ISSN 1335-8715

10-01-2005   Matúš Demko   Index   verzia pre tlač

Veriť v Ázií

Ako uvádza Sandro Magister, autor článku v L´espresso o prenasledovaní kresťanov v Ázii (27.7.2004), budhizmus sa spája s asociáciami ako mier, súcit, múdrosť a ekumenické bratstvo.

No nemusí to byť vždy tak. Analýza medzinárodného katolíckeho zoskupenia Aid to the Church in Need (Pomoc Cirkvi v núdzi, založená bola v roku 1947 belgickým mníchom Werenfriedom van Straatenom) informuje, že byť kresťanom v Ázii môže byť minimálne riskantné, no niekedy priam životu nebezpečné.

V Bhutáne je pre nebudhistov ilegálne evanjelizovať, konvertovať na inú vieru i public worship (verejne oslavovať Boha). Na školách nie je povolené alternatívne náboženské vyučovanie. Juh, z ktorého bolo vyhnaných 15 000 Hindov do susednej Indie, vláda násilne obsadzuje bhutánskými budhistami.

Kambodžský premiér Hun Sen oceňuje prácu zahraničných misionárov, jednako len vzrastajúci nacionalizmus úzko prepojený s budhizmom komplikuje život kresťanom i moslimom, žijúcim prevažne na vidieku. V júli 2003 zaútočila stovka budhistov počas nedeľnej bohoslužby na kostol v meste Kok Pring na juhovýchode krajiny, obviňujúc kresťanov za trojročné sucho. Situácia je kritická aj pre kresťanov z Montagnardu, ktorí prišli do Kambodže z Vietnamu. Kambodžská polícia ich usilovne chytá a odovzdáva do rúk Vietnamcom, ktorí ich posielajú rovno za mreže väzníc.

Organizácia Open Doors udelila Laosu tretie miesto, ktoré si vyslúžil za „dobré výsledky“ v prenasledovaní kresťanov. Komunistická vláda, ktorá je pri moci od roku 1975, výslovne deklarovala jej zámer na elimináciu kresťanov. Kresťanstvo podľa nej znesväcuje laoské zvyky, a tiež, že je to „imperialistické zahraničné náboženstvo“ podporované západnými a americkými politickými záujmami. Existujú prípady, že boli uväznení tí, ktorí sa odmietli násilím vzdať kresťanskej viery.

Komunisti vládnu aj v Barme od roku 1962. V roku 1990 prehliadli výsledok volieb, v ktorých zvíťazili opoziční demokrati na čele s Aung San Suu Kyi, laureátom Nobelovej ceny za mier. Možno aj preto mnoho kresťanov odišlo do Thajska a Indie, kde žijú v utečeneckých táboroch. Kríže, ktoré postavili kresťania na svahoch, boli strhnuté a často nahradené pagodami. Kresťania musia platiť daň na podporu budhistického náboženstva. Ak by sa však rozhodli naň prekonvertovať, dostanú privilégiá - napr. nebudú musieť pracovať pre armádu, ako k tomu boli pravidelne nútení. No, aby toho nebolo málo: zakázaná je Biblia, taktiež i nedeľné liturgie, ktoré sú mnohokrát (z)rušené a kresťanské deti bývajú odobraté rodičom a internované do budhistických kláštorov.

Na Srí Lanke sú pre zmenu budhistickí mnísi na čele útokov na kostoly, školy, pastorov i veriacich, organizujú protestné pochody proti „diabolskej konšpirácii kresťanských síl, ktoré chcú obrátiť a nakaziť národ“. Ku krvavým bojom našťastie nedošlo v Mongolsku. Jeho ústava síce zaručuje náboženskú slobodu, no na získanie povolenia pre náboženské aktivity treba zdolať množstvo prekážok. Budhizmus ako integrálna súčasť spoločnosti získal výhody oproti iným náboženstvám, čím si zaručil spoločenskú prevahu.

V Thajsku sa zlepšili vzťahy k moslimskej menšine, najmä po vymenovaní Moslima Wan Nor Muhamad Matha za ministra vnútra. Najzaujímavejšia náboženská situácia je vo Vietname. Veriaci každého zo šiestich náboženstiev (budhizmus, katolicizmus, protestantizmus, islam, hoa-hao, cao-dai) sú perzekvovaní, ich kostoly a svätyne sú deštruované.

Zjednodušene by sa dalo povedať, že z týchto ôsmich ázijských krajín jedna podporuje náboženskosť, druhá zas proti nej brojí, no a zvyšných šesť budhistických štátov potláča čokoľvek, čo nie je budhistické.

Toľko správa organizácie Kirche in Not z roku 2004. Smutné čítanie. Ktovie, čo treba zmeniť, aby kresťania v Ázii v budúcnosti neboli hádzaní levom, resp. ázijským tigrom. Kresťanská láska by však dokázala zvíťaziť nad týmto budhistickým (navonok zdanlivým) peace...

Matúš Demko

  kultúrna vojna
   vlako 15-01-2005 0:37
  oponujem
   Matúš Demko 15-01-2005 19:34
  RE: oponujem
   MM 21-01-2005 2:03
  kulturna vojna
   vlako 18-01-2005 1:16
  kulturna vojna
   vlako 18-01-2005 23:51

   

 

Krédo Pravého Spektra

Napriek tomu, že socializmus a komunizmus skrachovali, pretože ich prevalcovala realita, ich mäkšie deriváty žijú ďalej: politická korektnosť, pozitívna diskriminácia, ľavicový liberalizmus, feminizmus, environmentalizmus, korporativizmus, antiamerikanizmus, antisemitizmus, neznášanlivý sekularizmus, pacifizmus, humanrightizmus, ekonomický antiglobalizmus, europeizmus a iné cvokizmy.

Kým komunizmus chcel zničiť rodinu, náboženstvo a súkromné vlastníctvo priamo a rýchlo, vyššie uvedené -izmy to robia pomaly a subtílne. Nenápadne, ako potkany, ohlodávajú piliere západnej civilizácie, aby napokon privodili jej pád.

Pravé Spektrum chce útočiť proti výstrelkom mravného relativizmu a povzbudzovať dobré a osvedčené konzervatívne hodnoty. Prosperita Slovenska sa dá vybudovať len na zásadách trhovej ekonomiky bez prívlastkov, občianskeho vlastenectva a s vedomím, že skutočná sloboda je predovšetkým silou charakteru. Len na takom základe si môžeme vyberať, čo je morálne správne.

redakcia

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group