ISSN 1335-8715

26-07-2005   Ján Dinga   Komentáre   verzia pre tlač

O dobre a zle medzi nami

Veľká Británia prežíva ťažké obdobie. Po pekle, ktorým si prešiel New York a Madrid, si svoje zažil už aj Londýn. V ťažkých časoch sa ľudia akosi inštinktívne obracajú k tomu, čo považujú za dobré, aby tak zmobilizovali svoju silu bojovať proti tomu zlému, čo ich postihlo.

Pridať nový príspevok

Terorizmus a Irak
autor: Dušan
pridané: 27-07-2005 7:58


Západné krajiny a islam sa nemôžu dávať do protikladu lebo v západných krajinach tiež žijú milióny moslimov a prispievajú tiež k tomu čomu hovoríme západ. Bol som v Londýne dlhší čas a môžem povedať že naše nazeranie na náboženstvá a národnosti (Slovensko i stredná Európa) je na dosť nízkej úrovni a tam nikoho nenapadne pozastavovať sa nad odlišnosťou iného človeke (i keď dnes je to asi trochu iné). Západná civilizácia sa formovala dosť dlho a ovplynil ju i islam.
A k tým teroristickým útokom len toľko - treba bojovať proti všetkým teroristom bez ohľadu na národnosť a vierovyznanie. Výbuchy pred lekárskou klinikou v USA boli spáchané teroristom, ktorý bojoval proti potratom, výbuchy a vraždy IRA a iných pravicových a ľavicových organizáií a aj siekt a náboženských fanatikov dokazujú že islamský teroristi sú síce teraz hlavne na očiach ale nie sú ani zdaleka jediný. Okrem toho hrozí, že v tejto atmosfére sa aj iné zločiny budú prikrývať islamskou stopou a tým odvracať pozornosť napr.od organizovaného zločinu a pod.
A výrok prezidenta USA o križiackej výprave pri jeho (oprávnenom) boji proti terorizmu je síce možno popúlárnym ťahom pre niektorých konzervatívnych veličov v USA ale z pohľadu medzinárodných vzťahov je to totálny amaterizmus - dobrá podpora islamských teroristov.
A k útoku na Irak - vďačná to téma teroristov. Jednoznačne ho podporujem a myslým, že USA sa nerozhodli zle. Samotná operácia a jej medzinárodné krytie však boli katastrofálne a amatérske. Keď generál Shinseky (vrchný veliteľ pozemných síl USA)povedal, že je na operáciu málo vojakov, prestal byť veliteľom pozemných síl. Problém to však samozrejme nevyriešilo a prezident musel povolať ďaľších vojakov až po začatí útoku.
Ďalšou amatérskou chybou amerických plánovačov bolo nezapojenie ostatných arabských štátov do operácie. Asi arab a moslim by mal väčšie pochopenie pre problémy v Iraku ako americký vojak s z úplne iného prostredia.Stačilo, keby za americkými vojakmi šli v druhom slede arabský vojaci (viď prvá vojna v perzkom zálive) a situácia by bola podstatne lepšia.
Ďalšou a podľa mňa zásadnou chybou bolo nepochopenie vzťahov v arabskom svete. Plne sa to ukázalo v Afganistane kde USA porazili zo spojencami veľmi rýchlo Taliban, ale znormalizovať situáciu nedokázali. V Iraku i v Afganistane sú úplne iné spoločenské a kultúrne vzťahy. Zmena ústrednej vlády prakticky nemá vplyv na miestne komunity, ktoré sú úplne samostatnou organizačnou jenotkou a ich vodcovia majú vlastné záujmy a nejaký američania sú im vhodný len pri riešení vlastných problémov.
A posledný postreh - Alžírsko.
Málokto v našom západnom demokratickom svete vie, že tam boli zmarené demokratické voľby len aby sa islamisti nedostali k moci a s plným súhlasom našich "demokratických západných" vlád. Potom môžeme vykladať moslimom o demokracii koľko chceme.

RE: Terorizmus a Irak
autor: Tomas
pridané: 27-07-2005 8:55


Zapad a islam nie su v protiklade ale su to jednoducho dva z civilizacnych okruhov dnesneho sveta. Iste ze sa ovplyvnovali a ovplyvnuju.

Hitler sa dostal k moci tiez demokratickymi volbami. A komunisti v Ceskoslovensku taktiez. Cize niekolkokrat v minulosti sa ukazalo, ze najvacsou chybou demokracie je ked sa chova demokraticky aj k tym, co si ju vobec nevazia.

A pokial ide o ine terorizmi (IRA, ETA...), holt veci sa maju tak, ze su jednak potlacane v materskych krajinach ci komunitach a dvak - predsalen v poslednych dobach je ich vplyv marginalny.

Spekulovat o tom, ze niekto zacne maskovat organizovany zlocin islamskou stopou sa mi zda pri teme tohto clanku trosku mimo misu.

RE: Terorizmus a Irak
autor: Abendland
e-mail: abendland@hotmail.com
pridané: 27-07-2005 18:29


„Hitler sa dostal k moci tiez demokratickymi volbami.“
A?
Perfektny rhetor; pritazlivy program; (dovtedy) nesprofanovane osobnosti. Len blazon by sa cudoval.
„A komunisti v Ceskoslovensku taktiez.“
A?
Ateisticky narod; k tomu obrovska vlna germanofobie; na pohlad, pri vypnuti oboch mozgovych hemisfer, lakavy program. Len blazon by sa cudoval.

RE: Terorizmus a Irak
autor: Tomas
pridané: 29-07-2005 5:26


Ja len tolko, ze nevidim dovod preco by demokraticke krajiny nemali zasiahnut, ked kdesi v demokratickych volbach zvitazi niekto o kom je jasne, ze demokracia bola pre neho len schodikmi k moci ( komunisti, fasisti, islamisti......)
RE: Terorizmus a Irak
autor: Dušan
pridané: 29-07-2005 6:01


Podobne si to vysvetlovali i v ZSSR v roku 1968 a zasiahli. Logika bola taká istá ako v tvojom výroku - len v ZSSR komunistická strana vedela určiť pre nás tú "správnu" cestu. Aj Slovenská republika vznikla za všeobecného názoru "demokratických" krají že je to zlé riešenie problému v ČSFR ale nikdo nám nevnucoval to "správne" riešenie - to bolo podľa nich jednotné Československo.
RE: Terorizmus a Irak
autor: Tomas
pridané: 29-07-2005 9:34


Ak necitis rozdiel medzi konanim ZSSR a civilizovanych krajin nuz tazko najdeme spolocnu rec.
RE: Terorizmus a Irak
autor: Dušan
pridané: 29-07-2005 12:08


Rád sa necháp poučiť čo to je civilizovaná krajina
(definícia) a ktoré sú to podľa teba a ako nazveme tie ostatné. Lebo podľa mňa je to subjektívne kritérium. V medzináronom práve však majú všetky štáty rovnaké práva a určite tam nie je definícia civilizovaného štátu a s tým spojené nejaké mimoriadne práv a povinnosti (napr. zasahovať do vývoja iných štátov). Sú niektoré medzinárodné štandarty (napr. ľudských práv) ktoré sú však definované medzinárodne (veľkými skupinami štátov) a nie jedným štátom.

RE: Terorizmus a Irak
autor: Tomas
pridané: 29-07-2005 12:23


Rad ta poucim.

Vsimni si nadpis tohto clanku: "O dobre a zle".

Mezi dobrom a zlom je vela stupienkov. Zaiste budes suhlasit, ze fasisticke a komunisticke krajiny maju ku tomu zlu blizsie ako krajiny kde funguje standarna parlamentna demokracia. Takze v danom kontexte som civilizovanymi krajinami rozumele take kde funguje parlamentna demokracia a rozlicne fasizujuce a komunizmuspropagujuce krajiny maju nepatrny vplyv.

RE: Terorizmus a Irak
autor: Tomas
pridané: 29-07-2005 12:25


pardon maly omyl, veta ma koncit takto:
a rozlicne fasizujuce a komunizmus propagujuce SKUPINY maju nepatrny vplyv.

RE: Terorizmus a Irak
autor: Abendland
e-mail: abendland@hotmail.com
pridané: 29-07-2005 18:06


„Ja len tolko, ze nevidim dovod preco by demokraticke krajiny nemali zasiahnut, ked kdesi v demokratickych volbach zvitazi niekto o kom je jasne, ze demokracia bola pre neho len schodikmi k moci ( komunisti, fasisti, islamisti......)“

Demokracia je pre kazdu politicku silu „schodikom k moci“. Kazda, legitimne zvolena politicka sila sa via volby v ramci demokratickeho spolocenskeho zriadenia dostava k MOCI.

RE: Terorizmus a Irak
autor: Tomas
pridané: 03-08-2005 8:14


Povedzme.

Ale hadam uznas, ze je rozdiel, ked standarni hraci o moc po jej dosiahnuti nekonaju explicitne proti demokracii, kym rozlicne obskurdne politicke smerovania ( komunisti, fasisti, islamisti......) su schopne za par mesiacov demontovat cely politicky system.

Alebo povedane plavarenskym zargonom: "Vsetci curaju do bazena, ale robit to zo skokanskej veze je chrapunstvo" :-)

RE: Terorizmus a Irak
autor: Abendland
e-mail: abendland@hotmail.com
pridané: 27-07-2005 18:32


„Bol som v Londýne dlhší čas a môžem povedať že naše nazeranie na náboženstvá a národnosti (Slovensko i stredná Európa) je na dosť nízkej úrovni a tam nikoho nenapadne pozastavovať sa nad odlišnosťou iného človeke (i keď dnes je to asi trochu iné).“
Mainstreamove media a lavicove univerzitne elity nevedu vojnu len proti Krestanstvu ako nabozenstvu Spasy, ci rodine, ale aj proti takym hodnotam, ako narodne citenie. A ked je humbug v moralke a nabozenstvach, preco by nemal byt aj v tomto? Nemat v ucte vlastny narod, ci aspon nerozlisit Anglicana, alebo Brita vseobecne od Araba je ako nerozoznat pivo od ropy. Hlavne, ze tecie, nie?

RE: Terorizmus a Irak
autor: Dušan
pridané: 29-07-2005 6:10


Ja som hrdý na to, že som Slovák, ale nepotrebujem si to dokazovať poukazovaním na to, že Slováci sú tí najlepší a vždy iba trpeli. Každý národ má tendenciu považovať ten svoj národ tak trochu za vyvolený, čo nie je na škodu pokým sa to nepreháňa. V Lodýne sa mi páčilo práve to, že tam bolo toľko ľudí a nikdo sa nepozastavoval nad inými pre farbu pleti, národnosť alebo náboženstvo. Pokrikovanie na iných ľudí, ktorí sa rozprávajú inou rečou "Na Slovensku po slovensky" z duše nenávidím a to si v Londýne neviem predstaviť.
RE: Terorizmus a Irak
autor: Peter Frišo
pridané: 29-07-2005 23:08


Ale, este stale mozno hadam davat "zapadne" krajiny do protikladu ku krajinam, kde vladne islam. Je tam jednoduchy rozdiel sekularny a islamom ovladany stat. Som v silnom pokuseni povedat, ze ten druhy je na tom dokonca moralne lepsie, v niektorych otazkach urcite.

Zasluhy islamu o zaniknuvsiu zapadnu civilizaciu mozno chapat len ako negativnu skusenost, v ktora dialektickom ponimani lavicovych liberalov posilnuje. /asi ako ked opity rodic bije svoje deti/

terorizmus je neospravedlnitelny vo vsetkych pripadoch, IRA a ten ojedinely pripad su vsak diametralne odlisne od terorizmu privrzencov islamu...
co sa tyka islamu, tak teorizmus mozno v ortodoxnom islame nie je priamo pripustni, ale ako neveriaci psy sme v kazdom pripade legitimnymi cielmi

Bush nemoze vyhlasovat krizove vypravy, teda moze, ale je to len floskula

Zmarenie demokratickych volieb, aby neprisiel k vlade islam je celkom legitimna a spravna vec. Naopak sirenie demokracie je znakom gnostickej politiky a je to velmi chybna politika.

Pojmy
autor: Zolo
pridané: 27-07-2005 12:25


Kto su ti islamisti? Drviva vacsina teroristov posobiacich v Europe (mozno vsetci) neboli nabozensky zalozeni. Boli Moslimovia, ako Husak, Stalin a Hitler boli krestanmi. Zhodou okolnosti tiez hvorili o dobre a zle. A tiez im vyslo, ze oni su ti dobri.

Pritom je prijatelne, ze sa povazujeme za dobrych. Patri to do repertoaru kazdej ludskej bytosti. Akurat by sa fakt, ze sa povazujeme za dobrych nemal pouzivat ako dovod na nehumanne preciny.

Podstatne ferovejsia a presnejsie je tvrdenie, ze vo vojne sme na strane nasich. Nie na strane nasich nepriatelov. A na strane nasich priatelov sme iba dotial, pokial si to zasluzia.

RE: Pojmy
autor: Peter Frišo
pridané: 29-07-2005 23:17


Som sa pobavil Zolo:))) Husak, Stali a Hitler boli krestanmi? Ti dvaja ateisticki komunisti a ten jeden neopagan co obzvlast nenavidel katolikov /vid Freisler/???

Je jedno, co hovorili napokon, podstatne je co to to dobro naozaj je? Neviem, kde hovorili o dobre, ale tito traja socialisti hovorili o velmi zvlastnom podmienenom dobre, tazko o dobre ako platonskej Idee, ci o dobre ako o nom hovoril Aristoteles o katolicizme ani nehovoriac.

Podstatne ferovejsie je byt na strane pravdy, lebo ona nalezi k dobru, lebo Boh netvori nic zle.

Hriech ako zlo
autor: Abendland
e-mail: abendland@hotmail.com
pridané: 27-07-2005 18:15


Hodnotovy maglajz, prejavujuci sa neochotou / neschopnostou rozlisit dobro od zla je stary ako osvietenstvo. Ono sa vysmievalo a neskor odstranilo z ludskeho povedomia slovo / pojem HRIECH. Dovrsil to Marxizmus, ktory bol negaciou celej, starocia sa formujucej krestanskej / europskej moralky. Kde niet povedomia o hriechu, niet povedomia ani o zle. A vznikaju myty o tom, ze clovek je vzdy dobry, alebo ze vsetci ludia su dobri atd...
Straca sa aj pojem viny, presvedcenie o zlyhani a prichadza katarzia v podobe uplneho ochrnutia duse, spustnutia mysle.
Len tak dalej, pome citat ezotericke brozurky a pozerat gebuziny na Markize a JOJke. (napr.-
aby to zas niektori pajaci nepochopili, ze len toto posledne menovane je problem.)
Lavica „prispela“ navyse aj urcitym hedonizmom, podla ktoreho je Dobro to, co iba MNE robi dobre. Kult tela, volny sex, byt vzdy nazraty, jazdit na rychlom aute, blaznit sa, tancovat...

RE: Hriech ako zlo
autor: PeterS
pridané: 28-07-2005 8:41


To ako sa mame kazdy den trosku pobicovat?
Toto vam chyba?

Co trepete, ze sa stratil hriech? Ved mate 80 percent vraj nabozensky zalozenych. Ako to, ze takto zlyhavaju? To by sa ateistovi nikdy nestalo.
Pouzite spravnu formulaciu - Ti, ktori sa mali bicovat sa uz nebicuju.
A neobvinujte lavicovych intelektualov ale opet pouzite spravnu formulaciu - Ti ktori sa mali bicovat proste podlahli mensine, ich presvedcenie o sebabicovani sa rozsypalo s prvou usitou podprsenkou.

Zametajte, panko, najprv doma. A nehovorte stale ako o ublizenych katolickov a "my" ako o nemoralnom svete. Co sa neviete vyrovnat s tym, ze svet je tu pre vsetkych? Aj takych aj onakych? Stale placete za starymi casmi nabozenskej diktatury a totalnej kontroly myslenia.

Nakoniec, co je to to povedomie o hriechu v minulosti? Pojedanie jablka? Btw. ten "had" sa podla Enochovej knihy volal Gadreel. Ste si tym "hriecom" isty? Podla ktorej knihy? Mojzisovych ci Enochovych?

Ako koncepcia, mozno, ale uz sa to preziva.

A este jedna vec, viete nejako kvantifikovat skody, ktore vznikli tym, ze sa uz ludia nebicuju? Kolko inovacii procesorov vytvori bicujuci sa programator v stredoveku a kolko nebicujuci sa dnes?

RE: Hriech ako zlo
autor: Abendland
e-mail: abendland@hotmail.com
pridané: 28-07-2005 17:45


„Ved mate 80 percent vraj nabozensky zalozenych. Ako to, ze takto zlyhavaju? To by sa ateistovi nikdy nestalo.“
Ale ba ! Ateista je stelesnenie zlyhania. Jeho a jeho predkov.
„A neobvinujte lavicovych intelektualov ale opet pouzite spravnu formulaciu - Ti ktori sa mali bicovat proste podlahli mensine, ich presvedcenie o sebabicovani sa rozsypalo s prvou usitou podprsenkou.“
Zeby kult fetisizmu? Nepochopil som to. Iste - moralny rozklad zacal vyzdvihovanim zmyselnosti. Ak ste mysleli toto...

„Stale placete za starymi casmi nabozenskej diktatury a totalnej kontroly myslenia.“
Omyl, prave toho sa desim. Tam totiz spejeme. Diktatury boli a budu domenou systemov, na cele ktorych su falosni humanisti a ateisti. Totalnu kontrolu myslenia buduje generacia ezoterikov, pseudofilosofov a materialistickych hedonistov.
„Nakoniec, co je to to povedomie o hriechu v minulosti? Pojedanie jablka? Btw. ten "had" sa podla Enochovej knihy volal Gadreel. Ste si tym "hriecom" isty? Podla ktorej knihy? Mojzisovych ci Enochovych?“
Hriech je dobrovolne vzopretie sa Bozim Zakonom. Od toho prveho v Desatore, az po ten posledny. A tiez ublizovanie dusi Bozich stvoreni.
„Ako koncepcia, mozno, ale uz sa to preziva.“
Ano, viem. Vsak to ! A nad tym „placem“, ako Vy hovorite.

RE: Hriech ako zlo
autor: Lukas Krivosik
pridané: 28-07-2005 18:20


Abendland este nieco k tym zidom. Chapem, ze ako Nemec mozno nemas rad Winstona Churchilla (ktoreho ja mam naopak velmi rad). No v nazore na zidov a Churchilla sa nezhodneme. Ty vidis len (sekularizovanych) zidov Marxa a Freuda, ale nevidis dalsich zidov. Nevidis, ze miliony zidov konvertovali este v prvych storociach nasho letopoctu a celkom dobrovolne na krestanstvo. Zabudas, ze zidovskych predkov mali mnohi velki umelci, vedci a spisovatelia.

Jednoducho zidia su vyvoleny narod, ktoreho prislusnici su votkani do dejin sveta a jeho prislusnici ho ovplyvnuju pozitivne i negativne.

Pytas sa, preco sa tolko zidov najde prave v slobodnych povolaniach. To je jednoduche. Zidia mali dlho zakazane vlastnit a obrabat podu, ktora bola za feudalizmu hlavnym vyrobnym faktorom. Tak im zostavali slobodne povolania, pricom po vzniku kapitalizmu boli tieto zamestnania z logickych dovodov zvyhodnene a tym padom bola zvyhodnena aj mensina, ktoru majorita do tychto povolani vyhnala.

To, ze zapadnej civilizacii sa hovori aj judeo-krestanska, nie je ziadna politicky korektna fraza. Je to fakt. Myslim, ze upadok Zapadu (najmä jeho europskej vetvy) je ciastocne sposobene tym, ze zidia uz dnes nie su votkany do struktury Zapadu minimalne v Europe.

Je to na dlhu debatu, ale ked sa na dejiny zidov pozrieme, zistime, ze jedna diskriminacia viedla k stale dalsej a dalsej nenavisti. Napr. preco Slovaci nemaju radi zidov? Lebo zidovsky krcmary poziciavali slovenskym sedliakom na chlast a ti potom nemali peniaze, aby urocene pozicky vratili. Pritom ak sa nemylim, zidia mali zakazane obrabat podu uz za Marie Terezie a Jozefa II.

Inak, v zidovskej otazke velmi kvitujem pozitivne postoje Andreja Hlinku k tymto ludom.

RE: Hriech ako zlo
autor: PeterS
pridané: 28-07-2005 22:40


Lukas, takto sa prilis daleko nedostanete. V tych podstatnych detailoch vam nieco unika.

Semitske kmene (a stale je otvorenou otazkou, ci 12+1 kmenov nie je len symbolika), ktore sa opisuju v biblii a ktore povazujeme za zidov nemaju prilis s dnesnymi zidmi spolocneho. Zidovstvo je v prvom rade viera. Kto konvertuje, stava sa zidom. (Proces dnes trva asi tri roky a zahrna aj zivot v kibuci. Konci skuskami pred poverenym rabinom. Konverzia sa samozrejme dala i kupit... rabini v Izraeli sa tomu dost brania.)

A tak dnes mame povodnych zidov, genetickych pokracovatelov semitov z palestiny. To su myslim sefardim, tvoria asi 10%. V Izraeli su v podstate druhotriedni obcania. Gro tvoria askenazi. Ide o potomkov z Khazarskeho chanatu. Khazarsky chanat je stare zaniknute kralovstvo z 400 az cca 850 nl. Ide o turkotatarske a ugrofinske kmene, ktore si zalozili chanat v oblasti kaspiku a kaukazu. Pod tlakom byzancie a islamu neskor prijali zidovsku vieru. V chanate panovali dost krute podmienky. Obyvatelstvo bolo absolutne vydane na milost a nemilost chanovi. Myslim, ze nemali pravo na ziaden majetok.

Chanat bol zniceny vybojmi Kyjeva (knieza Igor) a snad pred rokom 1000 zanika. Obyvatelia, konvertiti na zidovsku vieru sa rozptylili po celej vychodnej a strednej europe. To su ti, ktorych povazujeme za zidov. Odtial sa rozptylili dalej az do ameriky. Narodne povedomie a pomenovanie jud vzniklo az v anglicku v 19 stor. predtym sa o zidovstve vobec nic nehovorilo. Nakoniec vecsina narodov ako narod sa formovala v tomto case.

Malu, ale vyznamnu cast zidov tvoria potomkovia fenickeho osidlovania europy a samozrejme samotne osady zalozene pocast kralovstiev Judei a Izraela. Fenicania maju najskor na svedomi novu Troju, dnesny Londyn. Spojenie k zidovstvu prechadza cez Babylon. Z Babylonu vznikli tak zaklady zidovskej viery, tak zaklady fenicanov.

Najznamejsie bolo asi zidovske kralovstvo na juhu francuzska, ktore sa urcite spomina aj po roku 600 nl.

Pocas historie sa mnoho vyznamnych osobnosti zacalo vydavat za zidov. Napr. povodne Bauer, po zozidovsteni Rotchild. Najviac by sme tychto konverzii nasli medzi slachtou. Viacmenej sa vsak da povedat ze opravnene, mnohe rody maju korene hlboko do minulosti. Nakoniec Imperial and Royal Court of Red Dragoon, ktory strazi rodove linie bol zalozeny pred rokom 2000 pnl v Egypte a dodnes funguje. Najblizsia pobocka je v Budapesti, centrum v novej Troji. Predstavitelom by mal byt este stale Sir Laurence Gartner, priatel rodu Stewardovcov, najme naslednika skotskeho tronu, princa Eduarda.

Je dolezite pre nasu historiu pripomenut, ze napriklad kmene starych madarov boli zajatcami 100 rokov v chazarskom chanate. Nakoniec dalej do europy ich viedli khazarski chani. Povodne poziadali byzantsku risu o prezimovanie pri dolnom dunaji... no zastavili ich az nemci. Kazdopadne ich doteraz dedictvo tohoto chanatu prenasleduje. Uz pri nutenom zastaveni sa v podunajskej nizine prebehlo nieco ako obcianska vojna, gro kocovnejsich a chanskejsich madarov bojovalo proti osvietenejsim a modernejsi mysliacim vodcom, napr. Arpadovcom. Dokonca istu dobu tito vladli madarom z Nitri za vydatnej pomoci vtedajsieho zostatku po Nitrianskom kniezatstve. Financie, sprava, technologia, slovna vybava. V tej dobe bola starosloviencina jazyk s najbohatsou slovnou zasobou, asi 8000 slov plus 2000 z latinciny. Stari madari prisli s 1500 slovami. Asi 25 % slov v madarcine je staroslovienskych. Sam Stefan I. je vo Viedni zobrazeny s vlajkou s dvojkrizom a trojvrsim.

Ista cast madarov nikdy nezbudla na spojenie s kocovnictvom, chazarmi a najme reliktami zidovstva. Po rozpraseni misie Cyrila a Metoda boli ich ucednici predani do otroctva benatskym kupcom. A to najme vdaka staromadarom napojenych na chazarov (zidov). Snad nebudem obvineny z antisemitizmu, ak pripomeniem, ze obchod s otrokmi bol v europe ale i amerike v rukach ludi hlasiacich sa k zidovstvu. Toto sa opet opakovalo pri kolaboracii madarov s turkami.

Ak teda prejdeme k nedavnej minulosti, slovaci nemali ziaden vrodeny antisemitizmus. Proste islo o madarsku politiku po vyrovnani. Zidia mali v uhorsku vzdy otvorene dvere aj vdaka historii. Oni dostavali cielene licencie na predaj alkoholu a madari podporovali alkoholizmus aj tym, ze zakazovali spolky triezvosti. Je to skutocne na debatu... ale co uz, ked je to zakazane a pravda kriminalizovana.

Madari umelo vytvarali nizsiu slachtu podla vernosti k velkemu madarsku. Mnoho slovakov ale i zidov sa stalo zarytymi uhrami len vdaka titulu a kuska pola. Ono je velmi otazne, ci by zidia rolnicili, ked si napr. mohli u krestanskeho krala Zigmunda vyjednat povolenie na neskutocny 104 % urok za lichvu.

Takze asi tak. Zidov v europe neubuda, iba sa sustreduju na ameriku. A celkom zvlastnym sposobom. naposledy americania nedovolili prelet izraelskych stihaciek na cvicenie do kanady. Mali obavy... nakoniec sa im potvrdili. Izraelcania si oi dovolili so stihackami vletiet na uzemie us a pravdepodobne nacvicovali jadrovy utok. Zasiahli az miestne jednotky us PVO, nie centrala. Obycajne o takomto niecom informuju iba miestne noviny, do celosvetovych oblbovakov sa to nedostane. Ale to len tak na pobavenie. Svet skutocne nie je ciernobiely.

Proste je to trosku komplikovanejsie. Nejde vobec o genetiku, rasu. Ide o kult. A aj v tomto kulte rozoznavame na povrchu ortodoxnych a umiernenych. Ale v hlbke je to omnoho zlozitejsie. Mozete byt aj cinan, pokial vas kult vychadza z babylonskeho Talmudu (kabaly), interne, kultovne, budete "zidovskejsi" nez vecsina zidov. Mozeme si to pripodobnit ku krestanskym slovakom. Povedzme ze svedkovia jehovovi su najblizsie k textu biblie. Avsak, na rozdiel od vplyvu zidovstva, ak poviete nieco na slovenskych svedkov jehovovych, nie je to trestne.

Tymto sa samozrejme nechcem nijako dotknut umiernenych clenov zidovskeho naroda, nech uz ich povod je akykolvek.

RE: Hriech ako zlo
autor: PeterS
pridané: 29-07-2005 11:36


No a aby ste bol teda v obraze. Podrobnosti najdete v miestnych us novinach.

...
Snad nejlépe charakterizoval tyto podivné události prezident Putin, když řekl: „Jsme nyní svědky počátku konce Izraele a částí jeho bitevního pole jsou USA, možná tím bitevním polem je ale i celý svět.“
...
Ruští zpravodajci informují, že londýnské útoky byly výsledkem neúspěšné operace Mossadu s cílem zavraždit izraelského vládního představitele Netanjahu, jehož západní rozvědky identifikovaly jako jednoho z šéfů masivní izraelské špionážní sítě, která je nyní odhalována v USA a která je připravena zasáhnout americká města propašovanou jadernou bombou.
...
Jak události z Londýna 7.7. tak i z New Yorku 11.9. jasně ukazují, není pro svět žádného úniku z těchto událostí souvisejících s Izraelem jak se dočteme ve Washington Post: „Chertoff se obává jaderného útoku“ Chertoff je šéfem Ministerstva pro vnitřní bezpečnost USA.
...
Nejvýše postavení izraelští špióni opouštějí USA a odlétají do Izraele předtím, než budou odhaleni a zatčeni. Viz např. článek v The Hill News Service „Duo Abramoff opouští USA“

„Dva dřívější spolupracovníci aktivního lobisty J.Abramoffa odletěli v pondělí v noci do Izraele. Je to krátce poté co Ministerstvo spravedlnosti postoupilo vyšetřování možných kriminálních aktivit kolem obchodních dohod Abramoffa. Tito vrcholní izraelští špióni jsou tak dalšími, kteří následují exodus židů z USA.“

Důvodem tohoto exodu je zřejmě postupné odhalování masivní izraelské špionážní sítě v USA,.
...
„USA čelí zjištění, že jejich vlastní země se stává bitevním polem tajné války s Izraelem, neboť jsou informace, že složky FBI i CIA horečnatě pátrají po bývalém důstojníkovi Mossadu jménem D.E.Lipman, aby odkryly kam do USA byl tento jaderný materiál propašován.“
...
Ruští operativci dále informují, že atakům Mossadu v Londýně stejně jako atakům z 11.9. předcházely manipulace světovými finančními trhy, kde stopy vedou opět do Izraele – viz článek ve WorldNetDaily News Service : „Kdo šortoval britskou libru ? Měna spadla o 6% během deseti dní zakončených útoky“ (pozn. překl. : „šort“ z angl. short je typ finanční operace, která profituje z poklesu podkladového aktiva – v tomto případě měny. Těchto „pouhých“ 6% znamená v praxi z důvodu pákového efektu těchto fin. operací zisk cca 100 až 250% vzhledem k původní investici !) : „Britská libra spadla o 6% proti dolaru během deseti dní zakončených útoky bez zjevného důvodu (tím bývá pro finanční trh právě až třeba podobný teroristický útok). Bylo to bezprecedentní oslabení a příliš prudké, na to aby bylo náhodné, řekl jeden finanční obchodník s 35-ti lety praxe.“

RE: Hriech ako zlo
autor: Abendland
e-mail: abendland@hotmail.com
pridané: 29-07-2005 18:09


Lukas, to, co si napisal, z hladiska historicko-faktografickeho, sedi. Nepoviem Ti vsak nato nic ine, nez to, co som uz predtym napisal. Mne nevadi ziak Jesivy, co odrieka modlitby pri Mure Narekov. Mne vadia sekularni Zidia, ktori su zdruzeni v roznych spolkoch, lozach etc., ktori su v Hollywoode, v mnohych financnych instituciach, dekadentni umelci, sefovia potraty podporujucich svetovych organizacii, rozni kritici Krestanstva, ktori si pomahaju mnohokrat klamlivymi udajmi, az lzami, vyrabajuci propagandu, dalej ti, ktori sa venuju „Holocaustovemu Businessu“, ktory, mimochodom, kritizuju aj mnohi Pravoverni Zidia (to je vlastne ta snaha, ako advokat zarobit velke peniaze na tom, ze zacnem zalovat podniky, staty, institucie za utrpenia, ktore sposobili mojim suvercom... kde primarnou snahou je naplnit si vlastne vrecko a nie skutocne odcinenie obeti.)...atd.
Skratka, vacsina Zidov posledne 2 starocia nenaplnuju, poviem to jemne, nutne to, co by mal Vyvoleny narod. (Zase sedi, ze rovnako ani zdaleka nie vsetci Krestania.)
Mozno som to napisal kostrbato, je to, ako hovoris, na dlhsiu debatu.
Ale faktograficky sedi, co si napisal, v tom sa nehadam.

RE: Hriech ako zlo
autor: Dušan
pridané: 29-07-2005 6:21


Som ateista a nie je my úplne jasné žo znamená "stelesnenie zlyhania" a rád by som sa dozvedel čo som lebo je to pre mňa novinka. Ináč rodičia sú katolíci, manželka je protestantka a nevidím ani nehľadám v tom problém. I moja babka - veľmi pobožná žena (ktorej nezdôrazňujem, že som ateista) je so mňou spokojná a som v našej malej katolíckej rodnej dedine na strednom Slovensku považovaný (aspoň podľa rodičov) za slušného chlapca. Rád by som počul ako sa prejavuje že som "stelesnením zlyhania", keďže som si to nevšimol ani ja a ani moje okolie.
RE: Hriech ako zlo
autor: Abendland
e-mail: abendland@hotmail.com
pridané: 29-07-2005 18:12


„Som ateista a nie je my úplne jasné žo znamená "stelesnenie zlyhania" a rád by som sa dozvedel čo som lebo je to pre mňa novinka. Ináč rodičia sú katolíci, manželka je protestantka a nevidím ani nehľadám v tom problém. I moja babka - veľmi pobožná žena (ktorej nezdôrazňujem, že som ateista) je so mňou spokojná a som v našej malej katolíckej rodnej dedine na strednom Slovensku považovaný (aspoň podľa rodičov) za slušného chlapca. Rád by som počul ako sa prejavuje že som "stelesnením zlyhania", keďže som si to nevšimol ani ja a ani moje okolie.“

Ak sa Viera, nabozenske dedicstvo, tradicia...etc...daj tomu nazov, aky chces (je to od vseho neco) neodovzdava dalsim generaciam, dochadza k urcitemu civilizacnemu odcudzeniu (vonkajsia rovina) a odmietaniu Boha ako povodcu zivota a Milujucej Bytosti (vnutorna rovina), a to je to, co oznacujem „zlyhanim.“ Kazdy Ateista je istym sposobom „ovocie“ takehoto zlyhania, ci uz vlastneho (opustenie nabozenskeho sposobu zivota), ci uz toho, rodicovskeho. (Nevedenie k Viere) Pretoze ateizmus je na svete mozno 250 rokov. Pred tym nebol. A ani dnes nie je rozsireny vsade. Neviem si predstavit Ateistu v Turecku, alebo Malaysii. (A to nie su „netolerantne islamske staty“, ak by ma chcel niekto napadnut za tento priklad.)
To, ze si slusny chlapec, som nespochybnoval. Verim, ze mas slusny slovnik, ze nie si agresivny, nepodvadzas, neklames... to vsetko vidia aj Tvoji pribuzni.
Len ako Ateista nevies, o co prichadzas.

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 29-07-2005 19:23


Kazdy musi vo svojom zivote urobit velke mnozstvo zavaznych rozhodnuti a tym nevyhnutne pride o alternativy. V pripade mnohych veriacich, ktori pouzivaju vieru ako nahradu za rozum by som tiez mohol tvrdit, ze nevedia, o co prichadzaju.

Okrem toho opakovane spomeniem citat z wikipedie:
"Rabbi Abraham Isaac Kook [22][23], first Chief Rabbi of the Jewish community in pre-state Israel, held that atheists were not actually denying God: rather, they were denying one of man's many images of God. Since any man-made image of God can be considered an idol, Kook held that, in practice, one could consider atheists as helping true religion burn away false images of god, thus in the end serving the purpose of true monotheism."

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Frišo
pridané: 29-07-2005 23:23


No, v pripade ateistov je aspernatio rationis uplne zrejme, takze by som pomlcal o tom, kto nepouziva rozum... :) Ale zrejme tomu potrebujes verit, ze Vy jedini ste Ty rozumni... v skutocnosti vsak Ratio bez Fides znamena hlupost
RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 30-07-2005 12:44


> ... takze by som pomlcal o tom, kto nepouziva rozum
Skus si moj post precitat este raz. "Kto nepouziva rozum" je podmienka, nie dosledok.

> Ale zrejme tomu potrebujes verit, ze Vy jedini ste Ty rozumni...
Kde som nieco take tvrdil? Ja kritizujem ludi za spravanie, nie za nabozenstvo. Ze ty to davas dokopy je tvoj problem. Ty stale utocis na ateistov, ja sa len snazim dolozit, ze na cloveku nie je dolezita viera ale ciny.

> ... v skutocnosti vsak Ratio bez Fides znamena hlupost
Lenze ty a mnohi iny praktikuju vieru NAMIESTO rozumu a to je nezmysel. Uz som o tom pisal, viera odpoveda na otazku "preco", veda na otazku "ako". Kazde ma teda svoje miesto, podla toho, na aku otazku hladas odpoved.

V stredoveku krestanski "ucenci" ked nenasli odpoved na otazku, kolko ma kon zubov v aristotelovskej nauke, tak radsej povazovali problem za nevyrieseny ako aby sa nejakemu konovi do huby pozreli. Bohuzial, dnes este stale velke mnozstvo ludi postupuje podobne :-(

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Frišo
pridané: 30-07-2005 22:38


Som velmi rad, ze nemusim nic na svojej odpovedi korigovat, sedi ako uliata. Dobra rada je, ze ked o niecom nic nevies, tak to nepis. Ale so "znalcami" na to ako to bolo v stredoveku sa na PS stretavam kazdy den, povodne som myslel, ze problemom je nevedomost, ale to ani nie je nevedomost, to je viera v stredovek ani nikdy nebol, co je este horsie ako keby ste nevedeli nic... Stredoveki krestanski ucenci v spolocenskych vedach boli mudrejsi ako vsetko, co prislo potom. Je len komicke, ked ich chce nejaky Peter Surda zosmiesnovat, napriek tomu, ze skratka nedosahuje ich vzdelanie ani omylom.

Ako pise Hirschberger v Geschichte der Philosophie zmysel pre objektivitu potlacoval v stredoveku osobne ambicie a zivotne skusenosti, ktore su vyznamnou motivaciou novovekych filozofov. /ale k sirsiemu pojednaniu o objektivizme stredovekej filozofie pozri napr. FLOSS, Pavel: Cesty evropskeho mysleni - Architekti krestanskeho streovekeho vedeni, Vysehrad : Praha, 2004, s.207/ alebo napr.u Erica Voegelina.

Na cloveku je dolezita viera, ciny nestacia, takze sa Ti to dolozit nepodari.

Neviem co znamena praktikovat vieru bez rozumu, v kazdom pripade zivot bez viery je tym najkrajnesim odmietnutim rozumu a pravdy samotnej. Viera a rozum odpovedaju na otazky rovnako a nikdy nie su v spore, rozum akurat na niektore otazky sam nestaci.

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 31-07-2005 19:57


> Stredoveki krestanski ucenci v spolocenskych vedach
> boli mudrejsi ako vsetko, co prislo potom.
Citat z knihy "Jak a o cem premysleji filozofove" od Nicolasa Faerna, strana 51:
"Alzbetinsky filozof Francis Bacon (1561-1626) lici historku, jak se ve stredoveku setkala skupinka mnichu, aby prodiskutovali, kolik ma kun zubu. Kdyz nedokazali najit odpoved v zadnem Aristotelove dile, jeden mladsi, naivnejsi mnich navrhl, aby sli do staje a zjistili to. Ostatni ho za tento napad vykazali."

> Je len komicke, ked ich chce nejaky Peter Surda
> zosmiesnovat, napriek tomu, ze skratka nedosahuje ich
> vzdelanie ani omylom.
Ja povazujem zase za komicke, ked Peter Friso nedokaze nieco vysvetlit, vytiahne zolika ("Boh existuje") a tym povazuje dokaz za ukonceny. A cirkev a krestania su tiez automaticky dobre, nezavisle od svojich cinov.

Mam stale intenzivnejsi dojem, ze diskusia s tebou o tychto veciach nie je mozna. Podla mna ma skutocny veriaci k bohu dospiet, nie z neho vychadzat (t.j. ako keby si to robil naopak). Podobne posudzujes aj mna respektive ateistov a veriacich inych nabozenstiev: predpokladas, ze vychadzam z neexistencie boha a z toho vyvodzujem "relativnu moralku" atd. Pritom ja to robim presne naopak: k neexistncii boha som dospel, nevychadzam z nej.

Presne toto hovori aj ten citat od veriaceho vedca o kreacionizme.

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Frišo
pridané: 31-07-2005 21:01


Som sa opat raz pobavil... Keby alzbetinsky filozof Bacon cital radsej Tomasa, nemusel by pisat usmevne historky:) Napokon nebolo by ani Descarta bez scholastiky, co davno dokazal Gilson /co by bolo z dnesnej filozofie bez Descartesa, ze?/

Hm, neviem, co som nedokazal vysvetlit:) Ani neviem preco by mali byt krestania dobri nezavisle od svojich cinov a kde to tvrdim, ale rad sa to samozrejme dozviem!

Nerozumiem ako z Boha vychadzam a nedospel som k nemu. Ja Ta vobec neposudzujem, posudzujem absurdnost ateistickeho stanoviska.

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 01-08-2005 6:35


Aj ked sa obavam, ze to nebude mat ziadny efekt, skusim vysvetlit.

Kedze v prvom kroku argumentacie zadefinujes boha ako zaklad, nepovazujes za potrebne nic ine dokazovat. Logicky mas pravdu, ale ked niekto nesuhlasi s tvojou definiciou, nemoze s tebou argumentovat.

> Nerozumiem ako z Boha vychadzam a nedospel som k nemu.
Ok, dalsi priklad. Asi tomu neuveris, ale mam vela priatelov, ktori su hlboko veriaci krestania, a nielen podla mojej mienky su velmi iteligentni a logicky rozmyslajuci. Ked sme raz boli na vylete (myslim Kralova Hola), jeden z nich sa pozrel na okolite vrchy a povedal (parafrazovane): "Ako moze boh neexistovat ked priroda je taka krasna?". Teda k bohu dospel. Tvoja argumentacia je smerovana naopak, v tej istej situacii by to vyznelo "Boh existuje, a z toho vyplyva, ze priroda je krasna." Z boha vychadzas, a podla toho definujes realitu (nie posudzujes, definujes).

Podla mna tento sposob uvazovania svedci o nezrelosti, ale je to samozrejme len moj nazor.

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 29-07-2005 12:04


> Ateista je stelesnenie zlyhania. Jeho a jeho predkov.
A ty si stelesnenim zahodenia mozgu do zachoda. Problemy tu budu dovtedy, kym tebe a podobnym nedojde, ze charakter cloveka neurcuje, akemu bohu sa klania alebo neklania, ale ake ciny kona a ako pristupuje k ludom s inym nazorom.

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Frišo
pridané: 29-07-2005 23:37


Ateista nie je stelesnenim zlyhania, zlyhali sme vsetci... Ateista je clovek, ktory absolutne poprel akukolvek hodnotu cloveka, spravil z neho len v skutocnosti nezmyselny zhluk hmoty, ktora v urcitom case a priestore vykonava nejaky pohyb a drzi po hromade...

Mily Peter Surda, problemy tu budu vzdy, hadam aspon na tom sa zhodneme, lebo z tvojich slov mam dojem, ze by tu mohli tiez nebyt, co je teda naozaj pozoruhodny postreh:(
Charakter cloveka neurcuje ako pristupuje k ludom k inym nazorom, ale nakolko je nakloneny konat dobro, v systeme ateizmu dobro v skutocnosti neexistuje, existuje len "dobro", ktoreho zdovodnenie ale nikto nemusi prijat, je to relativisticke "dobro"...

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 30-07-2005 13:04


> Ateista je clovek, ktory absolutne poprel akukolvek hodnotu cloveka...
To je nezmysel. Mylis si absenciu deklaracie s deklaraciou absencie. Je samozrejme mozne, ze existuju ludia, ktori spadaju do kategorie "ateista" a "akukolvek hodnotu cloveka" popieraju, nejde vsak o charakteristicku crtu ateizmu.

Ja sa napriklad snazim riadit heslom "nerob druhym, co nechces, aby robili tebe". Nepotrebujem na to nabozenske zdovodnenie ("ked zhresis, budes po smrti potrestany"), robim to z vlastneho slobodneho rozhodnutia.

Zaujimalo by ma, skade tieto nazory na ateizmus beries. Pozri si co o nom vravi wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Atheism#Atheism.2C_morality.2C_and_religio...
napriklad ten citat od Bacona.

> problemy tu budu vzdy, hadam aspon na tom sa zhodneme,
Ano, na tom sa zhodneme ...

> lebo z tvojich slov mam dojem, ze by tu mohli tiez nebyt, co je teda naozaj pozoruhodny postreh
... existuje vsak kopa problemov, ktore su vyslovene zbytocne a odstranenim odmietaveho pristupu k logickemu mysleniu by sa mohli zredukovat.

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: tato
pridané: 30-07-2005 13:44


"... existuje vsak kopa problemov, ktore su vyslovene zbytocne a odstranenim odmietaveho pristupu k logickemu mysleniu by sa mohli zredukovat. "

Koho mas na mysli ? Kto odmieta logicke myslenie ?

"Od čias Platona a Aristotela je logika jednou zo základných disciplín filozofie, ktorá predchádza ostatným disciplínam, pretože skúma čisto formálne základné zákony a základné formy všetkého pojmovo-vedeckého myslenia. "
Zdroj : sk.wikipedia.org

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 30-07-2005 17:57


> Koho mas na mysli ? Kto odmieta logicke myslenie ?
Velka cast obyvatelstva a poniektori diskutujuci. Velmi dobra ukazka vid clanok o kreacionizme pred par mesiacmi.

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: tato
pridané: 30-07-2005 19:24


Mas pravdu . Jednym z nich je aj moja manzelka . Totizto ona ma diktatorske sklony . Trva na bezpodmienecnom vynasani smeti a vobec ju nezaujima , ze dnes vecer je na PS tak velmi zaujimava diskusia , ze ja na take prizemne zalezitosti nemam cas .

S pozdravom svetu mier,
tato

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 30-07-2005 20:31


To predsa s logikou nema nic spolocne, ide o konfrontaciu roznych nazorov, co je normalnou sucastou kazdodenneho zivota. Myslel som situacie, ked clovek zastava protireciace nazory, alebo uprednostni vieru tam, kde nie je namieste (zjednodusene povedane, ked ho boli zub, nejde k zubarovi ale pomodli sa). Predpokladam, ze ludia si toto protirecenie neuvedomuju, lebo ked cloveka uspokojuje vedome naraz zastavat protichodne nazory, tak je podla mna dusevne chory.

Uz som aj raz postol citat od jedneho veriaceho vedca:
"Most scientists who are religious look for God in what science does understand and has explained. So the way in which my view is different from the creationists or intelligent design proponents is that I find knowledge a compelling reason to believe in God. They find ignorance a compelling reason to believe in God."

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: tato
pridané: 31-07-2005 7:39


1. Moj prvotny zamer bol , aby to vyznelo ako humor .
2. Ak priklad so zubarom bol tiez len zart tak O.K. Ak nie tak potom to kriva na vsetky 5 noh .( Poznam ateistov , ktory ked idu zubarovi sa zacnu modlit :) )
3. Ak som z tvojej reakcie spravne pochopil , tak podmienka nelogickeho myslenia je byt veriacim . Pravdepodobne si myslis , ze ateista mysli automaticky logicky .
4. Prosim , uz som to spominal , ja som nevzdelany , stary , chlapec z dediny , donedavna sami nesnivalo o internete , a ty na mna vytasis citat v anglictine . Ja clovek bez klasickeho vzdelania som si ho ho horko-tazko prelozil . Skus nabuduce k citatu pridat vlastny komentar velmi by si ma potesil .

S pozdravom cest praci a robote pokoj
tato

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 31-07-2005 19:39


> Ak som z tvojej reakcie spravne pochopil , tak
> podmienka nelogickeho myslenia je byt veriacim .
Nepochopil si spravne. Podmienka nelogickeho myslenia je mysliet nelogicky :-). Povodny vyrok som uviedol ako priklad, ako poniektori ludia "zdovodnuju" nepotrebnost logickeho myslenia.

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 31-07-2005 20:01


> Skus nabuduce k citatu pridat vlastny komentar velmi by si ma potesil.
Zacal som to pri prispevku Petrovi Frisovi ktory som poslal pred par minutami.

Skusim to teda povedat pochopitelnejsie: snazim sa ukazat na situacie, ked niekto pouziva boha ako vyhovorku, aby nemusel mysliet. Peter Friso to robi velmi casto.

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: tato
pridané: 31-07-2005 21:01


" Skusim to teda povedat pochopitelnejsie: snazim sa ukazat na situacie, ked niekto pouziva boha ako vyhovorku, aby nemusel mysliet. "

Ja som ti tiez ukazal priklad , ked niektory ludia konaju nelogicky . Len mne zase chyba logika v tom , ze u ateistov ta to nezaraza , respektive to nespomenies .

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 01-08-2005 6:26


> Len mne zase chyba logika v tom , ze u ateistov ta to
> nezaraza , respektive to nespomenies.
Ja netvrdim, ze ateisti su vsetci dobri a neomylny. To niekto iny tieto vlastnosti prisudzuje veriacim.

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: tato
pridané: 01-08-2005 17:49


" Ja netvrdim, ze ateisti su vsetci dobri a neomylny "

Ja som zase nic take nenapisal ze nieco take tvrdis . Ja som len spomenul , ze mi chyba logika , ked ze u ateistov ti nelogicke myslenie nevadi resp. ho nespomenies .

" To niekto iny tieto vlastnosti prisudzuje veriacim."

No to robi obrovsku chybu , lebo vsetci sme hriesni a slabi .

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 01-08-2005 18:33


>Ja som len spomenul , ze mi chyba logika , ked ze u
>ateistov ti nelogicke myslenie nevadi resp. ho
>nespomenies .
Moja argumentacia bola iniciovana stalymi slovnymi utokmi Petra Frisa na ateistov a viniacich ich zo vsetkeho mozneho aj nemozneho. Nie je to specifikum diskusie k tomuto clanku, robil to pri viacerych prilezitostiach. Ja som viacmenej len reagoval, ze ludia sa maju hodnotit podla podla cinov a nie podla presvedcenia (Peter s tym nesuhlasi, wikipedia mi vsak dava za pravdu), a ze vacsina problemov podla mna nie je sposobena nedostatkom moralky ale nedostatkom logickeho myslenia (na tuto temu sa zatial nikto poriadne nechytil).

>...lebo vsetci sme hriesni a slabi.
Toto je podla mna jeden z pozitivnych konceptov krestanstva. Ja by som este pridal: vsetci sme omylni.

Ludska omylnost vsak nie je ospravedlnim odmietnutia logickeho myslenia a argumentacie, naopak, tymto odmietnutim sa omylnost zvysuje. Podobne, ako by predpokladam povedal krestan, ludska hriesnost nie je ospravedlnim hriesnych cinov.

Kazdy mame na vyber, ako sa budeme spravat a co hovorit. Za tieto rozhodnutia nesieme plnu zodpovednost. Podla mna racionalne rozmyslanie a argumentacia cloveku pomaha chapat vnutorne presvedcenie, nezavisle od toho, ake je, rovnako pre veriacich ako aj pre ateistov. V dosledku toho je rozhodnutie sa tieto nepouzivat nemoralne.

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Frišo
pridané: 31-07-2005 21:05


Ze nemyslim to uz je trochu moc aj na tvoje namyslene reci:( Nenadarmo je pycha prvym z hriechom, niekomu na cisto zatemni rozum:(
RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 01-08-2005 6:38


Mily Peter,

ja za to nemozem, ze ty namiesto riesenia problemu ho zadefinujes tak, aby si nemusel nic riesit. To je tvoja volba. Tym vsak znehodnocujes akukolvek diskusiu.

Obavam sa, ze pychu manifestujes prave ty: "pozrite sa na mna, ja verim v boha, a preto nemusim nic vysvetlovat".

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: winston
e-mail: winston1@post.sk
pridané: 01-08-2005 9:11


tak toto je jeden z mála príspevkov v tejto diskusii, ktorému rozumiem celému a do písmena. Rozdiel je len v tom,že ja musím umývať riad.
RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Frišo
pridané: 30-07-2005 16:24


Nie, nemylim si absenciu deklaracie s deklaraciou absencie, aj ked Ti rozumiem, co si chcel povedat, ale tak som to nemyslel.
Uznavam, ze ateista moze davat/nedavat "hodnotu" /v kazdom pripade teda realtivnu, ktoru teda mozno hocako popriet/ cloveku, o to ale nejde, ide o to, ci ju moze mat ako ateista objektivne a z coho potom vychadza tato hodnota

Riadit sa heslom nerob druhym to, co nechces, aby robili Tebe je dobre, ale nedostatocne, jednak preto, ze to opat vychadza z nejakych relativnych preferencii toho ktoreho subjektu, jednak preto ze zivot nie je zdaleka taky jednoduchy, ze by sme sumu nasich cinov a ich dosledkov mali dokonale na dlani a dokonale ich poznali... preto je tato veta /arci sama o sebe rovnako nepouzitelna ako kantov imperativ/

kopa problemov sa da riesit - co je vsak ale natolko abstraktna veta,ze z nej tazko nieco signifikatne vyplyva /konkretne by ma zaujimalo, ci mas nejake dobre logicke riesenie v pripade terorizmu/

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 30-07-2005 18:19


> Uznavam, ze ateista moze davat/nedavat "hodnotu" /v
> kazdom pripade teda realtivnu, ktoru teda mozno hocako
> popriet/
Nedavaj do ekvivalencie ateizmus a relativnu moralku. Ateizmus sam o sebe o moralke nic nehovori, a ani o relativnosti. Pre mna ako ateistu je neexistencia boha absolutna, nie relativna.

> ... ide, ide o to, ci ju moze mat ako ateista
> objektivne a z coho potom vychadza tato hodnota
Zrejme si necital ten link na wikipediu. Ludia mozu mat aj ine zdroje moralneho presvedcenia ako nabozenstvo, a kludne mozu dospiet k tym istym zaverom.

Odpoviem "dokazom sporom": ked niekto potrebuje boha, aby mal pevne moralne zaklady, je to podla mna polutovaniahodny clovek.

V kazdom pripade mi ide o princip: moralne hodnotit cloveka podla jeho vnutorneho presvedcenia je zcestne a dokazom nezrelosti. Moralne hodnotit sa daju len ciny, nie myslienky.

> Riadit sa heslom nerob druhym to, co nechces, aby
> robili Tebe je dobre, ale nedostatocne, ...
Uviedol som to ako priklad, nie ako vseobjimajucu podstatu mojej motivacie. Napriklad deti treba casto usmernovat aj vtedy, ked sa im to nepaci ;-).

> konkretne by ma zaujimalo, ci mas nejake dobre
> logicke riesenie v pripade terorizmu
Bohuzial nemam :-(. Rozhodne vsak spomenute zhodenie atomovky na Mekku nepovazujem za krok spravnym smerom. Vojny proti Afganistanu a Iraku schvalujem, ved to boli diktatury, nie som si vsak isty, ci boli vycerpane dodatocne moznosti dat veci naporiadok, ktore spojenci mali ked uz sa pre invaziu rozhodli.

A ty snad mas nejake riesenie terorizmu? Nebodaj skonvertovat ohnom a mecom vsetkych moslimov na krestanstvo?

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Frišo
pridané: 30-07-2005 22:52


Ateizmus nerelativizuje len moralku, robi cloveka zhlukom atomov nacas spojenych a potom zase rozprasenych. Ide len o to, kde v case sa nachadzaju.

Ludia maju zdroj moralneho presvedcenia jediny a tym je Boh. On je totiz dizajnerom vsetkych hodnot, ktore vlozil do cloveka, tie sa sice tym, ze clovek odmietol prebyvat v pravde trochu poruchali, ale clovek ich moze objavit... dokonca bez toho, aby vedel, ze su od Boha /resp. to nechce vediet/

To nie je ziadny dokaz. Bez Boha nic ako moralka nejestvuje, pretoze moralka musi byt absolutna, ak je relativna je nezavazujuca a teda nie je ziadnou moralkou, ale len suhrnom osobnych preferencii, ktore potom naozaj nema nikto pravo nanucovat druhemu. Z akej autority?

Ziadny cin sa nekona bez myslienky. Dobry cin na zaklade zlej myslienky nemoze byt chvalyhodny.

Hm, zhodenie atomovky na Mekku??? to hadam nesmerovalo na mna, ja som nikdy nemal tuzbu hadzat atomovku kamkolvek, naopak to, ze nejake atomove zbrane su pokladam za dosledok negativnych progresivistickych vplyvov cloveka odiduvsieho od Boha.

Konverzia moslimov na krestanstvo je vyborne riesenie, bohuzial sa ho asi nedozijem. Realne si nedovolim ponukat ziadne riesenie, islam nemal preniknut do Zapadneho sveta, to bolo riesenie, dnes sa nejake mozno urobi samo ak teroristi pridaju na intenzite svojich utokov, ci ak nejaka nebezpecna islamom ovladana krajina ziska konecne nejake dostatocne nicive zbrane.

RE: Hriech ako zlo
autor: Firstborn
pridané: 31-07-2005 9:42


a ja mam len taku skromnu otazku. Tak akoze sa zahrame, ze ste politicka strana ( Friso, Abendland a pod. ), nazvime ju napriklad SS ( Strana Spravodlivych ), tak by ma dost a dost zaujimalo, co by ste s tymto podla vas zalostnym stavom robili? Prosim nejake realne kroky. Pretoze ja mam taku vzacnu teoriu, ze kedze sa vacsina ludi sprava ako by sa podla vas spravat nemala, a chceli by ste to napravit, museli by ste nutne urobit kroky ktore by boli proti voli vacsiny ludi v tomto state. A z toho mi vychadza bud porazka v dalsich volbach alebo diktatura bozej lasky. Hm?
Aj laskavy tyran ktory sa vidi ako pastier svojho ludu od neho pozaduje poddajnost oviec, to len tak na okraj.
A najhorsi tyran je ten ktory je presvedceny o spravnosti a moralnosti svojich cinov.

A k tej diskusii o zdroji moralky - tak zase podla mna, Petulo, kto potrebuje k tomu aby mal moralne zasady verit v metafyzicku entitu a strasenie peklom a neviemcim je zasa slaboch.

A ano, mi sme zhluky atomov nahodne sa vyskytujuce v case a priestore. Akurat sa nam evoluciou vyvinul celkom dobry mozog. ( Akurat mam taky dojem ze niektorym viac a inym menej ;-) )
To je prave ten dovod preco sa budem snazit prezit svoj zivot co najlepsie ( pozor najlepsie sa nerovna pozitkarsky, to v ziadnom pripade ).
A ja nie som tak namysleny, arogantny a antropocentricky aby som si myslel nieco ine. Howgh.
A to, ze po svojej smrti prestanem existovat, absolutne a navzdy, ma, predstav si, vobec nenaplna beznadejov alebo niecim podobnym.

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Frišo
pridané: 31-07-2005 10:35


Na PS sa clovek dobre pobavi:) Strana spravodlivych??? Kde som sam seba oznacil za spravodliveho? zrejme si nejak potreboval dospiet k SS co evidentne nebola strana a tak sa hras len s pismenkami ako male dieta, ale ok:)

Ale podmne k tvojej otazke > neviem ako na nu odpovedat, kedze je nezmyselna, neviem, preco mam odpovedat na nezmysel co by som robil? ved presne to, co robim dnes...

to s tym laskavym tyranom je tiez dobre, zrejme rad pouzivas slovicka mimo ich vyznamov:)

K tej diskusii o zdroji moralky - ako vzdy skutocny problem obchadzas - bez onych metafyzickych zakladov totiz nie je mozna ziadna moralka, preto ani nemozes mat nijake moralne zasady /nic take bez metafyzickych zakladov jednoducho neexistuje/... to co by jedine existovalo je nejaka relativna moralka, teda nieco co v sebe obsahuje kontradikciu
no a k druhej casti toho problemu - moralka je absolutna a dana Bohom, preto je jedno, ci v nieco verim/neverim, v kazdom pripade je zavazna...
jej prikazy preto MUSIM respektovat ako dane, ci verim, alebo neverim, krestan tak zrejme robi z 2 dovodov> 1.z lasky k Bohu 2. pretoze rozumom dospel k tomu, ze vsetky tieto moralne pravidla ho chrania

ci uz ma pritom oznaci niekto za slabocha, alebo ma priradi k SS /ze by dalsi z dosledkov tvojho dialektickeho myslenia/ je mi to fuk...
pre jedneho slaboch moze byt v skutocnosti prave Aristotelov spudaios

Hej, pripada mi niekedy, ze niektore prispevky pisu "poludstene opice" :) uz som tu niekde pisal, ze kto vie, co sa z vas este vyvinie - evoluciu nezastavis :))) mozno tu budeme mat coskoro nadFirstborna, nadSurdu, nadPetra S etc. a tak az ad inf.

A to ake mas teraz frajerske reci o svojej smrti je mi v podstate tiez celkom egal

RE: Hriech ako zlo
autor: Firstborn
pridané: 31-07-2005 11:31


zlatko moje ja viem velmi dobre co kedysi bolo SS, dokonca aj SA mi daco hovori a ver mi, podobnosti je cisto nahodna. Len mi to tak prve skoncilo do hlavy. Boli aj ini kandidati. Mohol som napriklad pouzit nazov
Bozska Cesta, alebo daco podobne, ale mati sort of vybuchla kuchta a teda som siel umyvat kuchynu. Hm, asi Bozi trest za moje blasfemie.

Len tak pre jasno, definuj mi moralku, rad si vypocujem.

Pretoze podla tvojej argumentacie ak neverim v met.entitu tak nemam moralku = som nemoralny.
Ja vsak, len si predstav, snazim sa zit poctivo, pomahat inym, nebyt hruby, vystriham sa nasilia, a pod. To je podla teba nemoralne? A keby to aj bola "relativna moralka", aj ked teda neviem co to ako je, a co?

Ale som si isty ze nejakou slovnou vyvrtkov ma uvedies do pravdy.

Zo mna sa uz nic nevyvinie, ja som dokonalost sama, mozno sa akurat adoptujem nejaky udernejsi nick, napriklad Aen Saevherne ;-)

Ale tak ma napada, ze zo mna ako Prvorodeneho by sa mohol stat Plod. Mozno tomu dam nejaky ten latinsky cveng a nazvem sa Fetus (alebo Foetus). Alebo sa nazvem Metafyzicka Zygota. To by ale bola devolucia, ale aj to je mozne ( na PS kazdopadne ).
Uvidime moznosti je vela.

Z opice sme sa inak vyvinuli vsetci, ty aj ja.
A odkial mas ze neverim v metafyzicku entitu. Ja nahodou verim v Neviditelneho Ruzoveho Jednorozca. Vlastne nie, v toho uz som prestal verit. Osvietila ma totiz vecna pravda o Bozskej Dvojici Mojich Smradlavych Ponoziek.

Moje reci o smrti nie su vobec frajerske, aj ked nevylucujem ze s vekom si to rozmyslim ;-)
Ja som k nim, len povaz, dospel po celkom zrelej uvahe. ( ANO, aj takej som schopny a prosim bez sarkastickych poznamok )

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Frišo
pridané: 31-07-2005 11:56


Myslim, ze sa nechapeme, ja nerobim moralku zavislu od toho, ci v nu veris, alebo nie, ale robim ju zavislu od existencie Boha /ci na neho veris, alebo nie/...

inak moralka existovat nemoze... /to je ta relativna moralka - co je oxymoron/

nic z toho neimplikuje zaver ze si nemoralny!

slovnou vyvrtkou??? :) vsetky zakladne pravdy su tak jednoduche...

he, ale fajn,ze si sa vyvinul z opice... niektori ako ja napriklad tuto skusenost totiz postradaju:)

PS> A kde som spochybnoval zrelost tvojej uvahy?

inak co sa tyka politickych stran, tak sami o sebe nevytvaraju vo mne nejaku velku sympatiu... tvoje nazvy sice zneju pekne, ale pre politicku stranu by som urcite nevymyslal ziadny "literarny" nazov a uz vobec by som tam nepchal Vsemohuceho

RE: Hriech ako zlo
autor: Firstborn
pridané: 31-07-2005 13:33


Ja len dodam, a uz som skutocne ticho, ze pre mna osobne nazor, ze pravda je jednoducha ( a este k tomu vysloveny mladym clovekom ) je znakom nezrelosti, ale nechcem tu vyvolavat zas nejake flame-wars.

Inac to je jeden z dovodov preco svoje nazory, aj ked im verim ;-), nepovazujem za nutne spravne a som ochotny ich pod tlakom argumentov aj zmenit.

Ja som nepovedal ze mam tu skusenost ( mozno tak hlboko v podvedomi ), ale mam taku zvrhlo optimisticku tendenciu verit vo vysledky vedy, a fakty. Co uz, kazdy mame svoju uchylku.
Moje nazvy politickych stran boli len satirou, nicim viac. Ja by som tiez do nazvu nemiesal sporne ingrediencie.

Inac rad by som vedel kedy nam mieni Lukas predostriet svoj objavny clanok o inkvizicii.

A uz ked ta tu mam, moj mily spoludiskutujuci, boli tu take nazory ze za vraj pokriveny pohlad verejnosti o stredoveku a inkvizicii mozu osvietenci typu Voltaira. Mozes to dajako rozviest? Totiz ja som blazene nevzdelany vo veciach stredoveku, rad sa necham poucit.

p.s. tu kuchtu nikomu neprajem

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Frišo
pridané: 31-07-2005 14:23


Hm, asi som vazne nezreli preto aby som sa povazoval za opicu zdokonalenu pracou:) ale tie najdolezitejsie pravdy su jednoduche, vyjadrit sa k abstraktnemu nic nehovoriacemu tvrdeni "pravda /o sebe?/ je jednoducha" vsak ani neviem...

no, ja som tiez ochotny niektore svoje nazory zmenit...

vysledky vedy? tu ide len o teorie, ktore su empiricky neoveritelne...

Neviem, kedy mieni Lukas, ale velmi dobru knihu o inkvizicii napisal Radomir Maly, budem mat o nej recenziu v Impulze III, aspon dufam...

ta posledna otazka je dost tazko zodpovedatelna v diskusnom prispevku, zvlast ked sem len odskakujem od pisania clanku o niecom uplne inom...
myslim, ze stredovek ma dnes velmi cudnu archetypalnu povahu, ktoru naozaj vytvorili sebastredni osvietenci, ktori si celi stredovek vymysleli /juj, to by sa potesil Dusan Trestik, keby si precital tuto vetu/... Voltaire je napokon fantasticky a fanaticky priklad, napoko, ked sa mu zdalo za zomiera ukazal sa v uplnom pokrytectve, ked sa vyspovedal a odvolal svoje ruhanie, neskor ked mu bolo lepsie, tak to olutoval :) Podobne raz zlikvidoval kriz, ale ked to okolie pokladalo za svatokradez, tak tento prelhany pokrytecky uboziak nechal na tom mieste postavit kostol - taky to bol ateista :D Okrem toho to bol zrejmy antisemita... ktory nazval Zidov "najodpornejsim narodom, plnym ignorancie, barbarstva, predsudkov a najviac hodnych opovrhnutia". Toto je otec nasho liberalneho modernizmu:)
Mimochodom pocas besnenia francuzskej revolucie padlo az okolo 600 000 ludi /z toho mozno az 400 000vo Vendee/, vrazdili sa aj 80 rocni postihnuti ludia, neporovnatelne s "krvavou" inkviziciou, hm?
/obmedzim sa na vybornu knizku profesora Jerzyho Novaka: Cirkev a velka francouzska revoluce/

ale spat k stredoveku> osvietenci sa voci nemu potrebovali vymedzit, ked sami seba povazovali za vrchol dejin, tak stredovek bol temny a ich doba svetla /cervena im ale pristane viac:)/

dnes uz nastastie je na tom historiografia lepsie a daju sa citat aj knihy lavicovych historikov, co su mimochodom skoro vsetci dnesni historici...
vseobecne je vsak stale stredovek vymedzeny na urovni odporneho archetypu temneho veku ako ho stvorili osvietenci a to sa asi len tak lahko nezmeni

RE: Hriech ako zlo
autor: Firstborn
pridané: 31-07-2005 14:54


ok,ok, o tom asi treba inokedy a podrobnejsie.

len posledny dotaz, podporuje tento pohlad nejaky vyznamny a uznavany historik? ( alebo este lepsie, niekolko? ) Myslim europskeho az celosvetoveho formatu, a prosim takeho ktory nie je okato konzervativny, ideologicke zafarbenie totiz neprospieva objektivite, ci uz je take alebo onake. Lebo kajucne sa priznavam, dejiny som zatial prilis nestudoval, a uroven dejepisu kedysi davno na gympli bola na zaplakanie.

uvidite ma az (uz) v utorok vecer ( pre niektorych mozno bohuzial )
zatial pekny den, resp. co z neho zostava

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Frišo
pridané: 31-07-2005 15:21


hm, teraz presne neviem, co myslis tym pohladom? a kto je celosvetovo uznavany historik? ked nad tym totiz rozmyslam ani ma ziadny nenapada, hoci ma napada mnoho vyznamnych europskych historikov...

Napr. Hans Werner Goetz, ktoreho Zivot ve stredoveku som si naposledy zakupil... /precital som si zatial len jeho uvod, ktory je vlastne o predmete badania dejin kazdodennosti, co ma celkom zaujimalo este ked som mal uvod do studia dejin, alebo historicky proseminar a Goetz to napisal dost dobre/... ale vcelku myslim, ze medzi medievalistami davno neplati pojem temny stredovek

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Frišo
pridané: 31-07-2005 20:35


hm, odo mna bude pokoj teraz urcite na dlhsie, minimalne mesiac totiz stravim v nemocnici:(
RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 01-08-2005 7:12


Aj ked som nemoralny clovek popierajuci celu existenciu, zelam ti skore uzdravenie ;-).

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 31-07-2005 19:45


> Ateizmus nerelativizuje len moralku, robi cloveka
> zhlukom atomov nacas spojenych a potom zase
> rozprasenych. Ide len o to, kde v case sa nachadzaju.
To je len tvoja interpretacia.

> Ludia maju zdroj moralneho presvedcenia jediny a tym je Boh.
Mam dojem ze si zasiel o krok dalej ako som predpokladal. Ty moralku nielen posudzujes podla boha, ty ju podla boha definujes. Z tohto predpokladu pochopitelne vyplyvaju tvoje tvrdenia. Pre mna ako ateistu je vsak tato definicia bezpredmetna, pri diskusii teda nemam ako argumentovat.

S pozdravom,
Peter

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Frišo
pridané: 31-07-2005 20:45


Hej, Nietzsche tvrdi vsetko je interpretacia /a s nim cela postmoderna, Derrida dokonca> Nic nie je mimo text:)/. Mozes ju kludne vyvratit, hoci pojde o kvadraturu kruhu, ale potesim sa...

Bez Boha niet moralky, moralku ako suhrn univerzalne platnych pravidiel spravania sa moze definovat iba Boh, v opacnom pripade nic nezarucuje jej absolutnost, mimochodom ne-absolutna moralka nie je moralkou /vid Nicolai Hartmann - Struktura etickeho fenomenu /

RE: Hriech ako zlo
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 01-08-2005 6:51


To je zalezitost definicie. Ja s tvojou definiciou nesuhlasim. Pozri na wikipediu, clanok "morality" (prelozim kedze nie vsetci diskutujuci vedia po anglicky):

"Morality is a system of principles and judgments based on cultural, religious, and philosophical concepts and beliefs, by which humans determine whether given actions are right or wrong."

"Moralka je system principov a sudov zalozeny na kulturnych, nabozenskych a filozofickych konceptoch a presvedceniach, podla ktorych ludia urcuju, ci su dane ciny dobre alebo zle."

- za prve, posudzovane su ciny, nie myslienky a dusevne pochody
- za druhe, posudzovanie vykonavaju ludia, nie boh

> Hej, Nietzsche tvrdi vsetko je interpretacia
Nieco pravdy na tomto tvrdeni je (aj ked Nietzsche tento fenomen doviedol do absurdity a v 20tom storoci sme videli, kam to moze dospiet). Ty tvrdis, ze jediny zdroj je boh. Ale sudy o ludoch idu z tvojich ust. Ako vies, ze tvoja interpretacia bozskych principov je spravna? Ved si omylny clovek.

Katolicka cirkev dlhy cas podporovala trest smrti. Zrazu vsak Jan Pavol II nazval trest smrti "sucastou kultury smrti" (napriek tomu, ze bol konzervativnejsi a prave konzervativci trest smrti skor podporuju). Ako to teda vidi boh? Ktora interpretacia je spravna? Hresili krestania do Jana Pavla IIho alebo hresil Jan Pavol II?

S pozdravom,
Peter

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group