ISSN 1335-8715

02-07-2005   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

LIVE 8 a súkromné školy v Afrike

Celosvetová sieť koncertov, ktorá má údajne „pomôcť pri odstraňovaní chudoby v Afrike“ pod názvom LIVE 8 v posledných dňoch okupuje médiá. Pri celej tej veci sa človeku zastavuje rozum. Ak má byť cieľom pomoc čiernemu kontinentu, ide v skutočnosti o úžasne pomýlenú akciu.

Pridať nový príspevok

Comment
autor: milton
webstránka: http://mises.org
pridané: 02-07-2005 22:49


Co sa tyka problemu chudoby tak afrike treba pomoct, Otazne je ci je spravne zrovna sypanie penazi do tychto krajin ked tam zostavaju pri moci diktatorske a vojenske rezimi. Myslim ze to nie je riesenie. Najviac by sme afrike pomohli keby sa zrusia vsetky cla a dovozne kvoty, teda otvorit nase trhy africkym vyrobkom. A samozrejme zvrhnut tie diktatorske a vojenske rezimi. V tomto ma pravdu G.W.Bush, ked tvrdi ze je ochotny odpustit dlhy africkym krajinam, ale len tym, ktore su demokraticke a proreformne.

Co sa tyka skolstva: Mozem s autorom suhlasit. Veru, ked ludia nie su deformovany socialnymi inziniermi tak "common sense" funguje velmi dobre. Friedman a kupony- myslim ze kupony su dobra cesta vo vyspelych krajinach. Proste keby ste teraz povedali ludom vo vyspelych krajinach ze uz stat neda na skoly ani korunu tak by to asi dobre nedopadlo a ten kto by to spravil by si uz asi na vladnu stolicku nesadol. Kupony podporuju konkurenciu. Inak napr. v USA maju tiez statne skoly a kto si to moze co len trosku dovolit tak dava svoje deti do sukromnych skol. Inak od americkeho skolskeho systemu by sa mali u nas politici ucit. Tam tiez nic take ako statne osnovy neexistuju. Ani inspekcie. Fajn strucny clanok bol o tom v poslednom vydani casopisu .tyzden.
Ak niekoho zaujima problematika skolstva tak kvalitny a pomerne rozsiahli research moze najst na http://www.heritage.org/Research/Education...

RE: Comment
autor: Lukas Krivosik
pridané: 02-07-2005 23:01


Mas pravdu Milton. No odstatnenie skolstva nepotrebujes urobit zo dna na den. Minuly tyzden bol v SME vynikajuci clanok Simona Bila z Libertonu.sk, ktory pisal, preco treba odstatnit skolstvo. Vacsina diskutujucich hovorila, ze zrusit statne skolstvo je socialne inzinierstvo na sposob marxizmu.

Nie je to pravda. Predpokladam, ze len tazko by sme obdobie pred 19. storocim (nastup masoveho statneho vzdelavania) mohli povazovat za marxisticke.

Navyse, na tych libertarianskych utopiach je krasne, ze sa daju dosiahnut postupnym vyvojom. Ziadne nahle zrusenie skolstva zo dna na den nie je nutne. Stacilo by deregulovat a liberalizovat vzdelavanie a videl by si, ze velmi rychlo by sa ukazalo, ako mimo su verejne skoly. Nakoniec by takmer nikto nemal o statne skoly zaujem a mohli by byt privatizovane...

Kazdopadne odporucam tu knihu Towards a Liberal Utopia. Da sa stiahnut tu:

http://www.iea.org.uk/record.jsp?type=news&ID=23...

Prajem prijemne citanie:-)

Inak, odstatnenie skolstva a demonopolizaciu prava na tlacernie penazi povazujem za veci, ktore su rozhodujuce pre zachovanie slobody v 21. storoci.

RE: Comment
autor: milton
webstránka: http://mises.org
pridané: 03-07-2005 0:02


Lukas, no ty si normalne liberal :-)

Inak to co popisujes, sa vlastne deje v USA(no dobre tak nie az tak ale maju k tomu asi najblizsie). Vzdelavanie je liberalizovane, ziadne osnovy, inspekcie, ziadna buzeracia statom. A ako som pisal, velmi vela deti navstevuje sukromne skoly ak si to rodicia mozu dovolit pretoze jednoducho su tie sukromne skoly lepsie.

Inak si myslim ze poukazy by mohli byt prave ta spravna cesta na prechod k sukromnemu skolstvu a to preto ze ked ma rodic v ruke poukaz tak s nim predsa moze platit aj v sukromnych skolach, pretoze stat podporuje ziaka nie institucie. Cize nekvalitne skoly by pri zavedeni poukazov neprezili. Dalej cenu poukazov mozes upravovat, teda aj znizovat. Cize mozes ludom povedat ze tento rok znizujeme hodnotu poukazov o x% a zaroven znizujeme dane o y%. Takto by mohol byt plynuly prechod k sukromnemu skolstvu.

Knizku si urcite precitam. Vdaka za tip.

Zachovanie slobody: skolstvo, tlacenie penazi - suhlasim. Ale rovnako dolezite je odstatnenie socialnej pomoci. Totiz ked stat prebera na seba zodpovednost za socialne slabych potlacuje tym prirodzenu solidaritu ludi.(a samozrejme drancuje ekonomiku).
Tuto ulohu by mali plne prebrat rozne dobrocinne nadacie a cirkvy. Argument ze na to nebudu mat peniaze neobstoji, pretoze ludia su solidarny a prispievaju na rozne veci aj v sucasnosti. A ked sa stat zbavi socialnej starostlivosti a znizi o usetrene peniaze dane(co bude teda pekne percento) tak ludia budu prispievat nadalej a vo vacsej miere. A uz som sa zas dostal mimo temu, sorry.

RE: Comment
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-07-2005 0:51


Ja a liberal?! Brrr! To nie. Urcite ze v dnesnom stadiu reformy su aj poukazy riesenim. Jaro Daniska mi minule hovoril, ze pred zavedenim kuponov boli niekde na vychode trenice, ci nova skola bude statna alebo cirkvena. Kupony to vyriesili, vacsina chcela dat svoje deti a peniaze na cirkvene skoly a tak vznikla cirkevna skola. Takze mnohe akoze libertarianske riesenia umoznuju v skutocnosti presadit konzervativnu agendu.

Pokial ide o ten socialny system, tam sa mi celkom pozdava ten Sulikov koncept. Kedze ide o povodne Friedmanov napad s negativnou dochodkovou danou, po realizacii by sa zo Slovenska stala hotova Friedman Country.

Rovna dan, zrusenie zakladnej vojenskej sluzby, kupony v skolstve a nakoniec Negativ Income Tax. Uz by chybala len legalizacia drog, ale tam moj liberalizmus konci (hoci vedel by som si predstavit aj iny sposob boja proti drogam, fajceniu i alkoholizmu). Kazdopadne by sme sa v ekonomike stali ukazkovou krajinou toho ako funguju Friedmanove modely v praxi.

A potom by sme sa este mohli stat Hayek Country a demonopolizovat tlacenie penazi a deetatizovat skolstvo;-)

Dnes sa freebanking povazuje za utopiu, ale zdrave peniaze su zakladom zdravej ekonomiky a dnesne peniaze (ani svetove meny) zdrave nie su. Citim, ze v priebehu desiatich rokov by dnesna financna a menova politika (napr. aj Washingtonu vo vztahu k federalnemu dlhu) mohla viest k takej hospodarskej krize, ze ta z 30tych rokov 20. storocia by bola uplnou selankou.

A takato kriza kapitalizmu by zakonite viedla k posilneniu tretich ciest a extremistov. Celkom urcite by dosledkom boli tazke vojnove konflikty a opatovne ozivenie fasizmu a komunizmu, hoci mozno pod inymi nazvami. Ten free banking by mohol byt jedinym liekom.

Takze som liberal? Myslim, ze nie.

Ono je to aj o tom, ze ak ekonomika prestane byt velkou temou politiky ako sa stalo v USA, bude sa politicky boj moct sustredit na temy, ktore dnes verejnost nepovazuje za naliehave (ako su potraty, rozne otazky moralky a podobne).

RE: Comment
autor: milton
webstránka: http://mises.org
pridané: 03-07-2005 1:38


No ekonomicky si liberal, ale medzi liberalizmom a konzevatizmom je v ekonomickej otazke uz dlho zhoda(ponevac konzervativci prijali liberalnu ekonomiu za svoju).

Ak som spravne pochopil tak by si prijal legalizaciu drog?(ono podla mojho nazoru ma zakaz drog presne taky efekt ako prohibicia).

Vratim sa k skolam. Pises ze vacsina ludi chcela dat deti na vychode do cirkevnych skol a tak vznikla cirkevna skola a teda liberalne riesenia presadili agendu konzervativnu. Hm. Liberalne riesenia presadili SVOJU agendu!! Ak ludia chceli dat svoje deti do cirkevnej skoly a teraz mozu tak zvitazila liberalna agenda na celej ciare! Ak si budu moct rodicia uplne slobodne vybrat do akej skolu chcu dat svoje deti a nasledkom toho bude 50% skol cirkevnych tak liberal nepovie ani slovo a bude rad ze rodicom bolo umoznene vybrat si podla vlastneho uvazenia.

"Takze som liberal? Myslim, ze nie."
no to by sme museli asi konkretne rozobrat tie moralne otazky. mozes nejake nacrtnut.

napriklad aky je tvoj nazor na odlucenie cirkvi od statu? (uz som tu spominal ze Lipsic je za)

RE: Comment
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-07-2005 11:08


Poviem to takto. Cele je to o Sein und Sollen. Napr. v otazke skolstva som principialne za jeho odstatnenie, ale v ramci politickeho realizmu by mi nevadil zakon, ktory by verejnym skolam a sudnym sienam predpisoval, aby vedla statneho znaku v skole vyselo desatoro.

Kedysi (napr. za 1. CSR) v kazdej triede statnej skoly vysel kriz. Chapem, ze kriz ako cisto krestansky symbol moze niektorym ludom vadit. Ale desatoro je spolocne pre krestanov vsetkych cirkvi, zidov i moslimov. Taky multikulturalny symbol. Vyviera z neho moralka, ktorou sa riadia aj ateisti. V tomto by som bol konzervativny.

Je jasne, ze keby sa odstatnilo skolstvo, takato poziadavka by bola nerealizovatelna. Niekto by totiz mozno vymyslel vzdelavacie produkty, ktore nepotrebuju kamenne budovy a tak by to desatoro a statny znak ani nemalo vysiet kde.

Pokial ide o drogy, marihuanu povazujem za nebezpecnu latku, rozkladajucu zapadnu civilizaciu a v tomto stadiu zastavam princip nulovej tolerancie. Napriek tomu nemozno ignorovat fakt, ze dlha vojna proti drogam je napriek tisickam obeti nie velmi uspesna.

Vedel by som si vsak predstavit system, kde drogy nie su zakazane. Ale kde sukromne zdravotne poistovne aktivne monitoruju zivotny styl poistencov. V pripade, ze poistovna zisti pritomnost zakazanych latok v krvi alebo nezdravy zivotny styl (zahrnujuci napr. alkoholizmus, fajcenie a nespravne stravovanie), moze adekvatne zvysit poistne naklady pre klienta. Bol by to iste lepsi system motivacie ako slepe zakazy statu. Ale trebalo by to lepsie premysliet a najma skutocne trhove zdravotnictvo.

Pokial ide o odluku, proti nie je ani Brocka alebo Gavenda. Len si treba uvedomit, ze Rusko s Ficom to hlasaju z cisto populistickych dovodov. Vedel by som si to predstavit az v suvislosti s nastupom pravneho polycentrizmu.

Urcite by som vsak nebol za odluku krestanstva od statu. To je priklad Rocca Buttiglioneho. Jednoducho viera cloveka sa neda oddelit od vykonu jeho prace. Mozme debatovat o financnej odluke, ale skutocneho krestanstva potrebujeme v politike viac, nie menej.

Dnes je na programe dna odlucenie hospodarstva od statu. Priznam sa, ze ma trapi, ze tu mame 50% mieru prerozdelovania (teda sme priklad extremne zmiesanej socialnej trhovej ekonomiky), ale napriek tomu si ludia myslia, ze toto je nejaky cisty kapitalizmus a ultrapravicova vlada.

Takze je to o postupnom evolucnom a organickom vyvoji.

RE: Comment
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 03-07-2005 12:21


Zaújmavé názory sa prezentujú na tejto sajte, ale strašne mi to tu pripomína americký neokonzervativizmus, ktorý v princípe nie je nič iné ako marxizmus sprava.

Treba si uvedomiť, že kapitalizmus nezachráni svet, podobne ako komunizmus ho tiež nezachránil. Nie som zástancom "voľného trhu", najlepšie to vidieť na Číne, otvorila sa svetu ale nič iné sa nedeje len sa presúvajú pracovné miesta za lacnejšími robotníkmi čo sa nazýva ľudovo "globalizácia". V každom prípade to neveští nič dobré, vzniká tu nerovnováha a z toho môžu byť veľké problémy.

RE: Comment
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-07-2005 12:39


Toto su caste omyly ludi, ktori nie su zastancami volneho trhu. V Cine prebieha liberalizacia ekonomiky velmi nerovnomerne. Vo vybranych zonach vladne mafiansky kapitalizmus, ale vidiek je socialisticky a chudobny. Cinu by som nedaval za vzor slobodneho trhu, pretoze tam taky system jednoducho nie je. Na strane druhej, pred reformami Teng Siao Pchinga zomrelo 30 milionov ludi na hladomor. Takze cosi sa zlepsilo k lepsiemu.

Fungujuci kapitalizmus (s vynutitelnostou prava a dobrou pravnou ochranou vlastnickych vztahov) je jedinou moznostou, aby sa 21. storocie nezvrhlo podobne ako sa zvrhlo 20. storocie.

Je vela argumentov a mnohe najdes aj na tejto stranke, ktore jasne odhaluju prinosy ekonomickej globalizacie a vyvracaju myty o jej skodlivosti. Poviem jeden priklad, ktory sa viaze na Cinu. V Cine su velkou pochutkou prasacie nozky. V Europe sa vsak po zaklati prasata vyhadzuju. Vdaka slobodnemu trhu dnes mozu europski farmari vyvazat do Ciny produkt, ktory by sa inak vyhodil. A tych prinosov je ovela viac. Ochrana slobodneho obchodu je dolezitou prioritou, ak chceme uchovat stabilitu. Ak nebudu hranice prekracovat tovary, budu ich prekracovat armady.

Inak, Peter Friso, Jaro Daniska alebo Jaro Bublinec by sa zrejme nepotesili, keby poculi o sebe, ze su neokoni. Oni su paleokoni ako vysiti. Kazdopadne tu reprezentujeme siroke spektrum pravicovych nazorov. Dufam, ze aj ty si tu najdes nieco, co ta zaujme.

RE: Comment
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 03-07-2005 13:15


Ja som tiež paleokon jak vyšitý.

Neviem či si čítal knihu od S.Huntingtona Stret Civilizací. On tam pomerne dobre vystihol že slobodný trh tetno svet nezachráni.

Postaviť ideológiu na materializme je šialenstvo, a je to jedno ako ho interpretujeme. Celkom dobrý site je tento: www.amconmag.com radím si pozrieť.

Apropo Čína, Čínu som nedal za príklad slobodného trhu, ale za krajinu, ktorá využíva slobodný trh iných a to je rozdiel.

RE: Comment
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-07-2005 13:34


Huntingtonovu knihu som samozrejme cital a slobodny trh nepovazujem za jedinu formu "zachrany sveta". Britske a americke volby ukazali dolezitost existencie nabozenskej pravice. Takze s tymto nemam problem.

Kym britska konzervativna strana je vlastne narodna strana, ktora presadzuje slobodny trh, u US republikanov mame aj tu nabozensku pravicu. V Britanii nebola kulturna vojna nikdy temou, v USA ano. Reagan s Thatcherovou ozdravili ekonomiky svojich krajin, takze tam uz ekonomicke otazky nie su velkou temou politickeho boja.

Vysledok je, ze v USA sa konzervativnou temou mohli stat hodnoty, ved vdaka religious right Bush vyhral volby. V Britanii maju obciansku pravicu, ktora nema temy, lebo ekonomika je dobra, koniec koncov aj labouristov uspechy kapitalizmu presvedcil, takze moc na nom nehapruju.

Lenze ludia myslia cez svoje penazensky. Ak chceme, aby slovenska verejnost vnimala hodnotove spory, musime sa najskor postarat o to, aby temou neboli chlebve spory. Takze najskor ozdravit ekonomiku a potom sa vytvori priestor na vitazne vybojovanie kulturnej vojny.

Na Slovensku nastastie mame nabozensku pravicu v ramci KDH.

Inak, v schranke mam poriadne paleokonzervativny a rozsiahly text, ktory odhaluje pravdu o spanielskej inkvizicii. Myslim, ze text by sa ti mohol pacit. Na radu pride v priebehu dni az tyzdnov. Zatial si vychutnaj clanky v sekcii "Kulturna vojna";-)

RE: Comment
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 03-07-2005 13:47


Vychutnal som si, díky. Ohľadom inkvizície mám samozrejme svoj názor vytvorený. Odlišuje sa od mainstreamu, ale nie veľmi.

V princípe je môj názor na to obdobie asi nasledovný: V temnej barbarskej dobe dochádza k "temným" a barbarským činom. Toť vso. Ale inkvizícia sa týkala viacmenej západného sveta, u nás nebola nikdy extra rozšírená. Samozrejme občas niekoho upálili za niečo, alebo pre niečo ... ale budiš. To sa stávalo a bolo to bežné v spoločnosti kde bola priemerná dĺžka života 35 rokov.

Podobne to máš teraz v Iraku. Všetko zatiaľ vyzerá tak že Amíci dostanú na frak, čomu sa osobne aj tak trocha teším lebo aspoň nebudú vystrkovať rožky. Darmo, vojna nie je pre diletantov. Ak nevedia vojny viesť tak nech sa do nich radšej nepúšťajú.

RE: Comment
autor: milton
webstránka: http://mises.org
pridané: 03-07-2005 14:34


"Samozrejme občas niekoho upálili za niečo, alebo pre niečo ... ale budiš."
Co!? budis? Prikazanie 5. znie: Nezabijes!
Myslim ze plati pre vsetkych. Takze ziadne budis, ale vrazdy ludi koli inym nazorom. To co sa dialo bolo zverstvo a cirkev zlyhala, lebo porusovala Bozie prikazania. Uvedomil si to aj Jan Pavol II. ked sa ospravedlnil za tieto strasne skutky cirkvi.

Mozno tu teraz dostanem nalepku akehosi Amerikanofila, ale neda mi to. Dufam ze americania to tam uspesne dotiahnu. Problemom tam teraz zu teroristi a rozny extremni fundamentalisti. Apropo, skus sa opytat ludi v Juznej Korei ci su radi ze Americania tam pred par desiatkami rokov "vystrkovali rozky". Lebo keby tam vtedy Americania "nevystrkovali rozky" tak mam dnes pravdepodobne iba jednu Koreu a bola by cervena.

RE: Comment
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-07-2005 14:49


Pani, vyckajte si na ten clanok o spanielskej inkvizicii, myslim, ze obaja budete prekvapeni.

Pokial ide o Irak, uvidime ako to tam dopadne, kazdopadne drzim palce Amikom, nie teroristom. S paleokonmi mam problem prave v ich pohlade ne zahranicnu politiku. Pisem o tom v clanku "Buducich 15 rokov KDH" (sekcia Ideologia), je to na konci, podnadpis "Carnogursky a pasca paleokonzervativizmu". Ale nekoni to tiez niekedy s tym sirenim slobody prehanaju.

RE: Comment
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 03-07-2005 15:20


Ja osobne nie som presvedčený demokrat, demokracia je systém ako každý iný. A na rozdiel od mnohých si nedovolím tvrdiť že je morálne lepšia ako nejaká forma autoritatívneho režimu. Už aj Platón povedal že demokracia ja najkratšia cesta k tyranii. A obávam sa toho že to naozaj aj tak skončí. Demokracia v západnom svete trvá tak cca 200 rokov, to je príliš krátke obdobie na to aby sme si mohli dovoliť ju hodnotiť. Uvidíme, alebo skôr naše deti uvidia. Ale ja to vidím skôr na nie ako áno demokracii.

Problémom demokracie (a to už za starovekých čias tiež platilo), že väčšina ľudí, ja to vidím tak na 70-80% sú kokoti - to sa fakt nedá inak povedať. Sú to tí ľudia ktorých keď sa spýtate či sa točí zem okolo slnka alebo naopak tak dostanete odpovede 50 na 50. No lenže v demokracii práve títo ľudia tvoria gro elektorátov. Rozumné argumenty na nich neplatia lebo im nerozumejú, treba im dávať krátke ale výstižné heslá, podľa možností často a vo veľkom množstve aby ich naletelo čo najviac. Toto vyčerpáva a viaže sily ľudí čo aj na niečo majú, a preto sa v demokracii rozhodnutia prijímajú zdĺhavo a ťažkopádne. Okrem toho platí ešte aj veta z jednej českej pesničky: "Když maj lidi hlad a nemají co žrát, prijde ňákej debil, začne je burcovat". No a kto to asi na Slovensku momentálne je?

AD Slovensko a korporatívny fašizmus: Máš pravdu, väčšine ľudí by naozaj vyhovoval. Jediné čo tomu bráni je, že pre Západ sme predsalen určitým spôsobom zaujímavý a nikdy by to nepripustil.

RE: Comment
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-07-2005 19:30


"Problémom demokracie (a to už za starovekých čias tiež platilo), že väčšina ľudí, ja to vidím tak na 70-80% sú kokoti - to sa fakt nedá inak povedať."

Je to tak! Churchill to vyjadril trochu slusnejsie, ked povedal, ze najlepsim argumentom proti demokracii je kratky rozhovor, straveny s beznym volicom.

Na strane druhej, v ludoch je vzdy pritomny isty konzervativizmus, co je v demokracii celkom dobrou brzdou proti socialnym inzinierom, ktori sa snazia od zakladu narysovat novu, idealnu spolocnost.

Viem si predstavit istu reformu demokraciu, ktora by riesila niektore nedostatky tohto systemu.

RE: Comment
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 03-07-2005 20:42


No hej, tak to je. Socialisti v princípe veria: "Všetko sa dá" a preto ja tvrdím že socializmus je ZLO, lebo tvrdiť takéto volačo je ZLOČIN. Dáva to beznádejným nádej, a to už Gréci považovali za najväčšie zlo, vodiť ľudí za nos.

Nedovolím si tvrdiť že v ľuďoch je určitý konzervativizmus zakorenený, možno v staršej generácii, ale bol som na západe párkrát a také Holandsko alebo Belgicko pre mňa boli v mnohých veciach prekvapujúce čo sa týka spoločenských názorov. Viď. žabožrúti a 35 hod. prac čas.

Ja tvrdím že na západe majú taký socializmus o akom naši komančovia iba snívali.

Ohľadom demokracie: Zrúti sa to, skôr alebo neskôr. Platón mal pravdu, uvidíš.

RE: Comment
autor: tomocici
e-mail: tomocici@centrum.sk
webstránka: http://www.strana-smer.sk
pridané: 03-07-2005 23:16


Hehe, krasne vyjadrovanie. Ale co za reformnu demokraciu mas na mysli? Napriklad, ze by sa volebne hlasy preratavali podla prijmu ( aby ti hlupi - menej zarabajuci ) mali mensiu moznost ovplyvnovat a riadit mudrejsich ( tych co zarabaju viac )? To je len moj napad, jedna nevyhoda, ze kazdy si robi co chce, a preto moze kludne smetiar s prijmom 7 000 mesacne volit OKS a Nora Mojsejova s prijmom 70 000 HZDS. Ale aj tak sa mi to zda spravodlivejsie
RE: Comment
autor: Dewey
pridané: 04-07-2005 21:47


A najlepsim argumentom proti vlade osvietenych by bolo dat fukat Churchillovi.
RE: Comment
autor: Lukas Krivosik
pridané: 05-07-2005 0:29


Dewey ja som vzdy vravel, ze idealny konzervativny politik je pre mna lenivy zadubeny alkoholik so zmyslom pre humor, verny svojej manzelke.

Radsej alkajdak Churchill ako isty abstinent-vegetarian s fuzikmi a priceskom (a nemyslim tym Charlieho Chaplina)

Odporucam ti francuzsky film Danton o dvoch uplne odlisnych vodcoch revolucie. Danton ako velkorysy clovek, ktory si rad vypije, ma rad zeny a proti nemu malicherny, uhladeny, vecne cnostny fanatik a abstinujuci impotent, Maximilian de Robbespierre.

RE: Comment
autor: Dewey
pridané: 05-07-2005 19:28


Vidis, v tomto je mozno vyhoda demokraticky a liberalne zmyslajuceho cloveka, nemusi volit medzi podobnymi kriteriami na autority, ktorym sa ma podriadit resp. podriadit svoje udajne menej uvazujuce okolie, ktore si moze bez osvietenej autority skodit.
RE: Comment
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 03-07-2005 23:18


> Problémom demokracie (a to už za starovekých čias tiež
> platilo), že väčšina ľudí, ja to vidím tak na 70-80% sú
> kokoti - to sa fakt nedá inak povedať
Ani ja by som to vystiznejsie nepovedal :-). Bravo.

Lenze problemom autoritarneho rezimu je, ze nemas ako zabezpecit, aby sa nahor nedostali "svine".

> Sú to tí ľudia ktorých keď sa spýtate či sa točí zem
> okolo slnka alebo naopak tak dostanete odpovede 50 na 50.
A pritom to nie je ani tak ani tak. Tocia sa navzajom, a dokonca sa to uci na fyzike na skole. Pritazlivost posobi oboma smermi (zotrvacnost na kazde teleso zvlast). Kedze je slnko o dost tazsie ako zem, tak sa hybe len trosilinka, dokonca mam dojem ze sa ani moc nehybe, len deformuje. Kazdopane, "zem sa toci okolo slnka" nie je 100% pravdivy vyrok.

S pozdravom,
Peter

RE: Comment
autor: tomocici
e-mail: tomocici@centrum.sk
webstránka: http://www.strana-smer.sk
pridané: 03-07-2005 23:45


Ked uz sme pri tej fyzike, mam iba 16 rokov a v tychto veciach sa velmi nevyznam, ale ak mame 9 planet, a kazda ma inu hmotnost, a nachadza sa na inom mieste v sustave, tak sa Slnko okolo Zeme netoci. Neviem si predstavit jeho drahu vzhladom na zem, ale urcite sa netoci. Obieha okolo stredu galaxie po spiralovitej drahe.
""zem sa toci okolo slnka" nie je 100% pravdivy vyrok." To ze sa toci aj zem Slnko okolo zeme este nevylucuje 100 percentnu pravdu toho, ze Zem sa toci okolo Slnka. Tento server je prave o tom, aby odstranil relativizmus, nie?

RE: Comment
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 04-07-2005 2:35


Keby sme od vsetkych respondentov dostali odpoved typu "Zem sa toci okolo Slnka", mohli by sme byt este radi. Zial obavam sa, ze by to skoncilo skor blizsie k tym 50:50 ako 100:0 :-)
RE: Comment
autor: andrej
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 04-07-2005 14:44


Podporujem stanovisko, v autoritativnom režime, ktorý je vždy kolektivistický (ešte som nepočul o autoritatívnom režime založenom na individualizme), sa pri presadzovaní kolektivistických ideálov vždy dostanú hore svine je to zákonitosť a nedá sa tomu zabrániť.
RE: Comment
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 03-07-2005 15:00


Zverstvá sa vždy diali, dejú a aj budú diať. Zmier sa s tým, tento svet je už proste tak zariadený a nikto ho nijako nezmení, môžeš samozrejme viesť vojnu proti realite ale neskončí to dobre. Konzervativizmus nie je o tom "chcieť meniť svet" také volačo hľadaj u konkurencie. Konzervativizmus je o tom, že svet je aký je tak sa mu prispôsobme.

AD USA vs. Irak: Je to inak než si myslíš. USA majú dve možnosti.

1. Poslať do Iraku ďalších 150-200 tisíc chlapov, vystrielať odbojných, zaviesť poriadok za KAŽDÚ CENU a potom tam bude kľud, a za cca 50-100 rokov to budú historici hodnotiť, že to naozaj stálo za to a, že Iraku to prinieslo prosperitu (za predpokladu že sa niečo nestane a ten poriadok vyprodukuje ekonomický blahobyt), lenže to by bolo ako za Saddáma, kde tiež vládol blahobyt (aspoň do polovice 80 rokov) a poriadok (aj keď sa na naše (ale nie na ich) pomery udržiaval dosť brutálne).

2. Stiahnuť sa. Stratia pri tom tvár, prinesú na seba hanbu, stratia prestíž, budú musieť priznať že to bola veľká chyba a neúspech (čo Amíci veľmi ťažko znášajú). Ale na druhej strane aspoň uvolnia ľudské a materiálne zdroje, ktoré by inak skončili niekde v Iraku. O 20-30 rokov by sa z toho nejako dostali a pozbierali, natočili by zopár filmov, popísali zopár kníh ale to by bolo asi všetko.

Momentálne nerobia nič z toho. Ak to takto pôjde ďalej tak okupácia zlomí Americkú armádu. Nie po vojenskej ale po morálnej stránke, možno to ešte potrvá pár rokov ale koniec pri takomto vedení vojny je jasný. Čo sa tam teraz deje je v podstate obdoba SNP u nás. Tiež sa tam dejú zverstvá z oboch strán, tiež sa tam bojuje za slobodu a "slobodu" a tiež okupuje krajinu cudzia armáda, akurát že z čisto zištných a nie strategických príčin.

RE: Comment
autor: milton
webstránka: http://mises.org
pridané: 03-07-2005 15:15


"Zverstvá sa vždy diali, dejú a aj budú diať."
Ano, ale to neznamena ze len lahkomyselne povieme "budis".

"onzervativizmus nie je o tom "chcieť meniť svet" také volačo hľadaj u konkurencie. Konzervativizmus je o tom, že svet je aký je tak sa mu prispôsobme."
Asi preto nie som konzervativec. Ja chcem veci menit k lepsiemu a nie sa prisposobovat tomu co nie je dobre.

Irak: Vsetko by mohlo byt lepsie keby europske krajiny podporili USA v Iraku ako silny spojenci. To sa im vsak robi velmi tazko ked jedina ich politicka ideologia je antiamerikanizmus(ano, mam na mysli hlavne zabozrutov). Samozrejme cest vynimkam ako je UK.

RE: Comment
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 03-07-2005 15:40


OK, berem, buď liberál. Tam sa "meniť svet" hodí. Ináč je zaujímavé že socialisti si s liberálmi rozumejú v ideologickej a (neo)konzervatívci v ekonomickej rovine.
Ale meniť svet sa nedá, bieda, špina, nenávisť a hlad k tomuto svetu neoddeliteľne patria, chcieť to zmeniť je snaha odsúdená na neúspech. Ak by som bol kresťanom tak by som ti povedal, že v Biblii sa nie nadarmo píše o tŕnistej ceste životom. Súčasný blahobyt u nás a na západe je vykúpený utrpením a životmi povojnovej generácie ktorá makala ako fretky aby sme sa my mali lepšie, no a my to považujeme za samozrejmosť a ani si to nevážime.

Irak: Bolo to postavené na LŽI, Bush klamal, a klamal vedome. On tam nešiel pre demokraciu, on tam nešiel pre slobodu Iračanov. To bolo jasné každému. Neni som naivný antiamerikanista a verím že to nebola len ropa, bola to ideológia slobody neokonov a ropa dokopy, ale budiš. Ak postavíš vojnu na LŽI, a k tomu to robíš takto verejne a nezakryto tak nemôžeš očakávať že niekoho presvedčíš aby sa k tebe pridal. Stratil by svoju verejnú tvár, čo si v prípade EU nemôžu na rozdiel od USA dovoliť. Teraz je to jedno čo tam USA spraví, bordel tam bude či tam budú alebo nebudú. Irak je tzv. No-Win War, teda je jedno čo urobia, ale zle to skončí tak či tak. Nedá sa to vyhrať, dajú sa len obmedziť škody. Ja to vidím v Iraku na občiansku vojnu v regióne, s tým že jej rozsah bude závisieť od toho čo sa deje teraz, ale to že bude je už teraz neodvratné. Dalo sa to čakať, tým že Saddám padol sa to len podstatne urýchlilo. Náboženské a národnostné trenice sú v tom regióne také že Balkán oproti tomu vyzerá ako mierumilovná Škandinávia.

RE: Comment
autor: milton
webstránka: http://mises.org
pridané: 03-07-2005 15:54


Vyjadrim sa len k casti tvojho prispevku lebo debata o vojne v Iraku by neviedla k nicomu.

"Ináč je zaujímavé že socialisti si s liberálmi rozumejú v ideologickej a (neo)konzervatívci v ekonomickej rovine."
Nevies co je liberalizmus. Liberali si so socialistami nerozumeju v nicom. Teda ja urcite nie. A ked si pozries napr. http://heritage.or... , http://mises.or... , http://www.hayek.s... a ine tak pochopis.

RE: Comment
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 03-07-2005 16:26


Narážal som na témy ako homosexualita, prisťahovalectvo, legalizácia drog, určitá antireligiozita (rôznej intenzity), ktorá sa častejšie ako nie kamufluje odlukou cirkvi od štátu ... Tam väčšinou ťahajú liberáli a socialisti za jeden povraz. V ekonomických otázkach ako sú dane, rozvojové pomoci, zásahy štátu, privatizácia zase ťahajú častejšie za jeden povraz s konzervatívcami
RE: Comment
autor: milton
webstránka: http://mises.org
pridané: 03-07-2005 17:16


homosexualita - nie som za homosexualne manzelstva a nepoznam liberala ktory bych ich vehementne presadzoval
legalizacia drog - ano, ale nie preto ze si liberali myslia ze je to dobre, ale preto, pretoze si myslia ze zakaz drog ma rovnaky efekt ako prohibicia. Liberali vedia ze drogy su zle, rovnako ako alkohol.
určitá antireligiozita - neexistuje, je to len mytus. nepoznam liberala ktory bol proti cirkvi. Co sa tyka odluky tak liberali su za odluku cirkvy od statu preto aby cirkvy boli slobodne a neboli od statu zavysle. A odluku podporuju aj niektory konzervativci.

to ze socialisti obcas zoberu nejaku liberalnu myslienku potom si ju upravia podla seba a este aj zmenia dovody neznamena ze liberali tahaju zo socialistami. Vsetko sa da zmiesat ked sa chce.

RE: Comment
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 03-07-2005 17:45


Liberáli sú v určitých otázkach schopný ťahať so socialistami a v určitých otázkach s konzervatívcami. Záleží aj od toho v akej časti politického spektra sa pohybuje daná osoba. Niekto je viac naľavo a niekto viac napravo.
RE: Comment
autor: milton
webstránka: http://mises.org
pridané: 03-07-2005 17:59


Liberali netahaju s nikim. Liberali presadzuju svoje myslienky. Ale toto tu opisat to je na cely clanok.
RE: Comment
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 03-07-2005 18:14


Ja viem, ale v určitých veciach sa prelínajú so socialistami a v určitých zase s konzervatívcami.
RE: Comment
autor: milton
webstránka: http://mises.org
pridané: 03-07-2005 18:30


Ja by som to definoval tak, ze aj konzervatizmus aj socializmus preberaju od liberalizmu to co sa im hodi. Akurat ako som uz pisal. Konzervatizmus prijal liberalnu ekomiku za svoju taku aka je. Socialisti si vytrhnu jednu vec, prekrutia ju, a potom presadzuju ale v inom kontexte ako bola povodna liberalna myslienka. Lebo naozaj ma nenapada nic co je liberalne a socialisti to presadzuju z rovnakych pricin a ocakavaju rovnake vysledky ako liberali.

Odporucam tieto kratke clanky:
Liberalizmus a konzervatizmus: http://www.hayek.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=8...

Liberalizmus a socializmus: http://www.hayek.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=9...

Liberalizmus a nabozenstvo: http://www.hayek.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=8...

RE: Comment
autor: Peter Frišo
pridané: 03-07-2005 21:26


Konzervativizmus od liberalizmu nic nepreberal, cele toto "prebranie" nastalo jednoducho posunom v politickom poriadku, ked sa niektori pomyleni liberali, ktori v sebe este uchovali aspon co to rozumu zacali nasledkom vseobecneho posunu oznacovat konzervativcami, v skutocnosti su to ale liberali a liberali ako Ty milton sa teraz este chvalia, ze konzervativci nieco od nich prebrali, co je len omyl sposobeny vychyleni smerom k tymto lzivym gnostickym smerom
RE: Comment
autor: milton:)
pridané: 04-07-2005 11:43


Aha, tak pardon, som nevedel ze Smith, Mises, Hayek, Friedman ktori rozpracovali modernu liberalnu ekonomiu boli konzervativci. Ospravedlnujem sa tymto panom ze som ich, ja hriesnik, oznacil za liberalov.

Posun liberalov, resp. ich spajanie s konzervativcami bolo a je a ma to svoje dovody. Skus si precitat 'Why I am not conservative" od Hayeka. Friedman o tom pise tiez myslim velmi kratko v "Capitalism and freedom".

A prosim, nemysli si ze som anarchista, alebo ateista. Som veriaci, a uznavam tradicne krestanske hodnoty zapadnej civilizacie.

RE: Comment
autor: Lukas Krivosik
pridané: 04-07-2005 15:30


Ono je to asi takto. S tym, co zistil Carl Menger, zakladatel rakuskej skoly na konci 19. storocia prisli scholastici uz o par storoci skor. Priznava to aj Hayek. Jednoducho rakuska skola nadvazuje na mnohe nazory katolickej filozofie, najma u scholastikou, skoly zo Salamanky a jezuitov.

Posun liberalov ku konzervativizmu nastal preto, lebo v USA si ludia s programom, ktory sa v Europe nazyva ako socialno-demokraticky, udelili meno "liberali".

Dnesna republikanska strana je vlastne koaliciou nabozenskej pravice (paleokonov), klasickych liberalov hayekovskeho typu a neokonzervativcov.

Hoppe si nedavno polozil dobru otazku: Co si ubranime, ked si pred socialistami neubranime ani len meno?

RE: Comment
autor: milton:)
pridané: 04-07-2005 16:18


Dobre si to napisal Lukas.

"Posun liberalov ku konzervativizmu nastal preto, lebo v USA si ludia s programom, ktory sa v Europe nazyva ako socialno-demokraticky, udelili meno "liberali".

Dnesna republikanska strana je vlastne koaliciou nabozenskej pravice (paleokonov), klasickych liberalov hayekovskeho typu a neokonzervativcov. "

Ano, totiz filozoficky zaklad ameriky je liberalizmus. Ako pise Hayek: "Conservatism proper is a legitimate, probably necessary, and certainly widespread attitude of opposition to drastic change. It has, since the French Revolution, for a century and a half played an important role in European politics. Until the rise of socialism its opposite was liberalism. There is nothing corresponding to this conflict in the history of the United States, because what in Europe was called "liberalism" was here the common tradition on which the American polity had been built: thus the defender of the American tradition was a liberal in the European sense."
Cize americky konzervativci su klasicky liberali, ponevac "konzervuju" tradicne americke hodnoty, ktore su zalozene na klasickom liberalne. Mne sa osobne velmi paci ten americky povodny liberalizmus ktory razi Republikanska strana. Je to klasicky liberalizmus so spravnou davkou krestanstva(velmi zjednodusene).
Myslim ze to bol Milton Friedman kto povedal, parafrazujem: Som liberal, preto volim republikanov.

RE: Comment
autor: Dewey
pridané: 04-07-2005 21:33


"Cize americky konzervativci su klasicky liberali"
Kam este zajdes pri podpore svojho ciernobieleho videnia? V spociva ona laska k liberalizmu republikanov? Mozeme zacat od prohibicie, cez cla az po zakaz potratov, ale aj absorbovane juzanske otrokarstvo, neskor konzervacia segregacie.
Snad si len nemyslis, ze republikani ziju Lockom, Humom, Madisonom...
Ostatne, asi by bolo dobre sa pozriet do kolisky liberalizmu, Anglicka, ako sa vyvijal liberalizmus tam.

RE: Comment
autor: milton:)
webstránka: http://mises.org
pridané: 05-07-2005 15:36


Dnes je vobec tazko rozpravat o liberalizme v pravom zmysle slova rovnako ako aj o konzervatizme.
Liberalizmus ten pravy, povodny, klasicky vychadza z myslienok Starych Whigov z dorazom na slovo "starych". Jedno meno- Lord Acton.

A konzervativci ak sa citia byt naozaj pravymi(povodnymi) konzervativcami tak by sa mali oznacovat Toryovci. Totiz pre cistu definiciu pojmov a vyjasnenie kto vlastne aky smer zastave je dobre vratit sa do doby americkej revolucie.

Fakt je ten ze vsetky tieto pojmy sa zmiesavali a zmiesavaju jednak koli nespravnemu pouzivaniu a jednak koli historickemu vyvynu. Vazne odporucam Hayeka - Why I am not conservative na http://hem.passagen.se/nicb/cons.ht... , myslim ze to tam cele zrozumitelne vysvetluje.

Skratka v tom nie je uplne jasno bez doslednejsieho rozobrati.
"[T]he very heart and soul of conservatism is libertarianism. I think conservatism is really a misnomer just as liberalism is a misnomer for the liberals -- if we were back in the days of the Revolution, so-called conservatives today would be the Liberals and the liberals would be the Tories. The basis of conservatism is a desire for less government interference or less centralized authority or more individual freedom and this is a pretty general description also of what libertarianism is." -- Ronald Reagan

Miltorn,Whigovovia,Toryovia,Libertariani,Reagon
autor: Dewey
pridané: 05-07-2005 19:03


Whigovia dali sancu liberalizmu po politickej stranke, stali na zaciatku vyraznych zmien, vo vzacnej zhode stretla rytierska vznesenost niektorych osvietenych whigov a zaujmov inych whigov. Medzi Whigmi a Toryovcami do vzniku konzervativnej a neskor liberalnej strany nebola vyrazna deliaca ciara. Toto plati najma o anglicku s dosahom na kolonie.(Kanada)

Libertarianism...nie liberalism.
Ak by sa vztahovala Reaganova uvaha na liberalizmus, je chybna, povrchna. Less government klasickych liberalov bolo vo vztahu k aristokratickym privilegiam, panovnickej svojvoly.
Ked uz sa len pozrieme na ekonomicku stranku tie iste privilegia ake chrani dost casto a chranili aj napr. clami republikani (ale i demokrati), dvojstranny system sa premenil na to, cim bol v anglicku, v cele bohaci a celebrity, straziaci svoje partikularne zaujmy, kde rozdiel je sice vidiet ale v mnohom je pri troch nadhladu rovnako formalny ako medzi whigmi a toryovcami kedysi v anlgicku.

RE: Comment
autor: Peter Frišo
pridané: 04-07-2005 16:32


Nie milton, pochopil si ma presne naopak, Hayek, Mises, Friedman neboli ani nahodou konzervativci, uz len to by chybalo:( Kedze skutocni konzervativci boli v skutocnosti takmer anihilovani, konzervativcami sa zacali nazyvat rozni liberali, ktori si zachovali co to z konzervativnych nazorov...

Neviem, co su tie tradicne hodnoty, ale katolicizmus tradicne liberalizmus odsudzoval

RE: Comment
autor: Dewey
pridané: 04-07-2005 21:58


>Som veriaci, a uznavam tradicne krestanske hodnoty zapadnej civilizacie.

Napr. zena ma sluzit muzovi?

RE: Comment
autor: tato
pridané: 04-07-2005 22:45


" Napr. zena ma sluzit muzovi? "
Spravne , a muz zase zene , a spolu detom a tie zase babke a dedkovi ,...

RE: Comment
autor: Dewey
pridané: 05-07-2005 19:06


To je uz len metaforicky vyznam tohoto slova. Ale v minulosti strali konzervativci, ale aj mnohy liberali na strane skutocneho vyznamu tohoto slova.
RE: Comment
autor: tato
pridané: 05-07-2005 20:53


" To je uz len metaforicky vyznam tohoto slova "
Nie , nie , a este raz NIE Dewey , ziadna metafora .
Moja manzelka sa starala o svoju babicku ktora lezala na posteli a posluzila jej , kedy to len potrebovala , a bez naroku . Poznam niekolko zien a muzov , ktory v chorobe , nestasti , v odcudzeni .... pomahali , sluzili , starali sa o svojich partnerov . Napriek tomu , ze dostavali " rady " Typu : " jemu uz nie je pomoci , Ved si este mlady(a) najdes si noveho ...."
Dewey , vermi ziadna metafora , chce to mnohokrat obrovsky kus sebazaprenia , velarazy zakusnutie do jazyka .

" Ale v minulosti strali konzervativci, ale aj mnohy liberali na strane skutocneho vyznamu tohoto slova. "

A aky je skutocny vyznam tohoto slova " sluzba " ?

RE: Comment
autor: Dewey
pridané: 06-07-2005 1:14


Sluzit niekomu, aspon v tom vyzname v ktorom sa to pouzivalo vtedy nieslo so sebou vztah podriadenosti, ak neslo o cteneho getlemana, tak kludne aj otrocky, jedine co sa vseobecne aj zakonne chranilo bol jej zivot.(tam islo dalej o vieru, ze zena je intelektualne menejcenna ako muz, trochu jemnejsi pozostatok "barbarskych" cias, ked zena bola len majetok a muz mal pravo jej kludne siahnut na zivot...)
Metafora to naozaj byt nemusi. "Sluzit" ma vela vyznamov, nemusi niest ten rozmer podriadenosti, ja som si to v tom momente neuvedomil. Len je rozdiel sluzit niekomu z pozicie empatie a byt prinuteny plnit to, co si niekto zaumieni, aj pod hrozbou nasilia. A o tom to bolo.

RE: Comment
autor: tato
pridané: 06-07-2005 22:43


" Len je rozdiel sluzit niekomu z pozicie empatie a byt prinuteny plnit to, co si niekto zaumieni, aj pod hrozbou nasilia. A o tom to bolo. "

Ale nie len ,ze to bolo , ono to stale je . Skus sa spytat ludi , ktori maju shefa . Skus sa spytat niektorych ziakov na ich ucitelov . Alebo bol si na ZVS ?
Vermi , az tak moc sa toho od stredoveku nezmenilo .

RE: Comment
autor: milton:)
webstránka: http://mises.org
pridané: 06-07-2005 15:40


"Napr. zena ma sluzit muzovi?"

napriklad laska k bliznemu, tolerancia...

Chces ma dostat do pozicie ze som nejaky fanatik a tvrdim ze zena je v podstate otrok muza? Tento nazor naozaj nezastavam. A uz vobec takyto nazor nevychadza z krestanstva.
Pokial viem nikde v Biblii sa nehovori o tom ze zena ma sluzit muzovi ako otrok. Zena ma sluzit muzovi, ale to neznamena ze ho ma posluchat ako pes. A samozrejme ako pisal tato muz ma sluzit zene. Vsetci by sme mali sluzit svojim bliznym...

RE: Comment
autor: Dewey
pridané: 06-07-2005 21:51


Nic ti nechcem pripisat.

>"A uz vobec takyto nazor nevychadza z krestanstva."

Z krestanstva nie, ale opieral o nazor minimalne jednej cirkvy, dodnes je ho stale citit v konzervativnych kruhoch. Sluzit, pokym to nenesie rozmer podriadenosti, ako som uz povedal Tatovi je v poriadku. Ale ten rozmer o ktorom hovorim ja nesie a niesol rozmer podriadenosti. Nie empatie a lasky k bliznemu.

RE: Comment
autor: Dewey
pridané: 04-07-2005 21:42


Ak ide o (realny) politicky liberalizmus vs. konzervativizmus, tak ma milton jednoducho pravdu. Konzervatici boli aristokrati snaziaci sa udrzat svoje privilegia. Navyse absorvovali tie nabozenske prudy, ktore sa bali pokroku a volali po skromnosti.Inde zase cirkev, ktorej tiez islo o privilegia a bola na vrchole aristokratickej moci. Co-to z liberalnej ekonomie akceptovali az postupne, ako hovori Milton, ked sa zacala zvacsovat skupina tych medzi stranickou elitou, ktori z nich profitovali.
Z hladiska filozofie sa konzervativizmus odclenil, tak ako pises z liberalneho lona. Z hladiska osvietenstva, ktori dominoval liberalizmu bol urcitym prvkom, ktory ich priblizil bol napr. Hume a J.S.Mill.

RE: Comment
autor: Dewey
pridané: 04-07-2005 21:45


Milton, snad mi nechces povedat, ze libertariani tlieskali vojne, ze neupozornovali napr. na prelievacky do sukromnych vreciek, ktore vojna so sebou niesla?
RE: Comment
autor: Peter Frišo
pridané: 03-07-2005 16:26


Hm, ak je toto názor paleokonzervatívca, tak som len rád, že nie som paleocon.
O akej temnej barbarskej dobe to pises? To co Ty nazyvas barbarskou dobou bolo najsvetlejsie obdobie ludstva... temna a barbarska doba je dnes

RE: Comment
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 03-07-2005 17:57


OK, to s tou krutou a barbarskou dobou berem späť a upresňujem to, asi viem čo myslíš a z určitého uhlu pohľadu máš pravdu.

Tá doba bola krutá a barbarksá z dnešného pohľadu ľudských a občianskych práv lebo sa vtedy veľmi kruto trestalo a právne bola zakotvená nerovnosť medzi ľuďmi. ALE bolo to obdobie keď naša civilizácia dosiahla vrchol v kultúre a umení, z tohto uhlu pohľadu hej, máš pravdu. Ale pravdupovediac by som vtedy nechcel žiť, už len keď pomyslím na tie hygienické podmienky v stredoveku a novoveku. Bŕŕŕŕ ....

Best off bolo asi 19. storočie, konkrétne druhá polovica. Tam sa dalo žiť aj relatívne zdravo, hygienicky a fungoval aj určitý spoločenský stavový poriadok.

RE: Comment
autor: Peter Frišo
pridané: 03-07-2005 21:10


Inkvizícia nie je spojená s raným stredovekom, kde možno hovoriť o barbarskej dobe, ale skôr so stredovekom vrcholným a najmä neskorým - to, čo sa najviac kritizuje je Španielska inkvizícia 15.storočia, kedy sa prelínal stredovek s novovekom, čo ale s barbarstvom už nemá nič spoločné -...
Ale k tým barbarom, dnešný historik raného stredoveku jednoducho vie, že rozdiel medzi barbarom a Rimanom na sklonku Rímskej ríše bol minimálny... nebude ďaleko od pravdy ak poviem, že ten, že barbari nosili nohavice... čo sa týka nerovnosti medzi ľuďmi, tak právo len kopírovalo realitu, inak materiálne podmienky boli ťažšie, čo neznamená, že ľudia boli menej šťastní, áno, zomierali skôr a odchádzali skôr do neba, vtedy ale ešte mal ľudský život hodnotu

RE: Comment
autor: Dewey
pridané: 04-07-2005 21:22


Nikdy nemal ludsky zivot taku hodnotu ako ma dnes v nasich koncinach. Pokial samozrejme nejde o kucereho cernoska zijuceho v neludskych podmienkach a umierajucich na podvyzivu.
RE: Comment
autor: Peter Frišo
pridané: 03-07-2005 16:15


Ja sa netesim ani s tym, ze ma spajaju s paleocons ci Buchananom, napriek tomu, ze v niektorych otazkach sa zhodneme... napokon, kto kedy oznacil Bonalda za paleocona?
RE: Comment
autor: Peter Frišo
pridané: 03-07-2005 16:11


Vítam ťa Ledy, máš pravdu na PS naozaj často vládnu neokonzervatívne názory... /už som to napokon písal v jednej svojej prednáške, svet sa tak posunul, že dnes sa za konzervatívcov označujú ľudia, ktorí nemajú s konzervatizmom nič spoločné, zatiaľ čo skutočný konzervativizmus je už cez 200 storočia prakticky mŕtvy/pri neocons už naozaj ťažko možno hovoriť o konzervativizme, napriek tomu osobne nemám extrémne v láske ani amerických paleocons, treba sa jednoducho vrátiť k žitému konzervatvizmu spred prekliatej francúzskej revolúcie a učiť sa od skutočných konzervatívcov podľa Unam Sanctam, Dictatus papae a ďalších skvelých dokumentov
RE: Comment
autor: milton
webstránka: http://mises.org
pridané: 03-07-2005 17:07


A potom uz len zakonom ustanovit ako maju ludia zit a v co maju verit, a ti co tak zit nebudu budu popraveny lebo len tvoja ideologia je spravna... ano, to je krajina v akej chcem zit
RE: Comment
autor: Peter Frišo
pridané: 03-07-2005 21:18


Zakon zvycajne ustanovuje ako maju ludia zit, nie si nahodou anarchista milton? A kto Ta ide popravit? Ako neveriaceho Ta nakoniec cakaju horsie veci ako smrt, dolezite je len aby si tvojimi pomylenymi liberalnymi nazormi strhol so sebou co najmenej ludi.

Inak je jedno kde chces zit, rozhodovat o tom nebudes ani Ty ani ja, ale Dewey a jemu podobni, pokial to tu uplne neznicia verne tak navazujuc na liberalne zaciatky, ktore to spustili a potom si tieto krajiny preberie islam a spravi tu poriadok. Islam je navyse ortodoxny nasilny, takze nebude mat problemy s tymi popravami

RE: Comment
autor: hmm
pridané: 04-07-2005 15:23


boze ty katolicky primitiv chod fajcit kokot pinochetovi franco uz zdochol... a boh je satan... prial by som ti nejakeho knaza buzeranta/pedofila v detstve, to by si videl co je cirkev
RE: Comment
autor: Peter Frišo
pridané: 04-07-2005 16:46


len sa nerozplac ty zakomplexovane decko
RE: Comment
autor: hmm
pridané: 04-07-2005 17:58


ja neplacem... ty zdochni a chod cim skor do neba
hmm
autor: Dewey
pridané: 04-07-2005 21:52


Ak si prisiel len ulavit, poznam aj lepsie sposoby. Skus menej urazat a viacej argumentovat. Odpovedat na urazajuce veci primitivnymi utokmi, je na jednej strane vetrom do plachiet a na druhej strane ta nenavist sa mi zda nebezpecnejsie ako to citenia, na ktore si zautocil.
RE: Comment
autor: Dewey
pridané: 06-07-2005 2:26


O com budem rozhodovat?
"Islam" nie je nic z toho, co si napisal resp. rovnakom zmysle potom mozno pripisovat nasilie a popravy katolicizmu. Opat, ziveho moslima(o araboch sa nebavime) si videl asi jedine na obrazku, zaujem spoznat inu kulturu tiez asi nebude velky, o to viac ma prekvapuju podobne zavery. Su to zase predsudky Peto, obycajne predsudky.

RE: Comment
autor: milton
webstránka: http://mises.org
pridané: 03-07-2005 12:57


Co sa tyka odstatnenia cirkvi mal som na mysli financne. Ak budu politici po svojich prejavoch hovorit "Boh zehnaj Slovensku" tak mi to samozrejme vobec nevadi.
Co sa tyka toho desatoro. To je zaujimava tema. Cela nasa zapadna civilizacia stoji na tychto prikazaniach. Ale prikazovat komukolvek aby ich mal niekde vyvesene asi nie zrovna stastne. Ak budu ludia chcet tak si to tam spontanne sami zavesia. Myslim ze velmi dobry system nabozenstvo-cirkev-stat maju v USA. Zakonom su prisne oddelene(financne), ale napr. na sudoch maju desatoro vytesane do kamena. Nikto im to neprikazuje, stat cirkvy nedotuje a spolocnost je silno religiozna, proste je to v ludoch.

Ze ANO robi z tejte temy svoju politicku kampan mi je jasne a je to smutne.

Miera prerozdelovania je tohto roku 42.4%. A je to vela. Odstatnenim skolstva, zdravotnictva, zavedenim negativnej dane, zastavenie vsemoznych dotacii by sa to dalo znizit pod 30%. Viem si ale predstavit mieru prerozdelovania okolo 20%(Singapur-17.1%, Hong-Kong-22.3%) Ale je to o postupnov vyvoji a hlavne o osvete. Ludom treba vysvetlit preco uz stat nebude robit to a to a este to. Pretoze ked sa to iba spravi a neurobi sa osveta tak potom sa stava tak ako teraz ze lavica ma 30% preferencie.
No a aby som nezabudol treba samozrejme aj zrusit rypanie statu do vsetkeho, mam na mysli regulacie, licencie, potvrdenia, vselijake komory, rady, zvazky atd. atd.

Chce to zmenu myslenia ludi. A to je to najtazsie.

RE: Comment
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-07-2005 13:10


Bohuzial, teraz som pozeral O 5 minut 12 a tam som pocuval insitneho politologa Zalu ako siri svoje zakerne lzi. Oni to sikanovanie ludi statom, vytvaranie priestoru korupcii a zvysovanie byrokracie a znizovanie blahobytu cez intervencionizmus nazyvaju "DEMOKRATICKA KONTROLA TRHOV". Je to na zaplakanie.

A teraz na Mrkvize pocuvam nacionalneho socialistu Jarjabka ako chvali "liberala" Totha, ze chce bieleho slona dostavat za statne peniaze. Pre porovnanie, Madarske narodne divadlo bolo postavene za sukromne peniaze a aj SND za prvej republiky bolo prevadzkovane zo sukromnych zdrojov.

Ludia bohuzial nechapu, ze kym kultura bude statna, bude sucasne v krize. Takze oddelit treba od statu aj kulturu.

RE: Comment
autor: milton
webstránka: http://mises.org
pridané: 03-07-2005 14:18


Toth mal dobru koncepciu reformy skolstva ( http://www.ano-aliancia.sk/documents/koncepcia_skolstva.pd... )
To ze chce dostavat SND za statne peniaze len potvrdzuje to, ze ANO sa stava(alebo to len teraz dava najavo) klasickou lavicovou stranou. Uz vidim tu povolebnu koaliciu SMER-SD, ANO, SF a niekto sa uz k nim prida, dufam len ze to nebude SDKU ani KDH.

Ludia toho nechapu vela. Preto si vazim pracu ktoru robia ludia z roznych think-thank -ov. Nadacia F.A. Hayeka, Prave spaktrum, atd.

vratme sa ku koncertu
autor: Tomas
pridané: 03-07-2005 20:49


Myslim, ze kazdemu sudnemu cloveku je jasne, ze milodarmi sa dlhodobo problem africkeho kontinentu s hladom neda riesit. Podla mna je to jasne i sirovi Eltonovi Johnovi, Bonovi, Geldofovi.

Mna by zaujimala jedna vec (kedze prijmi muzikantov v angloamerickych krajinach su mimoriadne dobre), kiolko percent svojich vlastnych prijmov davaju hraci na koncerte na hlady v Afrike?

RE: vratme sa ku koncertu
autor: Ledy
e-mail: Ledy@pobox.sk
pridané: 03-07-2005 21:04


Určite mizivé percento. Ale aj keby dali polovicu svojho majetku tak to ich životný štýl neovplyvní.

Afrike najlepšie pomôžeme tak že ju necháme tak ako je. Hermeticky uzavrieť, nemiešať sa do ich vnútorných záležitostí, max. posielať tam misionárov a dajme tomu o pár tisíc rokov tam máme normálne štáty a národy, s ktorými sa už bude dať jednať.

mala poznamka
autor: Peter Frišo
pridané: 03-07-2005 21:32


Lukas, to slovo neger si si mohol odpustit, je to pejorativne... na farbe pokozky preda vobec nezalezi, napokon Africki katolici su mozno ovela vacsou nadejou pre svet ako sa moze zdat!

A este jedno: prosperitu Afriky znicila expanzia islamu!

RE: mala poznamka
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-07-2005 22:01


Peto, ja som to pouzitie slova "neger" nemyslel nejak rasisticky. Ved som aj spochybnil medzinarodne porovnanie IQ, kde Africania skoncili dost pozadu.

Proste cierni ludia v ghettach sa medzi sebou oslovuju ako "niggaz" (teda negri). Preco sa oni medzi sebou mozu nazyvat "negri", zatialco my ich tak nazyvat nemozeme??? To mi nejde do hlavy. Okrem toho, "neger" bolo vzdy normalne slovo. Neviem, preco to ludia zacali vnimat negativne.

RE: mala poznamka
autor: Peter Frišo
pridané: 03-07-2005 23:14


Ak to nema pejorativny nadych, tak je to v pohode
RE: mala poznamka
autor: tomocici
e-mail: tomocici@centrum.sk
webstránka: http://www.strana-smer.sk
pridané: 03-07-2005 23:50


Hlavna vec, ze ta "expanzia islamu" nema pejorativny nadych, hejze :-) Bohuzial (pre afriku) s tebou musim suhlasit. A mam strach, aby to podobny cirkus neurobilo okrem Azie aj v Europe, Amerike ci Oceanii.
RE: mala poznamka
autor: Peter Frišo
pridané: 04-07-2005 0:04


Ma, ved Afrika patrila k najbohatsim provinciam Rimskej rise niekedy od nasho storocia, dali jej sice zabrat uz barbarske kmene, ako Vandali, ale skutocnou katastrofou pre nu bolo uz 7.storocie, ked Byzanciu pomaly zacal likvidovat islam, ktory sa zastavil az pri Tours a Poitiers vdaka Karolovi Martellovi 732
RE: mala poznamka
autor: Lukas Krivosik
pridané: 04-07-2005 0:26


Peto, aby som uspokojil teba a politicku korektnost, zamenil som v clanku slovo "neger" za slovo "pobehaj";-)
RE: mala poznamka
autor: andrej
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 04-07-2005 14:59


Samozrejme na ich náboženstve záleží predsa viac..., ja by som sa na tvojom ieste proti diskriminácií neozýval...
RE: mala poznamka
autor: Peter Frišo
pridané: 04-07-2005 16:59


Zalezi zrejme dost, pri genocidach na Africkych katolikoch, africkymi posluhovacmi islamu pod zastitou OSN a europskych sekularnych statov
RE: mala poznamka
autor: Andrej
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 06-07-2005 12:42


No pre kresťanské milície v Libanone, tiež nebola láska k blížnemu najvyšším pravidlom správania sa. Môj názor je taký, že v podstate ak sa jedná o politický konflikt, tak náboženstvo môže byť zámienkou, ale nie pravidlom ako sa v ňom správať...

Musím však s tebou súhlasiť v tom, že radšej by som žil v čo ako fanatickej kresťanskej krajine ako v nejakej islamskej krajine. Islam ečte neprišiel na jednu základnú pravdu, že forma v akej človek uctieva a verí v Boha, celá táto forma hoci by mala tísice rokov starú tradíciu, nie je hodná jediného ľudského života. Desí sa formy v akej sa toto budú musieť naučiť.

Konecne sa tu riesi nieco dolezite
autor: BeBe
e-mail: bebe@ragtime.sk
webstránka: http://www.oxfam.org.uk/what_we_do/where_we_work/rwanda/villageofhope/mph.htm
pridané: 04-07-2005 8:33


Nic by im nemali odpustit, ked uz si nechali zhumplovat bohaty kontinent islamom. Co na tom, ze po odpusteni casti dlhov mohli v Tanzani zrusit skolne na zakladnych skolach (husto propagovane WB a IMF viac tu: http://www.results.org/website/article.asp?id=27... ), co znamenalo nových 1,5 milióna ziakov za tri mesiace, ze v Ugande sa po ciastocnom odlzeni dostane k pitnej vode 2 miliony ludi, ze po znizeni dlznych splatok moze Mozambik zaviest bezplatne ockovanie vsetkych deti. Komu by zalezalo na zivotoch par desiatok milionov Negrov, ked su tu dolezitejsie veci. Napriklad presne zistit rozdiel medzi neokonzervativcami paleokonzervativcami.
RE: Konecne sa tu riesi nieco dolezite
autor: hmm
pridané: 04-07-2005 11:38


bebe toto je fasisticka stranka takze neviem preco sa divis
RE: Konecne sa tu riesi nieco dolezite
autor: Peter Frišo
pridané: 04-07-2005 17:11


Je super ze sa podpisujes ako hmm, perfektne Ta to vystihuje a vzhladom na tvoje prispevky bude zrejme to, ze si si vymyslel nick hmm tvojim najvacsim zivotnym vykonom, tak si to uzi... Nakoniec hm hm hm je predsa len inteligentnejsie ako to co si napisal vyssie, ale cakam ze sa aj nadalej budes prejavovat ako hmm
RE: Konecne sa tu riesi nieco dolezite
autor: Jano
e-mail: jano@whoever.com
pridané: 04-07-2005 17:21


Zda sa mi, ze SME sa zbavuje svojich dementnych diskutujucich tym, ze ich presmeruva sem.
RE: Konecne sa tu riesi nieco dolezite
autor: hmm
pridané: 05-07-2005 21:25


tomu ver ze je to super ty katolicky buzerant. o mojich zivotnych vykonoch vies hovno tak sa o nich nevyjadruj. nijak sa nespochybnil, ze toto je fasisticka stranka, co ma samozrejme neprekvapuje.
RE: Konecne sa tu riesi nieco dolezite
autor: Lukas Krivosik
pridané: 06-07-2005 0:26


A ty si ako dokazal, ze toto je fasisticka stranka, ty vulgarny hnup?!
RE: Konecne sa tu riesi nieco dolezite
autor: Peter Frišo
pridané: 04-07-2005 17:05


Ja osobne nemam problem s odpustenim dlhov Afrike ani s financnou a humanitarnou pomocou, takze to asi nepatrilo mne tie slova... ten zaver ale pri vsetkej ucte nechapem, keby sa tu napisalo cokolvek pre Afriku to bude mat nulovy vyznam, preto je absolutne jedno co sa tu riesi v diskusie a ked mas take frajerskej reci tak tym par desiatkam milionov Africanom pomoz, ja Ti len zatlieska, nezda sa mi, ze by si im tymto nezmyselnym prispevkom nejak pomohol
NArychlo
autor: Zolo
pridané: 04-07-2005 12:59


Na vine su samotni Africania... to s autorom suhlasim. Idu na to zle. Podstatne lepsie by dopadli, keby sa snazili o:

Znizit cenu Coca Coly na 60 dolarov za barel a cenu ropy zvysit na dolar za liter.

Presadit cenu intelektualneho vlastnictva na styri dolare za IQ 150.

NArychlo tiez
autor: Dewey
pridané: 04-07-2005 20:30


Bohatstvo z nasho pohladu resp. tak ako ho meriame, nie je samozrejmost. Bohatstvo je nieco velmi relativne. Ale hlad, ten sa da merat lahsie. Hlad tam taky, ako dnes, preukazatelne nikdy nebol. Komunitne hospodarstvo to utiahlo. Dnes nie. Cim to je?
Ostatne, komunitne skolstvo, je velmi efektivne, pokial nejaka komunita existuje a pokym ide len o zakladnu gramotnost. Toto komunita zvladne. Narastajuci rozhaz a kvalita vzdelavania so sebou nesu urcite naklady, s ktorymi si komunita poradit nemusi. Navyse ak sa komunity zacnu rozplivat. Inak, Lukas, mna by celkom zaujimal Tvoj nazor na to, preco vseobecne v europe doslo k ustupu komunitneho skolstva.(velku cast skolstva v stredoveku a zaciatkom novoveku tvorilo cirkevne skolstvo, z ktoreho si osvietenceni, liberali, utahovali, napr. Locke a Hume, takze ani v europe existovalo komunitne skolstvo len obmedzene, a vyssie vzdelavanie bolo v podruci cirkvy alebo pod zastitou osvieteneho panovinka. Cirkevne skolstvo bolo polostatne, skoro totalitaristicke skolstvo)

RE: NArychlo tiez
autor: tato
pridané: 04-07-2005 22:38


Mozno sa ti to bude zdat zvlastne , ked v jednej z kronik sa pise ako kralovsky pandur , v slobodnom kralovskom meste nesmel vstupit na podu Univerzity , aby vzal do satlavy studenta , ktory kradol na trhu .
Co to je " polostatne cirkevne skolstvo " a kedy to bolo ?

RE: NArychlo tiez
autor: Dewey
pridané: 05-07-2005 19:15


Skor je otazkou, kedy to nebolo. Mrkni sa napr. do Johnsona, toho asi zo zaujatosti mojim smerom obvinovat nebudes. Zaroven odpoveda aj na to, pod vplyvom coho vznikli akademicke prava a slobody a nepriamo aj na to, preco na to tlacili liberalne citiaci ludia.
RE: NArychlo tiez
autor: tato
pridané: 05-07-2005 20:26


" Skor je otazkou, kedy to nebolo "
A este raz sa pytam co to je polostatne cirkevne skolstvo ?
Myslis to co priniesol Konstantin a Metod v spolupraci s Rastislavom ( to ako predstavitel statu ) , alebo vyhlasenie Patentu Jozefom II o povinnej skolskej dochadzke ? ( Ale o nom sa nehovori , ze by bol nakloneny cirkvi )

" Mrkni sa napr. do Johnsona, toho asi zo zaujatosti mojim smerom obvinovat nebudes. "
A aka je tvoja zaujatost ?

RE: NArychlo tiez
autor: Dewey
pridané: 06-07-2005 2:19


To je napr. skolstvo v takom prostredi kde neexistuje deliaca hranica medzi statom a cirkvou.(stredovek)
(osvietenskeho Jozefa II sem netahajme, ta povinna skolska dochadzka suvisi prave s tym osvietenstvom)

Neviem, to musia posudit ini, osobne necitim zaujatost voci nicomu. A kedze som tu za socialistu, (tak ako medzi socdemakmi za neoliberala) tak som posunul historika blizkeho/akceptovaneho napr. Lukasovom a dalsim konzervativnymi spoludiskutujucimi.

RE: NArychlo tiez
autor: tato
pridané: 06-07-2005 21:52


" To je napr. skolstvo v takom prostredi kde neexistuje deliaca hranica medzi statom a cirkvou.(stredovek) "

Ale v slobodnej spolocnosti taka hranica ani NESMIE existovat . Ved to si ako predstavujes , ze ja pripadne moje deti , ako clenovia cirkvi a zaroven obcania statu , nemame pravo vstupu , alebo prejavu nazoru na statnej skole ? (Cirkev=obcania statu)

RE: NArychlo tiez
autor: Dewey
pridané: 07-07-2005 12:14


"Ale v slobodnej spolocnosti taka hranica ani NESMIE existovat."
Demokracia je nezlucitelna s totalitaristickou strukturou cirkvy. Vo feudalizme to bolo zladitelne lahko, takze aj keby si velmi chcel, nepodari sa ti opat dosiahnut toto prepojenie inak ako potlacenim demokratickeho charakteru statu.

"Cirkev=obcania statu" - nie. Ako to moze byt to iste?
Cirkev sice tvoria obcania statu, ale cirkev je institucia, daleko za zaberom demokratickych instituciu modernej demokracie.

"Ved to si ako predstavujes , ze ja pripadne moje deti , ako clenovia cirkvi a zaroven obcania statu , nemame pravo vstupu , alebo prejavu nazoru na statnej skole ? (Cirkev=obcania statu)"

Kde som take nieco povedal, prave tato pestrost nazorov a ochrana nazorov pred tym, aby za neho perzekuovala, politicka moc(ale i ekonomicka) je jednou z podstatnych uloh verejneho skolstva. Tu politicku moc predstavovala cirkev aj v minulosti(ak opomenieme niektore komunitne skoly) tak sa ucilo len to, co uznala za vhodne aristokracia a cirkev(statna moc) a mohlo sa hovorit len to, co neuznali ako nebezpecne. Aj tam kde mali skoly velky stupen autonomnosti existovali ambicie vstupovat zo strany cirkvy do vzdelavania a badania. Prave na zaklade tychto ambicii sa sformoval ideal akademickych prav a slobod. A prave na zaklade tohoto sudobi liberali napadali vzdelavaci system.

RE: NArychlo tiez
autor: tato
pridané: 07-07-2005 20:58


Dewey !

" "Ale v slobodnej spolocnosti taka hranica ani NESMIE existovat."
Demokracia je nezlucitelna s totalitaristickou strukturou cirkvy. "

A v com konkretne je totalitaristicka ? Ale to nie je podstatne , dolezitejsie je co to ma spolocne vytvaranim hranic cez statnu skolu ?

" Cirkev=obcania statu" - nie. Ako to moze byt to iste?
Cirkev sice tvoria obcania statu, ale cirkev je institucia, daleko za zaberom demokratickych instituciu modernej demokracie."

Co z toho vyplyva ? Aj keby bola pravda to co pises stale bude platit ,ze obcania statu su clenmi cirkvi . A clenom cirkvi hovorime vseobecne CIRKEV. Aku maju hierarchiu je jejich vnutorna vec .Cize znova cirkev = obcania statu .

Vynara sa otazka co rozumies pod pojmom cirkev


" Kde som take nieco povedal, prave tato pestrost nazorov a ochrana nazorov pred tym, aby za neho perzekuovala, politicka moc(ale i ekonomicka) je jednou z podstatnych uloh verejneho skolstva. "

Presne tu : " To je napr. skolstvo v takom prostredi kde neexistuje deliaca hranica medzi statom a cirkvou.(stredovek) "

Velmi krasne ulohy si dava verejne skolstvo . Ale vacsinou uci len to co ma v osnovach od ministerstva a mnohokrat ani to nie. Vlastny nazor je vo verejnom skolstve vo velkej miere potlacany jedinou autoritou UCITEL . Nakoniec sa bude len cudovat , ako je mozne ze zo skoly vychadza clovek bez schopnosti rozlisovat , vytvarat vlastny nazor .
Ak opomenieme niektorych schopnejsich ucitelov dnes , mame takmer zbytocnu skolsku dochadzku . Nie preto , zeby nedokazali prinutit ziakov namemorovat sa niekolkostranove clanky , alebo pisat plniacim atramentovym perom . Mnohi dnes pod vplyvom "tolerancie" dokazu , ako si napisal chranit nazory pred inymi nazormi .

" Aj tam kde mali skoly velky stupen autonomnosti existovali ambicie vstupovat zo strany cirkvy do vzdelavania a badania. Prave na zaklade tychto ambicii sa sformoval ideal akademickych prav a slobod. A prave na zaklade tohoto sudobi liberali napadali vzdelavaci system. "

A nebolo to naopak ? Alebo ak si myslis , ze osvieteny pan Jozefko II vo svojom cisarskom dvore disponoval 100 000 vzdelanych ucitelov , ktory nabehli do kazdej dedinky , aby zacali ucit trivium ?
A co sa tyka zakladov akademickych prav a slobod tak nielen ze boli za feudalizmu boli vacsie ako mnohokrat dnes , ale vznikali na zakladoch slobodnych remesiel a vysad miest , ktore dostavali od krala . Tieto slobodne kralovske mesta boli centrami vzdelanosti .

Dalsia otazka co rozumies pod pojmom cirkev

RE: NArychlo tiez
autor: Dewey
pridané: 08-07-2005 16:49


>"A v com konkretne je totalitaristicka ? Ale to nie je podstatne , dolezitejsie je co to ma spolocne vytvaranim hranic cez statnu skolu ?"

Uzrupuje si zastupovat urcitu skupinu ludi, ktory vsak nemaju resp. nemaju mat moznost ovplyvnit tych, ktori ich reprezentuju, nemaju moznost vplyvat na to, co a ako robia ich osvieteny predstavitelia. Su nekritizovatelny reprezentuju udajne vyssiu moc. Mozu v podstate svojvolne vylucit.

"Co z toho vyplyva ? Aj keby bola pravda to co pises stale bude platit ,ze obcania statu su clenmi cirkvi ."

Niektori obcania su clenmi cirkvi, niektori su oficialne clenmi, bez toho aby o tom vedeli resp. povazovani za jej clenov bez toho aby vyjadrili informovany suhlas.

"Aku maju hierarchiu je jejich vnutorna vec .Cize znova cirkev = obcania statu."

Nie. Cirkev, ked uz, = niektori obcania statu.

"Vynara sa otazka co rozumies pod pojmom cirkev"

Insitituciu so specifickou vnutornou hierarchiou zastresujucu urcite mnozstvo ludi.

>>" Kde som take nieco povedal, prave tato pestrost nazorov a ochrana nazorov pred tym, aby za neho perzekuovala, politicka moc(ale i ekonomicka) je jednou z podstatnych uloh verejneho skolstva. "

>Presne tu : " To je napr. skolstvo v takom prostredi kde neexistuje deliaca hranica medzi statom a cirkvou.(stredovek) "

Prosim Ta, Tato.

>Ale vacsinou uci len to co ma v osnovach od ministerstva a mnohokrat ani to nie. Vlastny nazor je vo verejnom skolstve vo velkej miere potlacany jedinou autoritou UCITEL.

Osnovy definuju zaber toho co sa uci, nie ako sa uci.
To je aj otazka kazdeho ucitela ale aj tlaku rodicov.
Este si rozmenme na drobne, kto je to ministerstvo, ktore zostavuje one osnovy a aky je proces ich prijimania. Idealne to urcite stale nie je, samozrejme chyba priestor pre rozvijanie kritickeho myslenia casto.(to je asi to, co si mal na mysli vyssie)

>Nakoniec sa bude len cudovat , ako je mozne ze zo skoly vychadza clovek bez schopnosti rozlisovat , vytvarat vlastny nazor.

Ja som vysiel este zo systemu, kde nielen ucitel bol autorita, ale bol aj autorite podriadeny. Vlastny nazor ako vidis mam, je to sice podstatne, ale nie je to jediny determinant, dolezite, a to asi uznas, je aj domace prostredie.

"Ak opomenieme niektorych schopnejsich ucitelov dnes , mame takmer zbytocnu skolsku dochadzku . Nie preto , zeby nedokazali prinutit ziakov namemorovat sa niekolkostranove clanky , alebo pisat plniacim atramentovym perom . Mnohi dnes pod vplyvom "tolerancie" dokazu , ako si napisal chranit nazory pred inymi nazormi."

Neviem presne, co sa tu snazis povedat.

"A nebolo to naopak ?"
Jednoznacne nie. Mozno sa najdu vynimky, ale neviem o nich.

"Alebo ak si myslis , ze osvieteny pan Jozefko II vo svojom cisarskom dvore disponoval 100 000 vzdelanych ucitelov , ktory nabehli do kazdej dedinky , aby zacali ucit trivium ?"

Tie sa formovali na urovni vyssieho vzdelavania. Toto je irelevatne. Ucitel v dedinke a par deti je trosku iny rozmer ako vacsia vzdelavacia institucia, dospeli studenti, veda a vyskum...

>"A co sa tyka zakladov akademickych prav a slobod tak nielen ze boli za feudalizmu boli vacsie ako mnohokrat dnes"

Neviem ako to merat, vacsie podla mna neboli, jedine vo vztahu ku Katolickej univerzite u nas, kde sa one prava a slobody na nu vztahuju len primerane, precitaj si VS zakon.

"ale vznikali na zakladoch slobodnych remesiel a vysad miest , ktore dostavali od krala . Tieto slobodne kralovske mesta boli centrami vzdelanosti."

Ano. Rovnako ako boli aj zdrojom liberalnych myslienok a osvietenstva. A?

"Dalsia otazka co rozumies pod pojmom cirkev"
vid. vyssie

RE: NArychlo tiez
autor: tato
pridané: 08-07-2005 19:37


" Uzrupuje si zastupovat urcitu skupinu ludi, ktory vsak nemaju resp. nemaju mat moznost ovplyvnit tych, ktori ich reprezentuju, nemaju moznost vplyvat na to, co a ako robia ich osvieteny predstavitelia. Su nekritizovatelny reprezentuju udajne vyssiu moc. Mozu v podstate svojvolne vylucit. "
Dewey , ved Ty zavadzas . Ja som clenom cirkvi a citim sa jej sucastou a neviem o tom , zeby som si uzurpoval zastupovanie skupiny ludi . Pravdepodobne mas na mysli klerus . Lenze v tom pripade nehovoris o celej cirkvi a konieckoncov ani na samotny klerus sa to neda to tvoje tvrdenie nastavit . Knazi nespocetne krat vyzyvaju veriacich k aktivite aby sme boli ziva cirkev . Mas pravdu , ze cirkev je konzervativna a dlho trva nez pride k zmene , nepodlieha mode , trva na svojich pravdach , a to ju uchranilo pred roznymi rezimami , utlakmi , napadanim a vysmechom . Druha vec je , ze asi netusis ako vznikla a mylis si cirkev s parlamentom .

K tomu skolstvu :
"Idealne to urcite stale nie je, samozrejme chyba priestor pre rozvijanie kritickeho myslenia casto.(to je asi to, co si mal na mysli vyssie)"
Uspokojilo by ma aj myslenie .

" Vlastny nazor ako vidis mam, je to sice podstatne, ale nie je to jediny determinant, dolezite, a to asi uznas, je aj domace prostredie. "

Ved to , ze to vacsinou nie je zasluha ucitelov , ale ziaka .

"Neviem presne, co sa tu snazis povedat."

Nespokojnost s verejnym skolstvom .

"Ucitel v dedinke a par deti je trosku iny rozmer ako vacsia vzdelavacia institucia, dospeli studenti, veda a vyskum... "

Ziadny ucitel v dedinke nebol cisarko Jozko II vyuzil klerus na riesenie svojho " rozmaru ".

"Neviem ako to merat, vacsie podla mna neboli, jedine vo vztahu ku Katolickej univerzite u nas, kde sa one prava a slobody na nu vztahuju len primerane, precitaj si VS zakon. "

Jednoducho ak student univerzity mal na jej uzemi nedotknutelnost pokial ho univerzita sama nevidala tak mal tie prava vacsie vtedy ako aj oproti dnesku .

"Ano. Rovnako ako boli aj zdrojom liberalnych myslienok a osvietenstva. A? "

Prve slobodne kralovske mesto vzniklo v Uhorsku R.P. 1238 a myslim si , ze liberalizmus a osvietenstvo im nic nehovorilo .

RE: NArychlo tiez
autor: Dewey
pridané: 19-07-2005 9:40


>>" Uzrupuje si zastupovat urcitu skupinu ludi, ktory vsak nemaju resp. nemaju mat moznost ovplyvnit tych, ktori ich reprezentuju, nemaju moznost vplyvat na to, co a ako robia ich osvieteny predstavitelia. Su nekritizovatelny reprezentuju udajne vyssiu moc. Mozu v podstate svojvolne vylucit. "
>"Dewey , ved Ty zavadzas . Ja som clenom cirkvi a citim sa jej sucastou a neviem o tom , zeby som si uzurpoval zastupovanie skupiny ludi."

A v com akoze zavadzam? Ak by si neuzrupovali zastupovat - vsetkych katolikov, krestanov - naco by bola ona institucia.


"nepodlieha mode , trva na svojich pravdach , a to ju uchranilo pred roznymi rezimami , utlakmi , napadanim a vysmechom. Druha vec je , ze asi netusis ako vznikla a mylis si cirkev s parlamentom ."

Nemylim si a vznik cirkvy som tu otvaral uz niekolko krat. Nalistuj si. (katolicka cirkev vznikla na zaklade prerastania nabozenstva a statu ... zhora)

"Uspokojilo by ma aj myslenie ."
Mna nie, "mysliet" jednym nadiktovanym sposobom je horsie ako nemysliet.

"Ved to , ze to vacsinou nie je zasluha ucitelov , ale ziaka ."

A rodicov. Ani by nikdy nebude moct byt zasluha len alebo hlavne ucitelov. Ale mozu k tomu vyrazne dopomoct. Osobnostou.

> Ziadny ucitel v dedinke nebol cisarko Jozko II vyuzil klerus na riesenie svojho " rozmaru ".

To som nevedel.

>Jednoducho ak student univerzity mal na jej uzemi nedotknutelnost pokial ho univerzita sama nevidala tak mal tie prava vacsie vtedy ako aj oproti dnesku .

Pred neexistenciou akademickych prav a slobodod, ked bola v zajati cirkvy jednoznacne boli tieto prava a slobody obmedzene. Navyse, nejde len o prava a slobody smerom na vonok ale aj smerom dnu, v ramci univerzity. Neviem, ci si to uvedomujes.

>"Ano. Rovnako ako boli aj zdrojom liberalnych myslienok a osvietenstva. A? "

>Prve slobodne kralovske mesto vzniklo v Uhorsku R.P. 1238 a myslim si , ze liberalizmus a osvietenstvo im nic nehovorilo .

Precitaj si este raz tu vetu.

RE: NArychlo tiez
autor: tato
pridané: 19-07-2005 18:56


Dewey to si myslel vazne , alebo si len tak zartoval ?

" A v com akoze zavadzam? Ak by si neuzrupovali zastupovat - vsetkych katolikov, krestanov - naco by bola ona institucia "
Teraz prichadza chvila , ked by mal prist citat z sv.Pisma . Neviem preco , ale mna napadli slova zo sv. Pisma : " Nehadzte perly sviniam . "

"(katolicka cirkev vznikla na zaklade prerastania nabozenstva a statu ... zhora)"
To snad ani nestoji na odhananie prachu z klavesnice .

" Mna nie, "mysliet" jednym nadiktovanym sposobom je horsie ako nemysliet "
Myslis ze kriticke myslenie tomu zabrani ? Tak isto moze byt nadiklovane .

" A rodicov. Ani by nikdy nebude moct byt zasluha len alebo hlavne ucitelov. Ale mozu k tomu vyrazne dopomoct. Osobnostou "
Absolutny a nekriticky suhlas .

" Pred neexistenciou akademickych prav a slobodod, ked bola v zajati cirkvy jednoznacne boli tieto prava a slobody obmedzene. Navyse, nejde len o prava a slobody smerom na vonok ale aj smerom dnu, v ramci univerzity. Neviem, ci si to uvedomujes "

Mna len prekvapuje tvoje ciernobiele videnie sveta . Vlastne ak , som to dobre pochopil tak arcibiskup Pazmani spravil kolosalnu chybu , ze zalozil v Trnave
ako jedinu Univerzitu vo vtedajsom Uhorsku . Pretoze sa tym padom dostala do zajatia cirkvi .

" Precitaj si este raz tu vetu. "
Prepac nevzdelanemu chlapcovi z dediny , ale citam ako vladzem a vobec neviem co chces povedat .

RE: NArychlo tiez
autor: Dewey
pridané: 21-07-2005 12:27


"Teraz prichadza chvila , ked by mal prist citat z sv.Pisma . Neviem preco , ale mna napadli slova zo sv. Pisma : " Nehadzte perly sviniam . "

Hodnotny argument. Myslel som to uplne vazne.(Cirkev vznika az ked sa s krestanstvom zacinali spajat centralisticke ambicie vladcu)

"To snad ani nestoji na odhananie prachu z klavesnice"
Urcite ani literatury..

"Myslis ze kriticke myslenie tomu zabrani ? Tak isto moze byt nadiklovane ."
Asi nerozumies pojmu kriticke myslenie

"Absolutny a nekriticky suhlas"
Aspon na niecom sa zhodneme ;-)

"Mna len prekvapuje tvoje ciernobiele videnie sveta . Vlastne ak , som to dobre pochopil tak arcibiskup Pazmani spravil kolosalnu chybu , ze zalozil v Trnave
ako jedinu Univerzitu vo vtedajsom Uhorsku . Pretoze sa tym padom dostala do zajatia cirkvi."

Uricte by bola lepsia taka, kde by boli garantovane akademicke prava a slobody. Neprenasaj tazisko diskusie.

"Prepac nevzdelanemu chlapcovi z dediny"
Nic sa nedeje ;-)

RE: NArychlo tiez
autor: tato
pridané: 21-07-2005 20:03


" Hodnotny argument. Myslel som to uplne vazne.(Cirkev vznika az ked sa s krestanstvom zacinali spajat centralisticke ambicie vladcu) "
To nastalo asi kedy ? Vznik krestanstva nie je totozny so vznikom cirkvi ?
" Urcite ani literatury.. "
Je literatura a " literatura " !
" Asi nerozumies pojmu kriticke myslenie "
A ty asi zase pojmu myslenie
" Aspon na niecom sa zhodneme ;-)"
Ja v tom problem nemam !
" Uricte by bola lepsia taka, kde by boli garantovane akademicke prava a slobody. Neprenasaj tazisko diskusie "
Ved som ti uz pisal , ze mala vacsie prava a slobody ako dnes , len ty to nechces akceptovat . V com prenasam tazisko ?
" "Prepac nevzdelanemu chlapcovi z dediny"
Nic sa nedeje ;-) "
Dakujem za akceptaciu , ale vysvetlenia som sa aj tak nedockal .

Lukas
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 05-07-2005 13:29


Ahojky,

Lukas, velmi si ma potesil tvojim clankom a prispevkami v diskusii. Viem, ze pomenovanie "liberal" nemas rad, tak si to budem len mysliet ale nahlas ta volat konzervativcom, dobre?

Len tak dalej a uz sa tesim nabuduce.

S pozdravom,
Peter

re: Milton
autor: Whig
webstránka: http://www.anti-state.com/
pridané: 05-07-2005 16:26


"Aha, tak pardon, som nevedel ze Smith, Mises, Hayek, Friedman ktori rozpracovali modernu liberalnu ekonomiu boli konzervativci."

Smith je klasicky-liberal a s modernou Neorakuskou liberalnou ekonomiou nema absolutne nic spolocne. A to ze M. Friedman Rakusky ekonom pocujem prvy krat. Friedman je monetarista, najvyznamnejsi predstavitel Neoklasickej ekonomie. Jednoducho umierneny etatista povazovany dokonca radikalnejsimi liberalnimi ekonomami za socialistu. Zliat dva protichodne ekonomicke smery(Chicagsku a Rakusku skolu) do jedneho celku, to chce fakt odvahu. Skutocnimi liberalmi su napr.: Mises, Hayek, Hoppe, I.Kirzner, Murray Rothbard, Pascal Salin, alebo Josef Sima :)

"Cize americky konzervativci su klasicky liberali, ponevac "konzervuju" tradicne americke hodnoty, ktore su zalozene na klasickom liberalne."

ROFL, po precitani tejto vety som sa dost dlhu chvilu nechapavo smiechom valal pod stolom. Co ma politika republikanskej strany spolocne s laissez-faire? Republikani su rovnako hard-core etatisti ako europsky socialisti. Obmedzovanie individualnych slobod, nacionalizmus, klerofasizmus, policajny stat, obchodne obmedzenia, ovplyvnovanie dolaru centralnou bankou, vysoky deficit, financne narocna invazia do Iraku, vmiesovanie sa do zalezitosti inych narodov, toto vsetko ma daleko od klasickeho liberalizmu. "pravicovy" republikani aj ked to otvorene nepriznavaju si mozu kludne podat ruku s lavicovimi demokratmi pretoze ich politika sa lisi iba v detailoch.

BTW, co sa tyka liberalizmu a osobnej slobody:
http://libinst.cz/stranka.php?id=5...

re: Milton
autor: tomocici
e-mail: tomocici@centrum.sk
webstránka: http://www.strana-smer.sk
pridané: 05-07-2005 17:17


Pre boha, ty si bud libertarian, alebo potom uplny anarchista, ako mozes nazvat Miltona socialistom? To kdo su ti radikalnejsi liberalni ekonomovia?
re: Milton
autor: Dewey
pridané: 05-07-2005 19:18


Anarchokapitalista - podla vymenovanych idolov o tom nie je najmensich pochyb. Smith je klasicky liberal ale asi by sa v hrobe obratil zaradeny do siku s tymito panmi, povacsine utopistami marxistickeho razenia.
re: Milton
autor: Braňo
pridané: 16-07-2005 13:38


Inak, pri pohlade na niektore taketo diskusie som rad, ze ma politicka ekonomia az tak velmi nezaujima...

Nie a nie to spravne zaskatulkovat :-)

Uz som nato ale prisiel: Dewey, ty budes konzrevativny liberal a Lukas bude liberalny konzervativec... :-)

re: Milton
autor: Dewey
pridané: 19-07-2005 9:31


Hranice politickej ekonomie su velmi hmliste :-)

Konzervativny liberal, moze byt...:-)

re: Milton
autor: milton:)
webstránka: http://mises.org
pridané: 05-07-2005 17:39


"Smith je klasicky-liberal a s modernou Neorakuskou liberalnou ekonomiou nema absolutne nic spolocne."

Aaaaha, takze prace Misesa, Hayeka a Friedmana nemaju nic spolocne s pracou Adama Smitha(hlavne The wealth of Nations)? Ak by si cital Hayeka Misesa a Friedmana tak by si vedel ze sa na Smitha casto odovolavaju. Keby to chcem zobrat z ineho uhla pohladu tak Smith vazne nemal s "neorakuskou" liberalnou skolou nic spolocne a to asi preto ze zil trochu o dost skor ako predstavitelia rakuskej skoly. Takze tak k tejto tvojej poznamke.

"A to ze M. Friedman Rakusky ekonom pocujem prvy krat."

A mozes si prosim ta povedat kde som napisal(povedal) ze Friedman je Rakusky ekonom?

Friedman sam o sebe tvrdi ze je liberal, pise to okrem ineho aj v Capitalism and Freedom.

"Zliat dva protichodne ekonomicke smery(Chicagsku a Rakusku skolu) do jedneho celku, to chce fakt odvahu."

To nemyslis vazne, ze? Neboli sice v 100% zhode(napriklad v pripade antitrustovej ekonomiky) ale nazvat ich protichodne je teda wow!

"o ma politika republikanskej strany spolocne s laissez-faire?"

Znizovanie dani, privatizacia, obmedzenie regulacii, menej statu. Staci? Skus si precitat program republikanskej strany. Alebo si skus precitat First Inaugural Address of Ronald Reagan.

" Republikani su rovnako hard-core etatisti ako europsky socialisti."

Tak tymto si dostal pod stol ty mna.

A prosim ta nemyl si nacionalizmus s patriotizmom.

re: Milton
autor: milton:)
webstránka: http://mises.org
pridané: 05-07-2005 17:49


No neda mi to a dam to sem.

"In the present crisis, government is not the solution to our problem; government
is the problem". - Ronald Reagan

"Government's view of the economy could be summed up in a few short phrases: If it moves, tax it. If it keeps moving, regulate it. And if it stops moving, subsidize it." Ronald Reagan

Mas pravdu bol to republikan, europsky socialista jak vysity.

"Shortly after Thatcher became Leader of the Conservative Party, she "reached into her briefcase and took out a book. It was Friedrich von Hayek's The Constitution of Liberty. Interrupting [the speaker], she held the book up for all of us to see. 'This', she said sternly, 'is what we believe', and banged Hayek down on the table.""

Ta Thatcher sem az tak nesuvisi, ale tiez to svedci o tom ako je to dnes s tym konzervatizmom a klasickym liberalizmom.

re: Milton
autor: Lukas Krivosik
pridané: 05-07-2005 17:59


Je pravda, ze chicagska a rakuska skola su rozdielne. Ja mam radsej Rakusanov, ale Hayek tiez nechcel ist do uplneho anarchokapitalizmu ako chcel napr. Rothbard. Ale Hoppe sa mi paci.

Ked som si precital knihu Pravo a obrana ako zbozi na trhu, neveril som moznosti nastolit anarchokapitalisticky poriadok (nejde o oxymoron, zakladom anarchokapitalizmu je skutocne poriadok...). Ked som si ale precital knihu Ekonomie a pravo od Josefa Simu, najma tie historicke priklady, zacal som nad tym uvazovat.

Inak, Friedmana nazval socialistom Mises a nazval ho tak aj jeho vlastny syn, David Friedman. Aj podla Davida Friedmana je jeho otec socialista. Inak, Miltonove Friedmanove nazory boli v ramci republikanov akceptovane, zatialco Mises a spol boli naozaj trochu radikalni.

Ak by sa u nas presadil Sulikov model odvodoveho bonusu, fungovali by u nas vsetky navrhy Miltona Friedmana od rovnej dane, cez skolske kupony, zrusenie povinnej vojenskej sluzby az po odvodovy bonus (on to nazval negativna dan). Myslim, ze by trebalo ist este dalej v okresavani statu, ale bohuzial, je to presne ako napisal Stefan Hrib v editoriali najnovsieho .tyzdna, lavicove myslienky u nas naberaju v poslednej dobe na intenzite.

Asi je cas, aby sme sa pripravili na prechod do opozicie. Po roku 2006 nasu krajinu na dlhu dobu opat ovladnu nacionalni socialisti a Slovaci sa budu ako vyorane mysi cudovat, preco su zase ciernou dierou Europy.

Este stastie, ze existuje Costa Rica, ked bude treba emigrovat;-)

P. S.! Jedno dolezite upozornenie pre DEWEYHO!!! Cesky Liberalni institut vydal konecne v cestine aj druhe Smithovo dielo - The Teory of Moral Sentiment. Najvrelejsie odporucam si precitat. Tam konecne pochopis ako Hayek nadvazuje na Smitha, ako to Smith v skutocnosti myslel a potom sa nas uz mozno nebudes pytat, preco ta povazujeme za lavicoveho "liberala", ergo socialneho demokrata.

re: Milton
autor: milton:)
webstránka: http://mises.org
pridané: 05-07-2005 18:35


"Je pravda, ze chicagska a rakuska skola su rozdielne."

Ano, nevrdim ze nie. Ale nemyslim si ze su protichodne.

"Inak, Friedmana nazval socialistom Mises a nazval ho tak aj jeho vlastny syn, David Friedman. Aj podla Davida Friedmana je jeho otec socialista."

No takto. Neviem priznam sa ze neviem kam vlastne mieris. Priznam sa precital som asi len 30 knih od Hayeka, Friedmana, Misesa, Hoppeho, Smitha a par dalsich, takze tu nebudem sekat machra ako keby mam doktorat s ekonomie. Od Friedmana som cital dve prace: Capitalism and Freedom a Free to Choose.
Preto sa velmi cudujem ze ho niekto mohol oznacit za socialistu. Obe uvedene knihy silno kritizuju stat. Statnu monetarnu politiku, centralnu banku, statne skolstvo, regulacie, licencie, vojensku sluzbu, statnu socialnu politiku. Mnohi nazvali Friedmana nepriatelom statu. Budem rad ak mi das nejaky zdroj alebo argumenty ktore mohli viest k nazoru ze Friedman je socialista.

"Ak by sa u nas presadil Sulikov model odvodoveho bonusu, fungovali by u nas vsetky navrhy Miltona Friedmana od rovnej dane, cez skolske kupony, zrusenie povinnej vojenskej sluzby az po odvodovy bonus (on to nazval negativna dan)."

Kupony nie su zavedene, i ked je normativum na ziaka, ale z psychologickeho hlasika to nie je to iste.
Sulikov navrh negativne dane je dobry, ale nevidim "politicku volu" na jeho zavedenie. HZDS, SNS, HZD, KSS, SMER, SF ho nezavedu lebo su laviciari. Miklos sa boji fiskalnych dosledkov(ale zvazuje), u KDH som si tiez neni isty. Zacnu omielat rodiny z detmi atd. SMK neviem posudit. No a ANO to nepodpori z dvoch dovodov: 1. Socialistka Cerna by to neprezila a asi by ju trafil slak, a to by zas neprezil Rusko lebo ona je dost popularna
2. Nie je to pre nich vyhodne, lebo by to nemalo kladny ohlas u nizsich vrstiev. Pre nich je ovela efektivnejsie populisticky navrhovat 2-3% znizenie odvodov.

Inak aj tak by sme tu nemali vsetky navrhi Friedmana, zabudol si na monetarnu politiku. (a este zavadzame euro ktore Friedman tak kritizuje).

"Asi je cas, aby sme sa pripravili na prechod do opozicie. Po roku 2006 nasu krajinu na dlhu dobu opat ovladnu nacionalni socialisti a Slovaci sa budu ako vyorane mysi cudovat, preco su zase ciernou dierou Europy."

Ak tu po 2006 bude socialisticka vlada tak ja odchadzam. Mam tu rodinu, super pracu atd. ale v socialistickej diere zit nebudem. Odporucam USA, Hong-kong, Singapur :-) ktovie mozno aj Ukrajina bude lepsia :-)

Inak Lukas, ako uz pisal Peter Surda, ty mi fakt pripadas ako klasicky liberal. Klasicky konzervativec urcite nie si(ponevac to su Toryovci a ty maju pramalo spolocne s tvojimi nazormi ktore tu prezentujes). Podla toho co som tu cital a pocul do teba tak si na 90% klasicky liberal. No ale ked na tom trvas budem ta nazivat konzervativec. Inak odporucam stranku http://heritage.or... asi si tam zgustnes. Aky ma napr. vztah k Reaganovi a Thatcherovej? Ja vidim totiz velmi malo(teda vlastne ziadny) medzi tvojimi nazormi a nazormi tychto dvoch ludi. Nehovoriac o tom ze by si do Republikanskej strany zapadol uplne bez problemov. Toto neber ako ze ta skatulkujem len pisem ze ako na mna posobia tvoje nazori.

re: Milton
autor: milton:)
webstránka: http://mises.org
pridané: 05-07-2005 18:42


Ospravedlnujem sa za tu kopu pravopisnych chyb.
Sulik
autor: Martin Hanus
pridané: 05-07-2005 19:08


Ten Sulikov navrh ma dva problemy (dobre na to poukazal Miklos). Po prve, podla toho co viem, nie je celkom dobre prepocitany a mohol by mat dost zle dosledky na rozpocet - iste, to je ten omnoho mensi prakticky problem, ktory by sa dal lahko odstranit. Problem vsak je, ze rovnaka davka pre vsetkych by ignorovala hlavny zmysel socialneho systemu - pomahat tzv. objektivne odkazanym ako su invalidi. Nehovoriac o zneuzitelnosti. Ideovi "invalidi" ako Fico a jeho druzina by do kazdej volebnej kampane v mene zvysovania socialnej kohezie trielili so sloganmi za zvysovanie rovneho odvodu (spolu s ktorym by na prefinancovanie zvysovali rovnu dan). Aj dobrej myslienke zial v dnesnej dobe permisivneho socialneho statu hrozi, ze sa prevrati v opak, teda v nastroj uskutocnovania socanskych vizii...
Teda asi skor opatrne s tym Sulikom.

re: Milton
autor: Dewey
pridané: 05-07-2005 19:24


Ty si nedocital uz len to bohatstvo narodov, nehovoriac o dalsej klasike, za ktoru rozhodne Hayeka nepovazujem. V kazdom pripade dakujem za informaciu, urcite si ju kupim, hoci sa da stiahnut z internetu.
Na moje usvedcenie ku inklinacii k demokratickemu socializmu staci velmi malo, to malo, ktore si nedokazal za celu dobu, ktoru tu diskutujeme najst, resp. obhajit. O to radsej rozdavas nalepky. Masovy prichod panov libertarianov a anarchokapitalistov tvoju odvahu v rozdavani nalepiek a pokusom o diskreditaciu opatovne len posmelil.

re: Milton
autor: Braňo
pridané: 06-07-2005 18:01


Dewey, ked sa da ta kniha stiahnut, tak predsa nemoze byt dobra. Uz si videl nieco dobre zadarmo? ;-)

Towards a Liberal Utopia detto.

re: Milton
autor: Dewey
pridané: 06-07-2005 22:01


Teraz sa fakt neviem rozhodnut ci si to myslel ironicky alebo nie, ale ak ano, je to celkom trefne ;-)
re: Milton
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 08-07-2005 23:45


> Dewey, ked sa da ta kniha stiahnut, tak predsa nemoze byt dobra. Uz si videl nieco dobre zadarmo? ;-)
Autorske pravo ma len docasnu platnost. Po nejakej dobe (rozni sa podla krajiny, momentale je to okolo 75-100 rokov) nemoze autor branit volnemu sireniu. Vid http://www.gutenberg.or...

S pozdravom,
Peter

cirkev
autor: kazatel
pridané: 05-07-2005 20:50


a co takto sukromna cirkev? myslim, ze cela cirkev dost neopodstatnene parazituje na statnom rozpocte. nevytvara ziadne hodnoty a stoji len zbytocne vela penazi.

+ nehovorim o priestoroch ake maju - jeden kostol a v nom cca pat ludi. zopar tisic by ich bolo treba pozlucovat resp. prestahovat napr. do kulturnych domov, kde prenajom na 2 hodiny do tyzdna by vysiel urcite lacnejsie ako udrziavat hentake molochy.

RE: cirkev
autor: tato
pridané: 05-07-2005 21:20


"a co takto sukromna cirkev? "

To je co ? To si chces cirkev sprivatizovat ?

" myslim, ze cela cirkev dost neopodstatnene parazituje na statnom rozpocte. nevytvara ziadne hodnoty a stoji len zbytocne vela penazi. "

A , ze ta napadla zrovna cirkev ? Co takto sport , galerie , muzea , vyskumne ustavy , divadla , skanzeny NTC , etc

Ten moloch v obci , pokial ho nenavstevujes a neprispievas nan , ta nestoji ani halier . Ale ak by si chcel prispiet napr. na kurenie , restavraciu organu alebo oltaru ci strechy , el. energie ....zabehni na najblizsiu faru a urcite sa dozvies ako mozes pomoct .

RE: cirkev
autor: Lukas Krivosik
pridané: 05-07-2005 22:34


"nevytvara ziadne hodnoty a stoji len zbytocne vela penazi."

Cirkvi vytvaraju pozitivne externality, z ktorych profitujes aj ty. Napr. tym, ze ucia cigana v osade, ze "toto je tvoje a toto je moje a na toto moje nesmies siahnut". Takisto starostlivost o chudobnych a trpiacich. Cirkev vie zabezpecit daleko adresnejsiu pomoc, nez stat. Ja by som namiesto Kanikovi (ak by som ich nemohol vratit ludom) dal peniaze na socialny sytem cirkvam.

A nezabudajme ani na najdolezitejsiu ulohu cirkvi a tou je snaha o spasu ludskej duse.

DEWEY: ty monitorujes moj citatelsky dennicek, ked vies, ktore knihy som precital a ktore nie? Bohatstvo narodov som cital pred par mesiacmi a nachadza sa v policke cca pol metra po mojej pravej strane.

A k tvojej socialnodemokratickej inklinacii asi tolko, ze uz som to tu zdovodnoval mnohokrat, ale ty neustale demagogicky tvrdis, ze si liberal a ze ti mame dokazat, ze nie si. Tak ti teda vychadzame v ustrety, uznavame, ze si liberal, ale liberal lavicovy.

Ked ta niekto z diskutujucich odporucil na test politickej orientacie na nete, zacal si sa hned vykrucat, ze take testy nemas rad.

MILTON: ja som netvrdil, ze tiez pokladam Friedmana za socialistu, iba som ta informoval, ze to o nom vyhlasil Mises aj jeho syn, takze to patri k takemu libertarianskemu (zlo)zvyku Friedmana takto oznacovat.

Ja nie som liberal, hoci ma z toho obvinuje aj Peto Friso, ale ten z toho obvinuje aj papeza, takze mi to az tak nevadi. Fakt je, ze k tym dvom, co si spomenul, najma k baronke mam velmi blizko. Maggie je proste super, cez nu som sa dostal k Hayekovi a tak. Mam tiez rad Churchilla zato, ze bol taky ludsky a tiez za jeho skepsu pokial ide o ludsku prirodzenost.

Moj konzervativizmus sa prejavuje prave v skepse voci ludskej prirodzenosti. To znamena asi tolko, ze vzdy, ked pride nejaky kolektivny zachvat sialenstva typu LIVE 8 tak sa chytam za hlavu a som odolny voci nadseniu zlepsovatelov zemegule a v zasade viem ako to dopadne. To ale neznamena, ze nie som idealista.

Mimochodom skus si precitat moje clanky v sekcii EUtopia. Sam zasnem ako som sa nemylil v politike, pokail ide o vyvoj v suvislosti s referendom a ako sa moje predpovede vyplnuju;-)

Stale viac si tiez uvedomujem, ze prave v knihach konzervativnych myslitelov ako bol T. S. Eliot, Russel Kirk, Rio Preisner a dalsi najdes hlboku pravdu o zivote. Proste taku zivotnu mudrost. To nenajdes ani u liberalov, a u socialistov uz vobec nie. Koniec koncov, ich ideologia je postavena na hlbokej nepoucitelnosti z historie.

RE: cirkev
autor: Dewey
pridané: 06-07-2005 1:44


Ano, aj ja mam vela knih v knizici, v krabiciach v pivnici, ale klamal by som, keby som tvrdil, ze som ich precital. Vychadzal som zatial len z tvojich tvrdeni. Asi pred mesiacom a viac to nebude si pisal, ze si ho zacal citat. Vzhladom na to, ze pokracujes v mojom nalepkovani podobnym sposobom a tlapkas sa tu s bratmi libertariami a anarchokapitalistami, ktory ho zaraduju do jednej linie s Rothbardom, si ho asi nemohol citat. Ale mylit sa rozhodne mozem.

V kazdom pripade tvoje nalepky, ktore si uz rozdal takym panom liberalom ako Ricardo, Mill a Bentham (socialisti udajne) hovoria o kvalite, pozadi a ciely takehoto nalepkovania. Liberal obohateny o privlastok pravicovi / lavicovi je ako hovorit o krestanskom/budhistickom moslimovi.

"socialnodemokratickej inklinacii asi tolko, ze uz som to tu zdovodnoval mnohokrat"
Jediny, kto si dal tu namahu bol tusim Peto Surda. Nezdovodnil si, nehnevaj sa, nic.(A co by si aj mohol, ked si sa dalej do historie ako za Hayeka velmi nedostal). Navyse si sa prihlasil k Humovskeho liberalizmu a nie racionalistickemu Lockovskemu, prirodzenopravnemu, co je z hladiska konzervativizmu relativne konzistetne. Na com stavaju svoje uvahy pani Rothbard a libertariani a anarchokapitalisti dnes? Na robinzonoch, vlastnictve samehosaba, prirodzenopravnom koncepte.

Co sa tyka testu, musel by som si ho vyklikat, aby som mal dovod sa vykrucat. Netusim, aky by bol vysledok, pripominalo mi to silne testy zo zenskych casopisov, ktore mi kedysi zo spasu davala manzelka. Mozno to moze byt voditko pre ludi, ktory maju slaby obraz o svojej pol. orientacii, ale aku vypovednu hodnotu to moze mat pre mna? Pre Teba?

RE: cirkev
autor: Dewey
pridané: 06-07-2005 1:54


"nevytvara ziadne hodnoty a stoji len zbytocne vela penazi."

Cirkvi vytvaraju pozitivne externality, z ktorych profitujes aj ty. Napr. tym, ze ucia cigana v osade, ze "toto je tvoje a toto je moje a na toto moje nesmies siahnut". Takisto starostlivost o chudobnych a trpiacich. Cirkev vie zabezpecit daleko adresnejsiu pomoc, nez stat. Ja by som namiesto Kanikovi (ak by som ich nemohol vratit ludom) dal peniaze na socialny sytem cirkvam."

V com je zasadny rozdiel medzi cirvkou - instituciou, institucii - a statom, instituciou, institucii?
Nuz zatial skor vidiet honosne kostoly a nehospodarne nakladanie s majetkom ako charitu. Za statne a za peniaze od citovo vydieranych dochodcov sa rodi charita dost lahko. Aj ked ucta patri kazdej sebaobete v prospech niekoho, ale nie niecoho.
Ked si zoberiem naklady, ktore su spojene s chodom cirkvy a mam to dat len do vztahu s charitou, tak ovela lepsie je na tom ktorekolvek obcianske zdruzenie, ktore sa zameriava specificky na nejaky problem.

>A nezabudajme ani na najdolezitejsiu ulohu cirkvi a >tou je snaha o spasu ludskej duse.

Na to sa u nas neda zabudnut. Uloha spasit a vyplnit zivot aj toho, kto o to ani nestoji.



A nezabudajme ani na najdolezitejsiu ulohu cirkvi a tou je snaha o spasu ludskej duse.

Lukas K
autor: kazatel
pridané: 05-07-2005 23:09


akosi si neodpovedal na ten priestor v kostoloch a nakladovost toho celeho. co sa tyka stv, tak s tym problem by kritizovat az tak nebol...

+ nehovorim o uchyloch nakumulovanych v danom sektore a JP2

cirkvi by nemali v dostavat od statu na zlepsovanie ani korunu, kedze socialna pomoc z ich strany je len nastrojom propagandy, vid. na podobnom principe funguju aj sekty, ktore sa zameriavaju na ludi v krizovom obdobi. tolko k adresnosti.

spasa duse
k tomu len tolko, som rad, ze cirkev dospela k totalnej bezvyznamnosti hlavne vdaka svojej zaostalosti a postupne ju nahradza veda - medicina, fyzika atd, ktora funguje na principe verifikacie svojich tvrdeni narozdiel od cirkvi, ktora je dogmaticka a nedava odpoved preco je to tak.
cize dusa neexistuje.

RE: Lukas K
autor: Lukas Krivosik
pridané: 06-07-2005 0:23


Vzdy, ked pocuvam ako veda - medicina alebo fyzika nahradia nbozenstvo musim sa pousmiat. To su velmi nezrele tvrdenia. Uz Freud tvrdil, ze jeho psychoanalyza nahradi nabozenske "povery", nakoniec sa zistilo, ze pseudovedeckou poverou bola prave psychoanalyza. A tvrdit, ze dusa neexistuje, to mi pripada ako velmi domyslave.

Ja osobne som sice (zatial) agnostik, ale verim, ze idea je nadradena hmote a nie naopak. Nahovaraju mi to aj vlastne skusenosti. Casto zistujem, ze hodiny nabozenstva by potrebovali prave fanaticki odporcovia cirkvi. Neviem, ale z tvojho prispevku mam dojem, ze nevies vela ani o vede, ani o nabozenstve.

Viera vs. veda
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 06-07-2005 12:55


Ja si tiez myslim ze vnimat vedu ako nahradu viery je nezmysel. Oni maju totiz ine ciele. Veda odpoveda na otazku "ako", viera na otazku "preco". Mnohi vedci su hlboko nabozensky zalozeni, a vnimaju to ako komplementy.

Musim vsak povedat, ze z opacnej strany sa to obcas deje tiez, a je to aj vidiet na PS. A sice vtedy, ked sa "verci" pomocou svojej viery snazia riesit otazku "ako".

S pozdravom,
Peter

RE: Lukas K
autor: kazatel
pridané: 06-07-2005 22:19


psychoanalyza je stale tu zatial, co nabozenstvo odchadza resp. sa drzi v rozvojovych krajinach, co asi tak zhruba suvisi s vyspelostou tej ktorej krajiny.

predpokladam, ze ked si chory, tak ides k lekarovi a nie k fararovi.

mimochodom, ako moze byt cirkev dobra, ked parazituje na statnom rozpocte?

RE: Lukas K
autor: Miso
pridané: 07-07-2005 1:20


"psychoanalyza je stale tu zatial, co nabozenstvo odchadza resp. sa drzi v rozvojovych krajinach, co asi tak zhruba suvisi s vyspelostou tej ktorej krajiny."

Miestoprisazne vyhlasujem ze brilantnejsie argumentujuceho kazatela som este nestretol.

Miso

Prirodzena regulacia.
autor: LIBERTARIAN
pridané: 06-07-2005 13:52


BeBe - K tvojim slovam, ze :
"........ , ze v Ugande sa po ciastocnom odlzeni dostane k pitnej vode 2 miliony ludi, ze po znizeni dlznych splatok moze Mozambik zaviest bezplatne ockovanie vsetkych deti. Komu by zalezalo na zivotoch par desiatok milionov Negrov, ked su tu dolezitejsie veci. Napriklad presne zistit rozdiel medzi neokonzervativcami paleokonzervativcami. "

- Ak sa vdaka zbierke a pomoci zaockuju vsetky deti v Mozambiku, tak sa dosiahne iba toto : Zachranene deti scasti rozsiria zastupy HLADOM zomierajucich, a ti zo zachranenych, ktori nezomru od hladu svojimi potomkami narobia miliony dalsich hladom zomierajucich a nezaockovanych.
Takze ak sa teraz vyzbiera MILIARDA ako dar pre Afriku, za par rokov si iba tato jedna miliarda bude vyzadovat dar DESAT MILIARD na doriesenie dosledkov prveho daru. A takto to pojde dalej.

KAZDA krajina je pri danych prirodnych , ludskych, moznostiach uzivit tomu zodpovedajuci pocet obcanov. Ten zvysok : zomrie od hladu a chorob, zomrie vo vojnach .
Ak nenastane VEDOMA regulacia populacie, zacne regulovat priroda. Nik na tom nic nezmeni. Ani dary.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group