ISSN 1335-8715

12-01-2006   Jozef Filko   EUtópia   verzia pre tlač

Menová (ne)stabilita Eurozóny

Slovensko je už mesiac v systéme ERM II, ktorý možno označiť za čakáreň na prijatie eura. Ivan Mikloš i NBS jasajú. No je to skutočne dôvod na radosť? Nebol by systém navzájom si konkurujúcich súkromných mien lepšou alternatívou pre Európu i Slovensko? Ako by sa naša krajina mohla dopracovať k freebankingu?

Pridať nový príspevok

na osviezenie
autor: Lukas Krivosik
pridané: 12-01-2006 23:21


Trochu ekonomie po tolkych (homo)sexualnych temach;-)
inspiracia
autor: Firstborn
pridané: 13-01-2006 8:52


mam ja taky dojem ze sa niekto nechal hutne inspirovat skvelym blogom Pavla Kohouta ( pavelkohout.blogspot.com ). Len tak dalej.

Inac cital niekto z vas knihu od Murraya N. Rothbarda Penize v rukou statu?

RE: inspiracia
autor: Osmonoh
pridané: 13-01-2006 12:03


alebo aj...

viacero z jeho argumentov sa da vzhliadnut na www.klaus.cz

euro
autor: romco
pridané: 13-01-2006 9:37


mna prekvapilo to pouzivanie dvoch mien zaroven. aky by to malo zmysel? jedna by musela byt nutne naviazana pevne na druhu, aby boli ceny tovarov v kazdej mene rovnake.

musel by byt teda pevne stanoveny kurz ale uplne pevne.nemohol by v jednom obchode stat 1 tovar aj 1 korunu aj 1 euro keby bol kurz 1:37 alebo kolko. chapes. meny by museli byt ekvivalentne. ich vzajomny pomer by musel byt fixne dany.

narodna banka ma vzdy len jednu politiku, kedze by bola narodna mena naviazana na menu europsku, tak rozhodnutia ohladne eura urobene ECB by musela kopirovat aj NBS. cize vyznam dvoch platnych mien by bol naozaj len symbolicky,
mimochodom, to ze sa ako spominas skotske banky vzdali rozdielnych mien a zaviedli jednu(podobne aj v USA) malo svoj vyznam a malo svoj dovod, preto nevracajme sa zbytocne k veciam ktore uz v minulosti boli prekonane.

inak este sa nespomenulo psychologicky aspekt Eura. pre mna je napriklad z cisto osobnej stranky prijemnejsie pouzivat Euro ako slovensku korunu. uz len z praktickych dovodov ktore spominas ale aj psychologickych, je rozdiel mat v penazenke svetovu menu a rozdiel sk.- i ked uznavam toto nieje ekonomicky argument ale psychologia je ties velmi dolezita.

inak dobry je rozhovor v tyzdny so sramkom

...

RE: euro
autor: Jozef Filko
pridané: 13-01-2006 11:05


Nie kurz nemoze byt viazany. To je prave rozpor medzi pevnym kurzom a nezavislymi centralnymi bankami. NBS sa stara o korunu a ECB o euro. Tam nie je ziadne prepojenie, islo by o konkurenciu.

Pokial by sme pouzivali dve meny, znamenalo by to, ze si mozes vybrat v akej mene chces vyplatu, v akej ucet (ucty), kreditku, ... v com budes platit za tovar. Iste ze by mohol vzniknut rozdiel v cene tovaru, ale rovnako by bol rozdiel v cene vyplaty (je tu jasna ekvivalencia). Proste mas volbu medzi menou, ktora ide dole vodou vdaka zlej politike centralnej banky a menou, ktora si voju hodnotu drzi (nech uz je to ktora chce).
Tvoje pravo volby prave vyberie tu lepsiu. Mozes prejst rovno na euro a je. Rovnako sa pren mozu rozhodnut aj spolocnosti (mozu aj nemusia). Zalezi na tom ci obchoduju z krajinami EMU alebo im staci domaca mena a podobne. Kazdy by mal moznost slobodnej volby.

RE: euro
autor: romco
pridané: 13-01-2006 11:55


je to zaujimave len stale si neviem predstavit to ze realne by jeden tovar ma dve rozdielne hodnoty v jednom obchode,
samotni obchodnici by to riesili asi tak ze by dali jednotne ceny aby neprerobili ale zarobili...
a hlavne uchadza mi ten zmysel , isty cas aj na slovensku budu zaroven platne koruny aj eura, bolo to aj v inych krajinach kde mali zaviest euro.
a skusenosti hovoria o tom ze ludia si dokonca brali so sebou euro-kalkulacky a preratavli ci su ceny pretoze nechceli zaplatit viac.
proste cena tovaru v jednom obchode vyjadrena roznymi menami je stale taka ista. len mena a cislo je ine ale cena je taka ista pri prepocitavani.
skatulka cigariet ci stoji 1 euro alebo 1,2 dolara alebo 38 korun je to jedno, ziaden obchodnik ti nebude predavat skatulku cigariet za 1 euro a zaroven za 2 dolare a zaroven za 5 korun rozumiies.
takze by som nevidel prilis velky prakticky dosledok.

RE: euro
autor: Jozef Filko
pridané: 13-01-2006 12:09


Ta psychologia by hovorila skor v prospech koruny. Ludia su zvyknuty na cenu v korunach a je. Dalej aj obchodnik by mal pravo volby. Chcem predava v dvoch menach alebo len v jednej? Co bude pre zakanzika zaujimavejsie. Toto samotne ale nie je az take podstatne. Podstatne je aku menu si vyberu sukromne spolocnosti a co urobia banky. Ci prejdu uplne na euro alebo nie.
Na prvy pohlad jednoducha vec, je v skutocnosti dost zlozita. Vsetko zalezi od konkretneho navrhu ako by to malo vyzerat v praxi. Ci dame slobodnu volbu aj bankam alebo nie, co si myslim ze je najpodstatnejsie! Stale som ale presvedceny, ze je s tym spojene mensie riziko ako s clenstvom v EMU. Dnes je podla mna jasne, ze tam budeme spolufinancovat dlhy Francuzov, Nemcov, Talianov, Grekov ... a aj EU byrokracie.

Ach a co sa tyka tej maloobchodnej ceny. No cena bude zavisiet od kurzu. Teda cenu si bude obchodnik preratavat kurzom ako dnes. Teda nemoze mat cenu za cigarety 5SK a zaroven 5Euro. Bol by hlupy, lebo je jasne, ze kazdy by zaplati v SKK. Tu nejde primarne o maloobchodne ceny, ale aka menova politika zastupuje tu ci onu menu (najma ake su zakladne sadzby centralnych bank), ako sa vyvija inflacia meny atd.
Opakujem, ze plati ekvivalencia ak zarobim 1000Euro mam plat 38500Skk. Teda je jedno ci zaplatim za prenajom 10000Skk alebo 260Euro. Pomer k mojej praci je rovnaky.

RE: euro
autor: romco
pridané: 13-01-2006 12:46


presne tak bolo by to jedno lebo by to muselo byt prepocitavane na zaklade kurzu cize by tie meny dve boli zbytocne nie?
a menova politika uz dnesnej NBS musi nutne reflektovat politiku ECB,
sramko o tom hovori ze ani dnes nema nbs prilis priestor na tvorbu vlastnej menovej politiky a on ma skusenosti z prvej ruky.
podla mna tym ze by sme nevstupili do eurozony by sa toho prilis nezmenilo a zaroven by sme nemali vplyv na ecb, ked vstupime budeme mat, sice maly ale aspon nieco.
a vobec euro je euro, korunu nemaju ani o vsetkych zmenarniach okolitych statov- posledne moje skusenosti su z prahy.
takze uvidime ako to dopadne ked vstupime- co vstupime okrem oks kss a mozno sns(pri sns som si nie isty),su vsetky strany za vstup a zhoduju sa v dodrziavani mastr. kriterii.

romco

RE: euro
autor: Jozef Filko
pridané: 13-01-2006 14:23


1. zbytocne by neboli, opakujem ty sledujes MOC, mna MOC primarne nezaujima, zaujima ma len jav akym je zmena MOC, primarne dolezity je tok kapitalu na trhu, teda vplyv sadzieb centralnej banky na nasu slovensku ekonomiku, inflacia je doelzita ale je viac ci menej dosledkom menovej politiky

2. menova politika NBS nutne reflektuje zavazky vyplyvajuce z ECB, teda NBS sa podriaduje ECB tym, ze sa snazi udrzat kurz v pasme ako je dohodnute (viazanie kurzov)

3. vplyv na ECB nemame a ani nikdy mat nebudeme, budeme mat jedneho clena v bankovej rade ECB, ale je velmi otazne aky moze mat on vplyv na ECB. Okrem toho ECB bude stanovovat svoje sadzby na zaklade makro vysledkov Eurozony nie Slovenska, nie Nemecka, nie Ceska atd. Teda ak budu sadzby take nizke ako su teraz (akze su sialene nizke), dojde k velkym problemom ohladom prehrievania ekonomiky SR a ja fakt netusim (a to by som sa rad opytal aj pana Sramka) ako to chcu riesit, lebo riesenie neexistuje (okrem zmeny sadzieb).

4. to ze nie je koruna v nejakej zmenarni neznamena, ze to ma vplyv na stabilitu alebo inflaciu koruny. Suvisi to so spomenutym optimalnym trhom. Dolezite je obchodovanie s korunou na penaznych trhoch, nie je prilis dolezite (pre ekonomiku) nakolko je dana mena "pohodlna" pre obycjanych ludi.

5. myslim si, ze ludia po vstupe nic neuvidia. Uvidia len zmenu cisel a kodov mien. Nic viac. Menova politika je pre ludi neprehladna i ked je pomerne lahko zrozumitelna (ak to clovek chce pochopit). Problem bude hlavne s ekonomickym rastom SR a inflacnymi tlakmi. Neviem ako sa s tym vysporiadame. Rad by som pocul nazory Miklosa, Sramka a inych co si o tom myslia, ale nikde som zatial nepocul ich vyjadrenia. A toto dost zazlievam aj novinarom, lebo ich zaujimaju "cenovky" ako primarny problem, nemiesto toho aby sa zaujimali aj o stabilitu danej meny.

Koniec koncov mena (peniaze) je viac ci menej len tovar ako kazdy iny.

Par otazok na uvod
autor: libertarian
pridané: 13-01-2006 11:30


Par otazok :

K tomu v celku dobremu clanku mam zopar otazok, ktore clanok kvoli kratkosti ani neotvoril, ale ktore su rozhodujuce :

I. Ak akceptujeme clenstvo v EU a tiez jej ekonomicko politicke zviazanie – tak je jednotna mena asi nevyhnutna. Otazka je – AK CEPTUJEME takuto EU ?

II. Mainstremova ekonomia povazuje za najlepsie, ak je ekonomicky zivot a ek.aktivity plne pod kontrolou statnych organov, narodnej banky, politikov. Otazka je AKCEPTUJEME tuto mainstremovu ekonomiu ?
" Nebol by systém navzájom si konkurujúcich súkromných mien lepšou alternatívou pre Európu i Slovensko?" Dobra otazka. Lenze mainstreemova ekonomia uz odpovedala, ze NIE !!!

III. Ak predpokladame NEZODPOVEDNU politiku centralnej europskej banky , mozme predpokladat, ze nasa centr.banka a nase minFin bude zodpovednejsie ?

IV. Znehodnocovanie meny v principe sposobuje centr.banka tlacenim novych penazi. Ak toto akceptujeme (co je pre mna samozrejme), tak ako ocakavat od centr. banky, ze bude „bojovat proti inflacii“ ?

V. Niektore , hlavne silne staty EU uz dlho NEDODRZUJU zasady spolocnej meny. Svoje vnutorne problemy tym prenasaju na ostatnych clenov eurozony. AKCEPTUJEME tento stav ??? Ak NIE (co by malo byt logicke) , PRECO VOBEC chceme vstupit do eurozony ???

Tieto, a mnohe dalsie otazky – a odpovede na ne- by mali byt zodpovedane ako prve, a celkom NAHLAS.

Vaznym zaujemcom o tuto temu doporucujem
http://libinst.c...

RE: Par otazok na uvod
autor: libertarian
pridané: 13-01-2006 11:32


OPRAVUJEM svoj bod I.
I. Ak akceptujeme clenstvo v EU a tiez jej ekonomicko politicke zviazanie – tak je jednotna mena asi nevyhnutna. Otazka je – ALE : AKCEPTUJEME takuto EU ?

RE: Par otazok na uvod
autor: Jozef Filko
pridané: 13-01-2006 11:51


Moj nazor.
I. Je na vyber EU alebo EFTA (Norsko, Island, ...). Ale i samotne clenstvo v EU este nemusi nutne znamenat konec NBS. Ako som uz napisal v clanku, euro je primarne vec politicka nie ekonomicka.

II. No iste mainstream to tvrdi. Rovnako ako mainstream tvrdi ze cla su ospravedlnitelne, ze subvencie maju vyznam a ze regulacia je v istych pripadoch dobra.

III. Suhlasim, toto je asi najzranitelnejsie miesto. Je to vec sposobu motivacie. Uz v clanku som uviedol, ze centralne banky su nezavisle len ciastocne. Casto maju predstavitelia bankovej rady politicke ambicie a podobne. Preto nie vzdy konaju nezavisle. Na druhu stranu spomenie japonsku centralnu banku, ktora je plne pod kontrolou vlady a pritom vykonava velmi dobru menovu politiku. Teda je to vec spravnej volby (Sofiinej volby). Potom je este otazka uplne volneho menoveho trhu, nech moze byt kazda banka emitentom svojej meny (stat urci len mantinely a podmienky). Ale to uz som asi prilis ekonomicky liberalny.
Este jedna vec. Myslim si, ze sa da predpokladat vyssi ekonomicky rast pri pouzivani koruny ako eura. Treba ale ratat s jej vykyvmi kurzu.
Moja otazka je, ma byt centralna banka uplne nezavisla a ako ma byt k stabilite meny motivovany manazment centralnej banky?

IV. Pytam sa, aku hladinu inflacie a sposob jej sirenia akceptujeme. Ide najma o to, na aky ucel tie peniaze banka tlaci. Casto ich totiz tlaci na financovanie povedzme dialnice a tym sposobuje nerovnomernu inflaciu (v postupnosti od stavebnych firiem az po okrajove firmy sa inflacia siri postupne a nerovnomerne).

V. Ako som uz spomenul. EU alebo EFTA.

RE: Par otazok na uvod
autor: libertarian
pridané: 13-01-2006 12:29


K tvojim slovam -
" II. No iste mainstream to tvrdi. Rovnako ako mainstream tvrdi ze cla su ospravedlnitelne, ze subvencie maju vyznam a ze regulacia je v istych pripadoch dobra. "

- Perfekt. Takze vychadzame obaja z podobnych zakladov.
Lenze ak ma byt pripadna diskusia rozumna , mal by kazdy clovek svoj nazor prejavit podla toho, z akych principov vychadza. Kedze sme na fore s vyznamnym zastupenim konzervativcov (mnohi z nich maju problem s odmietnutim statneho dirigizmu ), vychodzie predpoklady asi nebudu zhodne !

Zaujimava otazka :
"Moja otazka je, ma byt centralna banka uplne nezavisla a ako ma byt k stabilite meny motivovany manazment centralnej banky? "

- centralna banka by :
I. Nemala existovat
II. Ak uz "musi" byt , malo by byt ustavou ZAKAZANE tlacit nove peniaze !!!

Nezavislost CB moze byt iba dovtedy, pokial iniciativne a "samostatne" vykonava potreby statnej moci. Ak odmietne tlacit nove Sk, tak im vymenia vedenie ! ABSOLUTNE nezavisla totiz (z principu demokracie ) nemoze byt.


"IV. Pytam sa, aku hladinu inflacie a sposob jej sirenia akceptujeme."
- Pokial mam uspory , a akakolvek inflacia mi ich riedi , nesuhlasim SO ZIADNOU inflaciou. Ak chce stat financovat dialnice, nech zvysi dane ( teda nasilim ma okradne ) a chova sa ako standartny lupic. Nie aby to maskoval inflaciou. Alebo budu dialnicu splacat motoristi v dialnicnych poplatkoch - standartne pravicove riesenie.

RE: Par otazok na uvod
autor: Jozef Filko
pridané: 13-01-2006 14:40


"Lenze ak ma byt pripadna diskusia rozumna , mal by kazdy clovek svoj nazor prejavit podla toho, z akych principov vychadza. Kedze sme na fore s vyznamnym zastupenim konzervativcov (mnohi z nich maju problem s odmietnutim statneho dirigizmu ), vychodzie predpoklady asi nebudu zhodne !"
>Moje principy:
Pravo, moralka, spravodlivost, kultura ... - konzervativizmus.
Ekonomika, mena, trh, dane, ... - klasicky liberalizmus (presnejsie rakuska skola).<


"- centralna banka by :
I. Nemala existovat
II. Ak uz "musi" byt , malo by byt ustavou ZAKAZANE tlacit nove peniaze !!!"
>I. centralna banka musi existovat, niekto tie peniaze vydavat a starat sa o ne musi, otazkou ostava ci mame mat jednu statnu alebo viacero sukromnych (zrusi statny monopol na peniaze)
II. nemozes zakazt tlac penazi!!! Ako budes pokryvat potreby trhu po mene (peniazoch)? Sposobil by si tym riadne problemy a kurz takej meny by lietal hore dole ako sialeny (napr. ako cena drahych kovov ked ich niet dost alebo naopak). Emitovat peniaze ano, ale rozumne a vzdy s jasnym DLHODOBYM cielom. Nie dialnice, nie stavby a podobne jednostranne zamerane projekty. Rovnako treba peniaze aj z trhu stahovat. Kvoli tomu vsetkemu ma NBS napr. devizove rezervy.
PENIAZE SI TREBA PREDSTAVIT AKO TOVAR A PODOBNE NAN APLIKOVAT PRINCIPY TRHU. Nie je to uplne presne, ale dost to pomoze v chapani menovej politiky.<

"Nezavislost CB moze byt iba dovtedy, pokial iniciativne a "samostatne" vykonava potreby statnej moci. Ak odmietne tlacit nove Sk, tak im vymenia vedenie ! ABSOLUTNE nezavisla totiz (z principu demokracie ) nemoze byt."
>Ved o tom hovorim. Ak ma mat stat monopol, nie je rozhodujuce ci je nezavisla alebo zavisla CB. Mali by sa stanovit jasne kriteria. Ak ich manazment neplni, mali by byt zo zakona nahradeny. Nie politickym rozhodnutim, ale "fyzikalnym".<

"- Pokial mam uspory , a akakolvek inflacia mi ich riedi , nesuhlasim SO ZIADNOU inflaciou. Ak chce stat financovat dialnice, nech zvysi dane ( teda nasilim ma okradne ) a chova sa ako standartny lupic. Nie aby to maskoval inflaciou. Alebo budu dialnicu splacat motoristi v dialnicnych poplatkoch - standartne pravicove riesenie."
>Nulova inflacia nie je dobre riesenie. Je mozne dat si rozumnu hranicu inflacie. Cim mensi je menovy trh, tym tazsie je pravdepodobne drzat inflaciu na uzde. Ale suhlasim, ze emitovat peniaze na pokrytie dificitu statneho rozpoctu by malo byt min trestnym cinom. Na druhu stranu, nemozeme ziadat nulovu inflaciu alebo deflaciu, lebo by to urcite spomalilo rast ekonomiky. Pokial rast realnej mzdy, sporenie a podobne, je vacsi ako inflacia, tak ju akceptujem.<

RE: Par otazok na uvod
autor: libertarian
pridané: 16-01-2006 7:34


Je to na dlhu diskusiu. Zvladol som mozno vsetky clanky uvadzane v lib.inst.cz na tuto (a podobne) temu , a dosiel som k zaveru (podopriem ho aj autoritou - p. Simom z L.I. ) , ze cokolvek riadene statom je horsie ako riadene SKUTOCNYM trhom. A v takejto alternative nie je priestor pre narodnu banku, pre min.fin., pre "primeranu inflaciu" , pre .....
Argumenty, ze :

" niekto tie peniaze vydavat a starat sa o ne ; nemozes zakazt tlac penazi!!! ; Nulova inflacia nie je dobre riesenie; Cim mensi je menovy trh, tym tazsie je pravdepodobne drzat inflaciu na uzde; Pokial rast realnej mzdy, je vacsi ako inflacia, tak ju akceptujem "

- zasadne nesuhlasim. Na LI su kompletne argumenty.

RE: Par otazok na uvod
autor: Jozef Filko
pridané: 16-01-2006 10:31


Ja by som tiez radsej prijal freebanking, ale momentalne vidim to ako velmi velmi nerealne, takze o tom prilis nepremyslam.
A dolozim ten jeden argument, a sice ze nulova inflacia alebo nedajboze deflacia je negativny jav. Inflacia napriklad pomaha zvysovat investicie, ide ale o to ako vznikla a aka je jej vyska. Naopak deflacia brani rastu ekonomiky. Americania znehodnotili dolar o 98% odkedy existuje FED, napriek tomu vsetci su z FEDu uplne hotovi. Tak ci onak napriek tomu znehodnoteniu, americka ekonomika rastie o 4,5% rocne. Nakoniec ved aj na libinst to urcite je.

RE: Par otazok na uvod
autor: Braňo
pridané: 16-01-2006 11:05


Chem sa len spytat, ze pre koho je pan Sima autoritou?
Len poznamka k clam
autor: Milton
pridané: 13-01-2006 20:52


"Rovnako ako mainstream tvrdi ze cla su ospravedlnitelne"

Co sa tyka ciel, tak ja osobne som za zavedenie ciel, kludne aj vyssich sadzieb ak sa zrusia priame dane, spotrebne dane a DPH, nieco ako USA pred 16. dodatkom.

RE: Len poznamka k clam
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 14-01-2006 0:41


Hmm, a skade bude mat peniaze stat, ktory nebude nic importovat? Ked importovane produkty a sluzby budu oproti domacim cenovo znevyhodnene, tak to bude na objem importov posobit negativne. Nerobim si srandu, fakt ma to zaujima.

S pozdravom,
Peter

RE: Len poznamka k clam
autor: Milton
pridané: 14-01-2006 2:11


V tom je ta krasa. Ak budu cla velke nedovezie sa nic a teda stat nema peniaze, takze musi cla nastavit rozumne aby sa oplatilo aj dovazat. Vysledok je taky, ze sa udrzuje velmi maly stat a nemoze si len tak povedat, ze bude prerozdelovat, tazko sa robi populizmus atd. Proste vyborne to obmedzuje spotrebu statu. To su dobre vyhody, nie?
RE: Len poznamka k clam
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 14-01-2006 8:21


Nie som si isty, ci to vobec vystaci aj na minarchisticky stat. Chcelo by to asi pozriet na konkretne cisla. A co spravis, ked ludia fakt nebudu nic dovazat ani pri nulovom cle?

S pozdravom,
Peter

RE: Len poznamka k clam
autor: Milton
pridané: 14-01-2006 10:29


No v pripade Slovenska nulovy dovoz nehrozi, urcite nie sme sebestacna krajina. USA boli ovela viac sebestacnejsia krajina a fungovali na tomto systeme vyse 130 rokov.

Co sa tyka cisiel tak skusim pozriet a dam vediet ak nieco ucelene najdem. Skus pozret libinst.cz

Inak zaujimave, je ze ked v roku 1894 navrhli senatori Wilson a Groman zavedenie 2% dane pre prijmi nad $3000 tak boli oznacovany za komunistov! 2% dan a uz komunisti!!! A teraz sa tu zavedie 19% a Miklos je ultra praviciar! Mozno za 50 rokov bude 80% dan ultrapravicova.

RE: Len poznamka k clam
autor: Milton
pridané: 14-01-2006 11:11


Federalna vlada USA mala pred schvalenim 16. dodatku spotrebu HDP 2.5%, to je akurat na armadu.

Aby nedoslo k nedorozumeniu, zrusenie vsetkych dani som mal na mysli na statnej urovni, mesta by si samozrejme mohli zaviest svoje sales tax na financovanie napr. mestkych komunikacii, osvetlenia, policie atd.

RE: Len poznamka k clam
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 14-01-2006 14:19


> Federalna vlada USA mala pred schvalenim 16.
> dodatku spotrebu HDP 2.5%, to je akurat na armadu.
Ok.

> Aby nedoslo k nedorozumeniu, zrusenie vsetkych dani
> som mal na mysli na statnej urovni, mesta by si
> samozrejme mohli zaviest svoje sales tax na
> financovanie napr. mestkych komunikacii,
> osvetlenia, policie atd.
Aha, uz rozumiem. V tomto kontexte to vyzera celkom zmysluplne.

S pozdravom,
Peter

.
autor: marek
e-mail: .
pridané: 13-01-2006 14:34


myslim, za BRIBOR (Bratislava Interbank Offered Rate) bude nahradeny EURIBOR-om (Euro Interbank Offered Rate) nie LIBOR-om (London Interbank Offered Rate).

k tomu zaniku eura
najvacsie problemy su podla mna 3:

1. volny pohyb kapitalu stale nie je na takej urovni ako by som si predstavoval - myslim, ze pretecie este vela vody ked pri presuvani prostriedkov v ramci eurozony nezistime, ci ich posielame vramci statu alebo medzi dvoma statmi eurozony - to sa tyka aj poplatkov, komunikacie, formularov etc. volny pohyb kapitalu iba pomaly dobieha to, co bolo dosiahnute v ramci 3 dalsich slobod, pricom tieto 3 dalsie zacinaju byt tak preregulovane, ze sa v tom nevyzna ani diva svina.

2. volny pohyb pracovnych sil - v podstate neexistuje. v europe neexistuje ziaden pohyb, nieto este pohyb pracovnych sil! ved z centra bratislavy (podobne v parizi) sa neodstahuje z trojizboveho bytu babka dochodkyna do lacnejsieho a mensieho bytu na periferii, ci v malom meste. vie si niekto predstavit, ze takto by to fungovalo v new yorku? nieto este presun rodiny z jednej casti slovenska na druhu. v trnave sa ma stavat dalsi zavod citroen, v ktorom by sa mohli zamestnat ludia z regionov s vysokou nezamestnanostou - vsetci zacnu nadavat, ze zas vsetko berie zapadne slovensko - vraj nech pride investor k nim - ale taky, co neznecistuje zivotne prostredie a da aj ludom so zakladnym vzdelanim pracu v high tech oblasti za 10.000 eur mesacne. ako mozeme vobec ocakavat volny pohyb v ramci eu. jazyk je este jednoznacnejsia bariera.

3. poslednym bodom je podla mna nezodpovednost politikov. eu nikdy nebude fungovat ako spojene staty, europski politici sa snazia zapacit za akukolvek cenu svojim volicom v ramci ich krajiny - nebudu reformovat socialne a dochodkove systemy, leby by neboli znovuzvoleni. radsej ohrozia ekonomiku celej eu aj jednotnej meny. radsej sa budu snazit zaviest taky nezmysel, ako je jednotna sadzba dane. minimalne, co sa tyka spotrebnych dani a dph su uz urcene minimalne sadzby. vie mi niekto povedat ako eu profituje z toho, ze min. sadzba dph je 15%? ked si spomeniem na e.v.d.lindena, ktory na ta3 povedal priblizne - ako by sme mohli dopustit, aby robotnik v lisabone, londyne a bratislave platil rozdielne dane? myslim, ze ak budu eu viest podobni politici (akoze vedu), buducnost ci uz eura alebo aj samotnej eu vyzera neslavne...

RE: .
autor: Jozef Filko
pridané: 13-01-2006 14:43


Nemam co dodat, iba suhlas.
RE: .
autor: Zolo
pridané: 13-01-2006 15:31


Pokracujme v suhlasoch. Ja suhlasim s Tebou pokial sa tyka dolezitosti konkurencie mien. Napriklad konkurencie primarnej mene nasej planety - Dolaru, rastucej RMB, tradicnej Libry, pevneho Svajciarskeho Franku a podobne. Myslis si, ze NBS ma zdroje a znalosti s tymi menami konkurovat? Ja viem, ze nie. Vsak sa iba ucime. Tuto nieco podchytime od Cechov, hento od Kanadanov, nieco od Rakusanov. Ale na nich nestacime.

Preto je najlepsie, ak opustime odvetvie spravovania vlastnej meny a spolahnime sa na zahranicne know-how. Tak ako to robime v komercnom bankovnictve, automobilovom priemysle, hypermarketoch a dufam, ze casom aj vo futbale.

Mat vlastnu menu ma jednu obrovsku nevyhodu. Kvoli velkosti (malosti?)nasej ekonomiky, je lahko ovplyvnit nasu menu z politickych dovodov. Traja spekulanti na menovom trhu nami mozu zatocit. Bud extremne hodnotu meny znizit, co ochudobni obyvatelstvo, alebo prudko zvysit, co moze pribrzdit export v ekonomike zalozenej na exporte.

Takisto sa da zo zahranicia manipulovat nasou urokovou mierou. V pripade priskrtenia likvidity zvysenim urokovej miery. Alebo zvysenim urokovej miery priskrtit likviditu. Staci si precitat Friedmanovu studiu o krize z tridsiatich rokov minuleho storocia a mate navod ako poskodit ekonomiku krajiny. Tomu sa lahsie ubranime v ramci Eura a EU ako sami.

RE: .
autor: Jozef Filko
pridané: 13-01-2006 16:18


Iste. Ja netvrdim ze koruna je dokonale riesenie.
Ale ani Euro nie je dokonale riesenie, dovody som uz spomenul.
Preto ako riesenie vidim zotrvanie pri status quo v momente ked tu budu dve meny. Musime proste najst jasny argument, ktora mena je lepsia pre nasu ekonomiku. Preto nemozem suhlasit s prechodom na EMU a zaroven bezpodmienecnym vzdanim sa koruny.
Mne je jasne, ze vacsina Londynskych bank ma "kupnu silu" niekolko nasobne vacsiu ako NBS, ale to neznamena, ze kvoli tomuto "jednemu aspektu" je euro hned lepsie riesenie. Kolko je na svete podobnych mien ako SKK?
Mozno by bolo riesenim, keby visegrad pouzival vlastnu menu (napr CZK). Ale je mi jasne, ze za dnesnej situacii to nie je politicky mozne.

RE: .
autor: D
pridané: 14-01-2006 7:32


"Mat vlastnu menu ma jednu obrovsku nevyhodu. Kvoli velkosti (malosti?)nasej ekonomiky, je lahko ovplyvnit nasu menu z politickych dovodov. Traja spekulanti na menovom trhu nami mozu zatocit. Bud extremne hodnotu meny znizit, co ochudobni obyvatelstvo, alebo prudko zvysit, co moze pribrzdit export v ekonomike zalozenej na exporte."

To je zial len presunutie bacila na o nieco odolnejsieho jednotlivca, nie znicenie bacila.

Stefunko
autor: D
pridané: 14-01-2006 7:26


To Stefunkovo zdovodnenie je hlupe. To nebezpecenstvo, ktoru koncentracia moci, akejkolvek, prinasa je zjavna a potencial ho zneuzit. Ci stat alebo velke banky.(ostatne ved sa pozrite na dnesnu bankokraciu)
Miesto toho, aby sa kladol naroky na stat, pretoze peniaze same o sebe nie su ziadnou hodnotou, ale praobycajnym prostriedkom vymeny, laicky - kurzom v akom sa menia dva spotrebne predmety ci sluzby na trhu, naroky v zmysle - co i len jedna "inflacna" koruna na viac(a ten pojem je tiez pochybny narok, pretoze v konecnom dosledku by sa dali emitovat peniaze potom do vysky ekonomickeho rastu pri makropohlade).
Poziadavka konkurencie je v tomto pripade nezmyselna, stat lahko ukontrolovatelny, je uloha ma spocivat len v tom, ze da bankam len tolko papierikov, ake budu ich zlate zasoby, aby mohli dat tieto papieriky ludom, ktory na nich maju podiel.(=banky ich nedaju tlacit samostatne, ale vytlaci im ich "statna tlaciaren", ktora moze byt hoci sukromna)
Ale ked Stefunko chce byt dosledny, tak verim, ze bude pozadovat aj to, aby kazdy pouzival vlastnu jednotku dlky, vahy, homotnosti, lebo to co ziada je presne o tom istom a daju sa najst aj priklady v minulosti, keby fungovala takato "konkurencia" jednotiek. Ci to bolo na nieco dobre, nech uvazi kazdy sam, ked cita americku tlac.


Nuz a toto co nasleduje je "ucebnicova" definicia plna metafor(nezazlievam Ti to), ktora by sa azda oplatila rozmenit na drobne v zmysle, co to znamena ak hovorime ze.....
"Makroekonomická prax sa dnes opiera o tri piliere. Prvým je voľný kapitál (nepopierateľne), druhým nezávislá menová politika a tretím viazaný menový kurz. Pokiaľ prvý pilier je platný stále (a nepredpokladám, že by sa to niekedy zmenilo), druhý a tretí pilier sú diskutabilné. Preto od nepamäti prebieha diskusia medzi ekonómami, ktorý z uvedených dvoch pilierov je výhodnejší pre ekonomiku. Tak ako sa menia argumenty, mení sa aj názor. A posledných povedzme 50 rokov sa väčšina ekonómov prikláňa na stranu nezávislej menovej politiky, ktorú zosobňujú, do istej miery nezávislé, centrálne banky."

RE: Stefunko
autor: Jozef Filko
pridané: 14-01-2006 12:38


"To Stefunkovo zdovodnenie je hlupe. To nebezpecenstvo, ktoru koncentracia moci, akejkolvek, prinasa je zjavna a potencial ho zneuzit. Ci stat alebo velke banky.(ostatne ved sa pozrite na dnesnu bankokraciu)"
Konkurencia vytvara tlak na emitentov, aby sa starali o svoju menu. Inak ju ludia zmenia. Bankokracia vznikla na slovensku uz velmi davno. Prikladom by nam mohlo byt Svajciarsko s priblizne 380 bankami. Na slovensku bankova konkurencia existuje velmi obmedzene, nakolko najviac klientov drzia dve byvale statne banky, plus tretia sukromna.

"Miesto toho, aby sa kladol naroky na stat, pretoze peniaze same o sebe nie su ziadnou hodnotou, ale praobycajnym prostriedkom vymeny, laicky - kurzom v akom sa menia dva spotrebne predmety ci sluzby na trhu, naroky v zmysle - co i len jedna "inflacna" koruna na viac(a ten pojem je tiez pochybny narok, pretoze v konecnom dosledku by sa dali emitovat peniaze potom do vysky ekonomickeho rastu pri makropohlade)."
Nedali, peniaze mozme emitovat len v do skutocnej vysky dopytu. Laicky snazime sa udrzat stabilny kurz ponuky a dopytu. Preto je to take tazke, pre tak malu banku akou je NBS.
"Poziadavka konkurencie je v tomto pripade nezmyselna, stat lahko ukontrolovatelny, je uloha ma spocivat len v tom, ze da bankam len tolko papierikov, ake budu ich zlate zasoby, aby mohli dat tieto papieriky ludom, ktory na nich maju podiel.(=banky ich nedaju tlacit samostatne, ale vytlaci im ich "statna tlaciaren", ktora moze byt hoci sukromna)"
Nezmysel. Ved preco sa odstupilo do zlatych rezerv? Preco sa uz dnes takmer ziadna mena nekryje komoditou ako zlato? Nebolo ciastocne krytie zlatom jeden z mnohych problemov, ktore prispeli ku krize na konci 20. rokov?

"Ale ked Stefunko chce byt dosledny, tak verim, ze bude pozadovat aj to, aby kazdy pouzival vlastnu jednotku dlky, vahy, homotnosti, lebo to co ziada je presne o tom istom a daju sa najst aj priklady v minulosti, keby fungovala takato "konkurencia" jednotiek. Ci to bolo na nieco dobre, nech uvazi kazdy sam, ked cita americku tlac."
Dalsi uplny nezmysel. ISO normy a peniaze nie su ani len prirovnatelne. Zatial co mena je penazna komodita (s pohyblivym kruzom), tak ISO norma je jasne definovana NEMENITELNA jednotka! Preto navrhujem, aby sme zaviedli JEDNOTKOVY INDEX pre penaize a komodity, ktory by urcoval jasny a NEMENITELNY kurz voci spotrebytelskemu kosu a zaroven aj kurz voci menam. Ludia by razom z tohto cisla ziskali prehlad ako sa ta ktora mena vyvija.

A co sa tyka tych troch pilierov. To nie je z mojej hlavy. To je uplne bezna teoria.

RE: Stefunko
autor: D
pridané: 14-01-2006 22:26


"Konkurencia vytvara tlak na emitentov, aby sa starali o svoju menu. Inak ju ludia zmenia."

Ano, toto nespochybnujem, ale preco sa spoliehat na konkurenciu, navyse v oblasti, kde sa ukazuje jej posobenie ako plne zlyhani a obmedzene, ked existuje overene a elegatne a prakticke riesenie? Navyse, aby bola konkurencie efektivna v tom pripade ako spominas, muselo by ist o siroku konkurenciu, ktora by znemoznovala kartelove dohody. Pri takom mnozstve by to znamenalo babylon, pri mensom priestor pre neefektivitu.

"Bankokracia vznikla na slovensku uz velmi davno..."
Ano.

"Nedali, peniaze mozme emitovat len v do skutocnej vysky dopytu. Laicky snazime sa udrzat stabilny kurz ponuky a dopytu. Preto je to take tazke, pre tak malu banku akou je NBS."
Peniaze mozno emitovat do akejkolvek vysky. Prave
"obmedzovanie" a "ponuky" dopytu je pointov pri vacsine nastrojov monetarnej politiky (centralnej banky). Spenie k rovnovahe je fakt(vychodisko,dosledok), nie ciel. Tu vsak zijeme v systeme penazi odtrhnutych od hodnoty. A bavime sa o peniazoch a ich emisii v sirsom zmysle.

"Nezmysel. Ved preco sa odstupilo do zlatych rezerv? Preco sa uz dnes takmer ziadna mena nekryje komoditou ako zlato? Nebolo ciastocne krytie zlatom jeden z mnohych problemov, ktore prispeli ku krize na konci 20. rokov?"

Preco? Nuz len preto, ze je zlate rezervy sa zverili na jednej znamej konferencii istej krajine, ktora neskor pustila do obehu obrovske mnozstvo penazi a prehlasila, ze uz nebude na poziadanie vymienat svoju menu za zlato. Zjadnodusene preto.
Dodones neexistuje jasne vysvetlenie "krizy". Inak mne sa zda zaujimave, ze sa odvolavas na jednej strane na libertarianov a na druhej strane vyrukujes s kritikou krizy povedzme z pozicie keynessianizmu. Trochu schyzofrenicke.

"Dalsi uplny nezmysel. ISO normy a peniaze nie su ani len prirovnatelne."

Menu nechajme tak, peniaze su neporovnatelne s jednotkami a to som ti napisal v tom, ze vyjadruju pomer hodnoty dvoch tovarov, resp. to v akom pomere sa vymienaju. Ten pomer mozno vyjadrit "akokolvek" ale rozumne viazat na nieco, coho prirastok je relativne konstatny a maly, charakter oneho predmetu sa len velmi malo s casom meni. Zlato. Ale aj viazanost znamena moznost vyjadrit ho v nekonecnom mnozstve nasobkov. Takze stanovenie prave jedneho spolu s tlacou niecoho, co nebude falsovatelne a bude mat zastupnu ulohu, pretoze vlacenie zlata vo vreckach a priame pouzivanie pri vymene je tak neprakticke ako vedie k jeho znehodnocovaniu.

"Preto navrhujem, aby sme zaviedli JEDNOTKOVY INDEX pre penaize a komodity, ktory by urcoval jasny a NEMENITELNY kurz voci spotrebytelskemu kosu a zaroven aj kurz voci menam. Ludia by razom z tohto cisla ziskali prehlad ako sa ta ktora mena vyvija."

Spotrebitelsky kos ;-) Nejaky globalny?
Nesplnilo by ucel zlato lepsie/lahsie/exaktnejsie? Akurat to "vyvija" by stratilo zmysel.

"A co sa tyka tych troch pilierov. To nie je z mojej hlavy. To je uplne bezna teoria."
Mne to je jasne, ale ja chcem tvoju hlavu, lebo literatury o hospodarskej resp. monetarnej politike mam dost.

RE: Stefunko
autor: Jozef Filko
pridané: 14-01-2006 22:41


Nemam chut ani cas reagovat na vsetky nesmysli.

"Dodones neexistuje jasne vysvetlenie "krizy". Inak mne sa zda zaujimave, ze sa odvolavas na jednej strane na libertarianov a na druhej strane vyrukujes s kritikou krizy povedzme z pozicie keynessianizmu. Trochu schyzofrenicke."

Ja tvrdim, ze najma to, co ty nazyvas "keynessianizmus", bol jeden z najdolezitejsich faktorov pre krizu v 20. rokoch.
A kde sa odvolavam na "libertarianov"? To by som chcel vediet.

RE: Stefunko
autor: D
pridané: 15-01-2006 0:14


"Nemam chut ani cas reagovat na vsetky nesmysli"
Jasne, rozumiem. Ty nielen nemas cas a cut reagovat na vsetky nezmysli, ale ani na jeden.

Nie to co nazval keynessianizmom bola pozicia z ktorej si zjavne ak si vinu hladal v zlate, kritizoval VD. Teraz sa stavias do pozicie antikeynessianstva(to prislo az za roosevelta), hoci vtedy nebolo ani ono temou dna a akurat ponuka inu odpoved na to, ako sa z krizy dalo dostat a co bolo jej pricinou.

"libertarianov"?
A Stefunko a pozicia, z ktorej obhajuje konkurenciu bank je kto/aka prosim?

RE: Stefunko
autor: Jozef Filko
pridané: 15-01-2006 17:14


A Stefunko a pozicia, z ktorej obhajuje konkurenciu bank je kto/aka prosim?

Hayekova.

RE: Stefunko
autor: D
pridané: 15-01-2006 21:06


Nuz Stefunko je libertarian par excelance, tak ako Hayek stoji v samom pociatku libertarianizmu. A podobnu poziadavku znasaju aj anarchokapitalisti, ku ktorym ma Stefunko proklate blizko aspon z toho, co som zachytil (Rothbard & co). Takze z akej pozicie?
Akosi sa zabudlo
autor: PeterS
pridané: 14-01-2006 21:43


na dve veci:
- EURO ako konkurencia dolaru. Obava, ze EURO nahradi dolar ako rezervnu menu pretoze neposlusne ropne staty zacnu predavat ropu v euro je vysoka (zacal Saddamov Irak, Iran a jeho burza, ktora sa ma vo februari otvorit, Venezuela - uz, plus barteovy obchod v latinskej amerike, Rusko - uz, a medzi darebacke staty patri i S.Korea, ktora svoje rezervy vraj tiez switchovala na euro. Vystava otazka, preco su toto z pohladu us (ropnych obchodnikov) darebacke staty?) Dolar je kryty ropou (a lietadlovymi lodami), ak by bol nahradeny eurom, automaticky to zasiahne svetovy obchod, ktory tiez prejde na euro. Co potom s tymi mrakmi nepotrebnych dolarov?
- makroekonomicke financne pohyby su omnoho viac ovplyvnovane financnymi spekulaciami ako hlupo vyrobou a obchodom. Spekulativne objemy tvoria mozno 95% vsetkych objemov s ktorymi sa denne na svete pracuje. Cize na normalny obchod a vyrobu zostava 5%. Spekulativne objemy su zvecsa v dolaroch. I toto by mohlo byt nahradene eurom. Ale dolezitejsie je, ze to tlcenie inflacnym a kurzovym kyjakom po hlavach nesikovnych obcanov je odporne klamstvo a manipulacia. Hocikto s dostatocnym objemom financii prevrati slovensko alebo i nejaky sektor naruby a urobi z vecsiny slovakov uboziakov.
Mohli by sme pospekulovat este o dialektike debetnych penazi - uveru od komercnych bank a vplyve uroku na ekonomiku, ale zatial si predstavme, ze by euro casom slobodne nahradilo dolar (teda bez dalsieho zasahu us armady).

RE: Akosi sa zabudlo
autor: D
pridané: 14-01-2006 22:29


Suhlas Peter, pobavilo ma to "krytie lietadlovymi lodami" a zaroven je to velmi vystizne.
RE: Akosi sa zabudlo
autor: Jozef Filko
pridané: 14-01-2006 22:37


"Spekulativne objemy tvoria mozno 95% vsetkych objemov"

Co su to spekulativne objemy?

RE: Akosi sa zabudlo
autor: D
pridané: 15-01-2006 0:16


Objem penazi, ktory nesluzi priamo na zobchodovanie tovarov a sluzieb, nepremiena sa na tranzakcne peniaze, nevymiena sa priamo za tovary alebo sluzby.
RE: Akosi sa zabudlo
autor: PeterS
pridané: 15-01-2006 2:03


Suhlasim s D.
U susedov v Cesku sa zamysleli nad medialnou masazou ako prehrievanie ekonomiky, zvysene predvianocne nakupy, zadlzovanim obcanov a pod. a prisli k zaveru, ze aj totalne vianocne besnenie je prd voci inym financnym pohybom. Nakoniec vypadlo cislo 5% bohumilej vymeny. Zbytok su najme burzove a menove spekulacie.
Celkom ma to zaujalo, takze sa pokusam to tiez spocitat.
4 az 8000 mld dolarov sa da dolozit ako sede peniaze, takze pri definicii od D netreba zabudat aj na nelegalne obchody ako drogy, diamanty, zlato, ci ropa, ci aktivity z offshore na pobrezi v roznych fondoch. Nech uz je v offshore cokolvek, musi to ist na pobrezie, inak by to miestny stat okamzite zrusil.

(Svojim malym dielom prispievaju do balika i tucne provizky z privatizacie v SVE, ci peniazky, ktore sa z SVE doposial vyparili. Do 1998 odislo len z SK cez 600 mld. SKK, na provizkach od 1998 to bude 1 az 2 mld. SKK. Ked si to interpolujeme na Rusko dostaneme slusne peniaze. Nieco malo sa vie vratit, ale zbytok uz ostane na urovni spekulacii.)

Gro spekulacneho objemu vsak asi treba hladat v tzv. zaistovacich obchodoch (az do 16 000 mld usd denne ? sa mi zda).
Ked budem mat nejaky vysledok urcite sa podelim.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group