ISSN 1335-8715

27-02-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Budúcich 15 rokov KDH

Pred pätnástimi rokmi (vo februári 1990) v Nitre sa konal ustanovujúci snem Kresťanskodemokratického hnutia. Tých pätnásť rokov charakterizoval húževnatý zápas o našu krajinu. Bolo to dobré obdobie. Ale aký osud čaká túto stranu v budúcnosti?

Pridať nový príspevok

stredovek
autor: skutocny praviciar
e-mail: pravica@prv.com
pridané: 28-02-2005 11:00


pan Krivosik,
Celkom nechapem ako moze presvedceny liberal (odvolavajuci sa na Hayeka) zastavat KDH, ktoreho politika pachne stredovekom, vid zmluva s Vatikanom. Mimochodom socialisticke Ceskoslovenkso 1948-1989 bolo oproti stredoveku (=cirkevna idelogia) ovela slobodnejsie, liberalnejsie. Vsak cirkev bola takmer vzdy brzdou pokroku (Kpernik, Galilelo, G. Bruno, atd). Stavenie kostolou nema pre ekonomiku ziaden vyznam. A co sa tyka moralky - vsak je to obycajne pokrytectvo. Ak kritizuje lavicu, tak este viac by ste mali kritizovat KDH. Vysvetlite mi to prosim?

RE: stredovek
autor: Peter Frišo
pridané: 28-02-2005 14:03


Ty nie si skutocny praviciar, ty si HLUPAK!!! Skutocni praviciari boli monarchisti - ktori sedeli vo Francuzskom parlamente na pravo ... a o stredoveku zrejme nic nevies!
RE: stredovek
autor: skutocny praviciar
e-mail: pravica@prv.com
pridané: 28-02-2005 14:27


Chlapce, ty asi patris medzi tych total brainwashed, a mas naozaj dobry slovnik a vela argumentov :) Ano, stredovek bol znamy vybornou ekonomikou, striktnym dodrziavanim ludskych prav, vedeckymi a umelecekymi vydobydkami. KDH ma naco nadvazovat.
RE: stredovek
autor: vik
pridané: 28-02-2005 22:46


Ty naozaj neznieš veľmi pravicovo.
RE: stredovek
autor: Peter Frišo
pridané: 01-03-2005 10:38


uz tak zmieska stredovekych aspektov je podivna, nechapem, co tym chces povedat...
Keby si sa obmedzil na konkretne veci - napr. mi dokazal ten brainwashing sa velmi tesim CHLAPCE! a netaral tak by to bolo ok a nehral sa na lepsieho a horsieho praviciara, kedze zrejme ani nemas paru o com to je

najskutočnejšiemu a najpravejšiemu pravičákovi
autor: Jano
e-mail: jano@whoever.com
pridané: 28-02-2005 19:16


Keď čítam podobné názory, niekedy ľutujem, že som sa v tom stredoveku nenarodil...

K tej zmluve s Vatikánom - to už som počul KDHákom vyčítať tisíckrát, úprimne sa priznám, že poriadne ani neviem, čo je jej obsahom. Zaujímalo by ma, ako ťa táto zmluva obmedzuje - núti ťa niekto (alebo tvoje deti(?)) chodiť v škole na náboženstvo alebo do kostola? Porušuje táto zmluva nejakým spôsobom tvoje práva?

A ak je pre teba morálka rovná pokrytectvu, tak to už je skôr diagnóza ako názor.

Mimochodom, skutočný pravičák sa spozná podľa názorov a nie podľa nicku. Márna snaha.

RE: stredovek
autor: Matúš Demko
e-mail: demek@atlas.sk
webstránka: http://demek.blog.sk
pridané: 28-02-2005 21:19


Ako súvisí stredovek so Zmluvou s Vatikánom? Čítal si ju vôbec? Obávam sa, že nie. Nemusíš sa báť, žiadny klerikálny štát nám nehrozí.
Čo sa Ti, prosím Ťa, na týchto článkoch nepáči?

Článok 2

(1) Slovenská republika uznáva právo Katolíckej cirkvi v Slovenskej republike a jej členov na slobodné a nezávislé pôsobenie, ktoré zahrňuje najmä verejné vyznávanie, hlásanie a uskutočňovanie katolíckej viery, slobodu pri plnení poslania Katolíckej cirkvi, vykonávanie jej kompetencií ustanovených kánonickým právom, vykonávanie vlastníckeho práva k jej finančným a materiálnym prostriedkom a spravovanie jej vnútorných vecí.

Článok 3

(1) Katolícka cirkev má výlučné právo stanovovať a meniť svoj právny poriadok, zriaďovať, meniť a rušiť vlastné cirkevné štruktúry, najmä provincie, arcidiecézy, diecézy, eparchie, exarcháty a apoštolské administratúry

Článok 4

Katolícka cirkev má právo udržiavať kontakty so Svätou stolicou a s univerzálnou cirkvou, osobitne s konferenciami biskupov iných štátov, ako aj s inými cirkvami a náboženskými spoločnosťami a s ďalšími právnickými a fyzickými osobami v Slovenskej republike i v zahraničí.

Článok 5

(1) Katolícka cirkev má právo vykonávať apoštolské poslanie, najmä liturgické obrady a náboženské úkony, hlásať a vyučovať katolícku náuku.

(2) Slovenská republika garantuje nedotknuteľnosť posvätných miest, ktoré sú v súlade s kánonickým právom určené na vykonávanie náboženských úkonov. Pod nedotknuteľnosťou posvätného miesta rozumejú zmluvné strany ochranu tohto miesta, spočívajúcu v zamedzení jeho použitia na iné účely, než ktorým slúži v súlade s kánonickým právom a v zamedzení narušenia jeho dôstojnosti.

(3) Zo závažných dôvodov, so súhlasom Katolíckej cirkvi, možno posvätné miesta výnimočne využiť aj na iné účely, ktoré nie sú v rozpore s posvätnosťou týchto miest.

(4) Výnimka z pravidla nedotknuteľnosti posvätných miest sa pripúšťa, ak je to nevyhnutné v súvislosti s bezprostredným ohrozením života a zdravia, bezpečnosti alebo majetku, a ak nie je možné vopred získať súhlas Katolíckej cirkvi. V týchto prípadoch môže Slovenská republika na posvätných miestach zabezpečiť vykonanie nevyhnutných a primeraných opatrení tak, aby sa v najvyššej možnej miere zachoval ich posvätný charakter.

Článok 6

(1) Svätá stolica má výlučné právo obsadzovať úrady podľa kánonického práva, najmä nezávisle a výlučne rozhodovať pri výbere kandidátov do biskupskej služby a rozhodovať o vymenovaní, preložení, vzdaní sa služby a odvolaní biskupa.

Článok 7

Slovenská republika uznáva každému právo uplatňovať výhrady vo svedomí podľa vieroučných a mravoučných zásad Katolíckej cirkvi. Rozsah a podmienky uplatnenia tohto práva ustanoví osobitná medzinárodná zmluva uzavretá medzi zmluvnými stranami.

Podľa mojich vedomostí počas komunizmu mohli komunistickí pohlavári zasiahnuť do toho, kto bude a kto nebude biskupom. Podľa tejto zmluvy by sa tento precedens nemal zopakovať. Vybral som podľa mňa najzaujímavejšie body tej zmluvy.
Určite najzaujímavejšia je sekcia výhrada svedomia. Je to podľa mňa dobrá vec v otázkach, kde ide o život (potraty, eutanázia, antikoncepcia). Je podľa mňa správne, ak v určitých oblastiach si môže zamestnanec uplatniť právo výhrady svedomia.

RE: stredovek
autor: jednokto
pridané: 01-03-2005 6:51


ešte by bolo zaujímavé sa pozrieť na to, či princíp neplatenia daní cirkvami je zakotvený v medzinárodnej zmluve s Vatikánom, ale sme si takúto vec vymysleli iniciatívne sami.
RE: stredovek
autor: Matúš Demko
pridané: 03-03-2005 14:57


Nič také v Zmluve nie je. Z tvojej strany to bol pokus o vtip, žiaľ, neúspešný.
nepochopena ironia osudu
autor: jednokto
pridané: 06-03-2005 19:14


bohuzial pan Demko nepochopil, ze nejde o zart, ale o legitimnu otazku. Oslobodenie cirkvi od dani je bud zakotvene v ramcovej zmluve s vatikanom (alebo inym medzinarodnym subjektom, ale okrem vatikanu by asi tazko niekto uzatvaral zmluvu s takym perdmetom), alebo sme takuto srandu vymysleli iniciativne my v parlamente...treti sposob je zmluva medzi vladou a slovenskou RKC...co je spravna odpoved? Pan Demko, kto prijal alebo podpisal (funkcia, meno) pravny predpis,ktory oslobodzuje cirkev od platenia dani?
RE: stredovek
autor: Dewey
pridané: 01-03-2005 10:24


Kludne nech si ju upaltnuje - v sukromnom sektore a nie tam, kde tomu, co prispieva na tuto sluzbu moze byt sluzba z pochybnych dovodov odopreta. Ak sa mu napln povolania nepaci, nech ide robit nieco ine. Takto si moze svoje vyhrady uplatnit a nikoho neposkodi.
RE: stredovek
autor: v.B
pridané: 02-03-2005 9:40


A co takto otocit to ? Preco by tato "sluzba" mala byt sucastou verejneho sektora ? Preco by ludia, ktori ju vyzaduju mali bremeno prenasat na danovych poplatnikov a na krestanov v statnej sluzbe, namiesto toho aby si to zaplatili sami ?
RE: stredovek
autor: Dewey
pridané: 02-03-2005 10:42


"A co takto otocit to ? Preco by tato "sluzba" mala byt sucastou verejneho sektora ?"

No dobre, ak nebude sucastou verejneho sektora tak nebude treba ani zakon o uplatneni vyhrady svedomia. Co riesime?

RE: stredovek
autor: jednokto
pridané: 02-03-2005 15:16


super už to naberá grády..teda vyhodíme zdravotníctvo aj školstvo z verejného sektora a bude čisto v súkromných rukách? Dobrá otázka...Čo na to kovaní konzervatívci? A Magistérium Katolíckej Cirkvi? A Jan Tleskač?
RE: stredovek
autor: v.B
pridané: 02-03-2005 16:33


Staci vyhodit odtial niektore "sluzby"
RE: stredovek
autor: Dewey
pridané: 02-03-2005 17:05


Chirurg nerad reze nohy a ruky, svedomie mu nedovoli, noha ma zostat tak ako ju boh stvoril. Ale oni to od neho vyzaduju, boji sa ze pride o flek, keby si tak mohol uplatnit vyhradu svedomia, alebo keby to tak robili mimo verejnu sluzbu...bolo by fasa.
Gynekolog v hornej dolnej ma problem so svedomim pri predpisovani antikoncepcie
,na okoli ziaden sukromnik, len ta statna ambulancia ktora sa stara najma o dochodcov, ktory tam zostali. Kde si ich sedemnastka Marika necha predpisat...?

RE: stredovek
autor: v.B
pridané: 02-03-2005 17:55


Prvy bod som prilis nepochopil (je uz neskoro), co sa tyka Mariky, nech si ten problem vyriesi ako chce
RE: stredovek
autor: jednokto
pridané: 02-03-2005 21:55


to siako predstavuješ??? Žena je občiankou tohto štátu, štát jej garantuje právo na interrupciu za splnenia zákonných podmienok, alebo na predpísanie anitkoncepcie a štát zamestnáva lekára,ktorý zabezpečuje služby, ktoré čtát sľúbi a teraz jej lekár povie nech ide preč? A nech si to rieši ako chce? To si ako predtavuješ? Tebe by sa páčilo,keby si si u mňa za prachy objednal postavenie domu a ja tam pošlem partiu robotníkov, tí ti povedia "bež do ...., mi ti to nepostavíme, vyrieš si to ako chceš" a ja ti tie peniaze nevrátim? Dokonca by som nebol ani nijak postihnuteľný? A ty by si musel za ďalšie peniaze zháňať niekoho iného,kto by ti to postavil? Ak si to nepochopil, tak za klienta si daj to dievča, za majiteľa stavebnej firmy štát a za robotníka lekára.

Okrem toho u nás je ústavou garantovaná rovnosť svetonázorov a okrem toho to dievša,ktoré by muselo platiť za cestovné do iného mesta by týmito peniazmi vlastne nedobrovoľne prispievala na relizáciu náboženstva toho lekára. Nespravodlivá nerovnováha , inak povedané pozitívna diskriminácia jak delo v podaní nášho horlivého odporcu pozitívnej diskriminácie, ministra Lipšica. Lekár dostane právo beztrestne (alebo bez toho, aby zabezpečil nápravu alebo uhradil náklady) odmietnuť vykonávať činnosť, ktorú garantuje jeho zamestnávateľ, a to na úkor práv toho dievčaťa,ktorému vzniknú dodatočné náklady finančné a aj strata času. Inak dnes som pošul v správach, že už jeden lekár odmietol vykonať úkon, nemocnica ho vyhodila a už ho obhajuje Čarnogurský. Som fakt zvedavý, ako to dopadne. Chudák lekár nemal čo sa ťahať tam, kde od neho v zmluve poťadujú robiť to, čo nechce. To by bolo, keby sekretárka odmietla diktovanie listu, alebo pekáýr zamiesenie cesta a by si vyberala, čo z pracovnej zluvy robiť bude a čo nie...

RE: stredovek
autor: PeterS
pridané: 02-03-2005 23:51


Som zvedavy, kde sa ta vyhrada svedomia zastavi. V neajkych spravach uvadzali, ze ...bla bla odmietne napriklad vyucovat sexualnu vychovu !!!... a ze sud moze vylozit vierouku. Takze odteraz mi akykolvek lenivec moze odmietnut vykonat sluzbu a povedat si hocico, napr. ze mu svedomie zakazuje vykonat sluzbu mne, pretoze vie ze verim ze zem nie je placka a teda som kacir. Pojdem sa hned sudit? 99 % ludi sa sudeit nebude a nakoniec by sa v tomto pripade prislo na to, ze ma ten clovek oporu vo vierouke, pretoze nikto ani nevie, v co vsetko Vatikan veri. Je to absolutne nechutne a manipulativne a je to obrovska arogancia moci!
Ak ma sud vykladat vierouku a riesit spory o svedomie tak ja ziadam okamzite pristup do vsetkych archivov Vatikanu a kopie vsetkych pisomnosti. Ziadam kontrolu laikov na kazdom zasadnuti cirkevnych organov atd, atd, a to u vsetkych cirkvach.
Dalej ziadam, aby vyhradu svedomia uplatnoval iba clovek, ktory prekazatelne vykonava vsetky predpisane obrady a dodrzuje vsetky prikazy. Ziadam zaviest preukazy, do ktorych sa zaznaci ucast na bohosluzbach rano i vecer, 40 dnovy post, posty v piatok, nedelne pokoj, rovnako sa zaznaci, ci zmieneny clovek niekedy neonanoval a pod. Dalej mam obavu, ze podla biblie by mal zabijaty filistincov, vlastnit otrokov a pod.
A este ziadam vyhradu svedomia aj pre neveriacich. Mne svedomie tiez nedovoli vykonat sluzbu istym skupinam, tym, ktori su zatazeni dedicnym hriechom.
A na zaver by bolo dobre vediet vopred, ci svedomie moze dovolit vykonat sluzbu skupine obyvatelstva, ktora ma napriklad na rukach Jezisovu krv.
Absurdne, temne, diabolske. Alebo ide len o to postavit skupinu proti skupine a vyvolat neznasanlivost na zaklade najme sexualneho spravania? Nie je toto vsetko vo svojom dosledku protiustavna snaha rozbit spolocnost? Nechapem. Ako moze clovek takto hlboko klesnut.

RE: stredovek
autor: Dewey
pridané: 03-03-2005 8:41


Niet co dodat k obom prispevkom...
RE: stredovek
autor: PeterS
pridané: 03-03-2005 10:07


Ja som to trosku posunul do polohy, o ktorej sa este nehovori. Zatial sa hovori o "operacii", teda ktore operacie su/nie su zatazou pre svedomie. Ale od operacie nie je daleko k subjektu a predmetu, to znamena ze:
- vykonat sluzbu subjektu-homosexualovi zatazi/nezatazi svedomie?
- vydat stavebne povolenie na predmet-bordel zatazi/nezatazi svedomie?
- predstavme si situaciu poslednej vole, kde porucitel ulozi nejaku podmienku dedicovi s tym, ze ak ju nevykona, dedicom sa stane cirkev. Dedicom je slobodna matka... notar ma zrazu problem so svedomim. Otazka, kde asi tak skonci dedicstvo?

RE: stredovek
autor: Dewey
pridané: 03-03-2005 17:49


Ano, ano, uvedomil som si to, to je presne to pojitko ktore ukazuje celu vyhradu svedomia v celej svojej zvratenej nahode...
RE: stredovek
autor: Dewey
pridané: 03-03-2005 17:53


Ano, ano, uvedomil som si to, to je presne to pojitko ktore ukazuje celu vyhradu svedomia v celej svojej zvratenej nahote...
RE: stredovek
autor: v.B
pridané: 03-03-2005 12:28


Odpovede budem davat dole lebo sa to stava neprehladne
RE: stredovek
autor: v.B
pridané: 03-03-2005 16:20


Odpoved je dole
RE: stredovek
autor: Peter Frišo
pridané: 03-03-2005 10:01


Dewey, z Teba by mali fasisti radost, ak si za to plateny kludne sa zucastnuj trebars aj na deportacii a vrazdeni Zidov, nie??? :(
RE: stredovek
autor: Dewey
pridané: 03-03-2005 11:38


Neviem presne ako chapes slova na ktore si reagoval.
Princip neublizovania, ktory vidim samozrejme aj tu nepotrebujem za nevyhnutne vsade vnasat. Ked sa chceme bavit v tejto rovine - lekar s vyhradou ublizuje pacientovi, nie pacient lekarovi. Tiez je zjavne, ze ludia podielajuci sa na deportiaciach zidom ublizovali.
Aj keby existoval zakon na vyhradu svedomia vtedy, asi by im to bolo lautr platne, pretoze deportacie veselo prebiehali este pred posvatenim zakona, ktory vymedzil zidov na zaklade nabozenstva.(nechce sa mi rozpitvavat, kto tam vtedy sedel)

Treba podakovat Janovi Carnogurskemu, ze pomohol priniest ten absurdny pripad s podanim tabletky na obrazovky. Dakujem, ze v tej nemocnici boli rozumni ludia, ktori to par slovkami velmi jednoducho a velmi pekne vyargumentovali. Drzim im v sudnom spore rozumu vs. predsudkov a svojvole lekara voci pacientovi a jeho zdraviu, palce.

RE: stredovek
autor: Peter Frišo
pridané: 04-03-2005 19:05


Nerozumiem o ake poskodenie zdravia ide ked lekar odmietne zabit bezbranneho cloviecika, ktory moze byt zlikvidovany jednoducho preto lebo mu ideolog ako si Ty odovodni.

Tie zvasty si nechaj pre primitivov ktory Ti to zeru, sud rozhoduje na zaklade platneho prava v SR a nie na zaklade toho, ze Ty nieco oznacis za predsudok... od clovceka, ktory je moralne vazne poskodeny to navyse paradne sedi

RE: stredovek
autor: Dewey
pridané: 07-03-2005 10:16


"Nerozumiem o ake poskodenie zdravia ide ked lekar odmietne zabit bezbranneho cloviecika, ktory moze byt zlikvidovany jednoducho preto lebo mu ideolog ako si Ty odovodni."

To je jeden pripad. Uplne prakticke bude zobrat celu skalu pripadov, kde moze dost na zaklade "precedensu" k uplatneniu vyhdrady svedomia. Ale ak chceme ohladom potratov...
Samozrejme ak sa postavia potraty mimo verejne zdravotnictvo bude to mat neblahe dosledky na zdravie zien, ktore ho podstupia v nevyhovujucich podmienkach, bez garancii ktore im dava statne zdravotnictvo. Nepodsuvaj svoje interpretacie zivota, kazdy pacient zije podla inych, mame tu prinajmensom dve koncepcie zivota...
Nemusi ist robit gynekologa, nech ide robit do pitevne...(ani tam nemoze, lebo rezat zivy organizmus je fuj)

"Tie zvasty si nechaj pre primitivov ktory Ti to zeru, sud rozhoduje na zaklade platneho prava v SR a nie na zaklade toho, ze Ty nieco oznacis za predsudok... od clovceka, ktory je moralne vazne poskodeny to navyse paradne sedi"
Ja som "vazne moralne poskodeny" - je to zaujimave slovne spojenie a necham si kludne vysvetlit v akom zmysle som "moralne" a "poskodeny" ...

RE: stredovek
autor: Peter Frišo
pridané: 07-03-2005 13:38


Takze k potratom a k tomu preco ta pokladam za moralne poskodeneho: cela vec je dost jednoducha... 1.nikto nema pravo rozhodovat o zivote druheho cloveka /teraz vynechajme vynimky ktore vyplyvaju napr. z nutnej obrany, alebo cinnosti policie/ 2. nikde si nam nedokazal, kedy presne sa zacina zivot 3. v pochybnosti o zivote nikdy nemozeme dat prednost povoleniu na likvidaciu 4. vsetky tvoje dvovody pre interupciu su vymysledne nasledne z jedineho dovodu a sice zo snahy zbavit pohlavny styk nasledkov aj za cenu zabitia cloveka - co je vysoko neeticke, cize chyba Ti schopnost rozlisit, co je moralne a co nie! hrozim sa toho, co vsetko si ochotny obhajit ak by Ti to spadalo do ideologickeho kramu...

Mimochodom este som nevidel, ze by telo v pitevni o niekkolko mesiacov povedalo niekomu "mama"

PS: Dufam, ze objasnis v ktorom momente sa zacina ludsky zivot

RE: stredovek
autor: Dewey
pridané: 07-03-2005 14:41


"1.nikto nema pravo rozhodovat o zivote druheho cloveka"

Plne suhlasim, lenze je otazka, co je "clovek"...inak odporucam tuto zasadu vytiahnut pri probleme eutanazii alebo treste smrti(Lukas, co povies?)...

"2. nikde si nam nedokazal, kedy presne sa zacina zivot"
Povedal som svoju koncepciu zivota, ktore sa zaklada na urcitych poznatkoch vedy - ktore nemaju vyznam napisany na cele. Proti mne ste postavili inu koncepciu. Snazil som sa Vam vysvetlit, preco sa mi zda ta, podla ktorej zijem ja konzistentnejsia a praktickejsia.
Dosledky z viery v obe koncepcie su rozne, teda spor je na mieste.
Ake dokazy ste poskytli vy, ze to co vznika spojenim dvoch jednobunkovych struktur je uz ludsky zivot? Akym prejavom sa to lysi od ineho dvojbunkoveho spojenia u inych zivocichov(napr.)? Preco az po splynuti a nie este pred? Nechcem argumenty, chcem ukazku toho, co je dokazom v tvojom chapani ktory pozadujes odomna.

"3. v pochybnosti o zivote nikdy nemozeme dat prednost povoleniu na likvidaciu"

Ty nemas pochybnosti, v zmysle nepripustas, ze by si sa mohol mylit? Mas mozno presne v tom istom zmysle ako ja. Takze by si nemal dopustit, aby tvoje spermie putovali dolu odtokom. Ak nepripustas, ze by si sa mohol mylit, ukoncime diskusiu...

"4. vsetky tvoje dvovody pre interupciu su vymysledne nasledne z jedineho dovodu a sice zo snahy zbavit pohlavny styk nasledkov aj za cenu zabitia cloveka - co je vysoko neeticke, cize chyba Ti schopnost rozlisit, co je moralne a co nie! hrozim sa toho, co vsetko si ochotny obhajit ak by Ti to spadalo do ideologickeho kramu..."

Opatovne dakujem za kazen a ocenujem psychologicke pokusy. Mas ma uplne precitaneho. Gratulujem. Posli mi psychlogicky profil postov, zaplatim Ti za neho.
Ked sme uz pritom..."tak moralny kram" na ktorom stava napr. cirkev a ktory je zhodou okolnosti ten isty, o ktory sa opieras Ty, menil cas a argumentaciu ohladom zaciatku zivota niekolko krat, vzdy podla toho, kolko poznatkov priniesla veda a kolkym museli ustupit.

"Mimochodom este som nevidel, ze by telo v pitevni o niekkolko mesiacov povedalo niekomu "mama" "

Este som nevidel, kedze sa bavime vo vztahu k embiu o tom "co to je?", "ci je to uz ludsky jednotlivec", ze by niekomu povedalo mama. Rovnako ako to nepovie zivot na bunkovej urovni v mrtvom tele v pitevni.

"PS: Dufam, ze objasnis v ktorom momente sa zacina ludsky zivot"
Uz som sa tomu venoval obsirne pri inych prilezitostiach, mozes si to nalistovat.

RE: stredovek
autor: Peter Frišo
pridané: 08-03-2005 11:45


"Plne suhlasim, lenze je otazka, co je "clovek"...inak odporucam tuto zasadu vytiahnut pri probleme eutanazii alebo treste smrti(Lukas, co povies?)..."

samozrejme druha cast je ze ani nikto nema pravo rozhodovat o vlastnom ziti


"Povedal som svoju koncepciu zivota, ktore sa zaklada na urcitych poznatkoch vedy..." mne sa zda ze napr. najnovsi dokument National Geographic o vyvine ludskeho jedinca, ci film o interupcii su v rozpore s tvojou "koncepciou", inak ak je tvoja koncepcia mylna, potom pripustas, ze si mozno vrah


"Ake dokazy ste poskytli vy, ze to co vznika spojenim dvoch jednobunkovych struktur je uz ludsky zivot?" Pravda je, ze mi nic dokazovat nemusime, pretoze mi nevykonavame interupcie, dokazovat - a nestacia tvoje "koncepcie", ale na 100% musis Ty! - lebo inak obhajujes vrazdy
"Ked sme uz pritom..."tak moralny kram" na ktorom stava napr. cirkev a ktory je zhodou okolnosti ten isty, o ktory sa opieras Ty, menil cas a argumentaciu ohladom zaciatku zivota niekolko krat, vzdy podla toho, kolko poznatkov priniesla veda a kolkym museli ustupit. "

Neviem odkial toto mas, kedze to nijak nedokumentujes /co som kedy cital mala Cirkev tento postoj/, ale to nie je zasadna otazka, kedze ide o postoj ktory je absolutne nezavisly na krestanstve, ci akomkolvek nabozenstve. Pravda ateista ktory veri v to, ze je len otazka casu kedy sa zmeni na nicotu /existoval a zil vobec niekedy? a nie je vobec akykolvek zivot absurdny?/ nemusi prijat nijakyzivot za hodnotny.

"Este som nevidel, kedze sa bavime vo vztahu k embriu o tom "co to je?", "ci je to uz ludsky jednotlivec", ze by niekomu povedalo mama." Ja hej, treba len vyckat par mesiacov, ked bude z toho embrya mala dietatko, ktore by bolo inak zlikvidovane

RE: stredovek
autor: Dewey
pridané: 08-03-2005 16:27


“Plne suhlasim, lenze je otazka, co je "clovek"...inak odporucam tuto zasadu vytiahnut pri probleme eutanazii alebo treste smrti(Lukas, co povies?)..."

samozrejme druha cast je ze ani nikto nema pravo rozhodovat o vlastnom ziti”

(mal si na mysli zivot nie zitie) Peto, ale to si odporuje. Ak mi niekto brani rozhodnut o mojom zivote, tak o nom rozhoduje prave vtedy on. Potom to treba formulovat tak, ze nikto si nesmie siahnut na zivot a nikomu nemoze byt siahnute na zivot. A problem je aspon z hladiska logiky vyrieseny. Na otazku preco, teda z pohladu zdovodnenia, mas zrejme teologicku odpoved ktoru zhruba poznam. Nebolo to temou nemusime riesit.

”inak ak je tvoja koncepcia mylna, potom pripustas, ze si mozno vrah”
Ja nie, ale ten, co sa pre potrat rozhodne. Ja som v tom pripade “len” prisluhovac systemu ktory vrazdy umoznuje. Obavam sa vsak, ze veda tu v pozitivistickom zmysle odpoved na to, kto sa myli neda.(minimalne v tvojom pripade rozhodne nie).
U mna to hrozi, staci preukazat ze socialnej interakcie je zivot na bunkovej urovni schopny uz pred pomerne prisne stanovenym limitom.

”Pravda je, ze mi nic dokazovat nemusime, pretoze mi nevykonavame interupcie, dokazovat - a nestacia tvoje "koncepcie", ale na 100% musis Ty! - lebo inak obhajujes vrazdy”

Preco Peter? Zda sa mi prakticka poziadavka, ze ak ideme protislobodnemu rozhodnutiu jednotlivca, tak jediny legitimny dovod preco mu klast prekazky je, ze niekomu ublizuje.(vrazda) A to ze niekomu ublizuje musi predsa dokazat strana, ktora pozaduje takuto intervenciu do slobodneho rozhodnutia Tento princip bezne akceptujeme, preco zavadzame prezumpciu viny? (=staci ukazat prstom a ten komu v niecom branime musi preukazat, ze nikomu neskodi?)

”Neviem odkial toto mas, kedze to nijak nedokumentujes /co som kedy cital mala Cirkev tento postoj/, ale to nie je zasadna otazka, kedze ide o postoj ktory je absolutne nezavisly na krestanstve, ci akomkolvek nabozenstve. Pravda ateista ktory veri v to, ze je len otazka casu kedy sa zmeni na nicotu /existoval a zil vobec niekedy? a nie je vobec akykolvek zivot absurdny?/ nemusi prijat nijakyzivot za hodnotny.”

Myslim, ze je to znamy fakt, nechce sa mi to hladat na internete, ale ked budes na tom trvat investujem cas. (myslim, ze islo bud o kopanie dietata alebo uzretie svetla sveta, ale to uz skor hadam, nepamatam si to presne)
Nezavisle..to iste mozno povedat aj o koncepcii zivota, ku ktorej sa hlasim ja.
Peter, ludsky zivot za hodnotny beriem aj ked nemusim, nebojim sa, ze keby som to nerobil, obrazne by som sa prazil v pekle. Nepotrebujem tuto sekeru nad hlavou a zrejme ani Ty. Okrem toho, nemusi to robit ziaden krestan, doktrina podla ktorej zijeme je determinant ale nie absolutny a hladat tu doktrinu ktora vedie ku “vacsej” ucte ku zivotu je pochabe. Metafyzicke otazky ktore si (mi?si?) polozil su zaujimave, ale to je na novu a dlhu aj ked zaujimavu diskusiu.

”Ja hej, treba len vyckat par mesiacov, ked bude z toho embrya mala dietatko, ktore by bolo inak zlikvidovane”
Nehladame odpoved na otazku co to bude, ale co to je. To co je pre nas za inych okolnosti uplne prakticke tu akoby sme nechceli pouzit. Ked sa ma niekto opyta na to, aky je moj sused clovek, tak zhodnotim doterajsie skusenosti s nim. Nic ine k dispozicii nemam. Nebude meditovat nad tym, ze ked sa mu bude darit este viac v podnikani, moze byt casom z neho vacsi hajzlik ako je. Mozem dat takuto odpoved, ale uz neodpovedam na otazku.
Ked ukradnes penny nebude trest zodpovedat milionu, ktory by si mohol vyhrat, keby si ho vsadil opakovane v rulete.

Aka skusenost nas spaja s embriom a v akom zmysle moze byt tato skusnost v zhode s nasimi dovtedajsimi skusenostami vo vztahu k tomu, co bezne odlisujeme od vonkajsieho prostredia a oznacujeme symbolomi zivy a ludsky jednotlivec?

RE: zmluva s Vatikanom
autor: Jaro
e-mail: bill.gates@microsoft.com
pridané: 01-03-2005 15:04


Zmluva s Vatikanom je podla mna totalne nepotrebna. To, co sa garantuje v tej zmluve, by predsa mala garantovat ustava - sloboda vierovyznania, a to pre kazdeho, nie len pre katolikov. Nie som pravnik, ale myslim, ze by to tak malo byt. To, ze KDH presadzovalo tuto zmluvu, ja vnimam ako jedno velke (nie vsak jedine) negativum tejto strany. Obavam sa, ze KDH nema daleko k totalitarnemu spravaniu (ja som katolik, kto je viac!?).

PS: Vzdy som volil KDH (resp. SDK) a asi aj budem, kedze na SK nevidim lepsiu relevantnu stranu. Je to vsak smutne, ze to najlepsie co na SK je, je castokrat nevypocitatelne KDH s totalitnymi sklonmi.

Orlando
autor: Julius
e-mail: jessy@hotbox.com
webstránka: http://ec24.ecalendario.com/paydayloans/
pridané: 12-06-2006 5:54


largabanda http://14f19.ecalendario.com/agriturismovalencia... adslbbb and when I put her legs on my shoulders... ufficiosangimignano http://13200.ecalendario.com/venditaufficiofriuliveneziagiulia... mywife I've shut the sheriff there. Oh I've raped her before. telefoninomotorola http://39e4.ecalendario.com/giochiarcade... autonoleggiobussolengo her last cry before death was amazing caesartour http://3369.ecalendario.com/anellonuziali... ricettacinese and when I put her legs on my shoulders... degustazionevino http://1821.ecalendario.com/victoriasilvested... bancosicilia her last cry before death was amazing donnainperizoma http://101c1.ecalendario.com/bedandbreakfastverona... motorefuoribordoelettrico your bloody cryes is shit, just take a look at that dead babes hotel5stellemilano http://107d0.ecalendario.com/downloadmusica... emiratiarabounitiristorante and when I put her legs on my shoulders... scrittaglitter http://9449.ecalendario.com/offertastampante... assicurazionelourdes I've shut the sheriff there. Oh I've raped her before. d82944d01e00aa002302cdc1d538a2ee
Orlando
autor: Julius
e-mail: jessy@hotbox.com
webstránka: http://ec24.ecalendario.com/paydayloans/
pridané: 12-06-2006 5:54


largabanda http://14f19.ecalendario.com/agriturismovalencia... adslbbb and when I put her legs on my shoulders... ufficiosangimignano http://13200.ecalendario.com/venditaufficiofriuliveneziagiulia... mywife I've shut the sheriff there. Oh I've raped her before. telefoninomotorola http://39e4.ecalendario.com/giochiarcade... autonoleggiobussolengo her last cry before death was amazing caesartour http://3369.ecalendario.com/anellonuziali... ricettacinese and when I put her legs on my shoulders... degustazionevino http://1821.ecalendario.com/victoriasilvested... bancosicilia her last cry before death was amazing donnainperizoma http://101c1.ecalendario.com/bedandbreakfastverona... motorefuoribordoelettrico your bloody cryes is shit, just take a look at that dead babes hotel5stellemilano http://107d0.ecalendario.com/downloadmusica... emiratiarabounitiristorante and when I put her legs on my shoulders... scrittaglitter http://9449.ecalendario.com/offertastampante... assicurazionelourdes I've shut the sheriff there. Oh I've raped her before. d82944d01e00aa002302cdc1d538a2ee
Orlando
autor: Julius
e-mail: jessy@hotbox.com
webstránka: http://ec24.ecalendario.com/paydayloans/
pridané: 12-06-2006 5:54


largabanda http://14f19.ecalendario.com/agriturismovalencia... adslbbb and when I put her legs on my shoulders... ufficiosangimignano http://13200.ecalendario.com/venditaufficiofriuliveneziagiulia... mywife I've shut the sheriff there. Oh I've raped her before. telefoninomotorola http://39e4.ecalendario.com/giochiarcade... autonoleggiobussolengo her last cry before death was amazing caesartour http://3369.ecalendario.com/anellonuziali... ricettacinese and when I put her legs on my shoulders... degustazionevino http://1821.ecalendario.com/victoriasilvested... bancosicilia her last cry before death was amazing donnainperizoma http://101c1.ecalendario.com/bedandbreakfastverona... motorefuoribordoelettrico your bloody cryes is shit, just take a look at that dead babes hotel5stellemilano http://107d0.ecalendario.com/downloadmusica... emiratiarabounitiristorante and when I put her legs on my shoulders... scrittaglitter http://9449.ecalendario.com/offertastampante... assicurazionelourdes I've shut the sheriff there. Oh I've raped her before. d82944d01e00aa002302cdc1d538a2ee
Jay
autor: Jimmie
e-mail: tristan@yahoo.com
webstránka: http://bfa4.speziazona.com/pannellopercopertura/
pridané: 17-06-2006 11:28


xball http://6724.speziazona.com/oraripiscinamilano... villavacanzaaffitto I hate your tears, they make me feel too alive stylexp http://15072.unoprincipali.com/notespese... ragazzaisernia and when I put her legs on my shoulders calzaturaadidas http://1d248.speziazona.com/borsaindici... autoradiocdkenwood and when I put her legs on my shoulders basketballfield http://1825c.speziazona.com/lastminuteagritourism... prestitobellagio I hate your tears, they make me feel too alive xsarapicasso http://11bb4.speziazona.com/panchemultifunzionevendita... incontroferno and when I put her legs on my shoulders hotelcinquestelleagrigento http://100fe.speziazona.com/movieporno... siemensax72 I saw her beaty face before I came that place tarantobynight http://21264.unoprincipali.com/peugeot807... londonbudgethotel I saw her beaty face before I came that place sfondopaperina http://24a80.unoprincipali.com/lavoroemiliaromagna... annunciazione and when I put her legs on my shoulders DC90C9B9588413DF288B9B1315FABD47BD5294B2
Abdullah
autor: Jahiem
e-mail: stacey@operamail.com
webstránka: http://www2380.soddisfare.com/magnacarta/
pridané: 23-06-2006 3:41


agriturismoscorza http://www1939.attesa.net/astrologiaascendente... canzoncine celebritycruiseline http://www2056.sanguinante.com/emailpop3gratis... agriturismocastanoprimo reikiveronaaddsite http://www481.stampabile.net/cartucciaricaricastampante... roccosigfredi bedbreakfasttrapani http://www1768.uomodelferro.com/annunciopersonalevenezia... sceltanomeromano affittoufficioteramo http://www31.stampabile.net/aceaelectrabel... storiadelrock cometreggiseno http://www2167.nubibianche.com/ufficioasciano... thundertiger realplayergratis http://www576.sanguinante.com/alloggitorino... disdettarcauto anydvd5941 http://www656.sanguinante.com/autonoleggiogrado... aquario 710A707E65E7B4E094B30AD2F5DC009AA0DA1859
Tommie
autor: Aaron
e-mail: izaiah@e-mailanywhere.com
webstránka: http://62.mioautore.com/lastminutetourit/
pridané: 30-06-2006 8:56


padiglionifiere http://53.grandiserto.com/testipinodaniele... simbolocinese pikespeak http://101.fossetardi.com/isadora... leilagf6 sarasex http://160.fossetardi.com/albergovalencia... matureboy venditacucine http://28.prestamolto.com/vacanzacollinalucca... naughty ragazzoreggiolo http://57.prestamolto.com/puntotuning... sghz510 arredonegozi http://142.prestamolto.com/reterecinzione... secondopiattoricetta incontrobernareggio http://63.prestamolto.com/ricercaquadri... fotosessogay euroflorait http://89.grandiserto.com/agriturismocattolica... pollywalker f4dd026ac39b9e2fa576404ae93f215c
Rudy
autor: Milo
e-mail: adriel@mail.ru
webstránka: http://4.hotpassion.org/masterbate.html
pridané: 15-07-2006 17:18


cock.html http://1.thepassione.org/babe.htm... femdom.html footfetish.html http://19.altvideos.org/housewive.htm... footfetish.html nifty.html http://12.altvideos.org/lesbian.htm... blonde.html fisting.html http://19.amateurworld.org/fisting.htm... fissure.html titty.html http://8.thepassione.org/spanking.htm... teen.html sexual.html http://12.myvideoz.org/cheerleader.htm... interracial.html spanked.html http://16.amateurworld.org/threesomes.htm... hardcore.html gangbang.html http://8.altvideos.org/milf.htm... butt.html 71b0d16f90c6ef289fb9e0b08b44fd7c
Aric
autor: Conner
e-mail: brad@mail.ru
webstránka: http://billings.meether.org/train-tour-dates1515.html
pridané: 28-07-2006 13:05


e2ffb92bf1125acf9949521a5749b76b fist-lessons37.html http://library.mainpills.org/how-long-a433.htm... tests-matchmaking-networking208.html phentermine-price202.html http://infant.meether.org/local-phone-personals440.htm... index.html william-wordsworth-i2228.html http://transferal.meether.org/red-hot-dateline217.htm... contactos-amateur-fotos640.html to-make-you65052.html http://hormones.meether.org/how-to-dismantle25807.htm... tips-on-how1090.html oma-clit-free492.html http://bukkake.somigliante.org/nude-asian-photography485.htm... effexor-and-wellbutrin277.html pharoahs-encounter-kit193.html http://application.mainpills.org/compare-lexapro-and612.htm... browse-online-classifieds4009.html bikini-redhead-gallery809.html http://diets.mainpills.org/cheapest-ambien-purchase102.htm... lexapro-benefits629.html xanax-side-effects439.html http://analgesic.meether.org/chatten-+-nederland389.htm... toe-sucking5.html 33766d282efd27c3468309e546e247c5
Rey
autor: Reagan
e-mail: victor@hotmail.com
webstránka: http://13.mutoaspetti.com/prenotazionealbergovasto/
pridané: 03-08-2006 20:38


42efb8d34984961225315e889096e1ef agriturismocavalli http://3.mutoaspetti.com/notebookmitac... cancelliautomazione faretto http://15.mutoaspetti.com/driverparallel... laurea costisicurezza http://7.diretroal.com/suoneriaphilipsgenio... fpcgil insurancelife http://4.lenovenote.com/prestitocaen... sanitariostandaidealstandaidealsanitario oroscopogratispersonalizzato http://19.fuorgirati.com/lykkemayandersen... affittocasavacanzafirenze temasvoltodroga http://12.diretroal.com/bittorrent... franchisingoro hornyhousewife http://6.mutoaspetti.com/nautico... scriverearticolo monitorlcdphilips http://18.fuorgirati.com/tonsilla... liquoreliquirizia 75a742eec33669b1edde3eaa6b5f0c97
Clark
autor: Chadwick
e-mail: derrell@e-mailanywhere.com
webstránka: http://13.viverlieto.com/cartonisfondi/
pridané: 04-08-2006 12:40


97e5ec499d75488fe3ac354749b85cc0 ufficiotricase http://16.gialacolonna.com/hotelromaeur... motozappebenzina intruderalarmswestmidlands http://5.puosefine.com/autonoleggiotrezzanonaviglio... paratormone albergobelgio http://12.gialacolonna.com/navigatoregarmin... classifichecampionatoeuropeicalcio canzonidinatale http://6.ebbemilizia.com/ibanez... msnfr vanhalenmp3 http://12.ebbemilizia.com/scannervendita... marketingandadvertising emailfree http://12.puosefine.com/villaggioturisticibambini... assunzionitrenitalia rallye http://17.puosefine.com/filmdvdofferta... doping affittocasavarese http://1.viverlieto.com/kitchensink... bootmanagerfreeware 2c9b7f801c901cb50971d67a71c64b13
Na zamyslenie pre KDH
autor: liberal
pridané: 28-02-2005 11:39


Vyborne. Vdaka za clanok.
Len aby padol na urodnu podu.

RE: Na zamyslenie pre KDH
autor: Filip Glasa
pridané: 28-02-2005 12:47


No to som od teba nečakal, lebo tam zaznelo na KDH aj dosť pozitívneho.Tá kritika KDH z konzervatívnej strany je stále rovnaká, ale mám dojem, že si pred tým podobný postoj ku KDH kritizoval, pretože tam bolo možno príliš chvály :-)
RE: Na zamyslenie pre KDH
autor: liberal
pridané: 01-03-2005 7:09


Pre Filip Glasa :

Ja chvalim clanok, pretoze obsahuje niekolko kritickych vyhrad voci KDH , ktore ZBYTOCNE rozdeluju KDH a pravicovych liberalov. Ja som vzdy kritizoval KDH z pozicie potencialneho SPOJENCA , nie z pozicie nepriatela. Ja nekritizujem nepriatelov , ale spojencov. Nepriatela necham – aby robil chyby , pretoze chyby ho oslabuju.
Keby KDH -aci chapali kritiku ako pomoc, vyhli by sa hlupym skutkom, ktorymi oslabuju sami seba . KDH-aci nie su neomylni hrdinovia , Krivosik dobre vystihol ich niektore detinske postoje (nacionalizmus, socialisticke maniere, rusofilstvo, ...) . Ja som kvoli nazornosti pomenovaval tie ich vystrelky silnejsimi slovami.
Stale si myslim, ze je rozumnejsie sa zaoberat konstruktivnou ROZUMNOU kritikou , nez hlupymi osocovaniami "skutocneho praviciara" , alebo socialistu Deweya.


Zaujimavy by bol postoj KDH (ale aj L.Krivosika) ku slavianofilskemu clanku J.Č. v predoslom "Tyzdni" . Clanku, ktory podla mna bol vyplodom naivneho romantickeho pubertaka, ktory si myli vlastne sny a realitu.

RE: Na zamyslenie pre KDH
autor: Dewey
pridané: 02-03-2005 11:10


"nez hlupymi osocovaniami socialistu Deweya."
Myslim, tym z nas dvoch kto sa tu snazi osocovat a davat podpasove rany(=nalepky bez argumentov) si Ty. Stale dokola. Uz mi je aj trapne znova nacinat tuto temu.

kdh
autor: Filip Glasa
pridané: 28-02-2005 12:39


Postoj KDH k vojne v Iraku, skor pripomína EUrópsky postoj, než konzervatívny postoj odporocov v USA.A neviem či všetci konzerv. odporcovia vojny, prípadne rozširovania demokracie vo svete, musia zdieľať aj ostatné názory P.Buchanana.Alebo inak, z toho článku by mal človek dojem, že medzi paleo a neo je priepasť, a nič medzi.Aj keď to tak si nebolo myslené.

Neviem či by ľudia s OKS priamo vstúpili do KDH.To nie je otázka KDH, ale OKS.Skor by z toho mohla byť nejaká spolupráca.

Čo sa týka Lipšica a Palka, myslím si, asi rovnako ako ty, že sú správni ľudia na správnom mieste, a robia čo majú.Aj keď to nevylučuje možnú kritiku.To že tie rezorty nefungujú ako by mohli, zas bude skor otázka SDKÚ a ANO, ako spomínaš.

Dostane sa tento článok aj k predstaviteľom KDH?Podobné už boli popísané, len by ma zaujímalo, ako na ne reagujú.

ďalšia agitka z pera Lukáša Krivošíka
autor: jednokto
pridané: 28-02-2005 14:07


vskutku pekné..

ešte by stálo za to opýtať sa autora, ako by sa podľa neho malo KDH správať k pravicovým liberálom, ktorí dokonca ani neveria v boha (áno, aj takí sú). Či KDH bude voči nim hrádzou, alebo bude niekde vedľa.

Pekne zapasoval aj odkaz na Hlinku. Pekne, pekne. Možno ani nie je tak ďaleko čas, keď tu budeme čítať chválospevné editorialy na výročie narodenia Tisa alebo vyhlásenia Slovenského štátu.

Pohltenie OKS - tak toto je skutočne výborná časť článku. Autor asi podvedome cíti, že drvivá väčšina sympatizantov KDH nie je nejak intelektuálne podkutá (česť výnimkám, pán Lipšic) a často nevie kam z konopí (pán Palko prepáči že hovorím o ňom a hádam ma nebude stíhať za to slovko "konope"). Podvedome cíti, že KDH je rurálna strana, jej voliči ani tak nevolia na základe rozumu, ale viery, alebo dokonca na základe jedenásteho prikázania z kancla.

Riešenia je povedané priamo - zožrať tých intelektuálov, lebo všetci rozumní musia byť u nás a kto nie je, najskôr bude asi ľavicový liberál. A potom pekne ten ich mozgový trust už bude náš a už iba my sa ním budeme chváliť a už nebude vyzerať ako zadubenci,ktorí sú asi takí súčasní ako Palackého próza.

Pred rokmi takto KDH brojilo, aby sa DS vzdala svojho charakteristického postoja a nechala sa zožrať KDH. Naštastie sa tak nestalo.

RE: ďalšia agitka z pera Lukáša Krivošíka
autor: Peter Frišo
pridané: 28-02-2005 15:34


Jednokto ja si myslím, že ateizmus je v rozpore s rozumom... v každom prípade však s akoukoľvek zmysluplnosťou ľudského konania.
RE: ďalšia agitka z pera Lukáša Krivošíka
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 28-02-2005 22:15


Zaujimave, ja si to iste myslim o teizme :-)

S pozdravom,
Peter

RE: ďalšia agitka z pera Lukáša Krivošíka
autor: vik
pridané: 28-02-2005 22:50


Ja som síce deista, ale ateistov nemám rád.
ešte jeden postreh
autor: jednokto
pridané: 28-02-2005 14:19


"Jeho osoba má viacero výhod: je to konzervatívec, zástanca slobodného trhu, je mladý a ešte neokukaný a je to luterán"

vskutku symptomatické..ešte stále sú u nás ľudia, pre ktorých je konfesijné zaradenie istým druhom kvalifikácie. Možno sa dožijeme aj toho, že to bude veľmi dôležité... Na druhej strane, bolo by zaujímavé, ako by sa Lukáš Krivošík postavil k článku, kde by nejaký módny návrhár hovoril o svojom nádejnom nástupníkovi, že "má zmysel pre estetično a navyše je aj homosexuál". :-D Byť homosexuálom ja napríklad pre nášho ministra Palka dostatočným dôvodom, aby nemohol byť v žiadnom prípade učiteľom. Toľko k vzťahu KDH a sloboda a ľudské práva.

Keď si to vezmeme "kolem a kolem", možno už budú na rôzne miesta dôležité úplne iné vlastnosti, ako tie,ktoré majú súvis s pracovnou náplňou. Veď napríklad v jednom mestečku na východe prepustili z jednej škôlky všetky učiteľky, ktoré boli rozvedené. Hold, možno si budeme musieť zvyknúť, že zachvíľu bude pri pohovoroch dôležité nie vaše vzdelanie, ale ku ktorej cirkvi patríte, či ste z posväteného manželstva a či máte dobrý rodinný status.

RE: ešte jeden postreh
autor: Peter Frišo
pridané: 28-02-2005 15:35


a ten záver: to by bolo fajn
RE: ešte jeden postreh
autor: vik
pridané: 28-02-2005 22:52


Ako sa vy dvaja potom staviate k "pozitívnej" diskriminácii?
RE: ešte jeden postreh
autor: Peter Frišo
pridané: 01-03-2005 10:40


myslim ze vybrat do zamestnania na zaklade objektivnych predpokladov nie je pozitivna "diskriminacia"
RE: ešte jeden postreh
autor: vik
pridané: 01-03-2005 22:18


Pardón, to nemalo byť Vám, ale jednokomu. A nemali tam byť ani dvaja, mal to byť len on.
RE: ešte jeden postreh
autor: jednokto
pridané: 02-03-2005 15:24


nuž keď otázka smerovala na mňa, tu je odpoveď..mne sa pozitívna diskriminácia v akejkoľvek forme hnusí. Zároveň musím povedať, že pozitívna diskriminácia je činnosť, pri ktorej sa jednej skupine osôb prizná väčší okruh práv, na (pozor to teraz príde to dôležité) ÚKOR PRÁV práv inej skupiny. Ak otázka smerovala k homosexuálom, tak ak ide o registrované homosexuálne partnerstvá, nejde o pozitívnu diskrimináciu, lebo tí dvaja teplí nezískajú žiadne práva na úkor iných ľudí. Ak áno, tak treba, aby niekto konečne povedal, aké jeho právo bude ukrátené,ak sa X "homosexuálne" zaregistruje s Y.
RE: ešte jeden postreh
autor: Dewey
pridané: 02-03-2005 16:10


To je dobry argument k podstate veci, asi ten najdolezitejsi, len si treba dat pozor a to je to preco nemam rad slovo dikriminacia - K potieraniu prav jednej skupiny na ukor inej (nemozes alebo nesmies branit) a prisudzovaniu prav inej skupine(mozes,bez ohladu na nesuhlas niekoho ineho alebo nesmu robit proti tvojej voli) dochadza pri kazdej uprave spolocenskych vztahov. Preto je pojdem pozitivna / negativna diskriminacia problemovy.

Cize inak sa da to co si napisal interpretovat tak, ze ide o upravu vztahu dvoch subjektov, preukazatelne neexistuje iny subjekt, pre ktory by vyplivali externality(ta mozna najdolezitejsia je ublizenie inym) a teda kladenie prekazok takejto poziadavke je nezmyselne, neopodstatne. V skutocnosti sa snazi odstranit prekazky, ktore kladie slobodnemu suzitiu tychto dvoch ludi legislativa, ktora nedokaze, podobne ako heterosexualny vztah reflektovat.
(neviem ci je to zrozumitelne)

Cize, dokazove brameno by malo by na ich strane. Dajme ruky za hlavu a nohy na stol a nech oni najprv dokazu, ako registrovane partnerstvo niekomu skodi. Ak nepreukazu, neexistuje argument preco im nepomoct odstranit prekazky, ktore im kladie existujuca uprava spolocenskych vztahov na urovni pravnych noriem a neexistuje argument preco tieto neopodstatnene prekazky modifikaciou pravnej normy/novou pravnou normou neodstranit.

RE: ešte jeden postreh
autor: jednokto
pridané: 02-03-2005 22:09


v skutočnosti je jeden jediný dôvod, prečo kádeháci a obyčajní netolerantní ľudia nechcú egistrované partnerstvá - ale nie je to dôvod právny,ani rozumový, ani inak relevantný. Je to dôvod iracionálny, temný vychádzajúci z nepriateľstva voči cudziemu, neznámemu. Proste sa im to nepáči, a to z toho istého dôvodu ako sa 13 ročnému metalistovi nepáčia depešáci. Avšak oni samozrejme nemôžu s pravdou von, že to chcú len preto, lebo sa im to nepáči, a tak preto vymýšľajú krkolomné kváziargumenty a dôvody, viď ekvilibristická kreácia v.B. s porovnávaním kamarátstva a homosexuálneho vzťahu a z toho pitoreskne vyvodený akože právny argument, že reg.partn. by dostal väčší balík práv ako kamarátstvo a teda by bolo reg. partn. pozitívne diskriminované oproti kamarátstvu....na druhej strane obyčajní gadžovia nemajú rozum na to, aby takto zahaľovali svoj odpor do kvázi racionálnych argumentov, tak na rovinu povedia, že reg.partn. nechcú preto, lebo sa im nepáči predstava, ako sú dvaja chlapi v posteli a že čo robia - teda vzťah dvoch ľudí degradujú len na posteľné scény - aké signifikantné pre takýchto proletárov duše. Zaujímavé je však to, že množstvo z takých gadžov ejakuluje pri pohľade ne dve-tri.čtyri ženy v posteli...
RE: ešte jeden postreh
autor: Dewey
pridané: 03-03-2005 8:55


Ano vystihol si to. V tejto rovine som neuvazoval.
U jednej skupiny je to iba praobycajne citenie(gadzovia) a nesulad s ich osobnym vkusom(fuj ja by som s chlapom do postele nevliezol, fuj dvaja chlapi v postely - napr. slota - presne ako si napisal)
a inteligentna mensina toto citenie legitimizuje na jednej strane, na druhej, kedze je zaroven v rozpore s ich nedoktnutelnymi doktrinami "cerpa" legitimitu pre dalsie aktivity prave u tej pocetnej vacsiny disponujuce onym zvratenym citenim - ktoreho ale citenie na druhej strane je zvacsa v rovnakom rozpore s ich doktrinami, presne ako si napisal. (chlast,cudzolozstvo,porno,viac zenskych,mlatenie zeny,zavist,zlodejina,lenivost,darmozracstvo....)

"Proste sa im to nepáči, a to z toho istého dôvodu ako sa 13 ročnému metalistovi nepáčia depešáci."
To este stale fici? ;-)

RE: ešte jeden postreh
autor: okoloiduci
e-mail: okoloiduci@centrum.sk
pridané: 20-03-2005 22:27


vskutku brilatna argumentacia...
RE: ešte jeden postreh
autor: okoloiduci
e-mail: okoloiduci@centrum.sk
pridané: 20-03-2005 22:24


snad uz nie je neskoro...

z toho viac-menej vyplyva, ze suhlasis aj s tym, ze treba pravnu upravu pre pripad spoluzitia 12 muzov a 4 zien v spolocnej domacnosti (pokial o to prejavia zaujem)

Ved - nikomu neublizuju, nikoho neobmedzuju, a su ukrateni od vyhod, ktore pozivaju muz a zena v manzelstve - dedenie, informovanie o zdrav. stave (caste argumenty)...

RE: ešte jeden postreh
autor: vik
pridané: 02-03-2005 19:35


To som skôr reagoval na to pobúrenie, že prepustili rozvedé učiteľky.
frflosom
autor: Lukas Krivosik
pridané: 28-02-2005 17:53


"Celkom nechapem ako moze presvedceny liberal (odvolavajuci sa na Hayeka) zastavat KDH, ktoreho politika pachne stredovekom, vid zmluva s Vatikanom."

Si precitajte tu Hayekovu teoriu poriadne a potom pochopite, ze volit konzervativcov je logicky krok pre zastancov slobodneho trhu.

A ja nie som ziadny liberal! Hayek mozme nazvat konzervativny liberal alebo liberalny konzervativec, prirovnal by som jeho postavenie k Tocquevillovmu. Ja mam rad Maggie a Maggie povazovala Hayeka za proroka v spolocenskych vedach. Takze bolo logicke, ze som ho studoval.

"Mimochodom socialisticke Ceskoslovenkso 1948-1989 bolo oproti stredoveku (=cirkevna idelogia) ovela slobodnejsie, liberalnejsie."

Tak to je uplna volovina. Vies, "skutocny praviciar", ked citam napr. Deweyho, nesuhlasim, ale jeho argumenty maju aspon nejaku logiku. A uznavam, ze ten clovek ma znalosti. Tvoje reakcie ale postradaju aj logiku aj znalosti.

Absolutisticke monarchie stredoveku sice boli pod absolutnou mocou krala, ale az moderna doba priniesla masove sposoby vyvrazdovania a metody technickeho sledovania.

Ti absolutisticki monarchovia boli casto obmedzeni mocensky na svoje hlavne mesto. Pokial ide konkretne o Cirkev a inkviziciu: inkvizicia vznikla na obranu proti herezam.

Heretici, ked sa pozriete na ich politicke ciele (nasilne odstranenie spolocenskeho poriadku, nastolenie neba na zemi, zrusenie sukromneho vlastnictva, nahradenie rodiny volnou laskou) boli velmi podobne programu komunistov.

Skoda, ze sme v 19. storoci nemali hranicu, abz na nej zhorel Karl Marx. Jeho masivna brada by iste dobre horela.

"Vsak cirkev bola takmer vzdy brzdou pokroku"

Dalsi ahistoricky blud. Ja sa hlasim k anglosaskej tradicii konzervativizmu, podla ktorej je nabozenska viera nie protivnikom, ale predpokladom pre pokrok a slobodu. To ostatne hovori aj Hayek!

"Stavenie kostolou nema pre ekonomiku ziaden vyznam."

Este raz zopakujem, co som napisal aj v clankoch. Pisane a nepisane pravidla su potrebne a nevyhnutne, aby trh fungoval.

Ak postavite kostol a kazete v nom o potrebe dodrziavania dohod, pomahate ekonomike. Ak postavite kostol a apelujete v nom na dobrocinnost a sucit z chudobnymi, pomahate ekonomike. Cim viac bude na Slovensku kostolov a cim viac ludi do nich bude chodit, tym skor budeme normalnou krajinou.

"Postoj KDH k vojne v Iraku, skor pripomína EUrópsky postoj, než konzervatívny postoj odporocov v USA"

Postoj k Iraku je podmieneny postojom Vatikanu a tym, co sa nazyva pravidla spravodliveho vedenia vojny. Preto je proti nej aj Pat Buchanan, tiez mimichodom katolik.

"Alebo inak, z toho článku by mal človek dojem, že medzi paleo a neo je priepasť, a nič medzi.Aj keď to tak si nebolo myslené."

Mozno to bude zniet uz ako obohrana platna, ale paci sa mi Maggiin postoj. Ta doslova povzbudzovala Busha do vojny v Iraku. A pritom nie je neokonica. Naopak, ako Hayekova ziacka vie, ze demokracia potrebuje specificke podmienky. No zda sa mi, ze vyvoj dava Bushovi za pravdu, podobne ako dal Reaganovi.

"Neviem či by ľudia s OKS priamo vstúpili do KDH.To nie je otázka KDH, ale OKS."

Urcite je to otazka na oboch, ale postavme vec z hlavy na nohy: nie OKS ide zobrat ludi z KDH na svoju kandidatku, ale KDH ide pojat OKS. Teda primarne to bude vec KDH. Ale OKS musi samozrejme najprv suhlasit.

"Dostane sa tento článok aj k predstaviteľom KDH?Podobné už boli popísané, len by ma zaujímalo, ako na ne reagujú."

Mnohe z toho sme povedali Vladimirovi Palkovi, ktory je nas velky citatel. Urcite si precita aj tento clanok. Pokial ide o ekonomiku, aj vojnovy slovensky stat, ma Palko jasno. A bol by mozno otvoreny uvazovat aj nad tou vecou s OKS. Dokonca ani nase rozdielne postoje k Iraku neberie ako tragicke. Ono je to v postate velmi prijemny clovek.

"ešte by stálo za to opýtať sa autora, ako by sa podľa neho malo KDH správať k pravicovým liberálom, ktorí dokonca ani neveria v boha (áno, aj takí sú). Či KDH bude voči nim hrádzou, alebo bude niekde vedľa."

Pre nich je logicke, aby KDH volili a mozno aj podporili ho v tej ekonomickej oblasti. Prikladom som ja sam. Pochadzam z ateistickej rodiny a nie som pokrsteny. Boha hladam, zatial som agnostik. A som tiez hayekovec a volim KDH.

Poznam inak dost takych ludi, co volia KDH a nemusia verit v Boha.

"Pekne zapasoval aj odkaz na Hlinku. Pekne, pekne. Možno ani nie je tak ďaleko čas, keď tu budeme čítať chválospevné editorialy na výročie narodenia Tisa alebo vyhlásenia Slovenského štátu."

To je cista zlomyselnost. K problematike spojenia KDH so slovenskym statom som sa vyjadril k clanku. Pokial ide o Tisa a Hlinku, porovnavat ich je scestne.

Hlinka bol popularny medzi bratislavskymi Zidmi a sam hlasal toleranciu k nim. Asi zverejnime aj jeho vyroky k tejto teme, aby sa aj jednokto dovzdelal. Hlinkovi vycitam len to, ze bol politicky naivny a dopustil aby jeho stranu ovladli madaroni ako bol Tiso alebo Tuka.

"Autor asi podvedome cíti, že drvivá väčšina sympatizantov KDH nie je nejak intelektuálne podkutá"

Tento pocit mam zo vsetkych slovenskych stran a v KDH je to dokonca o nieco lepsie. Ta Zalesakova a Jarova robota uz prinasaju plody. KDH nie je slabe v diskusiach s fickovcami ale v diskusiach s lavicovo-liberalnymi intelektualmi ako su Kusy alebo Hvorecky. Niezeby mali tito dvaja pravdu, ale proti jednym intelektualom sa treba vyzbrojit inymi intelektualmi.

"jej voliči ani tak nevolia na základe rozumu, ale viery, alebo dokonca na základe jedenásteho prikázania z kancla."

Ale ved to nie je ziadne negativum. Vdaka tymto ludom u nas prechadzaju zavazne reformy. Toto je presne to, co vypliva z Hayekovej teorie kulturnej evolucie. Ludia nemusia trhovy poriadok milovat, ale drzia sa ho napr. preto, ze to vypliva z ich viery. Inak, clenov KDH by som nepodcenoval. Je tam dost vynimocne vzdelanych a podkutych osobnosti.

"zadubenci,ktorí sú asi takí súčasní ako Palackého próza."

Ja ich volim aj preto, ze su "zadubeni" a nie su ako dnesna postmoderna pravica v zapadnej Europe. Alebo ako konjuknturalisti z SDKU.

"Pred rokmi takto KDH brojilo, aby sa DS vzdala svojho charakteristického postoja a nechala sa zožrať KDH. Naštastie sa tak nestalo."

No DS uz len dopadlo!

"vskutku symptomatické..ešte stále sú u nás ľudia, pre ktorých je konfesijné zaradenie istým druhom kvalifikácie."

To s tym luteranom som pisal s nadsazkou. Ale pokrytectvo je na tvojej strane. Ked je luteran, tak je zle, ked nie je, je tiez zle.

Mam inak spoluziaka, ktory je polovicny Talian, je evanjelik a je clenom KDH. Ma asi 22 rokov. Takze s KDH to nie je az tak zle.

"Keď si to vezmeme "kolem a kolem", možno už budú na rôzne miesta dôležité úplne iné vlastnosti, ako tie,ktoré majú súvis s pracovnou náplňou."

Ano, v Amerike, vdaka "liberalom" sa uz teraz hovori, ze najlepsou kvalifikaciou na pracovne miesto je, ked si cierna invalidna lesba.

"Veď napríklad v jednom mestečku na východe prepustili z jednej škôlky všetky učiteľky, ktoré boli rozvedené."

A astronom Jiri Grygar v najnovsom vydani .tyzdna hovori, ze jeho mamu prepustili po tom ako si vzala jeho otca z dievcenskej skoly. Za taticka Masaryka totiz nesmeli vydate zeny ucit na dievcenskych skolach.

RE: frflosom
autor: skutocny praviciar
e-mail: pravica@prv.com
pridané: 01-03-2005 10:49


"Si precitajte tu Hayekovu teoriu poriadne a potom pochopite, ze volit konzervativcov je logicky krok pre zastancov slobodneho trhu."

RE: SERIOZNY EKONOM NEMOZE ODPORUCAT KOHO VOLIT, UZ LEN PRETO, ZE PROGRAM STRAN A ICH SKUTOCNA POLITIKA SA CASTO UPLNE LISIA. CIZE POD KONZERVATIVNOU VLAJKOU, MOZE NIEKTO REALNE ROBIT INU POLITIKU - NAPRIEK VERBALNYM PROKLAMACIAM.


Mimochodom socialisticke Ceskoslovenkso 1948-1989 bolo oproti stredoveku (=cirkevna idelogia) ovela slobodnejsie, liberalnejsie.

"Tak to je uplna volovina. Vies, "skutocny praviciar", ked citam napr. Deweyho, nesuhlasim, ale jeho argumenty maju aspon nejaku logiku. A uznavam, ze ten clovek ma znalosti. Tvoje reakcie ale postradaju aj logiku aj znalosti."

RE: PROSIM O VYSVELTENIE. CISTO EKONOMICKY HDP NA HLAVU A SLOBODA OBCANA BOLA ZA SOCIALIZMU NEPOROVNATELNE VYSSIA AKO V STREDOVEKU. AK TVRDITE OPAK, PROSIM DOLOZTE TO. UPOZORNUJEM, ZE VAS VYRAZ "UPLNA VOLOVINA" NIE JE ZIADNY ARGUMENT. DEWEY-HO SOM CITAL UZ DAVNO, VIE SA PEKNE VYJADROVAT, ALE V SKUTOCNOSTI SU TO TAKE OPISOVACKY. WILIAMS JAMES SIEL VIAC K PODSTATE, PRAGMATIZMUS AKO FILOZOFIA MA SVOJ VYZNAM, NO NEMOZE SA PRECENOVAT, A Z TEJTO FILOZOFIE ANI TROCHU NEVYPLIVA, ZE KONZERVATIVIZMUS JE TO PRAVE ORECHOVE.

"Absolutisticke monarchie stredoveku sice boli pod absolutnou mocou krala, ale az moderna doba priniesla masove sposoby vyvrazdovania a metody technickeho sledovania."

RE: KEBY STREDOVEKI PANOVNICI MALI PRISTUP K ATOMOVEJ BOMBE, JE VELMI PRAVDEPODOBNE, ZE BY JU POZUZILI. ISTE POZITIVIM SA DA STREDOVEKU PRIZNAT V TOM, ZE BRZDIL VEDECKO TECHNICKY ROZVOJ, CIM SEKUNDARNE ZABRANOVAL EKOLOGICKEJ HROZBE, KTOREJ CELIME DNES - AJ KED TO NEOKONZERVATIVCI TISIC KRAT POPIERAJU (NA CELE S INTELIGENCNE PODPRIEMERNYM R. KAZDOM)

"Ti absolutisticki monarchovia boli casto obmedzeni mocensky na svoje hlavne mesto. Pokial ide konkretne o Cirkev a inkviziciu: inkvizicia vznikla na obranu proti herezam."

RE: NECHAPEM AKO SI NIEKTO MOZE IDEALIZOVAT ABSOLUTISTICKYCH MONARCHOV A PRIPISOVAT IM USLACHTILE CIELE. TO SU ROZPRAVKY. VACSINA Z NICH BOLI OBYCAJNI LUDIA, KTORI ZNEUZIVALI MOC. BOLI ZREJME AJ VYNIMKY, AKO VZDY, ALE NEMATE ZIADNU EVIDENCIU O TOM, ZE BY SA USILOVALI O NEJAKU EFEKTIVNEJSIU EKONOMIKU, CI SLOBODNEJSIU SPOLOCNOST.

"Heretici, ked sa pozriete na ich politicke ciele (nasilne odstranenie spolocenskeho poriadku, nastolenie neba na zemi, zrusenie sukromneho vlastnictva, nahradenie rodiny volnou laskou) boli velmi podobne programu komunistov."

RE: TAK K TOMUTO UZ NAZOAJ NIET CO DODAT. AJ GALIELO, G. BRUNO, KOPERNIK, JAN HUS, BOLI PODLA VAS KOMUNISTI. TO JE JASNE PREKRUCANIE SKUTOCNSTI A BAGATELIZOVANIE STREDOVEKYCH ZVERSTIEV, ZA KTORYMI STALA VAMI MILOVANA KATOLICKA CIRKEV.

"Skoda, ze sme v 19. storoci nemali hranicu, abz na nej zhorel Karl Marx. Jeho masivna brada by iste dobre horela."

RE: DALSIA UKAZKA VASEJ "SCHOPNOSTI" ARGUMENTOVAT.


"Dalsi ahistoricky blud. Ja sa hlasim k anglosaskej tradicii konzervativizmu, podla ktorej je nabozenska viera nie protivnikom, ale predpokladom pre pokrok a slobodu. To ostatne hovori aj Hayek!"

RE: TAKZE BOH SA VOLA HAYEK. DAKUJEM NEPROSIM, "PROROKOV" UZ BOLO VIAC AKO DOST.


Stavenie kostolou nema pre ekonomiku ziaden vyznam.

"Ak postavite kostol a kazete v nom o potrebe dodrziavania dohod, pomahate ekonomike. Ak postavite kostol a apelujete v nom na dobrocinnost a sucit z chudobnymi, pomahate ekonomike. Cim viac bude na Slovensku kostolov a cim viac ludi do nich bude chodit, tym skor budeme normalnou krajinou."

RE: PODMIENOVAT NORMALITU NAVSETVOU KOSTOLA A POCUVANIM POVACSINOU UPLNE BEZDUCHYCH A RUTINNYCH KAZNI, TO JE "FASCINATING". TYMTO STE SA ZARADILI MEDZI EXTREMISTOV TYPU LE PEN CI SLOTA.

"Postoj k Iraku je podmieneny postojom Vatikanu a tym, co sa nazyva pravidla spravodliveho vedenia vojny. Preto je proti nej aj Pat Buchanan, tiez mimichodom katolik."

RE: VIDIM, ZE VY A VAM PODOBNI ASI NAOZAJ POTREBUJETE VATIKAN, ABY STE VEDELI, ZE HADZAT BOMBY (S OCHUDOBNENYM URANOM) NA CIVILISTOV A PRITOM HOVORIT O SIRENI SLOBODY A DEMOKRACIE, JE UPLNE ABNORMALNE. MIMOCHODOM TEJTO ABNORMALITY SA DOPUSTA KRAJINA, V KTOREJ CIRKEV A TAKZVANE BIBLE STUDY MA VELKU AUTORITU.

RE: frflosom
autor: jednokto
pridané: 01-03-2005 11:34


odpovede na reakcie Krivošíka na moju reakciu

ad luterán - to "pokrytectvo" si vyprosujem Krivošík, vo svojej pionierskej horlivosti a snahe písať úderníckym štýlom zachádzaš priďaleko. Tipujem, že nemáš ani len 25 liet za sebou. Ako vieš, skadiaľ to máš, že pre mňa je zlé, ak niekto je luteránom a zlé, aj keď ním nie je?? Zas sa "babe snilo, čo sa babe chcelo?" Pre mňa nie je ani dobré ani zlé, ak je niekto luterán..pre mňa je to indiferentné. Ale to ty asi naozaj nepochopíš.

Ad černošská lesba: ďakujem za príklad, som rád, že už dokonca aj ty nachádzaš podobnosti medzi absruditami našich pomätených ľavicových liberálov a kovaných moralistov-kádehákov. Sú si dosť podobní - obe strany majú záujeme deliť a zvýhodňovať alebo znevýhodňovať ľudí podľa absurdných kritérií - jedni radšej prijmú černošskú lesbu ako kvalifikovanú a dobrú učiteľku, druhí radšej budú zamestnávať vydatú v kostole ako kvalifikovanú a dobrú učiteľku.

Ako vidím na príklade "DS už len dopadlo" pre teba sú percentá voličov viac ako princípy. Pekné..... raz z teba bude politicka hviezda KDH. Ako povedal istý pápež - "podpíšem zmluvu hoci aj s diabol, ak to bude na prospech cirkvi".

Dexter
autor: Clay
e-mail: terry@e-mailanywhere.com
webstránka: http://a022.unoprincipali.com/standposterdesign/
pridané: 17-06-2006 11:28


omegaassistenza http://6d8c.unoprincipali.com/kwfinanza... formigine in different times in different lives I could make you happy now it is too hard savoyhotel http://2a25e.speziazona.com/seveso... venditaufficiolecco I hate your tears, they make me feel too alive scarpakeys http://256b6.speziazona.com/rinnovamentospirito... ragazzograz I hate your tears, they make me feel too alive hotelduestelleperugia http://59a6.speziazona.com/basketvenaria... piscinalegnano in different times in different lives I could make you happy now it is too hard miniz http://14bea.speziazona.com/providerflat... voloconcorezzo this daylights is the only thing I remain filenocd http://bde0.unoprincipali.com/camerabellagio... assicurazioneciclomotorionline and when I put her legs on my shoulders volibardonecchia http://21b10.unoprincipali.com/thalia... sancamillo I hate your tears, they make me feel too alive porteinterneronzi http://e3d0.speziazona.com/verboinglese... donwload in different times in different lives I could make you happy now it is too hard DC90C9B9588413DF288B9B1315FABD47BD5294B2
Kameron
autor: Timmy
e-mail: reynaldo@mail.ru
webstránka: http://win98.xdiscussion.org/sexy-free941.html
pridané: 28-07-2006 13:05


07d41da1058b684ed52460d8f614b499 effexor-not-working53.html http://strait.xdiscussion.org/index.htm... double-penetration-in373.html totally-free-sex144.html http://classy.xdiscussion.org/female-thong-models516.htm... effexor-xr-half449.html fissure-healing-slow278.html http://kings.xdiscussion.org/naked-men-gay902.htm... date-rape-crisis2982.html free-black-celebs639.html http://injuries.mainpills.org/methadone-and-chronic138.htm... soccer-sucks193.html pregnancy-conception-and511.html http://cable.meether.org/canadian-married-lonely2104.htm... long-term-effects303.html 1940-ford-coupe596.html http://denise.xdiscussion.org/channel-erotica214.htm... desiccant-potassium226.html lipitor-muscle-aches346.html http://hydrocodone.meether.org/date-lines587.htm... the-lonely-h66.html naked-playboy-girls818.html http://breaking.mainpills.org/losing-weight-with454.htm... bextra-contraindications44.html 33766d282efd27c3468309e546e247c5
Herbert
autor: Derrell
e-mail: estevan@e-mailanywhere.com
webstránka: http://5.freiemusik.org/sonataeflatmajormp3mozart/
pridané: 29-07-2006 7:44


3ca3b3520141ad97a5fdbfb091d715ca indexofmadonnamp3 http://20.freiemusik.org/tonomp3celularsiemenscf75... hifianlagemp3aufnahme riversofbabylon.mp3 http://7.freieliede.org/mp3spelareinspelning... mantraandandmp3 mp3spelerharddisk http://18.mp3freie.org/mp3funkey... samsungmp3ypt7fx mp3godofwar http://17.freieliede.org/astorpiazollafreemp3... allsaintspurshoresmp3 indexofmp3djbobo http://10.mp3deutsch.org/slagsmalsklubbenmp3... ismailykbombabomba.com2006mp3felek.com mp3reproductorportatil http://15.mp3deutsch.org/imeshmp3... sonycleusbmp3 mp3musichiphoprap http://1.mp3deutsch.org/ecouteurslecteurmp3... hoehnerkoellebesejefoehlmp3 hddmp3speler http://6.freiemusik.org/cdmp3radiospelare... indianmp3song c9551bfed82d85381e7fd1deb6fef0af
Chaim
autor: Jace
e-mail: shelton@operamail.com
webstránka: http://14.puosefine.com/musicaclassicaradio/
pridané: 04-08-2006 12:45


08678f40e591ba2d374770872613aed0 ragazzapoirino http://20.nonpiacque.com/tamaradelempicka... basketlegadue animagemelladellest http://15.gialacolonna.com/oscillococcinum... suzuki250 chirurgiaesteticaudine http://9.viverlieto.com/tapparelleelettrichetelecomando... galileogalilei hppsc1510 http://16.nonpiacque.com/enasarcoit... simulatore autoconmotoreascoppio http://12.nonpiacque.com/rainbowsix4... obesitainfantile chevroletit http://8.nonpiacque.com/dolcipasquali... hotelhiltonroma sanmicheletoscanavacanza http://19.nonpiacque.com/hellsing... notesuoneriacellulare leggemoratti http://12.viverlieto.com/programmadellasinistra... amuchina 2c9b7f801c901cb50971d67a71c64b13
Pre F. Glasu :
autor: liberal
pridané: 01-03-2005 7:24


Pretoze mam obavu, ze vacsina cita iba prispevky na konci celeho „stromu“, pridavam odpoved pre Filipa Glasu aj sem nakoniec :

Ja chvalim clanok, pretoze obsahuje niekolko kritickych vyhrad voci KDH , ktore ZBYTOCNE rozdeluju KDH a pravicovych liberalov. Ja som vzdy kritizoval KDH z pozicie potencialneho SPOJENCA , nie z pozicie nepriatela. Ja nekritizujem nepriatelov , ale spojencov. Nepriatela necham – aby robil chyby , pretoze chyby ho oslabuju.
Keby KDH -aci chapali kritiku ako pomoc, vyhli by sa hlupym skutkom, ktorymi oslabuju sami seba . KDH-aci nie su neomylni hrdinovia , Krivosik dobre vystihol ich niektore detinske postoje (nacionalizmus, socialisticke maniere, rusofilstvo, ...) . Ja som kvoli nazornosti pomenovaval tie ich vystrelky silnejsimi slovami.

A este dodavam jeden postreh :
Myslel L. Krivosik spojenectvo OKS a KDH ako ROVNOCENNE spojenectvo, alebo ako pohltenie OKS ? A je vobec mozne taketo spojenectvo, ak KDH nezmeni niektore svoje postoje, kritizovane aj v clanku ??? A distancuje sa KDH od vyroku J.Č. : „Komunizmus sme uz porazili, teraz porazime liberalizmus ! “ ? ? ?

liberalovi
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-03-2005 8:07


Ale liberal, ved ja viem, ze ked budes stat vo volebnej miestnosti, aj tak das ten hlas KDH, hoci tu kritizujes;-)

Pokial ide o OKS, myslel som pohltenie tejto strany zo strany KDH. A to preto, aby ju oksaci trochu posunuli znutra do prava.

Pokial ide o Carnogurskeho vyrok o porazke liberalizmu, absolutne sa s nim stotoznujem. JC samozrejme myslel lavicovy liberalizmu, nie klasicky liberalizmus, ktory je napr. v USA inherentnou sucastou konzervativneho hnutia.

No a pokial ide o moj nazor na Carnogurskeho esej v .tyzdni o geopolitike, v najnovsom cisle .tyzdna najdes moju reakciu nan, aj vlastnu geopoliticku alternativu. Precitaj si to a potom napis, co si o tom myslis.

L.Krivosikovi
autor: liberal
pridané: 01-03-2005 8:15


"Postoj KDH k vojne v Iraku, skor pripomína EUrópsky postoj, ne� konzervatívny postoj odporocov v USA"

Postoj k Iraku je podmieneny postojom Vatikanu a tym, co sa nazyva pravidla spravodliveho vedenia vojny. Preto je proti nej aj Pat Buchanan, tiez mimichodom katolik.

LIB.: Ale toto nie je odpoved k veci. Postoj Vatikanu NIE JE hadam zavazny pre KDH ????
"Alebo inak, z toho článku by mal človek dojem, �e medzi paleo a neo je priepas�, a nič medzi.Aj keď to tak si nebolo myslené."

Mozno to bude zniet uz ako obohrana platna, ale paci sa mi Maggiin postoj. Ta doslova povzbudzovala Busha do vojny v Iraku. A pritom nie je neokonica. Naopak, ako Hayekova ziacka vie, ze demokracia potrebuje specificke podmienky. No zda sa mi, ze vyvoj dava Bushovi za pravdu, podobne ako dal Reaganovi.


"Neviem či by žudia s OKS priamo vstúpili do KDH.To nie je otázka KDH, ale OKS."

Urcite je to otazka na oboch, ale postavme vec z hlavy na nohy: nie OKS ide zobrat ludi z KDH na svoju kandidatku, ale KDH ide pojat OKS. Teda primarne to bude vec KDH. Ale OKS musi samozrejme najprv suhlasit.


LIB.: Primarne musi KDH stornovat svoj boj proti obcianskym slobodam. Boj proti homosexualom, nedelnemu predaju, tvrdy ETATIZMUS, nacionalisticke a fasizoidne postoje , chovanie voci TV Markiza ....... Ich postoj proti homosexualom uz nie je POLITICKYM postojom, ale zle skryvanou nenavistou . Ich pohon na soferov , skryvanie neschopnosti sudnictva za zakon �3x a dost� je cisty populizmus. Sikanovanie obcanov � vyplnanie absurdnych PRIZNANI SA ku nehnutelnostiam , pravidelna vymena dokladov (pasy, vodicaky, �PZ-ky ) . Vo veciach etatizmu je KDH velmi blizke EU.
"Pekne zapasoval aj odkaz na Hlinku. Pekne, pekne. Mo�no ani nie je tak ďaleko čas, keď tu budeme číta� chválospevné editorialy na výročie narodenia Tisa alebo vyhlásenia Slovenského �tátu."

To je cista zlomyselnost. K problematike spojenia KDH so slovenskym statom som sa vyjadril k clanku. Pokial ide o Tisa a Hlinku, porovnavat ich je scestne.

LIB.: Ale pre KDH je Tiso vacsou osobnostou ako Hlinka !!!! V oficialnych dokumentoch to mozno neuvadzaju, ale v beznych postojoch to citit.

"Pred rokmi takto KDH brojilo, aby sa DS vzdala svojho charakteristického postoja a nechala sa zo�ra� KDH. Na�tastie sa tak nestalo."

No DS uz len dopadlo!

LIB.: AK KDH nestornuje niektore mnou uvadzane chyby, dopadne coskoro rovnako. A ta tvoja zlomyselnost k DS nie je postojom seriozneho partnera.


"Keď si to vezmeme "kolem a kolem", mo�no u� budú na rôzne miesta dôle�ité úplne iné vlastnosti, ako tie,ktoré majú súvis s pracovnou náplňou."

Ano, v Amerike, vdaka "liberalom" sa uz teraz hovori, ze najlepsou kvalifikaciou na pracovne miesto je, ked si cierna invalidna lesba.

LIB.: KuKluxKlan by sa potesil. Oni by �ciernu invalidnu lesbu� upalili, KDH by ju vykoplo z prace. (?).
LIB.: Zaver-

Lukas � nachal si sa uniest . V clanku si sa riadil rozumom, v diskusii sa riadis zlcnikom.

RE: L.Krivosikovi
autor: Peter Frišo
pridané: 01-03-2005 10:45


Myslim ze na niektore veci nie je treba ani odpovedat bud su zrejme z rozporu liberalizmu a konzervativizmu, alebo su trapne a sposobene neznalostou /ako tie fasizoidne tendencie/...

Neznalost je zrejme aj ohladom Pata Buchanana, ktory je proti Iraku primarne pre svoj izolacionizmus a nie preto ze je katolik

RE: L.Krivosikovi
autor: liberal
pridané: 01-03-2005 11:31


O tesnej spolupraci prveho slov. statu a prezidenta Tisa s Hitlerovym Nemeckom , o protizidovskej zlocinnej cinnosti “nasho” statu mam dostatok argumentov, o realnych citovych aj inych vazbach politikov KDH na prvy sl. stat sa oni sami netajili, takze o fasizoidnych reliktoch v KDH nemam pochyb. Aj ked uznavam, ze tieto relikty nie su ich zakladnou politickou agendou. Taktiez som vsak nezaregistroval ich moralny a ideovy distanc od prveho Sl. statu.

Postoj KDH proti vojne v Iraku som nekomentoval, zaujal ma iba Krivosikov argument (zdovodnenie ? ) , ze KDH bolo proti, pretoze Vatikan bol proti. (!!!) Buchananov postoj taktiez nepovazujem za relevantny argument. Keby jeho nazor vyplival z jeho nabozenstva , je to jeho pravo. KDH ma politicku zodpovednost ako clen vlady.

RE: L.Krivosikovi
autor: Peter Frišo
pridané: 01-03-2005 12:21


to su nielen dost pochybne ale navyse aj velmi nepriame argumenty, skor by som cakal, ze uvedies konkretne fasisticke prvky politickeho programu KDH...

...inak celkovo tvoje vystupovanie ma len utvrdzuje v tom, liberali a socialisti su si velmi blizky

RE: L.Krivosikovi
autor: Dewey
pridané: 01-03-2005 16:22


Okrem toho, co napisal liberal a k comu sa vyjadroval velmi jasne ferko miklosko a co sa dalo najst este pred nedavnom na strankach KDH

1. (kulurna) Nadradenost jednej civilizacie - zapadnej
2. Odpor az nenavist voci "necistej" kulturne mennej cennej rase, ktora nas zozerie
3. Odpor voci homosexualom, predsudky voci homosexualite
4. Nadradenost jednej vierouky nad inymi resp. inymi nabozenskymi konceptami
5. Snaha podchytit citenie vacsiny a namierit ho proti urcitej skupine ludi, ktora prejavom svojho ja nikomu neublizuje
6. A teraz nie fasizmus ale slovensky stat - prepajanie statu a cirkvy

"Liberalna" demagogia
autor: v.B
pridané: 02-03-2005 9:36


"Odpor az nenavist voci "necistej" kulturne mennej cennej rase, ktora nas zozerie" - Nacizmus prepokladal nerovnost ras a relativnost hodnot. KOnzervativizmus predopklada rovnost vsetkych ludi bez ohladu na rasu a existenciu objektivnych hodnot. Tvoja paralela je teda zjavne nezmyselna, typicka "liberalna" demagogia.

"Odpor voci homosexualom, predsudky voci homosexualite" - Katechizmus hlasa lasku k homosexualom. Najdi mi prosim v Main Kampfe pasas kde Hitler hlasa lasku k homosexualom alebo Zidom, inak budm predopkdlat ze opat nezmyselne prekrucas realitu a ze ziadna paralela KDH a nasizmu neexistuje. Nacizmus homosexulaov zabijal, KDH im len neche priznat privilegia porusujuce rovnost pred zakonom. Davat to na jednu uroven je opat len "liberalna" demagogia

Ina vec je nazor na spravanie - podla tvojej logiky asi plati : kazde moralne hodnotenie znamena vyhlasenie istych ludi za menejcennych (tych ktori stanovenemu kriteriu nevyhovuju). Zaver ("liberalna" logika) : Moralka = nacizmus

Asi uz nema zmysel x krat opakovat ze postoj k ludom a postoj k spravaniu nie su totozne veci...

"(kulurna) Nadradenost jednej civilizacie - zapadnej" - Pre ludi ktori v tuto nadradenost neveria by mozno stalo zato zorganizovat poznavaci zajazd do Iranu alebo Ciny. :-) Podrobne a vaznejsie sa mi to nechce rozoberat, nemam teraz vela casu

"Nadradenost jednej vierouky nad inymi resp. inymi nabozenskymi konceptami" - V takuto nadradenost implicitne musi verit kazdy clovek ktory ma vobec nejaky nazor, nielen nacista, aj ty. Co ta na tom trapi ?

Ostatne 2 body su tiez nezmysel.

RE:
autor: Dewey
pridané: 02-03-2005 11:05


Ja som upozornoval na podobne rysy v agende, netvrdil som ze KDH sa da zahrnut pod fasizmus, preboha.

"Nacizmus prepokladal nerovnost ras a relativnost hodnot."
Aku relativnost hodnot?
Nerovnost "ras" = nerovnost civilizacii = aky v tom vidis principialny rozdiel?

"KOnzervativizmus predopklada rovnost vsetkych ludi bez ohladu na rasu a existenciu objektivnych hodnot."

Konzervativizmus, ktory sa postavil na stranu Akeho Greena predpoklada rovnost ludi ako nezivej hmoty, ale pokial ide o ich prejav, dany urcitymi predispoziciami a osobnostou, tak o rovnosti v zmysle respektu voci pestrosti individuality a jej moznym roznym prejavom, ktore nikomu neublizuju nemoze byt ani rec.

"Katechizmus hlasa lasku k homosexualom."

A? Komunistiti budovali demokraciu.

"nezmyselne prekrucas realitu"
Nie nepozeram sa na deklaracie ale konkretne vyjadrenia v konkretnych politickych suvislostiach.

"Nacizmus homosexulaov zabijal, KDH im len neche priznat privilegia porusujuce rovnost pred zakonom."
Jasne, registrovane partnerstvo, to je typicky priklad snahy o nerovnost pred zakonom...

"kazde moralne hodnotenie znamena vyhlasenie istych ludi za menejcennych"
Nie, ale moralne sudy by sa mali opierat o to, ci konanie niekoho niekomu ublizuje ak sa opiera o predsudky, ak niekto siri fobiu zo "spolocenskej skodlivosti"(a toto spojenie som pocul z ust predstavitelov KDH viac krat) tak sme zase pri forme, ktore sa otocila napr. proti zidom.

"Asi uz nema zmysel x krat opakovat ze postoj k ludom a postoj k spravaniu nie su totozne veci..."

Nie. To nie je postoj voci ludom ako zivym bytostiam vs. ich konaniu. To je postoj voci cloveku hmote vs. postoj voci cloveku ako zivej bytosti s urcitym prejavom.

""(kulurna) Nadradenost jednej civilizacie - zapadnej"
Pre ludi ktori v tuto nadradenost neveria by mozno stalo zato zorganizovat poznavaci zajazd do Iranu alebo Ciny. :-) Podrobne a vaznejsie sa mi to nechce rozoberat, nemam teraz vela casu"
Dakujem za potvrdenie aspon jednej z vyhrad.


"Nadradenost jednej vierouky nad inymi resp. inymi nabozenskymi konceptami" - V takuto nadradenost implicitne musi verit kazdy clovek ktory ma vobec nejaky nazor, nielen nacista, aj ty. Co ta na tom trapi ?

Ostatne 2 body su tiez nezmysel.

RE:
autor: v.B
pridané: 02-03-2005 12:19


"Aku relativnost hodnot?" - Nacizmus pokladal za jedine dolezitu rasu, moralne hodnoty boli len prostriedkom na jej prezitie, zavisiacim samozrejme od okolnosti a teda relativne. Objektivnu moralku neuznaval, na rozdiel od konzervativizmu (a v sulade s niektorymi odrodami "liberalizmu" :-) )

"Nerovnost "ras" = nerovnost civilizacii = aky v tom vidis principialny rozdiel?" - Zasadny. Rasa je biologicky pojem (dedicne fyzicke znaky). Civilizacia je kulturny jav (moralne hodnoty, pravo, tradicie, umenie). Su to uplne odlisne veci, a teda ak niekto tvrdi, ze civilzacie su si nie rovne, vobec z toho este neplynie, ze poklada aj rasy rasy za nerovne.

"Konzervativizmus, ktory sa postavil na stranu Akeho Greena predpoklada rovnost ludi ako nezivej hmoty" - Nie, predpoklada rovnost ludi ako slobodnych bytosti, schopnych niest zodpovednost za svoje konanie.

"tak o rovnosti v zmysle respektu voci pestrosti individuality a jej moznym roznym prejavom, ktore nikomu neublizuju nemoze byt ani rec." - Nikto, ani Green, ani jeho obhajcovia neupierali homosexualom pravo na prejavovanie svojich "predispozicii". Len si vyhradili pravo na moralne hodnotenie tohoto nazoru a na jeho vyjadrenie

"A? Komunistiti budovali demokraciu." - Nebudovali.

"Nie nepozeram sa na deklaracie ale konkretne vyjadrenia v konkretnych politickych suvislostiach." - Aky je rozdiel medzi "deklaraciami" a "vyjadreniami" ? V postojoch KDH alebo KC v tejto otazke ziadny rozpor nevidim, ich hodnotenie je stale rovnake, konkretne vyjadrenia vychadzaju z principov KC

"Nie, ale moralne sudy by sa mali opierat o to, ci konanie niekoho niekomu ublizuje" - O to by sa mali opierat pravne sudy. Moralne sudy sa mozu zaoberat aj tym co nikomu priamo neublizuje (napr v zmysle Kantovho kategorickeho imperativu) ale vo svojich sirsich dosledkoch je to skodlive, pretoze sa to nemoze stat vseobecne aplikobvatelnou normou. Pravo homosexualov na svoje spravanie neznamena, ze nikto tento typ spravania nemoze kritizovat.

"Jasne, registrovane partnerstvo, to je typicky priklad snahy o nerovnost pred zakonom..." - Ano, pretoze 2 jedinci ktori maju homosexualny vztah dostanu od statu vacsiu sadu privilegii, ako maju ktorikolvek 2 jedinci, ktorych vztah nie je homosexualny - stat tym preferuje homosexualitu pred inymi, nesexualny typmi vztahov. Dava ju na uroven rodiny, hoci tento vztah zjavne spolocnosti nie je schopny poskytnut to co rodina.
Podrobnejsie som o tom hovoril:
http://www.prave-spektrum.sk/article.php?247&ezin_show_all=...

"Dakujem za potvrdenie aspon jednej z vyhrad." - Za malo. Ak pod pojmom civilizacia chapeme najma sadu hodnot dominantnych pre dany priestor (ako to chapem ja a aj konzeravtivci), tak potom nerovnost civilizacii je len obycajnym logickym dosledkom existencie objektivnych hodnot a nerovnosti jednotlivych typov hodnot (niektore su lepsie, ine horsie, podla toho ako aproximuju tie objektivne)
A ja predpoklaam ze objektovne hodnoty existuju. Ostatok je dosledkom.

"tak sme zase pri forme, ktore sa otocila napr. proti zidom." - zidia su definovani rasovo (ci skor Zidia) homosexuali svjim spravanim, to je velky rozdiel. To prve je nezmyselna generalizacia, to druhe evidentna identita.

RE:
autor: Dewey
pridané: 02-03-2005 15:20


"Nacizmus pokladal za jedine dolezitu rasu, moralne hodnoty boli len prostriedkom na jej prezitie, zavisiacim samozrejme od okolnosti a teda relativne."

1.Ta prva cast vety mi dava zmysel.(prezitie v zmysle prezitia naroda). Z tej poslednej vety skor vypliva, a s tym by som suhlasil, ze otazka moralky bola niekde v ustrani. Na prvom mieste bola rasa. Cize nie "relativizmus" ale ziadna moralka. Respektivne budovanie nejakych novych zvratenych moralnych doktrin v zmysle - styri nohy dobre dve nohy zle.
2. Liberalizmus ma v prvom rade pred ocami jednotlivca. Takze ziadna rasova a ziadna civilizovanost nehrozi, aspon pokial sa naozaj bavime o liberalizme.
3. Moralka je otazkou vztahu medzi ludmi. Teda odpovedou na to, co je vo vztahu dvoch ludi este povazovane za spravne(dobre) chovanie sa a co uz nie. Moralka nemoze byt otazkou tam, kde dosledky z individualneho konania su pre inych zanedbatelne alebo ziadne. Viera v existenciu moralky odtrhnutej od ludskych zelani, tuzob, inteligencie - ktora nikdy nebude nicim inym je pomylena.
3. Tak ako bolo podobnymi argumentami(danostou) obhajovane nedostojne postavenie zien(podnecovanie tyranie vacsiny zalozenej na predsudkoch, nabozenskym minoritam, aj fasizmus sa podielal o podnecovanie nenavisti u najpocetnejsej skupiny a tiez to bolo zalozene na nedotnutelnych pravdach a predsudkoch.

""Nerovnost "ras" = nerovnost civilizacii = aky v tom vidis principialny rozdiel?" - Zasadny. Rasa je biologicky pojem (dedicne fyzicke znaky). Civilizacia je kulturny jav (moralne hodnoty, pravo, tradicie, umenie). Su to uplne odlisne veci, a teda ak niekto tvrdi, ze civilzacie su si nie rovne, vobec z toho este neplynie, ze poklada aj rasy rasy za nerovne."
Neslo tu o nerovnost obsahu pojmov(taketo veci vysvetlovat nepotrebujem), islo tu o pristup k ludom podla nejakych skatuliek...Ty si taka kultura, teda fuj, Ty si taka alebo onaka rasa, teda fuj, ja som taka kultura, mnam, ja som spravna rasa, tiez mnam...ten spolocny prvok v sposobe myslenie je uplne zjavny, krici z toho...

"Nie, predpoklada rovnost ludi ako slobodnych bytosti, schopnych niest zodpovednost za svoje konanie."

Zase deklarativne tvrdenie vs. PALKO:
"Jeho výrok nemožno označiť za celkom nepravdivý. Ak napríklad samotné homosexuálne hnutia hovoria, že homosexuáli podstatne viac umierajú na AIDS, z toho mi logicky vychádza, že je to morálne zlo"

"Nikto, ani Green, ani jeho obhajcovia neupierali homosexualom pravo na prejavovanie svojich "predispozicii". Len si vyhradili pravo na moralne hodnotenie tohoto nazoru a na jeho vyjadrenie"

Ano, snazil sa "moralne" podnecovat ludi k nenavisti opierajuc sa o primitivne predsudky, ktora je predvstupovou branou k totalitarizmu a tyranii vacsiny. Pospinil, bez kuska argumentu meno velkej skupiny, siril predsudok. Len malo z tych, co sa za neadekvatnost rozhodnutia(ktore bolo zrusene, co tu nikto nemal gule napisat, ze ano) sudu postavilo dokazalo po vecnej stranke poukazat na ten rozmer, ktorym nepravom Green poskodil niekoho dobre meno, podnecoval voci niekomu, na zaklade predsudkov, nenavist. Adekvatne malo byt vystupenie proti takemuto zvratenemu citeniu a hlupym hodnotovym sudom. Lenze sektar sa dockal skor potlapkania za svoje nazory.
(podanie na sud dali myslim dotknute osoby)

"A? Komunistiti budovali demokraciu." - Nebudovali.
Ved prave, ale deklarativne ano.

"V postojoch KDH alebo KC v tejto otazke ziadny rozpor nevidim, ich hodnotenie je stale rovnake, konkretne vyjadrenia vychadzaju z principov KC"
Ja tvrdim, ze je, prilozil som citat Palka, ktory to jasne dokazuje.

"O to by sa mali opierat pravne sudy."

Ake pravne sudy. Pravo je obrazom vseobecnej moralky - podmnozinou, malo by upravovat tie oblasti, ktore su zasadne vo vztahu dvoch a viacerych jednotlivcov.

"Moralne sudy sa mozu zaoberat aj tym co nikomu priamo neublizuje"
Zaoberat sa mozu, ale nemali by sa stavat zdrojom podnecovania nenavisti ani nedavaju niekomu pravo spinit niekoho dobre meno resp. dobre "meno" nejakej skupiny...

"Pravo homosexualov na svoje spravanie neznamena, ze nikto tento typ spravania nemoze kritizovat."
Nech kritizuje, ale pokym presiahne urcitu hranicu a bude viest k ich neopodstatnej diskriminacii vyvolanej poslapanim dobreho mena, tak by mali mat moznost branit sa a mali by mat moznost zabranit takemuto konaniu(branit sa) alebo pozadovat kompenzaciu. Samozrejme, vzdy je dolezita miera, ludia ako ake Green su zrely na rovnako tvrdu odpoved a vyvratenie predsudkov.

"Ano, pretoze 2 jedinci ktori maju homosexualny vztah dostanu od statu vacsiu sadu privilegii, ako maju ktorikolvek 2 jedinci"
Ved zaregistrovat sa ako partner moze ktokolvek! Nejde len o prava, preboha, ale aj povinnosti. Nejde im o privilegia, len o zladenie ich suzitia s pravnym ramcom.

"ktorych vztah nie je homosexualny - stat tym preferuje homosexualitu pred inymi, nesexualny typmi vztahov."

To je absurdne. Z praktickeho hladiska, je tam zjavny citovy vztah ako pri manzelstve, je tam dovod pre vzajomne suzitie. A nepreferuje - registrovane partnerstvo nie je viazane na sexualnu orientaciu.

"Dava ju na uroven rodiny, hoci tento vztah zjavne spolocnosti nie je schopny poskytnut to co rodina."
Sorry...ale moja dieta nie je nic, co by som "poskytoval spolocnosti"...penazna pomoc statu ma byt viazana na dieta.

"A ja predpoklaam ze objektovne hodnoty existuju. Ostatok je dosledkom."
A to su:
1.
2.
3.
4.
5.
Ak co i len jeden jednotlivec povie je 5. nie je jeho hodnota, este stale to bude cosi objektivne, teda nezavisle od cloveka?(potreby,tuzby,priania,inteligencia)
Kto ma pravdu, ten jeden, co povedal ze 5. nie alebo tych 5 co povedalo, ze 5. ano.


"zidia su definovani rasovo (ci skor Zidia) homosexuali svjim spravanim, to je velky rozdiel. To prve je nezmyselna generalizacia, to druhe evidentna identita."

Rasovo? Vobec nie. Ved to bol velky problem ludakov. Museli to urobit na zaklade nabozenstva do zakona, lebo to rasovo urobit/nasit nevedeli.(Deportacie uz vtedy veselo ficali) Ale o to tu predsa nejde. Homosexulita je dispozicia, tak ako farba pleti. A zase sa vratim k Wesleymu - aj keby nebola - tak je to oblast kde nikto nikomu preukazatelne neublizuje - jedine nejakej spolocnosti - ale socialisticke videnie sveta tu nechceme riesit asi.

Oprava
autor: Dewey
pridané: 02-03-2005 15:52


"2. Liberalizmus ma v prvom rade pred ocami jednotlivca. Takze ziadna rasova a ziadna civilizovanost nehrozi, aspon pokial sa naozaj bavime o liberalizme."
Je tam viacero slabych formulacii z rychlosti, ale toto nema ani hlavu ani patu...myslene takto:

Liberalizmus ma v prvom rade pred ocami jednotlivca. Takze ziadna rasova a ziadna civilizovacna nadredenost nehrozi, aspon pokial sa naozaj bavime o liberalizme.

RE:
autor: v.B
pridané: 02-03-2005 17:53


1."Cize nie "relativizmus" ale ziadna moralka. Respektivne budovanie nejakych novych zvratenych moralnych doktrin v zmysle - styri nohy dobre dve nohy zle." - Je vcelku fuk ako si to nazveme, pointa bola v principialnej odlisnosti od KDH-ideologie.
2. "Liberalizmus ma v prvom rade pred ocami jednotlivca." - To nie je ziadna vyhra, je jedno co ma pred ocami, relativizmus vedie k logickym rozporom a logicke rozpory mozu potencialne viest k hocicomu. To uz je ale mimo nasu diskusiu, trochu som odbocil od temy
3. "Moralka nemoze byt otazkou tam, kde dosledky z individualneho konania su pre inych zanedbatelne alebo ziadne." - A to uz preco ? Skade sa nabral takyto "princip" ? Nemozem napr vyslovit moralny nazor, ze manzelska nevera je zla, ked som slobodny a nema to na mna bezprostedny dosldok ? To je nezmysel, mozem a mam na to pravo aby som hladal taketo vseobecne platne hodnoty, za kazdych okolnosti. Navyse, to ci sa nimi ludia riadia ma predsa len aj dosledky pre moj zivot, hoci nepriame.
"Tak ako bolo podobnymi argumentami(danostou) obhajovane nedostojne postavenie zien" Byt zenou je biologicka danost, homosexualita je spravanie a kazdy ma pravo vyslovit nazor na jeho moralnost ci nemoralnost.

"islo tu o pristup k ludom podla nejakych skatuliek...Ty si taka kultura, teda fuj, Ty si taka alebo onaka rasa, teda fuj, ja som taka kultura, mnam, ja som spravna rasa, tiez mnam...ten spolocny prvok v sposobe myslenie je uplne zjavny, krici z toho..."
Ti co hovoria o nerovnosti civilzacii nemaju na mysli porovnavanie ludi, ale porovnavanie klturnych hodnot v ramci danych civilizacii.

Palko, KC etc : tvrdenie ze homosexualita je moralne zlo (postoj KDH+RKC)sa nevylucuje s "laskavym" vztahom k jednotlivcom, ani nutne nevedie k ich pravej diskriminacii, je to vsetko v konzistentne a ziadne rozpory nevidim

"Pospinil, bez kuska argumentu meno velkej skupiny, siril predsudok" atd - To je tvoje subjetivne videnie. Ja to vidim tak, ze vyslovil svoj nazor na moralnu spravnost homosexualneho spravania, aj ked na moj vkus prilis expresivne, v podstate vsak nie je dovod nieco principialne mu vycitat. Nema zmysel spominat akusi "diskriminaciu", lebo nikto nebol diskriminovany (akurat Green samotny bol vlaceny po sudoch). Ked sa X nejako sprava (a netaji sa tym) a jeho spravanie sa nepaci Y-ovi, ktory vyslovi svoj nazor (hodnotenie, nie fakticky vyrok) je to poskodenie dobreho mena ? Podla mna nie, ak neklamal a nepouzil vulgarizmy etc, nevidim problem.

"Ake pravne sudy. Pravo je obrazom vseobecnej moralky - podmnozinou, malo by upravovat tie oblasti, ktore su zasadne vo vztahu dvoch a viacerych jednotlivcov." - Tu sa skryva pointa. Pravo by malo upravovat oblasti kde dokazatelne dochadza k poskodeniu prav ludi. Ale moralka sa moze zaoberat aj oblastami kde je toto poskodenie subjektovnejsieho razu, kde sa az tak exaktne neda dokazat. Tato podoblast moralky uz potom nemoze byt implementovana do prava, ale nie je dovod zakazovat dskusiu o nej. Prave nazor o skodlivosti homosexuality tam spada a je legitimny. Ziadny KDH vsak na nom nezaklada snahu o pravnu diskriminaciu homosexualov, teda nevidim problem a vycitky voci KDH a prirovnania k nacizmu poavzujem za demagogiu najtazsieho kalibru, nakolko nacizmus to prave do prava implementoval.

"ale nemali by sa stavat zdrojom podnecovania nenavisti" - Lenze prave vyslovenie moralneho nazoru bolo interpretovane ako nenavist, co je nezmysel, opat preto ze treba rozlisovat medzi clovekom a jeho konanim

"Ved zaregistrovat sa ako partner moze ktokolvek!" - V tom pripade by ma zaujimalo preco sa to propaguje ako zalezitost pre homosexualov, ked je to pre kohokolvek. Povinnosti : to je pre mna novinka, ake ?

"Sorry...ale moja dieta nie je nic, co by som "poskytoval spolocnosti"..." - Mas pravdu, kvoli strucnosti som sa vyjadril zjednodusujuco a socialisticky, ale zmysel ostava v platnosti. Ma aky-taky zmysel aby tvojej rodine ostatni poskytli privilegia, lebo sa im to vrati v podobe tvojho dieteta (nepriamo). V pripade homsexualov ziadny uzitok nie je - vid moj link, nechce sa mi to opakovat.

"k co i len jeden jednotlivec povie je 5 nie je jeho hodnota, este stale to bude cosi objektivne, teda nezavisle od cloveka?(potreby,tuzby,priania,inteligencia)" - Ano, je to objektovne, aj keby vsetci povedali ze to nie je ich hodnota. Ake konkretne 5 je, to samozrejme nemusi byt take evidentne, aj ked o absolutnosti niektorych hodnot sa uz mozeme vyjadrit s velkym stupnom pravdepodobnosti, takmer istotou.

Co z toho plynie, ze homosexualita je dispozicia ? Ze spravanie ku ktorej vedie nemoze byt predmetom moralneho hodnotenia ? To hadam nie, vid vyssie.

Conclusion: abs. moralne hodnoty existuju, pravo na ich hladanie a na hodnotenie musi existovat, nie vsetky su pravne vynutitelne, postoj KDH je s tym konzistenty (aj k homosexualite), postoj nacizmu je vo vsetkom podstatnom principialne iny

RE:
autor: Dewey
pridané: 03-03-2005 9:59


1. “Je vcelku fuk ako si to nazveme, pointa bola v principialnej odlisnosti od KDH-ideologie.”
Ale ja sa snazim poukazat na konkretne problemove a spolocne prvky v mysleni…Odlisnosti a principialne tam su, o tom niet pochyb, ale nevylucuje sa to s existenciou mnohych spolocnych, z mojho hladiska negativnych, pohladov na svet…

”To nie je ziadna vyhra, je jedno co ma pred ocami, relativizmus vedie k logickym rozporom a logicke rozpory mozu potencialne viest k hocicomu.”

Je to mimo zaber, ale na toto by som nedokazal reagovat, lebo mi to nedava ziadny zmysel resp. nerozumiem tomu, ci si chcel povedat.

”3. "Moralka nemoze byt otazkou tam, kde dosledky z individualneho konania su pre inych zanedbatelne alebo ziadne." - A to uz preco ? Skade sa nabral takyto "princip" ? Nemozem napr vyslovit moralny nazor, ze manzelska nevera je zla, ked som slobodny a nema to na mna bezprostedny dosldok ? “

Zly priklad, nevera ma predsa dosledok pre podvadzanu osobu a jeho rodinu. Prave to je dovod, preco ju povazujeme za negativnu. Je to presne ako so slobodou. Sloboda tam, kde je izolovany jednotlivec rovnako ako moralka je irelevatny pojem –nezmyselny. Je to tak zjavny a zial tak prehliadany princip….

“To je nezmysel, mozem a mam na to pravo aby som hladal taketo vseobecne platne hodnoty, za kazdych okolnosti. Navyse, to ci sa nimi ludia riadia ma predsa len aj dosledky pre moj zivot, hoci nepriame.”

Ved hladaj, ale neviem, preco mas pocit, ze su vseobecne platne. Platia aj pre mna?
Preco mas pocit, ze to co najdes nutne musim prijat aj ja resp. ze sa tomu budem musiet podriadit ak na to nemas okrem onej deklarativnej univerzalnosti ziaden argument?

”Byt zenou je biologicka danost, homosexualita je spravanie a kazdy ma pravo vyslovit nazor na jeho moralnost ci nemoralnost.”

Je to irelevatna ci je alebo nie. Homosexulita nie vacsinovo socialna zalezitost ale dedicna. Ciastocne moze byt aj socialna. Kritizovat mozes, ale nie podnecovat nenavist a snazit sa branit slobodnemu prejavu, ktory nikoho neublizuje a vsetko len odvolajuc san a nejake predsudky v lepsom pripade socialisticky na spolocnost. Ak si Ty beries pravo spinit niekoho meno a odvolavas sa na rovnopravnost aby ho spinil niekto tebe(a na to ste sakra citlivy), tak ja pozadujem pre seba, kedze som slusne telesne stavany, dat ti jednu po papuly a budem to kompenzovat tvojim pravom vratit mi to, co sa ti zrejme nepodari. Zase pomylene uchopenie slobody slova a slobody.

”Ti co hovoria o nerovnosti civilzacii nemaju na mysli porovnavanie ludi, ale porovnavanie klturnych hodnot v ramci danych civilizacii.”
Tie hodnoty niecoho co nazyvame civilizacia nevytvaraju ludia, nie su ich nostielmi, hodnoty vytvaraju ludi. Takto?

”tvrdenie ze homosexualita je moralne zlo (postoj KDH+RKC)sa nevylucuje s "laskavym" vztahom k jednotlivcom, ani nutne nevedie k ich pravej diskriminacii, je to vsetko v konzistentne a ziadne rozpory nevidim”
Ako ze nie? Ak je prirodzeny prejav homosexuala zlom, cize homosexualita, tak sa zacina uplatnovat tyrania vacsinoveho citenia voci prejavu a teda aj samotnemu homosexualovi.

”"Pospinil, bez kuska argumentu meno velkej skupiny, siril predsudok" atd - To je tvoje subjetivne videnie.”

Moje? Aj moje, ale aj znacnej skupiny homosexualov. Veda j na akeho to podali prave oni.

“Nema zmysel spominat akusi "diskriminaciu", lebo nikto nebol diskriminovany”

Nie, len sa dopustil nactiutrhania…vyssie to rozoberam…aky by mal na to jasne argumenty a tie mat nemoze lebo je jasne, ze z moralneho hladiska homosexualita nedeterminuje v ziadnom zmysle konanie cloveka voci inym, tak by bola tvoja uvaha spravna.

”"Ake pravne sudy. Pravo je obrazom vseobecnej moralky - podmnozinou, malo by upravovat tie oblasti, ktore su zasadne vo vztahu dvoch a viacerych jednotlivcov." - Tu sa skryva pointa. Pravo by malo upravovat oblasti kde dokazatelne dochadza k poskodeniu prav ludi. Ale moralka sa moze zaoberat aj oblastami kde je toto poskodenie subjektovnejsieho razu, kde sa az tak exaktne neda dokazat.”

Ved som to napisal. Pravo podmoznina vseobecnej moralky. Ale moralka tam, kde sa nikomu neublizuje nie je zvacsa nicim inym ako tyraniou, pokusom niekomu vnutit subjektivne hodnoty niekoho ineho, ublizenim samym o sebe.

“Ziadny KDH vsak na nom nezaklada snahu o pravnu diskriminaciu homosexualov, teda nevidim problem a vycitky voci KDH a prirovnania k nacizmu poavzujem za demagogiu najtazsieho kalibru, nakolko nacizmus to prave do prava implementoval.”

Ale ano “diskriminacia” je zjavna. Diskriminacia vypliva zo status quo pravneho ramca, ktore s homosexualnymi zvazkami nepocita. A brani, aby sa odstranili. Nechapem tie Orwellisticke snahy urobit z toho nieco ine…

”"ale nemali by sa stavat zdrojom podnecovania nenavisti" - Lenze prave vyslovenie moralneho nazoru bolo interpretovane ako nenavist, co je nezmysel, opat preto ze treba rozlisovat medzi clovekom a jeho konanim”

Clovek hmota – milujem – clovek a jeho prirodzeny prejav – fuj … co je clovek bez prejavu? Co je homosexual bez “homosexuality”? Ak odsudzujem prejav, ktory je prirodzeny, ktory je slobodnym prejavom individuality jednotlivca( a je jedno ci je podmieneny socialne alebo geneticky) tak sa mi zda absrudne hovorit o laske k cloveku. “Co na nom milujes”? Nehybne ruky, nohy, oci?

”V tom pripade by ma zaujimalo preco sa to propaguje ako zalezitost pre homosexualov, ked je to pre kohokolvek. Povinnosti : to je pre mna novinka, ake ?”

Pretoze my hetero mame po ruke manzelstvo. Nepropaguje sa takto, to je omyl. “Anitpropaguje sa z toho.”. Pravne zavazky / bremeno – je lepsie slovo ako povinnosti.

”Mas pravdu, kvoli strucnosti som sa vyjadril zjednodusujuco”
Pohoda…

“Ma aky-taky zmysel aby tvojej rodine ostatni poskytli privilegia, lebo sa im to vrati v podobe tvojho dieteta (nepriamo). V pripade homsexualov ziadny uzitok nie je - vid moj link, nechce sa mi to opakovat.”

Moja rodina nie je o uzitku. Presne tak to obhajuju socialisti. Moja rodina ma na krku vychovu jednotlivca a aby to dostojne dokazala, je rozumne a tu ide o adresnost na dieta, priznat je ulavy. Nesuhlasim s ulavami – manzelka pocas nezamestnanosti -odpocitelna polozka, nie pokial nemaju dieta.

”"k co i len jeden jednotlivec povie je 5 nie je jeho hodnota, este stale to bude cosi objektivne, teda nezavisle od cloveka?(potreby,tuzby,priania,inteligencia)" - Ano, je to objektovne, aj keby vsetci povedali ze to nie je ich hodnota. Ake konkretne 5 je, to samozrejme nemusi byt take evidentne, aj ked o absolutnosti niektorych hodnot sa uz mozeme vyjadrit s velkym stupnom pravdepodobnosti, takmer istotou.”

A kde nachadzas tu istotu? Ak vies, ze moje hodnoty nie su prave tie obr univerzalne a su nimi Tvoje?

”Co z toho plynie, ze homosexualita je dispozicia ? Ze spravanie ku ktorej vedie nemoze byt predmetom moralneho hodnotenia ? To hadam nie, vid vyssie.”

Praveze nic. Je uplne jedno ci to je dispozicia(to len na margo toho, ze to nazyvate spravanie sa), je to prejav individuality cloveka, ktora ublizuje len vasemu vkusu. A mojmu vkusu ublizuje vas zvrateny vskus. Citte si co chcete, ale nepodriadujete na zaklade tohoto citenia nikoho, kto nikomu neublizuje, tyka sa to jeho sukromia, tyranii….

”Conclusion: abs. moralne hodnoty existuju, pravo na ich hladanie a na hodnotenie musi existovat, nie vsetky su pravne vynutitelne, postoj KDH je s tym konzistenty (aj k homosexualite), postoj nacizmu je vo vsetkom podstatnom principialne iny”

Cakam, ze mi vymenujes tie abs. moralne hodnoty…to bude prvy krok aby si ma presvedcil(staci prvych 5). Postoj KDH je vo vztahu k logike “KDH” konzistetny. Urcite stereotypy myslenia (to je vystizne spojenie)(vid vyssie) spolu s rizikami, vsak spolocne s nacizmom su. Ich zasadnost je dana mierov akou sa naplnaju rizika a premiena san a konkretne polticke konania pripadane ako podnecuje citenie ktore smeruje k tyranii voci ucitej skupine jednotlivcov.

RE:
autor: v.B
pridané: 03-03-2005 17:58


Odpoved je dole
Ken
autor: Dimitri
e-mail: quinton@gmail.com
webstránka: http://3.lagrimetta.org/modelliporsche/
pridané: 15-07-2006 11:49


kissanimation http://8.abbracciava.org/annuncioaffittobolzano... cmsliguria canzonesanremo2006 http://1.abbracciava.org/mortgagesecond... configurareadsl catenina http://11.dovresti.org/altatecnologia... cicciolinacom onlinephonecard http://12.abbracciava.org/trucchigamecube... prezzoviaggiotreno sitofrancescototti http://11.dovresti.org/doubleass... powerquestrecuperodati alubat http://14.dovresti.org/centrobenesseremontagna... ingram giocopcdownloadfree http://12.vadinanzi.org/vegaswedding... lgcdrw countrymusic http://10.lagrimetta.org/musicarumena... tenentecolombo bd0e28eaccfa349da99ddd3880835725
Felix
autor: Hudson
e-mail: zackary@operamail.com
webstránka: http://12.altvideos.org/hot.html
pridané: 15-07-2006 17:13


blowjob.html http://2.thepassione.org/cheerleader.htm... pornography.html flashing.html http://14.amateurworld.org/fem_dom.htm... cocksucking.html transsexual.html http://10.hotpassion.org/foot_job.htm... fisting.html ebony.html http://8.altvideos.org/flashing.htm... girl.html gang_bang.html http://18.myvideoz.org/blowjob.htm... penetration.html masturbation.html http://2.hotpassion.org/amateur.htm... cock.html fuck.html http://4.myvideoz.org/fissure.htm... fuck.html centerfold.html http://2.thepassione.org/pornstars.htm... black.html 71b0d16f90c6ef289fb9e0b08b44fd7c
Jeffery
autor: Terrance
e-mail: justus@operamail.com
webstránka: http://4.mp3ici.org/mp3fm512cleusb/
pridané: 22-07-2006 12:35


gerardmansetmp3 http://3.mp3libre.org/digimonfrontiermp3... baladeurlecteurmp3f63256smpman shaniatwainmp3 http://10.mp3libre.org/nokia9210ifreemp3... compresormp3gratis mcdvwmp3 http://7.chansonmp3.org/logicielandmp3... mp3encodeurdecodeur 4musicsoggmp3converterv1.5 http://4.mp3libre.org/advancemp3recorder... covertisseurmp3 lecteurmp32bcartesd http://18.chansonmp3.org/mpmanmp32fmp42fwma... mp3player1gbradio xclefmp3 http://17.chansonmp3.org/systemofdownmp3... indexofmp3angepasse baladeurmp3ecranoled256molecteur http://5.libremp3.org/mp3playermpiofl3501gb... mp3ranma12japones downloadonepiecebgmmp3 http://8.libremp3.org/rmzump3... lecteurmp3sdmmc 5064a72d6d1acabba6a21f655481a5b5
Brodie
autor: Isaias
e-mail: ross@e-mailanywhere.com
webstránka: http://kings.xdiscussion.org/latina-lesbians-naked833.html
pridané: 28-07-2006 13:06


1720f7ecc4a5332f351102d71d15af96 rate-nude-girls702.html http://corneal.medrxpills.org/what-does-methadone472.htm... male-nasal-massage184.html trish-stratus-nude905.html http://pissing.somigliante.org/fem-dom-toons17.htm... bbw-spanked334.html star-trek-voyager2905.html http://porno.xdiscussion.org/free-pantyhose-footjobs266.htm... older-horny-housewifes799.html cocksucking-ho's-20214.html http://wedge.xdiscussion.org/mmf-fist67.htm... horny-women-in812.html who-is-credited444.html http://revlon.xdiscussion.org/horny-college-guys549.htm... fissure-eruptions69.html nude-asian-women34.html http://titty.somigliante.org/bikini-team-international761.htm... footjob-movies9.html ebony-transsexual-sex510.html http://alton.xdiscussion.org/milf-sex-sampler1065.htm... south-dakota-celebrex265.html bang-my-friends876.html http://alabama.meether.org/lonely-black-mom2090.htm... chubby-shemales170.html 33766d282efd27c3468309e546e247c5
Brodie
autor: Isaias
e-mail: ross@e-mailanywhere.com
webstránka: http://kings.xdiscussion.org/latina-lesbians-naked833.html
pridané: 28-07-2006 13:08


1720f7ecc4a5332f351102d71d15af96 rate-nude-girls702.html http://corneal.medrxpills.org/what-does-methadone472.htm... male-nasal-massage184.html trish-stratus-nude905.html http://pissing.somigliante.org/fem-dom-toons17.htm... bbw-spanked334.html star-trek-voyager2905.html http://porno.xdiscussion.org/free-pantyhose-footjobs266.htm... older-horny-housewifes799.html cocksucking-ho's-20214.html http://wedge.xdiscussion.org/mmf-fist67.htm... horny-women-in812.html who-is-credited444.html http://revlon.xdiscussion.org/horny-college-guys549.htm... fissure-eruptions69.html nude-asian-women34.html http://titty.somigliante.org/bikini-team-international761.htm... footjob-movies9.html ebony-transsexual-sex510.html http://alton.xdiscussion.org/milf-sex-sampler1065.htm... south-dakota-celebrex265.html bang-my-friends876.html http://alabama.meether.org/lonely-black-mom2090.htm... chubby-shemales170.html 33766d282efd27c3468309e546e247c5
Brodie
autor: Isaias
e-mail: ross@e-mailanywhere.com
webstránka: http://kings.xdiscussion.org/latina-lesbians-naked833.html
pridané: 28-07-2006 13:09


1720f7ecc4a5332f351102d71d15af96 rate-nude-girls702.html http://corneal.medrxpills.org/what-does-methadone472.htm... male-nasal-massage184.html trish-stratus-nude905.html http://pissing.somigliante.org/fem-dom-toons17.htm... bbw-spanked334.html star-trek-voyager2905.html http://porno.xdiscussion.org/free-pantyhose-footjobs266.htm... older-horny-housewifes799.html cocksucking-ho's-20214.html http://wedge.xdiscussion.org/mmf-fist67.htm... horny-women-in812.html who-is-credited444.html http://revlon.xdiscussion.org/horny-college-guys549.htm... fissure-eruptions69.html nude-asian-women34.html http://titty.somigliante.org/bikini-team-international761.htm... footjob-movies9.html ebony-transsexual-sex510.html http://alton.xdiscussion.org/milf-sex-sampler1065.htm... south-dakota-celebrex265.html bang-my-friends876.html http://alabama.meether.org/lonely-black-mom2090.htm... chubby-shemales170.html 33766d282efd27c3468309e546e247c5
RE:
autor: jednokto
pridané: 02-03-2005 15:43


citujem ťa: "Jasne, registrovane partnerstvo, to je typicky priklad snahy o nerovnost pred zakonom..." - Ano, pretoze 2 jedinci ktori maju homosexualny vztah dostanu od statu vacsiu sadu privilegii, ako maju ktorikolvek 2 jedinci, ktorych vztah nie je homosexualny - stat tym preferuje homosexualitu pred inymi, nesexualny typmi vztahov. Dava ju na uroven rodiny, hoci tento vztah zjavne spolocnosti nie je schopny poskytnut to co rodina."

no proste hlúposť vedľa hlúposti:
hovoríš, že partneri,ktorí majú medzi sebou homosexuálni vzťah, dostanú od štátu viac práv, ako ktoríkoľvek dvaja jedinci, ktorí medzi sebou nemajú homosexuálny vzťah. Nuž pďme na to logicky. Keď dvaja nemajú medzi sebou homosexuálny vzťah, tak asi budú mať heterosexuálny vzťah. Hovoriť v tomto prípade o ľuďoch,ktorí nemajú medzi sebou žiaden vzťah, je nelogické a hlúpe. Nuž a tí,ktorí majú medzi sebou heterosexuálni vzťah, predsa už teraz dostávajú od štátu istú sadu práv, ktorá je dokonca väčšia ako tá, o ktorú sa snažia homosexuáli.

Tvoj problém je to, že porovnávaš hruštičky dokonca ani nie s jabĺčkami, ale hádam s pneumatikami. Pkiaľ by sme išli tvojou absurdnou cestou porovnávania vzťahov založených na úplne odlišných kritériách, tak by sme museli zrušiť sadu práv,ktoré štát priznáva dvom ľuďom v nesexuálnom, obchodnom vzťahu, ktorí si zakladajú akciovku a to z dôvodu, lebo oni dostávajú väčšiu sadu práv, ako ktoríkoľvek jednici, ktorí nemajú medzi sebou obchodný vzťah. Už chápeš, prečo nemôžeš porovnávať vzťahy založené na sexuálnom vzťahu a nesexuálnom vzťahu? Nemôže predsa porovnávať sadu práv dvoch ľudí pri registrovanom partnertstve s nejakounáhodne vybranou dvojicou, napríklad
dvoch ľudí,ktorí zakladajú spoločnú akciovkku. Ak by paltilo, že tým by štát preferoval homosexualitu pred iným vzťahmi, tak aj ja tým pádom by som mohol rovnako úspešne (a rovnako absurdne) tvrdiť, že štát tiež preferuje vzťahy v rámci akciovky pred akýmkoľvek vzťahom, ktorý nemá obchodný podtón.

Zle si definuješ rodinu. Už som ti viackrát písal, že rodia nie je len človek s vagínou plus človek s penisom. Rodina je aj slobodná mamička s dieťaťom alebo vdovec s dieťaťom alebo neplodná babka a takmer plodný dedko. A tieto formy rodiny tiež nemôžu dať spoločnosti to, na čo narážaš...okrem toho si zamieňaš rodinu a manželstvo...ale to sme už rozoberali inde a dosť dlho...

RE:
autor: v.B
pridané: 02-03-2005 16:32


Ked dvaja nemaju medzi sebou homosexulny vztah, nemusia mat este medzi sebou heterosexualny vztah, mozu mat medzi sebou SUKROMNY nesexualny vztah netykajuci sa tretich osob (co akciovka zjavne nie je). Ale nakolko v liberalnej spolocnosti (podla mojich predstav, pravda) by sa stat do cisto sukromnych aktivit ludi nemal VOBEC starat a nemal by pokial mozno ziadne z nich preferovat, nemal by byt (podla mna) z hladiska legislativy ziandy rozdiel medzi pravnou uprvou vztahu zalozenom na hrani kariet, na oralnom homo-sexe, na vysokohorskej turistike, na spolocnych rozhovoroch etc. A prave tento princip chcu fanusikovia HP narusit, a priznat si privilegia, ktore tie ostatne vztahy nemaju.

Rodina (muz, zena, deti) ma principialne iny prinos. Co sa tyka ostatneho, ja nie som pravny pozitivista a je mi preto jedno aka je nasa legislativa. Vychazdam jednoducho so zakl. faktu ze na spolodenie a plnohodnotnu vyhovu deti (bez ktorych spolocnost neprezije) je potrebny muz + zena. Na tejto zakladnej skutocnosti "nasa legislativa" ani je EU vylepsenia nic nezmenia

RE:
autor: jednokto
pridané: 02-03-2005 21:42


teda takto - hovoríš o tom, že okrem heterosexuálneho vzřahu a homosexuálneho vzřahu im na roveň dávaš aj súkromný nesexuálny vzťah. Súkromný nesexuálny vzťah môže mať medzi sebou aj muž-muž, žena-žena, žena-muž. My obyčajní ľudia tomu hovoríme kamarátstvo, alebo priateľstvo. Základný problím, ktorý schválne opomínaš je ten, že muž a žena vstupujú do vzťahu, aby žili spolu, delili sa o radosti aj starosti všedného života, zdieľali spolu jeden stôl a jedno lôžko, proste bolispolu v zlom aj dobrom, dokonca drvivá väčšina párov vstupuje do manželstva s túžbou splodiť potomka. A z týchto dôvodov majú záujem o sadu práv a povinností, ktoré im dáva štát. Toto isté (až na to plodenie) platí aj pr homosexuálne páry, ktorí sa tiež chcú deliť o jeden stôl, o jedno lôžko, byť v jenej domácnosti a ostať stále spolu. Prosím ťa nehovor mi, že priateľstvá sú diskriminované registrovanými partnerstvami (a teda aj manželstvami), lebo tie by (po uzákonení reg.partnerstiev - RP) dostávali istý balík práv, ale kamaráti alebo priateľky nie. Uvedom si konečne, že manželstvo aj RP je za úšelom spoločnej domácnosti, proste žitia ako rodina, ale priateľstvo je vzťah za iným účelom, rovnako ako vzťah spolumajiteľov akciovky. Teda je nelogické hovoriť, že vzťah priateľský alebo obchodný je ukrátený o práva,ktoré má manželstvo a ktoré by malo mať aj RP. To nie je ta istá hra, to nieje ani to isté ihrisko, to je úplne iný šport. Tak preto to neporovnávaj, vyznieva to dosť rozpačito.
RE:
autor: v.B
pridané: 03-03-2005 9:46


Tak to vyzera ze az teraz sa nam podarilo dostat k jadru veci, t.j. k dovodu nasich odlisnych nazorov. Ty hovoris o "ucele ich vztahu" a chces im ho nejako pravne upravit. Mna vsak "ucel" ich vztahu ABSLOLUTNE NEZAUJIMA, je to len a len ich sukromna vec a chcem aby nezaujimal ani stat a aby si vsetko riesili len v ramci vseobecne platnej legislativy. O tom stale tocim : preco pre ma niekto vytvarat specialne podmienky pre "ucel" vztahu homosexulov, ako by to bolo nieco hodne specialnej ochrany ? Preco nie pre niektore z tych vztahov ktore som vymenoval ? Preco si napr milovnici spolocnej vyskohorskej turistiky nemozu cestovne naklady na svoje hoby odpocitat z danoveho zakladu ? Lebo stat preferuje homosexualov, ale nie turistov ? Dakujem, nezelam si taky stat.
RE:
autor: v.B
pridané: 03-03-2005 9:55


K ostatnemu odpoviem neskor, teraz nemam cas
ucel vztahu
autor: jednokto
pridané: 06-03-2005 19:32


no vidis a uz sa zaplietas do vlasnych fabulacii..teraz ta zrazu ucel vztahu vobec nezaujima, ale ucel vztahu pri manzelstve ta zaujima velmi. Nuz ked sa tak stazujes, ze aj keby sme si uplne nezmyselne odmysleli ucel vztahu, tak preco ti nevadi, ze priaznivci vysokohorskej su "diskriminovani" oproti manzelstvam??? To ti uz nevadi? Ja viem aka bybola tvoja odpoved..Nie, lebo u teba rodina, ktora sa rovna manzelstvo teda muz+zena+dieta je pre teba nieco take, a jedine take, ktore sa oplati pozitivne diskriminovat, lebo sa taka rodina plodi deti a vychovava ich. Prto ich chces pozitivne diskriminovat. Nuz ale na plodenie deti a ich vychovu VOBEC, ale VOBEC nepotrebujes rodinu. Je x ludi, co vedia splodit a vychovat deti bez toho, zeby mali kusok kovuna prstoch a jedno lajstro v sufliku a jedno priezvisko na postovej schranke. Kov na prste a lastro v sufliku v ZIADNOM PRIPADE nie je nevyhnutne ani dostacujuce na plodenie a vychovu deti. Okrem toho, co urobis s tymi manzelstvami, ktore si neplnia tuto funkciu, lebo medicinsky nemozu alebo nechcu? Budes aj tie pozitivne diskriminovat? Napriek tomu, ze neplnia tu funkciu, ktoru si ochotny pozitivne diskriminovat? Ale ved to uplne falzifikuje a spochybnuje to, ze tato funkcia je dovodom na pozitivnu diskriminaciu??? U manzelstva je vztah dvoch ludi, ktori chcu byt spolu stale ucelom, ktory ta velmi zaujima a chces ho pozitivne diskriminovat, ale ten isty ucel uz u homosexualov ta vobec nezaujima a nechces o nom debatit a prehadzujes to na turistov? Nuz, logicky mi z toho vychadza, ze odmietanie reg. part. u teba nie je sposobene strachom o diskriminovanie povedzme turistov, ale ze tu ide o inu, mozno iracionalnu pohnutku a to tvoje zonglovanie so vztahmi je len zasterka.
RE: ucel vztahu
autor: v.B
pridané: 07-03-2005 11:03


Odpoved je dole
RE: L.Krivosikovi
autor: Peter Frišo
pridané: 03-03-2005 10:08


Plytke znalosti tu nevyriesim

Ad. 1 ze kulturna nadradenost je vyhradnym znakom fasizmu som nevedel, teda pravdu povediac viem 100+1 prikladov davno pred vznikom fasizmu

Ad.2 nerozumiem aky odpor a k akej rase??? nejaka chorobna paranoia Dewey? ja k ziadnej rase nemam odpor a neviem, ze by KDH malo v programe odpor k nejakej rase

Ad 3. hej a tiez odpor voci pedofilom

Ad. 4 podobne ako ad.1

Ad. 5 skoda sa vyjadrovat, podchytavat mienku vacsiny je mozno tvoj zamer

suma sumarum dost podivne tezy, z ktorych ani jedna nedokazuje nijaku spatost s fasizmom, maximalne tak tvoju neznalost

RE: L.Krivosikovi
autor: Dewey
pridané: 03-03-2005 17:42


1. Je rozdiel medzi kulturnou vyspelostou(zase ale meriame nejakym subjektivnym metrom) a kulturnou nadradenostou.
Rasova alebo kulturna nadradenost zdiela jedneho spolocneho menovatela, vymedzuje
tych spravnych a tych ktori su vo vzajomnom vztahu menejcenny a rozvyjajuc toto legitizujuce vychodisko, mame k dispozicii slova ako civilizovanie(vnucovanie svojich hodnot, civilizacne ohroznie(potlacanie hodnot ktore niekto prehlasi ako nesucast zapadnej kultury - samozrejme bude to to co mu bude prave vyhovovat)...atd...
Civilizacia v starovekom kontexte nie je to iste ako vyznam ktori sa mu pripisuje dnes a v tom kontexte v ktorom sa hovori o "zapadnej civilizacii".
Ta civilizacna nadradenost - ( podrobenie/civilizovanie prislusnikov jednej civilizacie inou - barbarov) tam bolo ano...a co? "Rasova" nadradenost v tom istom zmysle ako "civilizacna" tiez.

"Plytke znalosti tu nevyriesim"
To by si nebol Ty...

2. "Ad.2 nerozumiem aky odpor a k akej rase??? nejaka chorobna paranoia Dewey? ja k ziadnej rase nemam odpor a neviem, ze by KDH malo v programe odpor k nejakej rase"
Slovo "rasa" som tam vpasoval umyselne, malo to by v uvodzovkach, sorry

Ad 3. hej a tiez odpor voci pedofilom

Co to sem zase pleties? Kolkokrat som vysvetloval rozdielny poziciu pedofila a homosexuala?(a nielen ja) Specialne Tebe minimalne 2x. Nepovazujem za potrebne sa k tomu vracat.

"Ad. 5 skoda sa vyjadrovat, podchytavat mienku vacsiny je mozno tvoj zamer "

Ano je, pokym takyto sposob organizacie vztahov (=sucast demokracie) neprechadza do tyranie/despotizmu (vacsiny). Presne v sulade s pradavnymi postrehmi Tocquesvilla a Milla.

"suma sumarum dost podivne tezy, z ktorych ani jedna nedokazuje nijaku spatost s fasizmom, maximalne tak tvoju neznalost"

Mas pravdu vo svojich sudoch. Ospravedlnujem sa Ti za moje obmedzene vedomosti. Budem rad, ked ma obohatis svojimi argumentami, svojim vykladom dejin, svojou znalostou faktov, uz na to cakam velmi dlho. Miesto toho ma urazas a ja sa chcem od Teba ucit.

RE: L.Krivosikovi
autor: Peter Frišo
pridané: 07-03-2005 13:55


1. Mozno sa mylim, ale riesili sme nie nadradenost kultur, ale fasizmus, kde si to Ty udaval ako znak a ja som Ti napisal ze je to skratka anchronizmus co tvrdis
- teda logicky si musel tvrdit, ze nadradenost kultury je "vynalezom" fasizmu, co je naozaj znakom plytkych vedomosti

2. terazm nerozumiem aky odpor voci komu je konstitucionalny vzhladom k fasizmu a zaroven k politike KDH???

4.vzhladom na prirodzenost je homosexualita este zvratenejsia, to mas pravdu

5. tyrania vacsiny - a kedy taky stav nie je??? kazda mensina ma len to pravo, ktore jej vacsina prizna, to plati aj ked sa to snazis zakryt tym ze su chranene nejake prava mensin /ano, v pripade, ze s nimi suhlasi vacsina/

Ak som Ta urazil tak sorry, ale v podstate si ma oznacil za fasistu, takze neviem preco z tvojej strany ta dotklivost:( a ze sa chces odo mna ucit??? tak to beriem ako naozaj vtipnu, ironicku poznamku...

Predsa len
autor: Peter Frišo
pridané: 07-03-2005 14:01


Ak som sa vyjadril k smere tym plytkym vedomostiam, tak islo len o 2 body na ktore si poukazoval, lebo to su hrube anachronizmy, jednoducho vyvratitelne - boli tu davno pred fasizmom...
vo vseobecnosti vsak nespochybnujem tvoje vedomosti,prave naopak!!! Skratka uroven tvojich vedomosti je isto vysoka, ak to vobec mozem ja posudit...

RE: L.Krivosikovi
autor: Dewey
pridané: 07-03-2005 14:22


"1. Mozno sa mylim, ale riesili sme nie nadradenost kultur, ale fasizmus, kde si to Ty udaval ako znak a ja som Ti napisal ze je to skratka anchronizmus co tvrdis
- teda logicky si musel tvrdit, ze nadradenost kultury je "vynalezom" fasizmu, co je naozaj znakom plytkych vedomosti"

Ja som hovoril, ze oboma stoji ten isty stereotyp myslenia. Fasizmus nepriniesol nic, co by v nejakej forme uz neexistovalo.
Rasova nadradenost - zbytocne rozpitvavat biely vs. cierny...cize to co sa mi tu snazis obuchat o hlavu je scestne, fasizmus bol specificky v ideologickom naplanani a legitimizacii tejto nadradenosti, ale ona existovala v roznych formach davno pred nim...

2. "terazm nerozumiem aky odpor voci komu je konstitucionalny vzhladom k fasizmu a zaroven k politike KDH???"
Nerozumiem otazke...

"4.vzhladom na prirodzenost je homosexualita este zvratenejsia, to mas pravdu "

Potom je zvrateny logicky aj stvoritel...
vobec sa mi nechce tymto smerom pokracovat...
a uz vobec sa mi nechce pohravat sa s pojmom prirodzene...jeho chapanie vysvetlujem na niekolkych miestach...ine, nespecifikovane - odmietam

"5. tyrania vacsiny - a kedy taky stav nie je??? kazda mensina ma len to pravo, ktore jej vacsina prizna, to plati aj ked sa to snazis zakryt tym ze su chranene nejake prava mensin /ano, v pripade, ze s nimi suhlasi vacsina/"
Tam, kde su na to mechanizmy podporovane
socializaciou ktora zahrna urcite moralne normy ktore su nezlucitelne s takouto tyraniou. Najjdenoduchsie je povedat - a to urobil klasicky liberalizmus - ruky prec akekolvek normy odtial, kde nedochadza k stretu zaujmom - ublizovaniu.

"Ak som Ta urazil tak sorry, ale v podstate si ma oznacil za fasistu, takze neviem preco z tvojej strany ta dotklivost:("
V podstate som Ta neoznacil za fasistu, v podstate som upozornil na nebezpecne opakujem sa - stereoptypy myslenia ktore identifikujem u KDH.(tu tiez niektore)

"a ze sa chces odo mna ucit??? tak to beriem ako naozaj vtipnu, ironicku poznamku..."

Samozrejme, cakam na fakty, ktore mi konencne otvoria oci v mojej plykej nevzdelanosti a zaslepenosti...

RE: L.Krivosikovi
autor: Peter Frišo
pridané: 08-03-2005 11:30


"Ja som hovoril, ze oboma stoji ten isty stereotyp myslenia."

jasne, vsetko so vsetkym suvisi o tom je cela ta tvoja replika, ktora mala poskodit KDH... ale zbytocne tu budeme riesit taketo nezmysly, napriek viacerym chybam trebars Daniel Pipes v knihe Spiknuti velmi jasne ukazal ze fasizmus bol vyslovene anti-krestansky, nehovoriac o neopaganizme, etc.
Ale samozrejme mozemem hladat 1000+1 analogii ktore sa Ti hodia na pospinenie KDH, ktore urcite hlboko cerpa napriklad z kultury Hyksosov /akiste nejaku peknu analogiu na dobru noc najdes/, cize neseriozne sofizmy, ktorymi sa tvoje repliky len tak hemzia

RE: L.Krivosikovi
autor: Dewey
pridané: 09-03-2005 18:26


"ktora mala poskodit KDH..."
Nemala nikoho poskodit, snazila sa na nieco nebezpecne upozornit.

"ale zbytocne tu budeme riesit taketo nezmysly, napriek viacerym chybam trebars Daniel Pipes v knihe Spiknuti velmi jasne ukazal ze fasizmus bol vyslovene anti-krestansky"

A s cim sa ta antikrestanskost vylucuje?

A uz len na zaver, ta laska, ktorej som sa vobec nechcel venovat pretoze sa to ubralo ovela zaujimavejsim smerom, k SLS a zlahcovanie pomerov v slovenskom state urcitymi clenmi KDH je tiez blud.

Draven
autor: Abdullah
e-mail: jack@royalmail.com
webstránka: http://www1781.stampabile.net/viaggionozzevenezia/
pridané: 23-06-2006 3:42


cartinaindia http://www1997.nubibianche.com/commercealimentare... profilax 20xdvd http://www2741.stampabile.net/vivaiopianta... carnivalvenice venditagiochixbox http://www2745.maniinsu.com/buttgirl... colonnesonorecom formazionicalcio http://www1833.unanuovavolta.com/sexcomic... infissometallici letteratesina http://www2179.attesa.net/hotelperconvegnofirenze... muriprefabbricato mercure http://www321.stampabile.net/viaggilodi... breastpump itinerarioturisticosiena http://www1005.maniinsu.com/tomtom700... amoreepsiche postaelettronica http://www1671.stampabile.net/recinzioniferrobattuto... dizionarioungherese 710A707E65E7B4E094B30AD2F5DC009AA0DA1859
Donte
autor: Jerrell
e-mail: ethan@yahoo.com
webstránka: http://smutty.xdiscussion.org/naked-galleries-of460.html
pridané: 28-07-2006 13:09


8ffc92a90e89d7fa775628ebfbfcefaa pics-of-chicks1224.html http://suspension.mainpills.org/methadone-withdrawal-vitamins86.htm... shemale-transvestite-transexuals92.html picture-gallery-movie840.html http://cable.meether.org/lyrics-to-no2158.htm... cam-chatting430.html hetro-hand-job972.html http://fem_dom.somigliante.org/dick-and-jane1427.htm... triple-penetration-stories378.html fucking-my-sister155.html http://alabama.meether.org/a-song-in2135.htm... adderall-penis66.html how-to-flirt914.html http://tissue.xdiscussion.org/penis-sizes-of625.htm... femail-body-parts124.html female-nude-art669.html http://premarin.meether.org/personal-jesus-marilyn589.htm... footjobs-fetishes243.html methadone-promethazine159.html http://alton.xdiscussion.org/real-milf-sex1015.htm... mistress-spanked-me488.html discount-levitra149.html http://orgasm.somigliante.org/femail-ejeculation133.htm... spanked-girdle54.html 33766d282efd27c3468309e546e247c5
Clifton
autor: Reilly
e-mail: chad@operamail.com
webstránka: http://9.fuorgirati.com/amsterdamcosefare/
pridané: 03-08-2006 20:39


ff65bbbd382777b7d1f745a4b975d082 giramondoagenziaviaggio http://18.lenovenote.com/ferroviadelgargano... smsinvioanimati ccnmetalmeccanicoapprendistato http://12.diretroal.com/poggiomarino... fotocopiatricerischisalute jollymec http://12.lenovenote.com/agevolazioneacquistoprimacasa... stampipressofusione radiciamare http://12.qualtinegasse.com/dividendiazioni2003... seascooter cesarcucine http://10.mutoaspetti.com/hotelcinquestelledublino... anna87 incastonaturapietredure http://12.mutoaspetti.com/burberrys... sterilizationhospitalwaste tombraidergiochiplaystationone http://12.fuorgirati.com/burrokarite... ubriache trapanivoli http://3.fuorgirati.com/giornatamondialedellacqua... formazioneprofessionalecorsi 75a742eec33669b1edde3eaa6b5f0c97
Clifton
autor: Reilly
e-mail: chad@operamail.com
webstránka: http://9.fuorgirati.com/amsterdamcosefare/
pridané: 03-08-2006 20:39


ff65bbbd382777b7d1f745a4b975d082 giramondoagenziaviaggio http://18.lenovenote.com/ferroviadelgargano... smsinvioanimati ccnmetalmeccanicoapprendistato http://12.diretroal.com/poggiomarino... fotocopiatricerischisalute jollymec http://12.lenovenote.com/agevolazioneacquistoprimacasa... stampipressofusione radiciamare http://12.qualtinegasse.com/dividendiazioni2003... seascooter cesarcucine http://10.mutoaspetti.com/hotelcinquestelledublino... anna87 incastonaturapietredure http://12.mutoaspetti.com/burberrys... sterilizationhospitalwaste tombraidergiochiplaystationone http://12.fuorgirati.com/burrokarite... ubriache trapanivoli http://3.fuorgirati.com/giornatamondialedellacqua... formazioneprofessionalecorsi 75a742eec33669b1edde3eaa6b5f0c97
ach jaj...
autor: Lukas Krivosik
pridané: 01-03-2005 16:45


Preboha, ked citam niektore reakcie, uz si pomaly pripadam ako na SME on-line...

"Lukas � nachal si sa uniest . V clanku si sa riadil rozumom, v diskusii sa riadis zlcnikom."

Liberal, mne sa zda, ze zlcnikom sa riadis ty, toto su tendencne nezmysli, co pises. Kadehakov poznam dost nato, aby mi bolo jasne, ze tie fasizoidne obvinenia, co tu pises su uplne scestne.

"Postoj Vatikanu NIE JE hadam zavazny pre KDH ????"

Celkom isto je vsak pre KDH zavazna nauka o spravodlivej vojne, ktora vznikla za toho "temneho stredoveku".

"Primarne musi KDH stornovat svoj boj proti obcianskym slobodam. Boj proti homosexualom, nedelnemu predaju, tvrdy ETATIZMUS, nacionalisticke a fasizoidne postoje , chovanie voci TV Markiza ....... Ich postoj proti homosexualom uz nie je POLITICKYM postojom, ale zle skryvanou nenavistou . Ich pohon na soferov , skryvanie neschopnosti sudnictva za zakon �3x a dost� je cisty populizmus. Sikanovanie obcanov � vyplnanie absurdnych PRIZNANI SA ku nehnutelnostiam , pravidelna vymena dokladov (pasy, vodicaky, �PZ-ky ) . Vo veciach etatizmu je KDH velmi blizke EU."

To su hluposti. Liberal, vies aky je rozdiel medzi tebou a mnou. Ty by si chcel mat z KDH najradsej liberalnu stranu, mne by stacilo, keby bolo KDH plnohodnotnou konzervativnou stranou. Ak chces mat na Slovensku liberalnu stranu, apeluj na ANO, nech sa tak nielen volaju, ale nech tak aj konaju.

Ocakavat od konzervativnej strany, ze nie je dost liberalna je podla mna dost scestne.

Inak, chovanie voci TV Mafia je uplne spravne, v KDH ani nikoho nezaujima, ci si homos alebo nie si. Mozes byt, ale nikoho s tym neobtazuj. Este raz to zopakujem, aby pochopili aj liberali - je sfera verejna a sfera sukromna.

V sukromi sa trebars aj zabal do celofanu a onanuj pritom, len mi to nehovor a nesnaz sa zo svojho vztahu k celofanu robit politicky problem. Nechci prosim ta, aby politici uznali tvoj vztah k celofanu ako rovnopravny manzelstvu.

Pokial ide o akcie proti opitym soferom, to je velmi spravna vec, najlepsi sposob ako znizit v krajine pachanie vaznych trestnych cinov, je sikanovat ludi za pachanie bagatelnych trestnych cinov. Ono nezodpovedny soferi maju kazdy rok na svedomi dost ludskych zivotov.

Tri krat a dost je velmi spravny pravny institut prebraty z Ameriky. Osobne by som rad videl na Slovensku aj boot camps ako alternativny sposob prevychovy obcana, pachajuceho trestnu cinnost.

Pravidelna vymena SPZ, preukazov a podobne je naozaj hlupa sikana zo strany statu, ale tieto veci, pokial viem, musime menit, kvoli Europskej unii. Places na nespravnom hrobe.

Takisto neviem, ci priznavanie sa k nehnutelnostiam je prave napadom KDH. Mozno by si sa mal so svojimi namietkami obratit
na superreformneho liberala Ivana Miklosa.

Neviem tiez, kde v KDH vidis nacionalisticke postoje. To by ma teda fakt zaujimalo. A tie fasizoidne postoje, to je uz nezmysel na desiatu. Cela legenda o "fasistickom KDH" je postavena na skutocnosti, ze otec Jana Carnogurskeho bol poslancom slovenskeho snemu. Predpokladam, ze za ciny otca, nechces vinit syna.

Ak je KDH take fasizoidne, co medzi nimi robi "cistokrvny arijec" Lipsic?!?!?! A preco ho do vysokej politiky vytiahol prave "fasista" Carnogursky. A preco su bratislavsky rabin Baruch Mayers a Jan Carnogursky priatelia?

Prosim ta, podopri svoje smiesne obvinenia nejakymi faktami!

RE: ach jaj...
autor: jednokto
pridané: 01-03-2005 21:38


".....v KDH ani nikoho nezaujima, ci si homos alebo nie si. Mozes byt, ale nikoho s tym neobtazuj. Este raz to zopakujem, aby pochopili aj liberali - je sfera verejna a sfera sukromna."

U liberálov nikoho nezaujíma, či si kresťan alebo niesi. Môžeš byť, len s tým nikoho neobťažuj. Ešte raz to zopakujem, aby to pochopili aj konzervatívci - je sféra verejná a sféra súkromná.

Inak povedané, doma sa môžeš kľudne bičovať do bezvedomia a kolenami vytlačiť diery do parkiet, ale vonku s tým nikoh neobťažuj. Ani v štátnych školách. Ani tým, že cirkvi a ich ceremónie budú požívať vďaka Trestnému zákonu väčšiu ochranu ako zjazd Olympijského výboru alebo Červeného kríža.
Alebo že cirkevné školy budú rovnako financované ako štátne a na rozdiel od nich si budú môcť pýtať poplatky. Alebo že niekto by mohol beztrestne porušiť pracovnoprávnu zmluvu, ktorou sa zaviaže pracovať aj v nedeľu - pre objektivitu musím povedať, že toto Lipšic z návrhu medzinárodnej zmluvy vyhodil - ale len potom, ako sa zdvihli (aj na internetových debatách) hlasy, že to nie je v súlade so zákonmi.

Proste neťahajte svoju vieru do sfér verejných - je to predmetom sféry súkromnej. Ak si však myslíš, že by to mala byť vec verejná, tak nevidím dôvod, prečo by aj homosexualita nemohla byť vec verejná. Ak si myslíš, že nie, hádam by sa patrilo to podkuť argumentami.

RE: ach jaj...
autor: Jano
e-mail: jano@whoever.com
pridané: 01-03-2005 23:42


Chlape, pre istotu som si to prečítal 2krát - ty tu porovnávaš verejné propagovanie kresťanstva a homosexulity? Nedeľné bohoslužby s gayparádami? ... Mám pre teba radu: nehúl to svinstvo, nerobí ti to dobre.
RE: ach jaj...
autor: jednokto
pridané: 02-03-2005 16:11


ty si čítankový príklad človeka, ktorý sa nedokáže na vec pozrieť z nadhľadu a má klapky na očiach a tá jeho "cesta" je tá jediná správna a ine "cesty" nemajú právo na existenciu.

Registrované partnerstvá nie sú propagáciou homosexuality. Takisto ani cirkevné manželstvá nie sú propagáciou náboženstva. Omša, pohreb, politická demonštrácia, gayparáda, fašiangová veselica - to sú prejavy ľudského spoločenského fenomému a práva na zhromažďovanie, pričom by mali požívať rovnakú právnu ochranu. Pretože cirkev nie je viac ako politická strana, politická strana nie je viac ako cirkev a ani zvyz Ganymedes nie je viac ako cirkav a ani politická strana nie je viac ako Ganymedes.

Gay paráda je poväčšinou výstrelok, vyšantenie sa, ktoré síce ani mňa vôbec neoslovuje, lebo sa mi osobne nepáči, ale beriem to ako zrovna taký prejav ľudského ducha, ako je ultrakonzervatívna kresťanská fašiangová veselica a pijáles. Pretože ja si nemyslím, že tá moja "cesta" je tá jediná a najlepšia a preto nechcem, aby tie iné boli zakázané. Ale ty to hádam cez svoje klapky nepochopíš.

RE: ach jaj...
autor: v.B
pridané: 02-03-2005 9:38


Teba nejako obmedzuje moznost veriacich rodicov poslat svoje dieta na hodinu nabozenstva, v skole ktoru si prostrednictvom dani tiez platia ?
RE: ach jaj...
autor: Dewey
pridané: 02-03-2005 11:19


"Teba nejako obmedzuje moznost veriacich rodicov poslat svoje dieta na hodinu nabozenstva, v skole ktoru si prostrednictvom dani tiez platia ?"
Platia ju aj ostani rodicia, kedze fixy su nedelitelne. Malym detom - neidelogickym pridali hodinu na viac, treba platit dalsich ludi z obmedzeneho rozpoctu skolstva, vytvoril sa precedns na nastup ideologii na podu zakladnych skol, vstup organizacii, ktorym rodicia zveria svoje dietky na indoktrinaciu.
Rodicia mali priestor po skole posielat dieta na nabozenstvo. Ale "donutenie" ktore vypliva zo zaradenia nabozenstva do rozvrhu je dolezitejsie. Takze aj deti, ktore by mohli po skole utekat miesto nabozenstva na hodinu klavira si odsedia vynutenu hodinku.

RE: ach jaj...
autor: v.B
pridané: 02-03-2005 16:13


Platia ju aj ostani, ale dostavaju proporcionalne cca rovnako. Komu sa nepaci nabozenstvo ma etiku. Pretazenost deti je vazny problem, ale jeho riesenie predsa nemoze spocivat len v spochybneni potrebnosti etiky/naboz. a v zotrvavani na potrebnosti vsetkych ostanych predmetov. Etika nie je o nic menej dolezita ako povedzme gramatika, zemepis...

K vyhrade svedomia (vid vyssie): Ano, mas pravdu, v tom pripade nie je co riesit. Pokial sa ale venujeme aj tomu polutovaniahdnemu pripadu, ze je to sucastou verejneho sektoru, potom je tato situacia sama o sebe pochybna, a uz vzhladom na tuto pochybnost je pre mna neprijatelne, aby bol ten pracovnik nuteny robit spominane veci a znasat dosledky tejto situacie [a tu je "vyhrada svedomia" aspon malou korekciou tejto absurdnosti]. Je jednoducho chore aby napr lekar bol nuteny robit potraty, co ani nie je zdravotny zakrok (obvykle) a jeho pravo odmietnut a nebyt sankcionovany musi stat vyssie ako pravo dotycnej na potrat, a to za kazdych okolnosti. Aj keby si to zaplatila. (ale mala by mat moznost platit az ked ziska suhlas na zakrok, a je po problme)

RE: ach jaj...
autor: Dewey
pridané: 03-03-2005 10:31


"Platia ju aj ostani, ale dostavaju proporcionalne cca rovnako. Komu sa nepaci nabozenstvo ma etiku."

Komu sa nepaci nabozenstvo(btw. to je o detoch alebo rodicoch, ten musi ist na etiku. Koli poziadavke na nabozenstvo sa musela zaplatit etika.

"Pretazenost deti je vazny problem, ale jeho riesenie predsa nemoze spocivat len v spochybneni potrebnosti etiky/naboz."

Ved iste, ale toto je vykrocenie presene opacny smerom. Preco nie nepovinny predmet/kruzok ale povinne volitelny? Lebo! Lebo indokrinacia ma by sucast vyucovania a deti maju mat pocit, ze to je sucast edukacie, maju sa aplikovat vsetky donucovacie prostriedky, ktore predmety povinneho rozvrhu na seba viazu.

"a v zotrvavani na potrebnosti vsetkych ostanych predmetov. Etika nie je o nic menej dolezita ako povedzme gramatika, zemepis..."
Etika u prvakov? Kolko treba na to aby clovek pochopil filozofiu, aby sa so siroka mohol zoznamit a pochopit nabozenske koncepty, eticke problemy? Vela a pomerne velku rozvinutost kritickeho myslenia. Kolko toho treba na nalievanie doktrin, ktore maju prijimat deti nekriticky? Nic!

"polutovaniahdnemu pripadu, ze je to sucastou verejneho sektoru, potom je tato situacia sama o sebe pochybna, a uz vzhladom na tuto pochybnost je pre mna neprijatelne, aby bol ten pracovnik nuteny robit spominane veci"
Ved nie je, ak ma na to pochybne dovody(predsudky) a nedokaze sluzit tomu, co si za to plati plnohodnotne, nech ide kopat krumple.

"Je jednoducho chore aby napr lekar bol nuteny robit potraty, co ani nie je zdravotny zakrok (obvykle) a jeho pravo odmietnut a nebyt sankcionovany musi stat vyssie ako pravo dotycnej na potrat"

Bol si vedomy konsekvencii pri volbe povolania, bol si vedomy ze bude stat v pozicii nie poloboha, co si bude vymyslat co poskytne pacientovai a co nie, ale sluzobnicka. Ak sa mu nepaci, nech ide kam chce. Nech si otvori sukromnu ambulanciu a uplatnuje si vyhradu.(hoci aj tu hrozi tyrania vacsiny, 100% lekarov s predsudakami a jedna baba co chce predpisat antikoncepciu)

RE: ach jaj...
autor: v.B
pridané: 03-03-2005 16:22


Odpoved je dole
RE: ach jaj...
autor: jednokto
pridané: 02-03-2005 16:01


u nás sa dane platia na základe občianskeho princípu, nie konfesijného. Je preto logické, že z týchto daní by sa mali zabezpečovať veci občianskej vybavenosti, nie konfesijnej vybavenosti. Pokiaľ budú ľudia platiť dane na základe konfesijného princípu, ako to je v Nemecku alebo Rakúsku, ja budem prvý, ktorý bude bojovať za ich právo, aby im štát poskytol konfesijné servisy, nakoľko kvôli tomu si platia konfesijné dane.
RE: ach jaj...
autor: v.B
pridané: 02-03-2005 16:41


Ked sa vyuzitim dani vybratych na zaklade obcianskeho principu vyucuje matematika, je to vec "obcianskej vybavenosti" ? Preco je sucastou "obcianskej vybavenosti" matematika a prirodopis, ale nie etika/nabozenstvo ? Myslis ze pri obcianskom spoluziti su moralne principy menej potrebne ako informacie o bezstavovcoch alebo integraly ?
RE: ach jaj...
autor: jednokto
pridané: 02-03-2005 22:33


nalejme si cisteho vina. krestanski politici chceli mat nobazenstvo na skolach ako povinny predmet. Doteraz bol ako volitelny a teda po ukonceni vyucby povinnych predmetov, ale to sa im nepacilo, lebo dietky im na to kaslali radsej isli zo skly prec a kaslali im na cely katechizmus Chceli ich teda nejako donutit, aby si katechizmus odsedeli vsetci a riadne a v najlepsom pripade medzi inymi hodinami aby nemohli zdrhnut. Nakolko vedeli, ze samotne nabozenstvo ako take bude klat oci, rafli tam aj etiku. Samozrejme to pripravovali skorej, ved v minulom roku koncili studia prvi katecheti,ktori maju kombinaciu nabozenstvo/etika, ktoru museli zacat studovat pat rokov predtym,ked este oficialne nikto nechroval o tom, ze bude povinne volitebne nabozenstvo. Samozrejme sa pri v suvislosti s decentralizaciou vedelo, ze drviva vacsina dedinskych skol nebude mat prachy na prijatie dalsieho cloveka kvoli etike, a preto tu hned vyskoci na scenu (ako cert zo skatule) mlady katechet,ktory sa rad podujme, ze oduci obidva predmety. A bum, mame po volbe. Ibaze by tito studovani boli totalni schizofrenici...Taktiez sa rata s tym, ze viaceri fararkovia na dedinach spravia riadne hate-campaign a jasne vopred ostrakizuju kazdeho,kto si dovoli nedat decko na nabozenstvo. Teda tak to je s tou volbou.

Mna skoro porazilo, ked gavenda v rozhovore odpovedal na otazku, ze ci to nie je privela na ziaka tolko povinnych predmetov, tak, ze ked sa musi ucit matematiku, preco nie aj nabozenstvo alebo etiku. V tom momente ma napadla aj otazka, ze ked k tomu pristupujeme takto, neexistuje dovod, preco by sme tam nesupli aj sexualnu vychovu. Ved zdravy sexualny zivot je dolezity a vyzaduje iste vedomosti, aby sme predisli povedzme zneuzivaniu mladistvych chlipnymi dospelymi, alebo nechcenym tehotenstvam, no nie?

Bojovat za svoj nador
autor: bebe
e-mail: bebe@ragtime.sk
pridané: 01-03-2005 22:45


Skôr ako sa vyjadrím k obsahu textu dovolím si jednu malú poznámku k jeho forme. Nie som priateľom politickej korektnosti skôr naopak. Vtipné a dobre mierené verbálne zásahy sú podľa mňa korením každého polemického textu. Keď však autor píše o svojich názorových oponentoch ako o "rakovinových nádoroch", klesá v mojich očiach na úroveň, ktorú môj český kamarát volá "čtyřka bez větráku". Vždy som si totiž myslel že v diskusii ide o názory nie o nádory. Úplne na okraj. Slovné spojenie "politicky korektná žumpa" ma fakt pobavilo. V čom už môže byť žumpa politicky korektná ? A teraz k obsahu.

Myslím si, že autor pomerne presne vystihol, kde leží súčasná bieda KDH, skúsim k nim pridať pohľad laika, ktorého zaujímajú veci verejné .

KDH je strana, ktorá má vo svojom genetickom kóde vpísaný vzdor. Identita KDH je identitou večného bojovníka. Porazili sme komunistov (po posledných voľbách je to otázne), porazili sme Mečiara (uvidíme po voľbách 2006) a keď porazíme aj ľavicových liberálov (sú takí vôbec v slovenskej politike ?) určite si niekoho nájdeme. KDH sa vždy definovalo negatívne. V čase "húževnatého zápasu o našu krajinu" to stačilo. Teraz by som však chcel od strany, ktorá sa uchádza o môj hlas pozitívnu víziu a tú, myslím si, KDH nemá. Dovolím si príklad.
V centre pozornosti KDH je podľa verbálnych proklamácií rodina. V realite to znamená, že KDH je PROTI interrupciám a PROTI homosexuálnym partnerstvám. Apropo interupcie. Nikto nekričal hlasnejšie PROTI ako KDH. Keď však bolo treba PODPORIŤ hniezda záchrany, kde môžu matky svoje nechcené deti anonymne porodiť, bolo na Žabotovej ulici ticho ako v kostole.

Nemôžem si pomôcť, ale ak by som mal popísať svet podľa KDH, vedel by som akurát vymenovať, čo by tam bolo zakázané.

Bojovníkom sa dobre darí v silových rezortoch. Preto je Palko taká hviezda. Lipšicovi to ide ťažšie a Fronc (ktorému sa autor vo svojej analýze taktne vyhol) sa s týmto postojom úplne stráca. "Som PROTI bezplatnému vysokému školstvu". Aj ja, ale čo ďalej. Ďalej sa to akosi komplikuje.

Vidím to tak, že kým sa Identita KDH nezmení, a z bojovníka proti jazdcom apokalypsy sa nestane vizionár, ktorému jeho tradičný hodnotový základ umožňuje vidieť ďalej ako ostatným, bude elektorát KDH starnúť a vymierať. A to by bola škoda, pretože, aj keď som ich nikdy nevolil, som presvedčený, že Slovensko modernú konzervatívnu stranu potrebuje.

RE: Bojovat za svoj nador
autor: PeterS
pridané: 02-03-2005 9:59


Fuuu-ha, to je opet brutalna diskusia... akykolvek dejinny kontext je opet bezvyznamny, dolezita je deklarativnost a strelba od boku.

Ale myslim, ze ste to vystihol, ak by sme dali politike atribut konstruktivnosti, tak musime pri pohlade na politiku KDH hovorit o akomsi 15 rocnom az krizovom posobeni. Ak sa rozplynie medialna hmla v podobe vyzdvihovania istych vlastnosti istych ludi neostane nam nic podstatne, ziadny statnik, ziadna politika. Na podklade glorioly staromladenectva ci veznenia si mozem predstavovat vselico podla chuti, ale prilis mi to hmatatelnu buducnost neimplikuje. Podotykam, ze toto nie je problem KDH, to je obecny problem Slovenska.
Dokonca mam obavu, ze v KDH ani nie je tendencia (po kratkom obdobi na zaciatku) otvorene formulovat svoje zakladne jedinecne statotvorne a ekonomicke politikum. Zatial sa im dari sa vzdy prikryt nejakou tou hmlou moralizovania, ci nezmyselnej agendy. Akoby najdolezitejsim pre cele KDH bolo najme byt, existovat. A co uz sa deje vo vnutri existujucej struktury, to je tabu. Iba obcas sa prevali nejaka ta kauza "pokladnik", ak ho musi prave zachranovat statna struktura (aj za cenu vyhadzovania policajnych uradnikov).
Nakoniec toto je zaujimavy rozpor, pri tak rozsiahlej strukture, kde dobrovolni nabozenski aktivisti (pozor na zbytocnu vyhradu ze nabozenstvo je jedna vec a KDH druha, nabozensky aktivista si sucasne nedovoli cokolvek s krizom kritizovat, teda ani KDH) dociahnu az do poslednej chalupky a mnozstvo slovenskej malomestskej a obecnej honoracie vytvara zaujmove skupinky prave podla nabozenskeho kluca, KDH dosahuje len 9% z tych, co sa zucastnia volieb, cize de facto cca 4% populacie.
KDH ma podla mna pred sebou este dlhu cestu k plnej a jasnej sebaidentite. Ked si spomeniem, na tie fazy, ktorymi uz KDH preslo, trufam si povedat, ze najtazsiu cast ma este pred sebou. Spominam si na tu radikalnost katolizacie do 93-tieho, ktora sa na nas valila z prejavov KDH, oproti bezradnosti slovensko-europsko-ceskoslovenskej stolicky, ano, toto bol jeden z uvodnych klincov do rakvicky Ceskoslovenska (deklaracia nejasnej pozicie Slovenska). Ale tento statotvorny chaos a ideova radikalizacia nebranila vytvorenej strukture uspesne sa zucasnit malej privatizacii a priamym predajom.
Az tak uspesnej, ze ekonomicky odstrcene osoby v reakcii na tuto rabovacku ale i ekonomicky uspesne osoby, ktore v ramci daneho systemu dosiahli maximum vyprodukovali svoj vlastny revolucny privatizacny stroj - Meciara.
KDH tento politicko-ekonomicky prelom odhodilo o 100 metrov spet spolu s ranou medzi oci. To co opatrne formulovalo - vlastny slovensky ekonomicky kolacik v ramci Cesko-slovesnkeho federal-zavinu, nacionalno-krestansko-robotnicky plebs urobil v priebehu 24 hodin.
Miesto rekatolizacie sme ziskali reeSTeBatizaciu. Prast jak uhod ? Neviem, obe mi nevonia. (Ono, centralna moc sa vzdy musi nejako prespehovat a presliedit az do spalni obcanov, ak ma zachovat zdanie, ze nie je tyraniou. Je to meksia cesta, ako politicka ci eticka policia s ich udavacmi)
Cesta KDH naspet bola tazka, privatizacny plebs sa odlupoval ak supky z cibule az po vierolomnost v ramci duhy. Principy? Ale iste, aristokraticko-mesiaske kontra zbohatlicko-privatizacne. Princip vkusu: aristokratovi sa bridi zbohatlikov pramy tah na majetok. Proces vsak nakoniec vyustil do bodu, kedy pred par rokmi vyhrala, aj pod tlakom uspechu ekonomickeho mikipopulizmu, tretia strana - technologovia moci. Nakoniec, co ine? Po 10 rokoch boja o prezite? Trosku namosurene nove tvare, ktore zachovali vsetky dovtedajsie atributy KDH, aj aristokraticku vylucnost, aby si nepohnevali malomestsku honoraciu, aj moralny mesianizmus aby si nepohnevali malomestsku chudinu a k tomu pridali experimentovanie s technologiou moci - silove rezorty, masmedia, ale i experiment s financnymi zralokmi na uradnickych postoch. Toto im este dobre nejde, ale silove rezorty sa casom naucia to nepriedysne prikryt. Len to musia uriadit na tej nizsej urovni, aby im rozni dobrodruhovia nekazili image.
Zatial sa im (istej radikalnejsej casti) zadarilo technologiu moci nenapadne naplnit zdanlivo novou agendou. Predsa len, agenda akcentovana po starom, teda presadenie statu vyrazne zalozeneho na nabozenstve aj keby kamen na kameni neostal, prilis evokovala minulost.... Agenda v novom sate je najme agenda nadradenych medzinarodnych zmluv... to nie my, to oni... hadam len nebudete hladat chyby na priatelskej zmluve s Vatikanom? Supermoralnou autoritou? Hadam len nechce ten moralny marazmus v superdekadentnej bolsevickej Europe? Ved to nic, to len plnime medzinarodne zmluvy... Trosku zakerne. Nakoniec, ak sa globalizuju a zjednocuju ekonomicke pravidla, aby mohol kapital volne tiect, preco by ideologia zaostavala? Tok vierouky by mal byt tiez dostatocne priepustny.
Vidim tu vsak rizika. Kazda strana musi prejst svoj ekonomicky Rubikon, ci uz sa z nej na chvilu stane privatizacna horda, alebo vyuzije spinave sluzby financnych zralokov. A toto caka aj KDH, neda sa zit len z moralnych imperativov. A chapem aj opatrnost KDH, niekolko stran uz na najazd financnych zralokov zahucalo, dalej dve strany - privatizacne hordy si v sucasnosti intenzivne vymienaju skusenosti, prva sa chce za pomoci druhej ocistit a prerodit v krystalicky cistu, druha zase uspesne balansuje na hrane cistoty a hordy, avsak potrebuje vecsinu tych prvych, uz napoly cistych, aby ziskali este 4 roky na vynosne umiestnenie a zabezpecenie svojich aktiv. V tomto maju nakoniec obe strany hodne blizko.
Je jasne ze era privatizacnych hord je uz za nami, z tohoto sudka ostava uz len par moznosti, napr. nedavne opetovne otvorenie procesu navratu majetku....
Exploatacia spriaznenych podnikatelskych kruhov pravdepodobne narazila na strop. Predsa len, nieco za nieco. Lenze co? A to este v ramci silovych rezortov? Bezuhonnost? To je velmi rizikove. Vychadza mi to tak, ze KDH sa rozhodlo vychovat si par svojich vlastnych mladych financnych zralokov, predsa len. Zralokovi vo vlastnej liahni sa da poskytnut lepse krytie. Pripadne sa nenapadnejsie vypusti z liahne voda.
V skratke to vidim asi takto, nakoniec je to aj povzbudzujuce. Uvidime totiz, ako si globalne ideje poradia s globalnymi financiami v optike malinkeho Slovenska. Az po tomto procese a skusenosti bude pravdepodobne KDH schopne zaujat nejake jednoznacne a konstruktivne stanovisko, tak k ideam, ako i k ekonomike. Doposial su to len domienky a imperativy, potom to bude skutocne hlas z vnutra. Bude to aj hlas nepokryte bohatych, nielen sny starych mladencov, zostarnutych revolucionarov, niekedy agresivnych, niekedy zahladenych na dno poharika, ci aristokratov, pre ktorych je nepatricne rozpravat o tom co sa deje u nich v podzamci.
Btw. pred krstom financnym ohnom stoji aj Smer. Preto je nakoniec Smer na tychto strankach takym oblubenym tercom, Smer je totizto zrkadlom, to iste ako KDH len v lavom garde. Nakoniec, je to presne v intenciach psychologie nenavisti k svojmu zrkadlu.
(Iste, zda sa, ze v Smere z tej financnej kocoviny trepu skor dvesto na tristo, nez dve na tri. Ale to je uz otazka vkusu. Pre niekoho liecenie homosexuality moze byt trepanie tritisc na dvetisic.)

RE: Bojovat za svoj nador
autor: Dewey
pridané: 02-03-2005 12:37


"Exploatacia spriaznenych podnikatelskych kruhov pravdepodobne narazila na strop. Predsa len, nieco za nieco. Lenze co? A to este v ramci silovych rezortov? Bezuhonnost?"
Nebezpecna tema.

RE: Bojovat za svoj nador
autor: Jozef
pridané: 02-03-2005 10:36


reagujem na tie "HNIEZDA ZÁCHRANY" - dovolím si tvrdiť, že v tomto nemáte pravdu. O tomto probléme sa začalo hovoriť v súvislosti s nájdením novorodenca v Trnave, kde má dominantné postavenie KDH a práve KDH vyšlo s iniciatívou zriadenia takýchto inštitúcií a nasledovali iniciatívy p. Lipšica o zrýchlenie legislatívneho postupu v procese adopcií.
Iba pre autora.
autor: Zolo
pridané: 02-03-2005 9:51


Lukas, nereagujem na clanok. Slovensko samozrejme nejaku stranu blizku krestanom potrebuje.

Skor som sa pozastavil nad tym, ze KDH davas dalsich 15 rokov a v inom clanku na inom fore uvazujes o zaniku EU. Ja si myslim, ze EU prezije KDH o minimalne dvesto rokov.

RE: Iba pre autora.
autor: Ondrej
pridané: 02-03-2005 12:43


KDH nema realnu (citaj signifikantnu, nezanedbatelnu) sancu zaniknut.

EU ano.

Inkvizicia-dejiny kontext
autor: PeterS
pridané: 02-03-2005 11:21


Opet tu nieco zaznelo ohladom inkvizicie, alebo minimalne v nedavnych diskusiach. Tak mi prisiel vhod jeden uryvok z polemiky na blistoch, ktory tu inkviziciu spravne zaradi. Myslim, ze jednoznacne (vid. citat z encyklopedie) hovori o najvyssom managemente inkvizicie, ale najme o dejinom kontexte - vyvoji ambicii a narokov moci vo Vatikane.
Uryvok je mozno dlhsi ale prislo mi zaujimave aj to hegelianstvo.

... Společnosti mají určité obecné tendence k tomu či onomu způsobu fungování. Inkvizice byla od samého počátku jen důsledek mocenské expanze instituce, jež si na základě údajného poznání absolutní pravdy činila nárok na péči o společnost, čili vládu nad ní. Středověká církev přinejmenším od dob Čtvrtého lateránského koncilu vykazovala v mnohém atributy, které MŠ připisuje modernímu státu: byrokracie, unifikace vzdělání, monopol na legitimitu (tj. i na násilí) – což vyvrcholilo nárokem Inocence III. a Bonifáce VIII. na vládu nad vším a nade všemi.

„Musíme si uvědomit, že od počátku 13. století doznávají církevní soudní procedury proti kacířům jistých změn. V roce 1215 čtvrtý lateránský koncil vybízí biskupy k zintenzivnění pronásledování heretiků, zejména katarů. Jelikož však papež dospěl k názoru, že jeho rozhodnutí nepřineslo valný užitek, rozhoduje se záhy, že pronásledování heretiků zajistí vlastními silami. K tomuto účelu zřídil zvláštní proceduru a zanedlouho také tribunál, odlišný od běžných církevních a světských soudních dvorů: inkvizici. První kroky tímto směrem učinil v roce 1231 Řehoř IX.; v roce 1233 pověřil nedávno založené žebravé řády, jmenovitě dominikány, úkolem pronásledovat kacíře ve jménu svatého stolce. Centralizace papežské moci a prohlubování věroučných odchylek jdou tedy ruku v ruce.

Důsledkem je rychlé rozšíření pravomocí inkvizitorů… Oproti dřívějším žalobám se inkviziční procedura, která se postupně prosazuje a šíří i ve světských tribunálech, jeví nebezpečně účinná. Zachovává totiž tajemství a zajišťuje bezúhonnost donašečům, kteří dříve byli naopak konfrontováni s osobami, na něž donášeli, a vystavovali se tak nebezpečí, že budou sami obviněni, vyjde-li najevo jejich zlý úmysl…

Podle nové procedury již soudce nečeká, až mu Boží znamení odhalí pravdu: hledá pravdu v doznání, k němuž obviněného nutí mučením. Návrat mučení do běžné soudní praxe přímo souvisí se všeobecným rozšířením inkvizice. O jeho prvním pravidelném používání svědčí statuta města Verony z roku 1228. Církev je oficiálně přijímá v roce 1252 jako doplněk inkviziční procedury. To je dokladem toho, jak si lidé, kteří každý po svém začínají čím dál lépe odlišovat lidskou (nebo přírodní) sféru od sféry božské, přisvojují absolutní spravedlnost. Bez inkvizice a mučení by se téma čarodějnictví v Evropě nerozvinulo tak, jak tomu bylo od konce středověku.

Můžeme dokonce tvrdit, že bez inkvizice a mučení by se v této době „hon na čarodějnice“ s největší pravděpodobností vůbec nerozpoutal. Důkazem a contrario je, kde bylo čarodějnictví pronásledováno jako všude jinde, ale soudní instituce, postavené na porotě, zde prodělaly jiný vývoj než soudy kontinentální. Stejně jako byla Anglie ušetřena inkvizice a mučení, nepoznala ani přehnanou víru v sabat.“ (J. Le Goff, J.-C. Schmitt a kolektiv: Encyklopedie středověku, Vyšehrad Praha 2000)

Podobné sklony, troufám si říci, má každá moc, která je přesvědčena, že vlastní apodiktické poznání pravdy samé a že je tím zavázána násilně „pečovat o společnost“. Nejedná se o nic jiného než o starou Platónovu ideu filozofa, který má být pro své, jinými nedosažitelné a nekritizovatelné, poznání králem.

Počátky modernity jsou dobou, podobně jako doba nástupu a růstu demokracie v Athénách, úpadku jistot, který je spojený s rozmachem obchodnické a vynalézavé aktivity, čili také se stále silnější emancipací pragmatického kapitálu. Na toto duchovní klima existovaly v zásadě dvě možné reakce: hledání a nalezení jistoty, nebo akceptování skepse. Ačkoli kontinentální myšlení má svou silnou skeptickou tradici (Erasmus, Montaigne, Diderot, Lessing, do jisté míry Kant, a pak třeba France nebo Stendhal), stávalo se pod vlivem jakési vnitřní potřeby, dané asi potlačenou samoorganizací společnosti zdola, stále posedlejší vírou v nalezení jistoty a definitivní pravdy. Potřeba (re)organizovat svět a stát na základě takového poznání je potom již na dosah, je ale odlišná od Baconovy vize postupného, neustále zdokonalovaného poznání, jehož technické aplikace mají umožnit naplnění lidských potřeb. Apodiktická pravda nemá instrumentální ráz, není více či méně funkčním nástrojem, je imperativem, který se vnucuje člověku a ze své logiky mu má vládnout. Tento prvek je v kontinentálním myšlení, byť jako složka nejrůznějších ideových směsí, hojně rozšířen. Nemyslím, že by byl primárně spjat s pojetím subjektu, ještě více pochybuji o nějaké pozitivní roli psychoanalýzy v jeho případné neutralizaci. Deklarace práv člověka a Výbor veřejného blaha, což obojí MŠ spojuje pupeční šňůrou s moderním centralizovaným státem, jsou podle mne pouze důkazem nevyzrálosti kontinentální společnosti... neboť Výbor veřejného blaha je opak Deklarace.

Podobný pokus jako Deklarace, který ovšem neskončil tak tristně, se odehrával ve stejném čase na druhém břehu Atlantiku, v USA. Ústava USA ovšem není plod centralizovaného státu, a díky tomu se taky nezvrhla v obdobu jakobínského Teroru. Jde tu především o anglosaský fenomén obce, o němž výmluvně – jako o základu americké demokracie – píše Alexis de Tocqueville ve svém stěžejním díle.

Hegelianismus (který jistě připouští interpretace naprosto odlišné a téměř libovolné) se stal na kontinentě spolu s filozofickým pozitivismem (August Comte) nově vydobytou jistotou, dal těm, kdo nedokázali přijmout skepsi, monumentální vizi dějin kosmu a lidstva: uskutečňování spekulací poznatelného absolutního ducha. Nepřipouštěl své vlastní vyvrácení, nýbrž troufal si vysvětlit vše, co existuje, stejným metodickým postupem a s definitivní platností...

RE: Inkvizicia-dejiny kontext
autor: Dewey
pridané: 02-03-2005 12:21


Vdaka Peter. Kto je autorom?

"Deklarace práv člověka a Výbor veřejného blaha, což obojí MŠ spojuje pupeční šňůrou s moderním centralizovaným státem, jsou podle mne pouze důkazem nevyzrálosti kontinentální společnosti... neboť Výbor veřejného blaha je opak Deklarace"
A skvely postreh autora na zaver. Je to presne tak. Na vysvetlenie v com ide o protiklad - Kym dekladaracia narodneho zhromazdenia zastavala tzv. negativny pristup k slobode, deklaracia konventu zamienala slobodu s rovnopravnostou.

RE: Inkvizicia-dejiny kontext
autor: PeterS
pridané: 02-03-2005 13:41


http://www.blisty.cz/2005/3/2/art22242.htm...
To je posledny prispevok v ramci polemiky. Asi aj najobsaznejsi.

Odpovede
autor: v.B
pridané: 03-03-2005 12:27


Pre jednokto:

Marika: Prehliadas podstatu, hovoris o tom ako by to bola zmluva medzi 2 sukromnymi slobodnymi subjektami s explicitnymi zavazakmi, ktore boli porusene. Lenze vsetko je inak. Je to vztah stat-Marika, a problem je v otazke, co vsetko ma stat pravo vyzadovat od ineho obcana, aby Marike toto pravo zabezpecil. Z celeho tvojho postoja citit socialisticky postoj, ked obcana beries len ako poslusneho poskoka statu a jeho svedomie prehliadas. Ten lekar sa totiz NIKDY NEZIAVIAZAL robit potraty, a ani z logiky veci to nevyplyva, lebo potrat nie je lekarsky zakrok. Diskusia je prave o tom co ma stat pravo od obcasana vyzadovat a vynucovat, teda o obsahu zmluvy, nie o jej poruseni. FAscinouje ma pojem "právo na interrupciu". Myslel som ze potraty su len povolene, teraz odrazu ma existovat aj povinnost vykonavat ich ? Uchvatne

Etika/naboz.
autor: v.B
pridané: 03-03-2005 12:32


Pre jednokto :
to su ale skor tvoje podozrenia, pre mna je to vedlajsie. Ja sa pytam co je principialne nevhodne na takom predmete a preco by mal byt prave on prvou obetou pri redukcii ucebnych osnov (ktoru mimochodom asi nikto nepripravuje:-))

RE: Etika/naboz.
autor: jednokto
pridané: 07-03-2005 8:34


prvou obetou pri redukcii osnov? nuz sranda je v tom, ze tu nikto nechce redukovat, ale ROZSIROVAT povinne osnovy. Logicka otazka znie, ze ked uz aj etika a nabozensktvo, preco nie povinny predmet sexualna vychova od isteho rocnika? Zeby sexualita nebola dolezita v zivote cloveka? Ze by ochrana a vychova deti pred zneuzivanim zo strany pedofilnych dospelych, alebo predchadzanie predcasnym tehotenstvam by nebolo pre mladez dolezite?

okrem toho ved nabozenstvo bolo na skolach ako nepovinne volitelny predmet vyucovane uz PREDTYM, teda aky zmysel pre krestanov ma to, ze sa to da ako povinny predmet???

A co sloboda ?
autor: liberal
pridané: 03-03-2005 13:38


�Zaujimava � diskusia. Lavicovi etatisti sa tu hadaju s konzervativnymi etatistami , milovnikmi statu. Lavicovi potrebuju statnu moc, aby tu tlacila ludi k socializmu , konzervativci z KDH bojuju za to, aby stat svojou tvrdou rukou bojoval za krestanske ideje KDH.
A mna, ako PRAVICOVEHO slobodymyselneho LIBERALA ste tu zasliapavali z lava aj z prava.
KDH sa nikdy nezhodne so socialistami, socialisti nenavidia slobodymyselnych praviciarov liberalov , a tak toto je nazorny priklad, ze na slovensku zvitazi kadeco, len nie SLOBODA.
A zaujimave, je, ze samotny clanok hovori pomerne hodne prave o slobode !!!!

RE: A co sloboda ?
autor: v.B
pridané: 03-03-2005 14:24


Neviem ci si tymi konzervativnymi etetistami myslel mna, ale ak ano a ak si lepsie precitas moj prispevky tak zistis, ze ja prave navrhujem nezasahovanie statu do istych zalezitosti, pripadne v tych oblastiach, kde uz stat zasahuje (skolstvo, zdravotnictvo) navrhujem take podmienky statnych zasahov, ktore viac respektuju slobodu jednotlivca (pricom statneho zasahu samotneho sa nedovolavam !)

Takze nazyvat moj postoj etatizmom je dost pomylene :-)

RE: A co sloboda ?
autor: liberal
pridané: 04-03-2005 7:45


Nie je vobec dolezite, KOHO zaradim do ktorej kategorie. Dolezite je zadefinovat zakladne vlastnosti jednotlivych kategorii – a nech sa kazda strana sama zaskatulkuje podla toho, co povazuje za spravne.
Mna zaujima ohladne KDH hlavne to, ci sa naozaj chcu chovat PRAVICOVO, a ci uznavaju SLOBODU obcana – alebo ci mu chcu diktovat jeho zivotne rozhodnutia.
U laviciarov uz mam jasno – laviciari su ETATISTI , zil som v tom 30 rokov.
U KDH mam dojem, ze rozni ich funkcionari maju rozne nazory , rozne riesia zalezitosti, a hlavne – su etatisti.
Ved na toto narazal aj autor vo svojom clanku !!!!

Lavica? Pravica?
autor: Filip Glasa
pridané: 04-03-2005 13:32


Nevyčítam Ti, že si liberálny ak si libertarián, tak neviem prečo včítaš KDH, že je konzervatívne.Ak sa Ti páči trošku iný odtieň konzervativizmu, je tu ešte OKS a DS.Prečo je aj KDH pravicovou stranou, sa píše možno aj tu:http://www.konzervativnistrana.cz/sksmain/clanky/konzervativciatidruzi/dedichrich.htm
Hitler
autor: Matúš Demko
pridané: 03-03-2005 15:08


Dovolím si byť na tomto diskusnom fóre mierne od veci, hlavne preto, že článok bol o KDH a ja sa tu sprostredkujem správu z TK KBS 9.2.2005, ktorá hovorí o Hitlerovi a o fašizme (napadlo mi poslať tu odkaz, keď som počul slovo "fašizoidný").
Tak dúfam, že sa na správu TK KBS dostanete týmto odkazom

http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=200502093...

Je to veľmi zaujímavé čítanie...

RE: Hitler
autor: Dewey
pridané: 03-03-2005 17:57


"Jeho vôľa ničiť bola nevysvetliteľná, neopísateľná, nezrozumiteľná, nepochopiteľná."

....

"Niečím skutočne novým však toto všetko nie je. Naopak, to, že „vodca“ prepadol okultizmu, hypnóze, kyvadlu, grafológii, jasnovidectvu i čiernej mágii v novopohanskej gnóze, ako aj radikálnemu vegetariánstvu, astrológii a akémusi druhu fundamentalistického nefajčiarstva, je už dávno známe.
Preto hraničí takmer až s mágiou, ako sa táto najmarkantnejšia oblasť Hitlerovej duše stratila z historického výskumu na celé desaťročia"

Matus ako dokaz toho, ze odsudzuju Hitlera to staci, ale toto ukazuje, ze nerozumeju zvratenej podstate fasizmu, resp. tu mu vycitaju uplne nieco ine ako by som napr. cakal ja.

Vyhrada svedomia a etika
autor: v.B
pridané: 03-03-2005 16:16


Pre Dewey-a:

Chcel si priklad, ze liberalny relavizmus vdaka svojej nekonzistentnosti vedie k dosledkom blizkym totalitarizmu. Sam si ho poskytol:

"Bol si vedomy konsekvencii pri volbe povolania, bol si vedomy ze bude stat v pozicii nie poloboha, co si bude vymyslat co poskytne pacientovai a co nie, ale sluzobnicka. Ak sa mu nepaci, nech ide kam chce."

V prvom rade, protirecis si. Cital som tvoje prispevky v ktorych si spochybnoval princip zmluvnej slobody kvoli tomu, ze podmienky oboch stran nie su "rovnopravne". Prave v tomto pripade (zdravotnictvo) existuje statna regulacia a je velmi silna. Takze argumentovat tym ze si lekar moze len tak vyberat zamestnanie (v sukromnom sektore napr.) je nezmysel, tato moznost je silne obmedzena, vacsina lekarov moze pracovat len v statnom sektore. Ak stat najprv vytvori taketo deformovane podmienky a potom ich zneuzije na to aby vyhodil z prace kazdeho ideologicky zavadneho lekara, je to presne princip bolsevizmu, tyrania statu. Kombinacia tvojho "liberalneho" etatizmu s primesou moralneho relativizmu vedie k dosledkom, ktore su na nerozoznanie od plnokrvneho bolsevizmu. Lekar ma na vyber: bud bude vykonavat aj veci ktore s jeho pracou nesuvisia a su proti jeho svedomiu alebo pojde do kotolne. Ide pritom o zasadny moralny problem, kde je v hre otazka ludskeho zivota. V porovnani s tym spominas pribeh nejakej Mariky, ktora musi utratit par korun na autobus do najblizsieho mestecka. Naozaj tragicke. Chuderka mala, ako to len prezije ?
Bolo by to smiesne, keby si to nemyslel vazne a keby si tieto nezmysly nechcel presadit do zakonodarstva. Takto sa z toho naozaj stava tragedia.

Teraz som uz 100% presvedceny o pravdivosti nazoru niektorych diskuterov o tom ze si socialista

Este raz zdoraznujem, ze potrat nie je lekarsky zakrok. Tehotenstvo nie je choroba. Ak tento rozdiel niekomu nie je jasny, tak uz asi naozaj nema zmysel diskutovat, treba len dufat ze "liberali" nikdy v ziadnych volbach nevyhraju.

"ak ma na to pochybne dovody(predsudky) " - tolerancia "liberala" v praxi. Lekar ktory nechce vykonat potrat, ma "predsudky". Kde je ten nezvratny argument o tom, ze plod nie je clovekom, ktory je pre teba nevyhnutny na to aby si mohol jeho nazor vyhlasit za predsudok ? Ziadny som od teba nepocul. (Nebodaj tie absurdne paralely s rozkladajucimi sa mrtvolkami ?) To ty mas predsudok a chces ho povysit na zakon. On mozno ma predsudok, ale nikomu ho nevnucuje, nikomu nim neublizuje, len trva na svojom prave neurobit moralne pochybny zakrok. Nikto, ani stat nema pravo nutit ho k tomu.

Etika: etika predsa nie su len nejake sofistikovane teorie pre intelektualov. Uz male deti sa musia ucit co sa moze a co nie.

RE: Vyhrada svedomia a etika
autor: Dewey
pridané: 03-03-2005 19:07


"Chcel si priklad, ze liberalny relavizmus vdaka svojej nekonzistentnosti vedie k dosledkom blizkym totalitarizmu. Sam si ho poskytol"
Neposkytol, zase ignorujes zasadny kontext - ublizovanie vs. svojvola niekoho.

"Cital som tvoje prispevky v ktorych si spochybnoval princip zmluvnej slobody kvoli tomu, ze podmienky oboch stran nie su "rovnopravne". Prave v tomto pripade (zdravotnictvo) existuje statna regulacia a je velmi silna."
To je dobra pripomienka, lenze tu je ten bezmocny a ten co je v moci doktora prave pacient. Doktor ma moc rozhodnut o zdravi, preto existuju normy, ktore chrania pacienta. Preto bol vyrazeny doktor v medializovanom pripade. Konzistetne to praveze je. Doktor zneuziva(moze zneuzit) svoju moc a ublizit pacientovi.

"Takze argumentovat tym ze si lekar moze len tak vyberat zamestnanie (v sukromnom sektore napr.) je nezmysel, tato moznost je silne obmedzena, vacsina lekarov moze pracovat len v statnom sektore."
Zial, tu stoja proti seba dva principy. Nie som rad, ze som to formulovat musel, hoci uznavam, ze to znelo cinicky, dolezitejsie je zdravie pacienta a to aby mal k dispozicii sluzby ako to, ze dokor nechce robit to, za co je plateny. Doktor ma moznost predchadzat konfliktu, pacient v konkretnej tazkej situacii velakrat mat nebude.

"Ak stat najprv vytvori taketo deformovane podmienky a potom ich zneuzije na to aby vyhodil z prace kazdeho ideologicky zavadneho lekara"
Ved to je nezmysel, s ideologiou to nema nic spolocne. Nie je to ideologia vs. ideologia. Je to ideologia vs. zdravie pacienta pripadne, ideologia vs. poziadavka, ktora nie je v rozpore so ziadnou pravnou normou a ktoru niekto moze svojvolne odmietnut.(Dalsie rozmery problemu vyssie rozobera jenokto a Peter)

"je to presne princip bolsevizmu, tyrania statu."
Netaraj...

"Lekar ma na vyber: bud bude vykonavat aj veci ktore s jeho pracou nesuvisia a su proti jeho svedomiu alebo pojde do kotolne."
Preco?
Ja chcem byt chirurg ale som proti transfuziam...odmietam operovat tam, kde bude transfuzia...za co chcem brat prachy?
Da sa pokracovat...
(Fakt neviem na koho strane je socializmus, ale naozaj nemam zaujem to sem nasilu vnasat)

"Ide pritom o zasadny moralny problem, kde je v hre otazka ludskeho zivota."
Ide. A? Obe strany maju v tej otazke jasno.
Jedna plati, druhi je za nieco plateni ...


"V porovnani s tym spominas pribeh nejakej Mariky, ktora musi utratit par korun na autobus do najblizsieho mestecka."
"Par korun"? Cas. Preco by to mala robit?
Co je na antikoncepcii tragicke ked zivot podla vas zacina az pocatim?
Porovnavajme porovnatelne. Teda ked doktor napr. odmiete vykonat potretat a ohrozi zivot matky(Mariky z lazu) vs. jeho pocit ze ide o vrazdu. Nepredpisanie antikoncepcie, cesta niekolko desiatok kilometrov.

"Bolo by to smiesne, keby si to nemyslel vazne a keby si tieto nezmysly nechcel presadit do zakonodarstva. Takto sa z toho naozaj stava tragedia."

Ja nechcem nic presadit. Uz davno su tieto principy zdraveho rozumu obsiahnute v zakonodarstve. Len KDH sa snazi presadit nieco ine...

"Teraz som uz 100% presvedceny o pravdivosti nazoru niektorych diskuterov o tom ze si socialista"
Ano si presveceny. A tam to konci aj zacina. Argumenty chybaju o to radsej rozdvavate nalepky...

"Este raz zdoraznujem, ze potrat nie je lekarsky zakrok."

Preco by nebol. Je nevyhnutny dohlad a posudenie lekara, kedze ide o citlivy zasad do organizmu matky.
Zlomena noha je choroba? Je to uraz.
Kliest v pokozke je choroba?
(Dufam, ze to nikto nepochopi, ze sa snazim porovnavat potrat a vyssie menovane priklady - spochybnujem logiku)
Co pripad, ked je ohrozene zdravie matky?

"Ak tento rozdiel niekomu nie je jasny, tak uz asi naozaj nema zmysel diskutovat, treba len dufat ze "liberali" nikdy v ziadnych volbach nevyhraju."

Ano lebo ked nevyhraju posledny nech zhasne...

zvysok asi v pondelok...

RE: Vyhrada svedomia a etika
autor: v.B
pridané: 04-03-2005 9:40


Je zavadzajuce stavat problem do tejt roviny, ze je ohrozene zdravie pacienta a lekar si neplni svoju povinnost. To je hlupost a demagogia. Akehokolvek lekara ktory si zanedba svoju lekarsku povinnost by som tiez vyhodil. Tu sa vsak jedna o pokus donutiti lekara aby okrem lekarskej starostivosti vykonaval nieco co tam nepatri. Potrat tam nepatri. Ak pacient plati aj za potrat statu, je to problem statu, ktory si vsak stat nesmie riesit bezhohladnym natlakom na lekara ktory s touto choromyselnostou nema nic spolocne.

"Este raz zdoraznujem, ze potrat nie je lekarsky zakrok." Preco by nebol. Je nevyhnutny dohlad a posudenie lekara"

Hovoris strasne hluposti. Dohlad a posudenie lekara boli potrebne aj v Oswiencime, co vsak neznamena ze sa jednalo o lekarsky zakrok. Lekarsky zakrok riesi problem zdravotneho stavu. V pripade potratu takyto problem vobec nie je, resp je vyvolany az samotnym potratom, teda sekundarne. A tento problem nech si teda riesi ten, co ho vyvolal.

"odmiete vykonat potretat a ohrozi zivot matky" - Systematicky argumentujes nezmyslami. Nehovorime o rizikovom, ale o normalnom tehotenstve. Jej zivot nie je ohrozeny. A nikdy som nepopieral, ze bezna starostlivos o tehotnu zenu patri medzi povinosti lekara.

"Jedna plati, druhi je za nieco plateni" - Je plateny za lekarsku starostlivost. Potrat nie je lekarska starostlivost.

"Ja chcem byt chirurg ale som proti transfuziam" - Stale ta chaba demagogia. Pripusujes mi neco co som nepovedal a potom to vyvracias. To sa naozaj ten "liberalizmus" na nic lepsie nezmoze ? Transfuzia je lekarsky zakrok. Ten spada medzi povinnosti lekara a ja som nikdy netvrdil opak.

To ze si bol nuteny argumentovat takymyto nezmyslami ma len utvrdzuje v nazore na nekonzistentnost a nepodlozenost tpho tzv "liberalizmu"

RE: Vyhrada svedomia a etika
autor: v.B
pridané: 04-03-2005 9:46


Mimochodom, ak niekto nechce vidiet rozdiel medzi potratom a lekarskym zakrokom, je to ideologicka zaslepenost a neschopnost vnimat realitu. Tam odo mna ziadne argumenty necakaj. Takemu cloveku niet pomoci. Mohol by som sice uviest niektore rozdiely, ale normalnemu cloveku ich uvadzat netreba a "liberal" by to len opat vyuzil na dalsie absurdne a vykonstruovane pseudoargumenty, takze diskusia by nemala konca a beztak by nikam neviedla.
Oprava :
autor: v.B
pridané: 04-03-2005 10:50


Lekarsky zakrok riesi problem zdravotneho stavu. V pripade tehotenstva takyto problem vobec nie je, resp je vyvolany az samotnym potratom, teda sekundarne.
RE: Vyhrada svedomia a etika
autor: Dewey
pridané: 07-03-2005 7:55


“Je zavadzajuce stavat problem do tejt roviny, ze je ohrozene zdravie pacienta a lekar si neplni svoju povinnost. To je hlupost a demagogia. Akehokolvek lekara ktory si zanedba svoju lekarsku povinnost by som tiez vyhodil.”

Je to vysoko prakticke, pretoze ako vidiet na mnohych prikladoch v tejto diskusii, to nebezpecie a nebezpecne mozne dosledky tu su. Zanedbavanie povinnosti, ak mam po ruke vyhradu svedomia nadradenu voci ostatnym normam, sa stava ako pojmom nevymedzenym.

“Tu sa vsak jedna o pokus donutiti lekara aby okrem lekarskej starostivosti vykonaval nieco co tam nepatri. Potrat tam nepatri.”

To je tvoj nazor - ze to tam nepatri. Zrejme by si mal vecne poukazat, preco nie. Cenim si ten pokus vyssie, ale poukazanie na obsah pojmu choroba nepovazujem za odpoved. Prakticky dosledok by akceptovanim podobnej logiky bol, ze v nemocnici sa nemoze robit nic ine, ako “liecit choroby” resp. to, co je zazitym obsahom tohoto pojmu. Zda sa mi to ako princip neprakticke a teda nepravdive.

“Ak pacient plati aj za potrat statu, je to problem statu, ktory si vsak stat nesmie riesit bezhohladnym natlakom na lekara ktory s touto choromyselnostou nema nic spolocne.”
Ale tu sa da oponovat. 1. Nepersonifikujme stat. 2. Da sa poukazat na to, ze prave lekar moze svojim postojom posobit tyransky a je prakticke, skor nez sa jednotlivec obrati na lekara poznat to, na co ma pacient narok. Preto treba stanovit take podmienky, aby bolo jasne aj pacientovi aj lekarovi, na co ma pacient narok, co musi lekar poskytnut, kedy pacient pozaduje nieco, na co narok nema a kedy doctor porusuje svoje povinnosti. Lekar si je pred vyberom povolania vedomy takto vsetkych moznych konfliktov a moze im predchadzat. Takze ak chceme cokolvek vynat z existujucich pravidiel, nestojime pred inou otazkou, ako preco tak urobit, ci neurobit.

”"Este raz zdoraznujem, ze potrat nie je lekarsky zakrok." Preco by nebol. Je nevyhnutny dohlad a posudenie lekara Hovoris strasne hluposti. Dohlad a posudenie lekara boli potrebne aj v Oswiencime, co vsak neznamena ze sa jednalo o lekarsky zakrok. Lekarsky zakrok riesi problem zdravotneho stavu. V pripade potratu takyto problem vobec nie je, resp je vyvolany az samotnym potratom, teda sekundarne. A tento problem nech si teda riesi ten, co ho vyvolal.”

Pritiahnute za vlasy v zmysle logiky, problem zdravotneho stavu sa riesil aj v Oswiedcime a aj potrat sa tyka zdravotneho stavu.(Ma zavazne dosledky na zdravotny stav) Toto je vysoko neprakticky pristup. Kam sa dostaneme, ak sa budeme odvolavat na zazitu definiciu obsahu pojmu choroba a liecit chorobu. Ak by sme boli prakticky a prijali tuto LOGIKU, bolo by na mieste rozsirit to, co tento obsah zahrna. Inak nas to zavedie len k zbytocnej tautologii. Nic take vsak nie je nutne. Riesenim je vymanit sa z takehoto sposobu myslenia a posudzovat veci podla dosledkov. Potrat ma dosledky na zdravie pacienta, vyzaduje tak posudenie sucastneho zdravotneho stavu lekarom, tak lekarsku profesiu na jeho vykonanie tak pooperacnu starostlivost…

”Nehovorime o rizikovom, ale o normalnom tehotenstve.”

Ja hovorim o vsetkom tom, co sa moze stat predmetom vyhrady svedomia. Ty sa opieras o svoj, povedzme zdravy rozum a pocitas s niektorymi mantinelmi, ktore sam chces vyhradou svedomia zburat. Zacnime kludne pri transfuziach…(ktore ty sice povazujes za povinnost ale existuju ludia, ktori by si urcite uplatnili vyhradu svedomia)

Jej zivot nie je ohrozeny. A nikdy som nepopieral, ze bezna starostlivos o tehotnu zenu patri medzi povinosti lekara.

”"Jedna plati, druhi je za nieco plateni" - Je plateny za lekarsku starostlivost. Potrat nie je lekarska starostlivost.”
Uz som sa k tomu vyjadril dostatocne vyssie…

”"Ja chcem byt chirurg ale som proti transfuziam" - Stale ta chaba demagogia. Pripusujes mi neco co som nepovedal a potom to vyvracias. To sa naozaj ten "liberalizmus" na nic lepsie nezmoze ? Transfuzia je lekarsky zakrok. Ten spada medzi povinnosti lekara a ja som nikdy netvrdil opak.”

Ak mas pocit, ze vo vztahu ku mne dodas svojim slovam vahu pridavanim prazdnych privlaskov, tak sa mylis. Jedine co takto mozes dosiahnut je moja strata zaujmu o diskusiu. Prinasaj argumenty, nie emocie tam, kde byt nemusia. Opat sa odvolam pri tomto odseku na buranie mantinelov spomenute vyssie. Co moze a co uz nemoze byt sucastou vyhrady svedomia?

”To ze si bol nuteny argumentovat takymyto nezmyslami ma len utvrdzuje v nazore na nekonzistentnost a nepodlozenost tpho tzv "liberalizmu"”

Nekonzistentnost, v tomto pripade mam pocit, ze znamena skor neprijatelnost danych myslienok pre teba a nepodlozenost je opat len chabym pokusom o diskreditaciu.

“Mimochodom, ak niekto nechce vidiet rozdiel medzi potratom a lekarskym zakrokom,”
Co je obsahom slovneho spojenia “lekarsky zakrok”? Lekarsky zakrok je to, co je v nejakom zmysle zverene do ruk lekara, vyzaduje ako ukon urcite zrucnosti ktorymi disponuje prave lekar? Ak ano, tak potrat, ak nebude vykonanvany laikmi kdesi v domacnosti bude lekarskym zakrokom – chvalabohu.(Zaujimave od liecenia choroby sme presli k lekarskemu zakroku, co sa ti zdalo zrejme viac zahrnujucim pojmom)

“je to ideologicka zaslepenost a neschopnost vnimat realitu. Tam odo mna ziadne argumenty necakaj. Takemu cloveku niet pomoci. Mohol by som sice uviest niektore rozdiely, ale normalnemu cloveku ich uvadzat netreba a "liberal" by to len opat vyuzil na dalsie absurdne a vykonstruovane pseudoargumenty, takze diskusia by nemala konca a beztak by nikam neviedla.”
Dakujem za kazen, ideologicka zaslepenost by tu hrozila, ak by som sa odvolaval na nejake posvatne a nemenne doktriny liberalizmu. Vystacil som si, myslim, bez nich, hoci sa mi take ani z liberalizmu vyextrahovat nepodarolo, co sa vsak na pozadi Tvojej argumentacie identifikovat da. Vykonstruovane – pseudoargumenty – take charakteristicke konstatovanie pre tieto diskusie
“Lekarsky zakrok riesi problem zdravotneho stavu. V pripade tehotenstva takyto problem vobec nie je, resp je vyvolany az samotnym potratom, teda sekundarne.”
Vyjadril som sa vyssie…

RE: Vyhrada svedomia a etika
autor: v.B
pridané: 07-03-2005 11:57


Odpoviem, ale mozno az vecera alebo zajtra, nemam teraz cas
RE: Vyhrada svedomia a etika
autor: v.B
pridané: 07-03-2005 15:43


"Co moze a co uz nemoze byt sucastou vyhrady svedomia?" - Urcite tam nemoze byt spochybnena bezna zdravotna starostlivost. Vyhrada svedomia sa moze zakladat len na vopred definovanuch etickych naukach, a mala by sa tykat konkretne definovanych situacii, coho si budu vsetci zainteresovani vopred vedomi. Nevidim preto ziadne riziko zneuzitia, lebo tieto situacie sa nebudu tykat standardnych lekarskych ukonov. Osobne okrem potratov a antokncpcie ani nevidiem coho ineho by sa to mhlo tykat

"akceptovanim podobnej logiky bol, ze v nemocnici sa nemoze robit nic ine, ako “liecit choroby” resp. to, co je zazitym obsahom tohoto pojmu. Zda sa mi to ako princip neprakticke a teda nepravdive." - Asi nerozumiem, co je neprakticke na tom ze sa v nemocnici liecia choroby ? Myslel som ze na to je nemocnica urcena. To je tiez to maju lekari robit. Ak chces aby sa tam robili aj ine veci, v poriadku, ale dava ti to pravo vyhodit ich zo zamestnania za to ze maju skor ten "zazity" nazor ?

"Kam sa dostaneme, ak sa budeme odvolavat na zazitu definiciu obsahu pojmu choroba a liecit chorobu. " - Kam sa dostaneme ? Predsa k standarnemu lekarstvu. O nic ine mi nejde.

"1. Nepersonifikujme stat." - Nemyslim ze by som ho personifikoval, moja argumentacia na tom nie je zalozena

"Preto treba stanovit take podmienky, aby bolo jasne aj pacientovi aj lekarovi, na co ma pacient narok, co musi lekar poskytnut, kedy pacient pozaduje nieco, na co narok nema a kedy doctor porusuje svoje povinnosti. Lekar si je pred vyberom povolania vedomy takto vsetkych moznych konfliktov a moze im predchadzat." - Suhlasim, ved o tom je vyhrada svedomia, aby sa to presne definovalo vopred. A a nevidim dovod, preco by sa namohli nadalej vykonavat vsetky standardne lekarske ukony ako dosial, s tym ze potraty by lekar nemal povinnost vykonavat (co by samozrejme ohlasil vopred)

"Zacnime kludne pri transfuziach " (ktore ty sice povazujes za povinnost ale existuju ludia, ktori by si urcite uplatnili vyhradu svedomia)" - Zakaz transfuzii ziadna statom uznana cirkev nepozaduje, takze vobec nie je pravdepodobne ze by toto mohlo byt obsahom toho zakona. To je skor za vlasy pritiahnuty extremny priklad, ktory realne nehrozi. Aj keby si to nejaky lekar uplatnoval, nema na to narok.

"problem zdravotneho stavu sa riesil aj v Oswiedcime" - potrat a Oswiencim maju jedno spolocne, a to ze povodne (primarne) tu ziadny zdravotny problem nie je, oraganizmus funguje standardne. Az od momentu, ked sa rozhodne o likvidacii, je potrebne posudenie "lekara", teda sekundarne. Ked sa tato likvidacia prevadza, dojde k zashu do organizmu, kde uz je potrebny aj jeho dohlad. To zaroven naznacuje odpoved na otazku "Co je obsahom slovneho spojenia lekarsky zakrok?" Je to zakrok ktory riesi problem zleho zdravotneho stavu, poruchy vo funkcii organizmu. Tieto kriteria napriklad nesplna plasticka chirurgia, potraty a Oswiencim, lebo v tychto pripadoch ziadne porucha zdravotneho stavu povodne nebola. Az nasledne, zasahom do organizmu vznika potreba lekarskeho dohladu.

"Potrat ma dosledky na zdravie pacienta" - iste, aj pobyt v plynovej komore ich ma...

K tymto vecia uz viac nemam co dodat, tehotenstvo nie je choroba a hotovo.

RE: Vyhrada svedomia a etika
autor: v.B
pridané: 07-03-2005 15:45


Ospravedlnujem sa za preklepy, zbuchal som to velmi narychlo, neviem ak sa mi ich tam podarilo az tolko urobit :-)
Hodnoty a "diskriminacia"
autor: v.B
pridané: 03-03-2005 17:39


- Jednoducho nevidim ziadnu paralelu medzi KDH a nacizmom, myslim ze som dostatocne vyvratil tie body, zostalo len akesi "podnecovanie nenavisti". Skutocne nechapem ako sa mozno takemuto "sireniu nenavisti" vyhnut, ak si clovek ponecha pravo na moralne posudzovanie homosexuality. "Spinit niecie meno" znamena klamat, tvdit fakticke nepravdy. Nieco upne ine je moralny, hodnotiaci sud. Ked "liberali" vyhlasuju napr krestanstvo za "stredoveky relikt", je to tiez spinenie mena ? Podla mna je to hodnotiaci sud, na ktory maju pravo, aj ked je BTW dost hlupy. Ak ti dobre rozumiem, akonahle niekto vyslovi hodnotiaci sud na spravanie, ktore nema priame dosledky na inych, uz to nie je moralka ale "tyrania". Cize ty vlastne nesuhlasis s pravom krestanov vyslovit svoj nazor na tuto vec, je tak ?

Ak mi chces dat po papuli (ktovie preco mi tolki ludia z diskusnych for chcu dat po papuli) tak proti mne pouzivas fyzicke nasilie, ktore vsak proti homosexualom nikto nepouzil. Tym by si sa na nacistov zacal podobat ty. Ako vies ze "sme" na dobre meno citlivi ? Ty ma poznas ? A ze som clenom nejakej skupinky, to je mi novinka...

"Zly priklad, nevera" - nebol to prave najlepsi priklad, ale zase nie uplne zly, lebo nevera NEMUSI mat ziadny nasledok na podvadzanu osobu, a ak aj ano, tak "len" citovy. Napriek tomu je predmetom moralneho hodnotenia. Homosexualita ma mimochodom tiez dosledky praktickeho razu - napr aj tie sponenute Palkom, pochadzajuce z natrhnutych konecnikov - mozno sa zhodneme ze sirenie AIDS je vec verejna.

"ale neviem, preco mas pocit, ze su vseobecne platne. Platia aj pre mna?" - Ty mas pocit ze neexistuju vseobecne pravidla platiace aj pre teba ? :-)

"ze to co najdes nutne musim prijat aj ja resp. ze sa tomu budem musiet podriadit ak na to nemas okrem onej deklarativnej univerzalnosti ziaden argument?" - Ty asi zartujes. Ja od teba nechcem aby si nieco prijal, iba argumentujem v prospech svojich nazorov. To robi kazdy na tomto fore, dufam ze mozem aj ja. Este lepsi vtip je to s tym podriadenim. Ja ta nutim aby si sa niecomu podriadil ? Vid moj predchadzajuci prispevok : to ty chces ludi nutit zakonom aby sa podriadili tvojmu subjektivnemu videniu sveta a ak to neurobia, pridu o pracu (ten lekar). Ja ti stratou prace nehrozim a ani ziadne ine sankcie som proti tebe nikdy nenavrhoval. Ani ziadny KDH-ak.

"ak je prirodzeny prejav homosexuala zlom, cize homosexualita, tak sa zacina uplatnovat tyrania vacsinoveho citenia voci prejavu a teda aj samotnemu homosexualovi" - Voci homosexualov samotnemu sa NIC neuplatnuje. To je len tvoja predstava. A to citenie tiez nie je vacsinove, co je ale teraz vedlajsie.

"Tie hodnoty niecoho co nazyvame civilizacia nevytvaraju ludia, nie su ich nostielmi, hodnoty vytvaraju ludi. Takto?" - Nechapem. Podstata je v posudzovani civilzacie. Ak su jej hodnoty zle a ak sa nimi niekto riadi, treba si dat pozor aj na neho. To je hadam normalna opatrnost.

"pokusom niekomu vnutit subjektivne hodnoty niekoho ineho" alebo "ale nepodriadujete na zaklade tohoto citenia nikoho, kto nikomu neublizuje" - Stale dookola ta ista "liberalna" demagogia - podsuvas predstavu ze sa KDHaci snazia nieco vnucovat homosexualom. To jednoducho nie je pravda. Homosexuali si mozu robit co chcu.

"Co je homosexual bez “homosexuality”?" - Zavadzajuco postaveny problem. Hovorime o cloveku s mnohymi aspektami. Jeden z nich je homosexualita. Tu krestania kritizuju. Stale je na nom kopa ludskych aspektov ktore nikto apriori neodmieta. Hadam nechces tvrdit, ze tento clovek sa sklada len z ruk, noh a homosexuality ?

"Pretoze my hetero mame po ruke manzelstvo " - Fajn, a co mame po ruke my vysokohorski turisti ?

"Diskriminacia vypliva zo status quo pravneho ramca, ktore s homosexualnymi zvazkami nepocita." - Ja to vidim presne opacne, diskriminacia nas turistov by bola vtedy, keby ten ramec s homozvazkami pocital.

"A kde nachadzas tu istotu? Ak vies, ze moje hodnoty nie su prave tie obr univerzalne a su nimi Tvoje?" - Neviem ci si mi spravne porozumel. Ja len tvrdim ze abs. hodnoty existuju a diskutujem o tom, ktore to su. To je ale prilis siroky roblem aby som to tu rozoberal

RE: Hodnoty a
autor: Dewey
pridané: 07-03-2005 9:20


“Jednoducho nevidim ziadnu paralelu medzi KDH a nacizmom, myslim ze som dostatocne vyvratil tie body, zostalo len akesi "podnecovanie nenavisti".”
Celkom konkretne podnecovanie nenavisti na ktorych zakladoch su niektore podobne stereotypy myslenia ake mozno identifikovat u nacizmu. O tom one body vyssie.
“Skutocne nechapem ako sa mozno takemuto "sireniu nenavisti" vyhnut, ak si clovek ponecha pravo na moralne posudzovanie homosexuality. "Spinit niecie meno" znamena klamat, tvdit fakticke nepravdy. Nieco upne ine je moralny, hodnotiaci sud.”
Homosexualita vs. homosexual. Ak su prakticke dosledky vynasania sudov voci homosexulite, oznacovania tohoto prejavu za skodlivy (pre spolocnost?) z pohladu homosexuala? Uz len tato mala uvaha je dostatocna na to, aby bolo kazdemu jasne je jedno a druhe nemozno od seba oddelit, teba prejav a osobnost o ktorej prejave hovorime.
Sirenie nepravd – zalezi, ako one slovo pravda chapeme. Iste, aby som to tu nezatazoval niecim, co sa vymanuje beznym archetypom myslenia, tak oznacit niekoho ako povodcu aids na zaklade niecoho ineho ako sexualna zdrzanlivost je loz, rovnako davanie homosexuality na roven pedofilii je “loz”.
“Ked "liberali" vyhlasuju napr krestanstvo za "stredoveky relikt", je to tiez spinenie mena ?”
Stredoveky sotva – ked uz, tak staroveky. Nemam pocit, ze by z konstatovania tohoto faktu vyplivali nejake dosledky pre krestana. Treba to vzdy posudzovat v suvilostiach. Ak vsak niekto povie, ze krestanstvo je nador na tele spolocnosti, ze krestania mozu za pedofiliu, tak si v provom rade zatukam na cello a budem sa snazit postavit proti takemuto nazoru. Ak ani to nepomoze, ak sa zacne tento nazor spajat s konkretnymi paktickymi dosledkami, ako je to v pripade neonacistov, nebude zostavat nic ine, ak bude existovat opodstatneny pocit ohrozenia skupiny, ktorej sad any vyrok tyka, vyuzit donucovacie prostriedky na zastavenie takejto zovseobecnujucej, obranu.
“Ak ti dobre rozumiem, akonahle niekto vyslovi hodnotiaci sud na spravanie, ktore nema priame dosledky na inych, uz to nie je moralka ale "tyrania". Cize ty vlastne nesuhlasis s pravom krestanov vyslovit svoj nazor na tuto vec, je tak ?”
Vyslovenie moralneho sudu a snaha legitimizovat ci podnecovat nenavist sa nevylucuju. Ako nahle niekto vyslovi sud na prejav jednotlivca, ktory nema pre inych zasadne dosledky a tento argument sa stava legitimizujucim argumentum pre skupinu ludi(A tu ide zvacsa o nejaku formu lzi – vid Ake Green), ktora by premietli tieto moralne sudy do praktickeho konania a dosledok by nemohol byt nic ine ako tyrania voci jednotlivcovi, kedze o obrane, kedze zasadne dosledky voci nikomu inemu neexistuju, sa neda hovorit. A prave miera akou hrozi, ze vyslovenie takehoto sudu bude mat pre jednotlivca proti ktoremu je namierene negativne dosledky(ci uz pospinenie mena, ci tyrania) je tym, na zaklade coho musime posudzovat adekvatnost intervencie proti takemu cloveku. Stoja tu proti sebe dva principy, sloboda slova ktora sa za ucitych okolnosti moze stat svojvolou voci jednoltivcovi alebo ich skupine a sloboda(ak chceme klasicky – nagativna) s ktorou sa musi spajat pravo na ochranu pred takymto konanim. Slovo moze byt zbranou s tazsimi dosledkami – vacsim ublizenim - ako past.
“Ak mi chces dat po papuli (ktovie preco mi tolki ludia z diskusnych for chcu dat po papuli) tak proti mne pouzivas fyzicke nasilie, ktore vsak proti homosexualom nikto nepouzil. Tym by si sa na nacistov zacal podobat ty. Ako vies ze "sme" na dobre meno citlivi ? Ty ma poznas ? A ze som clenom nejakej skupinky, to je mi novinka...”
Nechcem Ti dat popapuli ci uz pre moje moralne postoje alebo aj z pohladu dosledkov mojho cinu, ktory by znamenal zasadne, trestnopravne dosledky aj pre mna. Pouzil som to na znazornenie dvoch pristupov ku chapaniu slobody a na poukazanie na to, ze jeden povazujem za prakticky – teda pradivy. Ani nacizmus zo zaciatku nemal po ruke priestor pre tvrdu ruku, mal vsak priestor na podnecovanie nanavisti a sirenie predsudkov namierenym proti rasam a sexualnej orientacii, nabozenskej skupine a dalsim prejavom jednotlivca a nakoniec viedol k absolutnemu potlaceniu slobody prejavu, nie v mene ochrany niekoho, co ako princip obhajujem ja, ale ako v mene tyranie a jedineho nazoru – co ako akutnu hrozbu vidim z druhej strany.

”Homosexualita ma mimochodom tiez dosledky praktickeho razu - napr aj tie sponenute Palkom, pochadzajuce z natrhnutych konecnikov - mozno sa zhodneme ze sirenie AIDS je vec verejna.”
Iste, ale nezhodneme sa na tom, ze homosexualita sama o sebe je zdrojom AIDS a z e tym nie je nezodpovedne spravanie ktore je nezodpovednym spravanim bez ohladu na to, ci ho pacha homosexual alebo heterosexual(cierny alebo biely, sunit alebo katolik ….)

"ale neviem, preco mas pocit, ze su vseobecne platne. Platia aj pre mna?" - Ty mas pocit ze neexistuju vseobecne pravidla platiace aj pre teba ? :-)
Nie pravidla – tie su napr. zakony ktore su subjektivne. Nezahovaraj resp. mozno si si neuvedmil kontext, rec bola o objektivnych hodnotach v ktorych existenciu veris. Tam smerovala aj ona otazka a z kontextu bolo uplne jasne, na co sa viaze.

”"ze to co najdes nutne musim prijat aj ja resp. ze sa tomu budem musiet podriadit ak na to nemas okrem onej deklarativnej univerzalnosti ziaden argument?" - Ty asi zartujes. Ja od teba nechcem aby si nieco prijal, iba argumentujem v prospech svojich nazorov. To robi kazdy na tomto fore, dufam ze mozem aj ja. Este lepsi vtip je to s tym podriadenim. Ja ta nutim aby si sa niecomu podriadil ? Vid moj predchadzajuci prispevok : to ty chces ludi nutit zakonom aby sa podriadili tvojmu subjektivnemu videniu sveta a ak to neurobia, pridu o pracu (ten lekar). Ja ti stratou prace nehrozim a ani ziadne ine sankcie som proti tebe nikdy nenavrhoval. Ani ziadny KDH-ak.”
Zase si sa vzdialil od kontextu. Ak je homosexualita zla, a heterosexualita ako objektivna univerzalna hodnota dobra, ako nepriamo tvrdis, tak zrejme cakas, ze sa podriadim tvojim hodnotovym sudom ako homosexual a prijmem ich za svoje – podriadim sa im. Ved na co by si ich inak vyslovoval? (Este je tu verzia etatisticka, pripadne verzia tyranie v inej forme ale nemyslim si, ze mas iny ciel ako som vyslovil)

”Voci homosexualov samotnemu sa NIC neuplatnuje. To je len tvoja predstava. A to citenie tiez nie je vacsinove, co je ale teraz vedlajsie.”
Vacsinove ako hovorime o skupine ludi, ktora sa hlasi k cirkvy ktora pozna absolutno v hodnotach a rada ich svojim oveckam posuva a tak buduje spravne citenie. Ci je vacsinove alebo mensinove nakoniec je naozaj vedlajsie, ide o pomerne pocetnu skupinu ludi. Akoze sa neuplatnuje, nevyplyvaju pre homosexualov dosledky zo sirenia onych nazorov, nie je riziko, ze ak si ich sovoji skupina aktivistov – tak ako v Polsku sa dokonca v nasili voci tejto skupine uplatni?

”Nechapem. Podstata je v posudzovani civilzacie. Ak su jej hodnoty zle a ak sa nimi niekto riadi, treba si dat pozor aj na neho. To je hadam normalna opatrnost.”
Ak je nietko fasista, treba si dat pozor aj na jeho suseda? Takto rozmyslali sorry, stalinisti a komunisti po vojne.

”"pokusom niekomu vnutit subjektivne hodnoty niekoho ineho" alebo "ale nepodriadujete na zaklade tohoto citenia nikoho, kto nikomu neublizuje" - Stale dookola ta ista "liberalna" demagogia - podsuvas predstavu ze sa KDHaci snazia nieco vnucovat homosexualom. To jednoducho nie je pravda. Homosexuali si mozu robit co chcu.”
Nemozu, KDH brani odstraneniu prekazok, ktore su neopodstatnene a ktore sa vytovirli v minulosti. Cize odpoved je este raz, ze si nemozu robit co chcu a KDH im v tom vytrvalo brani.

”"Co je homosexual bez “homosexuality”?" - Zavadzajuco postaveny problem. Hovorime o cloveku s mnohymi aspektami. Jeden z nich je homosexualita. Tu krestania kritizuju. Stale je na nom kopa ludskych aspektov ktore nikto apriori neodmieta. Hadam nechces tvrdit, ze tento clovek sa sklada len z ruk, noh a homosexuality ?”
Vysoko prakticky postaveny problem. Okrem toho, uchopil si to z nespravneho konca.
Este raz postavena otazka Co je homosexual moznosti “praktizovat homosexualitu”, co je spevak bez moznosti spievat, co je konzervativec bez moznosti prejavovat svoje konzervativne nazory a zit podla nich, co je vrah bez vradenia? Ako rozlisujeme spevaka od nespevaka, ako rozlisujeme vraha od nevraha, ako rozlisujeme homosexuala od nehomosexuala? Nie nahodou na zaklade prejavu a nicho ineho?
Ak nesuhlasime s nejakym prejavom, tak je zrejme, ak to pacha, odsudzujeme aj cloveka, ktory ho pacha. Ved naco by sme to inak robili. Vrah je zly preto, lebo vrazdi(prejav) a preto ma ist do vazenia. Ak pacha niekto hocico nas hodnotovy sud je zamerany na to, aby sme ho od daneho konania odradili. Odsudzujeme jeho sice konktetny prejav, ktoreho ale “zdrojom” je on. Homosexual je ale podla vas dobry, milujete ho, hoci jeho prirodzenym prejavom je nieco, co vy odsudzujete. Tak mame bud zleho homosexuala, ktory prejavuje svoju homosexualitu alebo dobreho nehomosexuala, ktory homosexualitu “neprejavuje”.(nepraktizuje)

”"Pretoze my hetero mame po ruke manzelstvo " - Fajn, a co mame po ruke my vysokohorski turisti ?”
Jedno, I druhe.

”Ja to vidim presne opacne, diskriminacia nas turistov by bola vtedy, keby ten ramec s homozvazkami pocital.”
V akom zmysle, nemozete sa zenit? Co ako turista nemozes co homosexuali (na ukor niekoho ineho – jednokto) mozu?

”"A kde nachadzas tu istotu? Ak vies, ze moje hodnoty nie su prave tie obr univerzalne a su nimi Tvoje?" - Neviem ci si mi spravne porozumel. Ja len tvrdim ze abs. hodnoty existuju a diskutujem o tom, ktore to su. To je ale prilis siroky roblem aby som to tu rozoberal “
Ako sa meni obsah slova hodnoty, ked sa v tom pripade budeme na ne odkazovat este cez slovo “absolutne”? V poriadku, diskutujeme, ja mam nazor, ty mas nazor. Snazime sa byt obaja prakticki. Myslim si, ze toto je hodnota lebo…Ja to to nemyslim, myslim si, ze hodnota je toto lebo …. Preco mas pocit, ze by sme niekedy mohli preklenut onu subjektivnost toho, co formulujeme ako hodnoty – hodnotove sudy?

RE: Hodnoty a
autor: v.B
pridané: 07-03-2005 18:27


Prvym odstavcom som porozumel asi tak, ze ci uz v pripade krestana alebo homosexuala, pripustas moznost kritiky tychto skupin az do momentu, ked sa tato kritika zacne prejavovat v konkretnych praktickych krokoch namierenych proti tymto skupinam, ano ? Teda napr proti Greenovmu prejavu nechces pouzit pravne sankcie, lebo on sam iba hovoril a hodnotil, ale nepodnikal ziadne kroky na porusenie prav homosexualov. Ani KDH nic take nepodnika a ani neviem ze by sa o to snazilo, je to proti ich ideologii. Aj ked nechapem co myslis pod pospinenim mena, lebo okrem faktickej nepravdy ma nic ine nenapada.

"ale nezhodneme sa na tom, ze homosexualita sama o sebe je zdrojom AIDS" - to nikto netrdil, pokial viem. Ale promiskuita, ktora je u homosexualov vacsia + anatomicka nevhodnost ludskeho tela na takuto formu sexu sposobuju, ze sireniu AIDS sa vacsmi darilo najma v tejto komunite.

"Nie pravidla – tie su napr. zakony ktore su subjektivne. Nezahovaraj resp....atd " - Ja mam celkovo problem chapat tvoj sposob vyjadrovania, ktory mi pripada dost nekonkretny. Chcel som proste povedat ze kazdy clovek veri v nejake objektivne hodnoty, v diskusii ide o to, ktore to su. Ja si sice myslim, ze homosexualita je nieco ako porucha a obj. hodnotou je hodnota rodinneho zivota, ale necakam ze homosexuali to prijmu ako svoj lifestyle (a je mi to jedno ci to prijmu) a urcite nikomu nechcem nic vnucovat zakonom. Iba sa snazim o to aby som po vysloveni takeho nazoru neskoncil vo vazeni, co v poslednej dobre pod vplyvom "liberalov" nie je az taka samozrejmost

"Akoze sa neuplatnuje, nevyplyvaju pre homosexualov dosledky zo sirenia onych nazorov, nie je riziko, ze ak si ich sovoji skupina aktivistov..." - Riziko je tu vzdy, ale nezda sa mi ze by bolo nejake realne a ze by nutne plynulo z hodnotiacich sudov samotnych. Tym veria miliony ludi, a nikto z nich nechce proti homosexualom nic nasilne podnikat. Napr ja nechcem.

"Nemozu, KDH brani odstraneniu prekazok, ktore su neopodstatnene a ktore sa vytovirli v minulosti." - To nie je pravda, to nie su perkazky, ale vseobecne platna legislativa zavazna pre kazdeho jednotlivca. Ak su nieco z toho naozaj prekazky, treba ich odstranit nie len selektivne pre homosexualov.

"Co je homosexual moznosti “praktizovat homosexualitu”" - V tom mu predsa nik nebrani. Ale my sme hovorili o trochu inom probleme, a to ze ty hovoril o absurdnost lasky k nemu ak zaroven odmietame jeho homosexualitu. Tie aspekty som spomenul prave preto aby som ukazal ze to absurdne vobec nie je, nakolko ho mozno mat rad, ale nie prave kvoli aspektu jeho homosexuality, ale kvoli inym aspektom.
Priklad s vrahom je dost zavadzajuci, vezmem iny. Odsudzujem fajcenie, kritizujem ludi ktori fajcia za tento jeden aspekt, ale zaroven ich mam rad za ine aspekty a ich osobnost ako celok neodsudzujem. Ako vidis, nie je t vtom ziadny rozpor.

"Fajn, a co mame po ruke my vysokohorski turisti ?” edno, I druhe." - To teda nie, ja ako turista nemam poruke ziadne vyhody. Vyhody by som mal len keby som sa zosobasil, ale to by neboli vyhody viazuce sa na turizmus, ale na manzelstvo. A to je sakra rozdiel. Ja chcem vyhody pre turistov.

"Co ako turista nemozes co homosexuali (na ukor niekoho ineho – jednokto) mozu?" - Homosexual ma vytvorene specificke vyhody tykajuce sa jeho zivotneho stylu. Ja chcem tiez specificke vyhody tykajuce sa mojho zivotneho stylu, pretoze zenit sa este nechystam. Iste mozes namietnut ze je to moj problem, nech sa ozenim a budem ich mat (alebo si najdem homopartnera). Lenze o tieto vyhody nestojim. Rovnako ako homosesexual sice ma moznost uzavriet manzelstvo, ale nestoji o nu. Preco teda pre neho vytvaras specialny institut a pre mna nie ?

RE: Hodnoty a
autor: Dewey
pridané: 08-03-2005 16:48


“Prvym odstavcom som porozumel asi tak, ze ci uz v pripade krestana alebo homosexuala, pripustas moznost kritiky tychto skupin az do momentu, ked sa tato kritika zacne prejavovat v konkretnych praktickych krokoch namierenych proti tymto skupinam, ano ?”
V principe si tomu porozumel spravne. Samozrejme dosledky prejavu mozeme najst vzdy. Ide o to, ake su one dosledky a ak negativne, do akej miery su nebezpecne, do akej miery ublizuju tomu, voci komu su namierene.
“Teda napr proti Greenovmu prejavu nechces pouzit pravne sankcie, lebo on sam iba hovoril a hodnotil, ale nepodnikal ziadne kroky na porusenie prav homosexualov. Ani KDH nic take nepodnika a ani neviem ze by sa o to snazilo, je to proti ich ideologii.”
Ake su dosledky toho, ze o niekom budem sirit nazor, ze moze za take zlo akym je AIDS? Ake su dosledky toho, ze ho budem davat na roven pedofila? Mozu byt zasadne ale zohladnujuc spolocensku realitu v ktorej boli prednesene takmer ziadne. Samozrejme to je skor otazka pre tych proti ktorych boli jeho slova namierene. Cast z nich sa obratila na sud poukazujuc - zjednodusene sa to da zahrnut do kategorie --- poskodenie dobreho mena. Ak by preukazali, ze im z tohoto prejavu plynu zasadne dosledky pre ich zivot bola by trestnopravna zodpovednost na mieste. Maju vsak pravo a to by sa mi javilo ako adekvatne pozadovat od sudu zastavenie sirenia tohoto nazoru(ako inak ako pod nebezpecenstvom sakncii) a pozadovat ospravedlnenie.
“Aj ked nechapem co myslis pod pospinenim mena, lebo okrem faktickej nepravdy ma nic ine nenapada.”
Co je (fakticka) nepravda?(to tu ale neriesme). V podstate, ako bezne nahliadame na tento pojem mas pravdu. Aj za podnecovanim nenavisiti a vytvaranim nenavisti bude zrejme zvacsa nieco, co nepovazujeme bezne za pravdive. (ale toto je dost tazka rovina naseho problemu na uchopenie, sam s tym mam problem)
“"ale nezhodneme sa na tom, ze homosexualita sama o sebe je zdrojom AIDS" - to nikto netrdil, pokial viem.”
Zle som to naformuloval. Nizsie to formulujes presne tak ako mala byt moja vyhrada formulovana.
“Ale promiskuita, ktora je u homosexualov vacsia + anatomicka nevhodnost ludskeho tela na takuto formu sexu sposobuju, ze sireniu AIDS sa vacsmi darilo najma v tejto komunite.”
Dosledok tohoto nazoru je, ze u homosexualov z dovodov ktore uvadzas je vacsi “sklon” ku promiskuite, lepsie podmienky pre sirenie AIDS a teda pripisujes nepriamo vyssiu zodpovednost skupine ohranicenej homosexualitov za AIDS.

”Ja si sice myslim, ze homosexualita je nieco ako porucha a obj. hodnotou je hodnota rodinneho zivota, ale necakam ze homosexuali to prijmu ako svoj lifestyle (a je mi to jedno ci to prijmu) a urcite nikomu nechcem nic vnucovat zakonom.”
Ale vsimni si cim si zacal…ja si myslim, ako od toho mozes odovodit objektivnost cohokolvek. Nic ine sa nesnazim povedat.
“Iba sa snazim o to aby som po vysloveni takeho nazoru neskoncil vo vazeni, co v poslednej dobre pod vplyvom "liberalov" nie je az taka samozrejmost”
A dufam, ze nikdy ani nebude. Ak hovoris o subjektivnom pocite a poukazujes na to, aky zivotny styl je podla teba spravny, ako chces aby sa ludia voci sebe a najma tebe spravali nemame problem.(Moralka je otazkou spolocenskych vztahov, teza ktoru ste zamietli) Ak vsak zacnes hovorit o tom, aky by ludia mali byt, ako by sa mali prejavovat vo svojom sukromi(aby to neublizilo tvojmu vkusu alebo doktrine v ktoru veris) a navyse zacnes pripisovat, hoci nepriamo zovseobecnujuco zodpovednost tejto skupine za nieco negativne, co spolocnost(jednotlivci vo vseobecnosti) takto negativne chape(ako to ucinil Green) tak by mali existovat zakonne mantinely pre taketo chovanie, ktore ma dosledky pre toho, proti komu je namierene a ktore mozu byt zasadne.

”Tym veria miliony ludi, a nikto z nich nechce proti homosexualom nic nasilne podnikat. Napr ja nechcem.”
Preco? Ak homosexualita ma negativne dosledky pre “spolocnost”(tento nazor tu bol vysloveny) tak je logickym vyustenim snaha chranit spolocnost pred tymto “fenomenom”. (Nechcem sa vracat zase ku greenovi, AIDS a pedofilii) Mam pocit, ze samemu ti je jasne, ze neublizuju nikomu. Z ich “homosexualneho spravania” nevyplivaju ziadne negativne dosledky. Ina otazka je otazka nezodpovedneho sexualneho spravania sa, ale ta je tak problemom heterosexualov ako homosexualov. (Som si vedomy toho, co si formuloval vyssie o spojitosti).
“To nie je pravda, to nie su perkazky, ale vseobecne platna legislativa zavazna pre kazdeho jednotlivca. Ak su nieco z toho naozaj prekazky, treba ich odstranit nie len selektivne pre homosexualov.”
To je zla interpretacia. Registrovane partnerstvo nie je len pre homosexualov v tom zmysle by ma to ako odpoved na Tvoje vyhrady malo uspokojit. Neuspokojuje. Zakon tam kde to je prakticke - ziaduce povoloval vynimky vo vztahu ku heteromanzelstvu(nemocnica, najznamejsi priklad), ak to je prakticke pri suziti muza a zeny, preco by sa platnost argumentov stracala pri zvazku postavenom na osobach ronakeho pohlavia? O tieto prekazky ide, su dane taxativne a vynikamu su zladene s dalsimi praktickymi poziadavkami.

”Ale my sme hovorili o trochu inom probleme, a to ze ty hovoril o absurdnost lasky k nemu ak zaroven odmietame jeho homosexualitu. Tie aspekty som spomenul prave preto aby som ukazal ze to absurdne vobec nie je, nakolko ho mozno mat rad, ale nie prave kvoli aspektu jeho homosexuality, ale kvoli inym aspektom.
Priklad s vrahom je dost zavadzajuci, vezmem iny. Odsudzujem fajcenie, kritizujem ludi ktori fajcia za tento jeden aspekt, ale zaroven ich mam rad za ine aspekty a ich osobnost ako celok neodsudzujem. Ako vidis, nie je t vtom ziadny rozpor.”
Vybral si zly priklad. Preco kritizujeme fajcenie? Pretoze ma dosledky pre inych. To je najsilnejsi zdroj o ktory sa opiera kritika.
Milujme ludi tak ako ich boh stvoril a nie ako ich stvorit mal.(Parafrazujem Bastiata) Nasa laska potom neznamena nic ine, iba vrucne slova a najpodlejsiu pretvarat clovek na svoj vkus.
“To teda nie, ja ako turista nemam poruke ziadne vyhody. Vyhody by som mal len keby som sa zosobasil, ale to by neboli vyhody viazuce sa na turizmus, ale na manzelstvo. A to je sakra rozdiel. Ja chcem vyhody pre turistov.”
Ake vyhody pozaduju homosexuali institutom registrovaneho partnerstva? Voci resp. na ukor koho vyhody? Tato otazka sa stava nezmyslenou, ked to rozmenime na drobne. Este raz, tu ide o odstranenie nepraktickych obmedzeni, ktore vyplivaju z plosne stanovenych pravnych noriem a pre ktore sme uznali v pripade manzelstva heterosexualneho prakticku vinimku.(trochu vagne v rychlosti naformulovane)
Vyhody pre turistov? Napriklad? Bavme sa konkretne.
“Homosexual ma vytvorene specificke vyhody tykajuce sa jeho zivotneho stylu. Ja chcem tiez specificke vyhody tykajuce sa mojho zivotneho stylu pretoze zenit sa este nechystam.”
Napriklad? Musis byt konkretny, aku vyhodu najprv legislativne normy homosexualnemu paru neberu a potom vdaka reg. partnerstvu, tam kde je to ucelne, presne tak ako v pripade heterosexualov nepriznavaju?
OK, a vyhody pre zaujmovy kruzok manzelstvo pri tejto logike su OK?
“Iste mozes namietnut ze je to moj problem, nech sa ozenim a budem ich mat (alebo si najdem homopartnera).”
Aj to by som mohol namietnut, ale nikam by som sa nedostal. Ale ked uz chceme. Urob si zaujmovy kruzok, preukaz ze zakony ti kladu nezmyselnu prekazku pre slobnu realizaciu tvojho zaujmu a jedina forma ako ich ucelne obist je vytovrit instituciu na ktoru sa bude viazat zakonna vynimka, ze tu nejde o “na ukor” ale len v “prospech”. Budem prvy v rade.
“Rovnako ako homosesexual sice ma moznost uzavriet manzelstvo, ale nestoji o nu. Preco teda pre neho vytvaras specialny institut a pre mna nie ?”
Vysvetlil som vyssie.

RE: Hodnoty a
autor: v.B
pridané: 08-03-2005 18:20


"Ak by preukazali, ze im z tohoto prejavu plynu zasadne dosledky pre ich zivot bola by trestnopravna zodpovednost na mieste" - Hadam skor obcianskopravna.

"Co je (fakticka) nepravda?(to tu ale neriesme)" - Ale to je dolezite. Fakticka nepravda je tvrdenie, ze sa stalo nieco co sa nestalo - a to sa da objektovne posudit. Ale hodnotiaci sud je to nieco uplne ine.

"...teda pripisujes nepriamo vyssiu zodpovednost skupine ohranicenej homosexualitov za AIDS." - To su FAKTY. A ak im to pripisuju fakty, tak to asi bude pravda.

"by som po vysloveni takeho nazoru neskoncil vo vazeni, co v poslednej dobre pod vplyvom "liberalov" nie je az taka samozrejmost" A dufam, ze nikdy ani nebude. " - No zbohom, ty si ale "tolerantny" clovek, ked mi hrozis vazenim za vyslovenie nazoru. Potvrdzuje sa, ze menej tolerantni ludia ako "liberali" dnes asi ani neexistuju (na Zapade). Moje hodnotiace nazory ziadne obmedzujuce dosledky na homosexualov nemaju, a snaha hrozit mi za ne vazenim je neopravnene nasilie a tyrania.

"Ak homosexualita ma negativne dosledky pre “spolocnost”(tento nazor tu bol vysloveny) tak je logickym vyustenim snaha chranit spolocnost pred tymto “fenomenom”." - Mozno z pohladu socialistu to tak je. Z mojho pohladu treba "spolocnost" pravne chranit len vtedy, ak homosexualita porusuje prirodzene prava nejakeho jednotlivca, co sa nedeje. Ale to neznamena, ze neexistuju ine negativne dosledky (vid vyssie) tohoto typu spravania a ze na zaklade tychto dosledkov nie je mozne podporit nazor krestanov ze homosexualita je nemoralna a ze sa nemoze stat vseobecnou normou. To je opat rozdiel medzi pravom a moralkou. Pravda, formou ochrany spolocnosti pred negativnymi dosledkami je aj diskusia, ktoru by si ty pravdepodobne chcel obmedzit.

Prekazky, ktore vraj treba ostranit "ak to je prakticke pri suziti muza a zeny, preco by sa platnost argumentov stracala pri zvazku postavenom na osobach ronakeho pohlavia? " - A preco by sa platnost tychto argumentov stracala pri inych typoch sukromnych medziludskych vztahov, ale nestracala by sa specialne v pripade homosexualneho ? To comu hovoris prekazka je predsa zaroven ochranou sukromia. O miere uplatnovania tejto ochrany by mal rozhodovat jednotlivec, a nie defaultne zakon preferujuci nejaku ideologicky vytipovanu skupinu, napr v tomto pripade homosexualov.

""ale zaroven ich mam rad za ine aspekty a ich osobnost ako celok neodsudzujem. Ako vidis, nie je t vtom ziadny rozpor." Vybral si zly priklad. Preco kritizujeme fajcenie? Pretoze ma dosledky pre inych. To je najsilnejsi zdroj o ktory sa opiera kritika." - Stratila sa ti podstata. Pointa je nie v tom, ze ho kritizujeme, ale v tom ze ho mame radi napriek tomu, ze odsudzujeme jeho zlozvyk. Aj v pripade ze skodi len sebe (ohladuplny fajciar) mozeme prave z tohoto dovodu jeho zlozvyk kritizovat a zaroven ho mat radi.

"Ake vyhody pozaduju homosexuali institutom registrovaneho partnerstva? Voci resp. na ukor koho vyhody? Tato otazka sa stava nezmyslenou, ked to rozmenime na drobne. Este raz, tu ide o odstranenie nepraktickych obmedzeni, ktore vyplivaju z plosne stanovenych pravnych noriem" - Este raz, tu nejde o odstranenie nejakych zbytocnych prekazok (ak ano, tak ich odstranme pre vsetkych) ale o odstranenie toho, co je zaroven ochranou sukromia (informacie) alebo nutnym zlom (dane). A potom vznika otazka preco nie pre vsetkych. Preoco prave pre homosexulov
Napr:
- danove zvyhodnenia - preco ich zavedieme pre homo, ale nie pre inych ?
- pravo na inf. o zdravotnom stave - preco sa defaultne viazu na tento vztah a nie aj na ine ?
- pravo na dedenie, bez nutnosti spisovat zavet, co je udajne drahe - preco ma mat tuto vyhodu tento vztah, ale nie iny ?

"Vyhody pre turistov? Napriklad? Bavme sa konkretne."
- pravo na inf o zdravotnom stave kamarata
- danove ulavy na nakup splocneho vybavenia a cestovneho
- dedenie tohoto vybavenia, pripadne ineho majetku
atd...

"Urob si zaujmovy kruzok, preukaz ze zakony ti kladu nezmyselnu prekazku pre slobnu realizaciu tvojho zaujmu a jedina forma ako ich ucelne obist je vytovrit instituciu na ktoru sa bude viazat zakonna vynimka, ze tu nejde o “na ukor” ale len v “prospech”. Budem prvy v rade." - Vzdy mam prakazky - dane byrokracia, ochrana sukromia a majetku clenov. Co s tym, zrusime to vsetko, zrusime stat ?

RE: Hodnoty a
autor: Dewey
pridané: 09-03-2005 18:20


“Ak by preukazali, ze im z tohoto prejavu plynu zasadne dosledky pre ich zivot bola by trestnopravna zodpovednost na mieste" - Hadam skor obcianskopravna.

Dalo by sa o tom diskutovat, oba pojmy su v tomto spravne.(Opravte ma ak sa mylim)

”"Co je (fakticka) nepravda?(to tu ale neriesme)" - Ale to je dolezite. Fakticka nepravda je tvrdenie, ze sa stalo nieco co sa nestalo - a to sa da objektovne posudit. Ale hodnotiaci sud je to nieco uplne ine.”

Fakticka nepravda je nieco ine ako akakolvek ina nepravda? Co je vlastne Pravda resp. co by sme mali pod tymto pojmom chapat? Presne tomuto som sa chcel vyhnut. Odvolavam sa na bezne chapanie nizsie, ktore zahrna aj to co si ako svoje vymedzenie pravdy napisal.

”"...teda pripisujes nepriamo vyssiu zodpovednost skupine ohranicenej homosexualitov za AIDS." - To su FAKTY. A ak im to pripisuju fakty, tak to asi bude pravda.”

Potial su to fakty, pokym organizmus nazyvany “homosexuali” zdiela jeden ten isty mozog.
Ak hovorime o zodpovednosti, tak to vztahujeme na tento “organizmus”, homosexual sa moze usmiat.(Aj ked toto myslenie na smiech nie je). Ak odsudime niekoho za organizovanu trestnu cinnost, kazdemu zo skupiny odsudenych musime preukazat vinu a podiel na vine jednotlivo. Opat stavias prakticky pristup proti niecomu, k comu nemas pri ostatnych pripadoch ani ty sklony v chapani.

”No zbohom, ty si ale "tolerantny" clovek, ked mi hrozis vazenim za vyslovenie nazoru. Potvrdzuje sa, ze menej tolerantni ludia ako "liberali" dnes asi ani neexistuju (na Zapade). Moje hodnotiace nazory ziadne obmedzujuce dosledky na homosexualov nemaju, a snaha hrozit mi za ne vazenim je neopravnene nasilie a tyrania.”

Tvoja sloboda, ak to mam povedat uz osuchanou frazou, konci tam, kde zacina sloboda ineho resp. tam kde dosledky tvojho konania poskodzuju zasadne niekoho ineho. Vysvetlil som hranicne situacie, vysvetlil som v celku zosiroka zaber vsetkeho co by sme mali mat pri posudzovani problemu na zretely. Ty si si vypichol jednu vetu a snazis sa mi ju obuchat o hlavu, hoci vsetko to, co som formuloval bolo formulovane ako obrana jednotlivca voci moznej tyranii a svojvoly niekoho ineho.

”Mozno z pohladu socialistu to tak je.”
Socdemaci maju tiez niekde na pozadi niekore z principov ktore obhajujem, len ich nezexplicitnuju a casto usplapavaju vo svojich uvahach. Tento konkretny pripad to vsak nie je.
“ Z mojho pohladu treba "spolocnost" pravne chranit len vtedy, ak homosexualita porusuje prirodzene prava nejakeho jednotlivca, co sa nedeje.”

Je to lepsie ako nic ;-)) hoci by som bol radsej keby tie mantinely boli postavene na niecom inom ako na prezitej, hoci vo svojej dobe vyznamnej koncepcii prirodzenych prav.

“Ale to neznamena, ze neexistuju ine negativne dosledky (vid vyssie) tohoto typu spravania a ze na zaklade tychto dosledkov nie je mozne podporit nazor krestanov ze homosexualita je nemoralna a ze sa nemoze stat vseobecnou normou.”
Homosexualita sa nemoze stat vseobecnou normou. Vseobecnou normou sa moze stat skor akceptovanie takeho sexualneho prejavu, ktory je pre jednotlivca prirodzeny.(aj nemusi…este opakujem rozmer neublizovania)

“To je opat rozdiel medzi pravom a moralkou. Pravda, formou ochrany spolocnosti pred negativnymi dosledkami je aj diskusia, ktoru by si ty pravdepodobne chcel obmedzit.”

Negativne dosledky nie su dane preukazatelne homosexualitou preboha. Pokym by sa nedalo poukazat na konkretne dosledky pre jednotlivcov (zjednodusim). Ak niekoho nakazim AIDS, so si vedomy svojho ochorenia, pacham trestny cin. Samozrejme a v tom ti davam za pravdu, ze ak sa nezodpovedne sexualne spravanie stane normou, AIDS sa bude sirit rychlejsie, ohrozenie pre jednotlivcov bude vacsie.(spolocnost tam vidim len ako skratku). Lenze tu si napr. cirkev dava maslo na hlavu, ked odmieta priznat dolezitost mechanickej ochrane.

”Prekazky, ktore vraj treba ostranit "ak to je prakticke pri suziti muza a zeny, preco by sa platnost argumentov stracala pri zvazku postavenom na osobach ronakeho pohlavia? " - A preco by sa platnost tychto argumentov stracala pri inych typoch sukromnych medziludskych vztahov, ale nestracala by sa specialne v pripade homosexualneho ?”

V tych konkretnych pripadoch tam ide o citovu vazbu. Rozobera to jednokto na inom mieste. Vo vztahu k tejto vazba sa dosledky niektorych noriem javia ako nezmyselne(nemocnina zase, ze ano).
Pri inych typoch vztahov? Nestraca sa. Napriklad dobry priatelia, len tento rozmer je tazko postihnutelny a nie je tak zasadny ako ten, kde je citova vazba. Nepokrytost napr. tohoto rozmeru je negativnym dosledkom, ale pochybujem, ze sad a ostranit bez toho, aby nevytvoril este vaznejsie negativne dosledky. V pripade reg. partnerstva neboli zatial ziadne preukazane.

“To comu hovoris prekazka je predsa zaroven ochranou sukromia.”
Nerozumiem.

“O miere uplatnovania tejto ochrany by mal rozhodovat jednotlivec, a nie defaultne zakon preferujuci nejaku ideologicky vytipovanu skupinu, napr v tomto pripade homosexualov.”
Podobne celkom nerozumiem. Skus mi to inak priblizit.

”""ale zaroven ich mam rad za ine aspekty a ich osobnost ako celok neodsudzujem. Ako vidis, nie je t vtom ziadny rozpor." Vybral si zly priklad. Preco kritizujeme fajcenie? Pretoze ma dosledky pre inych. To je najsilnejsi zdroj o ktory sa opiera kritika." - Stratila sa ti podstata. Pointa je nie v tom, ze ho kritizujeme, ale v tom ze ho mame radi napriek tomu, ze odsudzujeme jeho zlozvyk. Aj v pripade ze skodi len sebe (ohladuplny fajciar) mozeme prave z tohoto dovodu jeho zlozvyk kritizovat a zaroven ho mat radi.”

Pointa sa nestratila. Odsudzujeme jeho zlozvyk lebo ulizuje inym.(z lasky k inym mozno by sa dalo povedat) Ak si da modru satku okolo krku, ako prejav svojej individuality a niekto ini mu modru satku zakaze, lebo mu je odporna a pri vsetkom doda, ako ho miluje, tak to asi bude zniet pre adresata inak ako cynicky. Ak prinutim manzelku aby si nechala voperovat silikonove implantaty(proti jej voly) a poviem jej, ze ju milujem a cakam, ze sa nerozvedie so mnou, tak mame dalsi priklad toho, co mame vo vztahu ku homosexualom pri takomto pristupe na mysly, ked hovorime o laske.

”- danove zvyhodnenia - preco ich zavedieme pre homo, ale nie pre inych ?”
Som proti, to som uz povedal, ak sa nemylim, ale aj v pripade heterodiny. Zvyhodnenia viazat len na deti!

”pravo na inf. o zdravotnom stave - preco sa defaultne viazu na tento vztah a nie aj na ine ?”
Prakticky problem vysvetlujem vyssie. Ak sa vsak najde taka skupina, ktora preukaze, ze je to bezproblemove ako v pripade homosexualov a ze nejade o bijucu sa alternative so zvazkom alebo manzelstvom, a ze manzelstvo a zvazok nema mat v tomto pripade prioritu (napr. v pripade toho dedenia nizsie) tak bude opat prvy, co to podpori.

”pravo na dedenie, bez nutnosti spisovat zavet, co je udajne drahe - preco ma mat tuto vyhodu tento vztah, ale nie iny?”
Opak nic ine nez prakticky problem, podobny tomu vyssie.

”- pravo na inf o zdravotnom stave kamarata”
Len si dal context problemu “kamarat”, opat vyssie, podobne aj dalsie body. Este nieco? (atd.?)

”Vzdy mam prakazky - dane byrokracia, ochrana sukromia a majetku clenov. Co s tym, zrusime to vsetko, zrusime stat ?”

To sa nevztahuje na onen zaujem, ale na vsetko a vsetkych. Ja osobne som za urcite vyargumentovane vynimky. Pre dane existuju aj ine dovody.(A urcite vies ake) Treba vsetko spolu zladit. Preco by sme mali rusit stat? (A ak ho aj zrusime, v tej ci onej forme naozaj zanikne a nebudeme celit este vacsim “prekazkam”?)

RE: Hodnoty a
autor: v.B
pridané: 10-03-2005 16:32


Mnohym tvojim namietkam som poriadne neporozumel, preto je mozne, ze aj moje rakcie budu mierne od veci.

"Fakticka nepravda je nieco ine ako akakolvek ina nepravda? Co je vlastne Pravda resp. co by sme mali pod tymto pojmom chapat? Presne tomuto som sa chcel vyhnut." - Filozofickej diskusii o tom co je pravda sa pokojne mozeme vyhnut, je zbytocne to sem pliest. Pre potreby mojho tvrdenia som potreboval len "fakticku (ne)pravdu", t.j. pravdivivost tvrdenia, ze sa udalost stala ci nestala. Na tom totiz stoji poskodzovanie dobreho mena. Ak napr. poviem ze D. pohlavne zneuziva svoje dieta, je to poskodzovanie dobreho mena (ak neviem dokazat, ze ho naozaj zneuziva), pretoze udalost o ktorej sa hovori je v principe mozne objektivne dolozit (svedkovia, fotky, zdravotne vysetrenie). Ale tvrdenie, ze homosexualita je nemoralna je hodnotiaci sud, ktory sice moze tiez byt pravdivy alebo nepravdivy, ale to uz je zlozitejsia diskusia. Pravdy 1. typu sa bezne pouzivaju na sude. Pravdy 2. typu by sa nikdy nemali na sude pouzivat, iba ak v totalitnom ideologickom state. Moja namietka proti "liberalizmu" je prave v tom, ze sa snazi kriminalizovat tvrdenia 2.typu, a tym spajat svoju ideologiu so statnou mocou (z coho zaroven schizofrenicky obvinuju katolikov:-))

"Potial su to fakty, pokym organizmus nazyvany “homosexuali” zdiela jeden ten isty mozog." - Nie. Faktom je statisticke tvrdenie, ze promiskuita a AIDS su v tejto komunite rozsirenejsie ako v inych. To je pravda, aj ked sa ti to nepaci. Zase vidim nekorektonost tvojej argumentacie v tom, ze hovoris o "odsudeni" a tym akoby si naznacoval, ze chcem niekoho posielat do vazenia na principe kolektivnej viny. Ale ja som nikdy nic podobne ani v naznanku neziadal, neposudzoval som pravnu zodpovednost jednotlivca. Zase je to len bubak "zlych KDHakov".
Na druhej strane, z tejto statistiky si mozeme urobit isty predbezny nazor aj na homosexualitu ako taku a na jej "normalnost", ak vidime ze sa tak casto spaja s inymi formami spravania ktore aj ty uznavas za patologicke.

"Vysvetlil som hranicne situacie, vysvetlil som v celku zosiroka zaber vsetkeho co by sme mali mat pri posudzovani problemu na zretely. Ty si si vypichol jednu vetu a snazis sa mi ju obuchat o hlavu, hoci vsetko to, co som formuloval bolo formulovane ako obrana jednotlivca voci moznej tyranii a svojvoly niekoho ineho." - O tyranii tu hovoris len ty a to bez toho ze by si uviedol jediny konkretny priklad tyranie voci homosexualom (nasilie a pod). Vsetko o com hovorim ja, Green ci KDH je len moralny sud, ktory ziadnemu homosexualovi neskrivi ani vlas na hlave. Nikto nepresiel voci nim ani k naznaku nasilneho spravania. Reakciou na to su "liberalne" vyhrazky moznym vazenim. Preto na svojom hodnoteni trvam. BTW, sucastou slobodody homosexuala nie je povinnost inych ludi schvalovat jeho spravanie.

"Vseobecnou normou sa moze stat skor akceptovanie takeho sexualneho prejavu" - Uz sa stalo...

"Negativne dosledky nie su dane preukazatelne homosexualitou preboha." - K tomu vid vyssie...

"Pri inych typoch vztahov? Nestraca sa. Napriklad dobry priatelia, len tento rozmer je tazko postihnutelny a nie je tak zasadny" - Ja by som videl ine riesenie. Clovek sa sam rozhodne kto a za akych okolnosti ma k jeho zdravotnym inf. pristup. Usetrime si handrkovanie o postihnutelnosti a nebude treba vnasat do legislativy taketo subjektivne hodnotenia. Na to aby si 2 homo. mohli priznat pravo na inf. o svojom zdravotnom stave netreba reg. partnerstvo (RP). Zda sa mi absurdne robit zakon specialne pre homo., ked takato potreba moze byt vseobecnejsia. Opat je to len samoucelne ideologicke preferovanie homosexuality. Neviem preco by jednotlivec ktoreho sa to tyka nemohol pravo na tu inf. poskytnut komukolvek podla vlastnej uvahy.

"“To comu hovoris prekazka je predsa zaroven ochranou sukromia.” -Nerozumiem" - To ze nie kazdy ma pravo na tu inf. je dane ochranou sukromia. Vid vyssie.

“O miere uplatnovania tejto ochrany by mal rozhodovat jednotlivec, a nie defaultne zakon preferujuci nejaku ideologicky vytipovanu skupinu, napr v tomto pripade homosexualov.”
Podobne celkom nerozumiem. Skus mi to inak priblizit." - Dufam ze sa mi to podarilo vyssie.

"Pointa sa nestratila. Odsudzujeme jeho zlozvyk lebo ulizuje inym" - Tu mi to pripada, ako by si sa snazil preformulovat moje tvrdenia tak, aby vyhovovali tvojim nazorom, napr ked hovris "Odsudzujeme jeho zlozvyk lebo ulizuje inym". To hovoris za mozno seba, ale nie za mna. Mozno lepsie by bolo, keby si sa snazil najprv pochopit moj postoj a potom s nim polemizoval a nepripisoval mi svoje vlastne interpretacie. Lebo je neodsudzujem ten zlozvyk len preto ze ublizuje inym, ale vseobecne, tj. preto ze ublizuje aj jemu samemu. A aj keby mu neublizvoal zdravotne, aj tak je to forma zavislosti a tym padom nieco psychicky destruktivne, neprirodzene. Ale dokonca ani toto nie je najpodstatnejsie. Podstatne pre ucely diskusie je len to, ze odsudzovanie jedneho aspektu spravania neznamena nenavist voci osobe ako takej. Priklad s modrou satkou je opat zavadzajuci v typicky "liberalnom" style, nakolko opat podsuva, ze zli KDHaci sa snazia o zakaz satky. Co nie pravda. Oni sa len obrazne povedane snazia o pravo vyslovit svoj nazor na satku. A to este neznamena nenavist voci jej nositelovi. Celkovo mam pocit, ze sa snazis redukovat jednotlivca len na jeden aspekt, co prave vedie k tvojej dezinteretacii katolickeho nazoru.

"- danove zvyhodnenia - Som proti" - OK, zhodneme sa, len skoda ze vacsina podporovatelov RP by asi proti nebola... Ale jeden dovod pre RP odpada.

Dedenie - clovek moze byt k inym ludom v nekonecne velkom pocte vztahov ktore ho mozu motivovat k tomu aby im zanechal majetok. Bude mat kazdy svoju vlastnu pravnu upravu ? To je podla mna chore, vid moj posledny prispevok pre "jednokto". Ak sa daju naklady na pravnu reziu pri spisovani zavetu usetrit pre homopartnerov, chcel by som vediet preco nie pre pripad hocijakeho ineho vztahu 2 ludi. Vidim to takto: je tu vseobecny problem a niekto sa ho snazi "riesit" tym sposobom, ako by sa tykal len homosexualov. Co mi pripada ako samoucelna ideologicka posadnutost.

"To sa nevztahuje na onen zaujem, ale na vsetko a vsetkych." - Asi sa teda zhodneme, ze nejake obmedzenia musia existovat, lebo obmedzenia jednych su zaroven ochranou inych. Ale musia existovat aj vynimky z tychto obmedzeni. S tym suhlasim. Len mi nie je jasne preco sa maju tieto vynimky viazat na najake specialne pravne instituty ako je RP a preco nie je mozne ich realizvat cca tak ako som navrhol v pripade inf. o zdravi.

"Este nieco? (atd.?)" - Fantazii a nekonzistentnosti sa medze nekladu. Vymyslel som analog ku kazdemu argumentu, ktory som pocul v prospech RP. Ak sa dozviem dalsie argumenty, vymyslim aj dalsie "argumenty" v prospech turistov.

Malickosti
autor: v.B
pridané: 03-03-2005 17:49


"Okrem toho u nás je ústavou garantovaná rovnost( svetonázorov"

Zaujimave, kedze v predchadzajucom prispevku hovoris o povinnosti lekara urobit potrat, ktora je vynucovana statom. Zjavne to ale vedie k dosledku, ze svetonazor odmietajuci potrat je statom znevyhodneny v porovnani so svetonazorom pripustajucim potrat. Takze s tou rovnostiou svetonazorov to nevyzera az tak ruzovo, nakolko zastanca jedneho z nich zrejme skonci na dlazbe.

"Je to dôvod iracionálny, temný vychádzajúci z nepriatel(stva voc(i cudziemu, neznámemu. Proste sa im to nepác(i, a to z toho istého dôvodu ako sa 13 roc(nému metalistovi nepác(ia depešáci. Avšak oni samozrejme nemôžu s pravdou von, že to chcú len preto, lebo sa im to nepác(i, a tak preto vymýšl(ajú krkolomné kváziargumenty a dôvody, vid( ekvilibristická kreácia v.B."

Dakujem za hlbkovu sondu do mojej psychologie. Doteraz som zil v tom, ze ma homosexuali vobec nezaujimaju a o HP som sa zacal zaujimat az vtedy, ked sa z homosexualov zacala robit "prenasledovana mensina". Som rad, ze som sa od teba dozvedel ze ich vlastne nenavidim.

RE: Malickosti
autor: jednokto
pridané: 06-03-2005 19:54


"Okrem toho u nás je ústavou garantovaná rovnost( svetonázorov"

Zaujimave, kedze v predchadzajucom prispevku hovoris o povinnosti lekara urobit potrat, ktora je vynucovana statom. Zjavne to ale vedie k dosledku, ze svetonazor odmietajuci potrat je statom znevyhodneny v porovnani so svetonazorom pripustajucim potrat. Takze s tou rovnostiou svetonazorov to nevyzera az tak ruzovo, nakolko zastanca jedneho z nich zrejme skonci na dlazbe.


Bohuzial sa mylis.. tvoja aplikacia tohto principu na tvojpriklad je nespravna... to ti povie ktorykolvek ustavny pravnik v ustavnom vyklade.

Princip rovnosti svetonazorov je ten, ze nikto nesmie byt bez vsetkeho postihovany statom alebo sukromnouosobou kvoli svojmu nebozenstvu. Teda nemozno len tak na ulici odchytit budhistu alebo katolika a drzat ho pod zamkom na policii alebo im naparit vcsie dane z prijmu len preto, ze su katolici alebo budhisit nedostanu za to nic. Ale - ked oni dobrovolne idu vykonavat pracu,kde v pracovnej cinnosti je aj predpisovanie antikoncepcie alebo vykonavanie potratov, tak sa nemozu vyhovarat, ze oni to nebudu robit, lebo sa im to nepaci, ale napriklad chcu mat tu istu mzdu ako ostatni, co navyse predpisuju antikoncepciu alebo robia potraty. Okrem toho katoicki lekari museli ako medici sa ucit na vysokej aj o antikoncepcii a potratoch, tam im to zrazu nevadi? Preco si katolicki lekari nedavaju vyhradu svedomia aj na medicine, ze oni sa nebudu ucit o potratoch a antikoncepcii????

K tvojmu prikladu dam analogiu ... chlapec pojde na vojnu, aj ked mu nabozenstvo nedovoluje nasile a napriek tomu dobrovolne nastupi na vojnu, no ked pojde na ostre cvicne strelby, tak zrazu povie, ze on to nebude robit, ze mu to svedomie nedovoluje. No co by si mu povedal? Ty by si mu to uznal? Nuz ak ano, tak potom zmluvne pravo, zasada pacta sunt servanda alebo pravny istota su zbytocne. Ze ked sa mu to nepaci, tak nemal ist na vojnu, ale ist robit pekara alebo hocico ine. To, ze bude postihovany za to, ze napriek svojej vyhrade isiel na vojnu, to nie je porusenie jeho ustavnych prav, ale nasledok toho, ze DOBROVOLNE isiel alebo sa zamestnal tam, kde vedel, ze tieto prenho fuj-veci tvoria sucast pracovnej cinnosti. Okrem toho lekar dokonca studoval veci ohladom antikoncepcie alebo potratov a nepocul som, ze by niekto odmietol sa zucastnit na takej hodine...

RE: Malickosti
autor: v.B
pridané: 07-03-2005 11:02


"uz sa zaplietas do vlasnych fabulacii..teraz ta zrazu ucel vztahu vobec nezaujima, ale ucel vztahu pri manzelstve ta zaujima velmi."

Uz si zrejme zabudol, co som pisal minule. Ja som preferenciu rodin vyslovne nepodporoval (ziadneho rozporu sa preto nedopustam), iba som bol ochotny ju akceptovat ako este relativne unosnu, vzhladom na to, ze vystupom z takehoto vztahu su obvykle deti, co je nieco z coho mam aj ja (a ini ludia) uzitok. Vsetky ostatne sukromne vztahy maju v tomto zmysle nulove vystupy, a preto nie som ochotny akceptovat specialne preferencie pre niektore z nich.

"Nuz ale na plodenie deti a ich vychovu VOBEC, ale VOBEC nepotrebujes rodinu."

Bud sa snazis zartovat, alebo zijes na nejakej inej planete, kde sa deti klonuju masovo v inkubatoroch a "vychovavaju" sa kopirovanim dat priamo do ich hlav. Na rozdiel od teba zijem na Zemi v roku 2005 a tu este stale plati, ze na splodenie je potrebny muz + zena. Na vychovu sice v principe nie, ale stale je to optimalna moznost, kedze neuplne rodiny a pod. v prevaznej vacsine pripadov nedokazu zabezpecit plnohodnotnu vychovu, ci uz z ekonomickeho hladiska (napr. problemy slobodnych matiek odkazanych na stat) alebo z psychologickeho hladiska (vsetci ludi ktorych poznam a ktori vyrastali v neuplnych rodinach mali s tym nejake relevantne psychicke problemy). Preto je rozumne podporovat klasicku rodinu a jej sudrznost.
Ak sa nejaky par s detmi nechce brat, je to ich vec ale neviem ako to spochybnuje moje tvrdenia :-). Bezdetne manzelstva vid co som napisal minule. To ze chce byt nejaky par spolu ma samoosebe vobec nezaujima, ci uz homo alebo hetero.

A ty, ked si taky konzistentny, preco nenavrhnes 1,000,000 dalsich specifickych pravnych uprav pre 1,000,000 specifickych sukromnych medziludskych vztahov ? Zeby iracionalne predsudky voci turistom alebo kamaratom od piva? Ja akceptujem len jednu, ktora prave pokryva ten najdolezitejsi vztah, hoci aj nedokonale.

Etika/naboz. - Stale som od teba nepocul principialneu namietku proti tomu predmetu. Komu vadi pretazenost, nech navrne celkove okresanie osnov. Komu chyba sex. vychova, mal by byt spokojny, ved v ramci etiky by sa malo preberat aj toto, kedze etika v sex. vztahoch je dost dolezita cast etiky ako takej.

K lekarovi a Marike vid aj moj pripsevok 03-03-2005 13:27, najdi si to.

Takze podla teba je ustava uplne bezcenna v tom, ze vobec neposkytuje ochranu pred tyraniu jedneho nazoru a zneuzivanim statnej moci. Mozno mas pravdu, to je vsak potom skor argument proti tej ustave a jej zmyslu.

Ale k veci:

"ked oni dobrovolne idu vykonavat pracu,kde v pracovnej cinnosti je aj predpisovanie antikoncepcie alebo vykonavanie potratov, tak sa nemozu vyhovarat, ze oni to nebudu robit"

To ale prave nie je pravda, lebo
1) sucastou pracovnej naplne lekara z hladiska zdraveho rozumu nemaju byt nutne potraty, a skutocne by som rad videl tu pracovnu zmluvu kde to explicitne stoji
2) urcite ziadny krestansky lekar nebude dobrovolne podpisovat zmluvu kde je to napisane. Ak by ju podpisal, tak preto lebo nemal na vyber (ak chce byt lekarom). A to je prave to o com diskutujeme, ze by totiz mal mat na vyber
3) ucit sa nieco a robit to su dost odlisne veci

Ty sa tvaris ze zmluva je uz podpisana a treba ju len dodrziavat. Zamerne tym odputavas pozornost od diskusie o tom co by ta zmluva mala obsahovat.
Priklad s chlapcom je zly, lebo sucastou prace vojaka su nutne aj strelby, zatialco potraty sucastou prace lekara nemusia vobec byt a nemali by byt, lebo to nie je zakrok nutny kvoli zdraviu zeny ani dietata. Vojak naozaj nesplnil to k comu sa zaviazal, zatial co lekar plni to k comu sa zaviazal (ochrana zivota a zdravia)
Dam ti inu analogiu. Stat uzna voci subjektu X zavazok, ktory je mozne split len vyuzivtim tvojho osobneho majetku alebo donutenim k spolupraci teba osobne. Ma stat pravo nutit ta v takom pripade ako by si bol jeho otrok, hoci ty si sa k nicomu nezavizal ?

RE: Malickosti
autor: jednokto
pridané: 08-03-2005 8:58


zacnem od konca - tvoj priklad so zavazkom statu voci subjektu X, ktory mozno splnit len mojou spolupracou alebo mojim majetkom je zly a odporujuci pravu. Nikto sa nemoze s nikym dohodnut tak, aby z toho vyplyvali povinnosti pre inu osobu,ktora nesuhlasila s takouto dohodou. Nemozes sa Duro s Ferom dohodnut, ze Peter musi Ferovi volaco dat. Pokial Peter nepristupil k takej dohode, nic nemusi. Preto som aj ostro kritizoval Ruska, ked takto chcel ukradnut podu rolnikom a dat ju korejcanom.

Nuz na gynekologii sa vykonavaju potraty, lebo zakon taketo pravo zenam dava. Potraty sa nebudu vykonavat ani na stomatochirurgii, ani na interne,ale na gynekologii. Lekar podpisuje pracovnu zluvu,ktorou sa zavazuje pracovat na gynekologii. Ako by si sa ty postavil k tovjmu zamestnancovi, ktory podpise pracovnu zmluvu, ty ho posles k obchodnemu partnerovi aby tam vykonaval svoju pracu, ale on ti povie, ze zo subjektivneho dovodu (vyhrada svedomia je subjektivny dovod) nebude robit niektore ukony, ktore si tvoj zmluvny partner moze vyzadovat, ako to urcuje zmluva medzi tebou a obchodnym partnerom...co by si spravil takemuto zamestnancovi??? Pre uplne vysvetlenie - ty si stat, pracovnik je lekar a tvoj obchodny partner je zena, ktora chce antikoncepciu. Lekar,ktory je na gynekologii vystudoval medicinu, kde sa aj ucil o potratoch aj o antikoncepcii. Zaujimave, ze tam to krestanskym medikom nevadi, ze sa nevzburili uz tam.

Moja zakladna vycitka voci hodine nabozenstva je to, ako sa zmenil jej status v osnovach (uz tam bola, ale niekomu to nestacilo, tak to pritvrdil an povinne volitebny predmet) ale hlavne to, ze ide z nasich dani, ktore sa vyberaju na obcianskom principe a nie na konfesijnom. Porovnavanie s matematikou alebo inymi predmetmi (ako to robil povedzme gavenda alebo nohi ini) je fakt smiesne, lebo matika aj prirodoveda je rovnaka aj pre krestana, budhistu aj moslima aj ateistu. 5+5 bude furt 10 a delfin bude furt cicavec a je jedno, ci sa na to pozera krestan alebo ateista. S nabozenstvom to tak nie je.

SKUS MI ODPOVEDAT, PRECO SI ZA, ABY NABOZENSTVO BOLO POVINNE VOLITELNE a NIE VOLITELNE. TO JE KAMEN URAZU. Tento dovod by samozrejme mal byt relevantny, aby odovodnil takuto vyraznu zmenu,ktora so sebou prinasa aj nie zanedbatelne financne naklady.

Tvoj prikad s milionom specialnych uprav inych vztahov. Zasa naschval odbocujes od ucelu takej upravy. Ucelom specialneho balika prav pri manzelstve je podpora ludi, ktori chcu zit spolu, delit sa o postel aj stol, podporovat sa, znasat spolu radosti aj starosti a povedzme mat aj deti (to nie je nevyhnutna podmienka). Tieto iste atributy ma aj homosexualny vztah. Stale mi teda chyb dovod, preco hetero ano, ale homo nie.

Okrem toho ti tvoji turisti alebo ina skupina ludi, ktori chcu mat nejaky (mozno aj asexualny) vztah, maju uz teraz tu svoju pravnu upravu - maju pravo zalozit si obcianske zdruzenia, nadacie a co ja viem co este. Teda ta pravna uprava tu je. A maju pravo do nej vstupit.

RE: Malickosti
autor: v.B
pridané: 08-03-2005 16:56


"tvoj priklad so zavazkom statu voci subjektu X, ... zly a odporujuci pravu. Nikto sa nemoze s nikym dohodnut tak, aby z toho vyplyvali povinnosti pre inu osobu,ktora nesuhlasila s takouto dohodou."

Prave preto je ten priklad dobry, ved o to mi slo. Stat sa dohodol s Marikou a nuti lekara k splneniu zavazkov, ktore ma stat voci Marike. Aby mal mat lekar taku povinnost, musel by existovat explicitny zavazok lekara vykonavat aj takuto cinnost. Ten jeho zavazok ale neexistuje, preto tuto povinnost nema. A vyhrada svedomia je o tom, aby tato situacia bola dosledne pravne osetrena a uznana, aby lekar nemusel vykonavat veci proti svojmu svedomiu, a aby nemusel v ramci svojho zamestnania vykonavat veci ktore k tomu zamestnaniu nepatria. Ze sa potraty mozu vykonavat na gynekologii, to nie je argument. Mozu, ale nemusia, a aka ano, nemusi ich vyjkonavat kazdy. Ani zamestnavatel predsa nemoze nutit zamestnanca robit cokolvek, iba to co plynie z pracovnej zmluvy. A potrat z nej neplynie.

"... a je jedno, ci sa na to pozera krestan alebo ateista. S nabozenstvom to tak nie je."
Ale ved prave preto je tam volba etika vs. nabozenstvo, lebo su tam iste odlisnosti. Etika ma nejake spolocne pohlady, a pripadne odlisnosti jednotlivych nauk budu diskutovane prave na tej hodine, ti ktori vyznavaju odlisne verzie maju volbu nabozenstva. Iste etika nie je taka exaktna veda ako napr chemia, ale to predsa neznamena ze nie je potrebna a ze sa o nej nema v skole ucit.

"SKUS MI ODPOVEDAT, PRECO SI ZA, ABY NABOZENSTVO BOLO POVINNE VOLITELNE a NIE VOLITELNE. TO JE KAMEN URAZU." - pozn: nie je len nabozenstvo, ale etika/nabozenstvo. A preco to ma byt povinne, na to je asi taka odpoved, ako na kazdy iny predmet (preco je zemepis povinny, preco je vlastne skola povinna ?). Tak ako je dolezita matematika, tak isto je dolezita aj etika, hoci to nie je exaktna veda. Neviem aku inu odpoved by si chcel pocut.

Turisti - nadacie a pod. vobec nie su vhodne riesenie pre male kvazi-neformalne skupinky. Keby ano, mohol by si ich odporucit aj homosexualom namiesto registrovaneho partnerstva. Takze turisti nic take nemaju. Chyba mi dovod, preco homo ano a turisti nie.

Anologie medzi homo a hetero spoluzitim existuju, ale su tu aj rozdiely (vid minula diskusia a diskusia s Deweym). Otazne je co povazujes za dolezitejsie. Ak uzname HP, potom sme uznali zaroven aj princip ze mozno vytvarat specificke pravne upravy pre kazdy typ sukromnych vztahov a pokracovat dalej (skupinove manzelstva, incest, SM (danov ulavy na nakup retazi, napr. - ako ucel ich vztahu), nesexualne vztahy (turisti) atd). Iste sa to da. Ja vsak fandim legislative ktora je vseobecne a jednotna a teda garantuje ROVNOST JEDNOTLIVCOV. Na ilustraciu vezmime danovy system. Mame rovnu dan. Iny pripad je system s mnozstovm danovych pasiem, ulavami na milion specifickych veci etc. Kazdy clovek ma specialne vyhody a nevyhody, podla toho do ktorej skupinky spada a ake privilegia si ta jeho zaujmova skupina vyhandlovala v parlamente. To podla mna porusuje rovnost pred zakonom, dava statu moznost preferovat vytipovane skupinky a znevyhodnovat tie nepopularne, je to priestor pre korupciu a dalsie bujnenie statu. Zabranit sa tomu da najlepsie tak, ze ziadne specificke privilegia nebudu, potom nikto nebude moct argumentovat "analogiami" a odvolavat sa na to ze ini uz take postavenie maju, a ze ho chce teda aj on. Vztahy jednotlivcov budu riesene dvojstrannymi zmluvami, kazdy par si prizna take prava ake uzna za vhodne, samozrejme nie na ukor ostatnych

RE: Malickosti
autor: jednokto
pridané: 12-03-2005 11:53


prepac tento ton, ale uz ma to trochu prestava bavit, ty proste mas pomylene vnimanie reality, alebo naschval zavadzajuca narabas s faktami, ktore su jednoducho LZIVE.

Citujem ta:"Stat sa dohodol s Marikou a nuti lekara k splneniu zavazkov, ktore ma stat voci Marike. Aby mal mat lekar taku povinnost, musel by existovat explicitny zavazok lekara vykonavat aj takuto cinnost. "

Ty asi fakt nevidis zakladne trivialnosti. Prva tvoja veata co som citoval je taka ista sprostost, ako keby som ja povedal, ze Orange nuti svojho zamestnanca, aby plnil zakazikovi to, co mu Orange plnil. Ale ved preto je zamestnancom, aby plnil to, na com sa dohodne jeho firma s klientom! To je pre teba take nepochopitelne???

Okrem toho bud sprosto klames, alebo mas trestuhodne zle informacie, co sa tyka povinnosti lekara a jeho pracovnej cinnosti. Kazdy gynekolog ma apriori ZAVAZOK robit aj interrupcie a dalsie nekrestanske ukony, ktory mu dava isty dokument, kde je podrobne napisane, z coho sa sklada jeho pracovna cinnost. Teda trestuhodne zavadzas, alebo nemas ani sajn o zdravotnictve, ked pises, ze potrat nevyplyva z pracovnopravneho zvazku medzi statom a lekarom. Pokial ma lekar problemy s takymi ukonmi, musi on aktivne VOPRED, TEDA NIE TESNE PRED UKONOM povedat, zema s tym problem a na zaklade dohody s priamym nadriasenym sa moze dohodnut, ze nieco nebude robit a bude to robit niekto iny. To, ze interrupcie sa maju robit na gynekologii je argument "JAK HOVADO". Kde inde by si ich chcel robit? U oftalmologa?

Vobec si mi neodpovedal, preco by malo byt nabozenstvo povinne volitelne a nie volitelne. Ten argument, ze ked ja matika povinna tak preco nie aj nabozenstvo je ubohy a BIEDNY. Preco potom nie povinna sexualna vychova alebo povinna joga? A cirkev nech ide do kelu ak ma vyhrady. KEd moze byt povinna matika alebo zemepis, nech je aj joga a sexualna vychova. Paci sa ti, ked take iste argumentovanie pouzije druha strana???

Turisti a homosexuali - ty si fakt asi zabrzdeny, prepac ale proste je neuveritelne, ako ty nehodlas co i len sa zamysliet, preco sa zdruzuju turisti a preco dvaja homosexuali. Ty schvalne opominas skutocnost, ze homosexuali chcu so sebou zit stale, v jednej domacnosti, zit spolu, ale turisti len preto, aby spolu robili turistiku a potom isli k svojim rodinam domov. KEd ti chyba ten dovod, preco turisti nie a homo ano, tak fakt uz neviem, ako ti ukazat trivialne jasne veci, ked ty ich odmietas vidiet. Ja tomu hovorim zadubenost. Ten tvoj priklad so zvyhodnovanim alebo nezvyhodnovanim roznych skupin je fakt sranda. Ked nam ide o zvyhodnovanie ucelu, mali by sme zvyhodnovat vsetky skupiny,ktore tento ucel splnaju. Ale Lipsic nie je sprosty a preve preto napisal taky hnusny a netolerantny zaciatok noveho zakona o rodine, aby definoval manzelstvo iba ako nastroj na plodenie novych deciek pre spolocnost. Zamerne sa vyhyba tomu, ze manzelstvo je najprv a v prvom rade o uprave vztahov dvoch manzelov a nasledne a vztahu rodic-dieta.

RE: Malickosti
autor: v.B
pridané: 14-03-2005 10:13


Aky ton, moj posledny prispevok bol dost zdvorily. Co si sa zle vyspal ? :-)

Zamestnanec neplni VSETKO na com sa dohodla jeho firma s klientom, ale iba to k comu je zaviazany zmluvou. Co sa tyka zmluvy gynekologa, v zivote ma nenapadlo ze obsahuje vypocet vsetkych zakrokov, ktore ma vykonavat, vratane potratov. Ak je tak, vyhrada svedomia ja este potrebnejsia ako som myslel, lebo je neprijatelne aby bol niekto v ramci svojho zamestanania prakticky nuteny vykonavat veci ktore s tymto zamestnanim nesuvisia a to pod hrozbou prepustenia. Potrat nie je lekarsky zakrok a ak je k nemu lekar nuteny, je to chore.

"Pokial ma lekar problemy s takymi ukonmi, musi on aktivne VOPRED, TEDA NIE TESNE PRED UKONOM povedat, zema s tym problem a na zaklade dohody s priamym nadriasenym sa moze dohodnut, ze nieco nebude robit a bude to robit niekto iny." - Prave na to je vyhrada svedomia, aby mal moznost takuto dohodu uzavriet. Z tohoto hladiska, co ti na tom vadi ? Ak bude mat lekar moznost vopred sa rozhodnut ci bude alebo nebude potraty vykonavat a rozhodne sa ze ano a potom to nedodrzi, nemam nic proti prepusteniu. Ale podstatne je aby mal moznost uzavriet aj zmluvu, ktora ho k tomu nenuti, o com bol aj predosly odstavec a o to ide KDHakom, tak kde mas problem ?

" To, ze interrupcie sa maju robit na gynekologii je argument "JAK HOVADO". Kde inde by si ich chcel robit? U oftalmologa? " - To bol predsa tvoj argument ze sa tam maju robit. Ja som len pripomenul, ze z moznosti, ze sa tam daju robit este neplynie povinnost niekoho skutocne ich tam aj robit. Ja ich robit nechcem, a mam pocit ze problem "kde" by si mali riesit ti ktori chcu.

"Vobec si mi neodpovedal, preco by malo byt nabozenstvo povinne volitelne a nie volitelne. " - Vysvetli mi, preco ma byt povinna a nie volitelna matika, slovencina, zemepis a skola ako taka. Ak budem vediet co povazujes za dostatocny argument pre povinnost, mozno najdem aj argument pre etiku/naboz. :-)

"Preco potom nie povinna sexualna vychova alebo povinna joga?" - Ak nevidis rozdiel medzi vseobecnou potrebou etiky a rozsirenim krestanstva v SR na jednej strane a rozsirenim jogy na druhej strane, potom zrejme dalsie argumenty nemaju zmysel

"ako ty nehodlas co i len sa zamysliet, preco sa zdruzuju turisti a preco dvaja homosexuali" - Dobry postreh, preco by som sa nad tym mal zamyslat ? To su sukromne vztahy a ja naozaj nechapem z akeho dovodu sa jeden z nich ma statom preferovat pred inym. Iste, mne je jasne ze su rozdielne, ale co ma je po tom ? Ich rozdielnost je mi zrejma, preco mam preferovat jeden z nich, to uz mi vobec nie je zrejme.

"Ked nam ide o zvyhodnovanie ucelu, "- O to ide tebe, mne ide o opak.

"aby definoval manzelstvo iba ako nastroj na plodenie novych deciek pre spolocnost." - To je dost rozumne. Vsetky ostatne aspekty manzelstva su viacmenej sukromnou vecou manzelov. Plodenie nou nie je

vyhrada svedomia - ako to vlastne je
autor: jednokto
pridané: 21-03-2005 15:39


vyhrada svedomia pred podpisanim zmluvy je "protimluv" a nema zmysel. Vyhradu svedomia v takom ponimani, ako ju definuje medzinarodna zmluva je pouzitelna len v exostujucom pravnom vztahu. Minarik, ktory v radiu kecal o tom, ze by sa uplatnovala este pred podpisanim zmluvy, je hovadina a sprosto a umyselne klame ludi

Skusme logicky:

ides na konkurz do statnej nemocnice na gynekologa. Daju ti na podpis zmluvu, kde bude samozrejme uvedene, ze budes robit aj potraty, lebo to je statne nemocnica a ta mapovinnost poskytovat zdravotnu starostlivost v takom rozsahu, v akom ju garanutuje stat zakonom. Tu vravis, ze by mala nastupit vyhrada svedomia. Teda akoze ju uplatnis a povies "ja si uplatnujem vyhradu svedomia a nechem, aby v zmluve bola zahrnute aj potraty". Podla teba akoze nemocnica ma teraz povinnost posluchnut a vyhodit tie potraty z pracovnej zmluvy a novy lekar to potom vitazoslavne podpise? Ale to teda nie, takto to medzinarodne zmluva vobec nedefinuje! Co ked nemocnica povie, ze sorry, teda nesplnate nase podmienky a dovidenia? To ich akoze zazalujes ze ta diskriminuju, lebo nerespektuju tvoje svedomie, alebo ta diskriminuju z dovodu tvojej viery? Nuz zgustol by som si na tom ako zastupca nemocnice, nakolko by som ti zfleku odpovedal bohuzial, my ako nemocnica mame zakonnu povinnost poskytovat vsetky ukony zdravotnej starostlivosti a kedze vy nie ste ochotny ich vykonavat, musiem prijat ineho, kto ochotny bude. A basta. A mozes si vyhradu svedomia dat vyprazanu na obed. Ak by vyhrada svedomia bola definovana ako povinnost akceptovat nieco este pred podpisanim pracovnej zmluvy, tak to by bola uz riadna drzost, nakoko by zmluva s vatikanom prikazovala, ze dakoho musis prijat, aj ked nesplna podmienky konkurzu. Ale takto fanaticky nastastie Lipsic este neuvazuje.

Tebe este asi nedoslo, ze lekar ma moznost uzatvorit zmluvu, ktora byho nenutila robit interupcie - ma ju v sukromnej sfere. Kde je napisane, ze lekar pojde na konkurz do statnej nemocnice a zrovna ta je povinna mu odpustit robenie interrupcii, ked je sama zo zakona povinna interrupcie vykonavat? KEd chce lekar zmluvu bez potratov, nech sa paci, nech ju uzavrie s niekym, kto nie je zakonom viazany poskytovat interrupcie - napriklad sukromna alebo cirkevna klinika. To je naozaj take tazke pochopit????? Okrem toho sa uz prebud, potrat je lekarsky ukon. Studuje sa na medicine , stat ho dava zakonom medzi zdravotnicku starostlivost garantovanu zakonom. Okrem toho chcem polozit recicke otazky: Preco svedomie panbozarov spinkalo, ked sa ucili na vysokej na hodine gynekologie o potratoch a antikoncepii? Asi preto, aby im nahodou nevadilo pri dosahovali titulu. z toho isteho dovodu im svedomie bude spinkat pri podpisovani pracovej zmluvy, vtedy tiez nebudu svedomito upozornovat, ze nechcu robit interrupcie, len aby im svedomie neohrozilo snacu ziskat flek. Svedomie sa prebudi az vtedy, ked budu moct bez nasledkov odmietnut to, na co sa uz v zmluve zaviazali.

SKUTOCNE NEVIDIM ROZDIEL MEDZI ZAUJMOM/POTREBOU SIRENIA KRESTANSTVA V SR A ZAUJMOM UCIT DECKA JOGE. Je to tvoja potreba, alebo statna, teda statompodporovana? Kde si stat dal ako svoj ciel sirenie krestanstva v SR? Slovensky stat je oddeleny od ideologie a teda nema ani najmensi zaujem na tom, aby sa nejaka ideologia sirila. Okrem toho my nie sme stat misionarov, vsak? Ak je to iba tvoja potreba, tak si ju uplatnuj ty a sam si ju povedzme aj financuj.

RE: vyhrada svedomia - ako to vlastne je
autor: v.B
pridané: 22-03-2005 13:01


Ty si naozaj etatista, socialista a pravny pozitivista ako remen. Proste definujes si zakonom co chces, komu sa nepaci, ten nech si hlada pracu inde. Ake tolerantne :-)

V podstate asi nema zmysel pokracovat, vsetko som uz povedal a na podstatne namietky neodpovedas.

Ako spravny socialista vobec neberies do uvahy moralnu nejednoznacnost potratov. Proste ich zakonom a statnou mocou nanutis vykonavat. Svedomie lekarov v ramci bolsevickeho myslenia samozrejme nema ziadne miesto, "statny zaujem" je len pre homosexualov. Reci o sukromnom sektore a moznosti zamestnat sa tam su nezmysel, ako som uz povedal Deweymu, pretoze lekarske prostredie je silne preregulovane statom a volny trh tu prakticky nie je.

Zrejme ta nenapadla moznost ze nemocnica obvykle zamestnava viacero gyneokologov a "zakonnu povinnost vykonavat potraty" moze zabezpecit aj bez toho aby ich robili vsetci.

To ze je potrat lekarsky ukon je strasna hlupost, je to rovnaky lekarsky ukon ako selekcia v Oswiencime alebo kozmeticka operacia - robi sa sice lekarskymi prostriedkami, ale nie je nutny v zaujme zdravotneho stavu. Taraniny o spiacom svedomi panbozkarov na vysokej su trapne a hlupe - je rozdiel ucit sa o niecom a robit to. Mas to taky problem pochopit ? Kludne sa mozem ucit ako sa napr. zabija, ale je ine naozaj to urobit.

"ked je sama zo zakona povinna interrupcie vykonavat?" - pre pravneho pozitivistu je zrejme zakon nahradny panbozko. My tu prave diskutujem o tomco je spravne a co ma byt v zakone a ty sa odvolavas na zakon - vies co je kruhova argumentacia ? Nie je rozumny dovod na to aby vobec statne nemocnice mali povinnost vykonavat potraty, a ak uz to robia, je chore nutit do toho lekara ktory s nim nesuhlasi. Ty to ale beries ako nespochynitelnu axiomu :-) Ty v podstate neargumentujes - odvolas sa na zakon (BTW, zaujimalo by ma co konkretne hovori o povinnosti robit potraty) a nanucujes...Tak by mohol "argumentovat" aj komunisticky sudca.

BTW, moj kamarat ktory studoval medicinu si mysli ze v zmluvach gynekologa sa explicitne neuvadza povinnost robit potraty.

Argumenty o tom ako si krestania maju sami financovat svoju idelogiu su v ramci statneho skolstva financovaneho z dani vsetkych absurdne, to by platilo v plne liberalizovanom skolstve. Krestania si finacnuju proporcionalne cca tolko kolko dostavaju. Rozdiel medzi jogou a krestanstvom je v pocte zaujemcov - ked bude mat o jogu zaujem napr 30% populacie, nemam namietky aby bola alternativne v tom predmete. Ked ma zaujem 0.0, tak je to dost problematicke. Ziadne kriteria pre "povinnsost" si neposkytol.

Dating Tips for Christians
autor: Almighty
pridané: 04-03-2005 19:49


1. COMB YOUR HAIR
Head lice are very common among Christian men, especially Pentecostals. Although it is a normal and natural blessing from God to have head lice, you should certainly wash your hair before your date if only for the reason to avoid the temptation of putting your arm around the young lady while lifting to scratch your head.

2. PRAY
Spend the day before your date with at least 6-hours of solitary prayer in a prayer-closet or a confined area. Ask the Lord to guide your words and actions. Ask Jesus to help you control your lust and pray that you will have a nightly emission before the date, thus making it easier for your carnal mind to operate on a level that is strictly spiritual. Do not masturbate in your prayer-closet unless you are thinking about Jesus. Click here for more detailed spiritual guidance on masturbation.

3. PURCHASE A RING
Visit a jewelry store and purchase a diamond ring. For the Christian man, every date is a potential mate. If she is the right gal, you will want to pop the question as soon as possible. It is always handy to have the engagement ring available.

4. RECITE VERSES
When you are on the date, use awkward moments of silence to quote scripture, or sing a favorite hymn. All women are impressed with such things. If she is not woo'd by this, it is a sign that she might be possessed by a demon. Take her to your church and drop her off by the back gate with a note to the pastor taped to her forehead. Be sure to secure her to a tree or post using chains or rope so that she won't get away during the night.

5. SPRUCE UP!
Wear Christian cologne. The only Christian cologne available is "Betty Bowers' The Essence Of Christian Men." If you do not have any Christian cologne, rub your face in a Bible until you smell like the pages.

6. TAKE HER TO VISIT GOD
The best place for a first date is church. Oh, how impressed your sweetheart will be when she finds out you are taking her to Sunday evening services! Then, a romantic dinner at Denny's!

7. GRILL HER FAITH
Use the time at the restaurant to find out if your sweetheart is really saved. Question her salvation at least 15 times. Make sure she knows the exact day and hour (and preferably the exact minute) she met Jesus.

8. KEEP THE PASSION SUPPRESSED
If the bandage work on your penis fails in the slightest bit, excuse yourself for the men's room and re-adjust the harnessing.

9. PRACTICE YOUR LINES
Some Christian phrases that will help you "woo" the lesser sex are, "I'm almost as crazy about you as I am about Jesus," "Your long hair is the glory of your humility (I Corinthians 11: 11-15)," and "God broke the mold when he made your sweet face."

10. SQUELCH YOUR PASSION
If you have not had a nightly emission before your date, make certain that you take extra precaution. Use an ace bandage or knitting yarn to tie your penis back against your stomach or underneath your hiney. If you tuck instead of tie, make sure that the tip of your penis does not curl back far enough to enter the hole in your hiney where you go poopy out of - otherwise you might accidentally sodomize yourself and inadvertently become a homosexual.

11. AVOID TOUCHING!
Make certain that there is no personal contact (PC) on this first date. Even if she has said "yes" to marriage, it is highly recommended that you refrain from even holding hands for at least two years until the courtship is over and you are whisked away on your honeymoon!Follow these dating tips for Christian men and you are sure to find a life partner that is suitable, submissive, and steadfast.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group