. s Hollywoodom, lesbami a povedzme Ficom, ale urcite to je len na prvy pohlad a nejaky "pravdohladac" to pojitko urcite najde a napise podobne hodnotny clanok...

RE: Moj nazor...
autor: jednokto
pridané: 19-04-2006 6:47


ale samozrejme ze existuje viacero zdrojov (asi najznamejsi je Flavius), ale vsetky sa mu venuju okrajovo, nakolko pre nich to bol asi taky dolezity prvok ako pre uhorsko nejaky Janosik. Akurat ze my sme homali prilis neskoro a nebalamutil ludi, tak nemohol byt pospolitym ludom deizovany
RE: Moj nazor...
autor: pes
pridané: 19-04-2006 9:33


Viera v Boha a druh vyznavaneho nabozenstva je naozaj VIERA, cize nepotrebuje specialne dalsie historicke pramene a este neviem co vsetko. A neviem, ci to, co robil Jezis Kristus je prinajmensom slusne voci veriacim nazvat balamutenim.
RE: Moj nazor...
autor: jednokto
pridané: 19-04-2006 11:09


nuz a ci je voci neveriacim slusne zo strany KBS volat po zakaze nedelneho predaja? ved oninech v nedelu sa nezavazuju pracovat, ani nech nenakupuju...

ved prave ze ked to je viera, tak sa bavme o tom, ze to je viera, rovnaka, ako ked niekto veri v mimozemstanov, alebo na lesnych bozikov a faunov.. a netvarme sa, ze veda alebo historia nejak dokazuje vieru, lebo viera sa neda dokazat a vsetky pokusy sklbit vieru a vedu su len madvedou sluzbou nabozenstvu a aj vede...okrem toho si myslim, ze je neslusne oproti inym vieram sa nazyvat jedinou pravou vierou :) a napriek pertraktovanej pokore trpiet komplexom ubermenscha a vyvolenosti

RE: Moj nazor...
autor: pes
pridané: 19-04-2006 11:22


Nechapem vase porovnavanie tvrdenia o Jezisovom balamuteni ludu s volanim po zakaze nedelneho predaja. Je to prinajmensom v trochu inych moralnych kategoriach.
A mozem vas uistit, ze ako veriaci netrpim ziadnym pocitom nadclovekovosti, skor naopak. Ale v kazdom pripade neznasam, ked zo mna niekto robi blbca iba preto, ze mam iny nazor.

RE: Moj nazor...
autor: jednokto
pridané: 19-04-2006 14:11


ja neporovnavam zakaz nedelneho pradaja s casto pre lud nepochopitelnymi jezisovymi vyrokmi. ja porovnavam to, ze na jednej strane sa neveriaci vyzyvaju, aby sa chovali slusne voci cirkvi a veriacim, na druhej strane su tu od oficialnej vrchnosti cirkvi v SR oficialne vyroky o tom, ze by sa mal zrusit nedelny predaj, ktory by platil aj pre neveriacich. teda porovnaval som slusnost a slusnost.

to ze nemas (tykanie na internete je standard, v inom kontakte ludom zvyknem vykat) pocit naclovekovosti, je len na tvoju chvalu..bohuzial som sa stretol s tmy, ze mnohi mali kvoli svojej viere pocit nadradenosti, hoci furt mali plne usta pokory.

je mi luto, ak mas pocit ze napriklad ja z teba robim blbca. rozhodne to nie je moj umysel. zaujimalo by ma, na zaklade coho si dospel k tomu nazoru.

RE: Moj nazor...
autor: pes
pridané: 19-04-2006 18:34


K prvej časti vašej odpovede sa ani nevyjadrujem.
Môj štandard je správať sa slušne - takže vykám okrem iného aj preto, lebo je hlúpe napísať vy debil ;-)
Nie, zo mňa blbca nerobíte, poťažne nie priamo. Ale robíte blbcov a zloduchov z členov katolíckej cirkvi počnúc metafyzickým pospolitým ľudom a končiac pápežom.

RE: Moj nazor...
autor: jednokto
pridané: 20-04-2006 10:49


nuz toby ma zaujimalo na zaklade coho ma chcete obvinit z toho, ze robim zloducov a blbocv z clenov RKC pocnuc metafyzickym ludom a konciac papezom. Mne to pripomina obdobne smiesne, prehnane a horlive obvinenie, ako ked isty krcmar povedal "sraly mouchy na cisare pana", tak ho obvinili z velezrady.
RE: Moj nazor...
autor: pes
pridané: 19-04-2006 9:28


K tomuto sa mi podarilo vygooglit zatial iba jednu vec:
http://volcano.und.nodak.edu/vwdocs/frequent_questions/grp6/question1375.htm...

RE: Moj nazor...
autor: pes
pridané: 19-04-2006 9:58


Ospravedlnujem sa, ze to robim naviackrat, ale zaujimavy odkaz ku globalnemu oteplovaniu je http://en.wikipedia.org/wiki/Global_warmin...
Je to tam aj v slovencine a cestine (ale neuplne). Objavuje sa tam tvrdenie o vedeckom konsenze v oblasti existencie pricin GO ale (nastastie) aj alternativne nazory.

RE: Moj nazor...
autor: Palo Zlatoidsky
pridané: 19-04-2006 19:25


Mt.St.Helen bol len stredne velky vybuch.Velke erupcie produkuju az 1000x viac plynov.
RE: Moj nazor...
autor: romco
pridané: 19-04-2006 19:33


asi si si nevsimol predoslu diskusiu

by ma zaujimali tie historicke pramene ktore hovoria o kristovi ako historickej osobe;)

ci to bolo len tak do vetra?

romco

Zaujimavy link
autor: Palo Zlatoidsky
pridané: 19-04-2006 19:30


Ak vas zaujimaju otazky svetonazoru a chcete si ten svoj skonfrontovat,doporucujem tento link:

http://www.geocities.com/bezboha...

a k nemu pripojenu diskusiu.

RE: Zaujimavy link
autor: LIBERTARIAN
pridané: 20-04-2006 14:04


Je to tam bieda. Nic zaujimave.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group