ISSN 1335-8715

29-10-2004   Lukáš Krivošík   Index   verzia pre tlač

Prečo nie je právny štát

Minulý týždeň vyšiel v SME článok Roberta Fica o žene, ktorá sa na slovenských súdoch nedomohla spravodlivosti a v zúfalstve napokon spáchala samovraždu (Prečo pani H. skočila pod vlak? Chýba právny štát, SME 21. 10.). Predseda Smeru tento príklad využíva na ilustráciu tvrdenia, že u nás chýba právny štát.

Právny štát u nás funguje skutočne veľmi zle a je zložité domôcť sa na súde svojich práv. Možno však Robertovi Ficovi veriť, že tento stav zmení práve on? Predseda Smeru skoro v každej druhej vete používa slovo "štát", akoby išlo o nadpozemskú entitu, ktorá vyrieši všetky naše problémy. No Robert Fico sa mýli. V jeho myslení existuje logický skrat.

Na Slovensku vynútiteľnosť práva nefunguje preto, lebo štát je slabý a je ho primálo. Slovenský štát je vo vynucovaní zákonov slabý preto, lebo sa snaží byť, naopak, silný vo všetkých oblastiach.

Primárnym dôvodom existencie štátu je vynucovať zákon a brániť krajinu. V priebehu 20. storočia štát na úkor občianskych slobôd postupne expandoval aj do oblastí, kde nemá čo hľadať a kde pôsobí úplne kontroproduktívne. Ide o poskytovanie rôznych dotácií, existenciu a riadenie štátnych podnikov a vlastne takmer celý sociálny štát. Právne normy sú komplikované a príliš podrobné, v neposlednom rade aj preto, lebo štát chce nemiestne zasahovať do života občanov aj tam, kde by stačili generálne pravidlá.

Keby Fico povedal, že je za obmedzenie vplyvu štátu tam, kde ho netreba, a za zníženie miery prerozdeľovania, a teda aj obmedzenie prostredia na korupciu! Keby bol za personálne a finančné posilnenie justície a polície s tým, že do ostatných oblastí by sa namiesto štátu vpustil trhový mechanizmus, bol by jeho postoj rovného medzi spravodlivými dôveryhodný.

Pre ľavicových politikov je však príznačné, že chcú problémy spôsobené zásahmi štátu riešiť ďalšími zásahmi štátu. Ak Robert Fico zrealizuje deklarované politické ciele, priestor na korupciu sa nezúži, ale, naopak, sa rozšíri. Navýšenie agrodotácií, štátne garancie na dostavbu Mochoviec, dominantné postavenie štátu v školstve, zdravotníctve a penzijnom systéme atď. Všetky tieto ciele chce financovať zavedením progresívneho zdaňovania a zvýšením zadlženia krajiny, čo môže viesť len k zvýšeniu korupcie a daňových únikov.

Ficovo ťaženie za právny štát je nedôveryhodné. Darmo človek brojí proti nespravodlivosti, keď vo svojom programe má opatrenia, ktoré môžu len rozšíriť súčasné korupčno-klientelistické prostredie. Alebo nám predseda Smeru chce nahovoriť, že má v rukáve stovky budúcich štátnych úradníkov, ktorý sa nedajú skorumpovať, keď sa im naskytne príležitosť? To sotva. Jedným z problémov slovenskej justície sú totiž aj staré štruktúry, ktoré rovnako ako Robert Fico pred rokom 1989 hrdo nosili červené stranícke knižky.

Lukáš Krivošík

  Mame.
   Zolo 31-10-2004 13:06
  RE: Mame.
   Ondrej Jombik 04-11-2004 1:19
  Vinny nie je Fico.
   liberal 04-11-2004 9:14
  no fajn
   Lukas Krivosik 04-11-2004 13:38
  RE: no fajn
   liberal 05-11-2004 12:06
  RE: no fajn
   thinkdiff 26-02-2005 0:16
  RE: no fajn
   Navi 06-03-2006 20:17
  Právny štát
   Keroax 29-05-2006 15:53

   

 

Krédo Pravého Spektra

Napriek tomu, že socializmus a komunizmus skrachovali, pretože ich prevalcovala realita, ich mäkšie deriváty žijú ďalej: politická korektnosť, pozitívna diskriminácia, ľavicový liberalizmus, feminizmus, environmentalizmus, korporativizmus, antiamerikanizmus, antisemitizmus, neznášanlivý sekularizmus, pacifizmus, humanrightizmus, ekonomický antiglobalizmus, europeizmus a iné cvokizmy.

Kým komunizmus chcel zničiť rodinu, náboženstvo a súkromné vlastníctvo priamo a rýchlo, vyššie uvedené -izmy to robia pomaly a subtílne. Nenápadne, ako potkany, ohlodávajú piliere západnej civilizácie, aby napokon privodili jej pád.

Pravé Spektrum chce útočiť proti výstrelkom mravného relativizmu a povzbudzovať dobré a osvedčené konzervatívne hodnoty. Prosperita Slovenska sa dá vybudovať len na zásadách trhovej ekonomiky bez prívlastkov, občianskeho vlastenectva a s vedomím, že skutočná sloboda je predovšetkým silou charakteru. Len na takom základe si môžeme vyberať, čo je morálne správne.

redakcia

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group