ISSN 1335-8715

23-01-2005   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Kam sa vytratila podnikavosť?

Eurobarometer, zverejnený 17. januára, skúmajúci podnikavosť v EÚ a USA dopadol neslávne. Výpovednú hodnotu má aj trend a ten svedčí o úpadku Európy za neustáleho a pokračujúceho rozmachu v USA.

Pridať nový príspevok

Velmi pekne
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 23-01-2005 14:08


Obzvlast sa mi paci veta "Za ušetrené peniaze by sa do každej európskej domácnosti mohli distribuovať knihy R. Kiyosakiho o podnikaní."

S pozdravom
Peter

Do každej?
autor: Filip Glasa
pridané: 23-01-2005 16:34


len neviem prečo by sa mala distribuovať tá kniha do každej domácnosti.To je rovnaké zasahovanie do súkromia, a míňanie daní, aké sa ti nepáči zo strany ľavice.
Niekto komu bola nanútená istota, a potom si na ňu zvykol, tým aj tak nepresvedčíš.
Podľa mňa je Kyosaki dosť povrchný.Ak by som ho mal kritizovať, použil by som podobny dovod, ako Roman Joch v prípade Halíka, aj ked to bolo v niecom uplne inom:
http://www.obcinst.cz/index.php?a=4&id=1... - prvý odstavec.
Inak sa mi článok páčil.

..
autor: Dewey
pridané: 24-01-2005 10:51


"Výpovednú hodnotu má aj trend a ten svedčí o úpadku Európy za neustáleho a pokračujúceho rozmachu v USA."

Tazko podobne cisla jednoznacne interpretovat. Mozno sa lisi aj to, co si pod "stabilnym miestom" predstavuje american a co europan a aka priepast deli rozbiehanie podnikania a realitu priemerneho zamestanca a mozno z casti aj o vacsej beznadeji a nutnosti uchylovat sa ku snom.
Kazdy nemoze byt podnikatelom, o tom je spolocenska delba prace. Hoci komunitaristi spolu so Svedskymi socialistami este par rokov dozadu hlasali/presadzovali taketo vizie, obavam sa, ze je to utopia.

"Na oboch brehoch Atlantiku zvíťazil dobrý manažment."
Koho sa pytali? ;-))

"V USA je tradične lepšie podnikateľské prostredie ako v EÚ."
Tradicne mozno ano, ale tie vychodiska, ktore staly za tradiciou su uz minimalne 150 rokov fuc. Buduovanie "kroporativnej amriky" v povojnovej ere je tiez peknym krokom nabok od tradicie. Ostatne tento trend stale pokracuje, len sa hladaju sofistikovanejsie metody ako primat ovladanych k suhlasu s pumovanim prachov do sukromnych spolocnosti...

"Tradicne" mozno ano. Zaujimali by ma, ake podla akych kriterii tak sudis."
Co tak cla?

"V Amerike menej vláda parazituje na svojich podnikateľoch, hádže im pod nohy menej polien a má lepšie zákony vynucujúce právo a ochraňujúcich súkromné vlastníctvo."
Ano obcas aj naleje obrovske objemy verejnych peniazi do sukromnych korporacii...to je naozaj sloboda podnikania...staci si to vybehat a sponzorovat spravnych...

"Absencia silného sociálneho systému v USA vedie ľudí k väčšej zodpovednosti za svoj osud, čo podporuje kultúru podnikavosti."

Trochu cinicke zjednodusenie...

"Mnohí Európania sa boja založiť si vlastný biznis, pretože nevedia chodiť v spletitom systéme vzťahov medzi podnikateľmi a politikmi."
Snad mi nechces povedat, ze je to v USA lepsie...

Slovensko: liečba Kiyosakim
"...na Slovensku takto uvažuje len 30% ľudí."
Ani sa im necudujem...

"V 21. storočí nám hrozí, že zostaneme národom zamestnancov. Tentokrát ani tak nie kvôli vonkajšiemu, inštitucionálnemu bloku, ako kvôli bloku v našich hlavách."

To hrozi kazdemu....
kto sa neboji, ze ho vytlaci nejaka korporativna siet, casto dobre istena politickymi prepojeniami, tak to je naozaj optimista...

"Bude treba naučiť sa viac drieť rozumom."
No Lukino, tak drzim teda palce, ukaz im darebakom vsetkym zamestnaneckym lenivym.

"Zamestnanecká mentalita so sebou automaticky nesie závisť. Podnikatelia sú obviňovaní z dávania úplatkov a zo zdierania ľudí."
A co, ved to je realita, aj ked nie u vsetkych...
Ak nechces byt zdierany, lebo trh prace je taky aky je, musis zacat zdierat Ty...zakladne pravidlo kapitalizmu vo velmi nedokonalych trhovych podmienkach, ake panuju u nas...kompromis medzi tym je, za sa zoderies a znicis sam a nedockas sa vnucikov...

"V málo market friendly krajinách sa však často k týmto praktikám podnikatelia musia uchyľovať, aby vôbec prežili."

Sme market unfriedly krajina, sudiac podla opisu(a suhlasim)

"Zaujímavé, že podnikatelia majú v ekonomicky slobodnej Amerike ďaleko lepšiu povesť ako v socialistickej Európe..."

Sudis podla coho, Forbesu?

"Ide napr. o Európsky parlament, Európsku komisiu"
A v USA federalnu vladu, senat, najvyssi sud, CIA ... taku a onaku narodnu agenturu...?

RE: ..
autor: Zolo
pridané: 24-01-2005 16:51


Tiez sa obujem do tezy, ze "Absencia silného sociálneho systému v USA vedie ľudí k väčšej zodpovednosti za svoj osud, čo podporuje kultúru podnikavosti.". Zial osud zamestnancov v USA je, ze casto beru na seba riziko podnikania ineho podnikatela. Ak nema firma dostatocny zisk, tak sa niekolko sto ci tisic zamestnancov prepusti, a firma je zrazu na tom lepsie. Ak vsak mate neistotu ako zamestnanec, ste donuteni mysliet na podnikanie. Nehovoriac o tom, ze ste vytrenovany na riziko, ktore je jednou zo zakladnych crt podnikania. Tak ako na Slovensku mnohi podnikatelia su podnikatelmi z nudze. Respektive predpokladaju, ze sa nimi v buducnosti mozu stat.

Na rozdiel od Japonska, kde citi podnikatel zodpovednost za zamestnancov a je ochotny priskrtit zisky, len aby udrzal zamestnancov.

Autor vsak stavia clanok na predpoklade, ze podnikavost je pozitivna vlastnost. Dufam, ze si zela, ze sa odrazi na vyssej zivotnej urovni. To nemusi vsade platit, i ked na Slovensku podla mna ano.

Mame malo kapitalistov. Nie kvoli nedostatku podnikavosti, ale nedostatku kapitalu. Ak zijes z ruky do ust, nemozes riskovat rok ci dva strat, aby si sa na treti rok stal miliardarom. Nedozil by si sa.

RE: ..
autor: Ondrej Jombik
e-mail: nepto@hot.ee
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 05-04-2005 14:38


Sukromne spolocnosti su nato, aby generovali masivny zisk. Obetovat blaho zamestnacov tomuto cielu mi pripada zvratene.
Treba hladat vinnika.
autor: liberal
pridané: 24-01-2005 13:35


Pohlad L. Krivosika na situaciu je presny.
Kedze samotne konstatovanie este nic neriesi , ocenujem aj jeho nazor :
“ Ministerstvá spravodlivosti a vnútra sú dnes mozno najdôlezitejsími ekonomickými rezortmi. ”

A este dodavam > Aj ministerstvo SKOLSTVA.


A znova som tam, kde sa to konzervativcom nepaci - sme u cinnosti KDH v nasej spolocnosti. Prave uvedene ministerstva su (vobec nie nahodou) obsadene uz dlhodobo funkcionarmi KDH. Zrejme ten ETATIZMUS a paternalizmus, ktory presadzuju nie je zivnou podou pre podnikanie, ani pre vychovu k samostatnosti a k podnikaniu.

Asi by bolo na PS viac ocenene , keby som kritizoval SDL, KSS, ANO, ......... Ale to je prilis pohodlna a lacna kritika. Zvalit svoju zodpovednost na "nepriatela".

EU! EU? Kto sa s kym zahrava.
autor: PeterS
pridané: 26-01-2005 1:00


Dovolim si opet trosku reality. Tak na dialkove dokreslenie temy. Chlapci, nezite stale v tych snoch. Zdrava skepsa nad american dream nezaskodi.

21 bodů k situaci v Německu

Přinášíme některá šokující fakta ohledně právní kontinuity německých zákonů s ohledem na smlouvy a dohody vítězných mocností po 2. světové válce. Stát Německá říše totiž podle některých právních analýz jako instituce mezinárodního práva kapitulací v roce 1945 nezanikla. V haagském zemském poválečném uspořádání (Haager Landkriegsordnung) je stanoveno, že okupace země smí trvat maximálně 60 let. Během této doby je vítězná velmoc povinna uzavřít mírovou smlouvu nebo znovu vyhlásit válečný stav. Podle toho, jestli se za výchozí bod vezme legislativa vydaná spojenci v roce 1944 nebo kapitulace německé armády, pohybuje se tento termín mezi únorem 2004 a květnem 2005.

(některé body jsou rozepsány podrobněji, pozn. red.)

1. Od konce druhé světové války Německo není suverénním státem nýbrž územím obsazeným spojeneckými vojsky.
S účinností od 12. září 1944 bylo zabráno hlavní vítěznou mocností - Spojenými státy. Viz americký zákon č. 52, odst. 1 o Nejvyšším velení spojeneckých expedičních sil (SHAEF). Veškerá výhradní práva spojenců mají do dnešního dne neomezenou platnost. Spojenci to znovu potvrdili v dokumentu "Dohoda o úpravě některých otázek týkajících se Berlína" z 25.9.1990, tedy časově po uzavření smlouvy o sjednocení 31.8.1990. Má to bezprostřední vliv na celou zemi, protože se zde uplatňuje pravidlo, že co platí v dobytém hlavním městě říše, platí také v dobyté říši. Výňatek z Dohody dokládající pokračující platnost spojenecké okupace: Veškerá práva a povinnosti vydané zákonodárnými, soudními nebo správními opatřeními spojeneckých úřadů v Berlíně nebo ve vztahu k Berlínu, zůstávají podle německého práva v každém případě v platnosti bez ohledu na to, zda jsou-li v souladu s ostatními právními předpisy. Tato práva a povinnosti podléhají bez rozlišení stejným budoucím zákonodárným, soudním a správním opatřením jako podobná práva a povinnosti podle německého práva. (článek 2) Veškeré rozsudky a rozhodnutí vydaná soudem určeným spojeneckými úřady před koncem platnosti práv a odpovědností čtyř mocnosti v Berlíně nebo ve vztahu k Berlínu, zůstávají podle německého práva v každém případě v platnosti a účinnosti a zachází se s nimi jako s rozsudky a rozhodnutími německých soudů a úřadů. (článek 4)

2. Německo do dnešního dne neuzavřelo žádnou právoplatnou mírovou smlouvu se svými nepřáteli ve druhé světové válce, ani se spojeneckými mocnostmi ani s žádným jiným státem.


3. Spolková republika Německo (SRN) se nikdy nestala právním nástupcem Německé říše nýbrž pouze okupačním nástrojem k samosprávě části SRN.

4. Berlín má od konce války zvláštní okupační a ústavní status a nikdy nebyl součástí SRN.

5. SRN jako okupační provizorium nikdy nezískalo ústavu, kterou by si její lid zvolil na základě svobodného sebeurčení, nýbrž jen "základní zákon" (Grundgesetz).

6. Zrušením článku 23 dne 17.7.1990 byl zrušen nejen základní zákon nýbrž i "Spolková republika Německo" samotná jako provizorní státní útvar.

7. Zrušením základního zákona vstoupila v platnost "Výmarská republika" z roku 1919.


Ústava státu Německá říše je od 18.7.1990 jediným právním základem německého lidu. Výmarská ústava z 11.8.1919 nebyla nikdy podle mezinárodního práva s konečnou účinností zrušena ani nahrazena. Po zrušení základního zákona (Grundgesetz) je tedy jediným platným ústavním právním základem v Německu. Výmarská ústava byla sice národními socialisty v roce 1935 v rozporu s mezinárodním právem zbavena účinnosti Zákonem o zrovnoprávnění zemí s říší a vytvořením spolkové země Sasko-Anhaltsko, avšak tyto nacionálně-socialistické zákony byly spojenci zrušeny právě zákonem o Nejvyšším velení spojeneckých expedičních sil (SHAEF) č. 1. Tím byl znovu nastolen ústavní pořádek z 30.1.1933.

8. Stát Německá říše jako instituce mezinárodního práva kapitulací v roce 1945 nezanikla.

Dne 8.5.1945 podepsal bezpodmínečnou kapitulaci v Berlíně-Karlhorst německý wehrmacht, nikoli Německá říše. Německá říše byla pouze obsazena a okupací ztratila Doenitzova vláda akceschopnost. Podle spojeneckých plánů měla být říše německému lidu po podepsání mírové smlouvy navrácena. Německé teritorium definovali spojenci jako říšské hranice z 31.12.1937. Německý spolkový ústavní soud toto potvrdil rozsudkem z 31.7.1973: Německá říše existuje i po pádu v roce 1945, nezanikla ani kapitulací ani výkonem cizí státní moci v Německu ani nikdy později, má právní způsobilost, jako stát bez organizací však nemá akceschopnost, Spolková republika Německo není právním nástupcem Německé říše. Míní se tím druhá říše, protože třetí říše byla spojenci zrušena zrušením protiústavních zákonů. Tyto rozsudky nebyly nikdy revidovány a abi nepřestaly být i ve změněných evropských poměrech platné. Okupační provizorium v podobě Spolkové republiky Německo není a nikdy nebylo identické se státem Německá říše. Protože republika nikdy nebyla suverénní, nemohla se ani stát právním nástupcem Německé říše.

9. Spojenci v roce 1985 obnovily akceschopnost Německé říše.

Ustavením prvního veřejného představitele jako "nejvyššího zplnomocněnce pro Německou říši" a jejich pozdějším pojmenováním na "komisařského říšského kancléře" obnovili spojenci akceschopnost Německé říše a připravili tím v podstatě navrácení Německa. Mezitím vytvořená komisařská vláda státu Německá říše pro spojence zastoupené Spojenými státy americkými jedinou žádoucí, dosazenou a schválenou vládou státu Německá říše. Podle vůle, nařízení a schválení USA začala práci 8.5.1985. (viz rozhodnutí zemského soudu v Berlíně č. 13.0.35/93) Zástupce vlády spolu s ostatními představiteli státu pod přísahou povinen plnit povinnosti a podléhat vůli, pokynům, kontrole a soudní pravomoci amerických sil, v konečném důsledku jejich hlavnímu veliteli, americkému prezidentu. Komisařská vláda státu Německá říše má úřední sídlo v Haus Koenigsweg 1, 1000 Berlin-Zehlendorf 1.

10. Svrchovanost a zastupitelskou pravomoc nad Německem může podle mezinárodního práva vykonávat pouze vláda Německé říše.

Tato vláda je jedinou instancí, která může rozhodovat o zájmech německého lidu. Žádný představitel ani instituce Spolkové republiky Německo nebo Německé demokratické republiky nikdy nemohla rozhodovat o celém Německu. Tzn. že dělení nebo postoupení části německého říšského území Spolkovou republikou Německo není možné, je protiprávní a tím od počátku neplatné.

11. Smlouva o sjednocení mezi oběma částmi Německa jsou podle mezinárodního práva i podle státního a ústavního práva neplatné.

Berlínský sociální soud rozhodl v rozsudku negační žaloby z 19.5.1992, že takzvaná Smlouva o sjednocení z 31.8.1990 je neplatná, protože nelze přistoupit k něčemu, co bylo již 17.7.1990 rozpuštěno. "Přistupující" země se 3.10.1990 staly součástí Spolkové republiky Německo na základě paragrafu, který byl spojenci zrušen 17.7.1990, právoplatné přistoupení NDR proto nemohlo proběhnout. Protokol ke Smlouvě o sjednocení, který ve většině zveřejněných vydáních chybí, jasně naznačuje, že smluvní partneři si byli vědomi pokračující platnosti spojeneckého práva i přetrvávající jednoty Německa: "Obě strany se shodují na tom, že smlouva se uzavírá bez újmy práv a odpovědností čtyř mocností ve vztahu k Berlínu a Německu jako celku, které přetrvávají v okamžiku podpisu, i výsledků jednání o vnějších aspektech německého sjednocení." Smlouvy uzavřené Spolkovou republikou Německo s ostatními státy a organizacemi po roce 1990 jsou neplatné, nejsou ani pro občany Německé říše ani pro příslušné smluvní partnery závazné. To také odůvodňuje v EU nynější situaci pro smluvní partnery Německa.

12. Prodeje pozemků po 18.7.1990 na území celého Německa jsou neplatné.

13. Zrušením teritoriální platnosti Spolkové republiky Německo byla také zrušena instituce Německé centrální banky a finanční svrchovanost Spolkové republiky Německo.

14. Státní majetek Německé říše je stejně jako předtím majetkem Německé říše a musí být po uzavření mírové smlouvy vrácen.

15. Úřady zaniklé Spolkové republiky Německo nemají žádnou svrchovanou moc, jejich akty nemají právní účinnost.

16. Každý správní akt, který byl od 18.7.1990 proveden úřady zaniklé Spolkové republiky Německo vůči občanům Německé říše a jejímu majetku, je protiprávní přehmat respektive narušení suverenity a tedy stíhatelný.

17. Jako zástupce právního řádu Německé říše stanovuje komisařská vláda Německé říše "říšské právní znalce".

V současnosti nejsou k dispozici žádní právníci a notáři pro právní pořádek Německé říše, proto vzděláváni právní znalci pro říšské právo a pro území říšské země Prusko ještě právní konzultanti pro říšské právo. Jsou to v současnosti pouze tito právníci, kteří jsou schváleni a povoleni Spojenými státy a komisařskou vládou. Jejich seznam se nalézá www.derreichskanzler.de nebo www.deutsches-reich.com.

18. Všechny osoby narozené v roce 1944 na zkonfiskovaném území Německa, jsou Němci.

19. Každý Němec má právo mít osobní průkazy Německé říše.

20. Stejně jako předtím plánují spojenci stát Německá říše vrátit k datu, které určí.
Na konferenci tří mocností v Berlíně (zvané také Postupimská konference) dne 2.8.1945 se spojenci dohodli po určité době a po uzavření mírové smlouvy obnovit stát Německá říše v hranicích z 31.12.1937. Dodnes se na tomto rozhodnutí nic nezměnilo.

21. Podle platného mezinárodního práva musejí spojenci Německo nejpozději po 60 letech obnovit.


V haagském zemském poválečném uspořádání (Haager Landkriegsordnung) je stanoveno, že okupace země smí trvat maximálně 60 let. Během této doby je vítězná velmoc povinna uzavřít mírovou smlouvu nebo znovu vyhlásit válečný stav. Podle toho, jestli se za výchozí bod vezme legislativa vydaná spojenci v roce 1944 nebo kapitulace německé armády, pohybuje se tento termín mezi únorem 2004 a květnem 2005.

RE: EU! EU? Kto sa s kym zahrava.
autor: Alexander Botev
pridané: 26-01-2005 13:59


nevsimol som si, ze by si napisal zdroj tychto informacii, mozes tak urobit?

a ak som tomu dobre porozumel, tak gwb moze do maja 2005 vyhlasit v nemecku vojnovy stav. mal by mu to niekto povedat, ked tu bude :)

RE: EU! EU? Kto sa s kym zahrava.
autor: Zolo
pridané: 26-01-2005 15:56


Vyhlasenie vojnoveho stavu Bushom by bolo prekvapujuce. Naposledy vyhlasili Spojene Staty vojnu v roku 1943. Asi sa to nenosi.
RE: EU! EU? Kto sa s kym zahrava.
autor: PeterS
pridané: 27-01-2005 11:17


Cesky preklad je z predplateneho blogu. Je to taka "spiritualno"-politicka vsehochut, takze vas s tym nebudem zatazovat. Obcas sa im vsak podari nieco zaujimave vyhrabat.
Original vychadza z udajov z adresy, ktora je uvedena v clanku ako druha. Mrknite nizsie v texte. Ale kto zostavil tento vycuc (v nemcine, nasledne prelozeny do cestiny) to som este nestacil zistit, resp. mam toho viac na majitela blogu, takze to bude dlhsi mail... len ho napisat. Takze sa ozvem.

Iný pohľad
autor: Zdeno
pridané: 05-02-2005 19:20


Hlavným motorom ľudskej činnosti je dosiahnuť pocit šťastia. Myslím si, že Američania definujú pocit šťastia hlavne vo väzbe na dosiahnutý príjem, či podnikateľské uznanie. Európania hľadajú pocit šťastia viac v kruhu rodiny a priateľov. Toto treba brať relatívne - vôbec netvrdím to, že by Európania nechceli byť bohatí, alebo že by Američania nechceli kvalitný rodinný život. Len si myslím, že medzi Amerikou a Európou bude stále tento rozdiel, ktorý sa nezmení dokonca ani po prečítaní odporúčanej knihy. Myslím si, že je to dôsledok prirodzenej selekcie, pretože do Ameriky odchádzali v istom období ľudia, ktorí chceli niečo dokázať a to aj za cenu, že svoju rodinu už možno nikdy neuvidia. Tak sa Američania geneticky vyselektovali ako tí "podnikavejší" Európania.

Liečiť sa toto nedá knižne, iba geneticky. :-)

RE: Iný pohľad
autor: Lukas Krivosik
pridané: 16-04-2005 10:27


Ja by som to takto "geneticky" vobec nevidel. Aj medzi Europanmi, aj medzi Americanmi su taki aj taki. Nech si ostatni v Europe kludne uzivaju la dolce vita (myslim, ze nezavazny hedonizmus je to, comu holduju Europania, nie rodinny zivot), ale nech mne nikto nebrani pracovat do roztrhania a na druhej strane, nech mi nebrani zarobit, ked tvrdo pracujem.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group