ISSN 1335-8715

23-10-2004   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Prečo majú eurorealisti slabosť pre Ameriku

Zástancovia euroústavy sa často obracajú na jej kritikov s otázkou, prečo sú nám tak sympatické Spojené štáty? Krajina, ktorá na rozdiel od EÚ je plne federalizovaná, má spoločné dane a veľkú centrálnu vládu...

Pridať nový príspevok

konzervatívci?
autor: Filip
pridané: 23-10-2004 21:44


Konzervatívci skutočne majú slabosť pre severoamerickú federáciu

No myslím že skôr neokonzervatívci.Nemôžeš tam zaradiť Čarnogurského, ani "temného kontinentálneho konzervatívca" :-), ako si tuším niekde písal.

RE: konzervatívci?
autor: Peter Frišo
pridané: 28-10-2004 16:35


nepovedal by som, že sa to týka len neo-con, ak však má niekto z konzervatívcov (teda tých skutočných) rád USA, tak preto, že v nich vidí politické rozloženie, ktoré aspoň z časti odráža pomery stredovekej ríše
konzervatívci?
autor: Filip
pridané: 23-10-2004 21:45


Konzervatívci skutočne majú slabosť pre severoamerickú federáciu

No myslím že skôr neokonzervatívci.Nemôžeš tam zaradiť Čarnogurského, ani "temného kontinentálneho konzervatívca" :-), ako si tuším niekde písal.

RE: konzervatívci?
autor: Lukas Krivosik
pridané: 23-10-2004 22:13


Carnogursky ma jeden velky problem: ma prilis vysoke IQ. Je dokazane, ze ludia s IQ nad urcitou hranicou si zacinaju stavat svoje nazorove pyramidy z akychsi prefabrikatov vedomosti, ktore povazuju za vnutorne nerozporne. Ked sa na ne ale pozries znutra, zistis, ze cela ich nazorova pyramida je postaveny na vode.

Skor, nez tu niekto napise, ze takto myslia aj praviciari, musim povedat, ze namam na mysli politicke filozoficke smery ako take. Tie musia byt vnutorne premakane, aby davali zmysel.

Skor mam na mysli iste predsudkove videnie sveta. Carnogursky ma napr. viziu "velkej krestanskej trojaliancie" Ruska-EU-USA. Pricom v jeho chapani, Rusko sa prejavuje najvacsou zboznostou, Europa uz o nieco mensou a najmenej krestanske su podla neho Spojene staty.

Samozrejme, je to uplne naopak, co zistis, ked si jednotlive stavebne kamene rozanalyzujes. Ruska pravoslavna cirkev ma minimum priaznivcov, v Rusku je asi najviac ludi, co sa hlasi k ateizmu zo vsetkych krestanskych krajin. Porovnaj to s culym nabozenskym zivotom v US!

Okrem toho Carnogursky niekedy neskonale trepe dve na tri. Pamatam si ako raz v relacii Pod lampou tvrdil, ze v americkej ustave je spomenuty Stvoritel preto, lebo Americania bojujuc proti Britom vyuzivali Boha, aby sa okolo neho spojili...?

Proste bola to taka neskonala sprostost, ze je normalne tazke ju tu zreprodukovat. A takych nezmyslov najdeme v jeho vyjadreniach viac.

Mas pravdu, JC je produktom toho francuzskeho konzervativizmu... Ale na KDH je sympaticke, ze sa oficialna linia strany v mnohom lisi od nim prezentovanych stanovisk.

RE: konzervatívci?
autor: Falcon
pridané: 27-10-2004 15:46


Len cisto informacne, chcel by som sa opytat autora ci bol v Amerike, a ak hej, tak ci tam aj pracoval alebo iba ako turista :)
RE: konzervatívci?
autor: liberal
pridané: 28-10-2004 8:25


Lukas,
ked citam tvoje clanky, a nasledne diskusiu k nim, tak ma napada prislovie, v ktorom sa hovori cosi o hadzani periel sviniam.

Ale aj tak si vazim a obdivujem tvoju vytrvalost.

Mame radi USA.
autor: Zolo
pridané: 25-10-2004 1:50


My Slovaci mame tradicne slabost pre Ameriku. Existuju obcasne vykyvy, ale v podstate my sme povahove blizko k amikom. Neviem ci to je kvoli tolerancii urciteho bordelu, neustale instinkty k imrovizacii, ci fakt, ze pri vzniku CSR bola asi tretina muzov aspon raz v USA. Takisto je fakt, ze nam menej vyhovuje byrokraticky styl, v ktorom sa krasne vyznali nasi spolujazdci na mopede spolocnej statnosti spred roku 1993. Ale my nie. Z coho mali Cesi permanentne bolenie hlavy.

Zial, dnes sme clenmi EU, teda nase prirodzene sympatie voci USA odporuju nasim individualnym aj spolocnym zaujmom. Tieto zaujmy vyzaduju, aby sa nase EU zveladovalo. To neznamena, ze je v nasom zaujme, ci zaujme EU "vyvazovat" vplyv Ameriky. Z takeho vyvazovania sa nenajeme. Nechajme to na Cinu, alebo Putina. My si vsak potrebujeme chranit nase zaujmy, a nas zivotny standard, ktory je porovnatelny s USA.
Nielen zivotny standard je porovnatelny, ale aj politicko ekonomicky system. Tvrdit, ze USA so "kapitalisticke" a EU "socialisticka" je prehnane. Dnes su najviac globalizovane krajiny na svete USA a EU. Je uplne sokujuce, ako sa Manhattan podoba na Londyn.
Pritom su urcite rozdiely. Ale nikto netvrdi, ze nie su. Nebolo by od veci ich objektivne spocitat.
Autorovi doporucujem, pouzivat statistiky "nenavidenosti" USA. Tvrdi, ze USA su najpopularnejsie u Britov, Izraelcov a azijskych tigrov. Ja poznam statistiky, podla ktorej ma USA 95% pozitivnu imidz u... (cuduj sa svete!) Irancov. Take cisla nema ani jeden z autorom spomenutych narodov. Ten co sedel s uchom pri slobodke za komancov nie je tou statistikou prekvapeny.
Ci je USA moralna velmoc na zaklade faktu, ze 52% veri v existenciu anjelov je otazkou. Americania su velmi spolocensky narod a radi spolupracuju vo svojej komunite. Do kostola chodia z dovodov svetskych viac ako nabozenskych. Ich rozne nabozenstva (je ich okolo 200) su podstatne flexibilnejsie ako napriklad katolicka cirkev. Tym nemyslim takzvany krestansky Taliban (nabozensku pravicu)... ale aj my mame KDH s podobnymi percentami.
Americky narod je storociami tvoreny narod. Cez urcite problemy davno presli. Ked sa rozhodovali o spolocnom jazyku vyhrala anglictina o jeden hlas nad nemcinou. Dnes nemcinu nikto nepouziva. Zato spanielcinu viac, ako spanielcinu v EU. Tak ako dnes sa volame Slovakmi ci Francuzmi, tak mali amici Virgincanov, ci Marylandanov.
K uspechu EU vsak treba urcitu ideologiu (autor to nazyva americky sen) ako v USA. Ten sen sa snazia takzvani euroskeptici, ale v podstate nespratni tlchubovia, ktorych by v USA nakopali do riti zabit. Uvidime, ako to dopadne!

RE: Mame radi USA.
autor: Dewey
pridané: 28-10-2004 8:15


Suhlasim Zolo, len mi nie je celkom jasne, ked hovoris o nasich zaujmoch vs. sympatiach voci USA, ci to USA znamena v tomto pripade konkretnu US administrativu alebo krajinu, s jej obyvatelmi, ktorych zaujmy nemusia byt v rozpore s nasimi, prave naopak a co konkretne vidis pod tymi nasimi specifickymi a kontrastnymi zaujmami, prirodne zdroje v krajinach tretieho sveta, boj o kapital .. ?
RE: Mame radi USA.
autor: Zolo
pridané: 28-10-2004 14:20


Dewey,

pod USA si predstavujem urcitu autenticku zakladnu zmes spocivajucej z nalad pospoliteho ludu a dlhodobeho strategicky zalozeneho chovania elit.

Na rozdiel od mnohych inych sa nedomnievam, ze Bushova admonistrativa je pre USA atypicka. Alebo, ze Kerry zmeni strategiu. Urcite takticke tahy vlad su zakonito rozlicne, ale trendy su konzistentne.

Zmeny su pomale. Za zakladnu zmenu v tychto volbach vidim, ze Busha kvoli neuspesnemu zasahu v Iraku proste volici neuprosne nevyhodia, ako sa to robievalo v minulosti. Sance mu dava urcity sucit. Zrejme sa polovica volicov boji zmeny a toleruje menej ako vynikajucee vysledky. Straca sa istota v rozhodnutiach a optimisticky pohlad do buducnosti. Zeby zaciatok upadku imperia?

Ak ano, snazme sa v ramci EU vyplnit vakuum, predtym ako tam napochoduje Cina.

RE: Mame radi USA.
autor: PeterS
pridané: 28-10-2004 14:46


Perly sviniam, alebo kazdy mame svoju oblubenu rozpravku (iluziu)... A toto je zase anti-rozpravka od zleho socialistu.

Pozn. Od pravekych cias plati, ze bezny clovek ma byt k moci podozrievavy. Aj dnesne kmene maju obrovske mnozstvo tradicnych obmedzeni - tabu (to je povod toho slova) na nacelnikov. Napr. nemozu ist bosou nohou po zemi... aby neutiekli pri zodpovednosti - japonsky cisar toto mal donedavna, bud nosidla alebo koberec (to by sme neboli nakoniec ludia, aby sme sa podaktori moci nevocpali do... a v Borneu prichystali vlezprdelkovia cisarovi koberec z letiska pozostavajuci zo 70.000 us zajatcov priklincovanych k zemi). Niektore obmedzenia moci su tak neprijemne, ze niekedy urceny buduci nacelnik radsej utecie do lesa, len aby sa nestal sefom. Porovnaj s dnesnymi politikmi ako radi sa hrnu k moci a porovnaj s tym potleskom niektorych k istym mocnym na zapade. Obrovska chyba. Ale ako je to s mocou, ktora zachuti? Napr.:

Cit.: Nekolik respektovanych organizaci bude monitorovat volby v Americe 2. listopadu, vcetne Global Exchange. Drivejsi vysetrovani poukazaly na nebezpecni moznosti pro zmanipulovani voleb v Americkem volebnim systemu do te mire, ze OBSE (Organizace pro Bezpecnost a Spoluprace v Evrope) take vysila monitoringove tymy do Ameriky.

Cit. Obviňování z volebních podvodů patří k nejstarším tradicím americké demokracie a nejsou omezena na žádnou jedinou politickou stranu, uvedl moderátor pořadu Gavin Esler. Newsnight zjišťovala, zda bude situace na Floridě při letošních prezidentských volbách lepší než před čtyřmi roky. Reportér Greg Palast objevil "něco skutečně mimořádného" - nový republikánský plán, který by mohl zastavit průběh voleb v některých demokratických volebních okrscích. Natočil také soukromého detektiva, který filmoval příchozí voliče před jednou volební místností na Floridě, a zaznamenal svědectví o podvodech při registraci oprávněných voličů.
Willie Steen je černošský americký volič na Floridě. Před čtyřmi lety byl jedním z tisíců černošských voličů, kterým bylo zabráněno hlasovat, protože byli falešně obviněni, že mají záznam v trestním rejstříku. Podle floridských zákonů ztrácí občan, který byl pravomocně odsouzen, právo hlasovat ve volbách. Willie podal trestní oznámení na guvernéra Jeba Bushe. Jeho úředníci byli přistiženi, že škrtají jména oprávněných voličů, zejména černochů, kteří drtivou většinou hlasují pro demokraty, z volebních seznamů.
Při posledních amerických prezidentských volbách se nezapočítal milion černošských hlasů.
Černošský aktivista Jesse Jackson má obavu, že republikánští aktivisté mají letos nový plán, jak zabránit černošským voličům k přístupu k volbám.
V městě Jacksonville nalezl reportér Greg Palast možná důkazy plánu, jehož se Jesse Jackson obává. Říká se tomu "caging list", limitační seznam, který by mohl být použit proti černošským voličům. Reportér získal seznam téměř 2000 voličů z černošských čtvrtí v Jacksonville, kteří mají chyby ve svých poštovních adresách. Seznam byl speciálně vypracován pro Bushovu předvolební kampaň.
Britská televize se dotázala Iana Sancha, proč snad Republikáni vypracovali takovýto seznam. Ian Sancho je Demokrat, ale je také jedním z nejrespektovanějších inspektorů floridských voleb.
Sancho: "Zdá se mi, že jsou to potenciální voliči, kteří budou ve volební místnosti odmítnuti, pokud se tam dostaví."
Americké státy dovolují politickým stranám, aby si rozmísťovali své aktivisty přímo ve volebních místností. Tito aktivisté mohou poukázat na jednotlivé voliče a zpochybnit jejich právo volit. Politické strany takto ale proti příchozím voličům většinou nezasahují, protože to může proměnit místní volby v chaos.
Sancho: "Musíte voliče odmítnout s konkrétními důkazy. Jestliže jen vyjádříte názor, že dotyčná osoba nemá právo volit, zpomalí to volební proces, vyvolá to chaos a odradí to voliče, aby hlasovali."
Mají snad Republikáni plán zpochybnit na Floridě 2. listopadu volební oprávnění tisíců černošských voličů? ptal se v pořadu Palast. Vypracovaný seznam voličů s nepřesnými adresami byl odeslán do úřadu Bretta Dastera, výkonného ředitele kampaně Bush prezidentem na Floridě. Pracovníci tohoto úřadu toto obvinění odmítli, ale namítli, že Demokraté prý záměrně pro volby registrují občany, kteří nemají právo volit.
Naproti volební místnosti v Jacksonvillu stál v přestrojení za turistu, v šortkách, soukromý detektiv a natáčel videokamerou všechny příchozí voliče. Greg Palast se ho s kamerou zeptal, co tam dělá. Muž reportérovi přiznal, že je profesionální soukromý detektiv. Odmítl mu však sdělit, pro koho pracuje. Místní Demokratická kongresmanka svědčila o tom, že detektivovo auto na daném místě stojí celý den už od 18. října a filmuje všechny příchozí voliče.
V jiném floridském městě Talahassee docházelo k pokusům přeregistrovat protizákonně voliče mezi studenty, známé svými radikálními názory, bez jejich vědomí do jiných volebních okrsků. Výsledkem by bylo, kdyby přišli k volbám do své volební místnosti, zjistili by, že nejsou oprávněni na tomto místě volit.
Aktivisté za lidská práva se obávají, že mnozí voliči budou vystaveni množství překážek a triků, aby se nedostali k volebním urnám. Mají připravenu armádu 6000 právníků, kteří budou takovým voličům ve volební den k dispozici.
Je naprosto legální, aby politické strany zpochybňovaly v den voleb ve volebních místnostech jednotlivé voliče, ale pokud by se ukázalo, že se nějaká politická strana zaměřuje výlučně na černošské voliče v černošských čtvrtích, bylo by to klasifikováno jako trestný čin.
V městě Tampa bylo černochu Willie Steenovi nakonec dovoleno hlasovat. Bylo to v důsledku přítomnosti televizních kamer BBC. Ještě předchozího dne, když přišel bez kamer, mu volební úředníci tvrdili, že nemá právo volit, protože byl pravomocně odsouzen. S přítomností televizních kamer se tyto námitky jaksi rozplynulo. Ale co tisíce jiných voličů, s nimiž do volebních místností nepřijdou televizní kamery, ptal se závěrem reportér.

RE: Mame radi USA.
autor: Zolo
pridané: 28-10-2004 21:09


Preco by mal vyhrat kandidat s viacej hlasmi, nad tym kto z tych dvoch finalistov dokaze lepsie podvadzat? Vsak na nejakom milione hlasov vobec nezalezi. Podstatne dolezitejsie je, aby z tych 120 milionov volicov plus dalsich, co nechaju volby na inych vacsina tahala za jedno lano pocas vacsiny buduceho volebneho obdobia.

Dovolujem si tvrdit, ze za posledne polstorocie, az na niekolko vynimiek, nikto presne nevie, kto tie volby vlastne vyhral. Podvody na obidvoch stranach obycajne prevysuju rozdiel hlasov. Ale sluzi im to, tak naco im to kazit?

RE: Mame radi USA.
autor: Dewey
pridané: 29-10-2004 8:13


Tieto triky, ku ktorym sa uchyluju politicke strany su aj dosledkom skostnateneho volebneho systemu, ktory bol ucelny v minulosti vzhladom na technicke moznosti, ale dnes? Je zrejme, ze system je konzervovany tak tradiciou, obhajovany aj z hladiska "autonomie" jednotlivych statov, ako i snahou statostran udrzat si hegemoniu.
Neviem preco im to kazit, ale davam za pravdu hlasom pochadzajucich z USA, ktore tvrdia, ze toto uz nie je demokracia ale business a k dobremu businessu patri aj strategia - co oko nevidi, to sudnu moc neboli.

smutné je...
autor: Peter Frišo
pridané: 28-10-2004 16:41


Smutné je, že občiansku vojnu nevyhral juh - pravda nepopierateľne zlé je, že by v tomto prípade trvalo dlhšie kým by sa zrušilo otroctvo - inak by však víťazstvo juhu bolo pre Ameriku lepšie ako víťazstvo severu.
RE: smutné je...
autor: Dewey
pridané: 28-10-2004 17:51


Mas pravdu. Miesto tankov by dnes mali k dispozicii len vidle.
RE: smutné je...
autor: Peter Frišo
pridané: 30-10-2004 19:50


to by bolo fajn :)
súhlas
autor: buddha
pridané: 28-10-2004 21:15


100% súhlas s článkom.

Pridať nový príspevok

 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group