ISSN 1335-8715

17-03-2004   Martin Pener   Index   verzia pre tlač

Španielska chrípka. Pôvod vírusu – blízky a stredný východ

Nulté roky 21. storočia (2001-2010) prinášajú vo veľmi krátkych intervaloch podnety, ktoré ustavične „upravujujú“ pohľad na bezpečnostnú situáciu vo svete. Začalo to 11. septembrom, potom Afganistan, Irak a naposledy Španielsko. Veľmi výrazná akcelerácia v porovnaní s predošlou dekádou, doznievajúcej eufórie po páde železnej opony. Súčasné tempo teroristických aktivít a boja proti nim, je typický príklad dnešného života, označovaného slovami dynamický, permanentne sa meniaci, vyžadujúci flexibilný prístup a podobne. V dňoch vzniku týchto riadkov je možno predčasné púšťať sa do odvážnejších prognóz následkov teroristických útokov v Španielsku. Je však isté že výbuchy nastražených bômb v Madride nás posunuli zas ďalej.

Bez toho aby som už v druhom odstavci vyzrádzal pointu tohto článku, musím vyjadriť veľké znepokojenie, že Európa je najlepšej ceste robiť teroristov radosť. Čo sa udialo? V mysli Španielov prebehla reakcia „prvej reflexnej sústavy“: vyslali sme našich vojakov do Iraku a „oni“ sa nám za to mstia. Dajme odtial ruky preč!

Čo je veľmi dôležité si uvedomiť. Tí ktorí nastražili v Madride bomby, dozaista nezačali študovať španielčinu a mapy Pyrenejského poloostrova až po príchode prvého španielskeho vojaka do Perzkého zálivu, osnujúc plány odplaty. Títo ľudia už kto vie koľko rokov v Španielsku žili, poznávali prostredie, nadväzovali kontakty, s vedomím že za pohostinstvo demokratickej trhovej ekonomiky sa jedného dňa „svojsky odvďačia“. Nikdy na seba neupozornili pálením amerických zástav pred ambasádou USA, ani článkami či prehláseniami odsudzujúcimi boj proti teroristom a proti darebáckym štátom. A takíto ľudia žijú aj vo Veľkej Británii, Nemecku, Taliansku...a skutočne by som nebol prekvapený keby sme ich nemali (aspoň v obmedzenom množstve) už i tu - na Slovensku.

Terorista ktorý koná podľa svojho tvrdenia v odvete, chce navodiť stav sebaobviňovania napadnutého. Ale ukazuje sa, že teroristické siete sú „preventívne“ budované s predstihom a vopred sa s nimi kalkuluje ako nástrojmi vydierania, manipulácie či informačnej vojny!

Viem aký musí byť pre národ šok a poníženie stať sa terčom teroristického útoku so stovkami obetí. Toho, komu takýmto spôsobom zahynie jeho blízky a milovaný, ťažko obviňovať že zmení názor na prítomnosť kontingentu svojej zeme v zóne, odkiaľ prišiel impulz pre výbuch bomby vo vlaku. Ale výsledok volieb v štáte Európy v réžii Al Kajidy, je veľmi zlou správou. Čo budú teoristické organizácie vo svojich „bombových inotajoch“ požadovať nabudúce!? Veď celá naša kultúra je v ich chápaní nepriateľská, v boji tým pádom musia pokračovať.

Ale EÚ sa v tomto boji nevzdáva. Keby nebola v hre bezpečnosť nášho svetadielu, bol by som pobavený nápadom na vytvorenie ďalšieho „anti-teror“ komisára či európskej spravodajskej služby. Pobavil by ma totiž zámer bojovať proti terorizmu a vôbec bezpečnostným rizikám „inštitucionálne“ (a teda hierarchicky) – dnes v ére kooperujúcich sietí. Raz darmo – ten internet má svoj náprotivok aj sociálnej sfére, v myslení a pracovných procesoch.

Nadpis toho článku bol lekárskeho rázu a v obdobnom duchu i zakončíme. Výbuchy v Madride neboli španielskym 11. septembrom. To by nasledovala iná liečba, ako tomu bolo v prípade USA. Nie že by EÚ nevedela určiť diagnózu a rozsah zranení. Chová sa ale ako západná medicína, ktorá lieči nie chorobu, ale iba jej príznaky. Terapiou na vytesnenie zlých zážitkov z podvedomia, je rozšírenie radov euro optimistov/federalistov o Španielsko. Čo skoro si vyzdvihneme nový lekársky predpis na európsku ústavnú zmluvu.

Martin Pener

  Tak blizky vychod vravite...
   PeterS 17-03-2004 14:03
  RE: Tak blizky vychod vravite...
   bradaty 18-03-2004 0:45
  RE: Tak blizky vychod vravite...
   Lukas Krivosik 18-03-2004 10:34
  RE: Tak blizky vychod vravite...
   PeterS 18-03-2004 16:08
  RE: Tak blizky vychod vravite...
   PeterS 18-03-2004 17:25
  Pomocka k rozmyslaniu
   PeterS 19-03-2004 12:23

   

 

Krédo Pravého Spektra

Napriek tomu, že socializmus a komunizmus skrachovali, pretože ich prevalcovala realita, ich mäkšie deriváty žijú ďalej: politická korektnosť, pozitívna diskriminácia, ľavicový liberalizmus, feminizmus, environmentalizmus, korporativizmus, antiamerikanizmus, antisemitizmus, neznášanlivý sekularizmus, pacifizmus, humanrightizmus, ekonomický antiglobalizmus, europeizmus a iné cvokizmy.

Kým komunizmus chcel zničiť rodinu, náboženstvo a súkromné vlastníctvo priamo a rýchlo, vyššie uvedené -izmy to robia pomaly a subtílne. Nenápadne, ako potkany, ohlodávajú piliere západnej civilizácie, aby napokon privodili jej pád.

Pravé Spektrum chce útočiť proti výstrelkom mravného relativizmu a povzbudzovať dobré a osvedčené konzervatívne hodnoty. Prosperita Slovenska sa dá vybudovať len na zásadách trhovej ekonomiky bez prívlastkov, občianskeho vlastenectva a s vedomím, že skutočná sloboda je predovšetkým silou charakteru. Len na takom základe si môžeme vyberať, čo je morálne správne.

redakcia

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group