ISSN 1335-8715

29-10-2004   Lukáš Krivošík   Ficoviny   verzia pre tlač

Prečo nie je právny štát

Minulý týždeň vyšiel v SME článok Roberta Fica o žene, ktorá sa na slovenských súdoch nedomohla spravodlivosti a v zúfalstve napokon spáchala samovraždu (Prečo pani H. skočila pod vlak? Chýba právny štát, SME 21. 10.). Predseda Smeru tento príklad využíva na ilustráciu tvrdenia, že u nás chýba právny štát.

Pridať nový príspevok

Mame.
autor: Zolo
pridané: 31-10-2004 13:06


Pravny stat mame... predtym sme nemali. Vlastny stat mame... predtym sme nemali. Zeleznice mame, i kde vlaky meskaju... meskali aj v minulosti. Dokonca sme clenmi EU, kde je vyssia uroven pravneho systemu. Budeme sa musiet prisposobit a z neho tazit.

Proste u nas vacsina veci vratane prava nepracuje na dostatocnej urovni. Treba sa teda vrhnut na postupne vylepsovanie vsetkych aspektov nasho zivota. Vratane prava. Tato snaha vyzaduje spolupracu vsetkych nasich obcanov. Vratane pana Fica. Jeho minulost pritomnost ci buducnost nemoze byt na potiaz, ak je ochotny prilozit ruku k dielu. Inak sme ako Vajnorski hasici, ktori nedovolili hasicom z Race hasit vlastny ohen.

Ako autor spomina, jednym zo sposobov zlepsenia naseho pravneho systemu je jeho zjednodusenie, a obmedzenie rozsahu. To ale musime ziskat trosku viac vzajomneho pochopenia a tolerancie. Zial, horke hlavy, vratane autorovej, ktore neustale hladaju roztrzky potrebuju legislativu na ich ochladenie.

RE: Mame.
autor: Ondrej Jombik
e-mail: nepto@php.net
webstránka: http://nepto.sk/
pridané: 04-11-2004 1:19


Wow, mohol by si sa o tych vajnorskych a racianskych hasicoch rozpisat viac, pripadne poskytnut nejake linky?

Tu v Amerike su pripady slovenskeho Kocurkova obzvlast oblubene. Samozrejme nechcem to na honobenie pripadne robenie si srandy z vlastnej vlasti, len cisto zo zvedavosti. Ani o tom nemuknem, nemusis sa bat :)

Vinny nie je Fico.
autor: liberal
pridané: 04-11-2004 9:14


To, ze na Slovensku NIE JE pravny stat, nie je Ficova vina. Aj ked vsetky vyhrady voci nemu su opravnene, aj ked URCITE by za jeho vlady pravny stat NEVZNIKOL, tak za dnesne NEpravne pomery je vinna nasa dnesna vlada. Na cele s ministrom spravodlivosti.
Zial, vladni cinitelia zvoleni za KDH sa viac venuju ideologickym zaujmom svojej strany , nez presadzovaniu PRAVA formou dobrych zakonov a ich plnenia.
Tuto politiku zacal Carnogursky (minister spravodl.) , pokracuje terajsi.

no fajn
autor: Lukas Krivosik
pridané: 04-11-2004 13:38


No fajn, ale prave teraz za Lipsica sa priestor pre korupciu a klientelizmus (sice pomaly ale predsa) zuzuje.
RE: no fajn
autor: liberal
pridané: 05-11-2004 12:06


Korupcia vznika vtedy, ak stat vytvara pre obcanov (podnikatelov, motoristov, umelcov, rozne profesie .....) pomery, v ktorych tyto obcania su nuteni chodit za uradnikmi pre rozne povolenia, potvrdenia, licencie, opravnenia, .... , a ked statni uradnici rozdeluju medzi obcanov rozne VYHODY (ulavy, podpory, dotacie, ..........) .
Toto je HLAVNY zdroj korupcie, ked uradnik MOZE/NEMUSI pomoct, poskytnut, potrestat, darovat, .....

A kedze uradnik ROZDAVA iba to, co predtym stat odobral inym obcanom, je zarucena nespravodlivost bez ohladu na to, ci to robi za baksis alebo zadarmo.
JEDINYM riesenim korupcie je SLOBODNY obcan , nie clovek poddany politikom. A od tohto stavu sa uspesne vzdalujeme.

RE: no fajn
autor: thinkdiff
e-mail: miki19_19@hotmail.com
pridané: 26-02-2005 0:16


liberal: len neviem ako tato posledna odpovead suvisela s ucinkovanim ministrov KDH. Ja davam klobuk dole pred nimi, konecne niekto zastava svoje principy na rozdiel od tzv. liberalov. Sa pozri na liberalov v nasom parlamente a ake navrhy zakonov schvaluju. No des nic ine sa neda povedat..a to som dost liberalne zmyslajuci aspon si myslim
RE: no fajn
autor: Navi
pridané: 06-03-2006 20:17


No fajn, daj klobuk dolu pred ministrami KDH a daj si namiesto neho tehlu. Nedoslo ti ake skody urobili na Slovensku bolsevicky KaDeHaci napr. vatikanskym podvodom, nabozenstvom na skolach, kradnutim penazi na vystavbu kostolov atd. A my to ako idioti platime...Je toho tolko, ze KDH by mohla byt kludne vyhlasena za zlocinecku organizaciu, ktora zapredala Slovensko cudzim zaujmom.
Zrovna tak ako tento Konzervativny institut finacovany CIA ako mnoho inych a skryvajuci sa za meno nestastneho Slovaka. Pozri si zoznam mien v tirazi...nie ti je z nich na zvracanie ?

Právny štát
autor: Keroax
pridané: 29-05-2006 15:53


Stále sa tu bavíme o termíne PRÁVNY ŠTÁT. A mne sa zdá, že ti ktorí tvrdia že Slovenská republika nie je právny štát (myslím tým aj pána docenta Fica).
Základné znaky právneho štátu sú :
1. Právna istota - zákony vo väčšinovej miere nepôsobia retroaktívne - SR spĺňa
2. Vláda práva - štát môže konať len to čo mu právny systém dovoluje - SR spĺňa
3. Limitácia väčšiny právami menšiny - SR spĺňa
4. Delba moci - zákonodarna, výkonná a súdna - SR spĺňa
5. Ústavnosť - SR spĺňa
6. Pluralizmus politických strán - SR spĺňa
7. Suverenita ľudu - SR spĺňa
8. Limitácia vlády - zo strany NRSR, aj súdnictva - SR spĺňa

tak toto sú hlavné znaky právneho štátu, podľa mňa Slovenska republika tieto znaky spĺňa, ak podľa vás nie tak rozpíšte v ktorom znaku a prečo. Ďakujem

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group