ISSN 1335-8715

09-02-2004   Martin Pener   Index   verzia pre tlač

Hľadá sa autor knihy Polstoročie s Bratislavou II.

Čo v Bratislave nestihli zdevastovať komunisti, to dorazí neviditeľná ruka trhu.

Ak by sme vymenúvali osobnosti ktoré sa najviac viažu k nostalgii po starej Bratislave, prvé miesto by asi zaujal pred rokom zosnulý Július Satinský. Hoci som sa narodil až v čase keď - menujúc len námatkovo - Podhradie už bolo fuč a dedinka Petržalka sa menila na Bronx na Dunaji, myslím že pán Satinský vo svojich knihách hodnoverne zachytil budovateľsko-devastačné úsilie komunistického panstva. Ale nerád by som sa priživoval na pamiatke "chlapca z Dunajskej ulice" a nerád zvaľoval všetkú vinu na komunistov. Satinského svedectvo však potrebuje nasledovníka.

Pokladám sa prvom rade za Bratislavčana, v tesnom závese za občana Slovenskej republiky a až potom za Slováka (slovenčina je napokon môj druhý materinský jazyk). Aj mám na časy monarchie (a vôbec svetu pred rokom 1914) podstatne tolerantnejší názor ako väčšina Slovákov. Určite nemienim popierať, že mesto, jeho duch i zástavbu nemožno zakonzervovať, ale že musia zodpovedať dobe a jej potrebám resp. nárokom. Som však trpko sklamaný, keď vidím ako novodobá – dovoľte mi ten nežný archaizmus – oligarchia pokračuje v (komunistickej) bezcitnosťi k minulosti, úbohom vkuse a záľube v ohyzdných monštrách. A vidiac ich postmoderné výtvory derúce sa do vnútra historického centra, zisťujem že čo nestihli zdevastovať komunisti, to dorazí neviditeľná ruka trhu.

Najviac kritiky zaznelo v súvislosti s výškovými budovami. Ak prichádzate do Bratislavy z colnice Berg, skutočne bizardný je pohľad na "mrakodrap" Národnej banky Slovenska v "sedle" medzi hradom a Dómom sv. Martina. Ale nie len výškovými budovami je dnešný megaloman živý. Možno ešte nebezpečnejší je trend strohých budov s presklenými fasádami. Nie som architekt, no predpokladám že sú najlacnejšie. Niečo však s socialistickou modernou majú spoločné – ohavnosť. Viď. Tatra centrum oproti Prezidentskému (Grassalchovikovmu) palácu z 18.storočia, hneď vedľa zovreté Suché mýto, križovatka Dunajská/Mlynské Nivy/29.augusta, dokončovaná budova Správy služieb diplomatickému zboru na Palisádoch atď. A lokálne periodiká už priniesli počítačové grafiky budúceho Kolárovho námestia, osemposchodovej zástavby nábrežia Dunaja (v réžii J&T). Ak v prvej polovici 90.rokov pribúdali v Bratislave iba budovy finančných inštitúcií, dnešným zaklínadlom je polyfunkčnosť a obchodné centrum. Na to že v týchto centrách nemá kto obchodovať resp. že na ne akosi nie je dosť zákazníkov sa pozabúda.

Už aby sa podarilo prekonávať nezamestnanosť a naštartovať ekonomický rozmach v regiónoch. Ubudne rýchlokvasených bratislavčanov, mesto bude zas patriť Prešpurákom a aj v ostatných regiónoch si užijú polyfunkčné obchodné centrá v susedstve historických pamiatok. Možno sa bude dať dokonca v pohode zaparkovať. Musím sa opýtať kamaráta – študenta architektúry, koľko že je fyzická životnosť paneláku. Najmä v podmienkach rozkrádania materiálu za éry socialistickej výstavby. Vychádza mi, že ak dožijem vyššieho seniorského veku, mohol by som stihnúť likvidáciu prvých panelákov v Ružinove. A budem veriť že aj tie postmoderné debny s preskleným pohľadom boli v mene nízkych nákladov postavené tak, čo padli skôr.

  Riesenia
   Zolo 09-02-2004 15:06
  RE: Riesenia
   PeterS 09-02-2004 15:31
  Yes
   PeterS 09-02-2004 15:23
  Suhlasim
   Dewey 09-02-2004 16:41
  Smutny clanok
   PeterS 13-02-2004 15:19
  RE: Smutny clanok
   Lukas Krivosik 14-02-2004 16:01
  RE: Smutny clanok
   Peter Spáč 15-02-2004 23:04
  Rozpadnute budovy v centre
   Sranki 14-02-2004 14:44
  RE: Rozpadnute budovy v centre
   Ondrej Jombik 16-02-2004 15:11
  RE: Rozpadnute budovy v centre
   Dewey 16-02-2004 16:30

   

 

Krédo Pravého Spektra

Napriek tomu, že socializmus a komunizmus skrachovali, pretože ich prevalcovala realita, ich mäkšie deriváty žijú ďalej: politická korektnosť, pozitívna diskriminácia, ľavicový liberalizmus, feminizmus, environmentalizmus, korporativizmus, antiamerikanizmus, antisemitizmus, neznášanlivý sekularizmus, pacifizmus, humanrightizmus, ekonomický antiglobalizmus, europeizmus a iné cvokizmy.

Kým komunizmus chcel zničiť rodinu, náboženstvo a súkromné vlastníctvo priamo a rýchlo, vyššie uvedené -izmy to robia pomaly a subtílne. Nenápadne, ako potkany, ohlodávajú piliere západnej civilizácie, aby napokon privodili jej pád.

Pravé Spektrum chce útočiť proti výstrelkom mravného relativizmu a povzbudzovať dobré a osvedčené konzervatívne hodnoty. Prosperita Slovenska sa dá vybudovať len na zásadách trhovej ekonomiky bez prívlastkov, občianskeho vlastenectva a s vedomím, že skutočná sloboda je predovšetkým silou charakteru. Len na takom základe si môžeme vyberať, čo je morálne správne.

redakcia

Tiráž

Názov

Kontakt Šéfredaktor Redakcia Editor Vydavateľ Zakladateľ

Ďalšie odkazy

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o zaujímavých novinkách na Pravom Spektre, vyplňte Vašu e-mailovú adresu. (frekvencia cca. 1 správa za mesiac)
 

 
Copyright © 2001-2018 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group