ISSN 1335-8715

21-05-2005   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

"Die Kapitalismusdebatte"

V Nemecku sa v týchto týždňoch vedie zásadná debata o povahe trhovej ekonomiky. Ak sa to vôbec dá nazvať debatou. Predstavitelia hlavných strán sa totiž hlavne predbiehajú v tom, kto povie väčšiu hlúposť o "sprisahaní nadnárodného kapitálu".

Pridať nový príspevok

od 10 k 5
autor: VK
pridané: 21-05-2005 13:44


Bol som viac ako 2 roky studovat v DE a musim povedat ze autor ma pravdu. Vzdy som tvrdil, ze pokial to u nas islo od 5 k 5,5 tak v Nemecku to dnes ide od 10 k 5. Ono je vzdy podozrive ak za moju zlu situaciu vinim vsetkych okolo ( USA, rozsirenie EU, Nizke platy vychodu, nizke dane, zdieranie ludi atd) len nie samych seba a svoju neschopnost. Tot dnes pripad DE. A mam zly pocit, ze CDU je dnes slaba na to aby urobila poriadok s odbormi a inou rozbujnenou brzdou nemeckej ekonomiky.
Pravicove vasne
autor: PeterS
pridané: 21-05-2005 19:00


Kazda sranda raz skonci, len nechapem, preco pana Krivosika stale pritahuju mrtvoly a choroby?

Proste, da sa povedat, ze clovek je zdravy, potom ochorie, ziska imunitu vylieci sa a opet je zdravy. Uplne prirodzeny proces. Podobne ekonomika. Nemecka, americka, velkobritska ... Amerika je chora kazdych desat rokov. Dnesne dlhy tiez nie su znamkou zdravia.

Raz su bacilmi prilisni praviciari, raz prilisni laviciari. Dnes mozno su to laviciari, ale bezny organizmus sa obava, ze krajina moze ochoriet aj na pravicovu chorobu. Myslim, ze je pochopitelne, ze pri lieceni tecie trochu krvi a kazdy sa boji o zivot. Napr. u nas tetka dostala za 30 rokov prace dochodok 3000 korun. Nemyslim si, ze ona je ten ekonomicky vred ktory treba vyliecit smrtou. Preto ma kazdy pravo na krik, aby neskoncil v kafilerii... ved vie niekto, kde tie skrty skoncia? Mozno zajtra skrtnu z dochodku jednu nulu. Starsi clovek uz nema tu pubertiacku lahkovaznost k zivotu, aby stale jasal "Skrtat, skrtat, o o o dalsi skrt!".

Ked sa na toto vsetko clovek pozrie systemovo, tak vsetko do seba logicky zapada. Nechapem preco sa z hovadin stale niekto snazi vyvolavat vasne?
Dokedy budete normalnu zeleznicu nazyvat, ako onehda divosi, ohnivy kon? Ziaden diablov vynalez. Normalna technika. Uz aj ti komancovia to vedia. Ekonomicky poriadok sa meni pomaly kazdych desat rokov a vzdy je pri tom kriku. To uz snad staci na zistenie, ze nejde vzdy o noveho ohniveho kona ale o tu istu zeleznicu, ktora presne zapada do systemu (obav).

RE: Pravicove vasne
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 22-05-2005 12:25


V tvojom prispevku je evidentny chybny predpoklad, ze spravny stat ma financne zabezpecit obyvatelov. To je blbost.

Ked sa ti nepacia dochodky, tak to je vari dosledkom kapitalizmu? Ved dochodky plati stat (sukromne dochodkove sporenie je v nasich koncinach len chvilocku).

Ked sa na toto vsetko clovek pozrie systemovo, musi dospiet k zaveru, ze stat vacsinu uloh jednoducho nedokaze vyriesit lepsie ako trh (a casto ich nedokaze vyriesti vobec), a ked ho tam ludia silom mocou pchaju, su si sami na vine ked to zle dopadne.

S pozdravom,
Peter

RE: Pravicove vasne
autor: PeterS
pridané: 22-05-2005 21:29


V prvom rade, peniaze su vo vecsine statov v rukach statu, resp. jej spolocnosti, stat ma "iba" funkciu ich vydavat (na ekonomicke ucely SVOJICH obcanov). V druhom rade, obcan musi strpiet to kriminalne nasilie, ze "jeho" peniaze sa k nemu dostanu cez UROKOM zatazeny UVER obchodnej banky (hovorim o state). KAZDA KORUNA JE ZATAZENA UROKOM, PRE KOHO ????!!!! V tretom rade, stat akceptuje slobodny obeh tychto penazi. V stvrtom rade obcan vdaka "slobodneho obehu" musi strpiet to zname: "kto ma, tomu bude pridano, kto nema, tomu bude zobrane", opet sa to tyka "jeho" penazi. Toto je vrcholna kriminalna nerovnost. Ako k tomu pride drobny zivnostnik, ktory chce sto tisic, ze ho budu vetrat jak stanicny hajzel a niekto kto mohol na drogach zarobit miliony je doslova obletovany, aby si zobral uver. JE TOTO SPRAVNA DISTRIBUCIA PENAZI CELEJ SPOLOCNOSTI? (podotykam, ze uvazujem o peniazoch, ktore proti debetu dostane banka od statu/spolocnosti)
A sme pri poslednom bode. Ci stat, ci "trh" vzdy ide o SOCIALNE INZINIERSTVO distribucie penazi. Raz cez byrokratov, raz cez hrabivost ako zakladne mechanizmy.

Ja som len tvrdil, ze pre elity moci je niekedy vyhodne distribuovat cast peniazi cez BYROKRACIU a niekedy cez HRABIVOST. Zavisi od toho, o co sa prave opiera ich moc. Ved elita nezije z platu vo vladnom urade, zije z prachov, ktore sa dostanu k nejakemu subjektu. Proste peniaze sa distribuuju tak, aby boli spetne recyklovatelne pre elity

A toto cele vytvara aktualny ekonomicky system a kedze sa podmienky menia dost casto, tak aj system distribucie penazi sa meni pomaly kazdych desat rokov.

Odpoved na vasu otazku jem, ze dochodky, to su velmi zaujimave dlhe peniaze. Je velmi zaujimave ich odistribuovat do sukromnych ruk. Ci nechcel by ste vlastnit nejaku dochodkovu poistovnu? Takych 100 mld., ktore nikto nechce?

A este k tomu trhu, stat, spolocnosti, osoby neustale vytvaraju ciastkove trhy tak, aby sa peniaze distribuovali nejakym ucelnym sposobom (ucelnost distribucie by som si dovolil charakterizovat velmi jednoducho, distribucia moze distribuovat hocico a hociako, vzdy dovtedy, dokial najhrabivejsi dostane najviac. Inak hra konci, najhrabivejsi odchadza a distribucia sa bud zruti alebo sa vytvori nova pyramida hrabivych a novy typ distribucie. Hrabivosti sa hovori maximalizacia zisku, a koniec hry sa nazyva tok kapitalu.). Takze, prosim vas, upresnite, co mate na mysli vzdy konkretne pod pojmom trh. Absolutny trh neexistuje. Existuje kopec aktualnych trhov: trh penazi (obmedzenia typu financnej hranice), poziciek (obmedzenia ktory subjekt), automobilov (obmedzenie napr. nariadenie EU 1214/2001), trh odpadov (zakon s autorizaciou 157/1991), japonskey trh (kopec obmedzeni), trh EU, trh NAFTA, trh ala OECD, trh ala WTO, OPEC, trh ala Irak, trh ala obeh fiat dolarov za ropu, bratrove obchody ala juzna Amerika, trh so zbranami, trh ala off shore banky a fondy, trh ala derivaty, trh ala poistenie...
Treba si dat dole to cervene sukno. Dokial stat bude silnejsi ako korporacia, dovtedy budete musiet akceptovat regulaciu distribucie. A aj naopak. Korporacia zatial nebude rusit stat, pretoze korporacia zatial nema na financovanie vojny a jej ludske zabezpecenie. Sice US ma v Iraku 60.000 sukromnych zoldnierov, ale asi by pre korporacie odfinancovat 120.000 dalsich zoldnierov bolo prilis. Zatial ich financuje stat, resp. obcania. Inak, mozete sa pocvicit v slobodnom trhu, co by asi stala ropa, keby sedem sestier niesli naklady za iracku masineriu?

RE: Pravicove vasne
autor: PeterS
pridané: 22-05-2005 21:48


Este poznamka, dufam, ze z mojho prveho odstavca vam bude zrejma legitimita uvazovania, ze je opravnene aj to uvazovanie, ze ak ja a dalsich desat susedov si vydavame spolu zhodne peniaze, a poziciame ich jednemu, aby nam ich prideloval podla prispevku k nasej spolocnosti, aby sme mohli rozvijat svoje rodiny, tak mame pravo povedat, ze nam ide najme o tom, aby nam to zabezpecilo taky pristup k nami vydavanym peniazom, aby sme nase rodiny naozaj rozvijali a nie aby ten sused neuprednostnoval iba jedneho z nas. Vstcia nejako prispievamne a nechceme, aby nam daval prachy iba podla rizika, teda podla nasho majetku. Nie kazdy sme hrabivy a teda majetok nie je ukazovatel nasho prispevku spolocnosti. niektori susedia dokazali mnoho, ale majetok nezhromazduju. Ked to tak chce, nech si vyda svoje peniaze. Ja a mojich devet susedov to chceme inak. Ja a mojic devet susedov si chceme pomahat a ked sa niekomu nedari tak nechceme na nom zarobit a uvrhnut ho do chudoby. Nam nezalezi na tom, aby sme zili v prepychu, chceme sa len zabezpecit proti beznym rizikam a pokojne zit. A hlavne, nechceme, aby nas hrabivost a peniaze rozdelili. Neverime tomu, ze individualna hrabivost je jediny liek proti lenivosti a podvadzaniu ostatnych susedov a jedina motivacia k praci.
Proste stat nemusi podporovat svojimi peniazmi len distribuciu hrabivostou, stat moze chciet aby sa peniaze dostali aj k menej hrabivym. Na to si spolocnost zlozena z hrabivych a omnoho viac nehrabivych vydava pre seba peniaze. V podstate len preto, aby si obcania nemuseli robit vsetko sami, ale aby isli s desatkorunakom na trh a kupili si to, co potrebuju a nedokazu si vyrobit.
Nehovorim, ze je toto moja predstava, iba tvrdim, ze peniaze su vytvor spolocnosti a mali by konat dobro ale najme by sa nemali zvratit v zlo (sankcny system obrovskej nerovnovahy).

RE: Pravicove vasne
autor: PeterS
pridané: 22-05-2005 22:36


A uz skutocne na zaver.
Peniaze sa mimo Lidl stavaju viac politickou funkciou, nez prostriedkom zmeny.
A to sa tyka i ich distribucie. Predsa nie je v zaujme distributora, aby distribuoval peniaze (tovary) tak, aby mu vyrastla konkurencia. Ak ano ide o jeho chybu, zasada maximalizacie zisku zatial uspesne tejto chybe zabranuje. To je zelezne pravidlo, ktore sa malokedy porusi. V stabilizovanych distribucnych systemoch sa elity nemenia. Je dokazane, ze majetok sa len presuva v kruhu madzi cca 2% populacie. Obcas niekto priskoci ale o tu cast sa majetok zvecsi. (a teda rast JE potrebny, inak zacne vojna elit.)
Opet, hovorim len to, ze je potrebne zabezpecit, aby system distribucie penazi pametal na to, ze okrem vymennej hodnoty sa sucasne distribuuje aj politicka moc. Mali sme tu progresivne zdanenie ako reakciu na to, co pri peniazoch je navyse, narast politickej moci. Je potrebne sa, v zaujeme demokracie a slobody, nielen kricat stale o tej susedovej koze ale domysliet veci naozaj komplexne. Suhlasim, ze nie je spravodlive progresivne zdanovat tie almuzny, ale 50 mld. uz je politicka moc a ak nechceme, aby nevolebny subjekt mocou svojich penazi NEvykonaval politicku moc, povedzte ako na to? Progresivne zdanenie odobralo naoko trosku politickej moci a dalo ho volenym subjektorm, ktori tu moc vykonali. Nakoniec, aj v Nemecku, v zhode narodnejsieho "velkokapitalu" s politikou. Ci by korporacie, podporujuce politikov nevedeli a nesuhlasili s pouzitim im odobratych penazi? Dnes sa len menia podmienky, politici a kapital sa rychlo dohodnu, len treba spravit trochu kriku, aby si ludia zvykli. Cele je to taky marketing. Dokonca nechapem, naco tolko marketingoveho kriku na barancom Slovensku. Zda sa mi, ze Sebej s Krivosikom kopu do vylomenych dveri. Po zniceni VPN, DS a OKS sa mi zda, ze nevyliecitelnych kopajcov a ich mladych nasledovnikov odpratali do pozicie, kde si mozu do syta kopat, pretoze niet do coho a teda nic zase nepokazia.
Musim povedat, ze pred rokom bolo toto forum radovo kvalitnejsie, ta marketingova sktratkovost v prispevkoch ho vsak degradovala na slaboduche reklamne vykriky. Verim, ze tunajsi prispievatelia maju na viac. Co takto ist na vec sofistikovanejsie? Aj zlozite veci je mozne povedat jednoducho, chce to cas a formulovat (len z .tyzdna by sa mozno stal .mesiac).

RE: Pravicove vasne
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 22-05-2005 23:05


Nie som si 100% isty co chces povedat, mam vsak dojem, ze by si rad zabranil, aby bohate firmy prilis ovplyvnovali okolie (t.j. deformovali trh). Na to mam v duchu pravicoveho liberalizmu nasledovne metody:
- aktivity statu zmensit v sirke a zvacsit v hlbke. t.j. aby robili menej veci, ale poriadnejsie
- zjednodusenie pravneho systemu. Prilis zlozity pravny system nahrava tym, ktori si dokazu zaplatit drahsieho pravnika, pripadne vyuzit vynimky vo svoj prospech
- tiekto kroky budu mat za nasledok zvysenie transparentnosti aktivit statu a znizenie "mimotrhovych" aktivit nestatnych subjektov
- pozadovanie transparentnosti sa moze presadzovat aj ako separatny krok
- v skolach by mali ludi ucit, ze zodpovednost berie za seba kazdy sam a nema to pozadovat od ostatnych ;-)

Chcem podotknut, ze k takemuto systemu maju sucasne systemy (napriklad EU) dost daleko a obavam sa, ze smeruju presne naopak :-(.

S pozdravom,
Peter

RE: Pravicove vasne
autor: PeterS
pridané: 23-05-2005 0:12


Ani nie v zmysle absolutizovania trhu.
Clovek chybuje, to je jasne. Ci ako politicky nominovany statny uradnik, ci ako anonymny majitel akcii, ci ako dostatocne hrabyvy CEO.
S chybami cloveka toho moc nespravime, ani cez osvieteneho panovnika ani cez osvietenu socialisticku vladu. A rozhodne nie cez tzv. "trh" v tom teoretickom vyzname. Kazdy aktualny trh jej jedinecny a keby ho neusmernoval stat "usmerni" ho niekto iny. Myslite, ze mafia je nejaka abstrakcia? Mafia je predsa konkretny system ako to funguje, ked absentuje stat. Suhlasim s tym, aby si kazdy niesol zodpovednost za svoje chyby. Avsak, z mojho pohladu je nemoralne, aby sa spolocnost zriekla nejakych opravnych mechanizmov, aby tieto opravne mechanizmy, ktore maju byt opravnymi, robila komercnymi. To znamena, ze na oprave sa najprv znova zarobi. Opravny mechanizmus moze byt postaveny na inom tribute, v Japonsku je oi system, ze ku mzde alebo inej cinnosti dostanete nejake socialne body, ktore potom vymenite za starostlivost. Body nie su komercne, nemeni sa ich hodnota, nedaju sa preliat niekam inam. Stat nakoniec nie je vsetko, komuna sa tiez moze dohodnut na vlastnom systeme... ale to je na dlhsie. Napr. kazdy sa povenuje za zivot starostlivosti a za to sa budu venovat jemu. Komercializovat bazu starostlivosti je mozne tiez, ale ako sekundarny system.
Tym ze z penazi v nejakom sektore sa stali bezduche financie vdaka elektrifikacii obchodu a burzy (podobne ako Lenin hovoril "Komunizmus = moc sovietov a elektrifikacia celej krajiny", mozeme hovorit "Globalizacia = bezmoc statu a elektrifikacia penazi") a teda peniaze mozu lietat v sekunde hore dolu bol stat vystaveny novej ulohe, udrzat peniaze v sektore, napr. starostlivosti. Je zbytocne kopat do statu, kamenna sekera nevyseka stromy (ale na trstie je dobra). Podla mna je potrebne udrzat v niektorych sektoroch spravodlivu vymennu hodnotu, cim humannejsiu tym lepsiu. Komercna vymennna hodnota nie je vzdy humanna, ale urcite vzdy spravodliva k hrabivym. Ja by som neteoretizoval o kamennej sekere a nejasal, ako je slaba proti dzungli ale nasiel by som zapalky aby som v tej dzungli vypalil malu cistinku. Proste distribucia v istych sektoroch nie je mravna ani cez byrokraciu ani cez hrabivost. Pametajte, clovek je omylny a v tomto pripade by som diktatu jeho omylnosti nevystavoval masy ludi zijucich si svoj kratky zivot na tejto krasnej planete. Nemusim sa stale modlit, uz tato estetika zivota ma motivuje nesuhlasit s falosnou predstavou o objektivnej distribucii neviditelnou rukou za kazdych okolnosti. Neviditelna ruka totizto ma rada velku kopu. A moj humanizmus mi hovori, napr. v oblasti starostlivosti by clovek nemal byt vystaveny tej pyramide spekulacii (s menou, inflaciou, investiciami) ale jednoznacne vymenil starostlivost za starostlivost. Nakoniec oko za oko je tiez dostatocne biblicke a dostatocne ekonomicke a dostatocne spravodlive, mili konzervativci. Naco este oko vymientat cez zuby, ruky, nohy a nakoniec sa vam vrati mihalnica? Starostlivost za starostlivost. Sluzba za sluzbu.

Menej penazi, viac laskavych cinov. Amen.

RE: Pravicove vasne
autor: PeterS
pridané: 23-05-2005 0:28


Nakoniec, nie len zideologizovany navrat k "rodinnym hodnotam" ale navrat (ci skor konecne prichod) ku komunnym hodnotam. Predsa "miluj svojho blizneho" znamena prekonanie hlasu krvi a rozsirenie lasky i na clenov komunu.
Preco neuvazovat takto? Opora je i v biblii a dost autoritativna. Kazdy sa rozhodne, o koho sa postara, ci komu pomoze. Spotrebuje body ktore ma objekt jeho starostlivosti a ziska ich pre seba. Takto sa prenesu nedevalvovane body vzdy na novu generaciu.
Problem specializacie (starostlivosti) by som nevidel. V ramci nabozenskej vychovy sa to da hravo zvladnut v potrebnom rozsahu.

RE: Pravicove vasne
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 23-05-2005 0:36


> Predsa "miluj svojho blizneho" znamena prekonanie hlasu krvi a rozsirenie lasky i na clenov komunu.
> Preco neuvazovat takto?
Nikto ti nebrani tak uvazovat, a uz vonkoncom nie ja. Mne ide len o to, ci sa podobne zalezitosti maju presadzovat silou, a moja odpoved je nie.

moja odpoved
autor: Lukas Krivosik
pridané: 23-05-2005 1:01


Ja si myslim, ze mementom 20. storocia boli totalitne ideologie socializmu a nacionalneho socializmu. Osviencim a Suostrovie Gulag su absolutnym dnom zapadnej civilizacie.

A teraz sa natiska otazka ako neopakovat vyvoj??? Ako zabranit, aby sa vratila totalita??? Tato otazka nie je nadbytocna. Ked som odchadzal z filmu Pad tretej rise, videl som, ze tuto otazku si kladu vsetci navstevnici kina.

Da sa spolocnost zaockovat proti degenerativnym trendom, ktore reprezentuje socializmus, v mnohych jeho odnoziach, ktore su vymenovane aj v nasom krede??? Da sa spolocnost natrvalo odvratit od "cesty do nevolnictva"???

Vsetky politicke prudy si kladu tuto otazku. Lavicovi liberali ako Kusy alebo Javurek na nu odpovedaju tak, ze na vine su ideologie ako take a ze vsetky ideologie zlyhali. Hoci zlyhala iba socialisticka ideologia, ku ktorej sa mnohi z nich zamladi hlasili. Lebo konzervativna ideologia nezlyhala, ale vyhrala studenu vojnu a svet aspon ciastocne vratila do jeho prirodzenych kolaji.

Lavicovi liberali pod heslom "konca ideologii" zabudaju nato, ze aj ich politicky smer je ideologicky. Mozno viac ako smer nas, konzervativcov. Aj bezbreha tolerancia sa da presadzovat fanticky a moze vyustit do zatvarania ludi (vid. Ake Green).

My konzervativci mame iny liek ako zaockovat civilizaciu pred smerovanim do priepasti. Vzdy, ked sa ludstvo odvratilo od Bozich prikazani, koncilo to relativizaciou zivota a masovym vrazdenim. Uz v Starom zakone to vidime.

Po odvrateni sa od krestanskych hodnot nasledovalo sa odvratenie od slobodneho obchodu a volneho trhu. Chudoba a nezamestnanost, ktore boli dosledkom antiliberalnej hospodarskej politiky vytvorila ludi, ktori samozrejme vinili vsetkych ostatnych za svoje zlyhania. "Ti druhi" boli vzdy navine za mizeriu mas. V skutocnosti bol na vine vzdy rozsafny stat, ktory ludom branil v sebarealizacii...

Treba si uvedomit, ze clovek zije vo velkej anonymnej spolocnosti a sucasne v mnohych malych spolocenstvach. Tuto dualitu musime mat vzdy napamati.

Nas recept je jasny. Jedine zaockovanie pred opakovanim historie 20. storocia je laska k bliznemu na urovni spolocenstva, teda tam, kde sme schopni zachovat si prehlad o pohnutkach ostatnych. Cize v malych spolocenstvach maju fungovat hodnoty krestanstva a humanizmu. A na urovni velkej anonymnej spolocnosti musime naproti tomu zachovat system, zalozeny na zmluve, peniazoch, trhovej vymene, dovere a sukromnom vlastnictve.

Cize Boh a slobodny trh su najlepsou zastitou proti kolektivistickym ideologiam a proti roznym nahradnym poveram, ktore nahradili socializmus po jeho historickom krachu.

RE: moja odpoved
autor: PeterS
pridané: 23-05-2005 3:36


OK.
Ja si len dovolim, pre kratkost casu, polemizovat s tymto: "A na urovni velkej anonymnej spolocnosti musime naproti tomu..."
Najvecsi hraci daneho trhu su vzdy znami. Uz Parettovo pravidlo hovori, ze 20% hracov ovlada 80% trhu. Je psou povinnostou dobreho obchodnika, ci marketera poznat tychto 20% percent. Budte si isty, ze na malom Slovensku spozna kazdy kazdeho len co sustne peniazmi.
Pri vecsom pocte subjektov bude opet trh tak strukturovany, ze mnozstvo subjektov, ktore si treba vsimat je obmedzene mnozstvo, obecne si myslim, ze kdekolvek vystacite so 100. Tato hra na kapitalizmus nie je win to win, pri vecsej koncentracii subjektov "rovnakeho" vyznamu treba konat. Silnejsi zosietuju slabsich, zakernejsi donuti k fuzii naivnejsich. Je taka hranica, kedy sa roznorodost stava prekazkou a zruti sa do uniformity (napetie na trhu je take silne, ze staci drobna "odlisnost" na prekonanie odporu ineho subjektu a je vas. Pri mensej koncentracii to nejde, resp. je pohlcovanie drahsie.)

Zelezne pravidlo je, ze prezije ten koho vola na prezitie je najsilnejsia, so vsetkym, co k tomu patri. A co je lepsie nez prevencia? (Vid. Microsoft) Nepoznajte vasich TOP 100 a je po vas.

A na druhej strane tych TOP 2000 co sa tyka moci a vplyvu sa opet pozna, napr. stretnutie Bilderbergskej skupiny bolo zaciatkom maja. Moc a vplyv nie je o anonymite.

RE: moja odpoved
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 24-05-2005 1:24


Lukas, mam len jednu vyhradu. Stotoznujes niekolko veci, ktore su v skutocnosti rozne: Boha, moralku a krestanstvo.

Moralny moze byt clovek napriek tomu, ze je neveriaci (napr. bude dodrziavat desatoro okrem prvych troch prikazani, ktore su vyslovene spiritualneho charakteru).

Boh nevytvara zakony. Zakony vytvaraju ludia a mozu sa pri interpretacii dopustit chyb. Keby mal Boh napr. webstranku alebo diskusne forum, tak by to hned bolo ine ;-).

Vela ludi o sebe tvrdi, ze su krestania, a pritom moralni vobec nie su (ani nedodrziavaju desatoro). Mam dokonca dojem, ze v nasich koncinach ich aj bude vacsina. Neexistuje nijaka "certifikacia", ktora by preukazovala, kto je "skutocny" krestan a kto sa len robi, pripadne "to" nechape.

Okrem toho mam z clankov a diskusii na PS dojem, ze Boha pouzivate ako univerzalneho zolika, ked nieco neviete zdovodnit (do oci bijuce to bolo pri clanku o inteligentnom dizajne). Tento postup akceptovat nemozem.

Pozrite sa napriklad na filozofiu Ayn Rand (objektivizmus), pred kratkym casom boli o tom clanky v .tyzdni. Aj ked s nou suhlasit nemusite, snazi sa poskytnut uceleny logicky system hodnot, ktory dava okrem ineho aj odpoved na otazku, preco sa nema zabijat alebo kradnut.

Mojou pointou je, ze na to, aby bol clovek moralny, nepotrebuje vieru v nieco nadprirodzene. Moze k tomuto presvedceniu dospiet aj inymi cestami, napriklad uvazovanim, experimentovanim, alebo uplne trivialne: spravnou vychovou. A naopak, ked niekto o sebe tvrdi, ze je krestan resp. veriaci, o jeho moralnosti to nic nevypoveda.

Ja ludi posudzujem podla cinov, nie podla presvedcenia.

S pozdravom,
Peter

RE: moja odpoved
autor: Dewey
pridané: 24-05-2005 9:43


"Ja si myslim, ze mementom 20. storocia boli totalitne ideologie socializmu a nacionalneho socializmu. Osviencim a Suostrovie Gulag su absolutnym dnom zapadnej civilizacie."
"Socializmus" - mechanicka, utopisticka a neskor v revolucnej podobe aj totalitaristicka ideologicka. Ano, tak ako dnesny libertarianizmus.

"A teraz sa natiska otazka ako neopakovat vyvoj??? Ako zabranit, aby sa vratila totalita??? Tato otazka nie je nadbytocna. Ked som odchadzal z filmu Pad tretej rise, videl som, ze tuto otazku si kladu vsetci navstevnici kina."
Nedovolit, aby sa podobne mechanicke myslienky stali urcujucimi pre vztahy v spolocnosti.(ekonomicke,politicke,medziludske)
"Da sa spolocnost zaockovat proti degenerativnym trendom, ktore reprezentuje socializmus, v mnohych jeho odnoziach, ktore su vymenovane aj v nasom krede??? Da sa spolocnost natrvalo odvratit od "cesty do nevolnictva"???"
Ano, snahou vyvratit jeho omyly. Ale ked je ta snaha nekvalifikovana, povrchna, snaziaca sa zastresit pod tuto ideologii aj idei, ktore s nou nemaju nic spolocne, podsuvanim podobnej obludy, tak je to nielenze kontraproduktivne ale vedie to presne tym istym smerom.

"Lavicovi liberali pod heslom "konca ideologii" zabudaju nato, ze aj ich politicky smer je ideologicky."
Uz ich konecne vymedzis?
"Mozno viac ako smer nas, konzervativcov. Aj bezbreha tolerancia sa da presadzovat fanticky a moze vyustit do zatvarania ludi (vid. Ake Green)."
Zase. Green bol oslobodoneny ak sa nemylim. Ak si niekto mysli, ze slobodu prejavu ignorujuca dosledky, ktore moze za istych okolnosti sposobit inym, teda zasadne ublizenie, stavia sa na stranu uvazovania francuzkych revolucionarov - pravo ublizovat ma byt vyvazene tym istym pravom priznanym druhej strane, nie zabranenim strane ubizujucej tak konat. Miesto rozumneho pristupu zase mechanicke riesenie. Ak by aj bol green odsudeny, je to len jedno zlyhanie sudov, pretoze by to bol dosledkom neadekvatny verdikt, ale ziadne laviciarske sprisahanie.

"Vzdy, ked sa ludstvo odvratilo od Bozich prikazani, koncilo to relativizaciou zivota a masovym vrazdenim. Uz v Starom zakone to vidime."
Relativizacia zivota. Ano. Darebaci nezamestani, stastne nechcene deti, ideologicky a hodnotovy absolutizmus ako recept, styri nohe dobre, dve nohy zle ako dosledok. Dakujeme. Pod zamienkou potlacania cohosi sa ponuka to iste len v inom sate.
"Po odvrateni sa od krestanskych hodnot nasledovalo sa odvratenie od slobodneho obchodu a volneho trhu.Chudoba a nezamestnanost, ktore boli dosledkom antiliberalnej hospodarskej politiky vytvorila ludi, ktori samozrejme vinili vsetkych ostatnych za svoje zlyhania."
Nuz, jedine, ze by aristokracia a cirkev(pravica) vo Francuzku neboli tymi, co branili akejkolvek ekonomickej aktivite, zdierali vsetkych okrem seba, dohnali to az do absolutneho extremu a tym dali sancu na maximalnu destrukciu, ktore nasledovala. Podobne v anglicku, jedine ze by to bola strana, ktora stala na strane cirkevneho bigotizmu, ktora sa formovala na snahe o zrusenie oblineho zakona, rozsirovanie volebneho prava, rusenia aristokratickych privilegii udupavajucich ekonomicku aktivitu...
"V skutocnosti bol na vine vzdy rozsafny stat, ktory ludom branil v sebarealizacii..."
Presne tak, stat ktory bol zdrojom tyranie.

"Treba si uvedomit, ze clovek zije vo velkej anonymnej spolocnosti a sucasne v mnohych malych spolocenstvach. Tuto dualitu musime mat vzdy napamati."
Ano, ale aky je ich celkovy dosah a ake su ich moznosti ovplyvnovat vztahy medzi jednotlivcami.

"Nas recept je jasny. Jedine zaockovanie pred opakovanim historie 20. storocia je laska k bliznemu na urovni spolocenstva, teda tam, kde sme schopni zachovat si prehlad o pohnutkach ostatnych."
Minule som to znovu rozobral v prispevku ku Ondrovi. S Tebou predtym. Ziadne argumenty. Ale je to tu znovu. Uz sa menis na kazatela.
"Cize Boh a slobodny trh su najlepsou zastitou proti kolektivistickym ideologiam a proti roznym nahradnym poveram, ktore nahradili socializmus po jeho historickom krachu."
Osobne sa domnievam, ze je to zdravy rozum, liberalny pristup k rieseniu problemov.Slobodny trh. Ano. Len je otazka co je to, v akom zmysle sa da k niecomu takemu, v zmysle povodneho idealu, dopracovat a ci predsa len v modernej demokracii nenajde tento ideal trochu iny vyraz.

RE: Pravicove vasne
autor: Zolo
pridané: 24-05-2005 19:31


PeterS, tiez sa na to tak divam. Nie je treba robit z komara somara.

Nemci maju problem vyplyvajuci z blahobytu. Nie ich ekonomika... oni. Maju urcity pristup k veci a ten im sluzil starocia. Vratane posledne styri generacie povojnovej pohodlnej existencie. Hladaju, kde je problem. Mozno nie dostatocne rychlo.

Nemecke riesenie, tak ostro kritizovane v clanku je vsak realne. Zaklada sa na tej istej filozofii, ako tej, ktora zabranila odkupenie americkej firmy Lucent francuzskym Alcatelom. Na tej istej filozofii, ktora vytvorila vo Washingtone urad, ktory povoluje ci zakazuje nakup americkych firiem zahranicnymi. Teraz sa prehrabuvaju cez nakup odbocky IBM Cinskou spolocnostou.

Dnes existuje ekonomicka vojna medzi EU a USA. Urcite sarvatky sa riesia dohodou. Napriklad EU povedal Americanom, ze si nezela odkupenie Deutsche Bank Citicorp. Za to bola zarucene nejaka kompenzacia.

Nemci nie su blbci. Prepracovali sa dalej ako prvy semester ekonomie. Ale uz aj v prvom semestri sa naucis, ze kapital prinasa zisk. Je rozdiel kde zisk ostane. Ci doma, alebo bude repatriovany. Ten isty zisk tvori kapital inde. Zan sa da kupit dalsia firma. Nemci nechcu financovat odpredaj vlastnych podnikov. Podnikov, ktore vytvorili ich blahobyt. Tak isto ako Americania. Ale nie Slovaci. My sme sa, sudiac podla .Tyzdna cez prvy semester kapitalizmu este nedostali.

RE: Pravicove vasne
autor: PeterS
pridané: 25-05-2005 10:05


Vdaka za rozumne slova. Este sa rit nedosrala a uz ju chce niekto bit. To len dokazuje, ze to s tou EU nie je take zle, ked sa treba chytat kazdej malickosti.

S tym IBM, zda sa mi, ze sa pobocka PC nakoniec nepreda. Ono, to je biznis s biznisom, ak Cina nakupi nejaky US dlh tak dostane PCecka.

Lenze Cina a Japonsko oznamili, ze koncia s investiciami do pokladnicnych poukazok, teda nakupom dlhu. A cuduj sa svete, opet sa z karibskeho off-shore vylialo niekolko desiatok mil. aspon na investiciu do meny. Taky off-shore, to je maly zazrak.

Cyprus, nestastnik, pomohol aj sikovnikom bratislavskym. Kedze Cyprus ako off-shore mal pobocky bank aj u nasich juznych susedov, a ako off-shore skoncil tak skoncili aj tieto juzne pobocky. Cim sa z nich vytlacilo kopec penazi. Ono prosperita nasho juhu bola zalozena aj na prepierani tychto penazi, lenze teraz sa ich vyvalila cela vlna. A v Blave berie nehnutelnosti aj za 200% percent ich superrealnej ceny. Len aby sa tie prachy niekde chytili.

A mozno o dvadsat rokov tu bude niekto pisat, ako jeho sikovny otec prezieravo pockal s predajom nehnutelnosti a po upornej praci a sikovnosti a viery v seba, slobodny trh a slobodne podnikanie a konzervativne moralne zasady urobil na tej nehnutelnosti +100% a to na zaciatku nic nemal, iba nehnutelnost a harmonicke rodinne prostredie. A sucasne nam vsetkym vysvetli, ako sa malo snazime, ked nedokazeme spravit na korune dve.

?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 23-05-2005 15:40


L. Krivosik pise dobre clanky. Lenze padaju na zlu podu. Aj tento clanok je o dolezitej teme dnesnej doby – socializmus vss. kapitalizmus. A aky kapitalizmus ?

Lenze citatelia a diskutujuci – to je samostatna tema na SAMOSTATNY clanok. K tejto dolezitej teme sa nekona ziadna relevantna diskusia. PeterS je (zrejme) pomerne rozhladeny clovek, ale moralne zasady su pre neho nadbytocne. Strucne > Kradne stat, kradnu bohaci, vsetci kradnu ktori mozu. Naco moralka, naco spravodlivost ?

Casto zabludim na Forum liberalneho institutu (ceske). Ked tam zajdem, hanbim sa za Slovakov. Sice z niektorymi nesuhlasim, ale akceptujem ich ine nazory. Na Pravom spektre je to zlozitejsie. Diskusne forum SME – zumpa.

L. Krivosik robi dobru pracu. Pre koho ? Kto na Slovensku stoji o jeho nazory ? Je to smutne.

Ale jeden nazor priamo k veci :
Citat z clanku :
“........sociálna demokracia vraj nadnárodnému kapitálu svojím konaním v skutočnosti napomáha!”

- Ano.
Socializmus + spolupraca s Velke firmy = Fasizmus.

Ak sa stat skorumpuje a upravuje podmienky podla potrieb velkych firiem , vznika zakladna struktura fasizmu. Stat vytvara pre firmy bezkonkurencne prostredie , firmy odvedu statu resp. politikom podiel na zisku , a fasizmus je na svete. Nie je to z mojej hlavy. Kdesi som to cital.

RE: ?
autor: PeterS
pridané: 23-05-2005 16:32


Au! Bum! Uff. Auu!
Dik za reakciu. Ja teda mam problem ani nie z moralkou, ale skor s podnikatelskym chovanim sa subjektov na trhu.

Velmi jednoducho, kedysi davno som si myslel, ze ked sa clovek da na podnikanie, tak mu ide o budovanie firmy, ludi, vztahov, prostredia... sirsie konstruktivne zaujmy.
V momente som bol v obraze, 99% chcelo rychlo zarobit a byt za vodou. A o tom to je. O motivoch ktore sa na trhu uplatnuju.
Dalsia skusenost bola, ze trh vobec nema metody, aby takychto zmietol z trhu. Normalne tam su a funguju dalej a tvoria gro miestnej top elity.

atd.
Co myslite, napr. kolko subjektov ma danove priznanie podla skutocnych vynosov a nakladov?
Kolko ludi ide 100% cez kasu?

Na obe otazky by som odpovedal ze skoro nikto. Skoro kazdy si aspon jedenkrat prilepsil. A su sektory, v ktorych by to s kasou nefungovalo vobec, resp. by ten clovek chodil pesi, teda by to nerobil.

Je to na dlhsie, ale myslim, ze o motivacii mnohych vieme svoje.

RE: ?
autor: Ondrej
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 23-05-2005 17:48


Ekonomicke pravidla, dane su predovstekym nato, aby ludi usmernovali. Neda sa ocakavat, ze 100% ekonomiky bude legalnej. Vzdy tu bude cierna a cielom je znizit ju na minimum. U kazdeho je to predovstekym vec osobneho svedomia.
RE: ?
autor: Jozef Filko
pridané: 23-05-2005 18:00


Rad by som zareagoval, najprv na Libertariana.
Na tvoju otazku mam odpoved. Lukas Krivosik pise minimalne pre skupinu nadsencov, ktory veria istym idealom, ale nie preto, ze by ich ohurili hesla ako "svetovy mier, ci za lepsie zajtrajsky". Mam pocit, ze velka cast ludi, ktory navstevuju tuto stranku ma isty historicky prehlad, podobne nazory na ekonomiu a mozno este nieco navyse. Vieru v Boha a jeho prikazania.
Myslim si, ze ako projekt (prave-spektrum) to bol vyborny napad a dufam, ze tu bude este nejaku dobu. A ak uz nikto, tak ja sem bludim a budem bludit pravidelne, aby som nacerpal trochu optimizmu a zaujimavych nazorov.

A musim zareagovat aj na to co pisal PeterS.
Trh ma metodu ako takychto ludi zmiest. Jednoducho slusnost a moralka ma platit aj medzi podnikatelmi. Aj oni rovnako ako uradnici a statnici, len odrazaju skutocny obraz spolocnosti. Teda spolocnost si zasluzi a ma len takych podnikatelov, uradnikov a statnikov, aka sama je, aki su jednotlivci v nej. Zda sa nam nemoralne, ked si tu mafia robi ksefty, ale s kym tie ksefty asi robi? Opat len s nami obycajnymi ludmi. Jednoducho nam ponuka vyhodnejsiu, lacnejsiu sluzbu, akurat ze nie je koser, ze nie je slusna a spravodliva, ze iste niekomu ublizuje. Zalezi na kazdom z nas, na jednotlivcoch, ako sa k nim budeme spravat, ci ich budeme tolerovat a pri prvej prilezitosti s nimi kseftovat.
V podstate mas pavdu v tom ako opisujes stav v podnikatelskej sfere. Ale tento stav plati na nas vsetkych. Na cele Slovensko. Vzdy ide len a len o to, ako sa zachovame v konkretnom momente. Ci odolame pokuseniu (ak to mozem tak zjednodusit).

Na zaver si dovolim dodat zopar svojich myslienok.
Lukas Krivosik ma pravdu, ked rozlisuje medzi malymi komunitami a velkou spolocnostou. Moralka nam pomaha rozlisovat dobro od zla. Je to nepostradatelna pomocka do zivota, otazka je ako s nou zaobchadzame. Na druhu stranu ale moralka sama o sebe nestaci na velku anonymnu spolocnost. Tu je potreba slepych, jasny a nerozlisujucich zakonov, ktore neberu do uvahy priatelstva a znamosti, ale len a len skutky a činy.

RE: ?
autor: Dewey
pridané: 24-05-2005 14:35


"Vzdy ide len a len o to, ako sa zachovame v konkretnom momente. Ci odolame pokuseniu (ak to mozem tak zjednodusit)."
Keby islo len o dosledky pre sameho seba, bolo by to o par tried jednoduchsie. Zodpovednost za inych, zavazky, to vsetko, aj ked sa tomu netesite vas prinuti robit (a)moralne kompromisy, mozeme sa bavit o miere do akej sa do nej ludia hrnu a do akej a ci su jej podriadeni. Od stola s teplym vankusom pod zadkom sa to riesi velmi lahko.

die Debatte...
autor: Peto
pridané: 23-05-2005 17:13


Napr. u nas tetka dostala za 30 rokov prace dochodok 3000 korun

Tak to je ozaj zle - a vies aj kolko dalsich ludi ma podobny osud ako tato tetka...asi dalsich par stoviek - ale vyse 90 percent dochodcov ma dochodok v kategoori nad 6500 korun - aj aj tak sa vsetci stazuju...
Takze si vypichol dost extremny priklad - ale to laviciari radi:-)
Vsetci sa maju hrozne...len akosi zakazdym ked vojdem do obchodov, tak sa neviem pohnut od ludi a najma od plnych kosikov...hrooozne zle sa vsetci maju a trpia a vydieraju ich zly kapitalisti a...

Vlastne mi to do velkej miery to nemecko pripomina - nic nerobia a picuju do systemu - to je ten spravny pristup!!

Navyse to nie su konzervativci kto situaciu v Nemecku dramatizuju, su to samotni nemci kto place nad neefektivitou ich socialistickeho hospodarstva - ostatnym to myslimze vyhovuje

RE: die Debatte...
autor: PeterS
pridané: 23-05-2005 22:41


Ma zmysel vobec odpovedat na tuto zlataninu?
V prvom rade, by ste sa mohol trosku informovat. Kazdy bude mat dochodok doplneny o socialnu pomoc na uroven zivotneho minima, cize vasich 6500 je uplne ok (5700 od juna?). Ale to stale znamena, ze z dochodkoveho fondu dostane dochodok 3000 korun za 30 rokov prace v sluzbach. Nechcem inak vidiet tie dochodky ludi, ktori maju minimalnu mzdu a zbytok pod rukou alebo pracu na nizsi uvezok za 5000. A takych je dost. Musia to brat, inak nepreziju.
Plne kosiky, prosim vas, kolko percent ludi chodi s poloprazdnymi kosikmi so vseliakym svinstvom a mesom naplnenym vodou? Informujte sa trosku aj nad pomerom kvalita/cena v nasich potravinach.
A na zaver, ukazte mi ten zruteny lavicovy stat (nechodte sem s diktaturami) a ten bezvadny kapitalisticky stat. Kazdych 10 rokov sa prijima nova doktrina ako reakcia na dane podmienky. Dnesne riesenie neznamena zaruku buducnosti.
Ukazte mi tu brutalnu efektivnost jedneho jedineho cisteho trhu. Vzdy najdete nieco menej koser. Sam Jobs s Wozniakom sa priznali, ze prve suciastky na Apple Macintosh si "nosili" zo svojho zamestania z Xeroxu. To su ucebnicovym prikladom z "garaze miliardarom".
Ukazovat mozete maximalne tak na urcitu vyspelejsiu cast Spojenych statov. A to este musite zabudnut na to, ze zdlzenost domacnosti rastie o malinko rychlejsie nez cisty income (tak 2% ku 1,8%).

A na zaver, tento region je historicky pomalsi, vzdy v historii Anglicko urobilo za 100 rokov rast miezd 5x, uhorsko/stredna europa 2x. (Dzurinda by si obcas mohol otvorit nejaku serioznu knizku) Marnite energiu tymto vybijanim vasni na "laviciaroch", hladajte objektivne priciny takehoto osudu. Priroda bude mat v tomto vecsiu vahu ako spolocenska organizacia. Resp. inak, ak zistite, ze byrokraticko etatisticka historia stredu europy (a ta nie je dielom laviciarov, ma 300 rocnu tradiciu) ze je zakonitou reakciou na nejaky faktor X (standardne boj centralnej vlady s lupezivou slachtou, v nemecku pred zjednotenim Bismarcom bol hriech preist lodou po Ryne, hociaky uradnik ci paprda vas skasiroval pri kazdej vrbe, rozdrobena populacia, atd. proste spolocenska struktura vyrastla z prirodno-socialnych podmienok. Bolo by katastrofou porovnavat Anglicko s kanalmi, clenitym pobrezim, uhlim a zlezom so strednou europou.), tak mate vyhrane.
Az budete mat v rukach tento faktor X (dovidite dalej nez na 1948) mozete hybat dejinami.

A este mi na zaver ukazte toho zamestaneho nepracujuceho slovaka? Slovaka co nechce prachy? Psy bresu a karavana ide dalej. Neverte kazdej politickej reklame z telky. Staci doraznejsie povedat a kazdy sa hned zacne hybat. Tomu verte. A kto nie, toho som vyhodil. Zvecsa uz aj tak mal nieco v merku. Ked nema, hybe sa. Najme rodic s detmi je lahko vydieratelny. To vam asi vo vasej nobl pravicovej hlavicke nedochadza, ako aj lavicova hlava musi zvazovat kazdu "zakernost" a kulehu, aby drzal firmu pokope.
To ze si neikto pokeca, ze za tie peniaze nebude tolko robit je predsa brutalne pravicove - maximalizovanie zisku, za malu robotu vela penazi. Ci na pracujucich plati len drzat hubu a krok? Nemaju pravo maximalizovat svoj zisk? Nad tym sa musime pohorsovat? (Porusil zmluvu? Pri 20% nezamestanosti je vecsina pracovnych zmluv uzavreta za ucasti nerovnocennych partnerov, cize by som tam teoreticky problem, podla pravicovej teorii, nevidel.)

RE: die Debatte...
autor: Peto
pridané: 24-05-2005 17:58


Nuz Tazko povedat, ci si uvedomujete, co su zlataniny a co nie...podla reakcie skor nie, vacsina z toho su skor Vase subjektivne faktami nepodlozene nezmysly.

Chcete aby som vam ukazal zruteny lavicovy stat? Ukazem Vam rovno skupinu takychto statov - vola sa to Europska Unia. Uz roky zaostava {podotykam z roka na rok viac) za USA, a lisabonska "niekolkorocnica" je zjavnym prikladom takehoto zrutenia.

"...Tento region je historicky pomalsi..." to je teraz argument alebo vyhovorka? Za neschopnost maju byt schopnejsi vzdy pokutovani? Toto je to vase presvedcenie? Hmm ..zaujimave...
A co ma spolocne boj centralnej vlady s lupeznou slachtou s povojnovym nemeckom? To nemyslite vazne...
To v anglicku nebojoval kral so slachtou? Takyto Faktor X je objektiivnou pricinou sucasnej hospodarskej slabosti Nemecka?

A co sa Vam nepozdava na Jobsovi ci Wozniakovi? Nieco podobne robili predsa aj Dell ci Gates, a kde su teraz? A co maju z toho? Mudri socialni inzinieri, rozhodli, ze im podobni svojou sikovnostou ublizuju ostatnym nesikovym a tak ich trestaju. Ak uz ani toto nie je do oci bijuce...

Do kategorie co veria kazdej politickej reklame uz nepatrim roky...momentalne televiziu uz takmer nepozeram. Je to naivne presvedcenie, ze by na mna sucasni politici mali akykolvek vplyv. A navyse mam asi opet neuveritelne stastie, ked som sa zatial nikdy necitil nerovnocenne pri uzavierani pracovnej zmluvy. Zato odborari su urcite rozhorceni....

Vas pohlad na zarobkove moznosti vynechava totiz jeden dolezity faktor X...vola sa to konkurencia - ta totiz neexistuje len medzi zamestnancami ale aj medzi zamestnavatelmi - ak si porovnas pracovne podmienky priemerneho zamestnanca dnes, pred 50 rokmi a pre 100 rokmi tak by Vam pomaly malo dochadzat o com hovorim. Pracovne podmienky (a aj realne prijmy) su dnes 100krat lepsie - no nespokojnost niektorych ludi je konstantna - to je aj uspech odborarov ale zial aj permanentna ludska vlastnost.

Fakt je vsak taky, ze to co obhajujete je uz davno znama cesta do otroctva. Skoda ze ludia tak rychlo zabudaju...

RE: die Debatte...
autor: Dewey
pridané: 24-05-2005 18:18


"vola sa to Europska Unia. Uz roky zaostava".
Ja by som Ta velmi pekne poprosil, keby si rozviedol to zaostavanie. Zacnime napriklad tym, cim ho budeme merat.

"ta totiz neexistuje len medzi zamestnancami ale aj medzi zamestnavatelmi"
Existuje? Vo vsetkych sektoroch na rovnakej urovni? Je dostatocna na to, aby vyvazila konkurenciu zamestnancov?

RE: die Debatte...
autor: Peto
pridané: 24-05-2005 20:51


Dal si mi dobru otazku - aj Ti na nu rad odpoviem.
Napriek mnohym "alternativnym" meraniam sa v sucasnosti ukazuje, ze (uznavam napriek niektorym nedostatkom) najobjektivnejsi ukazovatel bohatstva ludi v jednotlivych krajinach je HDP/obyvatela. V tom su USA jasne pred EU.
1. maju daleko vyssie investicie do vedy a vzdelania (namiesto mrhania penazi natlacenym do roznych socialnych fondov ako je to v EU) - napriek na (a nielen na Slovensku) popularnemu vseobecnemu presvedceniu o "hlupych americanoch" ma daleko vecsie percento americanov ukoncenu vysoku skolu nez je tomu u obyvatelov EU - to sa samozrejme prenasa do technologickych inovacii a rastu produktivity prace

2. Produktivita prace - je vo vyse 90% pripadov (rozlicne sektory ekonomiky) vyssia nez v EU - mimochodom tych 90% pripadov zaroven predstavuje sektory ekonomiky v ktorej su USA na 1. mieste na svete v produktivite prace - co so sebou prinasa dalsi hospodarsky rast.

3. Hospodarsky rast - napriek roznym pochybnym obvinenia o hosp. krize v USA - mimochodom tie sa objavuju uz minimalne 50 rokov - sa rozdiel medzi EU a USA zvecsuje, hospodarsky rast v EU-v porovnani s USA- prakticky neexistuje.

Tieto tri faktory na seba logicky nadvezuju ale mudrost europskych byrokratov ich presiahla a tak sa rozhodli spolocnost blaha vytvorit inak - co ine im uz ostava sami vo svojich zivotoch nic nedokazali (sediet v Bruseli za nase (a aj moje!) peniaze nesvedci o velkej zdatnosti) - a tak sa rozhodli ze dokazu zmenit zivoty aspon inym...


K druhej otazke: Tu je to uz nejednoznacnejsie - mas pravdu - ale to preto, ze hovorime o Slovensku. Ked som pracoval v USA - a spytali by sa ma tuto otazku - tak by som odpovedal okamzite, ze ano. A cim ma clovek viac vzdelania a cim je "lepsi" vo svojom obore, tym je to lahsie -tam sa uz skutocne dokazu firmy "pobit" o zamestnanca. Samozrejme je tam ta podmienka aby bol clovek "dobry" vo svojom obore. Ale to uz je "zial" uplne na jednotlivcovi. To ziaden STAT nevyriesi. Na slovensku to tak zial este celkom nefunguje, to vyzaduje este urcitu kulturu trhu - ale ako kazda kultura - ani tato sa neda nanutit ani narychlo nasimulovat - trva roky, desiatky rokov kym sa vytvori. Ale dovolim si tvrdit ze to k tomu smeruje.

RE: die Debatte...
autor: Dewey
pridané: 25-05-2005 10:44


"Napriek mnohym "alternativnym" meraniam sa v sucasnosti ukazuje, ze (uznavam napriek niektorym nedostatkom) najobjektivnejsi ukazovatel bohatstva ludi v jednotlivych krajinach je HDP/obyvatela. V tom su USA jasne pred EU."

Ukazuje sa? Kde Peto? Ukazovatel ako HDP ma zasadne problemy ci uz v metodika ako aj vo svojej podstate a na tom sa zhodnu tak libertariani, liberali ako hoci socialisti riesiaci nadnarodne sprisahanie. Treba s tym cislom narabat velmi opatrne. Je kvantitativne, kvalitativna vypovedna hodnota je minimalna, preto napr. libertariani zavadzaju svoje indexy a OSN ma svoje.

"1. maju daleko vyssie investicie do vedy a vzdelania (namiesto mrhania penazi natlacenym do roznych socialnych fondov ako je to v EU)"

Vyssie ako co? Ako priemer EU? Ako napr. Svedsko?

" - napriek na (a nielen na Slovensku) popularnemu vseobecnemu presvedceniu o "hlupych americanoch" ma daleko vecsie percento americanov ukoncenu vysoku skolu nez je tomu u obyvatelov EU"

Porovnavas neporovnatelne. Dlzka vyssieho vzdelavania v EU je v priemere ovela dlhsia.

"Produktivita prace - je vo vyse 90% pripadov (rozlicne sektory ekonomiky) vyssia nez v EU"

V ktorej casti EU? Priemerne v celej EU? V EU 15?
(Inak tie tabulky produktivity by ma zaujimali, kde to mozem nast, ak vies poradit)

"co so sebou prinasa dalsi hospodarsky rast."

Ako dalsi? Narast produktivity prace je zahrnuty v hospodarskom raste.(jeden z dvoch zdrojov,ten ziaducejsi spravidla)(a je prave dosledkom inovacii alebo vzdelavania)

"3. Hospodarsky rast - napriek roznym pochybnym obvinenia o hosp. krize v USA - mimochodom tie sa objavuju uz minimalne 50 rokov - sa rozdiel medzi EU a USA zvecsuje, hospodarsky rast v EU-v porovnani s USA- prakticky neexistuje."

A zase co porovnavame, ake su kvalitiativne parametre rastu v USA a v nasich koncinach?
(neviem, nemame na to metodiku, nejake alternativne sa v USA robili a tymi mavaju antiglobalisti)

"ale mudrost europskych byrokratov ich presiahla a tak sa rozhodli spolocnost blaha vytvorit inak - o ine im uz ostava sami vo svojich zivotoch nic nedokazali (sediet v Bruseli za nase (a aj moje!) peniaze nesvedci o velkej zdatnosti) - a tak sa rozhodli ze dokazu zmenit zivoty aspon inym..."

Neviem, nie som psycholog, do ich motivov nevidim.(Ale podobny pocit mam aj z nasich "reformatorov")

"cim je "lepsi" vo svojom obore, tym je to lahsie -tam sa uz skutocne dokazu firmy "pobit" o zamestnanca."
Ano. Tym ziskavas exluzivnejsiu poziciu na trhu, ale ak to budu robit vsetci, tak ty budes musiet este viac. Ak si nekvalifikovana sila, ktora na to ucenie nema predispozicie, si absolutne nepruzny vzhladom na nove trhove vyzvy, ale dokazes svoju zrucnost robit dobre, dokonca je cenena, len podobnych ako ty su zastupy, tak mas problem. Co s nimi? Mavnut rukou?

"Samozrejme je tam ta podmienka aby bol clovek "dobry" vo svojom obore. Ale to uz je "zial" uplne na jednotlivcovi."
Dobry su vsade, aj horsi aj uplny babraci. Tak robosi ako inzinieri. To, ako budu ceneni je vsak zavisle najma od podmienok na trhu.(vid. clanok o IT v novom Trende, ako aktualita k teme)(treba to brat s rezervou,je tam viac PR ako by bolo zdrave,ale vypovednu hodnotu to ma)

"To ziaden STAT nevyriesi. Na slovensku to tak zial este celkom nefunguje"
funguje, v tomto problem nie je, problem je v statnej sprave(vybere ludi a tam sa to ubralo este horsim smerom ako to bolo) a vo vyberovych konaniach, cize vybere medzi firmami. Ale sukromnici si vyberaju dobre, a ak aj nie, nevidim prekazku alebo motivaciu, preco by nemali. Ziadnu kulturu to nevyzaduje. Ak chcem niekoho dobreho a podmienky na trhu su take, ze sa musim snazit, budem musiet ponukat a budem v rovnocennej vyjednavacej pozicii voci potencialnemu zamestancovi. Ak mi pride 50 ludi z ktorych 30 je na tom kvalifikacne OK, 20 splna sirsie poziadavky, tak zoberiem asi toho, co mi bude makat za najmanej penazi najviac.(ano najviac, pretoze ak zacne klesat jeho produktivita pod dlhodobou unavou, lahko ho vymenim, co si nemoze dovolit clovek v sektore, kde je dopyt a ponuka relativne vyvazena)

"to vyzaduje este urcitu kulturu trhu - ale ako kazda kultura - ani tato sa neda nanutit ani narychlo nasimulovat - trva roky, desiatky rokov kym sa vytvori. Ale dovolim si tvrdit ze to k tomu smeruje."

Skus k tej kulture napisat trochu viac, neviem na co presne narazas.

V zase tu mam dve skupiny, jedni, co hovoria ze sa to bude riesit samo len treba robit reformy a ked su pri moci okrem samozrejmej pumpy pre svojich kamosov(na co dave priestor kazda tzv. reforma) nic ine ako preplacanie a externalizaciu nakladov zatial neobjavili a ti druhy zase nadavaju na nadnarodny kapital, ale v praxi robia to iste. Tak Blair, Bush, Miki.
P.S.
Rano som zahliadol info o tom, ako sa amici boja cinskeho textilu a ze sa idu zavadzat (aj tu) vacsie dovozne bariery.

RE: die Debatte...
autor: Peto
pridané: 25-05-2005 18:14


Neviem co sa Ti nepozdava na HDP/obyvatela - ak vies lepsi sposob ako merat zivotnu uroven tak napis a rozvin. Myslim, ze ked si zoradis krajiny podla HDP/obyv (okrem mikrostatikov) najdes len minimum rozdielov v tomto rebricku a rebricku skutocnej zivotnej urovne ludi. To je proste fakt. Nic viac-nic menej.

"Porovnavas neporovnatelne. Dlzka vyssieho
vzdelavania v EU je v priemere ovela dlhsia."

Ano tych par percent vyvolenych mozno maju dlhsie vzdelanie - v praxi vecsionu nevyuzitelne - ak uz chceme ist do detailov.

"V ktorej casti EU? Priemerne v celej EU? V EU 15?
(Inak tie tabulky produktivity by ma zaujimali, kde to mozem nast, ak vies poradit)"

Neviem ci to nevyplyva z textu dost jasne - ak hovorim voci EU tak myslim samozrejme celu a nie jej cast...V tomto pripade je vsak otazka predsa len zcasti namieste - hovori sa tu o EU15- co je v podstate najsilnejsia zostava EU. To iste sa tyka aj state o vzdelani - nikde som nespominal Svedsko ani ine krajiny (preco sa na to vobec pytas? hrame sa tu na slovicka?) - hovorim este raz o EU ako celku - tda o povodnej 15tke.
Statistiky su z Gallupovho ustavu.

Co sa tyka eur. byrokratov - ani ja nie som psycholog a ani nim nemusim byt - ich motivy sa daju lahko odcitat z ich praktickych cinov.

Je nemavnem rukou nad babrakmi, ale na druhej strane, co mam ja alebo hocikto iny s nimi robit? Akym sposobom mozem ja alebo hockto iny za to ze je niekto babrak? Je len mizive percento ludi, ktori su skutocni babrakmi vo vsetkom - vecsina "babrakov" su v prvom rade lenivci - a to som pouzil eufemizmus, ktori nie su schopni vyuzit svoje schopnosti. Pozri sa na "nasich" bezdomovcov - kolko z nich sa NAOZAJ pokusilo vymanit sa zo svojej situacie a kolko z nich len zobre, vzapati naco vyzobrane peniaze jednoducho minu na chlast a pod. Naozaj si myslis, ze keby som sa ja dostal na ulicu, robil som to iste? Uz na druhy den by som obehal aspon 10 zamestnavatelov a hladal si robotu. Alebo rovno 2 - aby som si spociatku trochu finance vypomohol. A neprestal by som, kym som sa nedostal spet aspon na zakladnu zivotnu uroven. Takyto "pocit" akosi "babrakom" chyba... Ale preco by zato mali byt obvinovani ostatni?


"Ak chcem niekoho dobreho a podmienky na trhu su take, ze sa musim snazit, budem musiet ponukat a budem v rovnocennej vyjednavacej pozicii voci potencialnemu zamestancovi. Ak mi pride 50 ludi z ktorych 30 je na tom kvalifikacne OK, 20 splna sirsie poziadavky, tak zoberiem asi toho, co mi bude makat za najmanej penazi najviac.(ano najviac, pretoze ak zacne klesat jeho produktivita pod dlhodobou unavou, lahko ho vymenim, co si nemoze dovolit clovek v sektore, kde je dopyt a ponuka relativne vyvazena)"

Zas take jednoduche to nie je, vo vacsine zamestnani potrebuje clovek urcite zaskolenie a prax - niekde dokonca aj vedomosti ktore nemaju vsetci ostatni uchadzaci. Uz z prvych dvoch podmienok je jasne, ze na v sucasnosti je dost nevyhodne zamestnavatelom len tak rychlo striedat zamestnancov - kazdy novy pracovnik -novacik -predstavuje pre zamestnavatela naklady navyse - takze to take jednoduche nie je. Keby bolo, menili by ludia zamestnanie daleko castejsie:-)

RE: die Debatte...
autor: Dewey
pridané: 25-05-2005 20:08


"Neviem co sa Ti nepozdava na HDP/obyvatela - ak vies lepsi sposob ako merat zivotnu uroven tak napis a rozvin."
Lepsiu (nie dokonalu) vypovednu hodnotu vo vztahu ku kvalite zivota. bohatsvu v sirsom zmysle, ma HDI.(Human development index zahrnujuci komplexnejsie kriteria).
Daju sa najst krajiny s porovnatelne velkym HDP, ale s pohladu vacsiny obrovskymi rozdielmi v gramotnosti, dostupnosti zdravotnych sluzieb atd.
Navyse, v krajine(USA), kde je pracovna doba vyrazne dlhsia ako v inej krajine(F). Tak isto HDP nezahrna sluzby, ktore si (maju cas) robia sami a casto aj lepsie v sukromi.(stravovanie,opratrovatelstvo,organizovanie vecierkov ...) Plus Zolova poznamka na temu prijmovych noznic.

"Myslim, ze ked si zoradis krajiny podla HDP/obyv (okrem mikrostatikov) najdes len minimum rozdielov v tomto rebricku a rebricku skutocnej zivotnej urovne ludi. To je proste fakt. Nic viac-nic menej."

Nie, to je omyl. A navyse este jeden paradox, spravidla medzi rozvojovymi krajinami s rovnakym HDP tam, kde je miera verejnych vydavkoch vyssia, je aj vyssia kvalita zivota, vacsia gramotnost, nizsia detska umrtnost, lepsia dostupnost zakladnych zdravotnych sluzieb...

"Ano tych par percent vyvolenych mozno maju dlhsie vzdelanie - v praxi vecsionu nevyuzitelne - ak uz chceme ist do detailov."

Akych par percent? Napr. staci na slovensku nazvat vsetky nadstavby vysokymi skolami a budeme mat hned par percent navyse. V praxi nevyuzitelne? Mas odvahu robit take siroke zavery? U nas pokial viem sa zavadza nizsie vs studium nie preto, ze by malo nahradit vyssie, ale preto, ze v niektorych oboroch staci na urcite "zrucnosti" aj kratsie studium.

"co je v podstate najsilnejsia zostava EU."

"To iste sa tyka aj state o vzdelani - nikde som nespominal Svedsko ani ine krajiny (preco sa na to vobec pytas? hrame sa tu na slovicka?) - hovorim este raz o EU ako celku - tda o povodnej 15tke.
Statistiky su z Gallupovho ustavu."

Tak o EU alebo povodnej 15tke? Ved na to som sa pytal. Okrem toho, ked hovorime o 15tke tak si povedzme... grecko, spanielsko, irsko, vychodne nemecko, zaclenme do USA hoci krajinu z NAFTA Mexiko, spriemerujme a podme porovnavat.(A preco nie?)

"Je nemavnem rukou nad babrakmi, ale na druhej strane, co mam ja alebo hocikto iny s nimi robit? Akym sposobom mozem ja alebo hockto iny za to ze je niekto babrak?"

Nie, nehovoril som o babrakoch(pokladam za objektivnu vec) ale tych sikovnych a priemerne sikovnych, ktori vdaka podmienkam na trhu prace maju ubohe prijmy ak vobec nejake resp. zlu vyjednavaciu poziciu na trhu.

"kolko z nich sa NAOZAJ pokusilo vymanit sa zo svojej situacie a kolko z nich len zobre"
Kolko percent bezdomovcom s podobnym asocialnym problemom odhadujes vo vztahu ku populacii? Toto predsa nemoze byt argument...

"Zas take jednoduche to nie je, vo vacsine zamestnani potrebuje clovek urcite zaskolenie a prax"

Peto, napisal som - pride 50 ludi z ktorych 30 je na tom kvalifikacne OK, 20 splna sirsie poziadavky.

"niekde dokonca aj vedomosti ktore nemaju vsetci ostatni uchadzaci."
Niekde, presne tak.

"Uz z prvych dvoch podmienok je jasne, ze na v sucasnosti je dost nevyhodne zamestnavatelom len tak rychlo striedat zamestnancov - kazdy novy pracovnik -novacik -predstavuje pre zamestnavatela naklady navyse - takze to take jednoduche nie je. Keby bolo, menili by ludia zamestnanie daleko castejsie:-)"

Samozrejme. Ale ked ma dost velku skupinu ludi tak sa mu v niektorych oboroch oplati "zmykat" a v pravy cas pripadne nahradit. Vie, ze sam clovek len tak lahko neodide a vie si "spocitat", ze ked mu bude robit o 50% dlhsie, tak bude mat o "40%" vyssi produkt a ze naklady spojene s novym clovekom sa mu vratia pomerne rychlo, navyse ked moze dobre vyberat nahradu.

RE: die Debatte...
autor: Peto
pridané: 25-05-2005 21:48


There has been more and more discussion lately
of various indexes aimed at measuring other aspects than GDP alone. These indexes also
factor in equality, for example, in a calculation of total national wellbeing. The obvious
problem about them is that they are extremely sensitive to the choice and weighting of
the variables included. In other words, these indexes are extremely arbitrary. In Sweden,
for example, an index of this kind presented recently by a statistician of left-wing persuasions
showed Bulgaria coming higher than the USA in terms of wellbeing. Such methods
and indexes are patently absurd.
Having said this, GDP remains the best and commonest yardstick of material prosperity
at macro level.
Toto je z prace dvoch znamych svedskych ekonomov - nechcem Ta podcenovat alo akosi verim viac im. -Ak chces poslem aj link.

"Okrem toho, ked hovorime o 15tke tak si povedzme... grecko, spanielsko, irsko, vychodne nemecko, zaclenme do USA hoci krajinu z NAFTA Mexiko, spriemerujme a podme porovnavat.(A preco nie?) "

Nuz v tej ekonomike mas ozaj este medzery - ak chces "chudobne" irsko do toho porovnania zaradit - dovol aj USA nech si priradia aj rovnako "chudobnu" napr. Kanadu, dobre?


"Akych par percent? Napr. staci na slovensku nazvat vsetky nadstavby vysokymi skolami a budeme mat hned par percent navyse. V praxi nevyuzitelne? Mas odvahu robit take siroke zavery? U nas pokial viem sa zavadza nizsie vs studium nie preto, ze by malo nahradit vyssie, ale preto, ze v niektorych oboroch staci na urcite "zrucnosti" aj kratsie studium."

Nejde predsa vobec o to ako tie "urovne" nazveme, ale ty si zrejme presvedceny ze americke college su na urovni nasich nadstavieb...tak si pozri kolko z ludi, ktori ukoncili college sa zamestna v USA a kolko nasich nadstavbarov sa zamestna. Ani nehovoriac o univerzitach. To uz je konkretnejsia vypovedna hodnota.

"Nie, nehovoril som o babrakoch(pokladam za objektivnu vec) ale tych sikovnych a priemerne sikovnych, ktori vdaka podmienkam na trhu prace maju ubohe prijmy ak vobec nejake resp. zlu vyjednavaciu poziciu na trhu.
"


Dewey, ja si nemyslil, ze by to bolo az tak zle, aj mne sa obcas stava, ze sa niekam nedostaniem alebo nieco nedosiahnem - ale snazim sa to nezvalovat na nejake premenlive vonkajsie cinitele - skor si to beriem za svoju chybu - navyse ak sa clovek ozaj snazi, neverim ze sa postupne nepresadi. Ale toto samozrejme nie je fakt, je to len moj osobny pohlad, a beriem aj tvoj.

RE: die Debatte...
autor: PeterS
pridané: 26-05-2005 0:19


Ta co?
V Amerike nesikovnych ako u nas. A to sa ich este za posledne roky (zjavne Bushove) kopec znesikovnilo. Zdrojom je us census bureau.

Mily Peto, je cas vyrazit do US evangelizovat nesikovnych. Alebo, nebude to v niecom inom?

V skratke:
V roku 2003 na cca 290 mil. zilo 35,9 mil. v chudobe, 20% najchudobnejsich rodinam stagnoval rast prijmu 3,4% v roku 2003 oproti 3,5% v roku 2002. Prah chudoby pre jednu osobu je cca 10.000 USD/a

Celkovy median prijmu rodin od roku 1967 bol 30%!!! To je celkom zaujimave cislo. To ta emerika nie je velke terno, narast prijmu o 30% za 40 rokov, to je zrele na emigraciu.

No a na zaver, 45 mil. ludi je bez zdravotneho poistenia.

Boze, to je nesikovnikov na jednej kope. Preco nieco nerobia?

The official poverty rate in 2003 was 12.5 percent, up from 12.1 percent in 2002.

In 2003, 35.9 million people were in poverty, up 1.3 million from 2002.

Poverty rates remained unchanged for Hispanics, non-Hispanic Whites, and Blacks, although it rose for Whites and Asians./1

For children under 18 years old, both the poverty rate and the number in poverty rose between 2002 and 2003, from 16.7 percent to 17.6 percent, and from 12.1 million to 12.9 million, respectively. The poverty rate of children under 18 remained higher than that of 18-to-64 years olds and that of seniors aged 65 and over (10.8 percent and 10.2 percent, respectively, both unchanged from 2002).

The poverty rate in 2003 (12.5 percent) is 9.9 percentage points lower than in 1959, the first year for which poverty estimates are available. From the most recent trough in 2000, both the number and rate have risen for three consecutive years, from 31.6 million and 11.3 percent in 2000, to 35.9 million and 12.5 percent in 2003.

http://www.census.gov/hhes/poverty/poverty03/pov03hi.htm...

Real median household money income did not change from 2002 to 2003.

The overall Gini index of income inequality showed no change in 2003 from the year before. On the other hand, the share of aggregate income received by the lowest 20 percent of households had a slight reduction – from 3.5 percent to 3.4 percent.

Chart 3 provides an historical perspective on median household income. As I noted earlier, 2003 median money income for all households was unchanged from the year before, at about $43,300. This finding of no change follows two years of decline that reflected the effect of the recession that began in March 2001 and ended in November 2001. Overall, real median household money income is up 30 percent since 1967, the first year median household money income was computed.

Based on a comparison of two-year moving averages for states (Chart 11), real median household income rose for four states and decreased for ten. Also using a comparison of two-year moving averages, the poverty rate rose in seven states and fell in two. One state had an increase in income and a decline in poverty – North Dakota – while three states had both a decrease in income and an increase in poverty – Illinois, North Carolina, and Texas.

http://www.census.gov/hhes/www/income/income03/prs04asc.htm...

The number of people with health insurance increased by 1.0 million to 243.3 million between 2002 and 2003, and the number without such coverage rose by 1.4 million to 45.0 million. The percentage of the nation’s population without coverage grew from 15.2 percent in 2002 to 15.6 percent in 2003.

http://www.census.gov/Press-Release/www/releases/archives/income_wealth/002484.htm...

As defined by the Office of Management and Budget and updated for inflation using the Consumer Price Index, the average poverty threshold for a family of four in 2003 was $18,810; for a family of three, $14,680; for a family of two, $12,015; and for unrelated individuals, $9,393.
GDP: (prvy stlpec s aktualnym dolarom, druhy s fixovanym dolarom k roku 2000. Pouziva sa druhy stlpec)
2000q1 4,7 1,0
2000q2 8,3 6,4
2000q3 1,6 -0,5
2000q4 3,8 2,1
2001q1 2,8 -0,5
2001q2 4,4 1,2
2001q3 0,2 -1,4
2001q4 3,6 1,6
2002q1 4,5 3,4
2002q2 4,2 2,4
2002q3 3,9 2,6
2002q4 2,7 0,7
2003q1 4,9 1,9
2003q2 5,3 4,1
2003q3 8,8 7,4
2003q4 5,7 4,2
2004q1 7,4 4,5
2004q2 6,6 3,3
2004q3 5,5 4,0
2004q4 6,2 3,8
2005q1 6,4 3,1
http://www.bea.gov/bea/dn/gdpchg.xl...

College - odhad pre rok 2005
Public 12,786,000
Private 3,893,000
Spolu cca 16,5 mil. ... z 296 mil. to je 5,6%

V roku 2003 poberalo podporu v nezamestnanosti 40,2% osob z celkovo nezamestnanych.

Robotnici s penzijnym planom v roku 2002 - 41,9%

Viac tabuliek na
http://www.census.gov/prod/www/statistical-abstract-04.htm...

RE: die Debatte...
autor: PeterS
pridané: 26-05-2005 1:14


No citam, ze prave otvorili novy ropovod Baku - Ceyhan.

Ale, oil peak pracuje, us army objednalo 19,000 minivanov a 5,000 Pacificas od Chrysler Group ako nahradu za pahltne Humvees. Takze si chranme ten Humvee na nabrezi, este to bude rarita.
http://www.edmunds.com/insideline/do/Articles/articleId=10572...

Lenze toto do smiechu nie je, GM ma dlhy 300 mld. co je viac nez Enron, Global Crossing, LTCM, K-Mart, a iracka vojna dokopy. Pri deficite 700 mld. to asi us vlada len tak lahko nezatiahne. Oficialne zlate rezervy su na urovni 115 mld. usd.
Svetu, poskladaj sa.
Celkom mi to pripomina Meciarove hospodarenie a slovensku kapitalotvornu vrstvu. V prepocte na nase obyvatelstvo je to dlh jedineho podniku na urovni 450 mld. SKK. (skoro polovica SK HDP)
http://finance.yahoo.com/q/ks?s=G...

No a na zaver, stav EURO-USD vojny, v Iraku nic nove (az na to, ze darebaci zostrelili jeden Appache pri At-Tarimiyah), zato londynsky trh v utorok $1.2573 za EURO.

RE: die Debatte...
autor: Peto
pridané: 26-05-2005 21:34


Tak to je fakt dobree PeterS - tentoraz si predviedol skvely vykon. Nuz darmo, to uz je raz tak ked sa demagogovia ohanju mudrymi tabulkami a nakoniec vysvitne,ze nemaju ani paru o com hovoria.
Ale mozno je to len elementarnou neznalostou anglictiny.

Zacal som si overovat tvoje "data" hned od konca tvojho prispevku, lebo ten udaj o navstevovanosti College ma zarazil uz len ked som preletel zrakom cez tie udaje.

"College - odhad pre rok 2005
Public 12,786,000
Private 3,893,000
Spolu cca 16,5 mil. ... z 296 mil. to je 5,6%"

Vdaka poslednemu riadku je evidentne, ze v tom nemas moc jasno - 5,6% nepredstavuje pocet ludi, ktori maju ukonceny college - ale len rocny prirastok - 16 milionov rocne, to je hadam slusny prirastok, ci nie?


Ja ti poviem radsej rovno absolutne cisla:
Udaje su z knihy>: The seven cultures of Capitalism,
Udajje su sice - kedze ide o knihu - menej aktualne ako internet - ale za 10 rokov sa ziadne zazraky vo vzdelani populacie neudeju.
Takze:
Z celkovej populacie vo veku 20-24 rokov v jednotlivych krajinach bolu v roku 1994 podiel vysokoskych studentov :
USA - 59%
Holandsko 33%
Belgicko 32%
Spanielsko 32%
Francuzsko 30%
Nemecko 30%
Rakusko 29%

EU sa proste nechyta - ani len namatkovo - zmier sa s tym.

Zial nemam momentalne dostatok casu venovat sa vsetkym ostatnym castiam textu - ale musim Ta upozornit, ze je tam mnozstvo demagogickych zbytocne alarmujucich a nesprave interpretvanych udajov.
Len kratko: co sa tyka zdravotneho poistenia - a vysokeho poctu nepoistenych- tu ide skor o slobodnu volbu a nie o "nizsiu kvalitu zivota". Neviem ci si niekedy bol na dlhsi cas v USA - ja som tu moznost mal aj viacnasobne - a akosi som sa tam nikdy nepoistoval - jednoducho by sa mi to nevyplatilo - ak som bol chory, prisiel som - zaplatil som normalne cash - a neboli to nikdy nehorazne sumy ako tunajsie ludove mudrosti tvrdia - a bolo vybavene. Nehovoriac uz o kvalite sluzby co mi bola poskytnuta - to je nieco co nemozno skutocne ani len porovnavat - v tomto su americke nemocnice o sto rokov popredu oproti inym. Vybavenie, ktorym disponuju je daleko lepsie preto , ze si ho mozu z tych penazi dovolit. To co v tunajsich nemocniciach dostavam ako "zdravotnu starostlivost zadarmo" - by v amerike povazovali za marnice, je to zial tak.

Co sa tyka tych prijmov najnizsich vrstiev - zase je to neporovnatelne - ked som bol dryhy raz na dlhsi cas v usa, robil som obycajnu manualnu robotu za 7.05$ na hodinu takze presne viem, ako ti na "spodku" ziju - a ver mi aj ja by som si chcel za taku robotu tu na slovensku tak "chudobne" zit. Samozrejme musel som makat - s tym treba ratat ale na druhej strane -ehrlich gesagt, som si zil ako clovek, ktory na slovensku zaraba cca. 20000 mesacne. To nie su statistiky - to su osobne skusenosti. Az tak zle sa im teda rozhodne nevodi.

RE: die Debatte...
autor: PeterS
pridané: 26-05-2005 23:08


K tomu colledge, ide o novozapisanych studentov. Ja som tam omylom nenapisal nic, ani to, ze ide o celkovy pocet a ani novozapisanych. Zabudol som na to, nejak som sa vtedy pozeral na to GDI a prispevok odklikol.
Ospravedlnujem sa, ale nechapem co hned prskate, ked som tam nic nenapisal? Je to uplne zbytocne. Mate pocit, ze vam stupa sebavedomie priamo umerne k znevazovaniu chyby? Stacilo napisat, ze neviem, co ten udaj znamena.
Vy ste jak kacatko, co sa narodilo, ked prave prsi a do vecera obvinuje vsetkych okolo, ako je skaredo. Pockajte, o chvilu sa mozno vyjasni.
O tom, ze 40 mil. si nechce platit poistenie, pretoze je to pre nich nevyhodne sa mi nechce bavit. To je to iste ako na Slovensku nechce niekto robit, lebo sa mu to neoplati. A kruh sa uzavrel.

V US sa tiez vyjasnilo po vojne, ked skoncilo vsetko zlato v us bankach za vojnove nakupy. A ked ich zacal Vietnam ruinovat, tak od Bretton Woods odskocili, ale ta masa dolarov uz bola v obehu. Dominancia v dolaroch a na mori je konkurencna vyhoda, ktora sa neda prekonat len tak hociakym heslom. Keby sme vsetcia neboli zavisli na dolaroch, uz davno by bolo po nich. To je nakoniec najlepsia zaruka, ze svet US podrzi. Kazda banka vdaka obchodu s ropou drzi min. 30% rezerv v dolaroch, kto by chcel o ne prijst? Svet je tak rozbehnuty, ze US si moze robit skoro co chce, a nakoniec aj robi.

Ja nehovorim ze robi vyrazne zle alebo vyrazne dobre, ja len hovorim, ze jedna vec su tie vase konstrukcie o slobodnom trhu a druha vec je realita. Proste, ja si myslim, ze ak chcem uchopit problem, musi sa dostat nad ten problem a vidiet jeho etapy. Vy sa na to pozerate ako boj dobra zo zlom a pozerate sa na problem zvnutra procesu a cez ten proces. Toho procesu, ktory povazujete za dobry. Ja hovorim, ze zvrchu je kazdy proces zakonitou reakciou na ine procesy vyvazujuc aktualnu situaciu. Nie je ani dobry ani zly. Da sa iba vyuzit. Preto hovorme o tom, ze kto vie ako na to, moze sucasne i americke procesy vyuzit. Nehovorme, ze tento uspech je objektivny proces. Hovorme teda o tom, ze neoliberalizmus dava vecsine sancu si zlepsit niektore stranky zivota (a niektore zhorsit). Hovorme vsak aj o tom, ze ti, ktori to nedokazu maju smolu a hovorme aj o tom, ze aj vdaka netrhovym metodam sa nemnohi dostanu k takemu zlepseniu, ktore je nebezpecne pre samotny trh. A hovorme aj o tom, ze vecsi hrac si vzdy bude prisposobovat trh pre seba a maly hrac je mu vystaveny na milost a nemilost. A hovorme aj o tom, kto ma velkemu hracovi branit v manipulacii? Ved skoro v kazdom odvetvi su velki hraci zostrukturalizovany do jedneho celku.

Nakoniec, SK ako maly hrac, co uz ma mala vlada hovorit obcanom, ked nevie pustit firmam zakazku ako Pentagon? Ked nemoze dominovat na mori? Len to, ze lod sa potapa, pomoz si kazdy ako mozes. Vcera bola situacia ina, boli sme silnejsi (vlada) a mohli sme tvrdit ze ide o spolocnu vec. Dnes sa podmienky zmenili, podnikatel uz je nadnarodny a moze ist kam chce, takze kazdy si musi utrhnut co sa da sam, pretoze zajtra uz nebude co a najme co sa rata su dnesne peniaze, zajtra uz su znicene inflaciou. Neutrhnes ty, utrhne niekto iny. A ked uz budes mat dostnatrhane, pride vecsi pes a trhne tebe. Chapete, ze tento system je aj dosledkom odtrhnutia penazi od ich hodnoty (povedzme zlate krytie)? Bez ukoncenia zlateho krytia by ste hovoril nieco uplne ine.
Uz som to spominal, i na Slovensku plati odtial - potial, sliapnite na vecsiu zakazku a mozete cakat navstevu od, inak slusnej, firmy. Preto je dobre mat za chrbtom nejaku politicku stranu.

Este jednu poznamku k tym studentom, pre slabsie vrstvy je napr. armada cestou na univerzitu. Kontrakt na 5 rokov a Pentagon vam zaplati studium. V Iraku mate vekovy priemer snad pod 20 rokov. A 19000 mrtvych a k tomu x desiatok tisic zranenych. Je to obchod, ale je to dobry obchod? Je cesta k vzdelaniu a postaveniu cez riziko zbaitia, ci znetvorenia? Americka civilizacia snad nie je tak chudobna, ze vzdelanie musi byt vykupene krvou, tak potom aka je? Mne sa to proste nepaci, nepaci sa mi trend, ze ak nie ze nie ste sikovny, ale mate zly socialny kapital, tak jedina cesta na prezitie je ist do armady alebo do seminara.

RE: die Debatte...
autor: Dewey
pridané: 27-05-2005 13:11


Vynimocne :-) struce, mam vela prace

"Nuz v tej ekonomike mas ozaj este medzery - ak chces "chudobne" irsko do toho porovnania zaradit - dovol aj USA nech si priradia aj rovnako "chudobnu" napr. Kanadu, dobre?"

Toto na mna neskusaj. Irsko som vybral ako jednu z krajin nie vzhladom na status quo ale na to, kde este pred par desatrociami ekonomicky bolo podobne aj ostatne krajiny.
Kanada je charakterom ekonomiky blizsie k europe ako USA. Takze nie.

"Nejde predsa vobec o to ako tie "urovne" nazveme, ale ty si zrejme presvedceny ze americke college su na urovni nasich nadstavieb...tak si pozri kolko z ludi, ktori ukoncili college sa zamestna v USA a kolko nasich nadstavbarov sa zamestna. Ani nehovoriac o univerzitach. To uz je konkretnejsia vypovedna hodnota."

Som presvedceny o tom, ze niektore nadstaby by sa tak kludne mohli volat. Ale o to nejde. Nase skolstvo ma dost problemov a prechadza transformaciou. Ty si porovnaval EU a USA. Viac k tomu nemam co povedat. Nesumeratelne.

"Dewey, ja si nemyslil, ze by to bolo az tak zle, aj mne sa obcas stava, ze sa niekam nedostaniem alebo nieco nedosiahnem - ale snazim sa to nezvalovat na nejake premenlive vonkajsie cinitele - skor si to beriem za svoju chybu - navyse ak sa clovek ozaj snazi, neverim ze sa postupne nepresadi. Ale toto samozrejme nie je fakt, je to len moj osobny pohlad, a beriem aj tvoj"

Nie, ja nemarat na zaklade mojich postojov a uspechu ci neuspechu v zivote. Snazim sa od toho odosobnit a nezovsebecnovat. Nemam v zaujme si dokazovat svoju jedinecnost ignorovanim realnych problemov inych alebo prekazok, ktorym som ja nikdy celit nemusel. Paradoxne najortodoxnejsi su v tomto smere ti ludia, ktori len obdivuju uspech niekoho ineho a v snahe pochlebovat mu opakuju jeho argumenty o jeho jedinecnosti este horlivesjie a zaslepenejsie. Samozrejme, ked niekto vystupi a poukaze aj na ine stranky ludskeho zivota, tak je to nutne ten clovek, co place nad vlastnym zivotom a nevie si s nim poradit.

RE: die Debatte...
autor: Zolo
pridané: 25-05-2005 18:41


Najlepsim ukazovatelom bohatstva je bohatstvo samo. Nie HDP, nie vyroba ocele ako za sociku. Ciste algebraicky mozme tvrdit, ze USA su na obyvatela bohatsie ako nova EU(25). Je vsak celkom mozne, ze az na hornych 10% su obcania EU bohatsi ako obcania USA.

USA, ako pises maju daleko vyssie investicie do vedy a vzdelania co sa odraza na mnozstve technologickych inovacii a rastu produktivity prace. Ibaze technologicke inovacie ide kupit.

Ako porovnat produktivitu prace? Porovnat vykon tych co pracuju? Alebo spolocnosti? AK EU ma viac obyvatelov ale rovnake HDP ako USA, tak by mala byt v EU nizsia produktivita. Naozaj? Co tak brat do uvahy, ake percento spolocnosti pracuje? Napriklad Nemci zvysili zamestnanost o jedno dve percenta. Zakonite produktivita na zamestanca klesla. Novi zamestnanci boli menej produktivni, ako priemerny zamestnanec. Ale boli produktivnejsi, ako nezamestnany. Produktivita klesla, ale blahobyt narastol.

Porovnajme hospodarsky rast. Za ake obdobie? Rast vojnou rozbitej EU bol rychlejsi ako USA. Od roku 1945 do 2005 zarucene. Za tento stvrtrok nie. Ako sa to odrazi na blahobyte? Vsak v USA sa takmer nic nevyraba. USA ale maju prilev penazi z licencii, dividend z vlastnictva podnikov vo svete a z dumpingovych cien vdaka obrovskemu trhu. Toto mozme zopakovat aj my. Nemusime cakat na odchod byrokratov. Vyhrnme si rukavy dnes.

Nezabudnime, ze americky byrokrati prispievaju k blahobytu USA. Celkom uspesne. Je ich mnoho. Mozno, ze USA ma lepsich byrokratov, ako EU. Ak vezmeme do uvahy, ze USA maju aj viac byrokratov ako EU, tak skutocne potrebujeme na produktivite pridat.

Nerad som ochudobnovany byrokratom EU, ale ani byrokratom USA. Vlastne na byrokratoch nezalezi. Tak ako ja, ani Nemci sa nechcu dat ochudobnovat. Tak sa stazuju. Amici sa stazuju na Cinu. Aspon nieco.

RE: die Debatte...
autor: PeterS
pridané: 25-05-2005 9:17


Ja teda netusim, o com tu hovorime, iba viem ze ma stale obvinujete, ze obhajujem akusi cestu do otroctva.
Ja len hovorim o tom, ze tvrdenia, ktore sa tu tvrdia, nie su totozne so skutocnym behom ekonomiky. Tieto tvrdenia su vydestilovane, schematicke a casto ideologicky zafarbene. Neexistuje idealny trh, idealna konkurencia a ani idealny homo ekonomikus.
A tvrdim, ze ked sa pozrieme na skutocne deje v ekonomike a aj historicky tak musime vidiet, ze dana teoreticka vybava nestaci. Kazdu chvilu su ine podmienky. Lenze napr. vy to vidiet nechcete. Ja vam to neberiem, povedzme ze si len proste strasne zelate, aby to tak bolo.
Nuz, tazko sa mi bavi o vasich zelaniach.

RE: die Debatte...
autor: Zolo
pridané: 25-05-2005 18:54


Ze homo ekonomikus neexistuje tvrdi aj sam Adam Smith, inak vsestranny myslitel, ktoreho odkaz sa casto redukuje na jedno, mozno nie celkom pochopene dielo. Smith sa napriklad pozastavoval nad tym, ako jednotlivci casto konaju v rozpore s vlastnym zaujmom.

Smith chapal trh, ako instituciu organizacie jednotlivcov. Vsak nebol anarchistom ani nespratnym individualistom. Dnes mame organizovany trh. Kazdy si ho organizuje tak, aby z neho mal vyhody. Aj Nemci aj Americania.

RE: die Debatte...
autor: Dewey
pridané: 27-05-2005 11:25


Suhlas so vsetkym.
STB
autor: Dewey
pridané: 24-05-2005 9:53


Kto hladal dalsi dokaz STB praktik, nasiel ho. Nespochybnujem nevhodnost podobneho prejavu a nespochybnujem pravo toho, voci komu bol evidentne namiereny na obranu, ale tu mal zabezpecit sud sudnym rozhodnutim.(adekvatne by bolo nariadenie o odstraneni a podmienecne odsudenie za opakovanie takehoto cinu)
Neriesme motivaciu pre onen vyrok. To co vcera obhajoval Abelovsky je neohajitelne. Policia ako nastroj terroru.

RE: STB
autor: Tomas
e-mail: azazelo@pobox.sk
pridané: 24-05-2005 10:39


Ale ved bud konkretny.
RE: STB
autor: Dewey
pridané: 24-05-2005 12:05


kauza - "Palko je organ"
RE: STB
autor: Tomas
e-mail: azazelo@pobox.sk
pridané: 24-05-2005 12:12


To som pochopil, ja som len chcel aby si miesto tychto negacii negacii napisal konkretne:
> Nespochybnujem nevhodnost podobneho prejavu a nespochybnujem pravo toho, voci
> komu bol evidentne namiereny na obranu, ale ...
......
> Neriesme motivaciu pre onen vyrok. To co vcera obhajoval Abelovsky je neohajitelne.

RE: STB
autor: Dewey
pridané: 25-05-2005 9:15


Tomas, neviem, co k tomu este napisat, nahodna kontrola cloveka, ktory cisto nahodou prsty v nenahodne namierenom vyroku.
RE: STB
autor: PeterS
pridané: 25-05-2005 9:33


A to este asi na parkovisku. Zda sa mi, ze ked som kedysi robil vodicak, tak platilo, ze parkovisko nie je sucastou komunikacie a teda na nom neplatili pravidla premavky na cestnych komunikaciach.
Keby sa chlapcisko nejapne len vozilo po parkovisku mohol vystupit a ignorovat cestnu kontrolu, na kontrolu totoznosti je mozne sa zase spytat z akeho dovodu.
Kedze vsak akysi miestny pravnik tvrdil, ze "Palko" moze byt aj krstne meno, uplatnil by som sankciu z jazykoveho zakona, zdrobnelina krstneho mena Pavol je asi "Paľko" s mekkym L. Rovnako by ho mohlo potahovat mesto za nepovoleny mobilny billboard.

Zacala volebna kampan.

RE: STB
autor: Dewey
pridané: 25-05-2005 11:05


Ano, na parkovisku :-)
Neviem, nevidim problem v tom, keby som si dal na auto nalepku Predaj zelenyni, ani jazykoveho zakona ani billboardoveho.
Myslim, ze z kontextu bolo jasne, co bolo obsahom toho slovneho spojenia a komu bolo adresovane, ale na to su v prvom rade sudy ...

RE: STB
autor: PeterS
pridané: 25-05-2005 12:09


Kludne aj vegetables, ja som len narazal na tych jazykovych inspektorov, co mali chodit po Slovensku a pokutovat, ak na vyvesnej tabuli s napisom "Cafee" nebol uvedeny aj preklad "Kavaaa".
Ale nejaka jazykova kontrola frci stale, akurat nemaju uz tie pravomoci.

RE: STB
autor: JDK 1.4.7
pridané: 25-05-2005 19:37


Cafee a Kavaa je out, in je JAVA
RE: STB
autor: Tomas
e-mail: azazelo@pobox.sk
pridané: 25-05-2005 11:56


Preco to povazujes za nahodnu kontrolu? Ved policajti jednoznacne povedali, ze budu mimoriadne a vedome kontrolovat urcite kategorie ludi. Mna skor zaujima ten abelovsky, co neobhajitelne obhajoval?

Mas pravdu, predvolebna kampan zacala. Mne ten tah z nadpisom mimoriadne pripomina Flasikove hodiny oproti prezidentskemu palacu. Este aj ta vyhovorka ( vraj iny Palko), aky by s oka vypadlo tym hlupostiam o numerologii.

Pre mna ma tato aferka jeden zmysel (popri mnohych nezmysloch): Policajti sa nebudu moct vyhovarat, ked im nahlasim, ze na chodniku parkuje auto.

RE: STB
autor: PeterS
pridané: 25-05-2005 12:32


Nemam k tomu v podstate ziaden usudok. Len sa tomu cudujem. Niekto parkuje na chodniku, logicky moze predpokladat, ze dostane papucu, aj dostane (teda, bola to vobec papuca mestskej policie?), tak vycapi na auto trucnapis, policajti ho vraj donutia preparkovat k pristavu, co musi uznat aj ten parkova, ze parkovisko nie je od toho chodnika daleko. Potom ho policajti pridu skontrolovat, co teda moze iniciativne spravit hociaka hliadka a chlapcisko pred nimi uteka...
No moze mat z tohoto clovek nejaky usudok?
Tak bud som frajer a stojim na chodniku so vsetkym vsudy, alebo som policajt silny v kramflekoch a auto zabavim (mal som dve prilezitosti a pri tom nepreukazani totoznosti o to vecsi dovod) na zistenie majitela a toho, ci sa nepodielalo na trestnej cinnosti.
Ani jedno ani druhe elegantne riesenie. Len sracky prekaracky. No viem si to predstavit aj ako PRko k volbam. Ci uz z jednej strany alebo i zo strany ministra ako treba bojovat proti Hummerom...

RE: STB
autor: Dewey
pridané: 25-05-2005 12:56


To o tej nahodnej kontrole som nepovedal ja, ale ak sa nemylim Azaltovic v onom vstupe. Azaltovic obhajoval onen zakrok tak, ze ho interpretoval ako rutinnu akciu policie. Ak ma byt specifickost zakroku dana nekamaratskymi vztahmi, tak to dakujem.(asi si zacnem davat pozor co na adresu pana P. napisem, lebo inak asi mozem nachystat papuce pre necakanu navstevu(?))

"Policajti sa nebudu moct..."
nemam s nahlasovanim skusenosti, ale obavam sa, ze budu nadalej :-)

RE: STB
autor: Tomas
e-mail: azazelo@pobox.sk
pridané: 25-05-2005 13:20


Aha, cize Azaltovic obhajoval. Lebo si najprv spominal Abelovskeho.
RE: STB
autor: Dewey
pridané: 25-05-2005 13:40


Skrat. Prepac. Cely som hovoril o Azaltovicovi.
RE: STB
autor: PeterS
pridané: 25-05-2005 13:57


Ved hovorim, volebna kampan zacala. Chcel ste nam tu nenapadko vnutit nezavislaka Abelovskeho. Jak k tomu pride chudak Azaltovic ze si ho len tak spletiete? Co nie je dost jasne, ze sa chlapcisko cely cas poti a viac sa sustredi na to aby nas presvedcil, ze na obranu svojho sefa nasadi aj zivot, nez na samotnu obranu? (ten musi mat v kancli riadne dusno, jaky vzdy vybehne vyplaseny. co nepozna zakladne lekcie pre obchodnych pobehajkov? trikrat sa nadychnut, usmiat sa a zdvihnut sluchatko?)
Ze vy ste od Zvolena ako myslim Abelovsky?

RE: STB
autor: Dewey
pridané: 25-05-2005 15:28


Zo Zvolena nie som...mal som nutkanie trochu rozvijat temu Azaltovic, ale radsej nie, aspon kym nedokupim papuce pre navstevu...
RE: STB
autor: PeterS
pridané: 25-05-2005 15:40


Aj vy ste podlahol papucovej kulture?
Je zaujmave, ze medzi vyraznych siritelov papucovej kultury sa pridali aj institucie, od ktorych by to clovek necakal. Akurat ze maju vysoky pausal.

RE: STB
autor: Dewey
pridané: 25-05-2005 15:11


Skrat. Prepac. Cely cas som hovoril o Azaltovicovi.
Olej do ohna
autor: PeterS
pridané: 25-05-2005 10:24


"slobodny rozvoj kazdeho je podmienkou slobodneho rozvoja vsetkych"
K. Marx: Komunisticky manifest

Zjavne arciliberalne heslo. Ci nie?

ekodebatte
autor: Braňo
pridané: 26-05-2005 21:25


Ked uz tu bola rec o tych ekonomickych kategoriach, EU, nebodaj lisabonskej strategii a pod., tak by som rad odporucil i konzervativcom blizku stranku a clanok:

http://www.hayek.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=71...

Tato sprava o konkurencieschopnosti a hlavne jej zavery zostali zvacsa nepovsimnute. (Okrem "Hayeka", pretoze ten na nej spolupracoval)

Asi netreba hadat preco...

Národný pozorovateľ
autor: Hermod
e-mail: hermod@azet.sk
webstránka: http://pozorovatel.cjb.net
pridané: 28-05-2005 9:13


Toto je lepšia stránka:

http://www.pozorovatel.cjb.ne...

RE: Národný pozorovateľ
autor: Lukas Krivosik
pridané: 28-05-2005 12:03


Nie si ti nahodou hermafrodit, Hermod? Bohuzial, v demokracii aj taki hajzli ako ste vy maju pravo vyslovit svoj nazor.
No te creo
autor: Peter Sipula
e-mail: sipula@centrum.sk
pridané: 01-06-2005 17:27


Pan Krivosik,
je pravdou, ze vo volbach do krajinskych snemov povedali predstavitelia stran mnoho hluposti - ale poslednu tretinu clanku ste si mohli naozaj odpustit. Taketo konstruovanie je prilis lacne, tvrdit, ze Nemci sa dopracovali k diktature kvoli svojej historii spojenej s militarizmom atd. Asi ste zabudli na Weimarsku republiku a jej spolky, a na system subsidiarity, ktory tam vtedy vznikol (teda zaujem o kolektiv, nie o kolektivizaciu). A ako by ste potom odovodnili vznik Francovej diktatury v Spanielsku? Urcite nepovazujete Spanielov za narod, co sa potrebuje do trojstupu, ked sa zabava...

RE: No te creo
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-06-2005 22:11


Pan Sipula!

Dakujem za Vasu reakciu.

Sudca Jackson, ktory bol americkym zalobcom na vojnovom tribunale v Norimberku napisal o Nemcoch presne to iste, co ja. A nebol jediny. Hovoria to o sebe aj samotni Nemci.

To, co som chcel povedat je, ze Nemci su narod s dlhou etatistickou tradiciou. S tradiciou absolutnej poddajnosti voci vrchnosti. Stanica RTL nedavno robila maly test. Poslala svojich ludi s preukazom neexistujuceho uradu do domacnosti. Vacsina ludi pustila domnelych uradnikov dnu a mnohi ani nepotrebovali vidiet preukaz.

Vidim to aj na mojich spoluziakoch na vysokej skole. Vacsina ich chce ist po skonceni prava do biznisu alebo robit sudcov, ci prokuratorov. Jeden moj profesor z Viedne sa tymto ambiciam cudoval. Jeho ziaci sa totiz vacsinou tesia na uradnicku karieru. Sukromny sektor a dokonca ani sudcovske povolanie ich nezaujima.

Jednoducho, Nemci (resp. Germani) su etatisticki a to nie je nic nove pod slnkom. No a spolky existovali aj v 1. CSR (silna partokracia), dokonca dnes ich je v SR viac, nez vtedy.

Pokial ide o toho Franca, snad nechcete Francov autoritativny rezim v Spanielsku porovnavat s terorom Hitlerovych nacionalnych socialistov?! Ale priznavam sa, ze Spanielskom som sa nezaoberal tak podrobne ako Nemeckom. O Spanielsku teda vela neviem, hoci ten Zapatero tierz nebude bohvieco;-)

Po nemecky rozpravam, po spanielsky zatial nie. Sledujem nemecke media, mnohych Nemcov poznam a tiaz ich historiu. To vypliva aj z geografickej blizkosti a dopadu Nemecka na nase dejiny.

Nichtsdestotrotz, od uvererjnenia clanku sa cosi zmenilo. SPD prehrala krajinske volby v Severnom Poryni - Vestfalsku a na jesen mame predcasne volby, z ktorych zrejme vzide Angela Merkel ako nova spolkova kancelarka. Takze mozeme byt mierne optimisticki.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group